AKKEÜTJESrC Mr„ Stevens uit Detroit Rechtszaken KANTONRECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Woensdag SO October Zondagslultiiig te Zoutelande overtreden. Voor den Kantonrechter stond heden een caféhouder uit Zoutelande ter-echt, wegens het feit dat op Zondag 20 October j.l. be zoekers van Nederlandsche nationaliteit by hem waren aangetroffen, en de gemeente verordening bepaalt dat' de café's te Zoute lande den geheelen Zondag gesloten moeten zyn. Verdachte verdedigde zich door er op te wijzen dat de Duitsche militairen zijn café op Zondag toch bezoeken en hij niet in staat is hen dit te verbieden. Wanneer zij dus zijn zaak op Zondag bezoeken, wil hij gewone burgers niet buiten laten, daar het tenslotte allemaal klanten voor hem zyn. Na deze uitspraak, aldus verd., zal hij met den com mandant overleg plegen. De ambtenaar O.M. vindt het een lastig geval. De burgemeester heeft het in de eerste weken van den oorlog oogluikend toegelaten, dat ook af en toe burgers de café's bezochten, omdat er vele evacué's op Zoutelande waren. Nu echter alles weer normaal begint te worden, wenscht hij zeer terecht de gemeenteverordeningen nageleefd te zien. De politie is toen waarschuwend opgetreden, doch toen op den bewusten Zondag weer burgers in het café aanwezig waren, is proces-verbaal opgemaakt. Spr. adviseerde verd. een bord aan zijn zaak te plaatsen„Op Zondag gesloten, behalve voor de Duitsche Weermacht". Spr. wilde rekening houden met omstandigheden en eischte een lage boete, n.l. 2. De kanton rechter veroordeelde den caféhouder tot 1. Hierna verschenen de bezoekers, twee personen uit Vlissingen. Ze waren op den bewusten dag langs het café gefietst en hadden gezien dat de zaak geopend was, terwijl ze ook militairen hadden zien zitten. Ze waren toen- binnengegaan en hadden ook een pint gevat. De caféhouder had hen niet gewaarschuwd dat ze in overtreding waren. De ambtenaar OM. was van meening dat de schuld van deze verdachten al zeer ge ring is. Men kan toch moeilijk verlangen, aldus spr., dat menschen buiten Zoutelande weten zullen, dat er een sluitingsverbod op Zondag is, vooral wanneer men dan bezoe kers in een café ziet en de caféhouder hen niet op dat verbod attent maakt. Spr. vroeg schuldigverklaring, zonder op legging van straf, waarmee de kantonrech ter zich, zeer tot genoegen van de verdach ten, accoord verklaarde. „HEB JIJ OOK OP DE HOLLANDSCHE SOLDATEN GESCHOTEN?" Een Haagsche medicus kreeg in de na dagen van Mei iemand, van wien hij wist, dat deze lid was van de N.S.B., op het spreekuur en stelde hem de vraag: „Heb jij ook op de Hollandsche soldaten gescho ten?" De nationaal-socialist antwoordde: „Er is geen enkele N.S.B.-er, die op onze soldaten heeft geschoten" en hij diende daarna een aanklacht wegens beleediging tegen den medicus in. Op 17 October stond de arts voor de Haagsche rechtbank terecht. De officier van justitie, eischte een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. Gisteren is in deze zaak uitspraak ge daan. De arts werd veroordeeld tot een geldboete van 25 gulden subs 10 dagen hechtenis. GEVONDEN OF GESTOLEN? Visscher uit Breskens voor het Haagsche Gerechtshof. Had de visscher J. v. d. V. uit Breskens de bedoeling om de twee vaten, een deken, en een eind gummislang, zich toe te eige nen, of trad hij alleen maar op als de bewaarder ervan Dat laatste wilde v. d. V. den leden van het Haagsche Gerechtshof geloof waardig maken, doch het moest geschieden nadat de Politierechter te Middelburg hem reeds had veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. De verdachte zei, dat hij de goederen had opgevischt uit zee, doch de politie vermoedde dat zij in de nabijheid van het zwembad in de Noordhaven uit het water waren gehaald. In elk geval had V. d. V. aangifte moeten doen van zijn vondst. Nu zei de verdachte dat hij zulks had gedaan, en de eigenaar hem had gevraagd een en ander een poosje te be- Gemengd Nieuws EEN JEUGDIG BRUTAALTJE. Op een atelier in Den Haag werkten twee meisjes, een 19-jarige jongedame uit Was senaar en een 20-jarige collega uit Hille- gersberg. Veertien dagen geleden vermiste de laatste uit haar taschje een bankbiljet van tien gulden. Ze dacht het te hebben verloren en deed dus geen aangifte bjj de politie. Gisteren echter vermiste zij 20 gulden uit haar taschje en nu deed zij wèl aangifte. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het meisje uit Wassenaar zoowel de 10 gulden als de 20 gulden had gestolen. Het brutaal tje had de tien gulden gebruikt ter betaling van een mantelpakje, dat zij van het meisje uit Hilligersberg, de bestolene, waarmede ze dagelijks omging, voortien gulden had overgenomen. BIJ HET NEERHALEN VAN EEN SCHOORSTEEN BEDOLVEN. Terwijl men bezig was met het treffen van voorbereidingen tot het neerhalen van een 32 meter hoogen schoorsteen van de voormalige steenfabriek te Berkel-Enschot is Woensdagmiddag met donderend geraas het gevaarte ineen gestort. De aannemer, do 59-jarige G. K. uit Tilburg, die zich in de schoorsteen bevond, werd onder het puin bedolven en was op slag dood. De overige arbeiders konden zich op het nippertje in veiligheid brengen. 'T WAS GEEN OPRECHTE TROUW Een 28-jarig weeuwtje uit Rotterdam (haar man was op 14 Mei om het leven gekomen), had met haar kinderen sindsdien in het vluchtelingenkamp te 's-Gravenhage vertoefd. Ze had kennis gemaakt met een anderen vluchteling, een 46-jarigen Rotter dammer en toen het weeuwtje Maandag jl. een uitkeering van 150 gulden in handen kreeg, besloten beiden het er samen eens van te nemen. Ze togen uit dineeren, ge bruikten een flesch wijn daarbij en maakten verder goede sier. Het vrouwtje vond het wat lastig, zooveel geld bij zich te hebben en gaf het aan haar vriend te bewaren. Zooals het meer gaat, vergat deze die wel zoo goed was geweest het dineetje te betalen -de 150 gulden terug te geven. Wel ging hij den volgenden dag alleen op stap en zette zijn zwerftocht ook Woensdag voort. De weduwe had inmiddels aangifte ge daan bij de politie en de trouwelooze vriend werd gearresteerd. Voor de bedrogene kon nog 76 gulden van de 150 gulden worden gered. De „vriend" is door de politie in arrest gesteld. WILDE ZWANEN OP HET IJSELMEER. Inde buurt van het dorpje Gaast is Maandagavond een vlucht wilde zwanen die zeker 1000 exemplaren telde, op het water neergestreken, wat een prachtig gezicht bood. Men kan zich den tijd niet herinneren, dat zoo'n groot aantal aan de Friesche kust is gezien. waren, omdat de Franschen in de buurt waren. Hij kon een brief toonen van den eigenaar die een dergelijke verklaring gaf, maar de Proc. Géneraal meende toch reden tot wantrouwen te hebben omtrent de be doelingen van verdachte. Hij had al ge probeerd de vaten te verkoopen. Hij moest bovendien eerst 2 bergloon hebben voor gemaakte kosten, die in werkelijkheid ech ter niet waren gemaakt. En daarom meen de de Proc. Generaal dat verdachte oneer lek had gehandeld want hij wist dat alle gevonden goederen aangegeven moes ten worden. Daarom vorderde hp de be vestiging van het vönnis van den Politie rechter. Arrest over 14 dagen. Levendige handel op de Amsterdamsche beurs. De vaste stemming, die zich Woensdag op de effectenbeurs baan brak, in het bij zonder voor de locale waarden, bleef gis teren onverminderd aanhouden, maar strek te zich thans uit tot vrijwel de geheele markt. De kooplust was nog geenszins geluwd. Omtrent de oorzaak voor de ver dere koersverbetering werden allerlei mee ningen naar voren gebracht, maar per saldo doen zich dezelfde motieven gelden, wélke ook onlangs de noteeringen naar bo ven brachten. De handel droeg een le vendig karakter en in verschillende afdee- lingen ging het bepaald druk toe, zoodat de markt als geheel een voorkomen van flinke activiteit leverde. Voor Indische waarden bestond wederom goede belang stelling. Op de suikerafdeeling liepen H.V.A.'s nog verder omhoog. Voor de rub berwaarden werd eveneens eenige belang stelling aan den dag gelegd. In verschei-, dene gevallen konden koerswinsten worden opgeteekend. De tabaksafdeeling was kalm. De eergisteren behaalde koersver- beteringen konden over het algemeen ge makkelijk gehandhaafd blijven, maar de rijzing vond toch geen verdere voortgang. Vervolgens was het de scheepvaartrubriek die de attentie voor zich opvorderde. De petroleumafdeeling bleef niet achter. Olies gaven op bescheiden voet affaire te zien en stegen daarbij tot boven 250 procent, later op den middag echter kon een in zinking van eenige procenten worden waar genomen. Het zakenverkeer in Nederland sche industrieelen was door elkander ge nomen van kalmen aard. Aku's waren echter levendig en bij de opening niet onbe langrijk hooger. Unilevers kwamen een goede 7-tal punten naar boven en avan ceerden zelfs tot 135 procent. Ook hier viel naderhand een achteruitgang waar te nemen. Over het algemeen genomen, bleven op de locale markt de toppiïjzen niet gehandhaafd, daar de hernieuwde en belangrijke koersstijging winstnemingen uitlokte. Het daardoor aan de markt ko mende materiaal werd desniettemin gemak kelijk geabsorbeerd. Voor Amerikaansche fondsen bestond eveneens weer goede belangstelling. De staalaandeelen werden druk verhandeld en kwamen over de geheele linie op een hooger peil. Van de koperaandeelen liepen Anaconda's verder naar boven. De Duitsche fondsen hadden weliswaar een rustig verloop, maar lagen mede stevig in de markt. Het zakenverkeer op de beleggingsafdee- ling was van kalmen aard. Aanvankelijk was de stemming prijshoudend, maar later op den middag trad een kleine reactie in. Bat. Petr. Mij Obl. 3% 80% 81% A Amsterdamsche Bank 111 A Ned. Gist- en Splritusfabr. 400 A K.M. De Schelde Nat Bez. 57% C Kans. City South 5% C Union Pac Rr. 79% Nederland le lng 1940 4 Nederland 2e lng 1940 4 95% Nederl. met bel. fac. 1940 4 100% Ned. a 1000 1938 (3%) 3 Indië 1000 1937 3 A Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsbank C Ned. Handel My. A Van Berkels Pat. C Calvé Delft A Lever Bros en Unilever A Philips Gloeil. Gem. Bez. C Am. Car Foundry C Anaconda Copper C Bethlehem Steel C General Motor C Kennec. Copper C North Am. Aviation C Rep. Steel C Un. States Steel C North Am. Cy. A Kon. Petroleum M\j. C Contin. Oil Cy C Philips Petrol. O Shell Union 85% 164 120 104 111% 400 80% 100% 95% 100% 86% 84% 165% 124% 105 127% 195% 28% 34% 19% 241 18% 132% 197% 29% 27 79% 49% 34% 23% 22% 64% 19% 10% 11% De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend De vergeldingsaanvallen op# Londen en belangrijke militaire doelen in Midden- en West-Engeland werden voortgezet. Daarbij gelukte het vooral een fabriek der vlieg- tuingindustrie, een fabriek in de buurt van Sheffield en een troepenkamp ernstig te beschadigen. Driehonderd KM. ten Westen van Ierland bracht een vliegtuig door bom men een koopvaardijschip van 5000 ton tot zinken. In den loop van den dag ontstonden er verscheidene voor ons succesvol verloo- pende luchtgevechten. De nachtelijke ver geldingsaanvallen op Engeland werden in versterkte mate voortgezet. Aan beide zij den van de Theems konden in de fabrieks- en havencomplexen ontploffingen en bran den worden waargenomen. Voorts werden havens aan de Britsche Westkust en bewr.- peningscentra in Midden-Engeland, vooral in Coventry op succesvolle wijze gebom bardeerd. Vijandelijke torpedomotorbooten probeer den bij mistig weder de kust van Vlaande ren te naderen. Marine-artillerie nam de booten onder doeltreffend vuur en dwong hen om te keeren. Een torpedomotorboot schijnt vernietigd te zijn. Britsche vliegtuigen vlogen ook van nacht naar de Westelijke grensgebieden van het Duitsche rijk en wierpen hier en daar bommen, die echter op het open veld vielen en daarbij slechts een hoogspanningskabel vernielden. De vijand verloor gisteren dertien vlieg tuigen, waarvan twaalf in luchtgevechten en één door luchtdoelartillerie. Vijf eigen toestellen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht nr. 146 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende beltend Onze troepen zetten hun opmarsch in den epirus (Griekenland) voort en be reikten op verschillende punten de rivier de Kalamas. De ongunstige weersomstan digheden en het oponthoud veroorzaakt door den tei-ugtrekkenden vyand, ver traagden de beweging van onze troepen niet. In weerwil van het slechte weer en van het hevige vijandelijke afweergeschut, bombardeerde onze luchtmacht de haven van Patras, waarbij vijandelijke schepen, die met troepen geladen waren, getroffen werden. Voorts bombardeerde onze lucht macht de basis van Lepanto, Grielcsche troepenbarakken aan de pas van Metzovon alsmede belangrijke installaties en knoop punten van wegen in het dal van de Ka lamas. Een vijandelijk vliegtuig werd door onze jagers aangevallen en omlaagge- schoten. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika werd een aanval van een gemechaniseerde vijandelijke afdeeling ter hoogte van Gadurra (grens van Konya) met verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan onze zijde werden geen verliezen ge leden. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Boena,Massoea, Lugh-Fer- randi, Keren, en Berbera, waarbij in totaal vijf personen gedood en zestien gewond werden, van wie dertien onder de inland- scbe bevolking. Andere vijandelijke aan vallen op El Oeak en Sarde veroorzaakten geen schade en maakten geen slachtoffers. De Nederlandsche Pijnstiller k „üewiswesv" ,A'm°e dagen lusteloosheid C Tide Water Ass. Oil 10% 10% A Ned. Scheepvaart Unie 147% 150% A Handelsvereen Amsterdam 410 420% A Ned. Ind. Suiker U. 233 235 A Deli Batavia Mij. 154% 156 C Dell Mij. h 1000 216% 220 A Senembah Mjj. 17 2% 176% C Pennsylv. Rr. 23% 24% A South Railway 14% 14% C Amsterdam Rubb. 222 228% A Deli Batavia Rubb. My. 3 ?1 172% A Serbadjadi Sum Rubb. 312% 114 Marktberichten Gem. Visclimyn Breskens. 30 October 1940. Aangevoerd door 32 vaartuigen 3766 kg. garnalen. Kleinhandel 2024 ct. per kg. Export 227 ct. per kg. Zootjes 1,10—6,60. MIDDELBURG. £0 Oct. Groentevei ling: Spinazie 4r—6 c; postelein 8—10 c; Wagenaarsboonen 612 c; stoksnijboonen 622 c; stamsnijboonen 614 c; stokprin- cessenboonen 1022 c; "stamprincessen- boonen 814 c; spruiten 620 c; witlof 2542 c; schorseneeren 12 c; koolrapen 23 c; breekpeën 23% c; andijvie 2 c; peën 22% c; uien 2%5% c; kroten 2% c; savoye kool 25 c; roode kool 46 c; boere kool 4 c; witte kool 34% c Chineesche kool 2 c. prei 46 ctal les per k.g. peën 3/25'/2 c; rapen 1—2%; kroten 35; selderie 26; knolselderie 2 6 c; ramm -s 24; alles per bos; bloem kool 225 c; andijvie 1 c; kropsla 1 c; komkommers 2 c. alles per stuk. MIDDELBURG 31 Oct. Boter- en eiermarkt: Aangevoerd door Walchersche boerinnen: Boter 1.05; kippeneieren 7.50; poeljeeieren 6.50; eendeneieren 7.50. Aangevoerd door kooplieden: Boter 1.05; poeljeeieren 6.50. De marktzetter en de Vlissingsche han del maakten totaal geen particulieren prys op, de Middelburgse''1 e handel alleen voor eieren, en wel kippeneieren 9.15, poelje eieren 6.55 en eendeneieren 7. Veilingsveieeniging Zuid-Beveland. GOES 31 Oct. Appels: Present v, Lunteren 15; Princesse Noble 816; No tarisappels 1522; Glorie van Holland 1117; IJzeken 68; Cox Oranje Pippin 1540; Salomé 15; Jac. Lebel 1315; Paradijsappels 1315; Gansebout 612; Golden Noble 815; Gulderling 1215; Rembour Moi'tier 415; Roode Wynappels 1015 per 100 kg. Zoete appels: Blomzoet 1215; Kroet en valappels 48. Peren: Br. Alex. Lucas extra 1924, A 22—25, B 21—25, C 14—17; Comtesse de Paris extra 2324, A 2223, B 18; Bezy v. Schonauwen 516; Br. Clairgeau 713; Brederode 1620; Foppeperen 12; Groene Chaumontel 3,50—9,50; Generaal Totleben 9; Gieser Wildeman 1125; Jo- denperen 5,5014; Kleiperen 6.50—20; Le Curé 710; Pondsperen 915; Nouveau Poiteau 5,50—12; St. Remy 7,50—16; Win- terlduwtjes 9—12; Wintersuikerijea 811 per 100 kg. Diversen: BI. druven 1541; Tomaten 11—25; mispels 5—7.50; per 100 kg. Hazen 2.542.85, fazanten 0.76; eenden 0.40 per stuk. Radioprogramma ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940. JAARSVELD, 414,4 m. KRO-Uitzendlng. 8,00 Ber. ANP. 8.15 -Wij beginnen den dag. 8.30 Gram. 9.00 Gezongen Requim- Mis. 10.00Gram. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Fragmenten uit de opera „La forza del destino" (gr.pl.) 1.30 Gram. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 KRO-kamerorkest (3.454.10 Gram. en „In memoriam, gewijd aan de oorlogsgesneuvelden"). 4.40 „Aller- zielengedachten", voordracht. 5.00 VPRO Bijbelvertellingen. 5.15 Vragen van den dag (ANP). 5.30 Reportage. 5.50 Propa- gandatoespraak. 6.00 Gram. 6.20 Propa- ganda-toespraak. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00.7.15 Ber. ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 m. AVRO-Uitzendlng. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Gram. 7.30 Ber. Engelsch. 7.45 Gram. (Om 8.00 Ber. ANP. 9.00—9.15 Ber. Duitsch). 11.15 Orgelspel. (11.30—11.45 Ber. Engelsch). 1.00 AVRO- Amusementsorkest. (1.301.45 Berichten Engelsch). 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 AVRO- Amusementsork. 2.30 Ber. Engelsch. 2.45 Radiotooneel. 3.05 Cyclus. 3.30 Ber. En gelsch. 3.45 Verkorte opera „Norma". 4.40 Gram. 6.00 Gram. 6.30 Bex*. Engelsch. 6.45 Gx*am. 7.007.15 Ber. ANP en sluiting. DOOR R. ARDEN. 29) Ben'Beverly stond op, wiei*p het eindje sigaar, dat hij nog over had, uit de pa- trijspoort en liep dan met zijn handen in de zakken heen en weer. „Wel meneer, ik kan niet iedereen in de hersens zien", ging hij vei'der. „U heet ook Stevens. Grizzard heeft achter u aange zeten. Uw foto hadden ze in New-York nog niet en ook niet in Washington. Dat is uw eigen schuld, want u heeft zich nog nooit laten knippen of beter gezegd, die Ste vens liet zich nooit knippen. Dat wil zeg gen, wij hadden nog nooit materiaal ge noeg tegen hem, om hem te pakken. Se dert die geschiedenis met de juweelen is hij verdwenen. En ook Grizzard was weg. En toen kregen wij tenslotte bericht, dat Gx*izzard zich aan boord van de „Santa Barbara" bevindt. Nu, zeiden wij by ons zelf, als Grizzard daar is, zal Stevens er ook wel zyn. Wij hebben namelyk ook onze bronnen van inlichtingen", Ben Beverly hield even op, om te zien, welke uitwerking zijn woorden op Peters hadden. Deze keek echter recht voor zich uit. Daarna ging Ben Bevei'ly verder „Heeft Grizzard zich nu vergist en een verkeerden Stevens in het vizier genomen Zoo iets zou ook kunnen gebeuren. Ik heb telegrafisch in Detroit laten informeeren en men kent daar maar één Stevens. Bent u nu die bex*uchte Stevens of bent u een andere Stevens, die hier werkelijk zaken te doen heeft? Als dat zoo is, zeg ons dan maar gerust, welke Stevens u bent, opdat wij er een onderzoek naar kunnen instel len. Maar als Grizzard ons op het juiste spoor heeft gebracht, zegt u ons dan maar waar u de juweelen gelaten heeft". Allen keken vol verwachting naar Pe ters. Er heerschte een algemeene stilte. Peters gaf niet dadelijk antwoord. Pe- ters dacht na. Hij dacht aan wat hij be leefd had, toen hij nog Peters heette en ledex*waren vex'kocht. Zou die Stevens de zelfde Stevens zijn, van wien Ben Beverly sprak? Het was natuurlijk mogelijk. Niet alleen mogelijk, het was zelfs waarschijn lijk. Vandaar lie tegenzin om de politie erin te halen Stevens nam de heele ver antwoordelijkheid op zich, want gevaren vreesde hjj minder dan opzien te wekken. Maar nog was hij niet zeker. Eerst moest Stevens worden gehoord, er moest hem om een verklaring worden gevraagd misschien was het toch een eerlijke zaak en kon Stevens dat bewijzen. Dan moesten de anderen het maar voor hem bewijzen; het was niet noodig zich hier te blameeren en de waarheid te zeggen. Stevens wa9 er zelf toch ook! De waarhied kon altijd nog wel voor den dag komen, als het moest. Hij, Peters kon immers bewijzen dat hij Peters was en niet Stevens. Nu dan! Peters glimlachte plotseling. Hij keek naar den grimmig uitzienden kapitein, den gemoe delijken Ben Bevery en haalde tenslotte de schouders op. „De Stevens, die door u wordt gezocht, ben ik niet," zei hij. „Het spijt me ver schrikkelijk, maar dat genoegen kan ik u niet doen, mijnheer Beverly. Misschien kan ik echter een beetje bijdragen tot de opheldering van de zaak. U zult het mis schien gek vinden, maar ik moet daar voor eerst met myn secretaris spreken". Ben Beverly grijnsde. „Nooit van mijn leven," zeide hij, „ben ik ergens over verwonderd geweest. Ik vind niets gek en ik heb er niets tegen, dat u met uw secretaris spreekt. Kapi tein, wilt u even iemand sturen?" Kapitein Shex*man belde en beval den hierop binnenkomenden steward, mijn heer Peters uit de tweede klasse te halen. Toen dat gebeurd was, hing er weer een pijnlijke stilte in de kapiteinshut. Ben Be verly stak een nieuwe sigaar aan, Legrand wreef de nagels van zijn vingers glad, ka pitein Sherman wierp grimmige blikken op Peters en verwenschte het in zijn hart, dat men hem Indertijd voor Casablanca had opgevischt. Als hij verdronken was, dan zou er niet zooveel hoofdbrekens in de wereld zijn. Edna zocht nerveus in haar handtaschje. Ze keek in den spiegel en ontdekte, dat ze een warm, rood gezicht had, en ze begon zich te poederen. Ze kon zich goed beheerschen en het lichte beven van haar hand bemerkte niemand. Ben Bevei'ly deed een paar trekken aan zijn sigaar en zei eindelijk: „Natuurlijk kan ik het bewijs van je schuld aan den diefstal en den doodslag niet leveren, wanneer ik de juweelen niet vind. Dat weet ik wel, Stevens. Ik zal mis schien van een arrestatie moeten afzien, als ik niets bij je vind maar ik kan je dwingen, een bekentenis af te leggen!" Peters schudde het hoofd. „Belachelijk, Beverly, hoe wou je dat doen? Zelfs in het geval, dat ik werkelijk de Stevens ben, die den roofmoord ge pleegd heeft, hoe zou je me dan een be kentenis willen afdwingen?" Ben Beverly grijnsde boosaardig. „Het zyn niet altijd rechtstreeksche we gen, die naar het doel leiden, Stevens. Ik bericht je aanltomsc naar New-Yoi'k. Ik fluister de New-Yorksche pers iets in over het levenseinde van Grizzard en vertel er bij, dat de man die onder verdenking staat, het gedaan te hebben, zijn on schuld kon bewijzen. Dat deze man verder Stevens heet en uit Detroit komt. Ik hoef me dan nergens meer mee te bemoeien Stevens. Je vrienden staan in New-York met geladen machinegeweren op de kade op je te wachten. Je moet het schip ver laten de kerels zullen vaststellen of je hun Stevens bent of niet en als het zoo is, dan goeden nacht! De jongens, die je dan neerknallen, laat ik daarop gevangen nemen en wegens moord laar de elec- trische stoel verwijzen!" Ben Beverly lachte luid. Dan sla ik een half dozijn vliegen in één klap. Jou en je halve bende en misschien ook nog je vrouw, Stevens!" Peters stoof op. „Wat, ben ik getrouwd?" Ben Beverly grijnsde. „Dat heb ik niet beweerd. Juweelen- wolf Stevens is getrouwd. Hij heeft zijn vrouw laten zitten. Vóórdat hij er van door ging, had hij ruzie met haar. Dat is ovei'igens wel een beetje vreemd gegaan. Het wordt in verband gebracht met een moord voor het- Excelsior-theater. Daar werd een danseresje, Mae Mac Kinth, dood geschoten. Mac was geen heilige, de politie vond geen spoor, maar de verdenking bleef bestaan, dat Gloria Ellys het ge daan had." „Wie is dat nu weer?" Ben Beverly ging voort in den toon van een gemoedelijken verteller. „Dat is je vrouw pardon, de vrouw van juweelen-wolf Stevens. Gloria Ellys is haar ai'tistennaam. Ben je tevreden?" „Volkomen," zei Peters. „Misschien kun je me ook nog vex*tellen, of er kinderen zijn. En mogelijk vertel je me ook nog iets van de verdere familie, opdat ik er alles van weet en de ooms en tantes niet door elkaar haal, als ze me in New York ko men afhalen." Ben Beverly vertrok zijn gezicht tot een grimas. „Die goeie ooms, die je zullen afhalen, Stevens nu, ik wil niet pessimistisch zijn, maar ik geloof niet, dat je veei ge legenheid zult hebben om met ze te spre ken!" HOOFDSTUK XXV. Er werd geklopt. De steward, die Peters uit de tweede klasse moest halen, kwam terug. „Mijnheer," zei hij tot den kapitein, „Mr. Peters is sedert vanmiddag niet meer op het schip geweest. Vanavond, ongeveer een uur geleden, bracht een negerjongen dezen brief voor mynheer Stevens." De steward legde den brief op tafel. Pe ters wilde ernaar grijpen, maar Ben Be verly was hem voor. „Wat denk je wel!" zei Peters boos. „Vooi-dat het tegendeel bewezen is „Nou, stil maar," zei Ben Beverly, „ik geef je mijn woord als er iets in staat, wat niets met onze zaak te maken heeft, dan ben ik het in een minuut weer verge ten!" Ben Beverly scheui-de den brief open en las hem. Zijn dikke gezicht begon van plezier te glimmen. „Weet je, wat je secretaris schrijft" „Zeer geachte heer Stevens, ik kan niets tegen u aanvoeren, wat ernstig tegen u pleit, maar desondanks ben ik tot de over tuiging gekomen, dat u geen werkelijke man van zaken bent, daarom zeg ik u mijn dienst op en keer ik naar huis terug. Ik heb er weliswaar geen verstand van, maar ik kan me niet los maken van het gevoe len, dat een langer vei'blijf op myn post gevaren voor me met zich meebrengt. Daarby wil ik nog opmerken, dat er tot nu toe niets op mij was aan te merken en dat ik dat in de toekomst ook zoo wil la ten blyven. Liever arm, maar eerltjk. Jurgen Petex-s. Nu, wat zeg je ervan?" Er heerschte stilte. Vier paar oogen ke ken naar Peters. Drie triompheerend en het vierde paar, dat van Edna, groot en vol ontzetting. Kalm, Peters, zei Peters in stilte tot zichzelf. Nu moet je je kalmte niet ver liezen. Die hond van. een Stevens heeft je een leelijke poets g<'jakken! Peters bewees, dat hij goede zenuwen had, en in dit moment toonde hij, dat hij zich kon beheerschen. Wat was er ge beurd? Stevens was een schoft, hjj had gezien, dat zijn ontdekking nabij was, en hy had dus besloten vex'warring te stich ten om te .kunnen ontvluchten. Als hij nu niet kalm bleef en helder nadacht, dan zou de zaak eerst recht kwaad voor hem afloopen. In het gezicht van Peters ver trok geen spier-, XWordt vei-volgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6