HET UITBREIDINGSPLAN OOSTBURG. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 1 November Kroniek van den dag Wil Japan Tsjiang winnen? Er komen de laatste dagen merkwaar dige berichten uit het Verre Oosten. De oorlog tusschen Japan en China duurt nu reeds langer dan drie jaren en nog is Japan, hoewel het slechts ging om de bij legging van een conflict, naar herhaalde- ljjk in Tokio te verstaan werd gegeven, er niet in geslaagd den weerbarstigen Tsjiang Kai sjek op de knieën te krijgen. Eenerzijds is de Chineesche weerstand buitengewoon elastisch; de guerilla-tactiek van de ongeregelde Chineesche troepen schijnt uitermate doeltreffend te zijn en de generalissimus is er in geslaagd, zijn menschen tot hardnekkig verzet te in- spireeren. Waaraan ontleent China dit weerstands vermogen? In de eerste plaats komen we voor de beantwoording van deze vraag terecht bij het volk zelf. De mentaliteit van den Chinees is een onbegrepen zaak, een Chinees laat alle slagen x-ustig over zich komen, doch met dezelfde gelaten heid richt hij zich weer op, om zijn oor spronkelijke houding weer aan te nemen. Men kent de trieste plaatjes van de hon gerende Chineesche bevolking, men kent ze uit eigen omgeving de armzalige pinda mannetjes, die de slagen van het noodlot over zich laten heengaan zonder dat men uiterlijk veel verandering bespeuxt. Maar dat juist is de kracht van den Chinees, want daarin is zjjn vermogen gelegen, om zich in een zwijgend verzet op te heffen. Gelijk de enkeling, zoo is het Chineesche volk, zoo is China. Tegen deze ongrijpbare mentaliteit moeten de Japanners optornen en het in cident van de Marco Polo-brug is een blok aan het been geworden. Daarnaast waren er andere omstandigheden, die het Tokio Avel bijzonder moeilijk maakten, Tsjiang Kai sjek er onder te krijgen. China vocht niet alleen, het had en heeft de beschik king over machtige hulpbronnen, zonder welke het verzet een inderdaad hopelooze onderneming zou zijn geworden. Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten heb ben te groote belangen in China, door de ruime toepassing van de open deur-po litiek, dan dat zij zouden kunnen toelaten, zich uit deze stellingen te laten verdrin gen. Zooals reeds eerder gezegd, de ooi-log tegen China en hier kan wederom een vergelijking worden getroffen, met wat zich thans in het Balkanbekken afspeelt was een conflict tusschen de bij de bo demrijkdommen van China geïnteresseerde mogendheden. Naarmate de oorlog in China voor de Japanners gunstiger verliep, heeft deze kant van het conflict een steeds scherper karakter gekregen. Wat aanvankelijk in bedekten vorm geschiedde, wordt thans steeds meer openlijk toegegeven door de geïnteresseerde mogendheden wij steunen China, omdat wij een vergi'ooting van'den Japanschen invloed, een uitbreiding van de Japansche machtssfeer naar het Zuiden niet kunnen dulden. Zoo denkt men er in Moskou ook over, getuige wel het verzet tégen de Japansche pogingen, om zijn in vloed in de x-ichting van het Baikalmeer uit te breiden. Het driemogendhedenverdrag heeft aan deze ontwikkeling niets veranderd, het heeft, gelijk reeds vx'oeger werd uiteen gezet, Engeland en Amerika, wat betx-eft hun belangen in het Verre Oosten, dichter nar elkaar toegedreven. De opvatting, bij den aanvang van den oorlog in goed geïnformeerde kringen tot uitdrukking gebracht, dat Japan zich in de Chineesche affaire zou ingraven en niet in staat zou zijn, dit moeras te dempen, schynt nog niet aan een herziening toe. Het eenige zou zijn, dat door het driehoeks verdrag, Engeland gedwongen zou kunnen worden, zijn aandacht te verdeelen, waar door het zijn verzet tegen de Duitsch-Ita- liaansche vergeldingsaanvallen in het Westen zou moeten verzwakken. Voor het oogenblik is dit nog het perspectief, maar aan den anderen kant moet hét accent toch sterker vallen op de positie, waaiin Japan geleidelijk is geraakt. Deze positie is niet direct gunstig, ook al heeft het door de overeenkomst met Frankrijk Indo-China wat meer ax-mslag gekregen. Doch ook deze medaille had een keex-zjjde. Want daardoor zijn de andere belang hebbenden in het geweer gekomen Enge land opende den weg door Birma, onder goedkeurend knikken van Washington en hoewel deze weg gebombardeerd werd en volgens verklaringen uit diplomatieke Ja pansche kringen onbruikbaar werd ge maakt, moet deze ontwikkeling Japan toch te denken geven. Zoomin als Japan zich actief kon gaan inlaten met het Grieksch- Italiaansche conflict, omdat het de han den vol heeft in China, zoomin mag Japan van de asmogendheden verwachten, dat Duitschland en Italië te hulp zullen snel len, nu Tsjiang Kai sjek blijkbaar over be langrijker hulpbronnen blijkt te beschikken, dan op grond van de resultaten van de laatste maanden mocht worden aangeno men. Japan op zijn beux-t kan zich ook niet wagen aan een openlijk conflict met Enge land, aangezien dit zou neerkomen op een conflict met de Vereenigde Staten. Beseffen de machthebbex-s van Tsjoen- king, dat zij vechten voor een verioren zaak Immers naarmate deze oorlog voort duurt, naarmate Engeland al zijn aan dacht moet concentreeren op het Britsche eiland en op de Middellandsche Zee, moet de hulp aan Tsjiang verminderen. Aan den anderen kant moet er Japan veel aan ge legen zjjn, om gereed te zjjn ter doorvoe ring van de ordening in de Groot-Aziati sche levensruimte, zoodx*a Engeland heeft gecapituleerd. Daarom moet Japan den oorlog in China liquideeren. In dit ver band wordt de aandacht getrokken door een opmerkelijk artikel in de „Mijako Sjimboen" waarin een vex-zoenend geluid valt waar te nemen ten aanzien van Tsjiang Kai-sjek. De „Frankfurter Zei- tung" merkt naar aanleiding daarvan op, dat niet de meening over den maarschalk, xnaar wel de meening over de militair- strategische vooruitzichten in China een verandering heeft ondergaan. De pogingen om zijn positie te verzwakken, zijn zonder veel resultaat gebleken. Het Frankfurter orgaan beschouwt de opmerkingenin het De Nederlandsche Unie gaat de jeugdbeweging organiseeren. De Nederlandsche Unie heeft haar plan nen bekend gemaakt met betrekking tot de organisatie van een nationale jeugdbe weging, waarin de jeugd in één groot verband wordt bijeengebx-acht, met eer biediging van de geestelijke verscheiden heid en de vrijheid van levensbeschouwing en opvoeding. Zuiver kerkelijke jeugdver- eenigingen zullen buiten het terrein der nationale jeugdoi-ganisatie vallen. Aan het hoofd der organisatie komt een nationale hoofdleider te staan, die met en kele commissax'issen het nationale hoofd kwartier vormt. Deze commissarissen zijn geen afgevaardigden van geestelijke groe- peei'ingen en zijn geen vertegenwoordigers van een bepaalde organisatie. Naast een minimum-programma o.m. opvoeding tot nationale bewustzijn en ge meenschapszin, offerbereidheid en tucht zal een gemeenschappelijk progi-amma wor den afgewerkt. Voor de organisatie zal één uniform wor den voorgeschreven. Er zullen voorts enkele leeftijdsgx-oepen worden gevormd, die voor de jongens uit moeten loopen op den ar beidsdienst op een leeftijd van achttien en negentien jaar. Naast het nationale hoofd kwartier zal een raad van toezicht wor den benoemd. Ter vorming van de leiders zal een jeugdleiderscentrum worden gevormd. Als dieperen achtex-grond voor de geheele nationale jeugdorganisatie ziet de Neder landsche Unie de Christelijke levensover tuiging, die ook in de open groepeeringen in zekeren zin kan worden aanvaard. In deze groepeeringen immers zal men, zoo niet in dogmatischen zin, dan tocli op Christelijke basis kunnen staan door de aanvaarding van de zedelijke normen van het Christendom, en door de afgeleide waarden van het Evangelie, zooals ge rechtigdheid, naastenliefde en barmhar tigheid in de jeugdopvoeding tot gelding te brengen. Reeds thans zal een aanvang worden gemaakt met open groepeeringen. MARSCHEN £N OPTOCHTEN VAN DE W.A. EN VAN DE NEDERLANDSCHE S.S. DER N.S.B. Algemeene goedkeuring van den Rijkscommissaris. Naar wij vernemen heeft de secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie aan de politie-autoriteiten een schrijven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de W.A. van de N.S.B. en de Nedei'landsche S.S. van de N.S.B. heeft goedgekeui'd. Aan deze goedkeuring is verbonden het recht om marschen (optochten) te houden in alle plaatsen in Nederland, zonder nadere formaliteit, tenzij de. formatie sterker is dan plm. 100 man (storm), in welk geval de belanghebbende organisatie verplicht is van den voorgenomen optocht uiterlijk drie dagen van te voren kennis te geven aan het (de) hoofd (en) van plaatselijke politie, in welks (welker) gemeente (n) de optocht zal plaats vinden, met vermelding van de route. Met deze kennisgeving kan worden volstaan. Tenslotte wordt in dat schrijve 1 medegedeeld, dat de N.J.S. (na tionale jeugdstorm) geen vergunning be hoeft voor het houden van optochten. Honderdduizenden kilo's graan verloren gegaan. Felle brand in een graanpakhuis te Groningen. Gisterochtend om acht uur is in het groote, vier verdiepingen hooge graanpak huis van de firma L. van der Meer aan de Lage der A te Groningen, waar dag en nacht gewerkt wordt, een felle brand uitgebroken. Het vuur was ontstaan op de derde verdieping tengevolge van een explosie in de droogïnrichting. Even later stonden de derde en viex-de etage in lichter laaie en deelde het vuur zich mede aan het geheele pakhuis. Het personeel, be staande uit tientallen arbeidex-s, moest zich in allerijl in veiligheid stellen. Om negen uur stond het geheele gebouwen complex in lichter laia. Dank z\j het krachtig ingrijpen vande brandweer, die met veertien stralen het vuur bestreed, kon het vuur tot de beide bovenste verdiepingen beperkt bljjven. Deze zijn geheel uitgebrand. Door de groote hoeveelheden water, welke in de vuurzee geworpen zijn, staan de zakken met graan, opgeslagen in de beide beneden verdiepingen, geheel in het water. Man nen van den opbouwdienst, geassisteerd door personeel van den luchtbeschermings dienst, hebben zooveel als zij konden de zakken met graan naar buiten gesleept. In het pakhuis was ongeveer een mil- lioen kg. graan opgeslagen, waarvan het grootste gedeelte verbrand of door het water bedorven is. Omtrent de oorzaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden ge zegd. Aanvankelijk werd aan een explosie gedacht, doch dit staat nog niet vast. Japansche blad als een voox-zichtig uitste ken van de voelhorens, om de stemming van den maarschalk te peilen. Zoo kan de Chineesche aangelegenheid in een geheel ander daglicht komen staan. Wil Japan ovex-eenstemming met Tsjiang? Zoo ja, wat zullen de overwegingen zijn. Beoogt Japan op deze wijze de handen vrij te krijgen voor de op handen zijnde orde ning, dan zal het wederom den hardnekki- gen maarschalk op zijn weg ontmoeten. Want het is niet te denken, kennende de opvattingen, die Tsjiang Kai-sjek voor en na heeft kenbaar gemaakt, dat men te Tsjoengking op deze voorwaarden tot over eenstemming bereid zal zijn. Want dan gaat het uiteindelijk niet over de positie van China, maar over de belangen van de mogendheden, Engeland, en de-Vex-eenigde Staten, waarmede China zich heeft ver eenzelvigd. Beoordeeld naar den feitelijken toestand, China, dat Amerika in zijn ver zet achter de hand heeft, ziet het er naar uit, dat de Japansche proefballoxx in .Tsjoengking niet zal opgaan. Overdracht van goud aan de Ned. Bank. De Nederlandsche Bank deelt mede dat zij besloten heeft het goud, dat ingevolge artikel 9 van de Deviezenverordening 1940 aan haar is aangeboden, doch tot dusver nog niet aan haar werd verkocht, thans ingevolge genoemd artikel op te vorderen. Met het oog hierop worden ingezetenen wier naam aanvangt met een der letters A, B of C, voor zoover zjj nog goud in den zin der Deviezenverordening in eigen dom hebben of daarover het beschikkings recht .hebben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der Deviezenvei-ordening, opge roepen dat goud ten spoedigste aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Het goud kan op iedere werkdag, behalve des Zaterdags, tusschen 9 en 12 uur wor den ingeleverd bij de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Gang bare Nedei'landsche gouden tien- en vijf- guldenstukken kunnen, behalve bij de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank, ook worden ingeleverd bij hare Bijbank te Rotterdam of bij een harer agent schappen. De betaling van den kooppxijs zal behalve bij aankoop van gangbare Nederlandsche gouden tien- en vijfgul denstukken over het algemeen eerst kunnen geschieden nadat liet goud bij de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank is nagezien en gewogen. Desgewenscht kan inlevering ook geschieden door bemid deling van een particuliere bank; de par ticuliere banken brengen hiervoor een kleine provisie in rekening. Ingezetenen wier naam met een der letters D en volgende van het alphabet begint, kunnen nadere bekendmakingen afwachten. Indien zij er de voorkeur aan geven hun goud x-eeds thans aan de Nederlandsche -Bank- te verkoopen, be staat daartegen geen bezwaar. erzamelingen van gouden munten be hoeven voorloopig niet te worden ingele verd. Als verzamelingen kunnen slechts worden beschouwd collecties die uit ten minste tien velschillende stukken bestaan, en die een handelswaarde hebben, hooger dan met goudwaarde der gezamenlijke stukken overeenkomt. Verzamelstukken behoeven eveneens voorloopig niet te wor den ingeleverd. Als verzamelstukken kun nen slechts gouden munten worden be schouwd, waaraan een belangrijk hoogere handelswaarde kan wox'den toegekend dan met de goudwaarde overeenkomt. In twij felgevallen vrage men onder vermelding van het jaartal van de desbetreffende munt (en) bij de Nederlandsche Bank een beslissing. Op grond van het enkele feit dat aan bepaalde munten voor de eigenaars pex*- soonlijke herinneringen zijn verbonden, kan geen ontheffing van de verplichting tot verkoop worden verleend. Vergemakkelijking van het betalingsverkeer met Duitschland Bij rondschrijven ,vsn den Duitschen Rijksminister van economische zaken zijn met ingang van 1 November de Nederland sche vermogensbelegging;en in Duitschland in beginsel vrijgegeven, In het bijzonder kunnen in de toekomst x-enten, opbx-eng- sten, winstaandeelen, huur- en pachtgelden, zoomede overeenkomstige regelmatig te- x-ugkeerende betalingen uit vermogensbeleg gingen van in het bezette Nederlandsche gebied zetelende personen in het Duitsche gebied ten volle zonder speciale goedkeu ring naar het bezette Nederlandsche gebied worden overgemaakt. Daarmede zijn in zooverx-e alle beperkingen, die vroeger op grond van deviezen-politiek werden ge maakt, vex-vallen, over de genoemde ver mogensbeleggingen zelf kan bovendien in het Duitsche rijksgebied vrijelijk worden beschikt. Het overmaken van de uit de vervreemding of terugbetaling dezer vex-- mogensbeleggingen voortvloeiende bedra gen naar het bezette Nederlandsche ge bied is op grond van een desbetreffende goedkeuring, die op verzoek steeds zal worden verstrekt, eveneens mogelijk. Bovendien worden voor het betalings- verkeer van Duitschland naar het be zette Nedex'landsche gebied verdere facili teiten gegeven, die een opruiming van tot nu toe bestaande ongewenschte technische hindernissen beteekenen. Dit geldt in het bijzonder voor betalingen op het gebied van het warenverkeer. Daarenboven wordt voor overmakingen naar het bezette Ne dex'landsche gebied en voor verrekeningen en betalingen in het Duitsche rijksgebied een maandelijksche vi'ije grens van 5000 rjjksmark per persoon, ingevoerd. Naar evenredigheid wordt op het gebied van het reizigersverkeer een vrije grens van 1000 rgksmark of 750.en voor het grensverkeer een dagelijksche som van 100 rjjksmark of 75.dan wel maan delijks 1000 rjjksmark of 750.inge steld. Daarmee overeenkomend is het inzonder heid geoorloofd, afgezien van de mogelijk heid der ovex-making in het raam van de maandelijksche vx-tfe grens van 5000 rijks- mark de loonen van de in Duitschland werkzame Nederlandsche arbeiders en employe's zonder speciale goedkeuring in baar geld naar het bezette Nederlandsche gebied over te brengen. Evenals tot dusverre moeten alle over makingen van Duitschland naar het be zette Nederlandsche gebied, ook indien zjj in de toekomst zonder speciale goed keuring kunnen geschieden, door storting van het daarmee overeenstemmende rrjks- markbedrag bjj de Duitsche verrekenings- kas ter verrekening worden behandeld. Voor vermogenswaarden van emigranten en voor bepaalde openbare leeningen gelden bijzondere bepalingen. DE WIJZIGING VAN DE GRENZEN DER GEMEENTE VEENENDAAL. Naar het U. D. verneemt zullen binnen kort verschillende gemeentegrenzen in Gel- derland gewijzigd worden. Een belangrijke verandering zal de aanstaande grenswijzi ging tusschen de gemeenten Veenendaal in Utrecht en Ede in Gelderland ten gevolge hebben. Men is van plan om een deel van Ede bij Veenendaal te voegen, zoodat, er naast een gemeente grenswijziging tevens een provinciale grenswijziging ontstaat. Eenige dagen geleden hebben wij verteld van de groote uitbreidingsplannen, welke de gemeente Oostburg koestert. Ten behoe ve van deze plannen zijn door de gemeente terreinen aangekocht ter waarde van on geveer 25.000. Op deze terreinen zal wor de:: aanleg op het Joseph Dedelplein, dat door een nieuwen weg zal worden verbon- den met de thans bestaande markt. Daar naast zal een weg worden aangelegd van uit de Nieuwstraat naar het nieuwe plein, langs welken weg, door de instelling van een éénrichtingsverkeèr, de nieuwe vee markt zal kunnen worden bereikt. De keu ringshaan van deze veemarkt komt te lig gen tusschen het Evangelisatielokaal en het tegenwoordige weitje v. Babijn. Het uitbrei dingsplan zal worden begrensd door den pastorietuin van de Ned. Herv. Kerk tot achter de woningen van de Violetstraa.t en van de tuinen aan de Langstraat tot achter de Nieuwstraat tot een eind in den boom gaard van R. de Millano aan de zijde van de Violestraat. Volksvlijt- en huisvlijt- tentoonstelüng. Najaarsexpositie te Den Haag. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingen vex-keer zal in de maanden Novem berD cernber (St. Nicolaas-Kerstvacan- tie), te samen met den A.N.W.B. in het gebouw van laatstgenoemde, een kleine tentoonstelling inrichten. Ter aanmoediging van de belangstelling van het publiek voor wat in ons eigen land leeft zal deze tentoonstelling gewijd zijn aan de leven de volksvlijt en huisvlijt (dus geen anti quiteiten of industrie). Via de Provinciale Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer is een beroep ge daan op alle plaatselijke V.V.V.'s, teneinde daarvoor in aanmerking komende voonvex-- pen uit eigen plaats of omgeving naar Den Haag op te zenden. Wac Zeeland betreft wordt o.m. gedacht aan houtsnijwerk (mesheften, pijpekassen, mutseri, klompen (versierde), kantklossen, enz., enz. enz.) Deze tentoonstelling, waarvoor behoor lijk reclame zal worden gemaakt, en waar aan geen kosten zijn verbonden, zal zeker de noodige belangstelling, ook voor ons gewest, kunnen opwekken. CREMATIE IR. J. E. F. DE KOK. Groote belangstelling op Westerveld. In het crematorium Westerveld werd gistermiddag het stoffelijk ovex'schot ver- ascht van ir. J. E. F. de Kok, directeur- genex'aal van de Nederlandsche petroleura- maatschappij. Nadat des morgens een kleine treffen de plechtigheid plaats vond voor het hoofd kantoor aan de Carel van Bylandtlaan, waar namens het geheele personeel 'een krans aan den lijkwagen werd gehecht, zette de stoet zich in beweging naar Westerveld. Op Westerveld bestond zeer groote be langstelling. Twee eXtx-a-treinen, een xiit Amsterdam, en een uit Den Haag, brach ten velen aan, die den overledeixe de laatste eer wilden bewijzen, terwijl ook met de normale treinen en ook met auto's nog velen te Westerveld aankwamen. Een groot aantal autoriteiten was aanwezig. In de aula bespeelde de organist van de Groote kerk te Haax-lem de heer George Robert liet orgel. Het geheele podium was bedekt met een groote bloemenschat en tientallen kransen. In de eerste plaats wex-d het woord door jhr. ir. H. Loudon, voox'zitter van den raad van commissarissen der maatschappij, die een kort overzicht gaf van de loopbaan van ir. de Kok en zijn groote verdienste voor de Mij. De tweede spreker de heer C. Kolff, de voorzitter van de Nationale Luchtvaart school wees op de groote x-ol die ir. de Kok in de vliegwereld speelde. Voorts spx-ak nog de heer de Keijser enkele woorden namens de Belgium Shell Company te Brussel, waarna een jaar genoot van de promotie 1902 der militaire academie een woord van afscheid sprak. Namens den senaat van de Technische hoogeschool te Delft werd vervolgens uit drukking gegeven aan een diep gevoel van weemoed. „Nederland verliest in ir. de Kok een van zijn groote mannen", aldus de spreker. De broer van ir. de Kok dankte hierna voor de belangstelling waarna de kist onder de tonen van het „Ave Maria" van Gounod daalde. Tusschen de open tuinen van de Lang straat en de vrij blijvende terreinen van het Joseph Dedelplein, zal worden gebouwd, ter wijl het mede in de bedoeling ligt om achter de Nieuwstraat te gaan bouwen tot in de Violetstraat. In het midden achter de Langstraat, met het uitzicht op het Joseph Dedelplein, komt het nieuwe postkantoor met directeurswo ning. Aan de zijde van de Nieuwstraat komt een ruim parkeerterrein, dat evenals het Joseph Dedelplein een plaveisel met klinker- keien zal krijgen. Het hierboven afgedrukte kaartje geeft een overzicht van dit uitbreidingsplan. De breede grijze lijnen worden straten en we gen. Het met I (ixx het midden van het kaax-- tje) gemei'kte gedeelte wordt het Joseph Dedelplein met keuringsbanen. De geax-- ceerde gedeelten (lijnen) wordt de bebou wing, voornamelijk winkels en café's. Het met gemerkte wordt het postkaneoor, met voorzijde naar het Dedelplein. VOOR DE DERDE MAAL. TOEGANG TOT ZEELAND VERBODEN. HET VERSTREKKEN VAN UITZONDERINGSVERGUNNINGEN. Officieel wordt medegedeeld Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zee land willen reizen, in Roozendaal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzon deringsvergunning voor het betreden der Zeeuwsclie eilanden. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een ver gunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeestex-s hun standpunt te dien opzichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke ge detacheerd is bij den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uit reikt. In het verzoek, dat men tot de burge meesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorgeschreven weg niet bewandelen en zich desondanks In het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk gedwongen de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvex-gunning, welke aan an dere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden geno men. DE EERSTE GRAANDROGERIJ IN GELDERLAND. Het vx-aagstuk der voedselvoorziening is in dezen tijd van groot belang. Iedere poging, welke wordt aangewend om den beschikbaren voorraad menschelijk voed sel een nuttiger effect te geven, mag dan ook met dankbaarheid worden begroet. Daartoe behoort o.m. het drogen van graan, omdat daardoor, wat vroeger dienstbaar was als veevoeder, thans voor de menschelijke consumptie geschikt is. Graandrogerijen zijn voor Gelderland nieuw. Tot nu toe waren zij uitsluitend in bedrijf bij de gx-oote meelfabrieken in ons land en in enkele gx-oote havensteden. Dq eerste graandrogerij is te Zutphen in be drijf gesteld bij den meelhandel van den heer D. L. van Elk. Het te Zutphen geplaatste apparaat heeft een capaciteit van 5 ton per uur. ENGELSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Een zwaar Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D.N.B. meldt, gisterochtend in de wateren ten Westen van Ierland het 5700 ton groote Britsche stoomschip „Star- stone" tot zinken gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5