Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant ABONNEMEMTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. 183ste JAARGANG NUMMER 254 V R IJ D A G 1 NOVEMBER 1940 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer Het Italiaansch-Grieksche conflict. Dit nummer bestaat uit twee bladen DE HOUDING VAN TURKIJE. In Turksche kringen schijnt men zich, aldus meldt het D.N.B. uit Istanboel, in verband met het ItaliaanschGrieksche conflict vooral met twee problemen bezig te houden, n.l. in de eerste plaats de poli tieke overweging, in welken omvang en met welke snelheid de Engelsche hulp volgens de aan Griekenland gegeven garantie effec tief kan worden, een kwestie, waarin Grie kenland na het falen, resp. dralen van En geland ten aanzien van Polen en Noorwe gen en na het catastrophale einde van de Engelsche hulp voor Nederland en België in zekeren zin den laatsten toetssteen vormt voor het effectief woi'den van een Engelsche garantie voor kleinere staten in het algemeen. In de tweede plaats de kwes tie der verkeersproblemen, nu de weg door het Grieksche gebied in Thracië versperd is en daarmee Turkije is afgesneden van den landweg naar Europa. Met het oog op den naderenden winter, die doet verwach ten, dat de Donauweg door gebrek aan wa ter of ijsgang zal worden gesloten, heeft de spoorlijn de grootste beteekenis voor het personen- en goederenvervoer, vooral daar bemoeilijking van de verbinding met Euro pa op het oogenblik volledig is geworden door het staken van de Roemeensche scheepvaart tusschen Constanza en Istan boel. Tegelijkertijd maakt de ontwikkeling van den oorlogstoestand in de Middelland- sche Zee eventueele hoop op het verkeer door die zee dubieus, ondanks de van En gelsche zijde aangekondigde beloften van convooien naar de Middellandsche Zee. Ver scheidene economische kringen zouden deze beloften reeds sinds lang voor bluf houden. De Italiaansche luchtaanvallen op Grieksche steunpunten. In verband met de Italiaansche luchtaan vallen op de Grieksche steunpunten merkt de Corriere Delia Sera op, dat Griekenland in de afgeloopen jaren de organisatie van zjjn luchtwapen zeer sterk heeft ontwik keld. Het aantal Grieksche vliegvelden op het vasteland en op de eilanden bedraagt ruim 60. Daarbij komen noodlandingsterrei nen en geheime vliegvelden voor het geval van een conflict. Griekenland staat in zijn militaire voorbereiding geheel onder het bevel van Londen, dat er reeds naar ge streefd heeft het land in geval van ernst te "vormen tot een groote basis voor zijn militaire acties en tot een steunpunt voor zijn ravitailleering. Niet minder dan 3000 benzinedepóts voor vliegtuigen en voor oor logsschepen zpn de laatste jaren aangelegd. Zjj hadden geen ander doel dan het vormen van een uitrusting voor een leger en een vloot zoo groot als Griekenland nooit kon hebben. Officieus Duitsch commentaar. Van officieuze zijde te Berlijn wordt ge meld Te Berlijn heeft men geen reden aan te nemen, dat in de houding van Turkije te genover de in aanmerking komende mo gendheden eenigerlei wijziging is gekomen. Deze meening hoorde men in de Wilhelm- strasse. als antwoord op de vraag van bui- tenlandsche persvertegenwoordigers, wat de houding van Turkije ten aanzien van het ItaliaanschGrieksche conflict is. Tevens bestempelt men in politieke krin gen der Rijkshoofdstad de uit het buiten land afkomstige geruchten over een Duitsch ultimatum en een Duitsche nota aan Turkijè als „gebazel" dat men niet ern stig kan opnemen. De Italiaansche opmarsch In Griekenland. Volgens het communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier en volgens de be lichten der oorlogscorrespondenten, ge schiedt de opmarsch der Italiaansche colon nes op Griekscli grondgebied in twee rich tingen: van het gebied van Argirocastro naar Janina en van Korcha naar Fiorina. Eerstgenoemde van deze steden ligt slechts op ongeveer 40 k.m. van de grens. Van Janina leiden wegen in richting van Athene en van Fiorina leidt een 150 k.m. lange weg naar Saloniki, aldus merkte de Mes- saggero in zjjn commentaar op de opera ties op. Het blad voegt eraan toe, dat ondanks het aanhoudende slechte weer en de wegverspemngen, veroorzaakt door de terugtrekkende Grieken, die de bruggen hebben opgeblazen, de Italiaansche op marsch zonder eenige vertraging voort gaat. De taktiek van het Grieksche leger schijnt tot dusver een defensief karakter te dragen en er wordt slechts eenigen min of meer krachtigen tegenstand onder vonden van de achterhoeden, waarna de vijand zich op meer naar achteren gelegen stellingen terugtrekt en er daarbij vooral zorg voor draagt, de verbindingswegen te vernielen of te beschadigen. De Balkan en het Grieksch- Italiaansche conflict. Met de houding van de Balkanstaten in het huidige Italiaansch-Grieksche con flict houdt het Giornale d'Italia zich in een opmerkelijk artikel bezig. Het blad acht het Engelsche plan om den geheelen Balkan tegen Italië in het geweer te brengen om zich zoo te ontrek ken aan de verplichting tot hulpverleening aan Griekenland mislukt. Ten bewijze hier van vestigt het blad er de aandacht op, dat het fabeltje van den opstand in Al banië reeds ondubbelzinnig door de feiten weerlegd is en het andere fabeltje van een verstrakking in de houding van Joegoslavië tegenover. Italië eveneens slechts een En gelsche wenschdróom is. Joegoslavië, aldus het blad, blijft rustig en intervenieert niet. Het weet zeer wel welke concrete redenen voor de Italiaansche actie bestaan. Het weet eveneens nauwkeurig, dat de Italiaan sche Balkanpolitiek het niet op avontuur gemunt heeft, dat immer op verheldering der betrekkingen met de Balkanmogend- heden en stabilisatie van den vrede op loyalen grondslag. Joegoslavië heeft dus geenerlei reden tot ongerustheid en tot een vijandige houding. Maar ook Engelands hoop, dat Bulgarije zich zou roeren, zoo gaat het blad voort, is bedriegelijk gebleken. Bulgarije heeft sympathie voor de zaak van Italië. Zijn verantwoordelijkheidsbewuste, vierkante politiek getrouw ziet het er van af com plicaties te scheppen. Onder deze omstan digheden heeft ook Turkije geen reden om ernstig het probleem van interventie te overwegen. Ondanks het bezoek der Brit- sche generaals aan Ankara en den koorts- achtigen druk van de Grieksche regeering en de Engelsche diplomatie blijft Turkije het beginsel getrouw zijn onafhankelijkheid te verdedigen, die in tegenstelling tot het gekonkel van de Engelsche politiek van de zijde der asmogendheden rechstreeks noch zijdelings bedreigd wordt. Wat Rusland betreft, dat de Engelsche plutocraten als hun laatste troef beschou wen, zijn houding is reeds, naar te ver wachten was, zoo besluit het Giornale d'Italia, dat Griekenland en Groot-Brittan- nië volkomen geïsoleerd zijn. Engeland en Griekenland. Drie dagen voor het Italiaansche ulti matum aan Athene, zoo schrijft de Re gime Fascista "heeft de Engelsche pers op grond van de richtlijnen van het Londen- sche ministerie van voorlichting in alle windrichtingen rondgebazuimd, dat Enge land aan Griekenland alle hulp zou ver- leenen. Gisteren echter verklaarde Chur chill, dat men voor Griekenland het weinige zou doen, dat men kon doen. De waarheid is deze, dat men voor Griekenland nog minder zal ondernemen dan voor de andere staten, die zich door het aannemen der Londensche garantie in het tegen de asmogendheden gerichte kamp plaatsen. De heer Eden heeft door zijn reis de Balkanwateren willen vertroe belen, doch hij is met een werkelijk tra gisch passier ijlings naar Engeland terug gekeerd. Roemenië heeft zich met zijn nieuwe regeering beslist op de lijn van Italië en Duitschland ingesteld, Bulgarije bekrachtigt de vriendschap met Italië en slaat met sympathie den Italiaanschen op marsch tegen zijn vijanden gade. Zuidslavië en Turkije denken er niet aan, een hou ding aan te nemen, die door Italië als vijandig zou kunnen worden beschouwd. Italië zal de meeloopers van Londen ten spoedigste terecht wijzen, opdat Enge land zich niet meer van de Grieksche lucht- en vlootsteunpunten bedienen kan en gedwongen zal zijn zich terug te trekken uit de wateren, die onder Italiaansche sou- vereiniteit zullen blijven. Italië vergeet niet, dat Griekenland met instemming van Londen en Parijs aan het einde van den wereldoorlog ïtalië's rechten benadeelde en zich op kosten van Italië vergrootte. ENGELAND HEEFT STAFBESPRE KINGEN MET GRIEKENLAND GE VOERD. Nya Dagligt Allehanda meldt volgens het D.N.B., uit Londen, dat daar thans wordt medegedeeld, de Britsche gene rale staf besprekingen met Griekenland heeft gevoerd. Koffie- en thee-surrogaten. NADERE REGELING VAN DE SAMENSTELLING. In de Staatscourant van gisteren zijn een aantal wijzigingen van het Koffie- en Theebesluit opgenomen. Met deze wijzigingen is komen vast te staan waaruit de surrogaten mogen worden samengesteld. Zoo zal koffie-extract voortaan niet minder dan 4 coffeine mo gen bevatten, en zal theesurrogaat uit deugdelijke eetwaren moeten worden be reid. Op de verpakking moet duidelijk het woord thee- of koffie-surrogaat voorkomen, terwijl synthetische kleurstoffen en couser- veermiddelen niet toegevoegd mogen wor den. Het dansverbod voor de dansscholen. Naar de N.R.C. van bevoegde zijde ver neemt, staat het thans vast, dat het dans verbod zich niet uitstrekt tot dansscholen. De lessen aan deze scholen kunnen door gang vinden, voorzoover dit onderwijs aan ingeschreven leerlingen wordt gegeven. De dansscholen hebben geen vergunning noodig om hun werkzaamheden uit te oefenen. Openbare dansfeesten, waar ook niet-leer- lingen tegen betaling toegang hebben, zijn natuurlijk ook in dansscholen verboden. Schooltijd in den winter. De leerlingen van een der Haagsche buitenscholen zetten de lessen, ondanks de frissche tem peratuur, in de open 'lucht voort. De dikke kleeding blijkt een welkome beschutting. (Foto Schimmelpenning!!.) De toewijzingen voor vleeschwaren. Hoogere toewijzing in verband met indroging en afval. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vïssche- rij deelt mede, dat, aangezien vleeschwaren aan een zeker gewichtsverlies door indro ging onderhavig zijn en "oij verkoop door den detaillist een zeker percentage afval onvermijdelijk is, thans is bepaald, dat de toewijzingen voor vleeschwaren recht ge ven op het koopen van een hoeveelheid vieeschwaren, welke het totaal der op de toewijzing vermelde hoeveelheid met een zeker percentage overtreft. Dit percentage is voor alle stadia van den handel teza men vastgesteld op 10 Dit houdt dus in, dat de handelaar, die toewijzingen heeft ontvangen voor een totale hoeveelheid vleeschwaren van bijvoorbeeld 100 rant soenen, hierop een hoeveelheid van ten hoogste 110 rantsoenen kan betrekken. De producent, grossier en detaillist zul len onderling moeten uitmaken, welk per centage (mits uiteraard kleiner dan 10 bjj een bepaalde aflevering extra mag worden geleverd. Hierbij dient echter in het oog te worden gehouden, dat de de taillist in staat moet zijn, aan zijn afne mers steeds het volle gewicht aan vleesch waren, waarop de consumentbonnen recht geven, af te leveren. Aangezien de plaatselijke toewijzings commissies bij de toewijzing van vleesch reeds rekening houden met de verschillen de factoren als indroging en afval, geldt het vorenstaande slechts voor vleeschwa ren en niet voor vleesch. Voorts wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat detaillisten, die uitsluitend gedurende de wintermaanden vleeschwaren (voornamelijk worstsoorten) verkoopen in aanmerking komen voor een extra voor schot toewijzing mits zij deze artikelen in vorige jaren eveneens verkocht hebben. De vervanging van aardolie producten. Voor liclit- en krachtdoeleinden in het land- en tuinbouwbedrijf. De toenemende schaarschte aan aard olieproducten (petroleum benzine, gas- olie) doet ernstig vreezen, dat in den ko menden winter op de land- en tuinbouw bedrijven niet voldoende petroleum voor verlichting van stallen en schuren, alsook onvoldoende petroleum, benzine of gasolie, beschikbaar zal zijn als brandstof voor de noodige krachtinstallaties. Belanghebbenden worden derhalve her innerd aan de wenschelijkheid, zich zoo mogelijk tijdig van andere licht- en kracht bronnen te voorzien. Indien daartoe gelegenheid bestaat ver dient het daarom aanbeveling te overwe gen zich te laten aansluiten op het elec- trisch net, waar dit niet mogelijk is wordt het gebruik van carbid, welk artikel in ons land in voldoende mate aanwezig is, aan geraden. De Nederlandsche politie en de Winterhulp. Oproep tot een spontane gift. Naar wij uit goede bron vernemen zal door den inspecteur-generaal der Neder landsche politie een oproep gericht worden tot de geheele politie met liet doel ge meenschappelijk een spontane gift te doen toekomen aan het instituut der Winter hulp, De voorbereidende besprekingen hebben namens den inspecteur-generaal reeds met den directeur-generaal der Winterhulp plaats gehad. De nieuwe distributiebonnen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 8 November a.s. geeft de met „15" genummerde bon_ van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „15" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen welke op 8 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 15 November a.s. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 Novem ber a.s. geeft de met „52" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met „52" genummerde bonnen, welke op 10 November a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s. met dien ver stande, dat deze bonnen gedurende de week van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrij ging van kaas in hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. elk der vier met „07 vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleesch waren. De met „07 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bovengenoemde bonnen van de vleeschkaart, welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de week van hun geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden in hotels, restaurants e.d. voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. BLOEM OF BAKMEEL, GRUTTERSWAREN EN BROOD. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat de geldigheidsduur van de nader aan te wijzen bon ter verkrijging van tar webloem, roggebloem, roggemeel, zelfrij zend bakmeel en boekweitmeel niet op Za terdag 2 November a.s. maar eerst op Maandag 4 November a.s. zal aanvangen. Nadere mededeeling hierover volgt, als mede over de aanwijzingsbonnen voor grutterswaren' (griesmeel, rijst, haver mout, macaroni enz.) en brood. PETROLEUMDISTRIBUTIE. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 29 Decem ber a.s. geeft de met „periode 7" gemerkte petroleumzegel recht op het koopen van 2 liter petroleum. Gemeentebegrootingen voor 1941 staan er niet rooskleurig voor. De samenstelling der Gemeente-Begroo ting voor 1941 zal, naar van bevoegde zijde aan de Zaanl. wordt medegedeeld, voor het overwegend grootste aantal gemeen ten, in belangrijke mate afwijken van de wijze, waarop de laatste jaren het ge meentelijke huishoudboek werd ingericht. Sinds de instelling van het Werkloos heids-Subsidiefonds werden jaarlijks aan de gemeenten, welke daarvoor, in verband met haar financieele positie, in aanmerking wenschen te komen uit dat fonds een extra bijdrage verstrekt, tot dekking van de kosten, voorvloeiende uit de werkloo- zenzorg. Teneinde de gemeente-financiën niet al te zeer te ontwrichten, werd door het Rijk aan de gemeenten, welke daarop aanspraak wilden maken, een deel der belastinggelden uitgekeerd, welke uitkee- ring als belastingbijdrage bekend staat. Bij de samenstelling der Gemeente-Be grootingen voor 1941 zullen, naar Gedepu teerde Staten aan de betrokken Gemeente besturen hebben doen weten, voorloopig géén bedragen geraamd worden voor extra- bijdrage in de kosten voor de Werkloozen- zorg, noch voor de belastingbijdrage. Een onmiddellijk gevolg hiervan zal dus zijn, dat in het overwegend grootste aantal gemeenten van ons land de deskundige zegsman van het blad taxeerde het op cir ca drie-vierde van het aantal Nederland sche gemeenten de begrooting voor 1941 een belangrijk tekort zal aanwijzen. Hoe daarin van Rijkswege zal worden voor zien, staat op dit oogenblik nog niet vast. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt in overleg met het departement van waterstaat mede, dat als 5e distributieperiode voor motorbrandstof wordt aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 30 November 1940. Als gevolg hiervan zullen wederverkoo- pers de voor November ontworpen coupons met paarsen opdruk op grijzen onder grond, bevestigd aan een op lichtgrijzen ondergrond gedrukte vergunning, waarop o.m. in paarse kleur het cijfer 5 voor komt, gedurende deze periode mogen ac cepteeren. Terpentijn en lijnolie voor schilders. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt, in aansluiting op het geen in de bladen van 2 October jl. is ge publiceerd betreffende de distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders, mede, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributie- diensten uit te reiken bonnen kunnen wor den betrokken, voor de periode van 1 No vember tot 1 December 1940 als volgt zjjn vastgesteld 2 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1