Mr. Stevens uit Detroit Dr. ir. J. A. Ringers over den wederopbouw van Nederland. Groote moeilijkheden moeten worden opgelost. In i vergadering van het instituut van ingenieurs, tezamen met het Nederlandsch instituut voor stedebouw en volkshuisves ting te 's-Gravenhage, heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, dezer dagen een voordracht gehouden over het vraagstuk van den we deropbouw. Dr. Ringers ving zijn rede aan met mede te deelen, hoe hij met eenige vooraanstaan de deskundigen reeds vóór den oorlog van 10 Mei j.l. een nood-organisatie had opge richt, welke tot doel had onze polders te behoeden voor de catastrophale gevolgen van een eventueel bombardement. Een groot aantal transportabele bemalingsap paraten was reeds beschikbaar om, indien een gemaal door een bom werd getroffen, daar ter plaatse te kunnen worden opge steld en op die wijze erger te voorkomen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht was bij de uitvoering van dit plan uiteraard nauw betrokken. Na de capitulatie. Enkele dagen na de capitulatie verzocht hij den heer Ringers om bedoelde organi satie in te schakelen en de inundatie droog te doen malen. Dit geschiedde met veel succes. Intusschen was de opperbevelhebber verder gegaan en had den heer Ringers ook verzocht zijn medewerking te willen geven bij het herstel van het spoorweg-, land- en scheepvaartverkeer. Dit moest zoo spoedig mogelijk weer in orde gemaakt worden met het oog op de voedselvoorziening en het kolentransport. Aangezien Nederland op dit gebied over uitstekende diensten beschikt, is het werk van dr. Ringers hier in hoofd zaak coördineerend geweest en het strekt de directie van den Rijkswaterstaat en de directie der Nederlr.ndsche spoorwegen tot eer, dat zij in zoo korten tijd de hun ge stelde taak hebben kunnen volvoeren. Met enkele bijzonderheden illustreerde dr. Rin gers de moeilijkheden, welke hier overwon nen moesten worden, met name het vele werk, dat verbonden was aan het lichten, het repareeren en het weer in de vaart brengen van de vele honderden gezonken binnenvaartuigen. Echter was ook het probleem van den eigenlijken wederopbouw van steden en dor pen naar voren gekomen en de opperbe velhebber droeg dit eveneens den heer Rin gers op. Do wederopbouw van steden en dorpen. Bij dezen wederopbouw moet men twee gevallen onderscheiden. In do eerste plaats de verwoestingen en beschadigingen, toege bracht aan panden, welke min of rne:v ge ïsoleerd staan en in de tweede p" die, tengevolge waarvan stadskernen en -vjlcen geheel of gedeeltelijk vernietigd zijn. De eerstbedoelde gevallen, de geïsoleerde dus, zijn betrekkelijk eenvoudig, aangezien het huis bijna altijd opgebouwd wordt op de- zelfdo plaats, waar het gestaan heeft. Met den herbouw van een kern ligt de zaak geheel anders. Daar streven wij er naar uit het kwade iets goeds te laten voortkomen en wenschen van de gelegen heid gebruik te maken een betere bebou wing tot stand te brengen met ruimere Straten en grootere pleinen. Spreker wees er vervolgens op, dat hij het in het algemeen aan de gemeentebe sturen overlaat om de stedebouwkundigen aan te wijzen om het plan voor herbouw op te maken. Aangezien de algemeen gemach tigde voor den wederopbouw echter dit plan ten slotte moet vaststellen, heeft hij zich voorzien van deskundige adviseurs en deze heeft hij gevonden in het bestuur van het Nederlandsch instituut voor stedebouw en volkshuisvesting. Zoo streven wy er naar iets tot stand te brengen, dat technisch en aesthetisch in alle opzichten verantwoord is. Do materialenvoorzlenlng. Nauw met het vraagstuk van den weder opbouw verbonden is het probleem van de materialenvoorziening. Aangezien hier moeilijkheden verwacht werden, ging men zich ernstig toeleggen op het vraagstuk van de materialenbesparing. Dit leidde tot uitvaardiging van de be kende richtlijnen ter besparing van mate- rialenverbruik. Naast de materialenbespa ring staat de vervanging van materiaal, waar het bureau van den algemeen ge machtigde thans ook uitgebreide studie van maakt. De normale woningbouw. Onmiddellijk verband met den wederop bouw houdt het vraagstuk van den norma len woningbouw. Wij moeten er voor zor gen, dat wij niet komen in de zelfde om standigheden als in 1920, toen er een ern stige woningnood heerschte. Er worden normaal in ons land 40.000 woningen ge bouwd en indien deze bouw een paar jaren stop zou staan, zou men met een ernstig woningtekort moeten rekenen. Dit is niet noodig, indien er eeri behoorlijke ordening op dit gebied wordt doorgevoerd. Die wo ningbouw kan echter niet wachten op de puinruiming en het maken van de plannen. Derhalve is besloten om dezen zoo veel mo gelijk te bevorderen. Hiervoor is indertijd uitgevaardigd de Hypotheekregeling 1940. Echter deed het verschijnsel zich voor, dat de menschen eerst wilden weten, hoeveel schadevergoeding zij zouden ontvangen. Derhalve is toen bekend gemaakt, dat voor schade onder 10.000 100 zou worden uitbetaald. Ook toen was het resultaat nog zeer gering, omdat de mensclien eerst de contanten in handen wenschten te hebben. Daarna is de voorschotregeling gekomen, zoodat 80 van de schade beneden 10.000 uitbetaald zou kunnen worden. Deze rege ling begint nu door te werken en op ver schillende plaatsen van ons land wordt thans gebouwd. Niemand ontvangt eenige schadevergoe ding, indien hij niet tot bouwen overgaat. Het spreekt vanzelf, dat wij het geld van de gemeenschap niet kunnen uitgeven, en dan toch groote gaten in ons land behouden. Moeilijkheden. Dr. Ringers gaf vervolgens nog een over zicht van allerlei moeilijkheden, welke met den wederopbouw verband houden De grond moet onteigend worden en moet weer opnieuw Uitgegeven worden. Wat is nu de waarde van den nieuw uit te geven grond Het spreekt vanzelf, dat deze in bijna alle gevallen af zal wyken van de waarde van het oude stuk grond. Aan den eenen kant mogeh wij den nieuwen grond niet onder de waarde uitgeven, doch anderzijds mag de nieuw uit te geven grond ook niet ts zwaar worden belast, omdat dit in de toekomst drukkend zou zijn voor de ondernemingen, die daarop gaan bouwen. Na de red9 van dr. Ringers werden meer in bijzonderheden de wederopbouw van Rhe- nen, Middelburg en Rotterdam besproken. Deze plannen werdén toegelicht door ir. Poederooyen voor Rhenen, ir. Verhagen voor Middelburg en ir. Witteveen voor Rot terdam. ERNSTIG ONGEVAL TE ZEIST. Op den Woudenbergerweg nabij Zeist geschiedde gistermiddag een ernstige bot sing tusschen een autobus en een motor rijwiel, waarbij een persoon werd gedood. De nieuwe bus, welke een proefrit maakte, reed ter hoogte van de pastorie te Austerlitz, toen met groote snelheid een motorrijwiel, bestuurd door een lid van den Opbouwdienst, uit een rijweg te voor schijn kwam en tegen de bus opreed. De bestuurder hiervan geraakte de macht over hst stuur kwijt, de bus begon te slin geren en kwam tenslotte met een zwaren slag tegen een boom tot stilstand. De chauffeur liep slechts lichte verwon dingen op, doch den naast hem zittenden 30-jarigen B. uit Maartensdijk werd de borstkas ingedrukt. Tijdens het transport per poiitie-ambulance is hij overleden. De motorrijder kwam er goed af en werd licht gewond. De autobus werd aan de voorzijde totaal vernield. De politie onderzoekt de schuld vraag. Kalme handel op de Amsterdamsche beurs. Het beursverloop was gisteren van kal- men aard. De animo om iets te onder nemen was over het algemeen niet groot, maar de inheemsche aandeelen konden zich over het algemeen, behoudens een enkele uitzondering, ruimschoots handha ven en de stemming was dan ook prijs houdend, De Amerikaansche fondsen ech ter hadden bij de opening een gedrukt voorkomen en waren algemeen lager, ter wijl in het bijzonder de specialiteiten wel ke de laatste dagen sterk naar boven wa ren gegaan, zelfs tamelijk zwak waren. Kort na de opening liepen de koersen nog wat terug, maar per saldo bleek de Ame rikaansche afdeeling toch een goed weer standsvermogen te hebben. De koersbe- weging werd in dit opzicht het duidelijkst weerspiegeld door Bethlehem Steels en U. S. Steels, die daarbij' geregeld een flin ke 'affaire te zien gaven. Ook de koper waarden voornamelijk Anaconda werden aanhoudend in een open hoek verhandeld, eveneens kon onder beurstijd regelmatig affaire worden waargenomen in de spoor- wegshares. De omzetten op de locale afdeelingen waren van geringe afmetingen. Aku's ech ter werden weer vrij druk verhandeld, na dat zij lager waren ingezet, trad een flin ke verbetering in. Unilevers hadden een rustig verloop, de Philipsaandeelen waren vrijwel onveranderd. Voor tabakken be stond een vaste stemming. Voor rubber- aandeelen was de ondernemingslust niet groot. De incourante soorten waren ver waarloosd. Op de suikermarkt waren H.V.A.'s vergeleken met het gedrukte slot van gisteren prijshoudend. Scheepvaart was stil. De handel in petroleumaandeelen was stil. De affaire in Dultsche waarden was van geringe afmetingen. Voor beleggingsfondsen was de be langstelling zeer matig. De Ned. Staats papieren waren nauwelijks prijshoudend, hoewel niet veel veranderd. Gem. en prov. obligatiën konden zich ongeveer op peil houden. Amsterdam 193P 3% 88 Bat. Peer. My. 01. 3J/2 79% 79% A Amsterdamsche Bank 1121 i 110 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 410 398 A R.M. De Schelde Nat. Bez. 57 57% C Kans. City South 5% 5% C Union Pac Rr. 77% 80 Nederland le lng 1940 4 95% 100% Nederland 2e lng 1940 4 05% 05% Nederland met bel. fac. '40 4 99% 100 Ned. k f 1000 3938 (3%) 3 85% 86% Indië k f 1000 1937 3 84% 85 A Koloniale Bank 159 A Ned. Ind. Handelsbank 112 119% C Ned. Handel Mij. 103 102% A Van Berkels Pat. 45% 44% C Calvé Delft 84 85 A Lever Bros en Unilever 12S% 126 A Philips Glceil. Gem. Boz. 192% 193% C Am. Car Foundry 29 28% C Anaconda Copper 2G% 25% C Bethlehem Steel 77% 75% C General Motor 49 48 C Kennec. Copper 33% 34 C North Am. Aviation 17 16% C Rep. Steel 22%. 22 C Un. States Stoei 63% 62% C North Am. Cy. 2019% A Kon. Petroleum Mij. 233% 238% C Contiu. OU Cy. 18 18 C Philips Petrol. 33 33% C Shell Union 9% 10% C Tide Water Ass. Oil. 10 10 A Ned. Scheepvaart Unie 147 347% A Handelsver. Amsterdam 397 400% A Ned. Ind. Suiker U. 225% 228 A Deli Batavia My. 149 151 C Deli Mij. 1000 207% 213% A Senembah Mij. 168% 171% C Pennsylv. Rr. 22% A South Railway 14% C Amsterdam Rubb. 218% 219% A Deli Batavia Rubb. Mij, 171 171 A Serbadjadi Sum Rubb. 109 109 DRIE WAGONS MET AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN, Controleurs van den centralen crisis-con- tröledienst, afd. algemeene contróle, heb ben gisteren te Hilversum drie wagons aardappelen, totaal 50 60 ton, in beslag genomen. Deze aardappelen werden het consump- tiegebied Hilversum binnengevoerd zonder geldig geleidebiljet. Procesverbaal werd op gemaakt. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegers hebben Maandag hun vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad en op industrieën in Zuid-Éngeland voortgezet. Bijzonder zware treffers kregen fabrieken van müitaire be teekenis bij Brooklands, Standon, Clac- ton on Sea en Ashford. In Zuid-Engeland werden troepenkampen doeltreffend met bommen bestookt. Bij een aanval op een konvooi bij Lowestoft kreeg een patrouille vaartuig midscheeps zoo zware treffers, dat het met slagzij bleef liggen. Des nachts waren de aanvallen van onze zware for maties gevechtsvliegers in versterkte mate op Londen gericht, waar talrijke branden ontstonden. Voorts werden fabriekscom plexen in Birmingham, Coventry, in de haven van Liverpool en eenige vliegvelden op succesvolle wyze gebombardeerd. Patrouillevaartuigen verzetten zich te gen een aanval van vijandelijke torpedo vliegtuigen door goedgericht vuur. De door den vijand afgeschoten torpedo's troffen hun doel niet. De vijandelijke vluchten naar Duitschland waren ook gisternacht van slechts geringe beteekenis. Op enkele plaat sen werden woonwijken aangevallen, hui zen beschadigd en eenige burgers gedood of gewond. In een Noordduitsche stad werd een ketelhuis beschadigd zonder dat daar door belangryke storing in het bedrijf ont stond. De vijand verloor Maandag tien vlieg tuigen, waarvan een door de marine-artille rie. Acht Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Sinds het uitbreken van den oorlog zyn alleen door de marine 116 vijandelijke vliegtuigen en wel 26 door zeestrijdkrach ten en negentig door de marine-artillerie neergeschoten. By den eersten aanval op het groote krachtig beschermde s.s. „Em press of Britain", heeft zich de beman ning van een gevechtsvliegtuig onder be vel van den eersten luitenant Jope bijzon der onderscheiden. HET ITALXAANSCHE. In zijn weermachtsbericht nr. 144 maakt bet. Italiaansche hoofdkwartier het volgen de beleend: Maandagmorgen zijn onze in Albanië ge legerde troepen de Grieksche grens over getrokken eu tot verscheidene plaatsen op vjjandelyk gebied doorgedrongen. De op- marsch wordt voortgezet. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid borfibardeerde onze luchtmacht herhaalde malen Grieksche militaire doelen als havens, kaden, spoor lijnen, verwekte branden in de haven van Patras, in de installaties langs het kanaal van Gorinthe, in de viootbasis Preveza en in de installaties van do luchthaven Tatoi nabij Athene. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Cost-Afrika wierp een van onze for maties bommen van klein kaliber op vijan delijke kampen in de zone van Soiuscei (centraal Soedan), vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Asosa (ten Zuid-Oosten van Kurmuk) en Dima ten Noordoosten van Abramarcos, waarbij zeven personen ge wond werden. Concentratie in het bakkers bedrijf. Men deelt ons mede: Aangezien ook in het bakkersbedrijf be seft wordt, dat in de huidige tijdsomstan digheden concentratie van bedrijf- cn standsbelangen der bakkerij noodzakelijk is, werd door de georganiseerde bakkerij dezer dagen besloten tot de instelling van het „Centraal bureau voor het bakkers bedrijf", hetwelk alle, de bakkerij betrof- fende aangelegenheden, zoowel op het ter rein van groot-, midden-, klein- als coöpe ratief bedrijf gecentraliseerd zal beharti gen. De leiding van dit bureau la toever trouwd aan een drietal vertrouwensman nen, de heeren C. J. Ulrich, Herm. G. Kloet en K. de Boer, die respectievelijk de groepen groot- en midden, midden- en klein en coöperatief bedrijf vertegenwoor digen, terwijl aan het bureau ais secretaris sen zi|n toegevoegd mr. C. M. Corporaal en mr. drs. A. Schrijvers. Het centraal bureau voor het bakkers bedrijf is gevestigd te 's-Gravenhage aan de Juliana van Stolberglaan 42. De waarde van een goed samengestelden maaltijd. Nu na een langen en zomerachtigen herfst de omslag in de weersgesteldheid is gekomen, gaan de gedachten zich meer be zig houden met den komenden winter. De rantsoeneering van verschillende levensmid delen, samen met de ingetreden prijsstijgin gen, stellen menige huisvrouw voor het pro- beem, hoe met de beschikbare hoeveelheden en soorten zoodanig uit te komen, dat de gezinsleden een zoo volwaardig mogelijke voeding krijgen en toch aan het gezinsbud get geen al te buitensporige eischen wor den gesteld. Dank zij verschillende van overheidswege getroffen maatregelen .'s dit vraagstuk gelukkig niet onoplosbaar. Wel zal het echter in voortdurende toenemende mate een zorgvuldig overleg eischen, wil men althans zooveel mogelijk waar voor zijn geld verkrijgen. Een overleg, dat zich niet zal mogen bepalen tot de vraag wat op een gegeven oogenblik het goedkoopst is, maar dat tevens rekening zal moeten houden met de gezondheidseischen van de leden van het 'huisgezin. Een goed samengestelde maaltijd is de beste bondgenoot bij het voorkomen en bestrijden van ziekten. Onder het begrip „goed samengesteld" verstaan wij In dit verband niet in de eerste plaats een rijke lijke maaltijd, die trouwens heel licht van samenstelling kan zijn door eenzijdigheid en het bijgevolg ontbreken van bepaalde onmisbare voedingsstoffen. Een goed samengestelde maaltijd zal den eter in de eerste plaats natuurlijk de stof fen toevoeren, welke hij noodig heeft om de verbruikte lichaamskracht aan te vullen, maar bovendien ook alles bevatten wat verder nog noodig is om het lichaam in een zoo fiks mogelijken staat te houden. Dit laatste is nauwelijks van minder belang dan bet eerste. De voortdurende aandrang om de aardap pelen toch vooral in de schil te koken, be rust dan ook grootendeels op de overwe ging, dat anders voedingsstoffen verloren gaan, welke van het grootste belang zijn om een zoo gaaf mogelijke gezondheids toestand teweeg te brengen. Evenzoo is het gesteld met de raadgeving versche groenten zooveel mogelijk en liefst in stevige porties in de dagelijksche maaltijden te verwer ken. Op het oogenblik hebben wij wat dit betreft in de andijvie een alleszins voor treffelijk gerecht. Stamppot met rauwe andyvie. Wil men op de aan te koopen hoeveelheid besparen, dan kan men b.v. een stamppot met rauwe andijvie bereiden, in welk ge val wegens niet slinken der groente en het volledige behoud der voedingswaarde, met ongeveer de helft van de gebruikelijke por tie kan worden volstaan. Wie hiermede een proef wil nemen, kan als volgt te werk gaan. De schoongeborstelde aardappelen worden in een bodempje water in een half uur gaar en droog gekookt. Dan gieten wy er wat melk by of wat aangemaakte melk poeder. De melk wordt aan den kook ge bracht, de aardappelen fijn gestampt, waarna de fyn gesneden andyvie er door heen wordt geroerd, tegelyk rnet de beschik bare hoeveelheid vet of uitgebraden spek. Nadat alles nog even door en door heet is geworden, maken wij het gerecht met wat zout af, waarbij men bedenke, dat deze niet afgekookte aardappelen en groenten maar heel weinig zout vergen. JONGENS BESTOOKTEN HUN KAMERAADJES MET TRAANGAS PROJECTIELEN. En brachten een zelfgemaakte landmijn tot ontploffing. De politie te Naarden heeft twintig schooljongens, var wie de oudste 14 jaar is, aangehouden, omdat zij een zeer ge vaarlijk spelletje speelden. De jongens ver toefden in de onderaardsche gangen van hot fort en speelden met wapens, welke zjj hadden gevonden, o.a. degens, traangas projectielen, seinpatronen en busjes trotyl. Een der jongens had zelf op deskundige wijze een landmyn vervaardigd, welke tot ontploffing werd gebracht" en een groot gat in de wallen sloeg. In «n dor gangen werde eenige kna pen opgesloten en met traangasprojectielen bestookt, waardoor de gevangenen het be wustzijn verloren. Eerst buiten kwamen ze weer op hun verhaal. De politie onderzoekt door wiens nala tigheid de Knapen aan het gevaarlijke sp. "oed zjjn gekomen. DOOR R. ARDEN. 27) Kapitein Legrand deelde mede, dat twee van zijn menschen een passagier van de „Santa Barbara" in een boschje, vlak bij de inboorlingenwijk hadden aangetroffen. Mon Dieu, doodgeschoten oh la la, dood geschoten was nu niet bepaald het juiste woord doorzeefd met kogels was deze man. Voorzoover men uit zijn papieren had kunnen nagaan, betrof het hier een zekeren mijnheer Grizzard uit New-York „Kijk eens aan", zei Ben Beverly triom fantelijk en tevreden. „Wat heb ik u ge zegd, kapitein?" Kapitein Legrand wierp Ben Beverly een onvriendelijken blik toe en vertelde verder de moordenaar was aan boord Kort na die schietpartij in dat boschje kwamen namelijk politiebeambten aan- loopen en die vingen een man op, die rij kelijk onder het bloed zat. Hij legimiteer- de zich als Henry Stevens uit Detroit Die man was de moordenaar en daarom wenschte hij, kapitein Legrand, hem in hechtenis te nemenLegrand keek de beide mannen één voor één vol verwach ting aan. Ben Beverly zette een hooge borst op. „Die moordenaar is mijn moordenaar", zei hij. „Die moordenaar neem ik in hech tenis, wanneer het moet. Hij behoort ons toe, aan de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Wanneer hij schuldig is maken wij hem dood en anders niemand Of hij in noodweer heeft gehandeld of niet, of hij op den ander geloerd heeft of niet, dat onderzoek ik. Ik ga dadelijk mee, ik moet dien goeden- Grizzard nog eens zien. Grizzard, de parel van de New-Yorksche onderwereld, nu is hij toch nog bij den ver keerde terecht gekomen!" Kapitein Legrand protesteerde. Men moest bedenken, dat de moord op Fran- schen bodem begaan was en dat de doode daar nog lag Nu, hy kon wel zeggen, dat hij, kapitein Legrand, in dit geval volko men bevoegd was Hij moest erop staart Kapitein Sherman trok zijn schouders op. „Het Is voor mij de eerste keer, dat ik mij in zulk een situatie bevind" zeide hij besluiteloos. „Ik weet werkelijk niet Ben Beverly bewees, dat hij onvrien delijk kon worden. „Meneer, ik maak er u opmei'kzaam op, dat ik hier sta in opdracht van de Washingtonsche politie Ik laat mg niet onder myn duiven schieten. Wanneer 11c verlang, dat Stevens aan boord blijft, dan heb ik daar myn redenen voor Ilc ben heelemaal geen vriend van Stevens, maar ik heb redenen om hem in vrijheid te la ten tenminste voorloopig. Wanneer hij ln hechtenis moet worden genomen, dan doe ik dat Daarby' komt het er voor my heelemaal niet op aan, of Grizzard's lijk in Dakar of in New-York onder den grond gestopt wordt. Grizzard kan my min der schelen, het gaat hier om andere din gen Of Grizzard by een gevecht of uit een hinderlaag doodgeschoten werd, laat my volkomen koud Ik neem iedere ver antwoording op mij Stevens blijft aan boord Ben Beverly sprak Engelsch. „Dat zou de kapitein van de politie misschien wel mooi vinden. Een beetje afwisseling, ontspanning, verhooren, gewichtigdoenerij, tijdverdrijf Het gezicht van den kapitein der politie van Dakar werd rood. „Mijnheer, ik spreek ook Engelsch „O, dan weet u meteen, hoe ik over het geval denk". Ben Beverly werd geen oogenblik in verwarring gebracht. „Neemt u een sigaar, mijnheer Legrand. Ik zal u en de kapitein eens wat uitleggen". De betaalmeester ging dralend weg. Hij had ook graag iets gehoord, maar Ben Be verly wachtte, tot de deur achter hem gesloten werd. Daarna hield hij een lange rede. HOOFDSTUK XXÏÏI. Intusschen sprak het heele schip reeds over het geval. Nieznand had er belang bij den dood van Grizzard geheim te houden. In Dakar was de moord reeds na een uur het algemeene gesprek in de stad. Tien minuten later wisten ook de passagiers van de „Santa Barbara" alles. Niemand twijfelde er ook maar een minuut aan, dat Stevens de man was, die Grizzard naar de andere wereld geholpen had. „Hebt u het gehoord? Hij kwam twee minuten, nadat het laatste schot geklonken had, gewoon onder het bloed, uit het boschje. Op het schip heb ik hem daarna zelf gezien Het liep me koud over mijn rug, ik wist dadelijk, dat er iets gebeurd was. Mary, zei ik tegen myn vrouw, die Stevens ziet er uit, alsof hij een moord be gaan heeft. Zei ik het, Mary of zei ik het niet? Nu, ziet u 1" Intusschen was Peters, na zich wat opge knapt te hebben aan dek gekomen. Edna, die eveneens aan dek was, stapte op hem toe, zonder zich iets aan te trekken van de booze en nieuwsgierige blikken, die in haar richting werden geworpen. „Henry", zei Edna, „waarom heb je dal gedaan? Heeft hy je aangevallen? Het is verschrikkelijk, dat alles zoo moest gebeu ren „Wat moest er gebeuren vroeg Peters geërgerd. „Wat Is er gebeurd? Ilc be grijp je niet, Edna 1" Edna zuchtte. „Ik weet ik geloof tenminste, dat ik het weet, dat je geen slechte dingen kunt doen, Henry. Je hebt Grizzard toch zeker bij een vechtpartij doodgeschoten?" Peters was eerlijk verbaasd. „Is Grizzard dood? Werd Grizzard dood geschoten Edna schudde treurig het hoofd. „Och Henry, heb toch vertrouwen in me Ik blijf je trouw, wat er ook gebeurd mag zyn „Ik heb Grizzard den heelen dag niet gezien", zei Peters in de war gebracht. „Ik heb vandaag geen schot gelost, ze heb ben mijn revolver gegapt 1" Edna zuchtte opnieuw. „Hoor eens", zei Peters, „daar komen wy niet verder mee. Zeto me eindelek eens wat er gebeurd is 1" „Weet je het dan werkelijk niet?" „Neen, dat heb ik je toch al gezegd Edna vertelde, wat bekend was gewor den. Dat Grizzard dood in het boschje was gevonden, waar die vele schoten had den geklonken. Dat Stevens twee minuten later uit dit boschje kwam, met bloed be- vens had het gedaan. „Hou je maar bedaard. In Detroit woon de een heer, die Stevens heette. Hij had een slechten naam, hij was wreed en ge vaarlijk. In vakkringen noemde men hem „juweelen-wolf". Hij had een tamelijk groote bende, die voomameiyic uit helers bestond. Deze bende was het, die den ju weelendiefstal pleegde, waarvan ik zoo straks iets vertelde. Deze Stevens was het, die alles voor zich behield, een deel ervan verkocht en de rest verborg en er vandoor ging. De lui van zyn bende waren natuur lijk woest en ze halen Grizzard erbij. Griz zard nam het geval op zich, hy wilde de buit te voorschyn brengen en hy wilde zonder twijfel ook dezen Stevens om zeep helpen." Ben Bevely stond op, wierp het eindje sigaar, dat hij nog over had, uit de pa trijspoort en liep dan met zyn handen in de zakken heen en weer. „Wel, meneer, ik kan niet iedereen in de hersens zien", ging hy verder. „U heet ook Stevens. Grizzard heeft achter u aan gezeten. Uw foto hadden ze in New-York nog niet en ook niet in Washington. Dat is uw eigen schuld, want u heeft zich nog nooit laten knippen of beter gezegd, die Stevens liet zich nog nooit knippen. Dat wil zeggen, wy hadden nog nooit ma teriaal genoeg tegen hem, om hem te pak ken. Sedert die geschiedenis met de ju- weelen is liy verdwenen. En ook Grizzard was weg. En toen kregen wy tenslotte be richt, dat Grizzard zich aan boord van de „Santa Barbara" bevindt. Nu, zeiden we bij ons zelf, als Grizzard daar is, zal Stevens er ook wel zijn. Wy hebben na melijk ook onze bronnen van inlichtingen." Ben Beverly hield even op, om te zien, welke uitwerking zyn woorden op Peters hadden. Deze keek echter recht voor zich uit. Daarna ging Ben Beverly verder: „Heeft Grizzard zich nu vergist en een verkeerden Stevens in het vizier genomen? Zoo iets zou ook kunnen gebeuren. Ik heb telegrafisch in Detroit laten informeeren en men kent daar maar eén Stevens. Bent u nu die beruchte Stevens of bent u een andere Stevens, die hier werkelijk zaken te doen heeft? Als dat zoo is, zog ons dan maar gerust, welke Stevens u bent, opdat we er een onderzoek naar Kunnen instel len. Maar als Grizzard ons op het juiste spoor heeft gebracht, zegt u ons dan maar waar u do juweelen gelaten heeft." Allen keken vol verwachting naar Pe ters. Er heerschte eeD algemeene stilte. Peters gaf niet dadelyk antwoord. Pe ters dacht na. Hij dacht aan wat hy be leefd had, toen hy nog Peters heette en lederwaren verkocht. Zou die Stevens de zelfde Stevens zijn, van wien Ben Beverly sprak? Het was natuurlijk mogelyk. Niet alleen mogelijk, het was zelfs waarschyn- iyk. Vandaar die tegenzin om de politie erin te halen! Stevens nam de heele ver antwoordelijkheid op zich, want gevaren vreesde hy minder dan opzien te wekken. (Wordt vervolgd,)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6