STADSNIEUWS STADSNIEUWS Goes. STADSNIEUWS Vlissingen. DE POLDER WALCHEREN. In een nieuw tehuis. Toen op 17 Mei ook het kantoor met conciërgewoning van den Polder Walche ren, het best beleend als het Polderhuis, met het overgroote deel der Abdijgebou wen een prooi der vlammen werden, en al leen de kluizen behouden bleven, heeft de griffier, rar. dr. R. W. Graaf van Lijnden, de noodige vertrekken op zijn buiten „Slot ter Hooge" op den Koudekerkschen weg beschikbaar gesteld, en daar heeft de Pol der van eind Mei af, een onderkomen ge had. Maandag is de polder verhuisd, nl. naar een deel van het gebouw van de N.V. P.Z.E.M, aan den Vllssingschen weg. Als men het hek van het terrein aan de zijde van den Singel binnen gaat, moet men links om het hoofdgebouw loopen en dan door de poort, tusschen dit gebouw en de conciërgewoning. Men houdt dan rechts aan en komt in den hoek van het gebouw aan een ingang, die men door het opgaan van een paar treden kan bereiken. In den gang heeft men dan rechts het kantoor van den ontvanger, jhr. H. A. van Adrichem Boogaert, en de volgende deur geeft toegang tot het ruime vertrek voor de griffie. Aan dit lokaal grenst een flinke safe, die voorzien is van de modernste ver lichting. De beide genoemde kantoren zijn thans nog maar van een tijdelijke gehuurde meu bileering voorzien, doch een nieuwe, mo derne is besteld, en reeds onderweg. Tot zoover de vertrekken, die gelijk vloers liggen. De vertrekken van den grif fier en die van den ingenieur zijn op de eerste verdieping. Zooals bekend is graaf van Lijnden ook secretaris van de P.Z.E.M. en voor hem wordt een vertrek in gereedheid gebracht, waar hij ook zal vertoeven als hij voor den polder werkzaamheden verricht. Thans doet hij dat voorloopig nog op de griffie beneden. De ingenieur, Ir. Wiersma, heeft vlak hij het vertrek van den griffier zyn kantoor. GELDELIJKE UITKEERING Door het Hulpcomité. Het Is te begrijpen, dat zy, die van het plaatselijke hulpcomité een uitkeering in geld verwachten, zich afvragen wanneer deze zal plaats vinden. Wij kunnen mede- deelen, dat dit binnenkort het geval zal zijn. Men is op het bureau van het comité bezig met de administratieve voorberei ding, en weldra zullen wij kunnen vermel den, wanneer met de.uitreiking der toege kende bedragen zal worden begonnen. VEEL AANVRAGEN VOOR KLEEDING- STUKKEN. Het aantal aanvragen voor het verkrij gen van pakken, mantels of jassen of de kens, die zijn ingeleverd om nieuwe te kunnen koopen, is zeer groot te noemen. De directeur van het distributiebedrijf ont ving ter zake een 400-tal brieven en in ver schillende daarvan wordt om meer dan één stuk gevraagd. Aan bevoegde instanties is advies ge vraagd over de personen, die in de eerste plaats voor het ontvangen van het een of ander in aanmerking komen. Eerst als die adviezen door de kleeding- commissie zijn ontvangen, zal worden be sloten wie iets kan komen afhalen, en zul len die personen daarvan een kennisgeving krijgen. OtJDE GEBOUWEN TE MIDDELBURG. Het bestuur der vereeniging tot instand houding van oude gebouwen alhier heeft zich beraden over hetgeen de vereeniging ten aanzien van den wederopbouw der stad zou kunnen doen. Het besloot in principe de krachten der vereeniging te concentree- ren op de kleinere objecten van belang voor het historisch stadsbeeld, waarvoor geen enkele instantie zorgt, zooals zij de laatste jaren- reeds deed. In dit verband kan worden gewezen op de aardige gevel Vlasmarkt 34 en de „Hope" in de Span jaardstraat, die in 1939 met steun der ver eeniging werden hersteld. Het bestuur meent met de geringe mid delen, die het ten dienste staan, bevredi gende resultaten tefkunnen bereiken, dan deze te spendeeren aan subsidies voor groote restauraties, waarvoor andere in stanties opkomen. Aan het gemeentebestuur is verzocht te zorgen, dat bij herstel van door oorlogsge weld beschadigde gevels oud en bijpas send materiaal wordt gebruikt, en by ver bouwing van huizen tot winkels toe te zien, dat dit geschiedt in overeenstemming met het stadsbeeld. MACHTIGING TOT EVENTUEELE VERHOOGING VAN GASPRIJZEN. B. en W. leggen aan den gemeenteraad een schrijven over van het bestuur der Gasstichting nopens eventueele verhooging van gasprijzen en het desbetreffend advies van den directeur der Bedrijven. B. en W. verzoeken den Raad hen machtiging te verleenen om, zoo noodig, de gasprijzen te wijzigen overeenkomstig de door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart toegestane formule-bereke ning. Volgens de genoemde bescheiden zul len de gasprijzen per kwartaal moeten Worden bezien, o.a. in verband met de steenkolenprijzen. Voor het oogenblik zal te Middelburg geen verhooging plaats hebben. In de maand December zal de toestand echter opnieuw moeten worden bezien met het oog op het eerste kwartaal 1941. BENOEMING LH) BURGERLIJK ARMBESTUUR. Voor de benoeming van een nieuw lid in de vacature dr. H. Reilingh heeft het Burgerlijk Armbestuur de volgende aanbe veling ingezonden 1. J. C. Peeck, arts en 2. dr. J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg. Het bestuur heeft tevens mede gedeeld van oordeel te zijn, dat het ge- wenscht kan worden geacht, dat een zijner leden medicus is. B. en W. stellen den Raad voor tot benoeming over te gaan. SINT NICOLAAS KOMT. Naar het Midza-bestuur ons mededeelde, staat het reeds vast, dat Sint Nicolaas ook dit jaar Goes weer zal bezoeken. Evenals vorig jaar zal Zijne Eminentie per tram arriveeren, en na daar door het Midza-bestuur verwelkomd te zijn, een rondgang door de stad maken. Van de zijde van het Midza-bestuur, merkte men ons op, dat men juist in dezen bewogen tijd een bezoek van Sint Nico laas voor de jeugd een welkome afleiding acht. Daarbij zal men met de ondervinding van vorig jaar, en met de tijdsomstandig heden rekening houden. Men zal vermijden, dat een groot aantal kinderen in een zaal bijeen is, en daartoe zal de Heilige Man staande receptie houden. Hij zal daarbij voor ieder kind een hartelijk woord en Midza-St. Nicolaas-pakket hebben. Dit pakket heeft het bestuur, zoo ver telde men ons, groote zorg gegeven. Ieder kind zal n.l, royaal worden bedacht en dit zal aanzienlijke offers van de kas vergen. Men meende echter, dat men, als immer, vooral ook nu, waar de vermakelijkheden achterwege blijven, iets bijzonders moest doen. Wij vernamen een en ander over den inhoud van het pakket en we ver wachten op den heugelijken dag heel wat verraste en blijde kindergezichten te zul len zien! Gelijk in ons blad vermeld werd zal het „voor wat, hoort wat" ook hier gelden, elk kind zal 30 Midzabonnen in een witte enveloppe, waarin ook naam, leeftijd en adres, in de bekende Midza-bus moeten de- poneeren. Reeds honderden hebben zich zoo aangemeld. Ook de kinderen van de dorpen kunnen mededoen, zelfs al komen ze niet naar Goes. Ze kunnen door een bode, of op andere wijze, hun enveloppe laten be zorgen en dan krijgen ook zij hun St. Nico laas-pakket thuis. Gezien deze animo schijnt het geraden te zijn om niet tot den laatsten dag te wachten. De Midza bewijst door dit feest op nieuw, wat de vereende middenstand kan doen en bereiken, terwijl de winkeliers er ongetwijfeld ook zelf weer de vruchten van zullen plukken. Nauwelijks was de oorlog over ons heengegaan, of de Midza liet weer van zich hooren en ondanks de voor zoovele middenstanders moeilijke tij den, blijft de Midza actief. Dat verdient waardeering. Zelfs afgezien nog van het zakelijke belang van beide partijen, van koopers en verkoopers DE ROODE KRUIS-COLLECTE. De Roode kruis-collecte bracht te dezer stede 232,40 op. GEEN GEVAAR MEER. Een lezer vroeg ons, of er zich ook op Goesch grondgebied nog gevaariyke blind gangers bevinden. Naar men weet vielen ook hier ettelijke, zij het lichte, projectie len, die niet ontploften. Bij navraag bleek ons dat die óf opgeruimd óf onschadelijk gemaakt zijn, of zoo diep in den grond drongen, dat zij geen gevaar meer op leveren. POSTWISSELVERVALSCHER TEGEN DE LAMP GELOOPEN. Op het postkantoor te Alphen a. d. Rijn bood gistermiddag een soldaat van den Ophouwdienst een postwissel aan ter waarde van veertien gulden. De dienst doende ambtenaar bemerkte onmiddelijk, dat de postwissel was vervalscht en dat hij oorspronkelijk vier gulden had gegol den. Hij wist den soldaat aan den praat te houden en liet inmiddels dé polit. waar schuwen, die kort daarna den vervalscher arresteerde. Bij het verhoor bekende hjj, zichzélf uit Haarlem een postwissel van vier gulden te hebben gezonden, waarvan hg het be drag veranderde in veertien. De man is ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage gesteld. Goed verzorgd DRUKWERK Fa. van de Velde Jr. BEPROEVING VAN DE SIRENES. Het Hoofd van den Gemeentelijken lucht beschermingsdienst te Middelburg deelt mede dat in verband met een technische voorziening in de apparatuur der sirenes, deze beproefd zullen worden op Vrijdag 1 November, des namiddags 3 uur. De be proeving zal plaats hebben door gedurende korten tjjd het eentonig geiuld van het eindsignaal te doen hooren. Als men dus a.s Vrijdagmiddag 3 uur dit eentonig geluid zal hooren, dan weet men dat dit een beproeving geldt, STEEDS HETZELFDE. Ook heden kregen wjj bij informatie bij- de politie te hooren dat wederom verschil lende processen-verbaal wegens verkeers overtredingen zijn opgemaakt Wanneer zal men zich toch algemeen aan de ver- keersbepalingen houden! EEN PROEF MET STRAATVERLICHTING. Dinsdagavond heeft men van de zflde van gemeentebedrijven van half tien tot tien uur in de Molstraat en Koepoortstraat een proef genomen met een straatverlich ting met lampen van Philips, die voor dit doel zyn goedgekeurd Men zal nogmaals een proef nemen waarbij de lichtpunten iets lager zullen worden gehangen, kan dan voor het aan brengen van de verlichting toestemming worden gekregen, dan ligt het in de be doeling deze op de voornaamste plaatsen van de stad aan te brengen om daardoor het verkeer tijdens de duisternis te verge makkelijken VERLICHTING MOTORRIJTUIGEN, ALLE RIJ- OF VOERTUIGEN EN RIJWIELEN. Wij wijzen op de in dit nummer voor komende bekendmaking van den Burge meester inzake het verbod om tusschen zonsondergang en zonsopgang motorrijtui gen, rij- of voertuigen en rijwielen van eenige verlichting te voorzien. Dit verbod komt dus hierop neer, dat men op het geheele grondgebied van Vlissingen „z o n- der licht" moet rfo'den. KERKGEBOUW VAN DE HERSTELD APOSTOLISCHE GEMEENTE HERSTELD. Op den rampzaligen Pinksterzondag van dit jaar werd met vele anderen ook de Hersteld Apostolische gemeente zwaar ge troffen, toen liet zijn vriendelijke kerkge bouw aan den Singel aan het oorlogsge weld ten offer zag vallen. Het voorste gedeelte van de kerk en de naastgelegen kleine zaal alsmede de garderobe werden geheel verwoest. Handelend in den geest van dezen tijd is men echter niet bij de pakken blijven neerzitten en direct met het herstellings werk begonnen. Gefinancieerd door de landelijke kerk konden de werkzaamheden die een be drag van niet minder dan 14.000 verg den nadat een en ander was opgeruimd en afgebroken, zooals gezegd, vrij spoedig worden aangevangen. Thans, na vier en een halve maand, prijkt het kerkgebouw, dat uit architectonisch oogpunt bezien een sieraad voor de omgeving genoemd kan worden, weer in zyn oude glorie. Eigenlijk is het nog schooner dan voorheen. De ra men in de kleine zaal en in de spreekkamer die nog gedeeltelijk van gewoon glas wa ren, zijn nu geheel van fraai glas in lood, terwijl het schilder- en behangwerk als mede de aankleeding in mooie, frissche kleuren zijn uitgevoerd. Hetzelfde kan ge zegd worden van de aangrenzende gang met kapstokken, keukentje, toilets enz. Alles licht en smaakvol. Da kerkzaal zelf ziet er ook weer keu rig uit. Zij heeft het oude aanzien weer gekregen, doch met liet herstel is van e gelegenheid gebruik gemaakt om nog ver schillende verbeteringen aan de inrichting van het acht jaar oule kerkgebouw aan te brengen. Zoo werd o.m.centrale verwar ming aangelegd. De hierdoor vrij gekomen plaats van de kachel maakte het moge lijk. de banken zoo te plaatsen, dat de zit plaatsen nog ruimer werden. Gelukkig was de fraaie Iambrizeering van Indisch appel bloesemhout onbeschadigd gebleven. Het 400 zitplaatsen tellende kerkgebouw heeft dan ook niets aan vriendeijkheid verloren en zal wellicht in deze omgeving zijn weerga niet vinden. Zondagmorgen is de kerk door den dis trictsleider uit Rotterdam namens den hoofdleider in gebruik genomen. Aan deze heropening was nog een min of meer fees telijk cachet gegeven door de fraaie bloem- versierlng rond de „verhooging" van de dienaren. De leden van deze gemeente kunnen dus weer in hur. eigen gebouw samenkomen. Hun dank gaat uit naar de Doopsgezinde gemeente, die tijdelijk haar kerkgebouw ter beschikking stelde. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden is gedeponeerd: een groot aantal dames- en heerenrijwielen; gekleurde damesschort en een glacé dameshand schoen; hulssleutel; vetkaart ten name van T. Tange-Pleterse; geruit tafelkleed; ring met 5 sleutels; en dat Inlichtingen zijn te bekomen omtrent rtjwielbelastingmerk bij Op 't Hof, v. d. Spieghelstraat 15; pakje met inhoud, portemonnaie met inhoud, gou den ring, paar zwarte dameshandschoenen bij kantoor P.Z.E.M., Koningsweg; medail lon met foto bij Stoof, Clijverstraat 46; bruine geruite jongenskniekous Arbeids- straat 10; zwart vulpotlood bij van der Kop, van Dishoeckstraat 13; bruin lederen sportportemonnaie met inhoud bij van der Hof, van der Manderestraat 5; blauw re genkapje bij A. van Sabben, Brandery- straat 16; rtjwielbelastingmerk bij Hen- drijtse, Kalkhokstraat 11; gouden ring bij den Berg, Kasteelstraat 11; combinatietang by Meeuwsen, Boterblomlaan 23; wit ba bywantje by T. Vader, Molenstraat 15; airidale terrierby M. Schippers, Vlisslng- scheweg B. 438 te Koudekerke; blauw kinderwantje by P. M. Proost, Raven- steynplein 25; huissleutel en zwarte, rech ter dameshandschoen by den heer Salet, Walstraat 90; koperen H.G. gewicht by Romijn, Verk. Quakkelaarstraat 89; Vleeschkaarten >y W. Wisse, Kasteel straat 55; rijwlelbelustingmei-k by N. Kop pelaar, v. 'd. Spieghelstraat 67; brief ten name van Geervliet by D. Daane, Prin senstraat 28; linker, bruine jongenshand schoen by M. Byieveld, Wagenaarstraat 8; rywielbelastingmerk bij P. Velleman, Aza leastraat 5; heerenpolshorloge by L. de Pagter, Verk. Quakkelaarstraat 39; ro zenkrans by Bode, Verk. Quakkelaarstraat 37. Geslaagd. De zusters M. Visser en P. J. Kuypers, opgeleid in bet Christelijk ziekenhuis „Bethesda", zyn bij het gisteren gehouden examen, geslaagd voor het kraamdiploma. DENKT OM DEN FISCUS 1 De Ontvanger der Directe Belastingen te Vlissingen maakt bekend, dat ter voorkoming van vervolging vóór '8 No vember a.s. betaald moet zijn een vierde deel op de Inkomstenbelasting 1940/41, aan slagbiljetten gedagteekend Augustus 1940. Getyen. Oct. (Zomertyd) Hoogwater Laagwatei Woensdag 30N.M. 2.46 15.06 8.21 20.42 Donderd. 31 3.35 15.53 9.04 21.23 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. „Economische vraagstukken in het nieuwe Europa". Lezing commissaris-generaal dr. Hans Fischböck. Voor een zeer talryk gehoor, waaronder zich tal van vooraanstaande persooiiiyk- heden, zoowel van de zy'de der Duitsche- alsmede der Nederlandsehe autoriteiten be vonden, hield gistermiddag in Pulehri Stu dio te 's-Gravenhage, dr. Hans Fischböck, commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, een lezing voor leden en genoodigden van de Maatschappy voor Handel en Nijverheid over: „Economische vraagstukken in het nieuwe Europa", Aan dit, bij uitstek actueele en interes sante onderwerp, ontleenen wQ het vol gende De nieuwe orde in Europa, aldus dr. Fischböck, staat geheel en al in het teelten van een hergroepeering van het politieke denken in Europa. De verandering der po litieke verhoudingen in Europa zyn hiervan een gevolg. De economische theorieën van het nationaal-socialisme zyn geen proble men, die niet reeds in staatkundig politiek opzicht vroeger in de historie van andere volken reeds naar voren zyn gekomen of aanwezig zijn geweest. Als voornaamste beginsel van het na- tionaal-socialistische denken verkondigde spr, de stelling, dat het aigemeene nut bo ven persoonlijke belangen moet worden gesteld. Van groot belang voor de toekom stige ontwikkeling der staathuishoudkunde' in de komende tijden acht spr. het feit, dat de ontwikkeling van het bedrijfsleven niet mag worden belemmerd door een vrye politieke ontwikkeling. Verder kwam dr. Fischböck op het pro bleem te spreken wat in het nieuwe Europa moet worden geproduceerd in 6een afzon- derlyk land. Dit probleem is geheel en al afhankelyk van de invloedssfeer van den staat. By een principieele beschouwing om trent dit vraagstuk moet voor oogen wor den gehouden, in welke mate het welzijn van de gemeenschap het beste kan worden Aan de spits van de volkshuishpuding moet geheel en al de leus worden gesteld het nut der gemeenschap. Het Duitsche na tionaal-socialisme wil het standpunt verte genwoordigen, dat zoowel denken als han delen in dezen zin boven alles moet worden gesteld. Het is vanzelfsprekend, dat in de tegen woordige periode van oorlog eischen ge steld worden, die niet steeds op de juiste wijze kunnen worden getaxeerd. Dr. Fischböck legde den nadruk op het feit, dat de betrekkingen tusschen Neder land en Duitschland op dit oogenblik sterk onder den invloed van den nog aan den gang zijn den oorlog in het overige deel van Europa staan en afhankelyk zyn. Het be langrijkste doel van het Duitsche volk, dus ook van het Duitsche bedryfsleven, is de succesvolle beëindiging van dezen oorlog. De Nederlanders bekijken dit Duit sche standpunt' natuurlyk van een geheel andere zijde, hetgeen spr. zeer goed kan begrijpen. Dr. Fischböck echter legde met klem den nadruk op het feit, dat men ook in Nederland rekening dient te houden met de moeilijkheden, die het Duitsche bedryfsleven ondervindt. De huidige gediri geerde staathuishoudkunde beteekent niet, dat de overheidsinstanties de getroffen restrictie maatregelen op menig gebied ook in de toekomst zullen toepassen. Wij be vinden ons in oen overgangsperiode, waar mede men terdege rekening moet houden. In Duitschland, zoo zei dr. Fischböck, heeft ondanks den oorlog, toch nog een vrye ont wikkeling van het particuliere initiatief plaats, hoe onwaarschijnlijk dit ook moge lijken. Als voorbeeld noemde hy het feit, dat de schaarschte aan grondstoffen door de bedrijfsleiders van vele ondernemingen op vaak ingenieuze wijze wordt vervan gen door nieuwe uitvindingen en procédé's. Spr. verklaarde dan ook,en dit werd door hem als een tegenstelling genoemd met de houding van het bedrijfsleven in Neder land, dat men in Duitschland op het oogen blik niet „wacht" maar tracht de moeilijk heden, die zich In het productieproces voor doen, te overwinnen. De Duitsche onder nemer houdt zich steeds weer voor oogen, wat kan ik met myn onderneming, met myn fabriek beginnen zonder grondstoffen APPEL AAN HET NEDERLAND- SCHE BEDRIJFSLEVEN. Dr. Fischböck richtte een dringend appèl aan de leiders van het Nederlandsehe be drijfsleven, zich deze Duitsohe opvatting voor oogen te houden. De oplossing van de bestaande vraagstukken en problemen binnen het kader van het Nederlandsehe bedryfsleven zou in hooge mate het belang voor het Nederlandsehe volk beteekenen. De tegenwoordige situatie in Nederland aldus spr. kan als volgt worden ge karakteriseerd: Zoowel ten aanzien van levensmiddelen als ook ten aanzien van particuliere werk zaamheden zyn In Nederland beperkingen in het leven geroepen. Veel van datgene, wat vroeger ter beschikking kon worden gesteld, kan thans van het Duitsche stand punt uit bezien, niet meer in de circulatie aanwezig zyn. Spr. herinnerde in dit ver band aan de woorden, die door den rijks commissaris Seyss Inquart kort na het aanvaarden van zyn functie werd uitge sproken, dat de levensomstandigheden en de levensvoorwaarden in Nederland geheel en al zullen overeenkomen met hetgeen ln Duitschland voor het volk ter beschik king staat. De rantsoeneering en uitdee- ling van goederen hier te lande houden geheel en al rekening met de byzondere behoeften van het Nederlandsehe volk. Vervolgens kwam dr. Fischböck te spre ken over den huidigen toestand van hel Nederlandsehe bedryfsleven en haar leiders. Op het oogenblik verkeert Nederland ten aanzien van grondstoffen in een dwang positie. Deze positie is echter niet dooi Duitschland in het leven geroepen, rnaar door de Engelsche blokkade. De nieuwe situatie in Europa is niet alleen in poli tiek opzicht gegeven, maar ook een ge volg van de levensruimte, die ontstaan Is door de successen van de Duitsche le gers, In deze wereld, waar meer dan twee milliard menschen wonen, is nog voor velen plaats. Als doel van de toekomstige economi sche problemen dient het feit onder oogen te worden gezien, dat de productie sterk rekening moet houden met de gunstigste productievoorwaarden, in welk deel der wereld deze ook moge wezen. Het ter be schikking stellen der goederen over de ge heele wereld zal met de moderne trans portmiddelen dienen te geschieden. Dit streven gaat echter uit van de principieele voorwaarden: rust en vrede in de wereld. Een ideale toestand, aldus spr., zou een wereldpolitie zijn, die de orde en rust in de wereld zouden kunnen handhaven. Deze opvatting echter is gebleken volkomen on uitvoerbaar te zijn en dient derhalve thans als verouderd te worden aangezien. DE ECONOMISCHE POLITIEK. Vervolgens kwam dr. Fischböck te spre ken in welke mate de economische poli tiek van een volksgemeenschap dient te worden vastgesteld. De vervaardiging van levensnoodzakelyke goederen binnen een bepaalde levensruimte, kan slechts in zoo verre juist zyn en practisch uitvoerbaar, wanneer ook in de praktijk de mogelijk heid gegeven is, dat deze goederen ook inderdaad het belanghebbende volle kun nen bereiken. Vaak aldus spr. wordt een onjuist begrip toegekend aan de woor den „autarkie" en „levensruiirte". Autar kie eischt zelf vaardigheid van alle evens- noodzakelijke goederen. Dit standpunt is slechts dan juist, wanneer geen ruil met andere landen kan plaats hebben. Als voor waarde voor een gezonde economische structuur moet er echter voortdurend tus schen de continenten van deze wereld goe- derenruil plaats hebben. DE VERWACHTINGEN VOOR DE TOEKOMST. Tenslotte kwam dr. Fischböck op het zeer belangrijke onderwerp te spieken wat het Nederlandsehe bedryfsleven voor verwachtingen kan koesteren. Daarbij moet men een verschil maken tusschen het heden en de toekomst op langen termyn. Er is absoluut geen reden aanwezig om niet aan te nemen, dat de Nederlandsehe le vensvoorwaarden geen ruimte in deze wereld meer zouden vinden. Na beëindiging van den oorlog kan men een enorme op leving, vooral in Europa, venvachten en men kan thans reeds zonder zich aan een overdrijving schuldig te maken, als feit aannemen, dat Nederland hiervan in de eerste plaats met een enorm achterland als Midden- en Centraal-Europa, hiervan zal profiteeren. De verzorging van het Duit sche Rijk met goederen zal in dit verband een zeer belangrijke functie beteekenen. De hooge stand van de economische structuur in Nederland is hiervoor reeds een waar borg. In dit verband zeide spr. nog, dat de toekomstige economische structuur bestand moet zijn tegen crises. De vastlegging en het streven naar stabiele prijzen dient daarbij als een voorwaarde beschouwd te worden. Wat Nederland betreft zoo zeide spreker dat tengevolge van de geografische situatie van ons land, de toe komstverwachtingen zeer gunstig zijn. Op het oo0enblik echter, en waarschijnlijk ook voor de naaste toekomst, is de positie van het Nederlandsehe bedrijfsleven niet be moedigend. De oorlogseconomie vraagt zware offers, zoowel van de zijde der pro ducenten alsook der consumenten. Men dient er zich echter terdege bewust van te zyn, dat de door de Duitsche autoriteiten in Nederland getroffen maatregelen een noodzakelijkheid zyn. Op het oogenblik is het niet makkelijk een beter program te vinden en ten uit voer te leggen. Spr. wees nog op de mo gelijkheid, dat de werkloosheid in Neder land nog verder zou kunnen afnemen, in dien de Nederlandsehe arbeiders genegen zouden zijn in Duitschland te werken. Dr. Fischböck beëindigde zijn uitvoerige beschouwingen met de hoop uit te spreken, dat binnen afzienbaren tyd hoe langer hoe meer het Nederlandsehe volk begrip zal toonen voor de ontwikkeling zooais deze thans in Europa plaats heeft. De mogeiykheid om op het juiste oogen blik begrip te toonen voor bepaalde ver houdingen brengt echter daarnaast ook het nemen van het juiste besluit met zich mede. Spreker hoopt, dat het Nederlandsehe volk het juiste oogenblik niet zal laten voorbijgaan Marktberichten Gem. Vfschmyn, Breskens. 28 October 1940. Aangevoerd door 32 vaartuigen. 4372 K.G. garnalen. Kleinhan del 22—26 ct. p. K.G. Export 20—29 ct. p. K.G. Zootjes 1.60—4.30. GOES, 29 October. Groote veiling zure kroetappelen 6 per 100 k.g. Kleine veiling Appels, Glorie van Hol land 1022, Griemes Golden Pippin 8 15, Golden Noble 814, Cox Oranje Pippin 16-40, Tante Dora 815, Notarisappels 922, Rembours Mortier 815, Paradijs appels 1215, Salomé 815, Kroet en val- appels 1.508 per 100 k.g. Peren Br. Alex Lucas Extra 2127, A 21—28, B 20—25, C 14—16, Comtesse de Paris, Extra 23—24, A 23—24, B 19—20, C 12, Bezy v. Schonauwen 10—17, Bruine Chaumontel 6.50, Br. Clairgeau 5 13, Br. Durandeau 7, Br. Diel 7.50—15, Br. d' An jou 15, Brederode 1215, Conselller h Ia Cour 8.50—13, Doyenné du Cornice 9— 27, Groene Chaumontel 4.50—12, Gieser Wildeman 7.5022, Joseph de Malines 10 —18, Jodenperen 614, Kweeperen 6—11, Kleiperon 9—23, Le Curé 5—8, Limburg- sche Chaumontel 7, Nouveau Poiteau 5 15, St Remy 8—15, Pondsperen 5.50—16, Winter Bergamotten 14, Winterlouwtjes 8 —10, Wintersuikerijen 4.50—15, IJzerperen 6.5013, Zwyndr. Wynperen 7—14, Kroet en valperen 2.50—6 per 100 k.g. Tomaten 2124, Mispels 512, Blauwe Druiven 15 45 per 100 k.g. Noten 0.65, Dubb. Noten 1.50 per 100 stuk. Hazen 1.29 - 3.05, Fazan ten 0.91—1.30, Patryzen 0.40, Eenden 0.46,' Wilde konynen 0.60 per stuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2