Provinciale Zeeowscbe Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oplaag 13.600 ex. J De strijd aan de Grieksels- Albaneesche grens. waarin opgenomen dë 183ste JAARGANG NUMMER 252 WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer Abonnementsprijs 18 cent per week of f2.30 per kwartaaL Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentieprijs; Van 1-5 regels f 1.50, Iedere regeï meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel moer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen •KoMOTlMtl J kA.VA.LA. -AGAT3J J*" UlAUSTCff Vfooia. 'kttvroniA STAVBOS [SJAICIDISJ SAMOTHRAKI SEOF1DZI J0»HHIWA CORFU KAHPCUCSIOU LEUkAS .ANDROS "s^TIWOS 0 r ^yrosMYWWOS 'i oTROStOOITRA PELOPOWWCSOS^ if LAMKADlArf .TripoLisV<, A A N G E S t OT E M B IJ HET BURSA U V-OOI f PBEI C 1 TEXT SWAABDE. IMG ESTELD DOOR DE V E REE NI GI M G „D EN E D^R LAN D S C H E P A G BI A D P E R S' Engelschen in actie gekomen. Het Italiaansche legerbericht maakt mel ding van het bombardeeren van militaire doelen in Griekenland, waarbij de haven van Patras en het kanaal van Corinthe het heben moeten ontgelden. In het Grieksche legerbericht, dat giste ren werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de -strijd was beperkt tot de grenslinie. De eerste oorlogsdag in Athene. Omtrent het verloop van den eersten oorlogsdag in Athene meldt de Atheensche correspondent van de „Politika", naar het D.N.B. uit Belgrado verneemt. De bevolking van Athene werd tegen 6 uur 30 in den ochtend gewekt door alarm signalen. In afwachting van een lucht aanval begaven allen zich naar de schuil kelders. Maar er kwam geen aanval. Eeni- ge minuten later werd reeds het sein: „alles veilig" gegeven. Tegen 10 uur in den morgen werd opnieuw luchtalarm ge maakt. Enkele minuten later openden de afweerbatterijen het vuur op de boven Athene cirkelende Italiaansche vliegtuigen. Volgens een officieele mededeeling bom bardeerden de Italiaansche vliegtuigen het Atheensche vliegveld. Tatoi. Op Athene zelf zijn geen bommen geworpen. Een door het ministerie voor de veiligheid uitgege ven communiqué bevestigt, dat bij den aanval op de stad Patras in de eerste plaats de havenwerken werden gebombar deerd. In den loop van den middag had minis ter President Metaxas een telefonisch on derhoud met den Turlcschen President Inönö. Het gesprek had betrekking op den toestand van Griekenland na het stellen van den Italiaanschen eisch. Vervolgens ontving Metaxas den Engelschen gezant. Deze heeft zijn regeering een niet gechif- freerd telegram gezonden over de bespre kingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een be schrijving heeft gegeven van den toestand en om hulp van Engeland heeft gevraagd. De Grieksche regeering ontving in den loop van den, dag het antwoord van de Engel- sche regeering, volgens hetwelk 'deze de aan Griekenland gegeven garantie zou na komen. Engeland zal Griekenland volledige ondersteuning bie'den. Metaxas ontving verder den Turkschen gezant en zette hem den toestand uiteen, zooals die was ge worden na het overschrijden van de grens door Italiaansche troepen in Epirus. GENERAAL SMITH TE ANKARA AANGEKOMEN. De correspondent van de Vreme te Stan- boel meldt, dat Maandag de chef van den generalen staf van het Britsche leger in het naburige Oosten, generaal Smith, per vliegtuig uit Kaïro in Ankara is aange komen, waar hij terstond een onderhoud had met den Turkschen minister-president en den minister van oorlog. De Londensclie Daily Telegraph erkent volgens het D.N.B., dat door den Engel schen en den" Griekschen marinestaf ge meenschappelijke plannen uitgewerkt zijn, die thans in daden omgezet kunnen wor den. De besprekingen hebben zich volgens het blad ook met Griekenland's behoefte aan sterke kustbatterijen bezig gehouden. Engeland heeft zijn uiterste best gedaan om Griekenland met moderne stukken ge schut van voldoende draagwijdte uit te rusten. Kreta in Engelsche handen? Het Romeinsche middagblad Piccoli ver neemt, dat naar te Athene verluidt het eenige vliegveld van den geheelen Griek schen archipel n.l. dat op Kreta, reeds sedert eenige welcen in handen van de Britsche luchtstrijdkrachten zou zijn. Volgens inlichtingen te Rome is de Ita liaansche gezant in Athene, Grazzi nog niet uit de Grieksche hoofdstad vertrokken. Ook de Grieksche gezant, Politis, vertoeft nog in Rome. Te Athene verluidt evenwel, dat Politis instructies heeft gekregen te vertrekken. DE GIORNALE D'ITALIA OPNIEUW OVER ATHENE'S MEDEPLICHTIG HEID. Over het Italiaansch-Grieksch conflict schrijft de Giornale d'Italia: De Italiaansche politiek is door de tot Athene gerichte nota duidelijk omschreven. Zij richt zich niet tegen het Grieksche volk en zijn legitieme belangen. Zij richt zich uitsluitend tegen de militaire, strategische en tactische organisatie, die Engeland met openlijke medeplichtigheid van de Atheen sche regeering op Grieksch gebied fieeft ingericht. In dit verband haalt de Giornale d'Italia wederom nieuwe gevallen aan van actieve hulpverleening van Griekenland aan Groo'-Britannië. Alle uit de Zwarte Zee komende Britsche konvooien hebben vol gens het blad koers genomen langs de Grieksche kust en door de Grieksche terri toriale wateren om aan de contróle en de aanvallen der Italianen te ontkomen. Be wezen is, dat deze konvooien met Brit sche oorlogsschepen in de verscheidene Grieksche havens, die op de eilanden spe ciaal daartoe waren ingericht, de noodige steunpunten voor hun ravitailleering en camouflage vonden. Kenteekenend waren in dit verband de ontzaglijke hoeveelheden brandstof, welke Griekenland de laatste maanden heeft ingevoerd, hoeveelheden welke ver uitgingen boven de mate van de eigen normale behoefte en welkè bestemd waren om de Britsche vloot in het geheim van brandstof te voorzien. Bewezen is echter ook, dat Britsche sche pen tijdens hun verblijf in de Grieksche territoriale wateren blijkbaar met stil zwijgende toestemming van de regeering van Athene hun vlag door de Grieksche vlag hebben vervangen. Te allen tijde heeft Griekenland voorts bereidwillig aan de En gelsche spionnage medewerking verleend. Officieele instellingen, agenten, koopvaar dij- en visschersvaartuigen van Grieken land, zijn overal en te allen tijde in En gelschen dienst gesteld om terstond elke beweging van de Italiaansche vloot en luchtmacht te melden. Ontploffing van landmijn elscht drie dooden. Engelsche bom op een woonwijk te 's-Gravenliage. Een doode en zes gewonden. Het A.N.P. meldt dat gisteravond bij een Engelschen bomaanval een bom op een woonwijk te 's-Gravenhage aan de grens van het Scheveningsche gedeelte is neerge komen, met het gevolg dat een bejaarde vrouw werd gedood terwijl zes personen werden gewond. Een woonhuis stortte in en in de omgeving werden een aantal rui ten vernield. Door het onmiddellijk optre den van den geneeskundigen dienst konden de gekwetsten binnen enkele minuten ter verpleging naar het ziekenhuis worden overgebracht. Inmiddels waren de hulp diensten van gemeentewerken en van de luchtbescherming zoomede de politie- brandweer op de plaats van den bominslag aangekomen, waar met lcoortsachtigen ijver het opruimingswerk werd aangevat. De brandweer wist met enkele stralen een in den puinhoop ontstanen brand tijdig te blussclien. In de diepe duisternis bespraken groep jes omwonenden den laffen aanslag en ga ven hun verontwaardiging daarover te kennen. Nieuwe uniform voor den Opbouwdlenst. Met ingang van 1 November zal door de officieren van den opbouwdlenst bij wijze van proef een nieuw uniform gedragen worden, die van de tot dusverre geldende verschilt door de kleur van den kraag en door den vorm van het hoofddeksel. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen op de uniformen voor de troepen-officieren van den Opbouwdlenst de wapen- of andere onderscheidingsteekenen vervallen. De diverse rangen zullen daarbij voorloo- pig worden aangegeven met sterren op een zwart bandje om den bovenarm en wel voor districtscommandanten vier sterren, voor luitenant-kolonels en majoors drie sterren, voor kapiteins twee sterren en voor le en 2e luitenants één ster. De overjas (jekker) zal worden voor zien van blauw-groene patjes met gouden korenaren. De uniformen van de marine en van het Indische leger worden na 31 October a.s. door officieren niet meer gedragen, en die van het leger slechts in den gewijzigden vorm. B. J. VAN STAPELE OVERLEDEN. Bekend vakbondsman. Op 65-jarige leeftjjd is te Den Haag over leden de heer B. J. van Stapele, oud-pen ningmeester van den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond, tot voor korten tijd een der belangrijkste figuren uit het Ne- derlandsche vakvereenigingsleven, Gistermiddag is te Sint Hubert, onder de gemeente Mill, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie personen zijn gedood. Eenige leden van den Opbouwdïenst waren werkzaam bij het demonteeren van land mijnen. Hierbij is een der mijnen ontploft. De gevolgen waren ontzettend, aldus de Tel. De drie leden van den Opbouwdienst, die het werk verrichtten, werden door de explosie op slag gedood. Een huis in de na bijheid werd beschadigd persoonlijke on gelukken deden zich hierbij echter niet voor. De Belgische winterhulp. Het vee wordt naar de warme staHen gebracht. In Giethoorn, waar alle verkeer te water geschiedt, moet ook het transport van de koeien uit' het land naar de stallen per schuit gebeuren. (Foto Pax-Holland) Uit Brussel meldt Belgapress: liet werk voor winterhulp gaat thans in België zijn verwezenlijking tegemoet. Het zal gedu rende den strengen winter, die voor de deur staat, tallooze nooden en veel stil leed we ten te lenigen. Alle liefdadige vereenigingén van parti culieren aard zijn verboden. De hulp aan volksgenooten zal bijgevolg worden gecen traliseerd in één enkele verantwoordelijke organisatie. Paul Heymans, gouverneur van de nationale maatschappij voor crediet aan de nijverheid en professor aan de rijksuni versiteit te Gent heeft het voorzitterschap vah den winterhulp in België aanvaard. HET ISOLEMENT VAN HET KAMPERDIEP OPGEHEVEN. Gistermorgen is de dam in het Ganzen- diep, die Kampen over het Kampereiland met den toekomstigen N.O.-polder ver bindt, met een eenvoudige plechtigheid of ficieel opengesteld. Door het in gebruiknemen van dien weg over het Ganzendiep is het isolement van het Kampei-eiland opgeheven. Voortaan is het niet meer noodig, dit groote landbouw gebied door middel van een veerpont te be reiken. Men kan nu van den weg over Bijzondere spoorweg retours ingetrokken. De directie .vari de Nederlandsche Spoor wegen deelt ons mede, dat,: in verband met de aan de spoorwegen gestelde eischen ten behoeve van het economische leven, het rei zigersverkeer moet worden beperkt. Deze beperking dient te worden gevonden in het verkeer voor niet noodzakelijke doel einden. Dientengevolge is de directie tot haar leedwezen genoodzaakt, de maatrege len, die zij de laatste jaren trof om het rei zigersverkeer te bevorderen, buiten werking te stellen. Met ingang van 1 November zullen der halve de weekeindretours, de avondretours en de retours langer dan één dag geldig, voorloopig niet meer verkrijgbaar zijn. den dam in het Ganzendiep gebruik ma ken. Deze weg heeft aansluiting op den in aanbouw zijnden weg over het Kamper eiland naar de Ramspol en zal over nog een te bouwen brug verbinding met den N.O.-polder geven. AUTORITEITEN EN GEMEENTE BESTUREN. ZIE ADVERTENTIE LUNAFLEX „Licht zonder Vlam", op pagina 4. De landbouw en de ontslagverordening. De kantonrechter te Winschoten ontsloeg een landbouwer te Rhederveld (Groningen), die een knecht ontslagen had, van rechts vervolging, omdat hij van oordeel was, dat onder „Gewerbebetrieb", het woord, dat de ontslagverordening gebruikt, waar zij zegt, dat het leiders van „Gewerbebetrïebe" ver boden is personeel te ontslaan, niet een landbouwbedrijf valt. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie ging van die uit spraak in hooger beroep. Voor de rechtbank te Groningen heeft ,de Officier van Justitie de uitspraak van den kantonrechter te Win schoten bevestigd. Hij verklaarde echter van een vrijsprekend vonnis van de recht bank in cassatie te zullen gaan, teneinde deze kwestie aan het oordeel van den Hoo- gen Raad te onderwerpen. Directeur-generaal van de Winterhulp Nederland benoemd. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft benoemd tot directeur-generaal van de stichting winter hulp Nederland den heer C. Piek te 's-Gra venhage. De heer Piek heeft zich naam gemaakt als financieel deskundige en als organisa tor. Laatstelijk was hij werkzaam als adviseur van de directie en de bladen van het concern van het Rotterdamsch Nieuws blad. Men mag overtuigd zijn, dat de heer Piek, die niet behoort tot eenige po litieke organisatie, zijn functie onpartij dig zal weten te vervullen. Een oproep. De nieuwe directeur-generaal van de stichting „Winterhulp Nederland" heeft zich met een oproep tot de Nederlandsche bevolking gericht, waarin hij zich went tot alle Nederlanders, in het bijzonder ook tot de overheidsinstanties, kerkgenoot schappen, partijen, instellingen, vereenigin- gen en organisaties met het verzoek om eendrachtig mede te helpen aan deze groote sociale hulp-actie. Vooral ook richt hij zich tot alle Neder landsche vrouwen en meisjes, die hierdoor in de gelegenheid worden gesteld een haar bü uitstek passende arbeid op zich te ne men. Is er iets mooiers te bedenken dan in deze moeilijke tijden de nood zijner mede- menschen te lenigen, zonder daarbij te letten op eenig onderscheid in afkomst, persoon of politieke gezindheid?. Meldt U daarom aan bij de plaatselijke bureaux van de „Winterhulp Nederland". Nederlanders gij kunt tezamen de ge-' dachte verwezelijken: Winterhulp Neder la nd voor het volk, door het volk. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat giften kunnen worden gestort op het giro nummer 5553, ten name van de Winter hulp Nederland, Hofweg .7, 's-Gravenhage. Bijgaande kaart geeft een algemeen overzicht van het Grieksche rijk met de voor naamste plaatsen en eilanden. De dikke lijn is de grens van Griekenland de magere die van het Turksche rijk. De eilanden die met stippellijnen zijn omgeven behooreu tot Italië (Dodekanesos-groep)j,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1