Oostburg heeft groote plannen. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 29 October 1940 Kroniek van den dag Griekenland In den oorlog. Het bericht, dat Italië en Griekenland in oorlog zijn geraakt, komt als zoodanig niet onverwacht. Wie de ontwikkeling der laatste maanden nauwkeurig heeft ge volgd, wie bovendien de berichten dien aangaande met de noodige scherpzinnig heid heeft bestudeerd, dien moest.het dui delijk worden, dat het in den Balkan en de omringende landen nog niet alles pais en vrêe was wat de klok sloeg. Behalve dan, dat het tusschen Boekarest en Boeda pest niet ai te best boterde bij de ten uit voerlegging van het accoord van Weenen, moest het de aandacht trekken, dat de Britsche diplomatie zich krachtiger roer de, om toch nog iets van waarde te redden. Het accooi'd van Weenen en de snelle keer in den politieleen koers van Roemenië waren, door de vlotte wijze, waarop dit alles zijn beslag kreeg, reeds aanwijzingen, dat er in den Balkan gevaar dreigde. De gereserveerdheid van Griekenland en Turkije, de maatregelen, welke door alle betrokken partgen werden getroffen, om de verworven posities te bevestigen of de bedreigde stellingen te versterken droegen er al evenmin toe bij, de overtuiging te Vestigen, dat het Balkan-vraagstuk voor eens en voor al was opgelost. Zoolang er onzekerheden in de Balkan-conceptie der as-mogendheden bleven als waarvan het Dardanellen-probleem, zooals zich dat den laatsten tijd ontwikkelde, teekenen ver toonde, zoolang was het voor de as-mo gendheden zaak, op hun qui-vive te blijven. De gebeurtenissen in Griekenland staan ook al weer niet op zichzelf. Zij hangen zeer nauw samen niet slechts met wat zich op en om den Balkan heeft afgespeeld, deze gebeurtenissen, ook al zijn zij dan, naar van Italiaansche zijde te verstaan werd gegeven, een gevolg van Britsche provocaties waarover zoo aanstonds staan mede in verband met wat de as- mogendheden zich omtrent de verhoudin gen in het nieuwe Europa hebben voorge steld. Europa het continent wel te verstaan moet een afgerond geheel worden, waarin zich geen voor vreemde en dit con tinent vijandige machten toegankelijke ge bieden bevinden. Dit Europeesche conti nent moet in zijn totaliteit vrij worden gemaakt van den Angelsaksischen invloed, zooals deze zich onder leiding van de aan de overzijde van het Kanaal heerschende kaste heeft ontwikkeld. Dit laatste is niet zonder beteekenis. Men herinnere zich slechts, hoe Hitier zich meer dan eenmaal tot het Britsche volk heeft gericht, om het tot een ander inzicht te brengen. Zulks paste geheel in den gedachtengang, welke Hitler voor en na heeft uitgestip peld. Maar voor het oogenblik zijn er geen aanwijzingen, dat het Britsche volk gehoor geeft aan de Duitsche waarschuwingen, laat staan dan, dat de Britsche leiders daartoe geneigdheid zouden toonen. Integendeel, Engeland roert zich op het continent, zoowel in West als in Oost en Zuid. Het telegram van den Britschen ko ning aan Pétain is een veelzeggend gebaar, op het oogenblik, dat de Fransche en Duit sche staatslieden in beginsel tot overeen stemming zijn gekomen over Frankrijlcs plaats in de nieuwe Europeesche orde. Heeft dit nu iets te maken met Grieken land? Op het eerste gezicht bitter weinig, maar bij nauwkeurige waarneming valt er een relatie te ontdekken. Want het gaat om de nieuwe Europeesche orde, die zich, hoewel de oorlog met Engeland nog niet ten einde is, reeds in de Duitsch-Italiaan- sche persbeschouwingen en in de Duitsch- Italiaansche politieke gedragingen scher per begint af te teekenen. Inderdaad is hier sprake van een groots opgezette conceptie, waarin de fouten van het verleden die hun plechtanker in den Volkenbond zullen zijn herzien. Hoe zich dit alles zal ontwikkelen, valt niet te zeggen, maar reeds zijn er, wat West- en Midden Europa betreft, de vage aanwijzingen van een ordening volgens het beginsel der stam- en rasverwante staten- groepen, waarvan respectievelijk Rome en Berlijn de interessen-knooppunten zullen worden. Ook wat de Balkan betreft en aangaande Zuid-Europa valt een dergelijke ordening te onderkennen, waarbij de Bal kan na de bevolkingsuitwisseling, welke daar is ingezet tot gemeenschappelijk interessengebied voorbestemd scliijnt naar reeds blijkt uit de nieuwe samenstel ling van de internationale Donau-commis- sie terwijl Zuid-Europa in de Italiaan sche invloedssfeer staat te worden betrok ken. Uit het feit reeds, dat Roemenië en Bulgarije zich aanvankelijk gedesinteres seerd hebben verklaard, blgkt deze schei ding reeds. Alleen in Britsche oogen bestaat een zoodanige scheiding niet, terwijl moet wor den afgewacht, hoe Moskou op een en ander zal z-eageeren. e Het voorspel van de Grieksch-Italiaan- sche verwikkelingen is bekend. Er is den laatsten tijd sprake geweest van Griek- sche-Albaneesche wrijvingen. Nieuw was dit verschijnsel niet. Reeds vroeger was er sprake van grens-incidenten en in den laatsten tijd deden geruchten de ronde, dat Engeland als tegenwicht tegenover de Italiaansche bezetting van den Dodekane- sus, begeerige blikken sloeg op steunpun ten in Griekenland, met name op Korfoe. Ongetwgfeld zal er over deze ontwikke ling binnenkort wel een witboek verschij nen, waaruit dan wel zal blijken, welke plannen de Britsche diplomatie in haar schild voerde. Voor 't overige zal men het oordeel over deze tot nog toe duistere Grielcsche zaak een zaak van zetten en tegenzetten om de bezetting van de beste steunpunten in den strijd om de Middel- landsche Zee aan de geschiedenis moe ten overlaten. Ons thans bepalend tot de feiten als zoo danig, valt allereerst te wijzen op de Itali aansche motiveering. Rome beschuldigt Londen van intriges, het verwijt Athene, dat het daar geen weerstand aan heeft ge boden en dus zijn neutraliteit op het spel heeft gezet. Zoo valt er een parallel te onderkennen met wat zich in de droeve Meidagen met betrekking tot België en Nederland heeft afgespeeld. Ook hier was toch sprake van een prijsgeven der neutraliteit en vanuit Bedrijvigheid in het centrum van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Een geheel nieuw stadsdeel. Het oorlogsgeweld heeft tot gevolg ge-, had dat diverse gemeenten in ons land be langrijke schade hebben geleden. Het is daarbij echter een verheugend verschijnsel, dat men niet bij de pakken is gaan neerzit ten, doch onmiddellijk een aanvang heeft gemaakt met plannen tot wederopbouw, met het gevolg dat de meeste dezer getrof fen gemeenten weer schooner uit hun asch zullen verrijzen. Wanneer we bij onze on middellijke omgeving blijven, dan denken we aan Middelburg, aan Yerseke. In ons blad heeft men uitvoerig kunnen lezen hoe er in en voor deze gemeenten wordt ge werkt en hoe dat werken ongetwijfeld dankbare resultaten zal hebben. Zoo staat deze tijd, ondanks vele moei lijkheden, in het teelten van opbouw. Juist onder deze omstandigheden komt eerst recht tot uiting de gTOote energie en wils kracht waarover ons volk beschikt. Het „niet versagen" vindt thans allerwege toe passing. Niet versagen, deze woorden mogen zeer zeker ook toegepast worden voor de ge meente Oostburl;, een gemeente die hoege naamd niet van het oorlogsgeweld heeft geleden.. Dat wil echter niet zeggen dat men daarom is ingedut, integendeel, Oostburg is er zich van bewust dat er na dezen tijd weer een andere, betere tijd komt en dan moet men gereed zijn. Oostburg, zoo gunstig gelegen in het centrum van Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren, is een gemeente waar veel en belang rijke handel wordt gedreven. In welke ge meente met minder dan 3000 zielen treft men zoo'n groote bedrijvigheid, vindt men zoo'n verscheidenheid van hotels, café's en winkels, vindt men een R.H.B.S. en een ambachtsschool, vindt men zoo'n modern geoutilleerd ziekenhuis enz. als in Oost- burg? Belangrijke marktplaats. Dat alles dankt Oostburg zeker in de eerste plaats aan haar handel. De we- kelglcsche marlet op Woensdag is alom be kend, niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen, doch door het geheele land. Hier wordt handel gedreven, hier rolt het geld en de gemeentenaren trekken daarvan de vruchten. Het vee, dat hier iedere week wordt verhandeld, staat bekend als het beste vee van ons land. De paardenmark ten in Juli zijn mede alom bekend. Reeds eerder heeft de gemeente maatregelen moe ten treffen tot uitbreiding van het markt terrein, doch deze uitbreiding bleek slechts een tijdelijke oplossing te brengen. Met groote energie gaat men in Oostburg ver der werken in het belang van de gemeente dezen gedachtengang valt de situatie, waarin Griekenland zich thans bevindt, zeker een vergelijking te treffen. ToCh ligt het Grielcsche geval iets anders. Immers, Griekenland heeft een Britsche garantie en de regeering te Athene heeft deze garantie nimmer geannuleerd. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, dat het conflict, zoo het zich meer naar het Oosten van de Middellandsche Zee zou %rerleggen en de teekenen wijzen inder daad in die richting zich in eersten aan leg zou concentreeren om de positie van Griekenland en Turkije, in tweede instantie ook om de positie van Zuid-Slavië, waar thans een groote politieke activiteit valt te signaleeren. Öriekenland wordt thans het kind van de. rekening op den achttienden verjaardag van den opmarsch naar Rome is de actie tegen het land der oude be schaving ingezet. En wat zal het lot van Griekenland zijn? Het is voor het oogen blik geen actueele vraag, omdat hier Italië en Engeland hun strijd voeren om de be- heersching van de Middellandsche Zee posities, omdat hier in Griekenland de machtsstrijd om het Europeesche conti nent, gelijk die sinds den vorigen oorlog steeds heeft voortgeduurd tot een nieuwe uitbarsting is gekomen. De bespreking, die op dezen zelfden dag te Florence tusschen Hitler en Mussolini werd gevoerd verheldert het onmiddellijke verband tusschen den strijd in het Westen en dien in het Oostelijke bekken der Mid dellandsche Zee. Zij verheldert tevens, hoe de spil-conceptie van het nieuwe Eiiropa zich niet kan bepalen tot West-Europa alleen, maar hoe dit continent in zijn tota liteit in deze ordening betrokken is. s Nu is de vraag, hoe anderen zullen rea- geeren. Niet slechts Engeland en de Bal- kanlanden. Hun houding schijnt voor het oogenblik afgebakend tot resp. deelname en onzijdigheid. Maar naast deze twee zijn daar Turkije en Rusland als belangheb benden. Belanghebbenden, omdat het hier in het bijzonder gaat om de petroleumrijk- dommen van Roemenië, van Batoem, van Mosoel. En een blik op de kaart is vol doende, om duidelijk te maken, dat zij reeds geografisch en strategisch tevens, partij zijn in deze nieuwe ontwikkeling. En dan is daar Japan, dat nog onlangs nauw aan de spilstaten werd verbonden. Bovenal mag Washington niet uit het oog worden verloren. De reactie van het Witte Huis mag met eenige spanning worden af gewacht. Want al heeft Roosevelt ver klaard, dat er geen enkele afspraak be staat, de politieke gedragingen van den President hebben duidelijk gemaakt, dat men ook zonder afspraken, zeer ver kan gaan met zgn sympathieën, verder dan met een strikte neutraliteit in overeen stemming is te brengen. En na wat zgn satelliet Huil dezer dagen als zijn mee ning ten beste heeft gegeven, is het te minder twijfelachtig, aan welke zijde de gevoelens van het officieele Washington staan. De gebeurtenissen in Griekenland wer pen problemen op, waarvan de draagwijdte nog niet valt te overzien. Dat zg zullen bijdragen tot een spoedige beëindiging van den Europeeschen oorlog, schijnt voorals nog niet aannemelijk. en het getuigde zeer zeker van groote wils- kracht dat de jaarlijksche markt van vet- vee, handelsvee enz., welke gehouden wordt op den vóórlaatsten Woensdag in Septem ber, ondanks groote moeilijkheden, dit jaar toch is gehouden. In alle andere plaatsen, behalve naar wij meenen op Texel, werden deze markten uitgesteld in verband met den bijzonderen toestand. De markt werd ook nu een succes doch zij bracht opnieuw duidelijk aan het licht dat er een tekort aan ruimte is. Nu had Oostburg reeds een uitbreidings plan, met welker uitvoering al deze proble men zouden zijn opgelost. Het uitbreidingsplan. Wij hadden dezer dagen over dit uitbrei dingsplan een langdurig onderhoud met den actieven gemeente-secretaris, den heer M. A. Aalbregtse. Tijdens dit onderhoud bleek ons dat onze zegsman één van de grootste voorvechters is voor de belangen van Oost burg, aan welke gemeente hij met hart en ziel is verknocht geraakt. Oostburg kan trotsch zijn op zoo'n gemeente-secretaris. Van hem vernamen wg dat door de ge meente, ten behoeve van het uitbreidings plan, terreinen zijn aangekocht ter waarde van 25.000. Op deze terreinen zal wor den aangelegd het Joseph Dedelplein. Dit plein zal door een nieuwen weg worden verbonden met de thans bestaande Markt, daar waar de muziektent staat. Daarnaast zal er een weg worden aangelegd vanuit de Nieuwstraat naar het nieuwe plein, langs welken weg, door de instelling van een éénrichtingsverkeer, de nieuwe veemarkt zal kunnen bereikt worden. De nieuwe veemarkt. Deze nieuwe veemarkt zal voorzien wor den met eeu keuringsbaan van 85 meter lengte en twee banen van 100 M. lengte. De keuringsbaan komt te liggen tusschen het Evangelisatielokaal en het tegenwoor dige weitje van Babijn. Het uitbreidings plan zal worden begrensd door den pasto- rietuin van de Ned. Herv. Kerk tot achter de woningen van de Violetstraat en van de tuinen aan de Langstraat tot achter de Nieuwstraat tot een eind in den boomgaard van R. de Miliiano aan de zijde van de Violetstraat. De bebouwing. Tusschen de open tuinen van de Lang straat en de vrij blijvende terreinen van het Joseph Dedelplein, zal worden ge bouwd, terwijl het mede in de bedoeling ligt om achter de Nieuwstraat te gaan bouwen tot in de Violetstraat. Door deze bebouwing, die echter nog wel even zal duren, zal men hier loggen een gesloten bebouwing, waarbij men heeft gedacht aan de vestiging, aldaar van café's en winkels. Aan de uitvoering zal alle zorg worden besteed. Zoo zullen deze huizen voortuinen krijgen van 4 meter lengte, terwijl men langs den weg linden zal planten. Alzoo wordt dit een bijzonder fraai en aantrek kelijk gedeelte van Oostburg. In het midden achter de Langstraat, met het uitzicht op het Joseph Dedelplein, komt het nieuwe postkantoor met directeurswoning. Dit ge bouw zal een breedte beslaan van 52 meter. Vanzelfsprekend is bij dit uitbreidingsplan de noodige aandacht besteed aan breede en goed bestrate toegangswegen. Zoo zullen de hoofdtoegangswegen tot het nieuwe plein 6 meter breed worden, de nieuwe straat achter de Violetstraat 5 meter, terwgl er tevens een toegang komt vanuit de Koe pelstraat. Aldaar zal een trottoir worden aangelegd van 5 M. breed. Aan de zijde van de Nieuwstraat komt een ruim parkeerter rein, dat evenals het Joseph Dedelplein een plaveisel met klinkerkeien zal krijgen. Nieuw stadsdeel. Zoo zal dan in Oostburg een geheel nieuw stadsdeel ontstaan, dat ongetwijfeld fel zal afsteken met het thans nog bestaande ter rein aan de Markt. Dit terrein zal, zoo men ons verzekerde, mettertijd eveneens vrij ko men, zoodat men ook daar een mooiere ruimte zal krijgen. Mettertijd zullen dan ook zeker wel de kleine huisjes aan de achterzijde van de kerk moeten verdwijnen, daar deze oude huisjes allerminst bij de suwe omgeving zullen passen. Keulen en Aken zgn echter niet op één dag gebouwd men mag zeker groote bewondering hebben voor het groote doorzettingsvermo gen van Oostburg's gemeentebestuur, dat het aandurft in dezen tijd tot de uitvoering van zoo'n grooot werk over te gaan. Het werk zal half November begonnen worden onder leiding van de Ned. Heide Maat schappij en zal ongeveer 7 maanden duren. De uitvoering zal circa 50.000 kosten. De ingezetenen van Oostburg behoeven echter niet bevreesd te zgn dat de uitvoe ring van dit werk tot gevolg zal hebben dat de belastingen hooger worden. Naar men ons verzekerde is de financieele draag kracht der gemeente groot genoeg om toch zeker de rente te kunnen betalen, terwijl ook de middelen voor aflossing geen onop losbare problemen zullen vormen. Uit het bovenstaande moge blijken dat Oostburg een groote verandering zal onder gaan, een verandering, die tevens een groo te verbetering zal blijken. De redeneering van hen die Oostburg's wel en wee behar tigen, dat er na dezen tijd weer een anderen tijd komt en dat men dan gereed moet zijn, getuigt van een gezond verstand. Nog eenige dagen en dan zal Oostburg sen nieuwen burgemeester hebben, een burgemeester die,, naar hij ons verzekerde, met groot enthousiasme zijn taak zal aan vaarden in het belang van zgn eerste ge meente, waarover hij de leiding krijgt. Een burgemeester die met zgn 29 jaren het groote voordeel van de jeugd bezit. Hem wacht een schoone taak, nl. zijn gemeente te maken tot één van de belangrijkste han delscentrums, niet alleen van Zeeuwsch- Vlaanderen, doch ook van de geheele pro vincie en zoo-zioodig ook van ons land, Het resultaat van een der jongste bombardementen door Engelsche vliegers op de hoofdstad, waarbij' een tweetal woningen volkomen verwoest werd (Foto Pax-Holland) In 1940 ruim 80.000 over nachtingen in jeugdherbergen. In 1940 overnachtten in de Nederland- sche Jeugdhex-bergen 80.000 trekkers. Wanneer men de omstandigheden in aanmerking neemt, die allerminst bevor derlijk waren voor een vrij en zorgeloos trekken en zwerven door ons land, en daarbij bedenkt, dat om verschillende re denen een aantal jeugdherbergen aan het gebruik onttrokken bleef, dan beteekenen deze 80.000 overnachtingen heel veel. Beschouwt men de cijfers afzonderlijk, dan blijkt dat het centrale deel van ons land veel bezoek heeft ontvangen, soms zelfs meer dan in andere jaren het geval was. De gebieden langs onze kusten en grenzen, de deelexx die verder van de groote wooncentx-a verwijderd liggen, wor den weinig of niet bezocht. De Jeugdherberg Centrale kan, ondanks de 45 van het aantal overnachtingen uit vroegere jaren met voldoening terug zien op het seizoen. Het jeugdherbergwerk en daarmede tevens de liefde van onze jeugd voor eigen land en volk en hun lust tot gezond reizen en trekken heeft deze toets in ernstige tijden doorstaan. Het gemeentehuis. Wellicht dat hij het gedaan kan krijgen dat ook het gemeentehuis de zoo hoog noo dige uitbreiding zal ondergaan. Zooals de toestand nu is, is deze bijna' onhoudbaar. De secretarie is reeds lang te klein, de ge meente-secretaris kan zich de weelde van een eigen vertrek niet veroorloven, de ka mer van den burgemeester voldoet niet aan de eischen en in de raadszaal zetelen na genoeg dagelijks de distributie-ambtenaren, waardoor ook deze zaal er den laatsten tijd niet is op vooruitgegaan. Met deze opsomming hebben we tevens de geheele inrichting van het gemeente huis geschetst, daar immers de bovenver dieping in gebruik is bij het kantongerecht. Dat ook hier spoedig verandering in moge komen. Ir. J. E. F. de Kok overleden. Maandag is in het Roode-Kruis-zieken- huis te 's-Gravenhage in den ouderdom van 58 jaar overleden Ir. J. E. F. de Kok. di recteur-generaal van de Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petrole- umbronnen in Ned.-Indië. Ir. de Kok werd 6 Januari 1882 te Maas tricht gebo2'en. Na de H.B.S. te hebben af- geloopen koos hij aanvankelijk de militaire loopbaan en ging hij naar de Academie te. Breda. Hij verliet deze instelling als 2e luitenant bij het leger over zee. Afgekeurd voor militairen dienst ging hij aan de technische hoogeschool te Delft studeeren. In 1908 behaalde hij het diploma van scheikundig ingenieur, met lof. Reeds in het jaar van zijn promotie trad hij in dienst bij de Bataafsche Petroleum Maat schappij. Spoedig klom hij op tot chef van de scheikundige afdeeling van dit wereld concern en toen dr. Colrjn in 1921 uit de directie trad sprak het vanzelf, dat de heer De Kok hem zou opvolgen. Aldus geschiedde en toen in 1936 de heer Deter- ding zijn ontslag nam, verleende het collega van commissax-issen van de Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petrole- umbronnen in Nedex-landsch-Indië N.V. aa.n den heer De Kok den persoonlijken titel van directeur-generaal. Groot aanzien verwiex-f de heer De Kok zich in den kring van de burgerluchtvaart. Eerst op middelbaren leeftijd ging hij het vliegen leeren. In korten tijd behaalde hij zijn brevet en ging toen verscheidene groo te tochten maken, steeds vergezeld van den heer Schmidt Crans. Zoo vloog hij o.a. naar Nederlandsch-Indië en naar Zuid-Afri ka. Deze uitzonderlijke prestaties van een sportvlieger vestigden de aandacht van de geheele wereld op zijn persoon. Hij werd o.a. voorzitter van het college van commissarissen van de K.L.M., voor zitter van de Nedei'landsche Vereeniging voor luchtvaart, van het Nationaal Lucht vaart Fonds, het fokkerfonds en het lucht verdedigingsfonds. Herhaaldelijk trad de heer De Kok nu in het openbaar op om de belangen van deze instellingen onder het publiek te bepleiten. Van den belangi-ijken financieelen steun, dien hij verleende, spre ken allen, die met hem samenwerkten, vol erkentelijkheid, maar de heer De Kok waakte er altijd voor dat daarvan niets openbaar werd. Tenslotte zij vermeld, dat ir. De Kok ridder in de orde van den Nederlanclsclien Leeuw was en dat hij als directeur-gene raal van de Nederlandsche Petroleum Maatschappij vei-schillende commissax-iaten in buitenlandsche petroleummaatschappijen vervulde. D.W.S.—-Feijenoord was Zondag de groote wedstrijd in de hoofdstad. Een aanval van Feijenoord-op het doel van-D.W,S, (Foto Pax-Holland),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5