Stadsnieuws Stadsnieuws Stadsnieuws Rechtszaken MIDDELBURG. DE RAADZAAL. In da groote raadzaal in het aloude stadhui», dat op IT Mei inwendig ge heel in vlammen opging, wo» oen grooto ruimte voor de raadsleden, eon flinke plaats voor de pers en dan bleef er nog eon grooto ruimte mot veraahillende banken over, waar het publiek plaats kon nemen om de discussies te volgen. Geheel vol hebben wy in de laatste 30 jaren de publieke tribune maar zelden gezien, doch ook buiten de bijzondere raadsvergaderingen waren er toch ook bijna altijd wel enkele belangstellenden. Thans is het voor raad- en trouwzaal ingericht vertrek in het tijdelijk ge meentehuis, heel wat kleiner en al kun nen het college van B. en W. met de 15 overige raadsleden er nog wel een behoorlijke zitplaats vinden, en gaat dit ook nog wel voor de pers, voor het pu bliek was er in de eerste vergadering, welke er in September gehouden is,, geen ruimte van beteekenis. Thans heeft men maatregelen geno men om te beginnen met de raadsver gadering van Woensdag 6 November, daarin eenige verbetering te brengen. Aan de zijde van de zaal tegenover de tafel van B. en W., is een verhooging aangebracht, waar de vertegenwoordi gers der pers een flinke gelegenheid vinden voor hun werk, terwijl er toch nog ruimte over blijft voor enkele be langstellenden uit de burgerij. KOMEN ER LICHTPUNTEN? Naar wij vernemen bestaan er plan nen om bij wyze van proef ook in onze stad enkele richting gevende lichtpun ten aan te doen brengen. Zij zullen ze ker in de eerste plaats bij hen, die op straat moeten zijn tijdens de duisternis, bijzonder welkom zijn. HET SLOOPEM GAAT VOORT. Op verschillende plaatsen is men nu bezig met het sloopen van nog staande resten van gebouwen. Bekende panden vallen onder de mokerslagen. Dit doet droevig aan, temeer als het een winkel betreft, welke na veel tegenslag bij den bouw, juist begin Mei kon worden ge opend. Het verloren gaan van historische monumenten is erg, maar als men vele nijvere handen zoo kort te voren heeft zien werken aan iets nieuws en dit wordt weer vernietigd dan is het niet minder droevig. GEEN DRUKKE ZATERDAGMARKT. Het kille weder lokte Zaterdagmiddag niet tot een druk bezoek aan den Dam met zijn kramen en winkels. Het werd dan ook een stille Zaterdagmarkt, merkbaar stiller dan de vorige weken. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos: 85 mannen en 37 vrouwen. Gedeeltelijk werkloos: 6 mannen. In werkverschaffing 27 mannen. In herscholing: 11 mannen. Niet werkloos: 32 mannen. Algemeen totaal vorige week: 240, bijgekomen: 94, afgegaan: 136, totaal over: 198. VLISSINGEN. TELEFOONSTORINGEN OPGEHEVEN Bij de bombardementen van Donder dagnacht werd, zooals gemeld, ook vry groote schade aangericht aan de instal laties van het telefoonkantoor alhier. Een bomscherf drong door stalen platen voor de vensters heen én kwam in den z.g. verdeeler terecht, waardoor een groot aantal telefoon-aansluitingen werd gestoord. Met groote voortvarend heid is het technisch personeel onmid dellijk aan het herstelwerk begonnen, met als resultaat, dat de storingen reeds Vrijdagavond waren opgeheven. Met betrekking tot het personeel kan nog worden medegedeeld, dat de men- schen die dezen nacht hebben dienst ge daan, aan den dood zijn ontsnapt. De dames, die de telefoonwacht had den, hebben zich kranig gehouden. Trots het gebeurde zijn zij op him post gebleven en hebben normaal de aanslui tingen tot stand gebracht. E.H.B.O.-EXAMENS. Zaterdagmiddag j.l. werd het examen voor het Eenheidsdiploma voor de af- deeling Vlissingen van de Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken afgenomen door Dokter W. F. Th, v, d. Bijl. Van de 13 candidaten slaagden er 12, t.w.: de dames: T, Th. S. Joukes, M. Louwerse, M. Kolk, M. Jelderda, J. van Wolferen, C. P. van der Peij)., M. W. Post, B. C. DierlkxScheers, M. S. So- rel; en de heeren: M. Huissoon, J. An- driessen, K. C. Rison. Na afloop van het examen legde dok ter van der Bijl er den nadruk op, dat hf.t noodzakelijk is steeds trouw de ver volgcursussen en oefeningen te blijven volgen, wil men ten slotte een goede Eerste Helper of Helpster worden en MÖvotu GOES. WIELRIJDERS OPGEPASTl De verkeersregels zullen «treng gehandhaafd worden, J, P, U. to Lewedorc werd bekeurd omdat hy, mot oen rijwiel rijdende over den Westwal, niet rechts hield. Wü vestigen or hierbij tevens de aan dacht op, dat de politie van hoogerhand opdracht kreeg uiterst streng toezicht op het inachtnemen van de verkeers regels voor wielrijders te houden. De politie mag daarbij geen waarscthuwing meer geven, maar moet dadelijk proces verbaal opmaken. Zoo zal zeer streng gelet v/orden op het rechtshouden, ook in bochten; op het tijdig geven van een teeken, dat men van richting zal ver anderen; op het goed fungeeren van remmen en bel, enz. Naar men weet mag men ook met niet meer dan twee personen naast elkaar fietsen. Verder vestigen we er nog de aan dacht op, dat Goes geen enkele straat, weg, dijk of wal heeft, met een rijwiel pad, dat voor het verkeer van beide richtingen geldt. Als er een rijwielpad rechts van den weg is, dan mag dat alleen bereden worden door de wiel rijders, die rechts moeten houden. En is er alleen 'n rijwielpad links van den weg, dan mag dat alleen gebruikt wor den door het van den anderen kant komende verkeer. In 'tkort: men moet op alle straten, wegen, dijken, enz. rechts houden, ook al is er aan die rechterzijde geen rijwielpad en is er wel een links van den weg. Herhaaldelijk wordt hiertegen gezon digd, op den Oostsingel, Westsingel, de Voorstad; overal waar zich slechts aan één zijde van den weg een rijwielpad bevindt: o MINDERJARIGE TERECHT! Het minderjarige meisje J. L. van Wemeldinge, dat al eens eer zonder toe stemming harer ouders het huis had verlaten en te Goes een dienst had aan vaard, was dezer dagen weer met on bekende bestemming vertrokken. Giste ren kwam zij zich echter zelf bij de po litie melden, die er voor zorgde, dat ze weer bij haar ouders terugkwam. GOES WORDT GROOTER. En 'onzindelijker? Als we schrijven, dat Goes grooter wordt, dan denken we daarbij niet aan de omstandigheid, dat Goes er met ingang van 1 November a.s. meer dan 500 inwoners van Kloetinge bij krijgt, maar dan denken we aan den gestadi- gen groei van Goes, waardoor het aan tal van 10.000 inwoners bereikt werd, en door welken groei vooral het be bouwde oppervlak van Goes toenam. En daarbij is ons gebleken, dat ge leidelijk de Goesche reinigingsdienst niet alleen „de handen vol", maar over vol heeft gekregen. Goes kon tot voor kort een zindelijke plaats genoemd wor den, maar steeds meer laat die zinde lijkheid te wenschen over. In vele stra ten ziet men den reinigingsdienst slechts een enkele maal per week aan den gang en zelfs in het centrum der stad worden de straten niet dagelijks gereinigd. Het toenemende verkeer met „paard en wagen", is daarbij ook al een ongun stige factor voor de reinheid der stra ten. Tot gerief der Goesche vogels, maar tot ongerief der Goesche voet gangers. Toen we Woensdag 1.1. de be paalde onzindelijkheid van verscheidene straten constateerden, meenden we, dat dit mede aan den alt yd drukken Dins dag te wyten was, en dien dag de bin nenstad wel weer grondig gereinigd zou worden. Maar Donderdag en Vrijdag ontdekten we in verscheidene straten nog dezelfde ongerechtigheden en dezelfde hoopjes straatvuil, die door bewoners van aangrenzende panden, die het blijk baar niet langer aan konden zien, by elkaar geveegd waren. Zoo schijnt het ons zeer hard noodig, dat de Goesche Reinigingsdienst uitge breid wordt. Goes maakt voor zich re clame als centrum van Zeeland, als aantrekkelijke woonplaats, doch dan is Goes ook verplicht werkelijk aantrekke lijk te zijn. En niet alleen voor de vogels De steekpartij te Baarland. Verdachte vrijgesproken. Zooals wij in de nummers van 18 en 19 October uitvoerig hebben gemeld, heeft de officier van justitie op eerstgenoem- den datum vier jaar en zes maanden ge vangenisstraf gevorderd tegen den 24- jarigen J. M. Z. uit Baarland, die op Zondag 1 September aldaar bij een vecht partij van hem en zijn broer tegen eenige jongens uit Nisse, den 24-jarigen B. Huige een steek in de borst zou hebben toege bracht, waaraan deze ter plaatse is over leden. De rechtbank deed heden uitspraak in deze zaak en achtte beklaagde schuldig aan zware mishandeling den dood tenge volge hebbende, doch ontsloeg hem van alle rechtsvervolging met opheffing van het bevel tot gevangenhouding en beveel- de de invrijheidstelling. De rechtbank nam aan dat verdachte uit noodweer Jaaadelde. De rechtbank heeft verder nog de volgende vonnissen gewezen: Wegens mishandeling werden M. A. v. K., 19 jaar en A. J. v. K., 15 jaar, beide uit Duivendijke, veroordeeld reap, tot f 10 b. of 5 d. h. en f 10 b. of 1 week hechtenis. Wegens mishandeling, huisvredebreuk en boloodlging werden J. E. ton H., 57 jaar, hotolhoudstar on M. J. ten H., 20 jaar, hotelhouder to Zlorlkaoo, holdon ver oordeeld tot f25 b. of 10 d. h. voorwaar delijk mot oen proeftijd van Z Jaar. BOND VAN CHR. GEREF. JONGE LINGSVER. IN NEDERLAND. Aangezien de bond van Chr. Geref. Jongeiingsvereenigingen in Nederland in verband met de tijdsomstandigheden dit jaar geen bondsdag houden kon heeft de verkiezing van twee leden van het bondsbestuur schriftelijk plaats ge vonden. De uitslag is dat de aftredende bondsbestuurders, de heeren prof. L. H. v. d. Meiden te Apeldoorn en A. L. de Bruyne te Amsterdam, resp. voorzitter en secretaris, met overgroote meerder heid zyn herkozen. Uit de Provincie DE LOONEN VAN JEUGDIGE ARBEIDERS IN DE SUIKERFABRIEKEN. De fabrieksarbeidersbonden hadden de werkgeversvereniging van de Coöp. Suikerfabrieken, gevestigd te Goes, ver zocht over te gaan tot de regeling van de loonen van de jeugdige arbeidskrach ten, werkzaam in de fabrieken te Dintel- oord en Zevenbergen. De werkgeversver- eeniging heeft tegen het opnemen van een jeugdloonregeling in de arbeidsover eenkomst verschillende bezwaren, waar bij nog komt, daar baars inziens aan de jeugdige arbeiders loonen worden be taald, die volkomen redelijk zyn en in overeenstemming met de geleverde ar beidsprestatie. WALCHEREN. BOMMEN OP KOUDEKERKE. KOUDEKERKE. Zaterdagavond zijn vier bommen in de gemeente Koude- kerke gevallen; twee bij den Driesprong Vlissingscheweg Beatrixlaan. Eén in den tuin bij Notaris Loeff achterkant en één niet-ontplofte, enkele honderden meters verder in het bouwland. Aan den Vlissingschenweg werden gaten geslagen van 10 en 8 M., de lei ding van den gastoevoer Vlissingen Domburg werd vernield evenals de rui ten in den omtrek; de dakpannen waren verschoven en in verschillende huizen lag de aarde in de kamers. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de Beatrixlaan werden vijf ruiten van de villa van den heer Bakker en de groote ruit van het huis van den Burgemees ter verbryzeld benevens alle ruiten aan den achterkant van het huis van Mr P. Loeff en van de woning en het bewaar schooltje. Voorts een ruit bij Dr v. d. Harst en verschillende bij Dr van Koo- ten. Er wordt met alle man gewerkt aan het herstellen der schade. Letterkundige werkjes over Middelburg en Veere. Vanwege het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is het reeds voor den oorlog uitgewerkte plan, om aan een aantal jonge Nederlandsche letterkundigen opdrachten te geven om vattende het samenstellen van op zichzelf staande werkjes over de verschillende kunststeden van ons land, thans in uit voering. Deze werkjes zullen geïllustreerd worden en, de schrijvers in aanmerking genomen, meer een visie dan een reis gids zijn. Nochtans is het de bedoeling, dat deze werkjes een leesbaar geheel vor men voor het groote publiek, opdat zij het hunne ertoe zullen bijdragen, dat het volk meer liefde zal gaan opvatten voor het stedenschoon van eigen land. In verband hiermede vernemen wij, dat de eerste opdrachten in dezen verleend zijn aan den Veerschen schrijver Dirk L. Broeder, die de verzorging van twee wer ken, namelijk over Middelburg en Veere, op zich genomen heeft, Het boekje over Middelburg ia geïllus treerd door wijlen Ir W. Kromhout, die een achttal mooie teekeningen voor dit doel vervaardigd heeft. Terloops zij ver meld, dat Kromhout in het algemeen tot onderwerp uitgekozen heeft die boekjes, die minder bekend zijn, dat wil zeggen, die, welke niet op alle andere platen en uitgaven voorkomen. Het werkje over Veere heeft illustraties van den eveneens inmiddels overleden kunstenaar J. F. E. ten Klooster, die ook met acht teekeningen van het typische oude stadje vertegenwoordigd is. Het ligt in de bedoeling, wanneer een aantal andere opdrachten uitgevoerd is, deze werkjes in het voorjaar te doen ver schijnen, in ieder geval vóór het volgende reisseizoen. Do vischvangst. VEERE. Gedurende de week van 21— 26 October hebben tijdens een viachweek van 5 dagen 27 Veersche en Arnemuid- sche garnalenvisschers 12.899 kg. con sumptiegarnalen alhier aangevoerd, het geen weer een aanzienlijke hoeveelheid genoemd mag worden. Stichting Kinderzorg. VEERE. Gedurende het derde kwartaal hebben de inzamelingen ten behoeve van de Stichting Kinderzorg, te Middelburg, in de verschillende wijken alhier een gezamenlijk bedrag van iete meer dan f H opgebracht Zoo verkouden als een snip? Had dan ook bijtijds Aspirin geno men I Zorg steeds Aspirin bij de hand te hebben, het onovertroffen middel bij verkoudheid en griep. baverJ K ZUID-BEVELAND. OMHOOG GEVAREN. HANSWEERT. Het Duitsche motor tankschip „Friedrich Raschic", op weg naaj? België, is Zaterdagmiddag op de plaat van Walsoorden omhoog gevaren en blijven zitten. Sleepbooten zullen pro- beeren het schip tegen hoog water vlot te sleepen. Van de naby Walsoorden omhoog gevaren sleepschepen is het gelukt het schip Aegir 2 vlot te sleepen. Voor de Carl Gustav is het nog steeds niet mo gen, gelukken. De Aegir 2 heeft de reis inmiddels voortgezet en een. sleepboot zal trachten do andere met hoog water vlot te bren gen. Met dezen harden Oostenwind komt er niet veel water, zoodat het nog wel eens eenige dagen kan duren. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. HOEDEKENSKERKE. De luchtbe schermingsdienst die tot heden werd waargenomen door een 150-tal burgers, is thans gewijzigd. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst is er n.l. toe overgegaan om een 4-tal menschen te benoemen, die den dienst te Hoedekens- kerke en Kwadendamma zullen waarne men. Het zyn de heeren: C. de Putter, J. Melis, beide te Hoede- kenskerke, en G. Nagelkerke, H. Remyn- se, te Kwadendamme. De vergoeding is vastgesteld op 35 ct. per uur. Het is te begrijpen, dat door de arbei ders, die op den dag hun arbeid op het land verrichten, deze wijziging wordt toe gejuicht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. HET ONGELUK TE SCHOOND1JKE. Het meiaje overleden. SCHOONDIJKE. Het 6-jarige doch tertje van de familie Overbulke, dat Vrijdagmiddag door de stoomtram Bres- kena-Maldeghem is overreden en in hope- loozen toestand naar het ziekenhuis te Oostburg werd vervoerd, is Zaterdag morgen aldaar gestorven. Hei abattoir te Uzendijke. DE RAAD BESLUIT DE AANBESTEDING TE GUNNEN. LJZENDIJKE. De Raad van IJzendyke kwam Zaterdagavond in spoedeischende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Von Bönninghausen. Afwezig waren de heeren De Wilde en Calon. De voorzitter deelde mede, dat deze spoedvergadering was bijeengeroepen om de vergunning van den Raad te verkrij gen voor de aanbesteding van het abat toir. Het is n.l. gebleken, dat de door den gemeente-architect gemaakte raming door den laagsten inschrijver met f 886 is overschreden en daar de termijn van aanbesteding loopt tot en met Donder- ,dag 31 October, moet nu een beslissing worden genomen. De heer De Witte vond het bedrag, dat boven de raming gaat wel wat erg groot. Daar was niet op gerekend. Er zal echter niets aan te doen zijn, zoodat men het wel goed zal moeten vinden. De voorzitter merkte op, dat deze hoogere kosten voor de gemeente niet zoo groot zyn, daar het Rijk immers 2/3 vergoedt van de kosten voor herstel van het abat toir. (Zooals bekend mag worden ge acht is dit abattoir door een bom getrof fen en vernield. Daar het abattoir toch niet meer aan de eischen des tyds vol deed, heeft het gemeentebestuur van LJzendyke deze gelegenheid aangegrepen om dit bedrijf meer naar de laatste eischen te doen opbouwen en inrichten; welk besluit de Raad op 14 Oct. jl. nam.) De voorzitter merkte voorts nog op, dat de begrooting voor dit herstel is gemaakt op 6 September j.l. en dat intusschen de vrachtprijzen, zoomede de pryzen van de materialen zijn verhoogd, zoodat de over schrijding van da raming te verklaren is. De heer De Witte sprak er zijn ver wondering over uit, dat dit werk open baar is aanbesteed inplaats van uitslui tend onder de gemeentenaren. De voor zitter merkte naar aanleiding daarvan op, dat twee Ingezetenen een bestek heb ben gekocht, doch niet hebben ingeschre ven, OögenschjjnïiJk laat men het an yoorkomen, dat dit is geschied omdat men boos is over de openbare aanbeste ding. Spr. is van meening, dat bedoelde menschen zooveel ander werk hebben, dat zij dit werk niet binnen den bepaal den tijd kunnen gereed maken. De heer De Witte zoide hot tooh niet eons to zjn met de wiJae van aanbeste ding, Er had, aldus opr., oen adverten tie geplaatst moeten worden, dat de aan besteding uitsluitend voor gemeentena- ren was. De voorzitter merkte op, dat B. en W. gaarne de Ingezetenen de eerste keus hadden gegeven, doch dat daar naast ook het algemeen belang van de gemeente moet bezien worden. De heer de Witte was het daarmede niet eens. Spr. bleef ontstemd over de wijze van aanbesteding. De heer Giljam vroeg of de installa tie door den middenstand zal geleverd worden. De voorzitter merkte op, dat dit een zaak is die uitsluitend den uit voerder aangaat, omdat het gemeente bestuur daarover geen zeggingschap heeft. Daarby zal het wel niet mogelijk zyn, omdat de benoodigde installaties slechts door bepaalde fabrieken gele verd kunnen worden. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. om het werk tegen het verhoogde bedrag te doen uitvoeren, in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer de Witte. Dit besluit heeft dus practisch tot ge volg, dat het werk eerstdaags gegund zal worden aan den laagsten inschrijver, dat is de heer T. H. Wielemaker te Hoofdplaat voor f 4187. STAGNATIE IN DE BIETEN CAMPAGNE. SCHOONDIJKE. Reeds voor de tweede maal in dit seizoen is de aanvoer van suikerbieten naar de losplaatsen vanwe ge de fabrikanten voor eenige dagen stopgezet. Door het buitengewone droge najaarsweer worden de bieten in een ver bazend snel tempo aangevoerd en gera ken de losplaatsen overvol. Vooral de losplaats van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij ligt boordevol. Desondanks verloopt het vervoer per tram vrij regelmatig en heeft men goede hoop alle suikerbieten tijdig aan de fa brieken te kunnen afleveren. Zooals ook elders is de oogst ook hier buitengewoon, niet alleen wat de kilogram-opbrengst betreft, maar ook het gehalte der bieten is zeer goed. Geslaagd. AARDENBURG. Te Gent slaagde voor het 3e examen in de faculteit rech ten de heer W. Willems, alhier. Gem. Vischmijn Breskens. Vrijdag 25 October 1940. 32 vaartuigen. 3592 K.G. garnalen. Export 2027 ct. per K.G. Zoodjes f 1,60—f4,60. GEEN WACHTGELDREGELING PERSONEEL STIJFSEL- EN GLUCOSEFABRI EK. SAS VAN GENT. De directie van de N. V. Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent heeft aan de betrokken arbei dersorganisaties medegedeeld, dat alleen reeds uit hoofde van de zeer gemengde bezetting van de fabrieken niet lean wor den overgegaan tot de instelling van een wachtgeldregeling voor het personeel. Immers ongeveer 50 pet. van het per soneel is in België woonachtig. MOEILIJKHEDEN BIJ HET SCHOOLBEZOEK. Onderhandelingen hebben geen resultaat opgeleverd. AXEL. Enkele weken geleden werd al hier een vergadering gehouden van de ouders der leerlingen die de H. B. S. en Ulo-scholen te Terneuzen bezoeken. Het doel was om te komen tot een geschikte vervoergelegenheid voor de leerlingen naar de scholen gedurende de winter maanden. Het laat zich echter aanzien, dat men hierin niet zal slagen, in ver band met de bestaande dienstregelingen. Reeds direct bleek, dat het met de tram te duur zou komen en oolc met de Spoor- weg-My. Mechelen-Terneuzen zal waar schijnlijk geen overeenstemming bereikt worden, daar dit bezwaren in verband met de dienstregeling zal opleveren. Er zal dus wel niet anders opzitten voor de leerlingen dan op den ouden voet voort te gaan, n.l. met de fiets dagelijks heen en weer. GROEDE. In de vacature van Mej. S. de Meester, als helpster aan de bewaar school is thans benoemd mej. Gerdina Gebhard, alhier Installatie burgemeester. OOSTBURG. Zaterdagmiddag om 2 uur zal de Installatie van den nieuwen burge meester, Mr K. Hoekzema. plaats hebben. „Siameesche" tweelingen in Spanje. In een plaatsje in de om geving van Alicante (Spanje), heeft een visschersvrouw het leven geschonken aan een tweeling, die van den hals tot de voeten aaneengegroeid is. Deze nieuwe Siameesche tweeling is door eon college van medici te Alicante onderzocht, dat constateerde dat de inwendige organen van den aaneengegroeiden tweeling vol komen .normaal werken en de kinderen dientengevolge levens vatbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2