Mr. Stevens uit Detroit Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 26 October 1940 Voorstellen voor den Raad van Koudekerke. KOUDEKERKE. Dinsdagmiddag komt de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel van B. en W. tot vast stelling van de pensioengrondslagen van de ambtenaren van den Burg. Stand. De jaarwedden van deze ambtenaren moeten in overeenstemming worden gebracht met het gemiddeld aantal akten over de jaren 1937 tot en met 1939 en met het bevol kingscijfer op 31 December 1939. In ver band hiermede bedraagt de jaarwedde van den ambtenaar, belast met het voltrekken van huwelijken met ingang van 1941 35 en die voor den ambtenaar, belast met de overige werkzaamheden 380. B. en W. stellen voor de pensioengrondslagen hier mede in overeenstemming te brengen. De Raad besloot in October 1939 op de jaarwedde van den gemeentewerkman een permanente Korting toe te passen. De con sequentie hiervan is echter, dat de pen sioengrondslag van den betrokkene met het bedrag van deze korting verlaagd dient te worden. Dit is niet het geval, wanneer de korting een tijdelijk karakter draagt. B. en W. stellen nu voor bedoeld besluit in te trekken, zulks met terugwerkende kracht. Telkens bij de behandeling van de begrooting zal dan beslist worden of de tijdelijke korting voor het daarop volgend jaar al dan niet blijft toegepast. BIJZ. L. O. OP GEREF. GROND SLAG TE 't ZAND. In een vorige vergadering besloot de Raad het bedrag der vergoeding over 1939 voor do school der ver. voor Bijz. Lager Onderwijs op Geref. grondslag te 't Zand vast te stellen op ƒ395.22, waarbij werd uitgegaan van het bedrag der vergoeding per leerling ad S.53. De minister heeft voor bedoelde school -over 1939 echter een bedrag van ƒ10 per leerling vastge steld. Daarom stellen B. en W. voor het eerstgenomen besluit te corrigeeren in dien zin, dat wordt uitgekeerd 463.33. SCHOONMAAKSTER OPENBARE LAGERE SCHOOL. Nu onlangs de nieuwe openbare lagere school in gebruik werd genomen meenden B. en W. deze gelegenheid te moeten aangrijpen om voor te stellen een instruc tie voor de schoonmaakster vast te stel len, REGISTRATUUR. Door de groote uitbreiding van de ad ministratie wordt meer en meer de be hoefte gevoeld om het archief te regis- treeren, overeenkomstig het stelsel, ont worpen door het registratuur-bureau der vereeniging van Nederlandsclie gemeenten. Allereerst is daartoe noodig aansluiting bij genoemd bureau. De kosten bedragen het eerstejaar ƒ115 en de volgende jaren ƒ60. Voorts zal de aanschaffing van dossieromslagen een bedrag van ongeveer 30 vorderen en een benoodigde stalen kast 87.25. B. en W. zouden bedoelde archiefordening gaar ne met ingang van 1 Januari 1941 willen invoeren. Zij stellen dan ook voor daar toe te besluiten. URINOIR OP 'T ZAND. B. en W. hebben nagegaan of aan het oude plan tot plaatsing van een urinoir op 't Zand nog uitvoering gegeven kon worden. Wat de plaats betreft is het oog gevallen op de Oostzijde van den Lageweg hoek Middelburgsche straat. Hier kan het urinoir min of meer gecamoufleerd wor den opgesteld. Het komt B. en W. gemoti veerd voor ter plaatse een betonnen urinoir op te richten, hetwelk gelijktijdig door 2 personen kan worden gebruikt. De Alge- meene Beton-Industrie te Goes is bereid het benoodigde betonmateriaal te leveren voor 65.verhoogd met omzetbelasting. Dit materiaal kan door eigen personeel in elkaar worden gezet. B. en W. stellen voor hen te machtigen de noodige stappen te doen. EEN LEGAAT. Wylen de heer H. J. Bos heeft aan de gemeente gelegateerd, vrij van successie rechten, een bedrag van 300, onder ver plichting tot onderhoud van de graven op het kerkhof aan den Vlissingschen straat weg en aldaar bekend onder de nummers 101 en '102. Uit nadere inlichtingen bleek, dat het, volgens erfgenamen de bedoeling was het onkruidvrij houden van dien grond. Aangezien zulks ook bereikt kan worden indien daarvoor per graf een be drag van 10 per jaar wordt betaald, meenden B. en W. de erfgenamen hierop te moeten wijzen. Laatst genoemden ga ven echter te kennen, dat zij de door den erflater gemaakte bepalingen t.a.v. het legaat wenschten te zien uitgevoerd. Bp aanvaarding van het legaat zal het be drag ad 300 als een kapitaalsinkomst zjjn aan te merken, en rentegevend belegd dienen te worden. Uit de verkregen rente, welke op 10 'sjaars is te begrooten, zullen de bedoelde onderhoudskosten zijn te bestrijden. Hoewel geen bewonderaar zijnde van dergelijke „onderhoudsfondsen" stellen B. en W. voor aldus te besluiten. VERZEKERING TEGEN OORLOGSSCHADE. B. en W. doen den Raad een uitgebreid voorstel toekomen voor de verzekering van de gemeente-eigendommen tegen oorlogs schade, De verschillende verzekeringsme thoden worden opgesomd. Zij stellen voor een zoodanige oorlogsschade-verzekering bij de onderlinge oorlogsschadeverzekering af te sluiten tot 1 Juli 1941. In een in October 1937 gehouden ver gadering besloot de Raad deel te nemen in de verwaarborgingsregeling van de vereeniging Frauderisico Onderlinge van gemeenten, terzake van den algemeenen dienst der gemeente en het Burgerlijk Armbestuur te Koudekerke, tot een totaal bedrag van 8000. Nu het inwonertal tot ruim 4600 is gestegen zal de gemeente voor 9000 hebben deel te nemen. De voorschotpremie zal dan 65.50 beloopen. DE WILHELMENALAAN. Het lag in het voornemen van B. en W. om op de nog niet verkochte perceelen, gelegen aan de Wilhelminalaan, 45 k 49 per strekkende meter te verhalen. Een en ander vond zijn oorzaak in de om standigheid, dat, nu de totale kosten van de Wilhelminalaan bekend zijn geworden, welke 182S7,96 beloopen, geconstateerd werd, dat, mocht het bedrag, dat tot op heden ter zake van kosten van bestrating en rioleerlng ten laste van de bouwers werd gebracht, gehandhaafd blijven, de gemeente uiteindelijk ruim 8900.te zij nen laste zou moeten nemen, zoodat her ziening der gevolgde berekening o.i. nood zakelijk was. Hoewel B. en W. toegeven, dat er een fout is gemaakt zou het naar hun meening toch te ver gaan, wanneer het over- groote meerendeel der belastingbetalers in deze gemeente nu en in de toekomst daar voor zouden moeten boeten ten bate van een zeer klein gedeelte der Ingezetenen en mogelijk niet-ingezetenen. Te allen tijde kan de hier gevolgde gedragslijn toch ook gewijzigd worden, ja, dit is zelfs nood zakelijk te achten, daar gronden, bouwrijp, steeds in prijs stijgen, naarmate de be bouwing voorschrijdt; met dit feit hield de tot op heden gevolgde methode geen rekening. B. en W. gingen na, welk offer de ge meente zou kunnen brengen. Naar hun meening kan dit op 2000.gesteld worden, welk bedrag correspondeert met de bouwkosten van den duiker in de Wil helminalaan. Aangezien de toekomstige be woners van de zijstraat van de Wilhelmina laan mede profiteeren van de aanwezig heid van bedoelden duiker, lkt 't billijk, dat z\j daarin een aandeel betalen, het welk B. en W. in totaal op 1000.— zouden willen stellen. Zoodoende zou ten laste van de bouwers aan de Wilhelmina laan uiteindelijk in totaal zijn te brengen 15287,96. Aangezien in totaal reeds is, of binnenkort zal worden ontvangen 4160.70, blijft nog te verhalen 11,127,26. Gelet op de totale lengte van den nog aanwezigen te bebouwen grond, berekenden B. en W. dat 45 49 per strekkende meter moest worden bijgedragen. Dit was alzoo een gelijke heffing, juist zooals vroe ger, doch thans zou ongeveer het dubbele zijii te betalen. Aan de naar voren gebrachte bezwaren, ware het beste tegemoet te komen door op de verschillende perceelen een ver schillende heffing te leggen. B. en W. ontwierpen in verband hier mede een schaal, die er als volgt uit ziet: 11.50 m (bij Koole) k 30.345. (toeslag 1.per m2; 3 X 17 m. (Dek ker) k 30.1530.(toeslag 1. per m2)S X m. k 40.— 2040.— (toeslag 1,33 p. m2)3 V 17 m. k 50 2550.— (toeslag 1.67 p. m2); 59 m. k 79.4661.— (toeslag 2.63 p. m2). Totaal 11126, Op deze wijze is het hierboven genoem de bedrag ad 11127.26 dus practisch ge dekt. GEMEENTEBEGROQTING VOOR 1941. Omtrent de gemeentebegrooting voor 1941 schrijven B. ?n W. aan den Raad o.m.: Teneinde het/beheer der gemeente huishouding zoo nc'rmaal en goed mogelijk uit te voeren, zagen wij ons meermalen genoodzaakt maatregelen te treffen, waar voor in normale omstandigheden eerst machtiging van den Raad zou zijn ge vraagd. De buitengewone onzekerheid in het huidig tijdsgewicht eischte dit echter. Met voldoening is gebleken, dat dit op treden is gesanctioneerd, al wil dit uiter aard niet zeggen, dat op de wijze van uitvoering niet iets opgemerkt is ge worden. Intusschen dient opgemerkt, dat niet alle crltielc gerechtvaardigd is. Een lid bracht bijv, ter sprake de verbouwing van het pand van den heer J. P. Christiaansen. De Raad toch had voor de verkrijging van een behoorlijken toegang van de Middel burgsche straat naar het dorpsplein een financieel offer over. B. en W. werd opgedragen onderhande lingen te openen met den heer Christiaan sen, Aan deze opdracht is voldaan, maar de zaak is afgestuit op het feit dat ach teruit-plaatsing van den gevel een bedrag zou vorderen liggende tusschen 1000. en 2000.—. B. en W. achtten het volkomen uitgeslo ten, op basis van deze som een voorstel aanhangig te maken. Zij lieten zich daarbij leiden door de overweging, dat bin nen afzienbaren tyd de aanleg van de traverse kan worden tegemoet gezien. Daardoor zal het verkeer over het dorp dermate worden ontlast, dat de gevaarlijke bocht hier bedoeld veel minder opvallend zal zijn. Hoe dit zij, de rand denkt er anders over en daarom is het jammer dat deze zaak door de voortschrijdend'1, verbou wing haar beslag reeds heeft gekregen. Meerdere leden brachten ter sprake de restauratie .van het gemeentehuis. Met de opmerkingen hierover gemaakt hebben B. en W. rekening gehouden. Bereids gaven we de gemeente-opzichter opdracht een omschrijving der werkzaamheden op te malven en een raming van kosten in te zenden. Wat de bespreking omtrent de finan ciering van de Wilhelminalaan betreft brengen B. en W. onder de aandacht, dat het eerstgenoemd bedrag ad 23,per m, te laag is opgegeven. Dit vindt zijn oorzaak in verschillende omstandigheden. Eerstens de materiaal- prijzenverhooging ontstaan reeds bij den aanleg van het tweede gedeelte, aanmerke lijk voortgezet bij de voltooiing van de laan, door den aanleg van het derde ge deelte. Bovendien was bij de aanvankelijk opgezette calculatie uitgegaan van de ver onderstelling, dat de aanleg van de zij straat loopende achter de ter Hoogestraat tegelijk zou kunnen plaats vinden met de voltooiing der Wilhelminalaan. De grond daar te veel liggende kon dan aangewend worden, voor ophooging van laatstgenoemde laan. Nu de aanleg niet samen kon plaats hebben, moest een groote hoeveelheid zand worden aange voerd. Ook dit maakte de aanleg duurder. Hoogstens kan worden gezegd, dat te voortvarend is aangepakt, maar in dit verband brengen B. en W. in herinnering, dat eerstens wegens gebrek aan bouw grond de aanleg der Wilhelminalaan met spoed moest worden aangevat, tweedens tot een vlugge afdoening van zaken drong de verwachting, dat zich een aantal em- ployé's van de N.V. P.Z.E.M. op 't Zand Vergadering Dag. Bestuur Landbouw mij. Zuid-Beveland. Het Dagelyksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij te Goes, hield de zer dagen een vergadering, die werd geleid door den heer mr. P, Dieleman, algemeen voorzitter der Z.L.M. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Uitbetaling aardappelen oogst 1989. Het Dagelijksch Bestuur heeft een schrij ven aan de Nederl. Akkerbouw-Centrale ge zonden, waax-in er op werd aangedrongen de uitbetaling der geleverde aardappelen, oogst 1939 te willen bespoedigen. Wat Zeeland betreft moeten nog ca. 2000 achterstallige posten aan de telers worden betaald. Alhoewel de oorlogstoestand ten deele oorzaak is dat aanzienlijke vei-traging in de uitbetaling is ontstaan werd nochtans gemeend, dat de uitbetaling der verschul digde gelden ten spoedigste dient plaats te hebben. Het Dagelyksch Bestuur acht de vele klachten, welke zijn Ingekomen volko men gerechtvaardigd. Aardappelregeling 1940. Ten aanzien van de aardappelregeling oogst 1940 heeft het Dagelyksch Bestuur zich tot het Landbouw-Comité gewend en er op gewezen dat de thans vastgestelde maximumprijzen voor den teler slechts weinig hooger zijn dan de garantieprijzen welke voor oogst 1939 golden, naar verhou ding is de verhooging geringer dan voor an dere akkerbouwproducten. Voorts acht het Dagelyksch Bestuur de prijsverhouding der soorten onderling niet juist, daar volgens de huidige prijsschaal de Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Roode Star op grond van him betere kwali teit en houdbaarheid zeker 1.per 100 kg. hooger zouden dienen te worden ge waardeerd. Ook het bewaarloon werd te laag geacht vooral wat betreft de periode na 1 Februari, een oploopend bewaarloon wei-d vanaf deze datum wenschelijk geacht. Voorts is er op aangedrongen de afleve ring dezer soorten vanaf 37 m.M. toe te staan, temeer daar dit jaar bet gewas vroeg is afgestorven en er dus veel kleine maat in voorkomt. Export goedgekeurd pootgoed. De uitvoer van goedgekeurd pootgoed uit ons land is verboden. Voor wat de late ras sen betreft is deze maatregel op grond van de beschikbare hoeveelheid te billijken. De oogst van vroege aardappelen, waar onder in het bijzonder de Bintje kan wor den genoemd is echter zoodanig groot, dat voor een tekort niet behoeft te worden ge vreesd. Er bestaat thans uit België en Frankrijk groote vraag naar goedgekeurd Neder- landsch pootgoed. Daar de pootgoedteelt reeds jarenlang is ingesteld op export en het hier een hoog waardig product betreft, heeft het Dage lijksch Bestuur bij het Landbouw-Comité verzocht de noodige stappqn te doen opdat het uitvoerverbod van goedgekeurd poot goed der vroege soorten wordt opgeheven. Standaardisatie eonsumptiemelk. Het Dagelijksch Bestuur heeft een schrij ven gericht tot den Secretaris-Generaal van Landbouw inzake het in de pers gepubli ceerde voornemen by verordening de eon sumptiemelk op een vetgehalte van 2.5 te standariseeren. Waar de omstandighe den voor Zeeland de mogelijkheid eener doelmatige uitvoering vrijwel verhinderen (weinig fabrieken en moeilijk vervoer) heeft het Dagelijksch Bestuur ontheffing van de algemeen gestelde standaardisatie verplichting voor de provincie Zeeland ver zocht. Verlichting ten plattelande. In verband met de groote schaarschte aan petroleum, heeft het Dagelyksch Be stuur inlichtingen gevraagd bij eenige na burige provincies inzake de voorwaarden van aansluiting van boerderijen aan het electrisch net. Het Dagelijksch Bestuur zal zich in zouden vestigen. Juistgenoemde verwach ting is ook uitgekomen. Wat de afstand aan de gemeente van de voortuintjes voor eenige woningen in de Tramstraat betreft, doen B. en W. de toezegging geen poging onbenut te zullen laten om dit te bereiken. DOOR R. ARDEN. 25) Hy wandelde door de Europeesche wijk en ging daarna de hutten der inboorlingen voorbij. Hy trachtte zich niet te verber- gen, wanneer hy ergens passagiers van de „Santa Barbara" tegenkwam, waarom ook, hy wilde immers hebben, dat een eventueele vervolger zijn spoor gemakke lijk kon vinden'. Voor Edna was het wel moeilijker. Zij kon niet aan iedereen vra gen of hy soms mr. Stevens gezien had ze zou zich daardoor hebben gecom promitteerd en zich vreesely'lt belachelijk hebben gemaakt. Edna zou nog wel een hooien tijd voor het café wachten, einde- lyk wantrouwend worden en naar binnen gaan, om dan te ontdekken, dat hij ver dwenen was, maar dan was het te laat. Peters dacht aan allerlei dingen, terwijl hij de strooien hutten van de negers voor bij wandelde. Wat hy nu ondernam, was zonder twijfel gevaarlijk. Hy kon daarby aan het kortste eind trekken, hij kon zijn noodlot tegemoet loopen. Het was heele- maal niet noodig, zich aan dit gevaar bloot te stellen en misschien was hij ook wel aan boord gebleven, wanneer Stevens er niet was geweest, maar de raadgevin gen'van Stevens hadden slechts ten doel gehad, hem te prikkelen. Stevens kon ge- makkelyk zeggeix: liever vijf minuten laf dan het heele leven dood. Of: je hebt er toch niets aan, als je voortdurend voor je leven beeft. Juist het tegendeel gebeur de. Er zou niemand zyn, die zou kunnen beweren,dat Jurgen Peters voor hem beefde. Peters had plotseling de laatste hutten achter zich. Voor hem zag hy een klein boschje met oliepalmen. Hij ging verder, na vijf minuten wërdén de stemmen dun ner en de ruige steppe begon. Lang gras, van boven scherp als riet, strekte zich zoover het oog reikte voor hem uit. Wyd en zijd geen hutten meer-, slechts zoo nu en dan kleine groepjes boomen. Peters had nog nooit een oorlogspad betreden, maar hij wist uit zyn Indianenboeken, dat men onopgemerkt moest omzien en dat men ook vóór zich alles precies moest gadeslaan. Hij liep langzaam door het hooge gras. Als doel had hij zich een klein groepje boomen gesteld, dat er uitzag als een eiland in de zee. Na tien minuten had hij het bereikt. Het was bijna donker in de schaduw van de apenbroodboomen na de wandeling onder de gloeiende zonnestralen. Peters nam zijn hoed af, veegde zich het zweet van zijn voorhoofd en keek vervolgens rond op zoek naar een passende zitplaats. Hy vond een ontwortelden boom en ging daarop zitten. Den weg, dien hy door het hooge gras had afgelegd, kon hij heel pre cies volgen. Hij had over het algemeen een prachtig uitzicht, de omgeving was in een wijden omtrek goed te zien, zonder dat men zelf gezien werd. Een zacht windje stak op, de toppen van de gras halmen bogen om, het leek wel iets op het golven van de zee. Onder de boomen was het iets koeler, er ontstond een tocht je, dat weldadig het gezicht van Peters streelde. Spoedig had hjj er genoeg van, op den boomstam te zitten. Hij keek om zich heen en overlegde by zichzelf, dat hij net zoo goed op den grond kon gaan liggen, waax'bij hy dan met zijn rug tegen een boom kon leunen. Deze boom stond iets hooger en Peters kon de woestijn nog steeds goed overzien. Hy verzonk in ge dachten. Het was, buiten het zachte, ge heimzinnige fluisteren van den wind, vol komen stil. Slechts eenmaal Idonk heel zachtjes het gefluit van een locomotief. Och ja, Dakar had een spoox-lyn, die naar het binnenland voerde. Zouden er hier wilde dieren zyn?, Zouden er zyn? Peters legde zyn revolver naast zich in het gras, want hy wilde het wapen in ieder geval dadelyk bij de hand hebben. Wanneer iemand hem nu zou nasluipen wat heerlijk! Zijn opvolger Icon zelfs een groote boog maken, maar hy zou hem niet ontgaan! Je reinste wildwest dacht Peters, alleen wat vermoeiend voor de oogen; dat eeuwige zachte wiegen van,liet golvende gras is zeer slaapweickend. En dan nog die warmte! Wat zou Edna doen, als ze merkt, dat ze beet genomen is? Ze zal zeker boos zyn en naar het schip te- rugkeeren. Dakar is geen plaats voor een eenzaam rondwandelende Edna. Die lui uit de koloniën zijn. over het algemeen heel vriendelyke menschen, maar tegen alleenreizende dames vaak te vriendelijk. Maar Edna zou ze zich wel van het lijf houden. Edna slaat zoo'n vent knoclc-out, als hij te brutaal wordt. Edna is een meisje, daar kim je je in vergissen als die goed toeslaat je kunt het haar niet aanzien hm Peters viel in slaap, met het hoofd tegen den boomstam ge leund. Het was heerlijk, zoo te slapen. HOOFDSTUK XXI. Kwam er een man aangeslopen om hem te vermoorden? Er kwam den eersten tyd niemand. Eerst uren later gleed een klein aapje geluidloos door de takken, het zat plotseling stil en liet bekeek Peters van alle zyden. Deze slapende blanke moest voor het aapje wel iets zeer interessants zijn. Het bleef gehurkt zitten, krabde zich zoo nu en dan en oogde steeds weer naar den man, die daar zoo vreedzaam slui merde. Na een poosje kreeg hy verster king, want er doken nog twee apen op. Peters moest wel zeer vast slapen, want de apen redeneerden druk over hem en snaterden, zonder hy wakker werd. Ten slotte liet een van de dieren zich op den grond vallen. De revolver had het hem gedaan, het glimmende metaal van het wapen trok het aapje aan. Zijn gedrag was misschien tot op dezen dag onbe sproken geweest, maar nu kwam de ver zoeking en zyn kleine wezentje kon er geen weerstand aan bieden. Heel voor zichtig, telkens gereed om weer op de vlucht te slaan, kwam het diertje nader bij dan greep het de revolver en weg was het. Dit wapen was eigenlijk niet voor apen bestemd en het kostte 'dan ook tamelijk veel inspanning om er weer mee in den boom te klimmen. Wanneer de apen ver moed zouden hebben, wat zij daar in him bezit hadden, zouden ze het wapen zon der twy'fel hebben weggeworpen, want zelfs apen zyn niet bereid zich te laten doodschieten. Het ding was gevaarlijk, want Peters had, om op alles voorbereid te zijn, de zekering weggeschoven, zoodat er onmiddellijk mee geschoten kon wor den. Voorloopïg wisten de aapjes nog niet, wat ze daar hadden buitgemaakt. De re volver werd onderzocht. Er werd aan ge roken, er werd op gebeten, maar het was niet geschikt om op te eten. Dus was het ding toch van geen nut, maar het glom zoo wondermooi in de laatste stralen van de ondergaande zon, misschien kon er toch nog iets mee gedaan worden. De dieren hadden zich al lang een eindweegs van de plaats van den diefstal verwijderd. Ze speelden nog steeds met het ding, waarvan ze, dank zy hun ge brekkige ontwikkeling, niets afwisten. Nu kwam er een ander dier by, een tamelyk groote aap, een zelfbewust exemplaar, dat zich aanmatigde, de baas over dit groepje boomen te zyn. De groote aap loerde een tydje naar de kleine diertjes en toen sprong hij plotseling bliksemsnel tusschen hen in en pakte het voorwerp af. De kleinen vluchten, scholden en bleven op veiligen afstand kijken naar wat het groote dier er wel mee doen zou. Die verbinding stellen met de P.Z.E.M., ten einde zoo mogelijk ook in onze provincie op redelijke voorwaarden meer aanslui tingen buiten de bebouwde kom te ver krijgen. Regeling voor het aanhouden i van stieren. Het Dagelijksch Bestuur heeft by het Landbouw-Comité eenige bezwaren tegen de regeling van het aanhouden van stie ren ingebracht. Deze bezwaren zijn: 1. De regeling zal tot gevolg hebben, dat veel bedrijfsafval geen bestemming krijgt en de vleeschpi-oductie meer beperkt wordt dan noodig is. 2. In provincies met verplichte stieren keuring zullen, alle reeds voor dekdienst goedgekeurde stieren, die geen identiteits- bewys hebben, nog eens moeten worden gekeurd, terwy'l de stieren die alleen de koeien van den eigenaar dekken, voor zoo ver ze geen identiteitsbewijs hebben, moer ten worden gekeurd. In verband hiermede heeft het Dage lijksch Bestuur er op aangedrongen het aanhouden van stieren vry te laten in pro vincies waar een verplichte stierenkeiu-ing bestaat. Varkenshouderij. Het verzoek van de O.L.M. aan het Landbouw-Comité om ten spoedigste te willen bevorderen dat op zeer korten ter mijn wordt overgegaan het overtollig .ma teriaal van drachtige varkens en jonge biggen uit de markt te nemen, teneinde de varkenshouders, meest kleine boeren, een groot nadeel te besparen, werd door het Dag. Bestuur ondersteund, Evenzoo het verzoek om te willen bevorderen dat de uitbetaling der varkens, zooals deze thans geschiedt (naar geslacht gewicht en kwaliteit) gehandhaafd blijft. Landeigendom. Een uitvoerige bespreking vond plaats over het prae-advies van prof. dr. ir. G. Minderhoud, betreffende landeigendom. Met de conclusies van het prae-advies, dat de taak der pachtkamers inzake het voorkomen van onredelijke stijging der pachten duidelijker omschreven moet wor den, dat z.g. grondkamers moeten worden gevormd, die voorkomen dat de koopprij zen te zeer oploopen, benevens het afwij zen van het nemen van maatregelen tegen uitwonende eigenaren en het beletten van overdracht van land aan buitenlanders, trusts en groot-kapitalisten, kon het Dag- Bestuur zich vereenigen. Landarbeiderscursns te Bakke- veen. Besloten werd steun te verieenen aan den Landarbeiderscursus te Bakkeveen, welke van 25 Nov. 1940 tot 1 Maart 1941 zal gehouden worden. Een tweetal jonge landarbeiders zullen dezen cursus voor re kening van de Z.L.M. volgen. Sfcimuleering vlasteelfc. De Vlascommissie van het Ryks-Textiel- bureau verzocht de meening der Z.L.M. te mogen vernemen over een uitbreiding van de vlasteelt, indien er een loonende ge fixeerde prijs voor gerepeld vlas zou wor den vastgesteld en voor aanvoer van het noodige Derrispoeder zou worden gezorgd. Het Dag. Bestuur meende, gezien de bij zonder slechte resultaten met den vlas- verbouw in Zeeland in de laatste jaren verkregen, een uitbreiding hiervan ten sterkste te moeten ontraden. Plaatsvervangende leden Pacht bureau voor Zeeland. Tot plaatsvervangend lid van het Pacht bureau voor Zeeland werden aangewezen de lieeren H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, als plaatsvervanger van mr, dr. A. J. J. Mes te Heinkenszand, en den heer J. F. Brooymans te St. Annaland als plaatsvervanger van den heer J. J. Geluk te Schuddebeurs bij Zierikzee. Organisatieplan Zeeuwsche Tuin- bouwvereenigïng. Het voorstel van de afd. Tuinbouw om te komen tot een Zeeuwsche Tuinbouw- vereeniging in samenwerking met de an dere Zeeuwsche organisaties, werd door het Dag. Bestuur goedgekeurd. Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering. De Hoofdbestuurs- en Algemeene Ver gadering werd vastgesteld op Maandag 25 November a.s. te Goes. groote aap was echter ook niet veel wij zer. Zooals bekend, zyn groote apen nooit verstandiger dan kleine, alleen maar bru taler. Hij trok eveneens aan den loop, doch daarbij pakte hij de haan te stevig beet en, zooals gemeld, was de revolver gespannen en was de zekering wegge schoven. Dat werd bijna zijn ongeluk; het schot ging af en de kogel vloog vlak langs de kop en den snuit can dezen zelfbe- wusten heerscher van het palmenboschje. Waaruit men zien kan, dat zelfs groote, sterke apen niet ruiken moeten aan din gen, die zij niet kennen. Het dier liet de revolver vallen en de groote zoowel als dé kleine apen vluchtten, want ze waren vreeselijk geschrokken. Maar de blanke man vloog, door het schot uit zyn slaap gewekt, eveneens op, riep: Allemachtig! Dat is moord! tastte naar zyn wapen en kwam eindelijk volko men tot zichzelf. Zonder overgang was het plotseling donker geworden. Vlak bij had er een schot geklonken, de revolver was weg ja, als dat geen benarde positie was, dan moest er maar eens iemand zeggen, wat dan werkelijk een benarde positie was! Voor Peters was het in ieder geval be nauwd genoeg. Hij zat in elkaar gehurkt naast zijn boom, zocht nog steeds tastend op den grond naar zyn wapen en kwam tenslotte tot de overtuiging, dat men zyn revolver gestolen r.ad. Hij vergiste zich inderdaad niet, hij dacht alleen maar aan een anderen dader. Hy vermoedde, dat deze man vlak in zijn nabijheid zou zijn en van de apen had hij geen idee, hoe zou hij ook! XWordt vei-volgd,)]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9