De onmogelijkheid om Amerikaansche dividenden te incasseeren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 2S October 1940 Financieel Economisch Overzicht Een onderzoek voor verkoop op de beurs wordt ingesteld» AMSTERDAMSCHE BASMK N.V. Gevestigd te AMSTERDAM KAPITAAL 55.000.000,—. RESERVE 31.500.000,—, BIJKANTOOR MIDDELBURG. WIJ VERHUREN LOKETTEN IN ONZE ONDERGROND- SCHE KLUIS-INR1CHTING IN DIVERSE AFMETINGEN VAN 6,— PER JAAR AF. Ingang kantoorSIA1PELHUISSTRAAT 4. Kroniek van den dag De nieuwe fase. Het bezoek van Rijkskanselier Hitier aan Frankrijk, waar hij besprekingen heeft gevoerd met vooraanstaande Fran- sche regeeringsautoriteiten, waarbij voor al zijn gesprek met Laval de aandacht heeft getrokken, terwijl hij tevens de ge legenheid had den leider van het nieuwe Spanje te ontmoeten, heeft, naar het schjjnt een nieuwe fase ingeleid in de diplo matieke ooi-logvoering tegen het Britsche rijk. Reeds eerder is er de aandacht .op ge vestigd dat de strijd niet alleen aan de militaire fronten wordt gevoerd, maar bovenal ook op diplomatiek terrein. De veelvuldige besprekingen van de Duitsche en Italiaansche staatslieden, zoowel te Rome als Berlijn, de reizen van de Bal kanstaatslieden en van Spaansche minis ters, alsmede de activiteit, welke er op dit gebied door de Britten aan den dag wordt gelegd, hebben het accent meer op dezen kant van den oorlog verlegd. Opzienbarender, dan de onverwachte ontmoeting aan den Brenner, nu eenige weken geleden, was het plotseling bezoek, dat het Duitsche staatshoofd aan Frank rijk bracht. De gereserveerdheid, welke de Duitsche en de Italiaansche pers ten aan zien van het besprokene in acht namen, was bovendien zeer in het oog vallend en op grond daarvan mocht men reeds aan stonds aannemen, dat er belangrijke beslis singen op til zijn. Dat er nu aanstonds van bepaalde verdragen sprake zal zijn, be hoeft daarom nog niet te worden aange nomen. De betrekkingen speciaal tusschen Spanje en het Derde Rijk zijn reeds be paald en het valt niet te denken, dat daar in voorloopig een nadere wijziging zal ko men. Het is gevaarlijk, zich te dien aan zien aan voorspellingen te wagen, te meer, waar men niet weet, wat er tijdens het bezoek van Summer aan Berlijn is verhan deld. Het feit echter, dat deze na zijn terugkeer de. portefeuille van buitenland- sche zaken heeft overgenomen, kan echter wel worden gezien als een aanwijzing, dat de politiek van het nieuwe Spanje zich meer en meer op de as zal oriënteeren. Dit beteekent ook al weer niet, dat Spanje nu onmiddellijk de'zijde van de spil zal kiezen en ook aan den oorlog zal gaan deelne men. De besprekingen van Hitler met Laval en met Franco zijn niet van elkander te scheiden. Zij houden verband met den oorlog tegen het Britsche imperium, niet alleen, maar ook met de houding, welke Amerika tegenover de Europeesche ver wikkelingen aanneemt. Er lean niet langer aan worden getwijfeld, dat de Vereenigde Staten zich sterk geïnteresseerd weten bij dit conflict getuige wel de uitspraken van vooraanstaande staatslieden en de maatregelen, welke ter ondersteuning van het Britsche verzet worden genomen aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan. Zou de oorlog zich ook tot Spanje uit breiden, dan zou de kans op een meer positieve Amerikaansche stellingname geenszins ondenkbaar zijn, ook al heeft Roosevelt dan met nadruk verklaard, dat er geen enkele overeenkomst bestaat, waardoor het gevaar van een Amerikaan sche deelname aan eenig conflict zou wor den vergroot. De bespreking aan de Fransch-Spaansche grens mag ongetwij feld ook worden opgevat als een waar schuwing aan het adres van Washington. Doch dit is slechts een nevenverschijnsel, althans voor het oogenblik, het accent valt geheel op Frankrijk. Ook al weet men niet, wat de Führer met Laval heeft be sproken, zeker is wel, dat niet slechts de regeling der Fransch-Duitsche betrekkin gen ter sprake is 'gekomen, maar dat bo vendien de toekomst van Frankrijk in het veld der gedachtenwisseling is betrokken. De groote vraag, waarvoor de regeering te Vichy zich ziet geplaatst, is welke de plaats zal zijn, die dit land in het nieuwe' Europa van straks zal innemen. De hui dige koers van Europa wordt geheel be paald door het „te Berlijn gesloten drie- hoéksverdrag en nu gaat het er maar om, hoe Frankrijk in dit stelsel kan worden ingeschakeld. "Uit de omstandigheden, dat Hitier persoonlijk naar Fontainebleau is gekomen, valt in de eerste plaats op te maken, dat men te Berlijn het uitbreiden van den diplomatieken oorlog tegen Enge land tot Frankrijk van groot belang acht. Doch daarnaast rnoet een meer positief doel hebben voorgezeten en wel het stre ven, om reeds thans Frankrijk's positie te regelen. Men zou wellicht kunnen spreken van een aparten vrede met de regeering te .Vichy. Immers op deze wijze zou Frank rijk geheel in het Duitsch-Italiaansche vaarwater geraken. Ook na de rede van Churchill, waarop wij reeds wezen mag de ontmoeting van het grootste belang wor den geacht en zeker is er den Duitschers veel aan gelegen, om de wereld thans ervan te overtuigen, dat het geenszins de bedoeling van Berlijn is, gelijk Churchill verklaarde, Frankrijk te vernederen en zelfs voor de toekomst uit de Europeesche politiek als groote mogendheid uit te schakelen. Op grond van Duitsche verkla ringen, kort na het sluiten van den wapen stilstand, zou men zulks kunnen veronder stellen. De komst van Hitier zelf schijnt als,.een démenti op deze veronderstellingen te kunnen worden opgevat. Zoo ligt het voor de hand, dat Hitler en Laval het in hoofdzaak gehad hebben over de binnen- lan.dsche ordening van Frankrijk, waartoe de regeering te Vichy reeds de eerste ver ordenende bepalingen heeft uitgevaardigd. De besprekingen te Fontainebleau heb ben duidelijk gemaakt, dat men van Duit sche zijde er alles op zet, om reeds thans de .bevoegdheden in Europa nauwkeurig af te bakenen en deze afbakening dienstbaar te maken aan de campagne tegen Enge land. VERSIERING VAN OORLOGSGRAVEN. Het comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland is deze week begon nen met het beplanten der oorlogsgraven met bloembollen. De graven van in ons land gesneuvelde militairen worden thans met narcissen-, crocussen-, hyacinthen-, vroege tulpen-, late tulpen- en Darwintulpenbollen be plant, welke tegen het voorjaar in bloei zullen staan. Het comité ter versiering van oovlogsgraven in Nederland streeft naar een blijvende piëteitvolle versiering der- graven. Molesfverzekering. Naar men weet verkeeren de houders van Amerikaansche en andere buitenland- sche fondsen en eveneens aandeelen in Indische ondernemingen, onder de hui dige omstandigheden in de onmogelijkheid om de dividenden, die op dergelijke fondsen worden of zouden worden gedeclareerd hier te lande te incasseer-en. Voor Indische fondsen is deze kwestie op het oogenblik niet actueel. Immers de jaarverslagen wor den gewoonlijk in de eerste helft van het jaar gepubliceerd en alsdan worden ook de dividenden betaalbaar gesteld. Eerst in het voorjaar van 1941 zou zich dus voor deze maatschappijen de moeilijkheid kun nen voordoen, dat zij wel winst hebben gemaakt, doch dat deze winst, die in Indië werd verkregen niet naar Nederland zou kunnen worden overgemaakt, zoodat de houders van de betreffende aandeelen geen dividend zouden kunnen ontvangen. Van meer direct belang is de kwestie evenwel met betrekking tot Amerikaan sche' fondsen. En aangezien de nominale waarde, die voor Nederlandsche rekening aan deze fondsen worden gehouden, niet minder dan c.a. 450 millioen bedraagt, is het duidelijk, dat het uitblijven van divi dendbetalingen voor de gezamenlijke be zitters van deze fondsen een groot onge rief is. Wij doelen hierbij niet op de spo radische gevallen, waarin zulke fondsen tijdelijk voor speculatie zijn gekocht, maar wjj hebben meer het oog op zulk bezit, waarbij de houders op de opbrengst dezer fondsen geheel of gedeeltelijk zijn aange wezen. Het is immers gewoonte van velen, die over een groot of klein vermo gen beschikken om het kapitaal gedeelte lijk in Nederlandsche obligaties of aan deelen en gedeeltelijk in Amerikaansche fondsen te beleggen. Men deed dit vroe ger veelal uit een oogpunt van risicover- deeling. Vallen nu de dividenden van Ame rikaansche ondernemingen geheel weg, dan beteekent zulks natuurlijk een sterke ver mindering van het inkomen. In Amerika bestaat de gewoonte om de dividenden, voor zoover er behoorlijke winsten worden gemaakt, per kwartaal of ook wel per halfjaar te betalen. Sedert 10 Met zijn er dan ook vele maatschappijen geweest, die in Amerika dividenden hebben betaal baar gesteld, zonder dat de waarde hier van voor de in Nederlapd gehouden aan deelen naar ons land kon worden over gemaakt. De administratiekantoren, die te gen de in haar bezit zijnde origineele aan deelen certificaten hebben uitgegeven, zul len eerst na den oorlog over deze dividen den de beschikking krijgen en kunnen ook eerst dan deze gelden als dividend op de certificaten betaaibaar stellen. Nu heeft men het denkbeeld geopperd om voor deze dividendbewijzen een markt te vormen. Hierdoor zouden de betrokken houders in de gelegenheid zijn om de in Amerika gedeclareerde dividenden voor verkoop hier te lande te gelde te maken. Daax-door zouden zjj dus niet meer behoe ven te wachten, totdat de dividenden tot na den oorlog werkelijk betaalbaar wor den gesteld. De koopers van zulke divi denden krijgen dus een papier, dat eerst na den oorlog inwisselbaar zal zijn. Het spreekt van zelf, dat zij daarvoor belang rijk minder zullen betalen dan het bedrag, dat later op deze dividendbewijzen zal kunnen worden geïnd. In de eerste plaats weten zij niet hoe lang het nog kan duren, alvorens deze papieren in contanten zullen kunnen worden omgewisseld. Zij zullen Zich dus een ruime marge willen verzeke ren. Bovendien moet de Amerikaansche belasting van 16en Nederlandsche couponbelasting worden afgetrokken. Een andere onzekere factor vormt de koers, waartegén de dollar zal moeten worden afgerekend. Degeen die dus deze dividenden wil verkoopen om aan geld te komen, zal er rekening mede moeten houden, dat hij belangrijk minder aan dividend ont vangt, dan wanneer hij tot na den oorlog zal willen wachten. Het is ook nog niet zeker of het plan doorgaat, daar het op het oogenblik in studie is. Wij meenen, dat het een veel eenvoudiger weg zou zijn, dat degenen, die over contanten willen be schikken om enkele van de Amerikaansche stukken, die zjj bezitten te beleenen. In dien na den oorlog dividendbetaling zou afkomen, dan kunnen zij met de opbrengst daarvan de beleening weer aflossen. Een andere kwestie, die in vex-band met de oorlogsomstandigheden in toenemende mate de aandacht vraagt, betreft de ver zekering tegen oorlogs (molest) risico. Aanvankelijk waren het voornamelijk de huiseigenaren, die zich zorgen maakten over de gevolgen van bominslag, en andere oorlogshandelingen. De ervaringen, die Rot terdam heeft opgedaan hebben echter wel geleerd, dat ook particulieren, die geen huizen bezitten, doch die wel een inboedel hebben te verliezen verstandig doen om tegen dit risico een verzekering te sluiten. De meest bekende is wel de Nieuwe Mo- lestrisico van Centraal Beheer te Amster dam, doch deze heeft het nadeel, dat daarin alle verzekerden worden ondei-gebracht, met inbegrip dus van fabrieken, fabx-ieks- installaties enz. Deze staan natuurlijk eex-- der bloot aan luchtaanvallen dan particu liere woonhuizen en daar een verzekering van dezen aard slechts kan worden ge sloten op ondei'linge basis, zou de parti culier medebetalen aan het risico van groote fabrieken. Maar er zijn ook in stellingen opgericht, die zich meer speciaal bezig houden met woonhuizen en inboedels. Wat deze laatste betreft, werd er dezer dagen opgericht de Werknemers Onder linge Molestverzekering te 'Amsterdam (Woma). Deze verzekering geschiedt op z.g. collectieve basis. Hoewel ieder zich individueel ook kan verzekeren is de bedoe ling in hoofdzaak, dat werknemers van een bepaalde ondenxeming zich collectief, d.w.z. op één polis verzekeren. Het voor deel is, dat dan geen minimumpremie moet Worden betaald, doch een halfjaarlyksche voorschotpremie van 75 cent per 1000. Indien men dus een inboedel van 4000 verzekert, betaalt men per halfjaar S voorschotpremie. Bovendien verbindt men zich dan om na afloop van het halfjaar een omslagpremie te betalen, die echter nooit meer dan 4 per 1000 kan be dragen, in het hierboven genoemde geval dus 16 per halfjaar. Uit deze omslag premie wordt dan de schade vergoed aan hen, die het slachtoffer zijn geworden van molest. Hiex'bij valt op te merken, dat luchtaanvallen wel zeer hevig zouden moe ten zijn, indien de deelnemers inderdaad 4 per 1000 omslagpremie zouden moe ten betalen. Intusschen heeft men natuur lijk geen volkomen zekerheid, dat men in geval van oorlogsschade inderdaad het volle bedrag vergoed krijgt. Mocht de totale schade per halfjaar van de geza menlijke deelnemers n.l. zooveel bedragen, dat deze grooter is dan het totale be drag, dat ten hoogste aan omslagpremies kan worden ontvangen, dan zouden zij, die schade hebben geleden natuurlijk met een gedeeltelij Ice ergoeding genoegen moe ten nemen. Het ligt in de bedoeling, dat deze verzekeringen collectief worden ge sloten, tex-wijl de directie of de bedrijf- chef zorgt voor het innen vaxx de premies en voor afrekening met de maatschappij. Een andere instelling, die zich bij voor keur op particuliex-e objecten toelegt is de Renovatum, Algemcene Onderlinge Waarborg Genootschap te Amsterdam. De ze bex-ekent voor inboedels in gewone stee- nen huizen 40 cent per mille, met een minimum van 2.50 per half jaax\ Kosten bij toetreding 20 cent per 1000. Intusschen worden er den laatsten tijd zoo veel van dergelijke ondernemingen opgericht, dat zich de wenschelijkheid voor deed daarover een zekere controle uit te oefenen. Volgens dezer dagen vei-scheneix berichten zou er binnenkort een verorde ning verschijnen, die waarschijnlijk wel op een staatscontrole zal uitloopen. Op de beurs is de stemming deze week minder levendig geweest, dan wij den laatsten tijd gewend waren. De operaties van de speculatieve groepen, die langen tijd de koersbeweging nebben beheersclxt eix die naar het heette ten deele voor Duitsche rekening zijn geschied, zijn plot seling verminderd en hoewel de ingetreden reactie over het algemeen niet groot was, sluiten de koersen toch meerendeels eeni ge procenten beneden de vorige week. Om vangrijke winstnemingen zijn er dus niet geweest en over het algemeen is men van oordeel, dat op den langen duur eerder een verdere stijging van de koersen is te ver wachten dan een min of meer belangrijke terugslag. Men grondt deze ir. lening op de overtuiging dat er ook in de toekomst steeds belangrijke kapitalen ter beschik king zullen komen van de markt, vooral omdat de spaargelden in veel mindere mate dan in nox-male omstandigheden kunnen worden aangewend tot het koopen van ver- bruiksgoederen. Nadat gedurende geruimen tijd slechts zeer geringe belangstelling voor Ameri kaansche fondsen heeft bestaan, is er deze week in deze afdeeling een belang rijke opleving ingetreden. De reden daar van is waarschijnlijk, dat de oorlogsvoor bereidingen in Amerika een zeer gx-oote bedrijvigheid in verschillende takken van industrie heeft te weeg gebracht, in het bjjzonder in de staalnijvei'heid. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 II 96%, 96%, 96%. 3—3% Nederland 1938, 88, 86%, 87%, 87 3 Ned. Indië 1937 A, S3%, 82, 82%. Yoxxngleenïng 38, 35%, 38%, 39, 37%. Lever Bros 129%, 120%., 127, 130, 127%. Philips 197%, 186, 192, 189%. Beth. Steel 69% 68%. 73%, 73. Rep. Steel. 19, 19%, 2H/16i 203/l6. Kon. Petroleum 235, 239, 233%, 238, 236%. A'dam Rubber 223, 215, 218, 217%. Deli Batavia Rubber 170, 166, 168%. Ned. Scheepv. Unie 146%, 141%, 144, 143. H.V.A. 406, 396, 398%. Deli Bat. Mij. 153%, 150. Senembah 174, 172%. YERSEKE HERSTELT ZICH. En zal schooner uit de asch herrijzen. Het schijnt wat overdreven, te schrijven dat Yerseke „schooner uit de asch" zal herrijzen. Het wekt den indruk, als ver brandde zoowat geheel Yerseke in de oor logsdagen die Zeeland teisterden. En ten slotte waren het slechts een zeventigtal panden van de meer dan duizend, die ver woest werden. Maar tochallen die Yerseke dadelijk na deze ramp bezochten, zullen, als wij, diep onder den indruk ge weest zijn. Het was erg, doch het scheen nog erger. Omdat de ramp het hart van Yex-sekeg etroffen had, met als middelpunt de kerk, wier ruïne al een zeer droevigen aanblik bood. Als men nu Yerseke bezoekt en de ruïne van de kerk en de zeventig panden bekijkt, dan is de indruk heel anders. Men moge ïxog het harde lot aanvoelen, dat de bewo ners en eigenaars der panden trof, men weet, ex' waren geen slachtoffers bij te betreuren, en in den matericelen chaos is reeds een begin van orde. Stukken muren zijn geslooptpuin en verbrande inboe- delsresten wex-den opgeruimd honderden nog bruikbare steenen werden gebikt en staan in ordelijke rijen. Yerseke liquideert met spoed den chaos die de ooxiog naliet. En heel spoedig zal men nog verder gaan. Een kort bericht, gisteren in ons blad, meldde reeds dat de plannen voor den wederopbouw vaste vormen aannemen, en in een onderhoud, dat wij gisteren met bur gemeester Gunning hadden, bleek ons, dat die plamxen voor een deel reeds vaststaan en dat nu met spoed aan den wederopbouw kan worden begonnen. Evenals elders zal men ook te Yerseke uit het kwade het goede doen voortkomen. En in de tientallen jaren toen dat „kwade" groeide, exx men maar raak bouwde zonder voldoende op schoonheid of doelmatigheid te letten, heeft ook Yerseke haar deel ge kregen. Met als centrum den leelijken kerk toren, die zoo schril afsteekt bij de ook nu nog schoone resten van de oorspronkelijke kei'k. We kregen van bux-gemeester Gunning het nieuwe stratenplan te zien, dat aan sluit op den bestaanden bouw, en dat thans voor een groot deel verwezenlijkt kan wor den. In de eex'ste plaats zien we daarop, dat de kerk nu „ontmanteld" zal worden. De huizen, die de kerk omsloten, en die ver woest werden, zullen niet weder opgebouwd worden. En eenige die bleven staan zullen mettertijd ook verdwynen. De kerk zal daft vx'ij komen te liggen en door plantsoen om geven wox-den. Dat is de eex-ste groote winst. Een tweede bezwaar te Yerseke was, dat het grootere, doorgaande verkeer, door de smalle Noordzandstraat moest, die tevens winkelstraat is. Deze straat zal nu van dit verkeer ontlast worden door een 10 M. breede straat, die tegenover het postkan toor, van de Damstx'aat afbuigt (bij het pand van den heer Padmos) en dan met een lichten rechtschen boog naar de Oude Torenstx-aat voert. Deze zal dan eveneens tien meter breed worden. De Noordzandstraat zal dan meer loop straat worden, en om dit nog meer te accentueeren ware er éénrichtingsverkeer in te voei'en. Die breedere, rustige verkeers weg zal de tweede winst zijn. De derde winst kan genoemd wox-den de projectie van een winkelcentrum, dat ge vormd zal wox-den door Noordzandstraat, Kerkplein, Lepelstraat en Wijngaardstraat, benevens Vierstraat. Deze worden negen meter breed. De winkelstraten zullen dus als centrum een driehoek van korte straten hebben, die een gezellige rondwandeling mogelijk zal maken. Als nxen zich indenkt/ dat dit winkelcentrum dan zal voeren langs het raadhuis en de door een plantsoen om geven kerk, dan kan men zich ook voor stellen, dat daar een aantrekkelijk geheel zal ontstaan. Voor de verwezenlijking van dit geheel zal een enkel pand onteigend moeten wor den, enkele punten zullen pas in de toe komst „af" gemaakt kunnen worden, en... ieder, die zijn pand verloor, zal niet op dezelfde plaats een nieuw pand, of een- Vestiging van banketbakkers bedrijven zonder vergunning verboden. Blijkens een beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart be treffende de uitvoex-ing van de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 is het vex-boden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het banketbakkersbe drijf, ondex-scheidenlijlc van het banket- verkoopersbedrijf, voorzoover die uitoefe ning betreft, te vestigen zonder vergun ning van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het depax-tement van handel, ijverheid en scheepvaart. Onder de uitoefening van het banket bakkersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan a. het ten behoeve van het publiek ver vaardigen van 1. groot of klein gebak, als taarten, taartjes, koekjes, petit-fours en banket 2. schuim-, slagroom-, suiker- of dra- gantwerk 3. fondant, borstplaat, chocolade of mar sepein 4. ragoutwei'k b. het ten behoeve van het publiek veiv vaardigen, gepaard gaande met den ver koop aan het publiek, van producten, als onder a genoemd, tenzij deze uitsluitend of in hoofdzaak bestemd zijn voor ver bruik ter plaatse van dien verkoop. Burgerlijke Stand GOES. Overleden Paulina Hendrika Tollenaar, 4 mnd. te Wissenkerke Cornelia de Puijt, 6 j., echtg. v. Lieven Snoep Jacobus Brug- geman, 79 j., wedn. van Huberdina Ver- meuie. KLOETINGE. GeborenCornells Jan, zoon van. S,- Leys en A. D. Kosten. Ovex-ledenA. Deurloo, 80 jaax', te Bergen op Zoom, weduwnaar van W< Beeke. A. Dek, 54 jaar, weduwe van H. Bouwens, Q. Tholenaar, 76 jaar, echtgenoot van J. Huizey. zelfde, pand als er stond kunnen doen op bouwen. Het pex-soonlijk belang zal hier bij het belang' van het geheel eenigermate achtergesteld moeten worden. Uit den aard der zaak zal men echter wel alles doen om de getroffenen zooveel mogelijk te gerieven en hen niet nog xxxeer te du peeren. Wie b.v. een winkel had in het nieuwe wïnkelcentrxim, exx gaarne op on geveer dezelfde plaats weder opbouwt, die zal men zeker ter wille zijn. En wie b.v. een eenvoudig huis had op een stuitje grond in erfpacht, die zal men weer op dezelfde wijze probeeren te helpen, enz. eixz. Alleen zal men zich dan aan zekere bepa lingen moeten onderwerpen. Men kan niet bouwen wat men wil, zonder meer. Ex' zal echter ook gestx-eefd wox-den om de ge vaarlijke eenvormigheid te vermijden, en zoo zal men b.v. keuze uit zeven archi tecten kunnen maken. Met dit alles is reeds eexx begin gemaakt. Er zijn besprekingen gevoerd met men- schen die er bouwen zullen, reeds plaatsen bepaald enz. Maar uit den aard der zaak moet het initiatief verder van de belang hebbenden uitgaan. De hoogere instanties geven slechts leiding. Het sluitstuk. Het sluitstuk van dit alles zou een mooie, weder opgebouwde kerk zijn, maar burge meester Gunning deelde ons mede, dat ten deze nog niets vaststaat. Wel zal de kerk ook herrijzen, maar lxoe, moet nog nader uitgemaakt worden. In elk geval zal men het schoone, oude schip moeten behouden. De toren zal wel afgebroken moeten wor den. Niet alleen is met dezen toren geen fraai geheel te veriarijgen, maar hij toont ook velerlei gebreken. En toch kan Yer seke xxiet zönder toren. Het mooist zou, zijn, als mèt de restauratie van het schip, er een toren bijgebouwd kon worden, zoo als er eens een stond, geheel bij dit schip passende. Dat was de wensch van burgemeester Gunning en dat zal zeker ook de wensch van geheel Yerseke zijn. Een stad, een dorp, moet een toren hebben. En zéker een vis- schersdorp als Yerseke. Voor een vis- schersdorp is een kerktoren ook een ba ken. Wïj hopen, mèt bux-gemeester Gunninng, dat Yerseke, hoe dan ook, dit sluitstuk Tijdens een Engelschen luchtaanval op Berlijn werd een der bommenwerpers neergehaald. De resten van het toestel worden opgeruimd (Foto Weltbild)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5