C Aan de kusten van Denemarken en Noorwegen worden op het oogenblik groote hoeveelheden haring gevangen. Men meent, dat de visch tengevolge ven de oorlogshandelingen ter zee, in deze richting gedreven is (Foto Weltbild) Bevelan'se brieven. 't Onioëer en 't fluitje. DT< grottemoeder der zövee' over in 'ezete, waer die kinders noe zouwe weze, mee dat onweer Hans en Wim Ze zei »,'t is niet te zeggen 'oe benauwd die guus bin". Mae' toen de buje bedaerden en 't bovenóp wee' dröoge was, kwamme ze net zö gerust an-'estapt mee Louw en de are knecht, ofdat er gin vuultje an de locht 'ewist Ze in een schuulkotje 'ezete op 't land en gin spettertje op d'r klêeren 'ekrege. Daer ze smaekelik d'r stuten op zitten ete en d'r thermosfiesse leeg-'edron- ke. Zö noe en dan ze is op mekare 'epiènkt, wan' ielke keer 't lichtten Leen, de are knechten dan wupten ie zömae' op. Nae de slag zuchtten ie dan ,,'t is zwaer weer" of „tjongen, wat een slag". Ie kon glad nie zwiege. „Oe is de wind?" vroog 'n an Louw. Mae' die kon wee' niet' laete om die man voe de gek te 'ouwen en zei „Zuud-appel-West, vlak i.. Moe Jannetjes pereböom". Die jongers waere blie-e, dè ze noe is vrie-uut kuste lache die k zö lank achter Leen z'n rik op d'r luppen zitte biete. En Louw was gróos, dè' ze om .zien grappegheid lachten, die gieng 't toen nog een bitje mooier maeke, ie vertelden ,,dae' was is een schipper en die zat in z'n achteronder, koffie te drienken. Toen riep 'n nae' de knecht, die stieng boven an 't roer, „Wullem, 'oe is de wind?" Die knecht riep vrom „vlak in m'n bakkes". D. schipper wee ,,'oe stae je mee je bak kes?" En de knecht: „vlak in de wind De jongers lachten een bitje, eigeluk meer om dat gezicht van Leen as om 't vertelseltje, wan' die zat mee zö'n fer- nieneg gezicht an z'n pupe te trokken en te röoken, dat den bitter an z'n pette 'ieng. „Spotte julder mae", zei ten, „je most jen eigen schame, om zö te zitte lachen, mee zuileken weerter een dunderstêen op je voalt, bè' je dóód. Lachen is spotten, in deze omstandeg- heden". Die jongers keke beteuterd vóór ze zagge, dat het mêenens was bie Leen, ie beefden van kwaed-'eid. Mae' Louw bleef judasse en valsch zitte lache „ui-ui, Leen, let een bitje op je waarden waer is noe je vertrouwen? En dan bin toch ieder óogenblik bereid Leen z'n öogen schote vier en ie zag der uut ofdat 'n zó op zou rieze en deur de regen naer 'uus löope. Zövee' vérstand den daerom toch nog, dat 'n dèt nie dee. Mae' spreke dee' 'n gin woord mi'. Gelukkig begon de buje wig te zakken en de regen te bedaeren, dus toen gienge naer 'uus, wan' op 't land was 't noe vee' te nat om nog iets te begunnen. e drusten maer een bitje achteran Louw z'n 'ielen. Zödrie mae' dochte, dè' se wat kusten 'elpe, dan stakke ze d'r anden uut, mae' meestentieds verkêerd vanselft en mêer in de wegt loope as wat anders. Dae' zagge ze Mièntje mee d'r stok achteran de koeien den achtersten dam uutgae', om ze wee' nae' de weie té brien- „Oom Louw, mogen we met de koeien mee?" „Asjeblieft, gae mae' gauw, ik bin blie-e 'k je lcwiet bin", zei Louw, „ik je liever verlore as gevonde, 'oor". Dae' keke ze wee' areg van op, dat klonk bizonder vriendelik, mae' toen zagge, dat 'n tóch vriendschappelik lachten en knikten, bleve ze dae' mae' nie mi' bie stille stae' en vloge om z'n ardst, om bie Mientje en de koeien te kommen. Een 'êel stuitje liepè ze mee d'r drieën zonder te praten, de jongers ieder an een kant van Mientje. Eest over de grientwegt en toen deur een binnenweegje, dat döodliep in de weie. Op weeskanten stieng een reeke 'óoge böomen, olmen, mee de kröonen in mekare 'egroeid, Noe en dan viel der nog een druppel op d'r 'öod. An de lienkse kant 6 je niks as böogers, lingst de dulve een 'aege, voe windschut, die toet an de onderste takken van de olmeböomen kwam. An de andere kant waere weien, van an dere ménsen; 'êel varre kö' je daerom toch nie kieke, wan' 't weegje lag 'êel wat die per. Het was bladstille achter die 'öoge 'aege en al die böomen. Een paer maerels zatte wee' te fluiten. De koeien wiste zelft de pad. Het 'eklcen van de weie stieng open. Den êenen achter den ai-en gieng der deur en Mientje dee' 't achter den lesten toe. Ze bleve nog even mee d'r drieën stae' kieke. Mientje lei d'r ermen op 't ekken en de jongers klomme der op. Voe de êene damstaek ze indertied een pote in de grond 'estoke, dat was noe een troemböom 'eworre, je gin mes in je zak?" Mientje, „dan zè' 'k onderwegt naer uus is een fluitje voe je maeke". Hans 'aelden een soort dolk voe den dag en tegaere zochte ze een geschikten tak uut. Wim geenêens 'ehoore, wat ze zeiden. Die zat stille mee z'n. vuusten tegen z'n kaeke te kieken nae' de groene weien vol witte en gele blommen en de bëesten, die bedaerd liepe te eten of stille lagge te rusten. Nae' een kant lêeuwerk, die k vadderop uut de kloavers an 't ziengende nae' boven 'eflad- derd was, val mae' óoger en 'ooger, on- zichtbaer op den duur. De böogers 'ieuwe 'ier op en de zunne kwam der van achter, mee schuine straelen over de weie, daer k oal die duzende regendruppels an de gos- jes 'ienge te trillen en te schitteren in oal de kleuren van de regenbooge. Ie van êel z'n leven nog nöoit zö iets 'ezie. „Hans", zei ten, „als je bij ons door de drukste win kelstraat loopt, kun je dan gelooven dat er werkelijk ergens zóó'n plekje bestaat?" „Dat kun je zeker niet, jö' zei Hans, die mee de punt van z'n tonge uut z'n mond an z'n 'öutje zat te snikkeren, „in de stad groeien de fluitjes niet aan de boomen. Daar kost alles geld". „Ja", zei Mientje, „mae' dae' krieg je alles kant en klaer to.ua bezorgd en 'ier mö je alles zelf ma^ke". H 0 H Korte predicatie. EN ZIJN BIJK-KOMT. 'Als de Kerk allen moed zou verliezen, omdat het zoo mis gaat op aarde, dan begint zij het lied te zingen vaii het Ko ningschap van God. Dit geeft ons altijd hoop en rust om alles in verhouding te zien het zekere weten, dat de geschiede nis wordt gevoerd naar een catastrophe, die tegelijk beteekent de doorbraak van de volmaakte heerschappij Gods, wanneer alle tegenkrachten zichzelf zullen verteerd hebben. In een Psalm, die geschokt vraagt of God zich er niet meer mee bemoeit, zingt dan ook liet slot van het komende Godsrijk JDe Eeere is Koning eeuvAgljjk en altoos de heidenen zijn vergaan uit Zijn land". Zachtmoedigen passen niet in deze we reld. Maar zij dragen het heimwee van geslacht naar geslacht ,fHeere, Gij hebt den wensch der ■zacht moedigen gehoord Het kenmerk van deze wereld is immer onrecht en machtsmisbruik. Dat kan niet anders. Maar in de openbaring van Gods Rijk wordt het anders „Om den wees en verdrukte recht te doen opdat een mensch van de aarde niet jneer voortvare geweld te bedrijven". Heimwee, o verlangen Ja, ik wil er bij zijn als dat komt. En al moest ik uit den dood opstaan ik wil er bij zijnIk geloof aan de opstanding der dooden om dctt te zien. Of is dit een wenschdroom? Een wan hopige hoop? Handen uitgestrekt naar een oneindig duister niets? Ik wil immers eer lijk zijn En nu heb ik alleen Christus van 2000 jaar geleden op aarde. Maar dat is genoeg. In 'SJj. schreef ik en herhaal het nu Wanneer de wereld ondergaat telkens weer in een ander mensch Wanneer de demon tevreden glimlacht: ga/oen zich ooit zooveel willoos verloren Wanneer duizend mannen machines worden en duizend vrouwen in lust vergaan, geslachten afsterven volken verziekt omkomen en de aarde zal zijn geworden het rijk van bloed en tra/nen waarop de duivel wacht Dan nog zal op een windstille plaats Christus twee of drie in de aogen zien en zeggen: Vreest niet, Ik heb de wereld overwonnen. F. de faasw®» J EEN GOEDE SOEP VOOR DEZEN TIJD. Er zijn nog altijd huisvrouwen, die mee- nen, dat er zonder vleesch of beenen geen voedzame, smakelijke soep kan worden klaargemaakt. Wij vragen in de eerste plaats de aandacht van déze dames voor onderstaand recept van selderijsoep. Dan zijn er nog enkelen, die een aard appelsoep niet weten te waardeeren. Ook zij zouden de selderijsoep eens kunnen pro- beeren. Het recept zal vanzelf de aandacht trek ken van de vele liefhebsters (en liefheb bers) van een vleeschlooze aardappelsoep. Zij zullen niet teleurgesteld woi-den als de soep op tafel komt! SELDERIJSOEP (voor 4 personen). 1 middelmatig groote selderijknol, 1 kg aardappelen, 250 g. (V2 pond) uien, y2 liter melk, 1 liter water, 30 g (1% afgestreken eetlepel) boter, 1 eetleped zout, enkele takjes selderij, i/2 ons belegen kaag. Snipper de uien en smoor ze 510 mi nuten met de boter. Voeg het water toe, de fijngesneden selderijknol, de in blokjes (van 12 cm) gesneden aardappelen en het zout. Laat alles ongeveer 20 min. koken, tot de aardappelen gaar zijn. Wrijf deze dan des- gewenscht fijn. Voeg de melk toe en laat deze mee aan de kook komen. Maak de soep af door toevoeging van de fijngesne den takjes selderij en de geraspte kaas. Djen de soep hierna meteen op en doe er in de soepterrine enkele druppels aroma bij. herfsttinten m October (Foto WeHbJld) Zeeuwsche Kroniek Vein onze Boekentafel Ochtend zonder wolken, door Eric Löwe, Uit het Engelsch ver taald door S. Vestdijk. Uitg. Zuid- Hollandsche Uitgevers Mij., Den Haag. Ochtend zonder wolken is het eerste deel van een trilogie, die genaamd is „De Ge schiedenis van Robin Stewart". Deze trilogie is geschreven door een Australischen auteur, die zijn land en zijn volk kent. Als we de levendig geschreven episoden uit het leven van den zoon van een grond bezitter lezen, leven we het leven van den Australiër tusschen zijn vee en zijn graan in spanning en verwachting mee. De man, die den dokter ver moordde door Geoffrey Homes. Vertaling van G. J. Werumens BuningEnsink. Uitg. J. Philip Kruseman, Den Haag. Robin Bishop brengt dit mysterie tot ontknooping op de ongeloofelijk handige wijze, waai-op hij alle geheimzinnige ge schiedenissen uit elkaar pluist en naar een oplossing zoekt, die hij ook vindt. Twee moorden en een geval van ver giftiging, een menigte eigenaardige men- schen vormt tezamen dit lastige pro bleem. Verordeningen en Inkwartieringen Duitsclxe Weermacht, door Mi'. J. Heus- dens en J. P. Scheepmaker. Uitg. N.V. Drukkerij en Uitgevei'ij van de ex-ven J. J. T(jl te Zwolle. De Verordeningen 49/1940 en 50/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied doen dagelijks vele vragen rijzen en voor een vlotte behan deling der vex-goedingsaanvragen is het van groote beteekenis de beschikking te hebben over een op de px-aktijk gerichten leiddraad, welke de officieele standpun ten over diverse questies weergeeft. Dit werkje is nu een practische toelich ting op genoemde verordeningen en zal zoo wel aan particulieren als aan gemeen ten, waterschappen e.d. vele adviezen ver strekken. HOUTEN SCHOENEN. Wij loopen straks op schoenen Met houten zool en hak. Dat is in deze tijden Gewis een groot gemak. Dan hooren wij des avonds In 't duister op de straat, De houten zolen klinken Als een voorbij ons gaat. Voor hen die schoenen lappen, Brengt het een nieuw bestaan t Ze worden timmerlieden, Die pootig 't vak'verstaan. Gaat ons de schoen vervelen, Dan is het nog geen strop. Wij stoken met de zolen De kachel lekker op. C.J.v. V. SCHAKEN Redacteur J. M. MULLUS. Wanneer in een schaakpartij een offer wordt gebracht, neemt men xneestal als vanzelfsprekend aan, dat een zeer nauw keurige berekening aan het offer vooraf ging; m.a.w. in tegenstelling tot b.v. een zet welke uit strategische overwegingen ge schiedt, is een zet, die een offer inhoudt schei-p berekend. Heelemaal juist is deze opvatting echter niet. Dikwijls wordt een offer gebracht zonder dat alle gevolgen te overzien zijn. Men spele onderstaande partij eexxs na, ontleend aan het wex'kje van Rudolf Spielmann „Richtig Opfern". Wit: R. Spielmann. Zwart: Rubinstein Jr. (dus niet de beroemde Rubinstein) I. d2d4 Pg8—f6 2. C2—c4 e7— e6 3. Pbl—c3 d7d5 4. Pgl—-f3 Lf8—e7 5. Lel—g5 0—0 6. e2e3 b7—b6 Een verouderde verdediging, beter is Pbd7. 7. Lfl—d3 Lc8b7 8. Lg5Xf6 Le7Xf6 9. c4Xd5 e6x<15 10. L2h4. Zoo ge schiedde ook in de partij Marshall-Bum, Parijs 1900, welke wit op prachtige wijze won. 1 0c7c5 Deze zet lijkt beter dan g6, zooals Burn speelde, maar II. Ld3Xh7f. Een stuk-offer, waarvan de gevolgen niet onmiddellijk te overzien zijn. De zwarte koning wordt evenwel opge jaagd, en wit vertrouwt er hu op, dat voorsprong in ontwikkeling de rest zal doen. 1 1Kg8Xh7 12. Pf3—g5f Kh7—h6 13. Ddid3 g7g6 Stelling na 13. g7g6. a bede fgh Nu schijnt het alsof de witte aanval dood- geloopen is. 14. 1x4h5! Lf5Xg5 (Of 14Kg5: 15. f4!f met eveneens winnenden aanval). 15. h5Xg6f Kh6—g7 16. Thl—h7f Kg7—f6 17. 000! Met 17. f4 kon een stuk teruggewonnen worden, maar dan liep de aanval wellicht dood. Nu heeft zwart te veel tijd noodig, om zijn koning in veilig heid te brengen. 17 c5c4 18 Dd3e2 Kf6—e7 19 f2—f4 Lg5—f6 20 e3—e4 d5Xe4 21 Pc3 X e4 Ke7d7 22 d4—d5 Pb8—a6 23 g6g7! Tf8g8 24 Th7—h6 Lf6Xg7 25 Th6—d6f Kd7—c7 26 De2 X c4f Dit is veel beter dan direct Tdh. 26 Kc7b8 27Td6Xd8t Tg8Xd8 28 Kclbl Pa6c7 29 d5—d6 Pc7e6 30 f4—f5 Lb7Xe4f 31Dc4Xe4 Pe6—c5 32 De4c6 Td8—c8 33 Dc6—d5 Tc8d8 34 Dd5Xf7 Td8d7 35 Df7—g8f Kb8—b7 36 Dg8d5j Kb7b8 37 Dd5—c6 a7—a5 38Dc6xb6f Pc5—b7 39Db6—c6 Td7—d8 40 Dc6c7f Zwart gaf op. PROF. DR. JONA WILLEM TE WATER. Geb. te SJaamslag 28 Oct. 1740. Overl. te Leiden 19 Oct. 1822. Aanstaanden Maandag is het 200 jaar geleden, dat te Zaamslag werd geboren Jona Willem te Water. Van de vele Zeeuwen, die zich voor hun gewest en voor het geheele land verdien stelijk hebben gemaakt, moet ook hij ge noemd worden. Hij was geen man, zooals De Ruyter, de Evertsen en anderen, die door het zwaard zich een naam hebben verworven en hun leven voor het vader land hebben gegeven doch iemand; die door zijn geleerdheid heeft uitgeblonken boven vele andex-en. Hij was geboortig in een afgelegen streek. Vroeger was dé ver binding van Staatsch-Vlaanderen nog ge brekkiger dan thans. Zijn vader Willem te Water was in het jaar 1725 predikant ge worden te Zaamslag. De familienaam zegt oixs, dat zijn geslacht niet van Zeeuwsche afkomst is: Het stamt af van De Veluwe in Gelderland en was oorspronkelijk Toe Water. In 1742 werd Ds. W. te Water predi kant te Axel, alwaar hij op 26 Maait 1764 overleed. Hij moet een man geweest zijn van buitengewbne kennis, vooral op het ge bied van godgeleerdheid en van geschie denis. Het is bijna onbegrijpelijk, dat iemand met zooveel talenten in dat afge legen deel van Nederland zijn leven heeft moeten slijten. Gelukkig is het Jona Willem te Water, dié een waardig zoon was van zijn kun- digen vader, andei's vex-gaan. Hij was de oudste zoon uit het tweede huwelijk van zijn vader met Sara, dochter van Jona Middelhoven, rustend predikant te Axel. Zooals destijds veel de gewoonte was, ontving hij het eerste onderwijs van zijn vader. Een begaafd leerling zijnde, bezocht hij in 1750, dus op tienjarigen leeftijd, de Latijnsche school te Vlissingen, alwaar hij onder bescherming en in de bijzondere gunst stond van Ds. Vrolijkhert. Reeds vroeg toonde hij bekwaam te zijn in het Latijn. Toen hij later de hooge- school te Utrecht bezocht, behoorde hij tot de beste studenten. In 1761, dus op 21-jarigen leeftijd, werd hij reeds proponent en op 25 October van dat jaar verbond hij zich aan zijne eerste kerkelijke gemeente te Haamstede, waar zijn vader hem in den heiligen dienst be vestigde. Twee jaar later op 20 October 1763 werd hij predikant te Veere en weer twee jaar later op 27 October 1765 te Vlis singen. Hier huwde hij in 1766 met Paulina Cornelia Mounier, welk huwelijk kinderloos is gebleven. Te Vlissingen werd hij zijns ondanks, want hij was zeer verdraagzaam van aard, gewikkeld in hevige kerkelijke oneenig- heüen. Heftige partijmannen maakten hem het leven verre van aangenaam. Het was voor hem dan ook een uit komst, toen hij in 1769 benoemd werd tot hoogleex-aar in dé wijsbegeerte en geschie denis aan de Hlustre School te Middel burg. Toen hij in 1776 voor een benoeming als professor te Groningen' bedankte, benoem den de Staten van Zeeland hem tot histo- rieschrijver van Zeeland, waardoor hij toe gang had tot de oude archieven. Ook was hij secretaris van het Zeeuwsch Genoot schap van Wetenschappen. Hij ijverde zeer voor de invoering van de nieuwe berijming der psalmen. In 1785 vex'liet hij Middelburg om hoog leeraar te worden aan de Hoogeschool te Leiden in de godgeleerdheid en de kerke lijke geschiedenis. Ofschoon hij een aanhanger was van het huis van Oranje, was hij toch geen party man, zoodat hij onder de Patriotten vele en goede vrienden telde. Tijdens het koningschap van Lode wijk Napoleon en de Fransche overheersching heeft hij veel gedaan voor de Hervormde kerk. Het deed hem leed, dat hij volgens het koninklijk besluit van het jaar 1815 ontslag moest nemen als hoogleex-aar wegens zrjn meer dan 70-jarigen leeftijd. Toch bleef hij niet werkloos. Tot zijn dood toe was hij bijv. voorzitter van de Maatschappij van Nederlandsche letterkunde. Hij overleed te Leiden op bijna 82-jari gen leeftijd den 19 October 1822. Volgens zijn wensch werd hij te Katwijk begraven. Hij wilde ook, dat op zijn grafzerk moest gebeiteld worden Ne post mortem vivis nocerent. Deze Latijnsche zin is in het Nederlandsch Opdat zij na den dood aan de levenden geen schade berokkenen. Zeker een zonderling grafschrift en toch ook niet zonderling, als wij weten, dat er op het eind der 18e en in het begin der 19e eeuw in ons land een actie bestond -om niet meer in de kei-ken of op de kerk hoven om de kerken te begraven, daar zulks onhygiënisch is. Er waren zoowel voor- als tegenstanders. Onder de eersten behoorde ook dr. J. W. te Water. Vandaar het vreemde opschrift op zijn graf. Dr. Jona Willem te Water heeft veel geschreven. Het meest bekend is Kort verhaal der Reformatie in Zeeland. Dit werk was door zijn vader begonnen en door hem voortgezet en in 1766 voltooid. Plech tige inhuldiging van Prins Willem V als Markies en Erfheer van Vlissingen, 1766. Twe'*de eeuwfeest van de vrijheid in den burgerstaat en godsdienst binnen de stad Vlissingen s.edert 15721772, Historie van het verbond en de smeekschriften der Ne derlandsche edelen, 15651567, 4 deelen. Het vervolg op de Vaderlandsche historie van Wagenaar. Verscheidene van zijn handschriften en ook al zijn werken zijn in de Provinciale Bibliotheek. De naam van prof. Te Water wordt door de Leidsche studenten nog genoemd, doch in een anecdote. De professor was in zijn laatste jaren aan de hoogeschool nog al doof. Het nageslacht, dat alles graag uit meet, vertelt, dat hg stokdoof moet ge weest zijn. Op 12 Januari 1807 sprong te Leiden een schip met buskruit in de lucht, waarbij 151 menscben om het leven kwamen en een aanzienlijke stadswijk finaal werd ver woest. De doove professor hoorde iets van den hevigen knal en vroeg; „Zei daar iemand wat?" passeert voor diep, dat afgesloten wordt, Oostpolder groeit (Foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12