Singapore, het: 'Gibraltar van het Oosten. Uit ouze couranten van 5® jaar geleden. Vierde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 26 October 1940 Een stad met een bonte mengeling van inwoners Buitengewoon goed gecamou fleerde versterkingswerken. k(Van een bijzonderen correspondent)'. Singapore, door de Engelschen veelal aangeduid als het Gibraltar van het Oos ten, ontleent zijn naam aan het Maleische „Singapura" stad der leeuwen, Dit heeft natuurlijk niets te maken met den Brit- schen. leeuw, doch herinnert aan den tijd, toen hier de leeuwen in de „djunglo" in den omtrek van de stad huisden. Deze zijn evenwel verdwenen evenals het groot ste deel van de inheemsche bevolking. Van de 600.000 inwoners (buiten de Britsche troepen, die er in garnizoen liggen) zijn meer dan twee derden Chineezen. Daarop volgen de Indiërs met ongeveer 50.000 zie len, terwijl de Maleiers, Singhaleezen, Ara bieren, Euraslërs (Kinderen van blanken en inheemsche vrouwen), Japanners en Europeanen te zamen ternauwernood de 100.000 vol maken. Als kooplieden, financiers en geldwisse laars treden in Singapore de z.g. „babas" op. Dit zijn in de Maleische staten geboren Chineezen, die daardoor als Britsche onder danen worden beschouwd en over het al gemeen geen Chineesch meer kennen. De rest van de Chineezen uit de Straits slijt zeer bescheidenlijk haar leven als riksja- koelies, lastdragers, huisbedienden, koks en bootsvolk op de talrijke sampans, die het verkeer in de havens onderhouden, - DE ARCHITECT VAN SINGAPORE, Even bont en verwarrend als de bevol king is ook de architectuur van Singapore. Naast imposante Europeesche regeerings- gebouwen, banken, scheepsagenturen, ho tels en warenhuizen aan breede, geas- phalteerde sfrateri, ziet men echt Ooster- sche winkels en koffiehuizen, alsmede tal rijke standbeelden en hangende bruggen, onderbroken door de exotische architectuur van de Indische, Chineesche, Arabische en Maleische bedehuizen. Schilderachtige landhuizen en prachtige clubgebouwen met groote tuinen en parken liggen tegen de bergen aangevlijd. In weerwil van de auto's en bussen is de riksja toch het universeele vervoermiddel gebleven. De riksja bestaat uit een met een opklapbare kap voorziene open voertuig' op twee, van gummibanden voorziene wie len, dat voor weinig geld door een dra- venden koelie wordt voortgetrokken. Naast het Engelsch als officieele taal heeft het Maleisch zich weten te hand haven. Singapore is ontegenzeggelijk een van de bekoorlijkste wereldsteden, met haar levendig verkeer, haar veelkleurige be volking en de bedwelmende geuren, die dit volk euro engsel rnet zijn afwisselende godsdienstige gebruiken verspreidt. Aan deze betoovering ontkomt geen enkele Europeaan. SINGAPORE IS BUITENGEWOON VERSTERKT. De aantrekkingskracht van Singapore wordt nog verhoogd door het mysterie van de streng geheim gehouden Engelsche be vestigingen. Den 6en Februari 1819 ver wierf Sir Stamford Raffles het eiland Singapore van Toenhoen Hoessein, den oudsten broeder van den toenmaligen Sul tan van Johoro, voor den matigen prijs van 12.500 pond sterling en een lijfrente van 5000 pond. Toenmaals was Singa Pura nog een armoedig visschersdorp aan den zoom van de ondoordringbare, koorts ver spreidende djungle. Uit deze tropische hel ontwikkelde zich, dank zij de hulp van vele duizenden koe lies, weldra de tweede marinebasis van het Britsche Rijk. Er ontstond een net van kanalen, het terrein werd gelijk gemaakt, de koorts verdween. Er werden straat- en spoorwegen aangelegd, ten einde de ver dedigingswerken van Singapore met elkaar in verbinding te brengen en het zware geschut vlug en gemakkelijk te kunnen transporteeren. Men legde een breeden, kunstmatigen dam aan van het eiland naar het vasteland van Malalcka, zoodat Singapore eigenlijk nog maar een schiereiland is. Deze dam echter is van groote strategische betee- kenis, want hij sluit den Westelijken toe gang tot het kanaal af, terwijl de Ooste lijke toegang alleen kan worden gepas seerd door ingewijden. De rijke planten groei in dit vochtig-warme klimaat maakt een uitnemende camouflage mogelijk van alle belangrijke, strategische punten van het verdedigingssysteem, waarvan men noch van de land-, noch van de zeezijde, noch ook uit de lucht iets te zien kan krijgen. MAAR ONBESCHEIDEN OOGEN ZEEN NIETS, In den Oostelijken arm van de Straat van Johore liggen de geweldige inrich tingen verborgen van de land-, zee- en luchtmacht; bij Changi wordt de doorvaart bewaakt door kustbattexijen, welker ge schut naar het heet 20 mijl ver draagt. Changi zelf is een uitgebreide garnizoens stad, met kazernes voor artillerie, pion- niers, pantsertroepen en infanterie. Eenige kilometers verder in de baai ligt de indrukwekkende vlootbasis, die op haar beurt weder door een brug is verbonden met de basis van de luchtmacht. Hoewel men den laatsten tijd tracht, de macht van Singapore te verkleinen, moet toch worden erkend, dat het gevaarlijk zou zijn, deze te gering te schatten. l/3e weck 1880. De gemeenteraad van Middelburg heeft het voorstel van Burg. en Weth. aange nomen tot het aangaan van een leening groot 300,000 ad 3/2 pet. voor het ma ken eener waterleiding. Te Vlissingen is een vereeniging opge richt, genaamd .Stedelijke Tractaten- verspreiding", welke vereeniging zich ten doel stelt, door het verspreiden van chris telijke tractaatjes, het 'Socialisme te be strijden, liefde in te boezemen voor het Huis van Oranje, en tot het afschaffen van de kermis. De vereeniging telt reeds 30 werkende leden en heeft door het ver spreiden van enkele tractaatjes haar doel kenbaar gemaakt. De heer B. H. Esser, directeur van het postkantoor te Vlissingen, heeft, wegens verstreken diensttijd, eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd met aan spraak op pensioen. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Meliskerke ds. J. Midel te Baarland bedankt voor Zaamslag. door ds. J. M. Th- Hugenholtz te Zuid-Beierland. Aangeno men het beroep naar Heukelum door den heer M- W. Snoep. cand. te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. Kerk te Koudekerke door ds. H. J. Reuijl te Amstelveen, In de algemeene vergadering van het muziek-gezelschap „Ons Genoegen" te Vlissingen is, in verband met het toekom stig bestaan der vereeniging, besloten het bestuur van de vereeniging op te dragen aan een drietal ingezetenen buiten de werkende leden om. Daartoe aangezocht, verklaarden de heeren W. L. Winkelman, A. E. Dudok van Heel en A. L. A. van Unen zich bereid als voorzitter, secreta ris en penningmeester op te treden. Deze heeren zullen in hun functies worden bij gestaan door de werkende leden C. J. Geijsen, B. Geijsen en W. Haaze, terwjjl als directeur blijft optreden de heer André In dezelfde vergadering werd ook een nieuw reglement vastgesteld. 4 De aanleg van den tramweg Schoon- dijkeIJzendjjkeEecloo vordert goed. Is men met het Belgische gedeelte reeds tot in Watervliet, met het Hollandsche avan ceerde men tot buiten de kom van IJzen- dijke. De materialen worden aangevoerd door de Mij. BreskensMaldeghem eerstdaags wacht het ongewone schouw spel, de locomotief door IJzendjjke te zien rijden. Men wil die gebeurtenis niet ge-' heel onopgemerkt voorbij laten gaan. Voorloopig geen verandering van werktijd voor ambtenaren. Eenigeii tijd geleden had de secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken door middel van een circulaire aan de colleges van Gedepu teerde Staten en aan de colleges van bur gemeesters en wethouders in overweging gegeven, van 1 November tot 1 Febr. e.k. den kantoortijd te regelen en te dóen rege len als volgt Maandag t/m. Vrijdag van 912.30 en van l316.30 en Zaterdag van 9—13. Thans deelt de secretaris-generaal in een circulaire aan genoemde colleges mede, dat deze regeling was gebaseerd op de veron derstelling, dat gedurende het winterseizoen de Midden-Europeesche wintertijd zou gel den. Daar thans echter besloten is, dat de Midden-Europeesche zomertijd voorloopig nog zal worden gehandhaafd, geeft de se cretaris-generaal in ovex-weging, te bevor- dei-en, dat de kantoortijd voox-loopig onge wijzigd wordt gelaten. Ook in België winterhulp. De inrichting van de winterhulp in België is thans een voldongen feit. Paul Heymans, gouverneur van de nationale maatschappij voor crediet aan de nijverheid en professor aan de rijksuniversiteit te Gent, heeft het voorzitterschap aangenomen. Hij zal binnenkort, teneinde in de vex-vul- ling zijner opdracht te worden bijgestaan, een algemeenen Raad en een Uitvoerenden Raad oprichten. Het particuliere initiatief, dat tot dusver is opgetreden ten gunste van de Belgen, die tijdens den winter steun vei'dienen zal tot samenwerking met de nationale organisatie moeten komen. De oprichting van provinciale en ge meentelijke comité's is ontworpen en in voorbereiding. Vanzelfsprekend zullen de bestaande so ciale werken, die in België een essentieele rol vervullen, de spil van de nieuwe organi satie van winterhulp uitmaken. RIJKSDIENST VOOR DE WERKVERRUIMING. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken ,heeft aangewezen tot Algemeen directeur van den Rijksdienst voor de werkverruiming ir. J, O. de Kat, lid van de directie van voornoemden dienst directeur voor de voorbex-eiding van de aan den Rijksdienst voor de werkverruiming opgedragen aangelegenheden van cultuux-- technischen aard ir. J. Th. Westhoff, lid van de directie van voornoemden dienst directeur voor de voorbereiding van aan den 'rijksdienst voor de werkverruiming opge dragen aangelegenheden van clvieltechni- schen aard ir. J. Hidde Nijland, lid van de directie van voornoemden dienst. Rechtszaken KANTONRECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van Woensdag 28 October 1940.) 12 getuigen tegen één rijksveld wachter. Het drama speelde zich enkele weken geleden af op den veerdam te Kortgene. Iemand uit Wissenkerke was met het bootje Wolphaartsdijk-Koi-tgene gear riveerd en begaf zich per fiets in de rich ting van het dorp Kortgene, waar zijn vrouw en dochtertje op hem wachtten, om vandaar door te rijden naar Wissenkerke, toen hij door den rijksveldwachter Dekker van Kortgene gesommeerd was af te stap pen, daar de man vplgens diens meening niet in staat was een rijwiel naar behooren te besturen, omdat hij „in kennelijken staat" verkeerde. De rijksveldwachter als eerste getuige gehoord, vertelaarde, dat verd. op den be- wusten avond', hevig slingerend, den Veex*- dam af kwam fietsen. Get. had onmiddel lijk begrepen dat er iets „loos" was, zegt hij. Verdachte zou bovendien wartaal uit geslagen hebben, door met uitpuilende oogen en een dubbele tong sprekend get.'s hond aan te roepen. Get. had hem toen bevolen af te stappen en verder te loopen, maar verd., die volgens get., nauwelijks kon staan, was op zijn fiets gesprongen' en snel weggereden. Eerst had hij echter nog over verschillende onderwerpen met get. ge sproken, echter zonder eenig verband. Get, had een sterke dranklucht bij verd. waar genomen. De volgende get. is een jongeman, die bij get. Dekker als rijksveldwachter in op leiding is, en op het moment dat het voor val zich afspeelde nog niet beëedigd was. Hij had van de overzijde van den weg het geval meegemaakt. Zijn verklaringen lui den echter heel wat minder overtuigend. De verdediger, Mr. F. W, Adriaanse, heeft niet minder dan 12 getuigen dé charge opgeroepen, die allen zonder uit zondering verklaren, dat ze op den be- wusten avond niets bijzonders aan verd. bemerkt hebben. Enkelen hebben met hem op de boot staan praten, anderen hebben hem de steiger af zien lijden en hebben achter hem gefietst. Weer anderen waren een eindje met hem opgefietst en géén van hen had ook maar iets van dranklucht, slingeren met de fiets, laat staan uitpuilende oogen en wartaal, bespeurd. Bovendien blijkt dat verd.'s hond sprekend op dien van rijles- veldwachter Dekker gelijkt. Een van de getuigen heeft verd., samen met zijn vrouw en dochtertje achterop de fiets, uit Kortgene weg zien ryden. Verd. presteerde het daarbij om zijn been over de stang van het.frame te heffen, een kunst stuk, wat iemand, die niet in staat is een rijwiel te besturen, hem niet zonder val partijen zal nadoen. De getuigen verklaren allen niet speciaal op verd. te hebben gelet, doch wanneer hij zich zonderling gedragen zou hebben, was hun dat zonder twijfel op gevallen. De ambtenaar van het O.M., Mr. B. J. Besier, beschrijft dan gek rijksveldwachter Dekker als een ijverig politieman, die weinig over zijn kant'laat gaan. Spr. vindt dat zeer juist, vooral bij verkeei'sover- tredingen. Het gaat er in dit geval niet om of verd. dronken was, dan wel of hij in staat was een rijwiel tc bestui'en. Gelukkig, aldus spr., dat niet iedereen rijksveld wachter is, want de getuigen hebben geen van allen op verd. gelet en iets bijzonders opg'emerkt. Naar zijn oordeel zijn hun ver- klaiingen weinig of in het geheel niet steekhoudend. Spr. eischt tenslotte 6 dagen hechtenis tegen verd., daar hjj het ten laste gelegde overtuigend bewezen acht. Pleidooi. De verdediger begint zijn pleidooi met er op te wijzen dat hij het met de lof, die rijksveldwachter Dekker toegezwaaid wordt, absoluut niet eens Is. Een politie agent behoort over de noodige souplesse te beschikken, en dit is iets wat Dekker totaal niet bezit. De kwalificatie van goed poliite- man komt hem, volgens pleiter's meening, allerminst toe. Wanneer de rijksveldwachter een proces verbaal had willen opmaken, had hij dit direct kunnen doen en niet den volgenden dag, daar hij er, vóór verd. wegfietste, allen tijd voor gehad heeft. Bovendien was hij verd. dienzelfden avond nog tegen gekomen, toen deze met zijn vrouw naar huis fietste. Ook toen liet hij verd. onge hinderd passeeren, zonder zelfs te pro- beeren hem aan te houden. Pleiter kan desnoods 20, 30 of 50 getuigen aanvoeren, die geen van allen iets abnormaals aan verd. bespeurd hebben. Hij acht verd.'s ver wijt. dat de veldwachter hem zoekt, vol komen juist,- daar èn de wartaal over den hond. èn de uitpuilende oogen, alsmede het nauwelijks op zijn beenen kunnen staan, door de getuigenverklaringen volkomen ontzenuwd zijn. Tenslotte nog het feit dat verd. met zijn dochtertje achterop de fiets, zijn been over de fi'ame-stang heft en dan normaal weg rijdt, acht spr. het beste bewijs dat verd. zijn rjjwiel volkomen in zijn macht had. Pleiter is van meening dat dit feit en de getuigenverklaringen een veroordeeling van verd. onmogelijk maken. Get. Dekker zegt dan nog dat hij verd. inderdaad samen met zijn vrouw en doch- tertje heeft zien fietsen. Verd. slingerde toen zóó, dat hij nog bij zich zelf gedacht had „als ik zijn vrouw was, zou het kind niet bij hem achterop zitten"; tegen welke verklaring verd.'s vrouw, die zich in de zaal bevindt, heftig protesteert. De kantonrechter, Mr. J. Moolenhurgli, bepaalt de uitspraak op Woensdag 30 Oc- tober, waannee de zitting, die ruim l]/2 uur duurde, gesloten wordt. Personeel ontslagen zonder ver gunning. Eenige personen stonden terecht omdat i personeel ontslagen hadden, zonder daar toe de benoodigde vergunning te bezitten. Een van hen kreeg, daar de vergunning later was verstrekt, 2 gulden boete, terwijl tégen den ander 10,geëischt werd. De uitspraak hieiwan is nog niet bepaald. Lastige gevallen. Verder werden twee personen tot twee gulden boete vei'ooi'deeld wegens fietsen zonder licht. Het betroffen hier echter bij zondere gevallen. Beiden wax-en op weg naar huis, toen hun licht het begaf. Waren De Raad van Vlissingen vergaderd. De stopzetting der lessen aan de avondscholen. De raad dezer gemeente kwam gister middag in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester C. A, van Woelderen. Deze deelde bij de opening mede, dat aanvankelijk ten stadhuize zou worden vergaderd, doch door het bombardement van varmacht vonden B. en W. het raad zaam vanwege bominslag in den Kou denhoek in de Zeevaartschool bijeen te komen. De notulen der vergadering van 30 Augustus werden goedgekeurd. De VOORZITTER deelde mede, dat de gemeentebegrooting voor 1941 in druk is verschenen en binnenkort aan de raads leden zal worden toegezonden. -lededeelingen. Mededeeling werd gedaan van verschil lende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Van den heer J. de Wilde is bericht ingekomen dat hij wegens afname zijner gehoorscherpte genoodzaakt is ontslag te nemen als lid van den Raad. Een gelijk sclirijven is ontvangen van den heer C. J. N- de Graaff te Renkum, dit wegens studieredenen. De VOORZITTER wees er op, dat bei de heeren slechts kort lid van den Raad zijn geweest. Wij hadden dus maar kor ten tijd het genoegen met hen samen te wei-ken. Het deed spr. oprecht leed dat zij heengaan en wenschte hen nog vele goede jaren toe onder dankzegging voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. (Teekenen van instem ming). Aan mej. S. Bakker werd eex-vol ont slag verleend als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Een adres van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelij ke opvoeding bij toezending van een re solutie betreffende lichamelijke opvoeding op de scholen, w-ei'd gesteld ïn handen van B. en W. Te verleenen ontslag. Aan den heer D. L. H. van Raalte, di recteur van het waterleidingbedrijfden heer T. van der Stx-uijs als tijdelijk leeraar aan de Handelsavondschool en aan den heer D. M. de Vries als leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, Werd uit deze betrekkingen eervol ontslag verleend. Vervolgens werd overgegaan tot de volgende Benoemingen. De lijst van vaste commissiën uit den Raad werd z.h.st. aangenomen als door B- en W. voorgesteld. Tot regent van het Burger Weeshuis werd benoemd de heer E. Montfoort met algemeene stemmen. Tot leei-aren aan de Avondschool voor Nijvei-heidsondei-wrjs a. vacatux-e Nederlandsche taal en wis kunde de heer D. van Mourik b. vacature natuur- en werktuigkunde dg heer A. G. A. Verdonk c. vacature vaktheorie en electriciens de heer W. Hylkema d. vacature vakteekenen en vaktheorie voor vliegtuigbouwers de heer A. Koper. Verder werden hei-benoemd de heeren J. Mallan, J. van Wageningen en N. Priester. Tot leeraar aan de Handelsavondschool werd benoemd de heer B. J. P. Schiffer. Tot leden van het Vlissingsch Studie- 1 fonds werden gekozen de heeren 'A. dé Beijl en J. Post. Tot Ud van het scheidsgerecht voor de ambtenaren werd benoemd de heer mr. H, L, van Zanten, Te behandelen ponten. De 10 punten welke de agenda bevatte, werden alle bij hamerslag goedgekeurd. Deae vooi-stellen hebben wij reeds in ons blad van jl. Zatei-dag opgenomen. Ook werd aangenomen een nader voor stel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening groot 150.000. Rondvraag. De heer KORTEWEG besprak de voor genomen voorloopige stopzetting van de lessen aan de gemeentelijke Handels avondschool en de avondschool voor Nij- verheidsondex-wijs en vroeg hierover na dere inlichtingen. WETH. EDELMAN zei dat B. en W. reeds bij het begin der cursussen huive rig waren hiermede te beginnen. De voor naamste motieven waarom tot stopzet ting werd besloten, is de veiligheid der leerlingen. Vele ouders vertoeven thans buiten Vlissingen en de kinderen moeten dan 's avonds in den donker nog naar de dorpen, soms op vex-ren afstand. De kans bestaat telkens, dat er luchtalarm is en dan kunnen ze niet meer weg.Ook wor den de scholen door vele leerlingen buiten de gemeente bezocht. Deze overwegingen hebben geleid tot het voorloopig stopzet ten der lessen, zulks in overeenstemming met het advies der desbetreffende com missie. Wordt het weer langer licht, dan zal de toestand weer onder het oog worden ge zien. Overwogen is nog des Zaterdagmid- gas school te houden, doch nu „de Schel de" 's Zaterdags tot half vier gaat wer ken, is ook dit niet mogelijk. De heer KORTEWEG dankte voor de verkregen inlichtingen en onderschrijft de moeilijkheden. Spr. vroeg echter of het niet mogelijk is des middags enkele uren school te houden en hiei-voor aan de werk gevers vxijaf te verzoeken. Ook 's Zater dagsmiddags wil hij schoolhouden. Verder vroeg spr. naar de finaixcieele gevolgen voor de leeraren en sprak de hoop uit dat B. en W. hieraan aandacht zullen schenken. De heer VAN OORSCHOT vond de ge dachte van den heer Kox-teweg zeer sym pathiek en hij hoopte dat het contact tus- sclien practisch en theoretisch ondex-wijs behouden kan blijven. Spr. wees op de mogelijkheid van schriftelijk onderwijs. Kan er geen weg gevonden worden de lessen alsnog te doen plaats vinden door vroeger te beginnen Spr. achtte het door gaan van dit onderwijs van gx-oot belang. De heer EDELMAN zette nog uiteen, dat de schooluren reeds vex-vroegd rijn. B. en W. hebben al het mogelijke gedaan de lessen door te laten gaan. Spr. betwij felde of de werkgevers 's middags vrijaf zullen geven en wees er op, dat SO a 85 der leerlingen op „de Schelde" werkzaam is. Wij zijn tenvolle doox-drongen van het groote belang van dit onderwijs voor Vlis singen, doch de veiligheid der leerlingen is primair. De financieele gevolgen voor de leera ren zullen nog nader in B. en W. bespro ken worden. Hienxa wex-d de openbax-e zitting geslo ten en ging de raad over in geheime zitting. zij afgestapt en naar huis geloöpen, dan waren ze niet vóór tien uur binnen ge weest. Dus waren ze doorgereden en be keurd voor het fietsen zonder licht. De Kantonrechter veroordeelde beide lieden. De gevaarlijke sluizen te Hansvveert. De sluizen te Hansweert mogen alleen be treden worden met 'n speciale vergunning. Daartoe is een bord bij de sluizen ge plaatst, waaropstaat„Verboden zich op de sluizen op te houden". Eenige jongens, en naar het schijnt vele Hansweertenaren, hadden hieruit opgemaakt dat men er wel mocht loopen, maar niet stilstaan. Dit bleek echter een verkeerde opvatting te zijn, gezien het feit, dat ze wegens loopen tüsschen en op de sluizen, tot 3,boete verooi'deeld werden. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Zitting van heden. Alle personen, die heden voor den poli- tiex-eclxter gedagvaai'd waren, hadden geen gehoor gegeven aan den oproep van den bux-gemeester hunner gemeente om dienst te doen als uitkijk en of als luisterpost. A. R., 30 jaar, landbouwerslcnecht te Kapelle. Do geruilde fiets. M. W. te Rilland-Bath had een fiets ge ruild. Er kwam een militair wiens voer tuig niet in oi'de was, en hij vroeg aan W. een andere fiets. Eerst had deze er niet eel ooi'en naar, doch op aandringen van den militair had hrj zijn fiets afgestaan, en die van den militair eer voor in ruil ge kregen. Maai', omdat het een Rijksfiets was, had W. zich hiex'door aan een straf baar feit schuldig gemaakt. De politierech ter ,te Middelburg had W. vei'oordeeld tot twee weken gevangenisstraf, van welk voiuiis W. in hooger beroep kwam bij het Haagsche Gerechtshof. Maar de proc.- generaal vond die straf nog te licht, en vordei-do een maand gevangenisstraf, om dat het geharrewar met de fietsen in oor logstijd onjuist werd geacht. De verdediger meende echter dat W. geen strafbaar feit had begaan, omdat hij niet wist of de fiets van den militair al of niet diens eigendom was. Het Hof heeft Woensdag uitspraak ge daan en hetgeen ten laste was gelegd niet bewezen geacht, zoodat verdachte werd vrijgesproken. VEERTIG JAREN F. N. Z. Het was deze week 40 jaar geleden, dat de F. N. Z., de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, werd opgericht. Van de vijf op lichters, te weten de heeren Tj. Kuperus te Grouw, H. A. Brouwer te Weidum, beiden van den Fxieschen Zuivelbond, G. J. Biele man te Vorden en E.' E. Kronenburg van den Zuivelbond in Gelderland-Overijsel en dr. F. E. Postlxuma van den zuivelboYid in Drenthe, is alleen laatstgenoemde nog in leven. Van 11 April 1900Januari 1921 was de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse voorzitter, van 19211923 de heer dr. F. E. Posthuma, van 19331938 de heer L. F. Britzei te Usquert en vanaf Sep tember 1938 de heer H. K. Koster te Wie- ringerwaax'd. In 1901 verwerkten de bij den bond aan gesloten fabi'ieken in totaal 366 rnillioen kg. melk. De 442 aangesloten fabrieken ver werkten in 1939 tezamen ruim 2722 rnil lioen kg. melk. Federatie van bedrijfsvereenigingen voor de uitvoering Ziektewet. Onder voorzitterschap van den heer F. L. van der Bom werd te 's-Gi-avenlxage de algemeene vergadering gehouden van de federatie va-n bedxqjfsvereenigingen voor de uitvoering van de Ziektewet. Blijkens het na gehouden besprekingen goedgekeurde verslag waren in 1939 bij de federatie aangesloten 48 bedrrjfsvereeni- gingen met een totaal geschat verzekerde loonbedrag van 1041 rnillioen gixlden tegen 968 rnillioen in 1938. 17 bedrijfsvereenigin gen hebben het voeren van haar admini stratie opgedragen aan de federatie, waar van de administratie verzorgd wordt door „Centx-aal Beheer" te Amsterdam. Van deze 17 bedrijfsvereenigingen bedi'oeg in 1939 het verzekerd loonbedrag ongeveer 436 rnillioen gulden. Tot lid van de balans- commissie werd benoemd de heer G. Hor dijk te Leiden en tot plaatsvex-vangend lid de heer J. Andriesen te Utrecht. Onder instemming van de vergadering bracht de voorzitter dank aan het afgetreden be stuurslid en plaatsvervangend vooi'zitter, den heer E. Knpers. ADVERTEERT £N DIT BLAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 11