akkERW5.. UIT DE PRQVBHCIE Hoe lang is het licht Zonsondergang hedenavond Zonsopkomst morgenochtend 18.27 8,23 Gedurende den tusschenllggenden tijd moet worden verduisterd. Walcheren Begrafenis van wijlen den heer Spruit. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Onder be langstelling van zeer velen is Donderdag middag te 12 uur op de algemeene begraaf plaats alhier het stoffelijk overschot van den heer J. Spruit ter aarde besteld. De heer Spruit was 40 jaar penningmeester van het muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" en als zoodanig hier ter plaatse een bekende persoonlijkheid. Aan de geopende groeve werd het woord ge voerd door den heer C. A. Polderdijk, voor zitter van „Oefening na den Arbeid", en door Ds. Van Woerden. Niet goed verduisterd. OOSTKAPELLE, Steeds is vanwege de politie en luchtwachtdienst nog waar schuwend opgetreden, tegen personen die hun woningen niet of niet voldoende had den verduisterd. Woensdag zgn echter twee personen be keurd die niet goed hun woningen hadden afgeschermd. Men zij dus nogmaals gewaarschuwd ter dege op te letten of alles goed is afge schermd, wil men een bekeuring voorko men. De gemeenteraad van Ritthem bijeen. Begrooting 1941 aangenomen. RITTHEM. Woensdagmiddag vergaderde de raad der gemeente Ritthem onder voor zitterschap van burgemeester P. Daniëlse. Alle leden waren aanwezig. Onder de ingekomen stukken bevonden zich o.a. een proces-verbaal van kasopname d.d. 2 October 1940, waaruit blijkt dat op dien kas in kas was 4956.09, en eenige goedgekeurde raadsbesluiten. De voorzitter deelde mede, dat Burg. en Wet. aan den commandant der vrijwillige brandweer, den heer J. D. Koppejan, eer vol ontslag hadden verleend en als zooda nig tot zijn opvolger hebben benoemd den heer W. Cevaal, die zijn benoeming heeft aangenomen. Tevens werd medegedeeld, dat de verbouwing van de cel is gereedge komen en deze thans aan de eischen vol doet. Van de assurantie Mij. „De Nederlanden van 1845" was een offerte ontvangen voor de herverzekering van de gemeente-gebou wen en -eigendommen tegen brandschade. Indien de verzekering bij deze Mij. voor tien jaar wordt aangegaan, zou de premie zelfs aanmerkelijk minder zijn dan bij de oude verzekering, welke hoofdzakelijk by En- gelsche maatschappyen is aangegaan. Daar de motorbrandspuit bij de oude verzekering echter ook is gewaarborgd tegen ontbran ding door zelf-explosie en dit bij de nieuwe niet het geval zou zijn, werd besloten deze zaak voorloopig nog aan te houden. De gemeente-rekening over het jaar 1939, welke in de vorige vergadering in handen was gesteld van de commissie, bestaande uit de heeren F. de Groot en W. Cevaal, werd thans ter voorloopige vaststelling aangeboden. De commissie van onderzoek bracht by monde van den heer de Groot verslag uit. De heer de Groot zei, dat de commissie Dinsdagmiddag heeft vergaderd en de gemeente-rekening over 1939 en de rekening van het Btirgeriyk Armbestuur over dat jaar heeft onderzocht en beide in orde heeft bevonden. De gemeente-rekening wgst aan inkom sten aan een bedrag van 26.630.47 en aan uitgaven een bedrag van 23.850.75, zoo dat resteert een batig slot van 2779.72, voor zoover den gewonen dienst betreft, terwyi de kapitaaldienst sluit met een be drag in inkomsten en uitgaven, groot 1656.25. De rekening van het Burgeriyk Armbe stuur vertoont een bedrag aan ontvangsten van 1919.67 en een bedrag aan uitgaven van 1779.01 en een batie slot van140.66. De heer de Groot adviseerde tot voorloo pige vaststelling van de gemeente-rekening en tot vaststelling van de rekening van het Burgeriyk Armbestuur over te gaan, waartoe werd besloten. Do begrooting 1941. Hierna kwam in behandeling de begroo ting voor het dienstjaar 1941. Van het recht tot het geven van algemeene be schouwingen werd door geen der leden gebruik gemaakt, zoodat direct tot de arti- kelsgewijze behandeling kon worden over gegaan. By den post „leegryden van den gemeen- teiyken aschbak", welke op 60 was alt getrokken, werd behandeld een ingekomen verzoek van den heer A. Breel, die belast is met dit leegrljden, om zyn vergoeding hiervoor met 10 te verhoogen. De heer de Pagter voelde hier niets voor, welk ge voelen door alle andere leden werd gedeeld Indien de heer Breel dit werk het volgend jaar niet meer wenscht te verrichten zal tot openbare aanbesteding worden over gegaan. Nadat alle posten waren behandeld, werd tot vaststelling overgegaan. De Idus vastgestelde begroeting 1941 heeft aan in komsten en uitgaven een bedrag van 23.582.51 en een post voor onvoorziene uitgaven, groot 519.48, voor zoover den gewonen dienst betreft. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten en uitgaven een be drag van 1350. Rondvraag. Bg de rondvraag vroeg de heer van Eenennaam of de verbreeding van de Zuid- wateringstraat nabij de sohool nog voort gang zal vinden. De voorzitter antwoordde, dat voor de uitvoering van dit werk eerst tweede- handsch klinkers waren besteld, welke door B. en W. echter niet voldoende werden ge acht, zoodat thans nieuwe klinkers in be stelling zyn, waarna met de uitvoering zal worden begonnen. Tot slot vestigde de heer de Pagter de aandacht nog op een put in den Ritthem- schen weg. De voorzitter beloofde dit euvel te zullen laten herstellen. Zuid-Beveland Omhoog gevaren. HANS WEERT. Tydens mist Is Woens dag op de plaat van Walsoorden omhoog gevaren de sleepboot „Cornells Hendrikus" met de ledige schepen „Aegir 2" en „Carl Gustav". Met hoog water gistermorgen is het gelukt de „Carl Gustav" vlot te slee pen, doch met de „Aegir 2" gelukte het niet Met hoog water zou opnieuw een po ging gedaan worden. Loop der bevolking. KLOETINGE. Ingekomen: M. van den Houten, huishoudster, van Zierikzee, naar Kloetingscheweg B 125; W. R. DIeleman en gezin arb. P.T.T., van Goes n. B. Ballot straat B 101; M. Schouten, colportrice, van Rottérdam, naar B. Ballotstraat B 171 f; A. Bouwens, geb. Dek, zonder beroep, van Kruiningen, naar Lewestraat A 209 a; J. J. Noordhoek en gezin, mach., van Rotterdam, naar B. Ballotstraat; C. Wis- kerke, melkknecht, van Kruiningen, naar Terwaten D 38; J. A. van Bers, water- bouwk., van Hilversum, B. Ballotstraat B 144; M. Lukasse. landarbeider, van Hoe- dekenskerke, naar 's-Gravenpolderscheweg C 65; J. P. Heijdens, zonder beroep, van Goes, B. Ballotstraat B 160; J. E. P Kake- beeke, zonder beroep, van Leiden, naar Patynweg B 184; J. Kooning, zonder be roep, van Vlissingen, naar Achterweg A 181; W. Borsje, dienstbode, van Alblas- serdam, naar 's-Gravenpolderscheweg C19 a; I. de Rycke, electr. lasscher, van O. en W. Souburg, naar B. Ballotstraat B 103; A. W. Steutel, dienstbode, van Kruiningen, naar Kloetingscheweg B 132; M. R. van der Molen en gezin, techn. Ambten. R.W.S. v. Kruiningen, n. Kloetingscheweg B 132; G. Hein, hoofd o.l.s., van Waarde, naar Kerkplein A 126. Vertrokken: A. van Bendegem, winkel bediende, van Tervaten D 53, Goes, naar Blouwbeenstraat 3; J. D. de Kam, ambte naar, v. secretarie Ballotstr. B 146, n. Maasdam; P. Blomaart en gezin, serg. ge nie, v. B. Ballotstr. B 148, n. A'dam, Glo- rianstraat 12 hs.; H. A. Camou, huis houdster, van Kloetingschew. B 125 naar Middelburg, Molenwater 105; C. Hartog en gezin, schipper, van Kerkplein A 191 naar Scherpenisse a/b.; M. Sinke, mare chaussee, van Heernissew. B 22 naar Ber gen op Zoom, Glymerstr. 14; D. M. de Jonge, marechaussee, van Lewestr. A 35 naar 's Hertogenbosch, Vughterweg 49; M. Zuidijk, koopman, van 's Gravenpol- derscheweg C13b naar Goes, Willem Zel- lew. 3; P. J. Oom, huishoudster, van P. Ballotstr. B 113 naar Goes, Stalstraat 7; P. van der Velde, zonder beroep, van Ter- vaten D 49 naar 'a H. Arendskerke, Oude Ryksweg B 21. Getyen Wemeldinge. Oct. (Zomerty'd) Hoogwater Laagwater Vrijdag 25 9.23 22.08 2.45 15.22 Zaterdag 26 9.15 22.07 3.11 15.59 Zondag 27 10.35 23.17 4.32 17.14 Dinsdag 29 0.05 12.19 6.29 19.02 Woensdag 30N.M. 0.50 13.04 7.18 19.49 Dondord. 31 1.33 13.46 6.01 20.32 Noord-Beveland Burgemeester Schuit bezoekt de scholen. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag bracht de nieuwe burgemeester met me vrouw Schuit een bezoek aan de scholen, zy waren vergezeld door de beide wethou ders. De kinderen werden gul getracteerd op verschillende versnaperingen. Een en ander maakte voor hen een gezellige middag. Zeeuwsch-Vlaanderen GEMEENTERAAD VAN BRESKENS. De Raad dezer gemeente kwam Donder dagavond in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester J. P. Drost. Afwezig de heeren Roth, Cam- bier en Notebaart. Na goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van den verkoop van het huis 2e Zandstraat 35 aan den heer J. Vergouwe voor 825, In overleg met het onderwijsfonds voor de scheepvaart besloten B. en W. onder de huidige omstandigheden de Binnenvaart- school niet open te stellen. Van het bestuur der Byzondere school was een verzoek ingekomen om, in verband met de Invoering per 1 Januari 1941 van 't vak Lichameiyke Oefening, de medewer king van B. en W. voor de betegeling van de speelplaats en het verlengen van de steenen beschutting. Daar de invoering van het vak Licha meiyke Oefening volgens het inzien van B. en W. medebrengt, dat bezien moet wor den hoe het meest efficient een oplossing voor alle scholen gevonden kan worden, stelden zy den Raad voor het verzoek aan het college van B. en W. terug te zenden. Aan de wed. P. Bubois werd ontheffing van schoolgeld verleend. Eervol ontslag. Op haar verzoek werd aan de onder- wyzeres M. P. de Hullu, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef- tyd, met ingang van 1 Januari a.s, eervol ontslag verleend, als onderwyzeres aan de openbare lagere school. Bevordering. B. en W. stelden voor om den heer A. Wagenaar met ingang van 1 September j.l. te bevorderen tot adjunct-commies ter secretarie in vasten dienst op een jaar wedde van 600.met eon vergoeding voor hot bezit van hot diploma gemeente administratie van 120.Voorts om de belooning van de typiste, eveneens in gaande 1 September j.L te bepalen op 25,per maand. Alzoo besloten. Aan L. van der Wege te Nieuwersluls werd over 1940 een jaar ontheffing ver leend van hondenbelasting. Rekeningen 19SD. Ter voorloopige vaststelling boden B. en W. den Raad vervolgens aan de ge- Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van j meente-rekenlng en de vischmyn-rekening over 1939. Een commissie uit den Raad heeft deze nagezien en bij monde van den heeu Verschelling deelde de commissie mede dat deze rekeningen accoord zyn bevonden. In de gemeentebegrooting voor 1940 werden vervolgens enkele wijzigingen aan gebracht. Besloten werd om ook ditmaal de vaste jaarlijksche vergoeding, gegrond op de akte van taxatie van 19 September 1921, over een kapitaal van 9300,ingevolge de lager onderwijswet tegen een rente van 5 te bepalen op 465. Begrooting 1941. Hierna kwam in behandeling te begroo ting 1941. Voor wat het vischmynbedrijf betreft in inkomsten en uitgaven ter be drage van 3660 en voor wat den gewo nen dienst betreft in inkomsten en uitga ven ten bedrage van 143.617. Het bedrag, dat over 1941 per leerling beschikbaar wordt gesteld, voor de kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs, werd bepaald op 7,49 per leerling. De heer Leenhouts zou gaarne de jaar wedde van den adjunct-commies A. Wage naar verhoogd zien. De VOORZITTER zeide dat dit ook in het college van B. en W. een punt van overweging heeft uitgemaakt, doch daar momenteel van alle gemeente-ambte naren alles wordt gevergd, meenen B. en W. geen" uitzondering te moeten maken. De voorzitter hoopte dat binnenkort, juist in verband met de tegenwoordige omstan digheden, een algemeene verhooging zal kunnen plaats hebben. De heer LEENHOUTS was van meening dat voor den bode toch wel een uitzonde ring mag worden gemaakt. Ook de heer VASSEUR is van dezelfde meening. Tenslotte werd een voorstel in gediend om de vergoeding van 120.op 200,te brengen, welk voorstel met 53 wordt verworpen. De heer ROSKUS vroeg inlichtingen over de kleeding der brandweer. DeVOORZ. antwoordde dat het de bedoeling is dat alle brandweerlieden een volledige uitrus ting krijgen. Tevens wordt de wensch ge uit het corps met eenige hulpbrandweer lieden uit te breiden. Dit zal worden be zien. De heer HAARTSEN achtte den post voor de begraafplaatsen 460,-— te laag om het benoodigde werk naar behoor en te doen uitvoeren. De VOORZ. was van mee ning dat door een betere werkverdeeling het onderhoud verbeterd kan worden. Volgens de heer HAARTSEN laat het onderhoud nogal wat te wenschen over. De VOORZ. zeide te zullen toezien dat een en ander wordt verbeterd en mocht het noodig zyn, dan zullen de noodige maat regelen worden getroffen voor verbetering. De heer de KRUIJTER merkte op dat het armenhuisje aan de Nieuwesluis er erg gehaverd uitziet. De VOORZ. was het er mee eens dat daarin verbetering moet aangebracht worden. De kosten zullen nog uit de begrooting 1940 bestreden worden. De heer TAZELAAR was van meening dat de begrootingspost voor de vermake- ïykheidsbelasting, zijnde 550.wel wat te hoog is. De VOORZ. merkte op, dat dit inderdaad momenteel erg onzeker is. Tenslotte wordt de begrooting zonder verdere op- af aanmex-kingen, ongewijzigd vastgesteld, evenals die van het visclimijn- bedryf. De Raad vereenlgde zich met het voor stel van B. en W. om de jaarwedde en de pensioensgrondslag van den ambtenaar van den burgeriyken stand mr. J. P. Drost met Ingang van 1 Januari 1941 vast te stellen op, 302, Daarna sluiting. De landarbeid loopt ten einde. In Zeeuwsch-Vlaanderen beginnen de werkzaamheden op het land thans ten einde te loopen. Langen tijd is men nog aan den slag kunnen blyven bij de aard appelen, doch nu geen pootaardappelen weg kunnen naar elders, is de grootste drukte voorby. In normale tyden waren anders steeds vele arbeiders gedurende de wintermaanden by den export te werk ge steld. Het laat zich aanzien, dat thans hiervan niet veel zal komen. Verscheidene vaste ploegen krijgen deze week reeds klaar andere hebben nog eenig werk by het inkuilen. En overigens bestaat er niet veel uitzicht meer op landarbeid in de ko mende wintermaanden. Slechts de bieten campagne zal nog geruimen tyd eenige honderden arbeiders werkgelegenheid bie den. Tholen De Ioonen in den landbouw. THOLEN. Mr. C. A. Prinsen, vanwege het departement van landbouw en vissche- rij benoemd als arbiter in het arbeidsge schil tusschen ongeveer 200 werkgevers en de moderne, christeiyke en r.k.landarbei dersbonden, heeft, uitspraak doende, be paald, dat voor de arbeiders by voor melde landbouwers werkzaam, gedurende 11 October 1940 tot en met einde April 1941 zullen gelden dezelfde loonen en ar beidsvoorwaarden, welke voor 1940/41 zyn vastgelegd in de collectieve arbeidsover eenkomst, afgesloten tusschen de werkge versorganisatie in het landbouwbedrijf op het eiland Tholen en de landarbeidersorga nisaties. POSTZEGELDIEFSTAL TE AMERSFOORT. Voor den officier van justitie te Utrecht is voorgeleid de 25-jarige W. M. uit Am sterdam, die door de hoofdstedelijke politie is gearresteerd, verdacht van diefstal van postzegels tot een bedrag van vijf zes honderd gulden to Amersfoort. Deze diefstal is geruimen tyd geleden gepleegd bij een Amersfoortschen verzamelaar. Deze ontving vaak bezoek van den thans in arrest ge stelden man, die zelf verzamelaar zijnde zijn handen niet heeft kunnen thuishou- Levendige handel In Amerikaansche fondsen op de Amsterdamsche beurs. Reeds de laatste dagen begon de be langstelling zich van de locale markt naar de Amerikaansche waarden te ver plaatsen en dit proces kwam gisteren in het verloop op de Amsterdamsche Effec tenbeurs op meer geaccentueerde wijze tot uitdrukking. Voor de Amerikaansche fond sen bestond groote belangstelling. Deze belangstelling demonstreerde zich in flinke vraag. Daarby ontwikkelde zich een le vendige handel en verscheidene aandeelen soorten werden in open hoeken verhan deld. Vrijwel allerwegen bewogen de koer sen zich op een flink verhoogd koerspeil en tijdens de middaguren kon in de meeste gevallen nog een behoorlijke verbetering worden waargenomen. By een beoordeeling van de Amerikaansche markt dient in aan merking te worden genomen, dat uitwisse ling van materiaal met buitenlandsche fi- nancieele centra op het oogenblik niet mogelijk is, zoodat de Amerikaansche af- deeling van de Amsterdamsche beurs als het ware een gesloten huis is, waar geen fonds naar kan worden toegevoerd. Indien zich dus kooplust voordoet moet deze worden bevredigd uit de hoeveelheid mate riaal, die intern aanwezig is en dit kan gemakkelijk aanleiding geven tot grootere koex-sverschuivingen dan onder normale omstandigheden en onder inwerking van de zelfde factoren het geval zou zijn. Vooral voor staalaandeelen bestond gistex-en groote animo. U.S. Steels gingen aan den kop met een belangrijke koerswinst doch wer den toch aardig bijgehouden door Bethle hem Steels en Republic Steels, die zonder uitzondering ruime omzetten te zien ga ven. Ook voor de koperaandeelen bestond veel attentie, vooral voor Anaconda's. De spoorwegaandeelen bleven xxiet achter. Spe ciaal Illinois Central, New York Central, Southex-n Pacific en Pennsylvania, wex-den met behoorlijke posten omgezet, waai-by eveneens over de geheele linie koersverbe- teringen konden worden opgeteeltend. De Public Utilities, hoewel minder druk ver handeld, waren eveneens goed gedispo- neerd. Hoewel het zakenverkeer op de locale markt van kalmen aard was bestond des niettemin een goed prijshoudende stem ming. Aftu's werden weliswaar nog in een open hoek verhandeld maar de affaire was toch niet omvangrijk. Unilevers zakten na vasten inzet een kleinigheid in, de Philips- aandeelen daarentegen werden wat lager ingezet doch konden zich later op den mid dag eenige punten verheffen. De handel in cultuurwaarden was van geringen omvang. Op de suikerafdeeling waren H.V.A.'s in doorsnee bijna onveranderd, bij het schei den van de markt bevonden zy zich in de naaste omgeving van de 400 procent-grens. Tabakken waren stil en weinig veranderd. In rubberwaarden, ging zoo goed als niets om, Amsterdam rubbers waren prijshou dend. Op de scheepvaartrubriek liepen Scheepvaart Unies, na vaste opening, een kleinigheid achteruit. De meeste overige soorten, waren goed prijshoudend. In Petro- leumfondsen was weinig te doen. Olies kwa men in doorsnee iets hooger te liggen. De omzetten in Duitsche waarden waren van matige proporties. De Nedexiandsche beleggingsmarkt was stil. Voor Nederlandsche staatspapieren was de stemming aan den ongeanimeerden kant. Obligatiën Nederlandsch Indië echter wa ren prijshoudend. Prolongatie 2% procent. Van onze Boekentafel Om de macht in Rocky Bend, door Jackson Gregory ver taling van J. A. W. van Hacht. Uitg. J. Philip Krusemaix, Den Haag. Een man met veel millioenen trekt er incognito op uit om zijn bezittingen in het Westen van de Ver. Staten te in- specteeren. De vertegenwoordiger van A. T. Smith had het er naar gemaakt, dat de naam van zqn chef niet ex-g bemind was. Span nend en geestig vertelt Gregox-y hoe de millionair de macht in Rocky Bend weer in handen krijgt. Marktberichten MIDDELBURG, 24 October. Boter- en eiermarkt. Aangevoerd door Walchersche boerinnen Boter 1,05, Kippeneieren 7.50, poeljeeieren 6.50, eendeneieren 7.50. Aangevoerd door kooplieden: kippen eieren 7.50, poeljeeieren 6.50. Particuliere prys van den Middelburg- schen handel. Kippeneieren 9,poelje eieren 6.50, eendeneieren 8. yé:dP pEEan H Veülngsvereeniglng Zuid-Beveland. GOES, 24 October. Groote veilingZure kroetappelen 6 per 100 k.g. Kleine veiling appels Reinette d' Or 6 15, Rembour Mortier 815, Cox Oranje Pippin 1240, Bismarck 615, Koolappels 15, Notarisappels 1216, Glorie van Hol land 1022, Kroet en valappels 1.508 per 100 k.g. Peren Doyeimé dus Cornice, Extra 35 —42, A 28—41, B 24, C 22, Br. Alex Lucas, Extra 22—23, A 18—23, B 20—22, C 13 17, Joseph de Malines 515, Jodenperen 8.5010, Kweepex-en 8, Be.zy v. Scho- nauwen 613, Bruine Chaumontel 13, Groene Chaumontel 49, Gieser Wilde man 921, Le Lectier 6—-11, Legipont 16 21, Comtesse de Paris 1222, Emile d' Heyst 820, Br. d' Anjou 14, Br. Clair- geau 822, Bergamot d' Espern S.50— 13, W inter touwtjes 814, Wintersuikerijen 713, Will. Duchesse 10, Pondsperen 9.50 14, St. Remy 815, Nouveau Poiteau 515, Zwijndr. Wijnperen 611, Kroet en valperen 27.50, per 100 k.g. DiversenBlauwe druiven 2042, To maten 1216, Mispels 8.5010, per 100 k.g.Noten 0.55, dubb. noten 1—1.30, per 100 stuks Hazen 1.272.75, Fazanten 1.19—1.31 per stuit. „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES" I Een paar per dag, wèg pijn en narigheidl HERDENKING GRONINGEN 900 JAAR STAD. Op plechtige wijze heeft gisteren ten stadhuize te Groningen de herdenking plaats gehad van het 900-jarige bestaan der stad Groningen. Al moge de herden king dan gespeend zqn geweest van uiter lijk feestbetoon, in wezen was hg belang rijk. De aanbieding van di"ie geschenken was een daad, welke van goeden burgerzin getuigde. Namens de burgerij heeft een comité de stad Groningen de restauratie van de groo te zaa 1 van het Prinsenhof, de zaal van de broeders des gemeenen levens, aangeboden, welke zaal als receptie en burgerzaal zal worden gebruikt. In samenwerking met het bestuur der vereeniging het Prinsenhof is de restauratie van het poortje van het Prinsenhof aangeboden en als derde ge schenk zijn, in samenwerking met het Martinitorenfonds, drie beelden, voox-stellen- de de H. Martinus, beschermheilige der Martinikerk, Berulef, een der wegberei ders van het Christendom iix het Noox-den en Agricola, die een groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van het ox-gel in de kerk, aangeboden. Deze beelden zul len aan den hoofdingang van den Mar tinitoren geplaatst worden. De burgemeester, mr. P. W. J. H. Cort v. der Linden, heeft deze geschenken namens het bestuur aanvaard. RIJKSPOSTSPAARBANK. Eenigen tijd geleden is in de pers een bericht opgenomen over eenige voorschiften van de Rijkspostspaarbank met betrekking tot de toepassing van de deviezenverorde- ning 1940 en de verordening betreffende de behandeling van vgandelijk vermogen. Aangezien dit bericht niet geheel juist was en bovendien daaruit wellicht door het pu bliek onjuiste conclusies zyn getrokken, wordt hierbij bekend gemaakt, dat het geenszins in de bedoeling ligt voor inleg en terugbetaling op postspaarbankboekjes be perkende bepalingen in het leven te roe pen. De gegeven voorschriften hebben slechts betrekking op boekjes ten name van niet-ingezetenen en boekjes waarvan het tegoed als vijandelijk vermogen moet worden beschouwd. Met betrekking tot deze gevallen die dus als uitzonderingen moeten worden be schouwd, is bepaald, dat de vraag of in leg dan wel terugbetaling mag plaats vin den in den regel ter beslissing moet wor den vooi-gelegd aan de centrale directie te Amsterdam. Deze verleent zoo mogelijk toestemming tot inleg en onderzoekt of aan aanvragen om terugbetaling kan worden voldaan. Rechtstreeksche terugbetalingen vinden derhalve in bedoelde uitzonderings gevallen niet plaats. Inleg zonder vooraf gaande toestemming van de centrale di rectie mag evenwel plaats vinden op boek jes, ten name van niet-ingezetenen geves tigd in clearinglanden, welke ten gunste van het cleaxinginstituut zijn geblokkeerd. Deze boekjes zullen door een byzonderen stempelafdruk worden gekenmex-kt. Gemengd Nieuws DOODELÏJK ONGELUK IN STAATSMIJN EMMA. Gisterochtend is de 55-jarige W. Gerrit sen uit Hoensbroek in de staatmijn Emma bij het vervoeren van materialen bekneld geraakt tusschen een schachtkooi en het maaiveld. De man was onmiddellijk dood. HET NOODWEER IN DE OOSTELIJKE PYRENEEEN. Volgens de tot dusverre beschikbare ge gevens heeft de geweldige noodweerramp in de Fransclxe oostelijke Pyreneeen in totaal 51 dooden geëischt. Tot dusverre zijn slechts de lijken van 15 personen geborgen. Na het dalen van het hooge water in de laatste 48 uur kan eex'st de geweldige om vang van de ramp worden gezien. Volgens officieele schattingen bedraagt de schade in de dalen van de Tet, De tech en de Agly. de het meest geteisterde gebieden, verscheidene honderden millioen francs. Andere ramingen spreken zelfs van een mil liard francs schade. GEWELDIGE GOUDKLOMP GEVONDEN. Op een der goudterreinen in het Noorden van den Kaukasus (Rusland) is een goud klomp van 990 gram gevonden. DOODENDANS OM EEN MEISJE. In een Grieksch dorp dongen reeds lan gen tgd twee jongelui naar de hand van een dorpsschoone, zonder dat het meisje er toe kon besluiten haar keuze te bepalen. De beide jonge mannen kwamen nu overeen een weddenschap in het dansen te organi- seeren. Wie het langst achte elkaar kon dansen was de overwinnaar en de andere zou zich terug trekken. Zg maakten een afspraak met een strijkje en de wedstrijd begon. Onvermoeid danste de beide rivalen het eene uur na het andere tot diep in den nacht, zonder zich zelf rust te gunnen, zoo meldt de N. Hoornsche Crt. Plotseling, het was ongeveer acht uur na het begin van den wedstrijd, zonk een van hen dood ineen, een hartverlamming had een eind aan zijn leven gemaakt. DOODELÏJK ARBEIDSONGEVAL. Gisteren is een 48-jarige arbeider uit Tolbert (genx. Leek), die tijdelyk werkte in de Fxiesch-Groningsche suikerfabriek, door een g'rijper getroffen. De man werd zoo ernstig gewond, dat hg enkele oogen- blikkea daarna stierf. STRENGE KOUDE IN FINLAND. De vorstperiode is in Finland verrassend fel ingetreden. De laatste dagen werden in Noord-Finland nachtvorsten van 10 gx-aden en in midden en Zuid-Finland van vier tot 5 graden aangeteekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3