KRUSCHEN Kamer yam Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes. Advertenliën Hoe het bestuur zich door de moeilijke dagen na 17 Mei heeft heengeslagen. Aan veel herstelwerk wordt actief deelgenomen. DE BOTER- EN EIERMARKT. Zooals uit het marktbericht In dit num mer blijkt, wilde het ook gisteren weer niet met de noteeringen op de boter- en eiermarkt vlotten. Wat de boter betreft, had men rekening te houden met de Woensdag uitvoerig in het eerste blad, vierde pagina, vermelde prijsregeling van boter en kaas. Het bleek, dat men verschil van mee ning had over de wijze, waarop die rege ling moest worden gelezen, en daarom willen wij het nog eens vermelden. Wij willen ons bepalen tot de boerenbo- ter. Deze mogen de zeifkarnende veehou ders voor ten hoogste 1.75 aan hande laren verkoopen en zulks met inbegrip van verpakking, doch niet van de 4 omzet belasting, waardoor de maximumprijs dus stijgt tot 1,82. De verkoop door de handelaren aan de consumenten is gebonden aan een mini mumprijs van resp. 2,02 en 2.10 per kg. inbegrepen ook de omzetbelasting. Nu doet zich het eigenaardige geval voor, dat particulieren op de Markt van de boerinnen kochten voor 1.05 per stukje van een pond, dus den maximum prijs. De kooplieden kwamen bij den ge ringen aanvoer niet aan het bod en zelfs voor 1.05 weigerde een boerin aan een koopman te verkoopen. Dit weigeren is op zichzelf niet strafbaar, als zij dacht er later meer van te kunnen maken of als zij er meer voor vroeg, dan speelde zij ge vaarlijk spel. Met de eieren is het nog als vorige weken, men trekt zich althans de Mld- delburgsche handel niets van den hoog- sten prijs aan en groote kipeleren wor den op 9 cent, eendeieren op 8 cent geno teerd. Daarbij beroept men zich op de prijzen der eierveiling van de Coöperatieve Veilingsvex-eeniging, aie ook boven het maximum van 7.50 per 100 komt. Het is een der puzzles waaraan de te genwoordige tijd zoo rijk is. DE MARKTDAG. Een mooi concert. Het was gisteren, evenals Woensdag door den Oostenwind een kille dag. Het be zoek aan de tijdelijke markt en omgeving was niet zoo druk als vorige Donderdagen. Een muziekkorps van het bezettingsleger gaf een concert, dat op zeer hoog peil stond en dat gedurende vijf kwartier op het plein naast de Beurs werd gegeven. DE AFBRAAK VAN DE R.K. KERK. Gisteren is men begonnen met het afbre ken van wat nog restte van de Katholieke kerk in de Noordstraat. Daardoor is de passage in de Lombardstraat versperd. Voetgangers kunnen over dag nog wel langs de plaats waar eenmaal de gebouwen stonden. Tijdens de verduistering is dit echter sterk af te raden. VERGADERING „EIGEN HULP". Jubileumavond uitgesteld. De Werkliedenvereeniging „Eigen Hulp" vergaderde dezer dagen onder voorzitter schap van den heer W. Traas. Uit het verslag van den penningmeester den heer A. J. Brusket, bleek, dat de reke ning over het derde kwartaal voor de ge wone rekening sloot met een batig saldo van 91.94 en voor het reservefonds met 74.42. Hiermede houdt de vooruitgang, die zich over het tweede kwartaal, dat sloot met een batig saldo van 82.79, aan. Voordien hadden de driemaandelyk- sche rekeningen tot het derde kwartaal van 1938, steeds een belangrijk nadeelig saldo vertoond. Hierna kwam de eventueele viering van het 60-jarlg bestaan der ver- eeniging ter sprake. Indertijd word beslo ten dit diamanten jubileum feestelijk te vieren, doch onder de huidige omstandig heden meende men de feestviering uit te moeten stellen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren W. Traas, T. J. Baarends en Joh. Visser, met vrijwel algemeene stemmen herkozen. Voorts werd nog besloten de subsidie van 25 aan „St. Joanna" en de Goesche Wijkverpleging ook voor dit jaar te hand haven. De vergadering was goed bezocht. De Agnesgang. Mej, C. S. en de heer J. S., beiden te Ellewoutsdijk, kregen een bekeuring we gens het fietsen in verboden richting door de Agnesgang. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Getrouwd Th. C. Ferwe2-da, 41 j., en C. J. Klaassen, 52 j. G. van Loo, 29 j. en M. van Loo, 25 j. Geboren Pieternella, d. v. A, Sprugt en E. de Jonge. Hantje, d. v. C. Schout en J. J. Boon. Jacobus Cornelis, z. v. J. J. Kapel en H. J. Battels. Josephine Charlotte, d. v. C. L. van Wezel en E. Manten. Elizabeth Maatje, d. v. J. J. Willeboordse en P. de Kraker. Adrianus Martinus, z. v. P. A. van Eeers en H. M. van Dierendonck. Johannes Adriaan, z. v. A. J. Flipse en E. G. van Daatselaar. Overleden Pieter Willemse, 74 j., man van J. C. Stoel. Maria Elisabeth Malgo, 80 j., vrouw van H. Voorhans. Gerrit Johan Entink, 57 j., man van M. P. de Jonge. Levina Stroo, 90 j., weduwe van J. Dekker. Pieternella Puijpe, 52 j., vrouw van A. Houmes. Aaltje Harder, 83 j., weduwe van J. Fledderus. Laurens Baurdoux, 59 j., man van B. H. Boone. Pieternella van Kleven, 62 j., vrouw van T. van Moolenbroek. De directe oorzaak van Uwe Rhemmatische pijnen Is onzuiver bloed. Neem die oorzaak weg; doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout Met de onzuiverheden In Uw bloed zullen ook Uw pijnen ver dwijnen, radicaal en langs natuurlijken weg. Bij allo apoth. en drofl. 1.62, 1.47 0.76, 0.41, p. fl. De leger berichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Als gevolg van de ongunstige weersge steldheid boven de Britsche eilanden bleef het optreden van ons luchtwapen Woens dag bepeerkt tot bewapende verkenning, waarbjj bommen op Londen en een fabriek in Midden-Engeland geworpen werden. Des nachts deden zware formaties gevechts vliegtuigen weer met talrijke bommen aan vallen op de Britsche hoofdstad. Eenige vijandelijke oorlogsvaartuigen, die in mis tig weer de kust van Vlaanderen tracht ten te naderen, werden door de marine- artillerie verdreven. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 23 op 24 October het Duitsche rijks gebied binnen en probeeerden Beerlijn aan te vallen. Slechts enkele toestellen bereik ten de rijkshoofdstad. Zij wierpen voor namelijk brandbommen op woonwijken en veroorzaakten lichte schade aan gebouwen alsmede verscheidene kleine branden, die door het snelle optreden van den veilig heids- en hulpdienst en door den eigen hulpdienst der bevolking teerstond ge- bluscht konden worden. Op een plaats werd een fabriekscomplex getroffen. Door het doeltreffende optreden van de fabrieks- luchtbescherming bleef de schade gering. Een "Duitsch vliegtuig wordt vermist. HET ITALIAANSCHE. In zijn legerbericht no. 139 maakte het Italiaanpche hoofdwartier gisteren het vol gende bekend: In Noord-Afrika werden onze vooruit geschoven stellingen in de zone van Mak- tila (25 km. ten Oosten van Sidi el Bar- rani) door den vijand aangevallen, die ge steund werd door pantserwagens en artil lerie. De aanval werd afgeslagen en de vij and liet eenige dooden op het slagveld achter. Aan Italiaansche zijde werden eeni ge manschappen gewond. Andere vijande lijke afdeelingen, die een aanval hadden gedaan op onze stellingen in de zone van Alam el Tummo (ten Zuiden van Sidi el Barrani) werden op de vlucht gedreven. Wij maakten eenige gevangenen en behaal den eenigen oorlogsbuit. De vijandelijke luchtmacht wierp bommen op de zone van Sidi el Barrani, zonder eenige uitwerking. In Oost-Afrika bombardeerde onze luchtmacht militaire doelen op het eiland Perim waarbij groote branden werden ver oorzaakt. Gewapende afdeelingen te El Ducana werden met bommen van klein ka liber en met mitrailleurvuur getroffen. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Mas- saoea, het vliegveld van Bahardar (ten Zuid-Oosten van Tsanameer) waar twee personen gedood werden en een gewond, voorts Tessenei (negen licht gewonden), Azozo en Gondar (een doode en zes gewon den) en de vliegvelden van Alomata, Des- sie en Decamere, waarbij lichte schade ontstond. Andere vijandelijke luchtaanval len zonder eenige uitwerking werden ondernomen op Assab, Asmara, Cassala en Goera. De Italiaansche torpedojager Mullo, die tydens het gevecht in de Roode Zee zwaar getroffen is, is nabij de kust door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Verkeers- en verduisteenngscontröle. De directeur-generaal van politie heeft blijkens het Algemeen Politieblad aan uen pxocureur-generaai het volgende geschreven De Beïehlshaber der Ordnungspolizei heeft mij het volgende bericht „De in de perioae 2 tot 15 September j.l. door de lN'ederlandsche en Duitsche politie gezamenlijk uitgevoerde verkeers- en ver- duisteringscontröle heeft uitstekend vol daan. De samenwerking met uw ambtena ren was goed. Het is echter gebleken, dat dezen, wanneer zij zelfstandig dienst doen, by ingrijpen tegen verkeersovertredingen niet scherp genoeg optreden. Ten einde vooral de wielrijders, die zich in het ver keer nog zeer ongedisciplineerd gedragen, op te voeden, is zulk optreden van groot belang. Het kan niet worden geduld, dat nog steeds wielrijders met zessen naast el kaar rjjden. Daaraan moet in de eerste plaats met alle middelen een einde worden gemaakt. Bovendien moet nog tegen de volgende overtredingen worden opgetreden 1. Onvoldoende verduistering van rijwie len en motorrijtuigen 2. wielrijders gebruiken de rijwielpaden niet 3. richtingverandering wordt slecht of in het geheel niet kenbaar gemaakt 4. maximum snelheden worden over schreden 5. rijden door Nederlandsche motorrijtui gen in de verboden uren". Tot zoover de Befehlshaber der Ord nungspolizei. Ik moge u verzoeken er op te willen toezien, dat de politie aan de gewraakte overtredingen bijzondere aandacht wijdt. Het zou van nut kunnen zijn, dat u zich van tijd tot tijd door de onderscheiden po- litie-instanties ter zake verslag doet uit brengen. EEN NIEUWE SCHEEPVAARTLIJN Naar wij vernemen is de Dampfschif- fahrtsgesellschaft „Neptun" te Bremen van plan uitbreiding te geven aan haar reeds bestaande Rijn-zee lijnen en wel zoodanig dat Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen door haar schepen voor liet vervoer naar Zweden en Noorwegen ook direct bediend zullen worden. Hedenmiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden haar tweede vergadering in dit jaar de eerste had plaats op 26 Januari en zulks onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom, in de raadzaal van het tijdelijk raadhuis te Mid delburg. HERDENKING WIJLEN W. KAKEBEEKE. De VOORZITTER wees er op, dat sinds het laatste samenzijn aan de Kamer ont vallen is het lid Walter Kakebeeke, die op 22 April te Goes overleed. Hij was sinds 1 Januari 1936 lid der Kamer en had zitting in de afdeeling Grootbedrijf. Van Januari 1938 af was hij ook lid der commissie voor de Nijverheidsbelangen. De Kamer luisterde steeds met groote aandacht naar zijn wel overwogen advies, dat zich in hoofdzaak op landbouwgebied bewoog, maar de beteeke- nis van deze figuur is voor het district der Kamer van veel grooter omvang, dan het betrekkelijk korte Kamerlidmaatschap. Voor het district, ja voor heel Zeeland, is de heer Kakebeeke een zeer vooraanstaande persoonlijkheid geweest. Hij was voorzitter der Coöperatieve Suikerfabriek' en Raffina derij Dinteloord, op dit gebied de best ge outilleerde fabriek in Europa hjj nam een voorname plaats in op het algemeen gebied van landbouw en fruitteelt in Zeeland en vervulde daarin talrijke functies, waaronder sinds 1916 het vice-voorzltterschap der Z. L. M. Daarnaast talrijke commissariaten. Zonder op volledigheid aanspraak te -wil len maken, noemt spr. de volgende functies: Commissaris van de Stoomvaart Mij. Zee land, van de Friesch-Groningsche Hypo theekbank, Z.-B. Lokaal Spoorweg Mij, de Zuid-Nederlandsche Spiritusfabriek te Ber gen op Zoom en van den Zéeuwschen Voe der- en Kunstmesthandel te Middelburg. Spr. zei dat dit slechts een greep is uit de vele verplichtingen, die hij droeg, maar uit deze bonte variëteit spreekt wel heel dui delijk hoe onbegrensd zijn belangstelling was. En in verhouding tot die belangstelling en toewijding stond zijn groote eenvoud, zijn aangename omgang en beminnelijk karak ter. Het was voorwaar een voorrecht met Walter Kakebeeke samen te zijn of een dis cussie te voeren, want elk meeningsverschil bleef steeds binnen de grenzen, die door zijn beschaafde natuur werden getrokken. De Kamer zal zijn nagedachtenis in eere houden. WAT NA 17 MEI GEBEURDE. De VOORZITTER vroeg daarna verlof om met een enkel woord te wijzen op de bijzondere werkzaamheden, tengevolge van den oorlogstoestand door de Kamer ver richt, de genomen maatregelen, alsmede de instellingen en commissies, die in het leven geroepen werden en waarin spr. de Kamer vertegenwoordigen mocht. Alvorens daartoe over te gaar. verzocht spr. een oogenblik stilte ter nagedachtenis van hen, die vielen in de vervulling van hun vaderlandschen plicht. Ook wilde spr. na mens de leden der Kamer uiting geven aan gevoelens van groote deernis jegens allen, wier have en goed werd verwoest of die in hun familiekring zware verliezen hebben geleden. Deze sympathie richtte zich in het bijzonder tot die der leden, welke dit leed persoonlijk ondergingen en tot den se cretaris, wiens woning en inboedel totaal werden vernield. Met voldoening stelde spr. vast, dat na de ramp een sterke drang tot hulp in de bevolking ontwaakte het is een voorrecht te mogen constateeren, dat heel Nederland met krachtigen wil de realiteit heeft aanvaard en zonder aarzeling heeft ieder de taak op zich genomen, die hem opgedragen werd of voor hem weggelegd scheen. De Kamer werd zwaar getroffen hare kantoorlokalen met meubilair, archief en het zeer belangrijke Handelsregister werden vernietigd. Niets kon worden gered en vooral voor den secretaris, die in dit alles een stuk van zijn levenswerk zag vergaan, was dit een zware slag. Direct na de ramp moest woi-den uitge zien naar een onderkomen, hetgeen in de verwoeste stad niet zoo eenvoudig was. Dank zij de hulp van den Distributie-dienst werd in het gebouw Dam 6 een kamer ter beschikking gesteld. Wel is waar ontbrak er voor een kantoor alles meubilair, tele foon," utensiliën en buitendien was de luid ruchtigheid der omgeving zoodanig, dat van regelmatig werken geen sprake kon zijn. Doch men had tenminste het noodzake lijkste een pied terre en het bureau heeft er zelfs nog een vergadering gehouden Het verblijf heeft daar slechts kort ge duurd van 22 Mei tot 20 Juni. Toen ver huisde de Kamer naar haar tegenwoordig domicilie Balans 15, waar zij voortreffelijk is geïnstalleerd. Aansohaffing van meubi lair, schrijfmachines etc. ondervond geen moeilijkheden, zoodat spoedig het werk op normale wijze kon worden hervat. Intusschen stond men op 20 Mei voor de moeilijke vraag in hoeverre do nieuwe toe stand invloed uitoefende op de sociale en wettelijke maatregelen en daar de verbin ding per post en telefoon uiterst moeilijk functionneerde, is de ambtenaar der Kamer naar den Haag gereisd om contact met het Departement te zoeken. Dit bezoek werd daar op hoogen prijs gesteld de Middel- burgsche Kamer was de eerste, die zich aanmeldde, hetgeen, gezien het ontbreken van spoorweg-communicatie, inderdaad een kleine onderneming op zichzelf was. De heer de Jonge verkreeg alle gegevens en alle gewenschte instructies, ook de mede werking voor den wederopbouw van het Handelsregister, zoodat na zijn terugkeer een uitgestrekt werkprogram kon worden opgesteld. Van dit werlc neemt de opstel ling van het Handelsregister de voornaam ste plaats in. Het Is een omvangrijke en delicate arbeid, die veel tijd en tact ver- eischt. De ambtenaar .der Kamer moét, daar alle gegevens ontbreken, het uitgebreid district afreizen en de inschrijvers bezoe ken, doch dank zij de medewerking der in spectie van de Belastingen verloopt dit werk naar wensch en bestaat er alle hoop, dat het in de eerste maanden van het volgende jaar voltooid zal zijn. Voor de energieke wijze waarop de heer de Jonge zijn op dracht vervult, deed spr. hem een woord van lof toekomen. DE STICHTING ZEELAND 1940. Van de instellingen en commissies, waar aan de Kamer op eenigerlei wijze deelnam, noemde spr. in de eerste plaats de Stichting Zeeland 1940. Direct na 20 Mei werd door de Regee- ringscommissie van Leeuwen aan de ge troffen provincies de wenk gegeven onver wijld over te gaan tot het stichten eener instelling, welke met Regeeringssteun en rijksmiddelen den gedupeerden handel en middenstand in staat zou stellen door het verleenen van zgn. „overbruggings-credie- ten" ten spoedigste het werk te hervatten of de zaken regelmatig voort te zetten. Met de Provincie en de Z.L.M. was de Kamer het lichaam, dat tot de onmiddellijke op richting der „Stichting Zeeland 1940" over ging. Van het werk der stichting kon spr. zeggen, dat zij beslommeringen en overdre- vn administratief werk vermijdthaar grondstelling is vlug en rechtvaardig te helpenin wekelyksche zittingen worden regelmatig de dan binnengekomen aanvra gen afgehandeld. Het bestuur geniet bij het nemen harer besluiten den krachtigen steun van jhr. G. A. A. van Nispen, agent van de Nederl. Bank te Middelburg, die als Kegeerings- commissaris cle zittingen bijwoont. Buiten dien kan in bijzondere gevallen het oordeel worden ingeroepen van de heeren J. C. Blau- pot ten Cate en J. Wolfswinkel sinds diens vertrek vervangen door den heer J. A. Pieterse die zich met groote welwillend heid als adviseurs ter beschikking hebben gesteld. Het omvangrijke werk van het secreta riaat der Stichting wordt vol ijver waarge nomen door den heer J. C. Everaars, com mies ter Provinciale Griffie. Tot heden heeft de Stichting 268 aanvra gen behandeld en tot een bedrag van 1.045.445 credieten verleend. De Kamer loopt geen ander risico, dan het bedrag van 500, hetwelk zij evenals de Provincie en de Z.L.M. bij het passeeren van de akte als stichtingskapitaal heeft gestort. Wanneer den leden somtijds klachten over vertraag de afhandeling bereiken, dan zullen deze een bijzondere reden hebben. Dit kan b.v. het geval zijn bij zaken, wier geheele admini stratie verloren is gegaan. Uiteraard kan het bestuur geen beslissing nemen zoolang niet op een of andere wijze door accountants of banken de noodzakelijkste gegevens wor den verschaft, waartoe" deze instanties steeds gaarne bereid werden bevonden. De oorlogsmolestcredieten, welke de Stichting verleent, kunnen worden onderscheiden in bedryfscredieten en bouwcredieten. Het aantal verleende bedrijfscredieten bedraagt 233, het aantal verleende bouwcredieten 22. Do bedrijfscredieten worden verleend aan die personen, die kunnen aantoonen, dat als gevolg van oorlogsmolest hun bedrijfsmid delen zoodanig hebben geleden, dat er een absolute noodzakelijkheid voor crediet be staat, om hun bedi-ijf op gang te brengen. Het crediet, welke de Stichting verleent, blijft beperkt tot hetgeen strikt noodzake lijk is, om het bedryf weer op bescheiden voet aan den gang te brengen. Voor het eerste jaar is de rente van credieten van minder dan 10.000 2 voor de volgende jaren bedraagt de rente, volgens de thans geldende bepalingen 5 Uiteraard bestaat echter de mogelijkheid, dat t.z.t. ook dit percentage zal worden verlaagd. De credieten van 10.000 en hooger be hoeven de goedkeuring van het Departe ment van Financiën, hetwelk ook de rente van het crediet bepaalt. De terugbetaling van de opgenomen gelden moet regelmatig plaats vinden en zoodanig, dat het totale crediet binnen 5 jaar is afgelost. In bijzoiv dere gevallen kan, voor zoover het crediet strekt tot aankoop van vaste bedrijfsmid delen, deze termijn tot 10 jaar worden ver lengd. Schadeloosstellingen en financieele tegemoetkomingen, welke aan de door oor logsmolest getroffen credietnemers worden verleend, zullen met het verleende crediet worden verrekend. In de op te maken cre- diet-overeenkomst wordt zulks nadrukke lijk bedongen. Het stellen van zekerheid voor de rlch- tige terugbetaling van de opgenomen gel den is niet in alle gevallen vereischt. Ten aanzien van de bouwcredieten kan worden opgemerkt, dat de credieten voor den wederopbouw van geheel verwoeste woningen 450 m3 of kleiner buitenwerks gemeten boven den beganen grondvloer, bedrijfsruimten niet medegerekend wor den verleend door het Regeeringscommis- sariaat voor den wederopbouw te den Haag. Alle andere credieten voor den wederop bouw van geheel vernielde panden, worden door de Stichtingen verleend. Eveneens ver leenen de Stichtingen credieten voor de z.g. herstelgevallen, mits de kosten van het herstel meer dan 100 en niet meer dan 500 bedragen. Bedragen de kosten van het herstel meer dan 500 dan dienen de be langhebbenden zich, via het gemeentebe stuur, tot den Regeeringscommissaris te wenden. Bedragen de kosten van het her stel 100 of minder, dan kan de belang hebbende zoo noodig, ter financiering van deze kosten, een geldelijke bijdragen fonds perdu verzoeken aan het Provinciaal Zeeuwsch Comité voor hulp en herstel. De^e regeling houdt verband met het feit, dat voor schade van niet meer dan 100 geen schadeloosstelling door het Ryk zal worden verleend. DE STEUN AAN DEN MIDDENSTAND. Een andere belangrijke instelling, die spe ciaal voor Middelburg in het leven werd ge roepen, is de commissie tot steun en weder opbouw van den middenstand. Nadat de Vereenlging „Handelsbelang" direct na de •Verwoesting een bijeenkomst van alle ge troffen winkeliers had belegd om te be spreken op welke wijze deze groep het snelst kon worden geholpen, besloot zij Burg. en Weth. te verzoeken een commissie van advies hiervoor te benoemen. Burg. en Weth. voldeden aan dit verzoek en benoem den vertegenwoordigers van alle ter plaatse gevestigde middenstands-organisaties, ter wijl spr. als haar voorzitter werd aangewe zen. Deze commissie kwam spoedig tot de conclusie, dat eerste een noodwinkelwijk tct stand moest komen en bracht omtrent plaats en omvang op korten termijn advies uit aan het gemeentebestuur. Dank zij de groote voortvarendheid van Burg. en Weth. en een door gemeentewerken voortreffelijk uitgewerkt plan, kon spoedig goedkeuring van den Regeeringscommissai'is voor den wederopbouw in den Haag worden verkre gen. Aanbesteding en uitvoering hadden een vlot verloop, zoodat' op 22 Augustus de officieele opening kon plaats vinden. Spr. meent dat Middelburg hiermede de eerste der getroffen steden is, die den gedupeer de winkeliers behoorlijke en aantrekkelijke behuizing hunner zaken aanbood. DE KWESTIE DER HERBOUW WAARDE. Een andere instantie, waarvan spreker ambtshalve het voorzitterschap mocht aan vaarden was de commissie, die rapport moet uitbrengen over de kwestie der her bouwwaarde. Deze commissie, samengesteld uit deskundigen op grond- en bouwgebied, verzekering en waardetaxatie had een zware taak. Zy heeft haar uit de pers be kend rapport aan Burg. en Weth. ingele- .verd. Spr. zou zich aan onvolledigheid dezer opsomming schuldig maken, indien hjj ook niet de aandacht vestigde op het voortreffe lijk werk, dat wordt verricht door het Pro vinciaal Zeeuwsch Comité voor hulp en her stel en hét plaatselijk Comité Middelburg, welke beide instellingen ten doel hebben den allereersten nood te lenigen. Met groote ijver en toewijding kwijten zij zich van die taak. Uit dep aard der zaak staat de Kamer hier echter buiten. Spr. wilde ten slotte nog memoreeren de oprichting der „Stichting Getroffenen Oor logsgeweld Zeeland". Deze stichting wil de getroffenen organiseeren, hun den weg wij zen in het labyrinth der instanties, die de schade zullen vaststellen en tevens weer klank geven aan klachten en suggesties, die in den boezem der gedupeerden opkomen. Aan dit vluchtige overzicht, dat geen an der dan een informatorisch karakter draagt, voegde spr. ter wille van de volle digheid nog toe, dat de Kamer hare mede werking verleende tot het verkrijgen van een heropening van het internationaal tele gramverkeer, al moet dit op bevel van de Duitsche bezetting nog zooveel mogelijk worden beperkt, en een preferentie in de distributie van textielproducten ten gunste van hen die door oorlogsgeweld getroffen waren. Zooals spr. reeds zeide, zijn bij den brand alle schrifturen en het geheele archief der Kamer verloren gegaan en ook zijn eenige historische bezittingen vernietigd. Het waren de maquette van de Haven van Vlis- si.ngen en het kanaal van Vlisslngen naar Middelburg welke in het Stadhuis naast de vergaderzaal stond opgesteld en meerdere registers en stukken, welke betrekking had den op de voorgangsters van de tegen woordige kamer," uit de 18e en 19e eeuw. Dankbaar releveerde spr., dat het lid der Kamer, de heer Lindenbergh, met groote Welwillendheid een compleet stel notulen, verslagen en andere schrifturen ter beschik king stelde, waarmede hg aan het secreta riaat een grooten dienst heeft bewezen. Hiermede meende spr., zjj ook slechts op pervlakkig, te hebben voldaan aan de taak, die hjj zich bij het begin zyner rede had gesteld. Heden is in vollen vrede ontslapen onze geliefde Man en Pleegvader MAARTEN DE WITTE, in den ouderdom van 68 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote en Pleegzoon, S. P. DE WITTE— VAN DE VR1E. A. JANSE. 's-Heer Abtskerke, 24 October 1940. Eenige en algemeene kennisgeving. Vereen, van Vrijz, Hervormden Middelburg. Zondag 27 October, v.m. 10 uur Ds. E. P. BORGMAN. Doopsgezinde Kerk. Dr„ HUYSMAIM SOUBURG, is van Zaterdagavond tot Dins dagmiddag afwezig. Voor spoed gevallen zorgt dr. BLOOS. Ontvangen STERELISEERGLAZEN CARBIDLAMPEN KAARSLANTAARNS GASSTRAALKACHELS 6.75 WARMWATERS f OVEN EMAILLE ARTIKELEN THERMOSFLESSCHEN A. WAÏïS KOOI Lange Viele 62 Middelburg. Haardkachels Fornuizen. Koksmaats in nieuwe uitvoering. Salonketeltjes, enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2