UIT DE PROVINCIE DE RAAD VAN GOES VERGADERDE. Hoe lang is het licht Zonsondergang hedenavond 18.27 Zonsopkomst morgenochtend 8,23 Gedurende den tusschenliggenden tyd moet worden verduisterd. Walcheren Afloop verkooping. GRÏJPSKERKE. Waarnemend-notaris F. G. Hoefer heeft Woensdagmiddag in Café „Groenewoud" te Grijpslterke, pu bliek verkocht: 3.9670 h.a. 10 G 33 R. weiland en bouwland te Grijpskerke, aan den Christiaansweg. Kooper S. Lous te Oostkapelle q.q. voor 10810. VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagmiddag komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor, een voorstel van B. en W. om eervol ontslag te verleenen aan J. de Visser als gemeentebode. In verband met de bestaande vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school, ontstaan door de benoeming van den onderwijzer H. K. van Duyvenvoorde' tot hoofd dier school, hebben B. en W. de volgende niet-alphabetische voordracht sa mengesteld 1. A. van Iren, Kruiningen, 2. A. de Kan, Vlissingen en 3. A. P. van der Pluijm te Middelburg. Van Ged. Staten is bericht binnengeko men, dat er geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit van 28 Dec. 1939, waarby de salarisnormen voor den gemeente-opzich ter worden vastgesteld, mits door den be trokkene afgescheiden van hetgeen deze als gemeente-opzichter van Koudekerke verdient daarnaast geen andere inkom sten uit arbeid worden genoten. In verband hiermede stellen B. en W. voor in de in structie van den gemeente-opzichter een nieuw artikel op te nemen, waarin bepaald wordt, dat het den opzichter is verboden andere inkomsten uit arbeid te genieten, hetzij van particulieren, hetzij van gemeen ten of andere publiekrechtelijke lichamen, met uitzondering van de inkomsten als ge meente-opzichter van Koudekerke. Op 31 October a.s. loopt het contract met den 'rijkswaterstaat af betreffende de bedie ning van het roeibootveer te Abeele. B. en W. stellen den Raad voor een nieuwe over eenkomst op gelijken voet als de nog loo- pende te sluiten, waarbij de uit te keeren vergoeding weder op 750 kan worden gesteld. De Raad stelde in de vergadering van 16 Dec. 1938 een verordening vast tot hef fing van een recht wegens het hebben van draden voor radio-ontvangst en radio-dis tributie in deze gemeente. Dit besluit kon zonder meer de vereischte goedkeuring niet verkrijgen. Na herhaalde malen op afdoe ning te hebben aangedrongen, is thans de mededeeling ontvangen, dat de verordening gewjjzigd moet worden. Het Dep. van bin- nenlandsche zaken heeft nl. eenige bezwa ren tegen de wijze van heffing. De van den radiodistribuant gevorderde vergoeding wordt te hoog geacht. De gemeente raam de de opbrengst op 879.33, waartegenover geen melding wordt gemaakt van eventu- eele kosten voor de gemeente. Het aantal aansluitingen bedroeg over 1939 gemiddeld 396, hetgeen dus neerkomt op een vergoe ding van 2.25 per aansluiting. Deze ver goeding acht de secretaris-generaal hooger dan wenschelijk moet worden geacht. Ten einde de levensvatbaarheid niet in gevaar te brengen, komt het hem gewenscht voor, dat door de gemeente een vergoeding wordt gevorderd, welke een bedrag van 0.90 per aansluiting niet te boven gaat. B: en W. stellen voor de verordening dienovereen komstig te wyzigen, Zuid-Beveland De oude luiklok van Schore. SCHORE. Schore heeft in het jaar 1940 wel zwaar moeten lyden. Het in andere zomermaanden zoo vriendelijke dorpje is nu 'n toonbeeld van oorlogsjammer. Bij dag stuiven de puinhoopen. 's Nachts be schijnt de maan de verwoeste woningen en zijn de ledige vensterwoningen als blinde oogen. Het Pittoreske torentje, dat tus- schen mooi geboomte zoo typisch het cen trum van het dorp accentueerde is uitge brand. En helaas, het zal niet worden herbouwd. Eeuwen lang stond liet daar. Zag vele legerbenden en trotseerde menlgen oorlogsstorm. Zeker dateert het uit het begin der 14de eeuw. Goede en kwade jaren zag het dus voorbijgaan. Dit over leeft het niet. De oude luiklok staat in de tuin van de kerk. Zeer is te wenschen dat deze bewaard blijft voor het dorp. Zij is het herstel uitermate waard. Het schijnt op de klok vermeld: „Pauvelus est nomen meum, Petrus van den Ghein me fecet anno domini MCCCCCXXXI." „P. is mijn naam, P. v. d. G. maakte mij in het jaar onzes Heeren 1531". De uitvoering is zeer fraai, boven is een rand van engel figuurtjes. Onder dit opschrift bevindt zich een voorstelling waarvan de beteekenis niet zonder meer duidelijk is. Er komen een mannenfiguur, die zich gereedmaakt om op te staan, een engel, een vrouw en twee kindergestalten. Aan de andere zijde een buste van een persoon die een zwaard draagt. Wellicht Christus, ten gerichte? Tenslot te een wapenschild, gekroond door bis schopsmijter en staf, met de zinspreuk: Velis quor possis. Aan weerszijden van het schild de letters P. en W, Petrus van den Ghein toonde zich een meester in het gieten. Het is te hopen dat althans dit gedeelte van de vroegere Schoresche kerk bewaard blijft. Ter gedachtenis van de toren diene dat het muurwerk 17.75 m. hoog was, boven aan 1 m. dik en dat de toren daar 1,20 uit het lood stond. Wees gegroet trouwe wachter, vWy zijn be schaamd dat schoonheid, door vroeger eeuwen geschapen, in zooveel barbaarsche tijden gespaard, in deze 20ste eeuw door sloopershand ten gronde dient te gaan. Raad van Schore. SCHORE. Dinsdagavond vergaderdg de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig met kennisge ving de leden W. Rijn, C. Bruynzeel en J. Stevense. De gemeente-rekening over 1939 werd voorloopig vastgesteld met voor den gewo nen dienst een ontvang van 46.003.69, een uitgaaf van 45.575.09 en een batig slot van 4228.60 en voor den kapitaaldienst een ontvang en uitgaaf van 40.40. Goedgekeurd werd de rekening over 1939 van het Burgerlijk Armbestuur met een ontvang va n 3669.74, een uitgaaf van 2895.01 en een batig slot van 374.73. Bij de rondvraag informeerde de heer Bierens naar de herstelling van de onder- wyzerswoning en het lijkenhuis. De voorzit ter deelde mede, dat te dien aanzien wordt gewacht op de vaststelling van het her bouwplan der gemeente en op de beslissing inzake de voorgenomen samenvoeging dtr gemeenten Schore en Kruiningen. Hij zal trachten te dien aanzien eenige zekerheid te verkrijgen. Ongecorrigeerd) De Hervormde Kerk te Yerseke. YERSEKE. De Hervormde kerk, die door de oorlogshandelingen van Mei is geteis terd zal eerstdaags worden opgebouwd. De samenkomsten van de Hervormde gemeen te hebben nu plaats in de Geref. kerk van Yerseke, waar eiken Zondag vier diensten, twee van de Geref. en twee van de Her vormden worden gehouden. De gezamen lijke zangvereenigingen van Wemeldinge, Yerseke en Hansweert zullen nu, ten bate van den wederopbouw der Hervormde kerk in de Geref. kerk van Yerseke op Woens dag 6 November, op Dankdag (die nog trouw wordt gevierd in Zeeland), een uit voering geven van het oratorium „Daniël", woorden van mevr. PoleyScheele te Goes en muziek van Van Westen te Goes. Geen goed pannenseizoen. YERSEKE. Nu van verschillende plaat sen de pannen r.aar huis worden gehaald, kan weer eenigszins wat zicht worden ver kregen over den aanslag der kleine osster- tjes. De resultaten loopen weer ver uit elkaar. De pannen nabij Kattendijke zijn tame lijk goed, doch die in de zgn. Boomkil zijn slecht, verschillende partijen zelfs zeer slecht. Over het algemeen genomen dus weer geen bjjster goed pannenseizoen. De wederopbouw. YERSEKE. De plannen voor den weder opbouw van onze gemeente gaan thans vas tere vormen aannemen en met veel ijver wordt aan deze zaak gewerkt. Dezer dagen is in overleg met burge meester Gunning door een gedeelte der ge troffenen over het herstel geconfereerd, en gisteravond is wederom één en ander be sproken. Volgens het nieuwe plan belooft het nieuwe Yerseke heel wat te worden, en we hopen dat spoedig zichtbare resultaten kunnen worden aanschouwd. «ft DUIM AFGEKNELD. YERSEKE. Woensdagmorgen had de schippersknecht H. Cristiaanse het onge luk aan boord van een mosselvaartuig één zijner duimen af te knellen. H. C. moest zich onder behandeling van dr. Polderman stellen. De Identiteitsbewijzen. KRABBENDIJKE. In deze gemeente zijn 23 October 1100 identiteitsbewijzen ter secretarie afgegeven. De inlevering van winterkleeding. KRABBENDIJKE. Bij het kleedingcomi- té alhier zijn in totaal 102 kleedingstulcken ingeleverd, en inmiddels aan de daarvoor in aanmerking komende personen uitge reikt, w.o. jassen, mantels costuums en dekens. Getijen Wemeldinge. Oct. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Vrijdag 25 9.23 22.08 2.45 15.22 Zaterdag 26 9.15 22.07 3.11 15.59 Zondag 27 10.35 23.17 4.32 17.14 Dinsdag 29 0.05 12.19 6.29 19.02 Woensdag 30N.M. 0.50 13.04 7.18 19.49 Donderd. 31 1.33 13.46 6.01 20.32 Zeeuwsch-Vlaanderen Bommen tot ontploffing gebracht. AARDENBURG. In den voormiddag van 21 Mei 1940 vloog een vliegtuig over Aar denburg, hetwelk door Belgische militairen beschoten werd. De machine keerde terug en wierp eenige bommen op Aardenburg, waardoor vele huizen bij de Kaaipoort en in de Heerendreef belangrijke schade oplie pen. Het vliegtuig verwyderde zich in de richting Elderschans, waar eenige bommen in het bouwland groote trechters maakten. Een bom kwam niet tot ontploffing. Dit was ook het geval met 2 bommen in het bouwland van L. Versprille, welke daar in Juli neerkwamen en by het schoffelen en wieden van het koren ontdekt werden. Zij bleven daar tot nog toe liggen. Dinsdag zjjn zij door militairen tot ontploffing ge bracht Mij. tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw BIERVLIET. Vanwege de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw worden aan de leden dezer vereeniging ge prepareerde bloembollen verstrekt, zooals tulpen hyacinten en crocussen. Bloembollen voor de kinderen. BIERVLIET. Via het Centraal bloem bollen comité worden aan de schoolkinde ren van de drie scholen in onze gemeente tulpenbollen verstrekt Komt er electrisch licht lil Hellle. SLUIS. Toen Hellle nog een klein zelf standig dorp was, bezat het evenals alle burgerlijke gemeenten een eigen burge meester met 7 raadsleden, eigen admini stratie, school, veldwachter, kortom alles, wat tot een kleine gemeente behoort In de zeventiger jaren der vorige eeuw kwam aan de zelfstandigheid van Heille een eind, doordat deze gemeente, tegelijk met Sint-Anna ter Muiden, by Sluis gevoegd werd. Het dorp Heille was groot in uitge strektheid; het aantal inwoners was klein, maar Sluis kreeg er toch verschilleende gegoede burgers door deze samenvoeging bjj en het had een veel grooter bron van inkomsten, dan voordien, toen Sluis binnen zyn omwalling begrensd was. De gemeente-administratie is verdwenen, de veldwachter is weg en de openbare en bijzondere school zijn opgeheven. Weet je, wat wij te Heille nog over hebben, zegt men aldaar: Nog 5 of 6 straatlantaarns met petroleumverlichting. Petroleum Petroleum in 1940? Dat is niet te krijgen. Niet alleen voor de lantaarns, maar ook niet voor de burgerij. Desnoods zou men het zonder brandende lantaarns kunnen doen, maar zonder licht in de woningen dat gaat niet. En als er niet iets op gevonden wordt, zou menig huisgezin dezen winter zonder licht zitten. Maar er is eenig uitzicht op verbetering. Misschien krijgt Heille ook electrisch licht. Dat zou een uitkomst zijn! Zaterdag 1.1. is in de herberg van Le- liaert een vergadering gehouden, waar vele Heillenaars tegenwoordig waren, benevens het gemeentebestuur van Sluis en afge vaardigden van de P.Z.E.M. De laatsten hebben uiteengezet op welke voorwaarden Heille aan het Zeeuwsche net kan aange sloten worden. Daar is echter geld voor noodig. Wan neer het electrisch net uitgebreid woi'dt, eischt de P.Z.E.M. garantie. Die garantie moet komen, hetzij van de belanghebben den, hetzy dat deze geholpen worden door het gemeentebestuur van Sluis. Zoo vlug gaat alles echter niet in zyn werk. Maar, hoop doet leven. Er is uit zicht op verbetering en dat geeft den bur ger moed. Door de duisternis misleid. SLUIS. Nadat kort geleden reeds twee personen, door de duisternis misleid, in de Bruynsche vaart waren gevallen, over kwam Maandagavond een lid van den Op- bouwdienst hetzelfde. Door toegeschoten personen kon de man met behulp van een touw weer op het droge worden ge bracht. Ook ditmaal, evenals de vorige keer, had dit ongeval geen ernstige ge volgen. Nu de avonden steeds langer worden, neemt het gevaar om in deze vaart te geraken, steeds toe. Het mag daarom een goede maatregel genoemd worden dat men thans van gemeentewege een aanvang heeft gemaakt met het aanbrengen van witte paaltjes, waartusschen ijzerdraad zal worden gespannen. Autobotsing. SLUIS. Dinsdagmorgen ontstond alhier een botsing tusschen een personenauto uit Breskens en een militairen auto. Beide wa gens bekwamen nogal wat schade, doch persoonlijke, ongelukken deden zich niet Brutale inbraak. OOSTBURG. Gisteravond omstreeks half twaalf is alhier een brutale inbraak gepleegd. Op dien tijd hoorde de neven bewoonster van den fotograaf Jac. Diele- man in de Brouwerijstraat glas gerinkel en zich iemand snel verwijderen. Zij waar schuwde haar man, den heer G. die zich nog niet ter ruste had begeven en die on middellijk een onderzoek instelde. Daarbij bleek dat een ètalageruit van den fotogra- fiewinkel was stukgeslagen. Daar de fami lie Dieleman aan de achterzyde van het huis haar slaapvertrek heeft gelukte het niet, haar wakker te maken. De heer G. is toen den gemeente-veld- wachter gaan waarschuwen die den heer D. wekte. Bij onderzoek bleek dat een duur filmtoestel uit de étalage was ver dwenen. Den dief moet het persé om dit toestel zijn te doen geweest, daar er nog meer, doch goedkoopere toestellen in de zelfde étalage stonden. Hy moet zich te vens tevoren van de situatie hebben ver gewist, daar de étalage juist een dag te voren was veranderd. De politie stelt een onderzoek in doch tot op heden ontbreekt ieder spoor. Daar de ruit met een hard voorwerp is ingeslagen zijn ook geen vingerafdrukken gevonden. Het openbaar onderwys in de knel. AXEL. Wegens vermindering van het aantal leerlingen op de openbare school alhier, is een der leerkrachten op wacht geld gesteld en het aantal teruggebracht op 4. Het hoofd der school is van meening dat deze maatregel het onderwys schaden zal en heeft daarom, voorloopig voor een maand, een kweekeling met acte toegela ten, waardoor vooralsnog het onderwijs op den ouden voet doorgang kan vinden. Teneinde ook in het vervolg het onder wijs opTpeil te houden is door de oudercom missie der openbare school een ernstig be roep gedaan op de ouders der schoolgaande kinderen en voorstanders van het openbaar onderwys om financieelen steun, door een maandelijksche bijdrage te schenken of een bedrag ineens. Men hoopt aldus het onderwijs aan de school op het oude peil voortgang te kun nen doen vinden. Burgerlijke Stand OOST- EN WEST-SOUBURG. 16 tot en met 22 October. Ondertrouwd J. v. Overbeeke, 28 j. en W. Wanjon, 23 j. Geboren Abraham Pieter, z. v. J. v. Sluys en P. Kuzee. Klara Emilie, d. v. M. Oele en W. Bruinsma. Thomas, z. v. Th. v d Lirden en J v. d. Dood, wonen de te Vlissingen. Overleden Willemina de Visser, 67 j., vrouw van C. Jasperse. GOES. Geboren Sophia Johanna, d. v. Johan- nis Pieter Karelse en Uilkje Verstraaten te Vlissingen. Adriana Maatje, d. v. Ma- rinus Tazelaar en Marina Aaltje Kryger. OverledenAdrianus Johannes Govers, Geen uitbreiding van het aantal vergunningen. De Raad is niet gerust over de wijziging in de aanplantingen. De Raad van Goes kwam Woensdag middag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Ten Kate, ie heer Goeman is afwezig. De drie vierjaarlijksche afrekening der byzondere scholen wordt als ingediend, goedgekeurd. Verzoeken van scholen. Besloten wordt, op verzoek van het R.K. schoolbestuur medewerking te verleenen inzake de aanschaffing van banken. De heer KLOOSTERMAN wyst er op, dat er een 12-tal banken in weer en wind bij het tennisveld staan. Die worden er daar niet beter op. De VOORZITTER heeft ze ook gezien. Dat zullen wel afgekeurde banken zijn. Die moeten tegenwoordig aan allerlei be palingen voldoen. Besloten wordt op verzoek van het be stuur der Schoolvereeniging „Het Mosterd zaad" medewerking te verleenen inzake de aanschaffing van leermiddelen. De heer REEDIJK is er niet tegen, maar hy vindt de opmerking betreffende de na tuurkundige instrumenten, vooral waar van vooropleiding voor gymnasia e.d. ge waagd wordt, gezocht. Daar komt men pas na een paar jaar aan toe. De VOORZITTER zegt, dat dit punt ook aangehouden is. Intusschen leest ook de inspecteur die stukken en zal zijn oordeel wel volgens behoefte vellen. Geldleening gemeenschappelijke luchtbeschermingsdienst. B. en W. stellen voor de regeling inzake de gemeer schappelijke luchtbeschermings dienst aai. te vullen met een bepaling, waardoor de commissie een leening aan kan gaan. De heer REEDIJK vraagt naar de groot te van het bedrag. De VOORZ. heeft een bedrag van 20.000 gehoord. De heer jE CRUCQ maakt er eveneens aanmerking op, dat het voorstel erg kort en vaag is. De VOORZ. beaamt dit. Het was echter moeilyk reeds een bedrag te noemen. Geen toondagen. B. en W. stellen voor, in verband met d'- tijdsomstandigheden, de toondagen te schorsen. De heer KLOOSTERMAN heeft ge lezen, dat de kermis te Breda toch door gaat. De VOORZ. zegt, dat er toch verschil tusschen dit „bezette gebied" en Zeeland gemaakt wordt. Voorts is het ook geen tijd voor dergelijke vermakelijkheden. Besloten wordt tot schorsching. Het aantal vergunningen. Ingekomen is een adres van eenige ca féhouders om het aantal vergunningen uit te breiden. B. en W. steilen voor er af wijzend op te beschikken. De heer CHAMULEAU is voor uitbrei ding van het aantal vergunningen. Spr. acht er niets op tegen dat in een nette zaak een borreltje verkocht wordt. De heer REEDIJK vindt in dezen toe stand toch ook iets onbillijks zitten. Het monopolie blijft by de 24 nu begunstigden, terwyl de wet een hooger maximum toe- De heer ECKHARDT sluit zich bij de woorden van de vorige spreker." aan. Mocht er in een zaak iets gebeuren, dat niet in den haak is, dan kan de vergunning weer ingetrokken worden. Wethouder DE ROO wijst er op, dat men die macht niet heeft. De wet geeft den Raad geen enkele strafmaatregel. Dan moeten er al heel erge dingen gebeuren. De heer VISSCHER zegt, dat men niet van onbillyk en, „rechtsgevoel" moet spreken. Al heeft de Raad de bevoegdheid afwijking p.n het wettelijke maximum aan de Kroon te vragen, daarom doet men nog geen onrecht door aan de bestaande be paling vast te houden. De heer REEDIJK wil dan het „rechts gevoel" door „rechtvaardigheids gevoel" vervangen. De heer CHAMULEAU wil het maxi mum dan uitbreiden tot het wettelijk maxi mum van 33. De heer LAPORT constateert, dat bij aanneming van dit voorstel er 9 vergun ningen meer komen. Hebben B. en W. zeg genschap wie dat zijn zullen De VOORZ. zegt, dat dit niet het ge val is. Dan worden die achtereenvolgens uitgereikt aan hen die op de lijst staan of wie er zich op laten zetten. Zij moeten al leen een lo aliteit hebben, die aan de ei- schen voldoet. De SECRETARIS leest het verzoek voor, en tevens een adres der plaatselijke drank- bestrijdingsvereenigingen om afwijzend op het verzoek der caféhouders te beschikken. Weth. VERMAIRE vraagt, of aan den leden wel eens gebleken is, dat er werke- lyk behoefte is aan meer vergunningen? Vooral deze tijd lijkt het spr. ongewenscht om tot uitbreiding over te gaan. De heer LAPORT kan zich wel inden ken, dat enkelen behoeften aan een ver gunning hebben doch die krijgen deze dan mogelyk toch niet, omdat ze byv. onder aan de lijst staan. Daarom kan spr. zoo niet met dit voorstel mede gaan. De heer CRUCQ en VISSCHER zyn er eveneens tegen. Zij achten 24 vergunnin gen meer dan voldoende voor een plaats als Goes. De heer CHAMULEAU acht het een on- billijlcheid voor sommige zaken, waar de cliënten wegloopen omdat ze er geen bor reltje kunnen krygen. De heer ECKHARDT is er voor. Hy woont 36 jaar naast het politiebureau en de meeste ongeregeldheden gebeuren in za ken die geen sterken drank mogen verkoo- pen. Wi sterken drank wil hebben, gaat die toch halen waar ze te krijgen is. Het voorstel wordt hierna in stemming gebracht en met 5 stemmen voor en zeven tegen verworpen. Voor waren de heeren Chamuleau, V. d. Does, Eckhardt, Duvekot en Reedijk. B. en W. stellen voor aan N. T. Duve kot's graanhandel een stukje gemeente grond in erfpacht te geven. De heer De LOOZE is verwonderd, dat B. en W. lager gaan dan adressant vraagt. De VOORZ. wyst op de ingewikkelde rekening waartoe men indertyd kwam. Het bedrag is nu alleen, ter vereenvoudiging der afrekening, afgerond. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, in verband met de sluiting van het Wees huis en het verlaten van den dienst van den concierge van het oud-mannenhuis eenige functies aan die van den contro leur Rijkssteunregeling toe te voegen, op dat deze, tot heden ook weesvader, in sa- larieering gelijk blijft. Onze plantsoenen. B. en W. stellen voor over te gaan tot het rooien van een aantal boomen en ver betering van eenige plantsoenen. De heer DE LOOZE is niet tegen het rooien der boomen, doch spr. is er wel tegen, dat men boomen gaat planten die geen enkele waarde bij verkoop hebben. Spr. noemt de Christine Buisman-iep, die volgens de proeven vrywel onaantastbaar is voor iepenziekte. Verder is spr. er voor, om niet de jonge kastanjeboomen te laten staan en de wilgen te rooien, maar spr. wil juist andersom doen. De wilgen groeien en doen het goed en hebben later nog waarde, terwijl een kastanjeboom ook bij bloei, bijv. als de jeugd de vruchten gaat bekogelen, bezwaren mede brengt. De VOORZ. zegt, dat gehandeld wordt volgens advies van den deskundigen tuin man, terwijl deze aanplant, met den opzet de wilgen later te rooien, ontwerp is van prof. Sprenger, die wel zeer deskundig ge acht moet worden. Bovendien moet Staats- boschbeheer er in gekend worden, en zoo wordt toch van alle zijden gewaakt over het stedenschoon van Goes. De heer REEDIJK kan niet accoord gaan, alle iepen zonder meer te rooien. Spr. meent, dat men moet behouden wat behouden kan blijven. Spr. wil eerst een rapport of de boomen, en zoo ja welke, ziek zijn. Voorts is' spr. tegen het rooien van de kastanjeboomen bij de steenen brug. Hoe langer wij die mooie boomen kunnen behouden, hoe beter. De VOORZ. antwoox-dt, dat de bedoeling is, het rapport van Staatsboschbeheer af te wachten. Dat zal wel geen toestemming geven niet-zieke iepen te rooien. Spr. be aamt, dat het jammer is de boomen bij de stèenen brug te rooien, doch deze laten reeds zoo vroeg hun blad vallen, dat ze in den zomer reeds den indruk van het herfstseizoen geven. De heer ECKHARDT wijst op de last die den molenaar op den 's-Heer Hendriks- kinderendyk van de hooge boomen daar heeft. Komt de wind van dien kant, dan kan hij niet malen. Gaan ze er niet uit, dan zal hij zich tot den molenaarsbond wenden. Voorts brengt een nog gezonde boom meer op dan een zieke of uitge leefde. De VOORZ. zegt dat men hier het za- kelylte buiten beschouwing moet laten. Schoonheid van plantsoenen, waar ieder genoegen aan beleeft, gaat vóór den zake- lijken kant. Als de molenaar last heeft van de boomen, moet die kwestie afzonderlyk bekeken worden. De heer ECKHARDT blijft voor gron dige behandeling. Hier en daar een boom laten staan, zal nimmer een mooi aanzicht geven. Dat kan alleen bij een geheel nieu wen' aanplant. De heer LAPORT wil het rapport van het Staatsboschbeheer afwachten. Dan pas kan een omschreven voorstel opgemaakt worden. De VOORZ. zegt, dat dit voorstel meer een gevraagde „machtiging' is. Als die houtvester komt, en advies geeft, dan wil len B. en W, dadelijk in kunnen grijpen, omdat het nu de tyd is om boomen te ver- koopen. De heer VISSCHER kan niet beoordee- len of de boomen aan de steenen brug ver sleten zijn, maar hij zou het jammer vin den als die gerooid moesten wox'den. De VOORZ. verzekert, dat met de schoonheidswenschen van alle leden zeker zooveel mogelijk rekening gehouden zal worden. De heer LAPORT wil de Raad nog eens bijeenroepen voor een uiteindelijke beslis- Weth. VERMAIRE acht dit overbodig, daar toch niet anders gehandeld mag wor den, als door het Staatsboschbeheer wordt bepaald, hetgeen wel in den geest van de gevoelens van den Raad is. De heer KLOOSTERMAN vraagt ook verbetering van het plantsoen Rimmeland- plein. Vooral de boschjesstruiken op de hoeken zijn gevaarlijk voor het verkeer. De VOORZ. zegt. dat dit ook de aan dacht zal hebben. Ongetwijfeld heeft men reeds verbeteringen aan de plantsoenen ge constateerd. De nieuwe tuinman blijkt een goede kracht te zyn. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Na aanbieding der gemeenterekening 1939 en de begrooting voor 1941 wordt als nog goedgekeurd een toegevoegd voorstel van B. en W., inhoudende een aanvulling der politie-verordening betreffende maat regelen op het colporteeren. By de rondvraag wijst de heer ECK HARDT op de lage belooning van den ge meente-aanplakker, waarop 'de VOORZ. mededeelt, dat reeds een toelage verleend werd. De heer VISSCHER vraagt of er een mogelijkheid is, dat eenigermate in den woningnood wordt voorzien. De VOORZ. zegt dat men druk met voorbereidende maatregelen bezig is. Er zyn besprekingen met een woningbomwer- eeniging gaande en spr. acht de mogelijk heid tot resultaat te komen, aanwezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3