Provinciale Zeeuwschè Courant f Opis Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant .aag Bill ex. j v t 183ste JAARGANG NUMMER 247 DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per vreek of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels f1.50, tedere rege! meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50, tedere regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN FR ANCO. Het D.N.B. verspreidt het vofgende Communj'qué De Führer heeft gisteren aan de Fransch—Spaansche grens een ont moeting gehad met den chef van den Spaanschen staat, generaal Franco. Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke wederzijdsche kame raadschap der twee naties werd ge voerd, werd deelgenomen door dea rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, en door den Spaanschen minister van buitenland sche zaken, Serrano Suner. Voldoening: in Italië. De ontmoeting: van den Führer en Franco heeft in Noord-Italië groot opzien en levendige instemming gewekt. De dagbladen wijzen op de groote politieke en interna tionale beteekenis van het onderhoud aan de Fransch-Spaansche grens. De bijeenkomst toont in de eerste plaats, aldus de Popoio d' Italia, dat Spanje trouw het program van zijn wederopbouw uit voerend, ernstige en hechte betrekkingen van vriendschap en samenwerking met de mogendheden in stand houd, die het ter zijde stonden in de groote en moeilijke uren van zijn verheffing. De ontmoeting tusschen den Führer en den Caudillo is ge heel ingeschakeld in de politiek, die Berlijn en Rome voeren jegens het bevriende Spanje. Dit wordt door 't Italiaansche volk met levendige voldoening toegejuicht. De Corriere della Sera wijst er op, dat de bijeenkomst een nieuw bewijs vormt voor de gemeenschap des geestes en der doel stellingen, benevens van de vriendschap, die de volken der spil verbindt met het volk van het nieuwe Spanje. De ontmoeting krijgt een bijzondere be teekenis op 't oogenblik dat Engeland door Churchill, en Eden'vergeefs zijn laatste po gingen in hetwerk stelt om bondgenooten te vinden, die zouden moeten strijden voor het in puin vallende imperium. De houding van het nieuwe Spanje heeft'nooit twijfel doen ontstaan. De Gazetta del Popolo verklaart, dat de ontmoeting ongetwijfeld een krachtige reactie zal hebben op den diplomatieken toestand, welken de reeks der directe con tacten van de verantwoordelijke leiders der spilpolitiek sedert eenige maanden heeft in geleid. De bestudeering der internationale problemen door Hitier en Franco zal niet nalaten een doeltreffende bijdrage van hel derheid en solidariteit tot den algemeen Europeeschen toestand te leveren. De ontmoeting in de Pyreneeën, aldus de Stampa, maakt een einde aan alle tenden- dieuze manoeuvres van Londen om verwar ring te doen ontstaan in de duidelijke hou ding .van Spanje. De vriendschap van Spanje met de spilmogendheden is door het bloed bezegeld en zal iedere proef door staan. Geen linnen goederen voor minder punten. Naar aanleiding van in enkele dagbladen opgenomen berichten, volgens welke het voornemen Zou bestaan, linnen en halflin nen goederen buiten de distributie te doen vallen, of deze goederen tegen een minder aantal punten dan goederen van wol en katoen beschikbaar te stellen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat een der gelijk voornemen niet bestaat. Op don uitkijk langs do Noorsche kust tijdens de vaart van een Duitsch con- vooi naar het hooge. Noorden (Foto Weltbild) IPUüOL ion hussl ïg Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Nederlandscihie winter hulp-organisatie in wording. Naar wij vernemen worden er plannen ontworpen voor het stichten van een Nederlandsche, winterhulporganisatie, in denzelfden geest, zooals deze in Duitsch- land reeds sinds eenige jaren bestaat. Deze plannen vinden zich reeds in een verge vorderd stadium. Er zal een eereraad wor den gevormd, waarvan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, voorzitter zal zijn. Alle groepeeringen der Nederlandsche bevolking zullen in dezen raad vertegen woordigd zijn en zullen haar medewerking aan de organisatie geven, zoodat van een breed nationaal winterhulpwerk gesproken kan worden. Nieuwe regeling der oud-militairen. Het Is te weinig bekend, dat er in Ne derland een fonds bestaat, dat reeds sinds 125 jaar aan oud-militairen en in het bij zonder aan verminkte strijders en nage laten betrekkingen van gesneuvelden een aanvullenden steun geeft op hetgeen dezen in den vorm van pensioen of anderszins van den staat ontvangen. Deze onbekend heid is misschien de reden ervan geweest, dat er zich in den 'laatsten tijd in den lande hier en. daar comité's voor hetzelfde doel hebben gevormd. Bedoeld fonds werd bij koninklijk besluit van 9 November 1815 opgericht en droeg den voor dien tijd niet ongebruikelijk lan gen naam van „Het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in de Nederlanden". In het begin heeft het fonds vooral de oud-strijders van Waterloo en van den tien- daagschen veldtocht gesteund. In de laat ste vijftig jaren waren het voornamelijk de oud-miliairen van het Indische leger, die een aanvullenden steun op hun pen sioen kregen. Het fonds keerde aan dezen gemiddeld c.a. 55.000.per jaar uit. Deze middelen werden gevonden uit de rente van een kapitaal, zoomede uit de opbrengst van de jaarlijksche collecten, welke „met inachtneming van plaatselijke omstandigheden en gebruiken zooveel mo gelijk aan de huizen der ingezetenen ge houden dienden te worden". De collecten worden, bij voorkeur gehouden op den z.g. Waterloo-dag (18 Juni). Bovendien heeft het fonds vele oud-mili1- tairen geholpen, doordat in zijn invaliden huis te Leiden steeds een honderdtal ver pleging en woning konden vinden. Toen in de laatste jaren er minder belangstelling voor deze inrichting bestond in het algemeen wordt gestichtsverpleging in den laatsten tijd minder gewaardeerd werd het invalidenhuis gesloten, nadat ons ge bleken was, dat de aldaar verpleegden kon den worden ondergebracht in het invaliden huis „Bronbeek". Het gebouw te Leiden werd voorloopig verhuurd en de huur opbrengst weder aangewend voor steun aan behoeftige oud-militairen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het fonds alleen al aan zijn traditie ver plicht is, thans in de eerste plaats zijp steun aan de verminkten en de nagelaten betrekkingen van den strijd 1940 te geven. Daartoe werd bovendien samenwerking verkregen met de navolgende vereenigin- gen en instellingen: Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's Lands zeedienst, Adderfonds Ma rine-Rampenfonds; Nationale vereeniging steun aan miliciens; Nationaal fonds voor ondersteuning van nagelaten betrekkingen der in Nederlandsch-Indië gevallen mili tairen; Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot"; Nederlandsche vereeniging „Ons Leger"; Nationale bond „Het Mobilisatie- kruis"; Stichting „Strijdersoffer Mei 1940". De organisatie van het fonds stelt in staat om de steunverleening op doeltref fende wijze over geheel Nederland te doen geschieden. Wat nu betreft de steunverleening aan de müitaire slachtoffers 1940, ligt het in de bedoeling van het fonds, deze zoodanig te doen geschieden, dat de verminkten c.q. de nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelden, zoo spoedig mogelijk uit den toestand van afhankelijkheid geraken. De verzoeken om steun kunnen gericht worden tot de districtscommissies in de groote steden, en, wanneer daarvan het adres niet bekend zou zijn, tot de burgemeesters der gemeenten, met verzoek om doorzen ding. Het fonds vertrouwt, dat zijn jaarlijk sche collecten in de toekomst belangrijk meer belangstelling zullen ondervinden, dan de laatste jaren het geval was, en "dat het fonds daaruit, zoomede uit extra giften, den aanvullenden steun op hetgeen de staat doet, zal kunnen geven. Regelmatige versterking van de financiën van het fonds zal noodig zijn. Wjj vermelden, in verband daarmede het gironummer 75597 en het adresNes57,Amsterdam. De afsluiting van het Zwolschediep als onderdeel van de werkzaamheden voor den Noord Oostpolder is aangevangen. Geleidelijk groeien de dijkstukken door het opspuiten van zand (Foto Pax-Holland) Hansweert heeft last van de stank. De Gekro is in werking, maar de stank zal ophouden. De Directie is vatrgoeden wille. Een vale mist heeft de Schelde dicht getrokken. We zien, staande op den hoo- gen dijk tegen een muur van mist aan, een muur van ondoordringbaar grijs. Het is om je heen en de küle damp legt een beklemmingDaarbij, er staat een koude Noordooster, zoo'n verraderlijke herfstwind, die je doet verlangen naar een warme kachel en naar een zachtzingende muziek van een keteltje op het vuur. Maar hier op den dijk, met het uitzicht op het nu kleurlooze water van de Schelde, waar op de grijze kustvaarder, die juist den he- veningang heeft bereikt in een volmaakte camouflage al even kleurloos is, vergaan alle illusies van een schoon uitzicht. En toch, die Noordooster heeft zijn goede zijde, want nu wordt de kwalijkriekende stoom van den destructor de Schelde inge dreven. Er zijn klachten in Haftsweert en inder daad, het is niet pleizierig in een kwalijk riekende atmosfeer te verkeeren. De des tructor van de Gekro, die hier in bedrijf is gesteld, verspreidt een onaangename geur en vooral, wanneer de wind uit het Zuiden waait, zooals een paar dagen ge leden, wel, dan staat Hansweert wat men noemt in een kwaden reuk. Zoo erg moet het geweest zijn, dat men het in de jongste raadsvergadering van Kruiningen rioodig oordeelde er openbaar lijk aandacht op te vestigen. Voor ons was dit een aanleiding ons ter plaatse op de hoogte te stellen. Want stank, dat is wel het alleronaangenaamste waar voor men zich gesteld kan zien, vooral in van een destructor. Dat ligt in den aard van het bedrijf 4711 is het niet bepaald, wat men daar op zijn reukzenuw voelt inwerken. Tot voor kort had het Gekrobedrijf in Hansweert uitsluitend een verzamelplaats, vanwaar de cadavers naar Overschie wer den overgebracht. Toen zich echter teeke nen begonnen te vertoonen, dat er trans portmoeilijkheden zouden komen, leidde het onderzoek naar de mogelijkheden om te geraken tot de oprichting van een des tructor in Zeeland tot de conclusie, dat Hansweert, daarvoor de aangewezen plaats was. Nü is het met de vestiging van een nieuw bedrijf in dezen tijd niet zoo een voudig. Ook de directie van de Gekro heeft dit ondervonden, want hoewel de voorbereidingen reeds lang te voren waren getroffen, deden zich niet slechts bij de uitwerking der plannen moeilijkheden voor, speciaal met betrekking tot de koelwater voorzieningen, ook toen de transportbe lemmeringen grooter werden, werd de di rectie voor de noodzakelijkheid geplaatst onmiddellijk in te grijpen. De aangevoer de cadavers konden niet vlot vervoerd worden en toen moest wel het besluit worden genomen, op zeer korten termijn den destructor in bedrijf te stellen. Tijdens een onderhoud, dat wjj gisteren met den burgemeester den heer B. C. de Mul hadden, deelde deze ons mede, dat B. en W., voordat de vergunning ver leend werd, een onderzoek hebben ingesteld te Dordrecht en te Overschie, waar de des- tructoren werden bezocht. De ervaringen daar opgedaan waren zeer bemoedigend envan hinder werd zeer weinig gemerkt. In overleg met den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid werden daarna de voor waarden opgesteld voor de vestiging van het destructie bedrijf te Hansweert. In normale omstandigheden, aldus de burge meester, zouden de klachten zijn uitge bleven, maar nu deden zich, tengevolge van de bijzondere omstandigheden tal van bezwaren voor, waardoor de bouw werd vertraagd. De voorwaarden waren inder daad van zeer vèrstrekkenden aard en wij hadden dus de overtuiging, dat bij een strikte naleving daarvan, de bewo ners van Hansweert geen hinder zouden ondervinden. Toen echter de klachten kwa men, hebben B. en W. zich schriftelijk met de directie van de Gekro in verbinding gesteld, om haar te wijzen op de nood zakelijkheid van een naleving der voor schriften. In haar antwoord heeft de di rectie medegedeeld, dat moeilijkheden wa ren onderwonden met de vacuumpompen, waarin' de afgewerkte stoom moet neer slaan. De directie zegde echter toe, dat harerzijds alles in het werk zou worden gesteld, om het euvel zoo spoedig mogelijk te verhelpen. Uit deze verklaring, aldus voegde de burgemeester hieraan toe, blijkt wel duidelijk, dat de directie van de Gekro van goeden wille is. Thans zijn er echter weer klachten vernomen en toen er in den raad over werd gesproken, heb ik het wenschelijlc geoordeeld, te verklaren, dat het gemeentebestuur desnoods' niet voor zeer krasse maatregelen zou terugdeinzen. Zal het zoover komen, dat het bedrijf op grond van deze klachten gesloten wordt? Bij ons bezoek, dat wij vervolgens aan het bedrijf zelf hebben gebracht, hebben wij de overtuiging gekregen, dat het zoover niet zal behoeven te komen. Wij hadden een onderhoud met den heer de Kroes, die ons een inzicht heeft gegeven in de moeilijk heden, waai*voor hij zich ziet geplaatst om het bedrijf op gang te brengen. We hebben last met het water, zoo verklaarde de heer de Kroes. Wel merkwaardig in een land als dit, maar de boringen, die wij reeds lang van te voren hebben verricht waren geenszins bemoedigend. De leemlagen waarop wij zijn gestuit, lieten zoo weinig water door, dat wij moesten omzien naar andere mogelijkheden, om in onze be hoefte aan koelwater te voorzien. Er zijn een aantal wellen aangeboord en daarnaast hebben vrij getracht gebruik te maken van het kanaalwater. De groote verschillen der getijden deden wederom nieuwe moeilijk heden rijzen. Deze sti-ubbelingen waren voor een belangrijk deel oorzaak, dat men vooral bij Zuidelijken wind, hinder heeft ondervonden van de onaangename geuren, die verspreid werden. Terwijl wij dit gesprek voerden stonden wij juist onder de uitlaat van de fabriek en we konden ons dus „aan den lijve" over tuigen, wat er in de Hansweerters moet zijn omgegaan, toen de geuren over het dorp werden heengedreven. Thans, zoo deelde de heer de Kroes ons mede, meenen wij de oplossing te heb ben gevonden. Er zal nu water worden „gehamsterd". Het haventje van de voor malige scheepswerf zal worden afgedamd, waar-door er water kan worden opgeza meld. Zoo zullen dus binnenkort haven en wellen in de behoefte aan water ruim schoots kunnen voorzien, terwijl bovendien de tegenslag, die met de vacuumpompen werd onder-vonden, in de toekomst als uit gesloten kan worden beschouwd. Wat die tegenslagen betreft, och in ieder jong bedrjjf doen zich moeilijklurien voor, gelijk in ieder pasbeginnend luns houden de melk wel eens overkool: t en de aardappels aanbranden. .En dat ruikt ook niet lekker. Slachtoffers van de duisternis. Toen Dinsdagavond elf uur de kleer maker Verpoorte uit Bergentheim nog niet in zijn kosthuis was teruggekeerd, werden zijn huisgenooten ongerust en waarschuw» den de politie. Deze stelde aanstonds een onderzoek in en slaagde er na eenigen tijd in, het lijk van den man uit het Overijselsche Ka naal op te halen, in de nabijheid van de woning van zijn patroon. V. had om negen uur die woning verlaten. Men neemt aan, dat ook hij door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. Voorts is de 56-jarige J. A. de K. in het donker van de trap van zijn wó'ning in de Magdalena Moonsstraat te Leiden ge vallen, waardoor hjj een schedelbasisfrac- tuur bekwam. De eerste hulpdienst ver voerde het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis, waar hij in den loop van den nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. In de diepe duisternis, die Dinsdagavond heerschte, zijn te Meppel niet minder dan zes personen te water geraakt. In vijf ge vallen konden de drenkelingen behouden op het droge gebracht worden. De 39- jar-ige ongehuwde schoenmaker Paasman, die naast de brug aan de Meppelersluis te water liep, werd evenwel in bewuste- loozen toestand opgehaald. Men slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. Benzine voor tractoren en stationnaire motoren. In de officieele publicatie inzake ben zine voor tractoren en stationnaire moto ren, welke in het nummer van Maandag is opgenomen, komt de volgende zinsnede voor: „Voor zoover voor de maand November nog geen benzine verstrekt kan worden, komen alleen in aanmerking de volgende werkzaamheden: dorschen, waterpompen ter voorziening van het bedrijf, en in zeer bijzondere omstandigheden grondbewer king." In dezen zin moet het woordje „geen" ver-vallen. Men kan in Hansweert gerust zijn: de stank zal ophouden. Bovendien, er liggen mogelijkheden voor een uitbreiding op industrieel gebied. Naar de burgemeester ons mededeelde, bestaat deze kans inderdaad en op dit gebied liggen er in Hansweert, ook door de gun stige ligging van dit dorp, wellicht nog groote mogelijkheden. De plaats, die door het oorlogsgeweld zoo zwaar werd getrof fen men ziet er nog de trieste relicten van de droeve Meidagen kan zich pp deze wijze verheffen. Daarvoor zal men zich thans wellicht een tijdelijk ongerief moeten getroosten, tijde- lijk, want zeer binnenkort zal aan den stankoverlast voorgoed een einde zijn ge komen. Binnen korten tijd zal de Gekro op volle capaciteit draaien en velen zullen in dit bedrijf emplooi kunnen vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1