STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Goes Vereerilging H. Vlncentius a Paulo. Een diamanten feest en een gouden jubileum. De 20ste en en de 30ste October van dit jaar zijn voor de charitatieve geschiedenis van onze stad gedenkwaardige data. Het charitatieve werk geschiedt veelal niet in de openbaarheid en het blijft dan ook voor velen -onopgemerkt. Maar op een gedenk dag is er aanleiding, er aandacht aan te schenken. Hetgeen dan ook het geval is geweest, toen jl. Zondag de oudste Katholieke ver- eeniging hier ter stede, de vereeniging H. Vincentius Paulo haar 75-jarig bestaan herdacht. Het feit werd vooral kerkelijk gevierd, doch daarnaast werd in besloten kring met waardeering gememoreerd het vele goede, dat in de afgeloopen vijf-en- zeventig jaren vanwege de conferentie van den H. Jacobus op het terrein der liefdadig heid werd verricht. Daarnaast werd warme hulde gebracht aan den jubilaris-Vincen- tiaan, den heer J. van Meerbeek, die op 30 October 1890 als lid der vereeniging werd geïnstalleerd. De vereeniging te Vlissingen was als eerste Zeeuwsche conferentie van den H. Vincentius Paulo op 23 October 1865 door den Hoofdraad bij de reeds bestaande conferentie ingelijfd en onder presidium van den heer van Dierendonk begon zij haar zegenrijk werk. In verband met de bijzondere omstan digheden werd 't feest slechts in stilte her dacht en viel het accent op de kerkelijke plechtigheid, in de O.L. Vrouwekerk. De pastoor der parochie, de Z.Eenv. heer J. Timp, geassisteerd door de kapelaans J. Dunselman en W. van Niekerk, droeg een plechtige H. Mis van dankzegging op. Het altaar was voor deze gelegenheid stemmig met palmen en bloemen versierd, terwijl voor het altaar het beeld van den patroon heilige St. Vincentius Paulo was opge steld. In een des middags gehouden bijeen komst werden de jubilea in intiemen kring herdacht. De president der conferentie, de heer J. L. Buissing, hield een korte feest- toespraak, waarbij hij aan den jubilaris de in gouden lijst vervatte beeltenis van den stichter der vereenigingen Frederik Oza- nam overhandigde. Een zelfde portret ont ving de secretaris, de heer A. Hansen, ter wijl als bljjk van erkentelijkheid voor zijn vele bemoeiingen een wandbord met de beeltenis van den patroonheilige aan pastoor Timp werd aangeboden. Na een kort woord van den vice-presi dent, den heer A. J. Guinée, gaf de secre taris een uitnemend verzorgd historisch overzicht van het wel en wee der vereeni ging, waarbij hij een duidelijk beeld gaf van het vele goede, dat tot stand kon wor den gebracht. Hartelijke woorden sprak daarna pastoor Timp tot de leden der vereeniging en in het bijzonder tot den gouden jubilaris, zulks ook uit naam van de beide kapelaans. De heer Van Meerbeek sprak een woord van dank, daarbij vooral God dankend, dat Hij hem had willen gebruiken om werk zaam te zijn in het belang van die geeste lijk en stoffelijk in kommervolle omstan digheden leefden. Nadat ook nog de president der Middel- burgsche conferentie het woord had ge voerd, sprak de heer Buissing een slot woord. De dag werd besloten met een plechtig lof, door den pastoor der parochie, die na mens de geheele parochie het zegenrijke werk der vereeniging herdacht. DE WERKTIJD BIJ DE MIJ. „DE SCHELDE". In verband met de duisternis is de werk tijdregeling met ingang van Maandag j.l. wederom gewijzigd. De arbeiders boven 16 jaar werken thans als volgt: Van Maandag tot en met Vrijdag van 8.30— 13 u. en van 13.3018.15 u. en des Zater dags van 8.3012 en van 12.30 tot 15.30. Voor de arbeiders beneden de 16 jaar is de regeling: van Maandag tot en met Vrijdag van 8.3013 u. en van 13.3017.30 u.; des Zaterdags van 8.3012 en van 12.30— 14.30 u. Uit het bovenstaande blijkt, dat dus voörloopig ook Zaterdagsmiddags zal wor den gewerkt. Het aantal werkuren bedraagt thans wel meer dan 48, doch er zal het gewone weekloon worden uitbetaald. Wanneer in de komende maanden de arbeidstijd min der dan 48 uur zal bedragen, wordt dit tegoed verrekend. BETALING STRAATBELASTING. Belanghebbenden wordt er op gewezen dat de straatbelasting op 1 October j.l. betaald had moeten zijn. Op 1 November zal tot vervolging worden overgegaan. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling, alhier stonden Maandag als werkzoekenden ingeschreven: Mannen: 1 drukker, 4 grondwerkers, 1 loodgieter, 2 opperlieden, 4 schilders, 6 timmerlieden, 2 opzichters, 1 politoerder, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, 17 metaal bewerkers, 5 brood/banketbakkers, 1 kok, 3 magazijnbedienden, 2 reizigers/agenten, 1 chauffeur, 12 kellners, 26 loopers, 2 por tiers, 17 transportarbeiders, 25 kantoorbe dienden, 18 varensgezellen (w.o.: stuurlie den, machinisten, stokers, matrozen enz.), 44 losse arbeiders. Vrouwen: 1 winkeljuffrouw, 4 kan toorbedienden, 2 huishoudsters, 3 dienst boden, 4 werksters. Totaal 210 ingeschrevenen (vorige week 241). Alzoo een vermindering van 31 werk zoekenden. EEN ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. Maandag her-dacht de commies S. Klap den dag dat hij vóór 25 jaar bij de Ned, Spoorwegen in dienst trad. De jubilaris die in zgn diensttijd slechts twee stand plaatsen buiten Zeeland heeft gehad, n.l Scheveningen en Boxtel, is thans sedert 1 Juli 1928 op het station alhier werkzaam en heeft zich door zijn optreden zoowel bij het personeel als de zakenrelaties vele vrienden mogen verwerven. Dit kwam duidelijk tot uiting bij de huldiging die plaats vond in een der wachtkamers, waar zich het personeel voor zoover dit aanwe zig kon zijn, had verzameld. De chef van den lijndienst, de heer Blan- kert uit Utrecht heeft daar den heer Klap op waardeerende wijze toegesproken en gewezen op den goeden staat van dienst. Voorts deed hij mededeeling van een be sluit van de directie waarbij de heer Klap, die sinds begin Mei wegens ziekte van den stationschef deze functie waar neemt, op verzoek van het personeel van het station Vlissingen, bevorderd is tot chef commies. Verder overhandigde spr. den jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak de heer D. E. Praag. Deze wees op de prettige samenwerking zoowel met collega's als het overig personeel en deed zijn woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardeering in den vorm van een ets en een mand bloemen. Tenslotte sprak voorts nog de heer I. P. J. van Aartsen, procuratiehouder van de expeditieonderneming Brasch en Ro- thenstein. Ook deze spreker getuigde van de prettige samenwerking, terwijl een bloemstuk als blijk van medeleven met dezen blijden dag was gezonden. Ook van andere zijde mocht de jubilaris nog een bloemenhulde ontvangen. GEVONDEN VOORWERPEN. De -Commissaris van politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: een groot aan tal dames- en heerenrijwielen; eenige bed den en dekens; gummiband van een rij wielzadel; stamkaart-etui; huissleutel; doublé ketting met schuifje en plaat; ring met steen gevonden in het puin op den Nieuwendijk; 4 sleuteltjes aan ring; pakje, inhoudende dameskleeding; eenige vleesch- kaarten; twee pasfoto's; huissleutel; kleine ijzeren sleutel; 3 sleutels aan ijzer draad; kosteloos rijwielbelastingmerk; etui met teekenbenoodigdheden; en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent: weekkaart auto- busdienst GoesMiddelburg bij Lijnberg, Kaaskadestraat 9; hangertje van horloge ketting bij fam. Sitzen, Walstraat 72, tijd. Timmermansstraat 125 b te Zoutelande; twee sleuteltjes aan ring bij Schets, Papa verlaan 1; zwarte jongensschoen bij J. W. de Bijl, Koudekerkscheweg 84; 2 Lipsleu- tels aan een plankje bij Cazon, Ravenstein- plein 26; rood regenkapje bij Wanst, Ach ter de kerk 7zwarte kinderalpinomuts bg Izeboud, Slijkstraat 38; blauwe sport- pet bij Gillissen, Glacisstraat 30; zilveren vulpotlood by Wildschut, Koudekerksche weg 51; grijswollen das bij J. de Jonge, van Nispenplein 34; jongedameshandschoen by van Weele, Slijkstraat 23; moersleutel bij Bode, Koudekerkscheweg O 26; me daille bij M. Belfroij, Groote Markt 11; soksleutel bij N. de Bart, Breewaterstraat 14; tabakspijp in etui bij R. de Landmeter, Walstraat 9; bruin beige jasje by F. van Leeuwen, Groote Markt 2; vleeschkaart by A. H. van der Linde, Beursstraat 1; paar blauwe dameshandschoenen, paar zwarte dameshandschoenen, paar zwarte glacé damesliandschoenen, zilveren siga rettenaansteker bij kantoor P.Z.E.M., Koningsweg; sleutel van kast bij van de Velde, St. Jacobstraat 20; 2 zilverbons bij F. Schets, Noordstraat la; linker bruine glacé heerenhandschoen bij Antheunisse, L. Zelke 22; gummi-regenjas by Wanrooij, Walstraat 36; klompjes aan zilveren ket tinkje bij van Borren, v. d. Swalmestraat 15; 1 ons tabak by Jilleba, Kerkstraat 7; qzeren hamer bij L. Jobse, Clijverstraat 36; nikkelen polsarmbandhorloge met le deren riempje bij J. J. de Jonge, Breewa terstraat 32; blauw damesvest bij J. de Nooijer, Meidoornlaan 17; rechter bruine wollen dameshandschoen by A. Mallie, Arbeidsstraat 11; kindei'portemonnaie met inhoud bij van Akkeren, Verk. Quakkelaar- straat 88; gouden zegelring bij Kats, A. Dekenstraat 167; bruin kinderjasje by Kroon, Slgkstraat 2; passer bij N. de Bruijne, Nieuwstraat 41; nikkelen arm band bij D. J. v. d. Kop, v. Dishoeckstraat 13 actentasch by Directeur van het Postkantoor alhier; boordentasch bij Nag- tegaal, Hobeinstraat 13; bruine dames- portemonnaie by Hagberg, Margrietenlaan 51; 6 kinderhemdjes bg mevr. Wisse, C. Buskenstraat 54; rijwielbelastingmerk bij Davidse, Walstraat 84. Getijen. Oct. (Zomertyd) Hoogwater Laagwater Donderd. 24L.K. 6.42 19.24 0.44 13.11 Vrijdag 25 7.52 20.44 1.43 14.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springty. Officiëele publicaties HERSTEL GEDEELTELIJK BESCHADIGDE BOERDERIJEN. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis: I. dat voor gedeeltelgk beschadigde boerderijen 80 van de schade als voor schot op de tegemoetkoming in de schade kan worden uitgekeerd; H. dat de sub I bedoelde schade zoo veel mogeiyk in overleg met de schade-en quête-commissie zal moeten worden vast gesteld. Middelburg, den 22 October 1940. De Burgemeester van Middelburg. DE BORDES. Marine en Leger Eervol ontslag. By besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, is met ingang van 1 November 1940 le. aan de vice-admiraals B. Schreuders en A- Vos eervol ontslag uit den dienst ver leend, wegens langdurigen dienst 2e. aan den officier van administratie der le klasse mr. D. B. A. Franken en aan den officier van administratie der 2e klas se H. A. Kegser, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, wegens opheffing van hun b^trekVirrr. BRUGWACHTER NIEUWE NB URG GAAT HEEN. Nu de heer J. Nieuwenburg met ingang van 1 November zijn functie als brugwach ter van de Kanaalbrug zal neerleggen, we gens pensioengerechtigdheid, hebben wg een praatje met hem gemaakt. De heer Nieuwenburg, die in 1875 gebo ren is, kwam in 1904 bg den Rgkswater- staat in dienst en werd geplaatst bij de schipbrug te Vlissingen, waar hij op 1 April van dat jaar zijn functie aanvaardde. Op 1 Juli 1907 ging hy over naar de slui zen te Vlissingen en daar heeft hij het grootste deel van zijn ambtelijke loopbaan doorgebracht. Hij was toen tevens aange wezen om te varen op het vaartuig van den Rijkswaterstaat. In 1929 verliet de heer Nieuwenburg Vlis singen en kreeg hy het commando over de Kanaalbrug alhier. Toen reeds werd er veel geklaagd over het lang open blijven van die brug, waarbg te dikwgls over het hoofd werd gezien, dat ook een draaibrug aan slijtage onderhevig is. Dit alles werd er in den loop der jaren niet beter op en niettegenstaande de thans scheidende met zyn helpers alles deden wat zij konden om den hinder tot een minimum te beperken, het afdoend herstel werd steeds dringender. Toch zou het nog tot het najaar van 1938 duren voordat een oude bekende van den heer Nieuwenburg naar Middelburg kwam de Vlissingsche schipbrug, die tijdeiyk in het verkeer moest voorzien. Nu kon de brugwachter zgn goede zorgen aan die brug gaan besteden zooals hij het reeds een kwart eeuw eerder ook had gedaan. In dien tgd was de Kanaalbrug geheel vernieuwd 'en geëlectrificeerd. Zooals alles de kinderziekten moet door maken ging het ook met deze nieuwe brug en daarom wilde in het begin de electrische installatie niet recht vlotten, doch den laat- sten tgd hoort men daarvan niet veel en het publiek is nu dankbaar, dat de bedie ning zoo vlug gaat. Toch zal het laatste jaar van den dienst den heer Nieuwenburg ook steeds in het geheugen blgven en dan denken wg maar even terug aan de Meidagen, toen hg met den heer J. E. Buijs, eveneens brugwach ter, onder de moeilijkste omstandigheden op zijn post bleef, steeds in groot levens gevaar verkeerende en zij vaak tegenstrij dige orders op de juiste wijze moesten trachten uit te voeren. En nu hij een welverdiende rust zal gaan nemen in een woning in het deel van Mid delburg bekend als „achter de hooge brug", is men weer aan het werk aan „zijn" brug, het dek wordt vernieuwd en dit brengt ook weer zgn eigenaardige moeilgkheden met zich. De opvolger zal zgn de heer A. Vermaak, thans kantonnier-brugwachter te Vlake, die sedert 1929 bij den waterstaat in dienst is en die als hoorende tot een volgende gene ratie, volgens den scheidenden functionna- ris, met de geheimen van de electriciteit beter op de hoogte is. Dit kan de bediening slechts ten goede komen. HET BOREN IN DE ABDIJ. In de Abdij is men thans begonnen met de boorwerken van den zesden en laatsten waterbron. Het ligt in de bedoeling deze zes bronnen later door een ringleiding te verbinden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 tot 8 uur n.m. sleuteltje, twee pas foto's, belastingmerk in étui, school-étui, mantelband, rood kinderportemonnaitje met ritssluiting, blauw glacé dameshandschoen, bol wol, identiteitsbewijs ten name van P. de Buck, blauwe postduif, boodschaptasch met inhoud, huissleutel, groene dames handschoen, koperen huissleutel, wollen kinderhandschoen, identiteitsbewgs ten na me van A. J. P. Zegers, zwarte glacé da meshandschoen. Bij vinders zakbatterg bg C. van Ha- veren, ter Hoogestraat, 't Zand 50 mes in scheede bg J. de Klasse, Noordsingel 62; zwarte dameshandschoen bij M. Poppe, Spanjaardstraat 5 kinderhandschoen bg E. Loontjes, Dam 21 paar nieuwe kinder klompen bij D. Bassie, Noordweg 194 mantelband bij D. Minnaart, Gortstraat 175 snelbinder bg N. Janse, Segeersweg 54; zilveren kinderarmband by N. Verhage, Lange Viele 4850 doublé armband bij C. F. Vetter, Lange Viele 71 dameshemd en pantalon bg C. Mulder, Tuindorp E 13 te Arnemuiden polshorloge bg C. Geerse, Lage weg E 288wollen das bg F. de Meijer, Nadorstweg 5 armbandje bij M. Minnaar, Veersche singel 122 blauwe muts bg I. Kandel, Lange Giststraat 26 paar klompen bij J. van Luijk, Heeren straat 21blauwe vulpen bg J. de Troije, St. Jansgang 44 regenkapje bij T. Koole, Oud Arnemuidschpad belastingmerk bg A. Isendoorn, Lange Giststraat 25 bijbeltje, Oude Veerscheweg 17 duimstok bij Strub- be, Nadorstweg 8b paar lange zwarte wol len dameskousen bg de Klerk, Koning straat 26rgwielbelastingmerk bij J. Schoolmeester, Dam 11 vulpen by W. Baars, Schoorsteenvegerssingel 32 dop van een kinderwagen, gemeente-veldwach ter St. Laurensgroene ceintuur bg L. Bolier, Spuistraat 24 sigaretten-étui en sigarenaansteker bg M. van Flierenburg, Voldergstraat 6 belastingmerk bij W. P. Ingelse, Breestraat 63 bruine glacé meis jeshandschoen bg G. Hubrechtsen, Voldery- laagte 3 7 zakdoeken bg C. Caljouw, Vol- derglaagte 10bruine dameshandschoen (linker) bg J. Hollebrandse, Seisweg 101 belastingmerk bg M. Dekker, Nadorstweg 9 armbandje bij H. van Wezepoel, Wagen plein 1 zwarte hond bg H. J. Flierman, Jasmgnstraat 43 lipssleutel no. 6417 bg P. A. v. d. Maas, St. Pieterstraat 58 oud heerenrijwiel bg L. Geus, Molenberg 54 bruin lederen heerenhandschoen bg Kees den Hollander, Heerengracht 62 school melkkaart bg B. Hoek, Segeerssingel 12 twee mantelknoopen bg B. Huisse, Singel straat 11fietskussentje bg mej. J. Bos- dgk, Beenhouwerssingel 57 mantelband bg Wim Geertvliet, Emmastraat 28be lastingmerk bg H. H. Jansen, Koepoort- straat 20 glacé heerenhandschoen by W. Vader, Korte Delft 44. VOORSCHOTTEN BIJZONDERE SCHOLEN. Er moet bygepast worden. Volgens het daaromtrent bepaalde in de Lagere Onderwijswet moeten, om de drie jaar de voorschotten aan de bijzon dere scholen vergeleken worden met de werkelgk gemaakte kosten en dan vermin derd worden tot het werkelgk benoodigde bedrag. Deze berekeningen moesten, in verband met de overgangsbepaling, voor eenige scholen in deze gemeente over vier jaar gemaakt worden, en ze luiden als volgt: R.K. Jongensschool, ontving als maxi mum-vergoeding over 19341937 totaal 3510.45 en de werkelgke uitgaven be droegen 5634.86. R.K. Meisjesschool (G.L.O.) ontving als maximumvergoeding 7540.60 en de wer kelijke uitgaven bedroegen 8131.42. R.K. Meisjesschool (U.L.O.), ontving als maximum-vergoeding 3728,68 en de wer kelgke uitgaven bedroegen 4861.44. Hervormde School, ontving als maxi mum-vergoeding 14062,56 en de wer kelijke uitgaven bedroegen 15168,98. Chr. "chool (G.L.O.) ontving over 1935 1937 als maximum-vergoeding 7310.80 en de werkelgke uitgaven bedroegen 8076.24. Chr. School (U.L.O.), ontving over 1935 1937 als maximum-vergoeding 5777,22 en de werkelijke uitgaven bedroegen 6198,28. Alle deze scholen hadden dus hoogere uitgaven dan de gemeentelgke maximum vergoeding bedroeg en daarmede recht op het ontvangen bedrag. Evenzoo hadden zg recht, volgens de gedane uitgaven, op het ontvangen maximum-bedrag voor het vak onderwijs. MAN DOOR VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Vanmorgen in alle vroegte ontdekten eenige voorbijgangers een begin van brand in 'n galanteriezaak in de Bootenmakers- straat te Zaandam. De er tegenover ge vestigde blokpost van den luchtbescher mingsdienst, die gewaarschuwd werd, greep onmiddellijk in door een slang op de waterleiding te koppelen en waarschuw de tevens de brandweer. Vier kringen ruk ten uit, zoodat men het brandje zeer kort na de ontdekking onder de knie had. Reeds tgdens de blusschingswerkzaamheden had het den omstanders bevreemd, dat de be woner, de ongeveer 45-jarige J. Dekker, zich niet vertoonde. Toen men eindelijk door den zwaren rook heen tot de slaap kamer van den alleen wonenden man was doorgedrongen, vond men hem bewusteloos op bed. Een ontboden geneesheer kon na derhand, toen men nog geprobeerd had door kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, slechts den dood constateeren. Vermoedelgk had het brand je reeds den- geheelen nacht gesmeuld, zoodat de man slapende den verstikkings dood heeft gevonden. HET MUZIEKLYCEUM WORDT SCHOUWBURG. Het Muzieklyceum in Amsterdam dat tot nog toe een muziekcentrum was, al werden er ook dansuitvoeringen gegeven, zal nu tevens een centrum voor tooneel worden en daarmede zal dan Amsterdam Zuid een eigen schouwburg hebben. Het Muzieklyceum is geen Ideale schouwburg. De groote zaal kan slechts 450 bezoekers bevatten, terwgl het too neel in zijn oorspronkelijken vorm te klein is. Groot opgezette voorstellingen met een rijke monteering zullen er dan ook niet gehouden kunnen worden. Men zal steeds bij het bepalen van het op te voeren stuk ernstig rekening moeten houden met de eischen, welke dit aan het tooneel stelt. Wel wordt het tooneel vergroot en ver valt het doek, zoodat meer ruimte wordt gewonnen. Het is niet de bedoeling avant garde tooneel te brengen. De heeren Van Dal- sum en Storm die hier met hun tooneel- groep „Studio" zullen gaan werken, zijn van meening dat deze tijd naast het goe de blgspel tevens stukken van een diepe re inhoud, stukken met een religieuzen achtergrond vraagt. Deze genres zullen dan ook in de eerste plaats gebracht worden. Indien bij een der vinders voorwerpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. NIET TE DICHT ONDER DEN LANGEN JAN KOMEN Hedenmorgen vielen by de werkzaamheden boven aan het overgebleven deel van den Langen Jan eenige stukken steen naar be neden op het terrein waar enkele werklie den aan den arbeid waren. Gelukkig werd niemand getroffen, doch het is een waar schuwing zich niet te dicht bg den toren te begeven zoolang de werkzaamheden voortduren. DIEFSTAL VAN LOOD. De politie heeft aangehouden zekeren J. M. v. d. B., verdacht van diefstal van lood, afkomstig van de Abdggebouwen. OPGEPAST. In de Langedelft beperken de oprui mingswerkzaamheden zich thans niet tot het verwerken en vervoeren van puin en steenen, maar is men ook weder begonnen met afbreki van de opstallen. Met name het voorste deel van het pand der firma de Jager, dat by aanvaarding van het ontwerp nieuw stratenplan, al of niet ge- wyzigd, toch wel vooruit zal moeten ko men, omdat de loop der straat een anderen vorm zal krggen. Als de opstallen allen zijn afgebroken, zal men wel spoedig kun nen overgaan tot onteigening der gronden, waarvoor de daarvoor bestaanden offici- eelen weg zal worden bewandeld. Dan kan men daarna aan verkavelen gaan denken. Wat eigenlgk aanleiding tot dit bericht was, is de noodzakeiykheid een waarschu wend woord te doen hooren om bg het af breken van de hooge muren en gebouwen goed uit te kgken. Het is en blgft ge- vnnrlH'ï Twee Britsche patrouille vaartuigen tot zinken gebracht. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de patrouille-vaartuigen 0-6 en 0-7 door vgandelijke schepen tot zinken zijn ge bracht. Waarschgnlijk is een aantal leden der bemanning gevangen genomen. Doodvonnissen in Madrid. De militaire rechtbank te Madrid heeft de volgende Spaansche socialisten en lei ders van het volksfront ter dood veroor deeld Zugazagoitia (directeur van El Socialista" en oud-minister) Cruz Salido (Marxistische schrgver) Carlos Montilla (beheerder van de Spaansche kunstschat ten) Riva Scherif (zwager van den ex- president Azana) Miguel Salvador (socia listisch leider en diplomaat) Menendez (socialistisch leider en directeur van de staatspolitie onder de volksfrontregeering De laatstgenoemde kreeg dertig jaar zware kerkerstraf. SAMENGAAN VAN MULLERIJ MET DR. VAN RAPPARD. De persdienst der N.S.N.A.P. deelt mede, dat Maandag j.l. te Utrecht op het cen- traalbureau der N.S.N.A.P. een bgeenkomst van de leiding der N.S.NA.Pi-Duitschland en de leiding der N.S.N.A.P.-van Rappard is gehouden. De N.S.N.A.P.-Duitschland, die de sterk ste nationaal-socialistische partij van in Duitschland wonende Nederlanders is en onder leiding van H. P. M. Mullerij staat, heeft zich bij deze gelegenheid geheel solidair verklaard met het program der Groot-Duitsche partij en zich onder lei ding van dr. van Rappard gesteld. Deze heeft den heer Mullerij de leiding opge dragen over de groepen van beide par tijen in het Duitsche rijk. MAATREGELEN VOOR DE AANSTAANDE BESPUÏTINGEN VAN VRUCHTBOOMEN EN -STRUIKEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa« geningen schrijft In verband met de steeds grooter worden de beperkingen, welke bij het gebruik van benzine worden opgelegd, vestigt de Plan tenziektenkundige Dienst de aandacht van alle fruitkweekers ex-op, dat het wenschelijk is rekening te houden met de mogelijkheid, dat in het a.s. winter- en in het daaropvol gende groeiseizoen niet voldoende benzine voor de motorspi-oeimachines, waarvan thans voor de bespuiting van boomgaarden zulk een ruim gebruik gemaakt wordt, be schikbaar zal zijn. Daarom verdient het aanbeveling, nu reeds maatregelen te nemen om voor dit doel de beschikking te krijgen over rugpul- verisateui-s en vooral over rijdbare zgn. tonspuiten. Wellicht zal het nog mogelgk zgn een aantal van deze machines aan te schaffen vóórdat het winterspuitseizoen be gint, wat op het midden van December ge steld kan worden. Daarnaast is het zeer zeker gewenscht, dat streeksgewijs getracht wox-dt, van de aanwezige machines een zoo ruim mogelijk gebruik te maken. Met niet-automatische rugpulverisateurs kunnen onderculturen, struikvormen en jonge hoogstammen bespoten worden. De rubberonderdeelen van deze machines kunnen echter door carbolineum eenigszins aangetast worden. Automatische rugpulverisateurs kunnen voor nog iets hoogere cultures gebruikt worden en ondervinden van carbolineum geen bezwaren. Voor flinke hoogstammen zal echter een tonspuit noodig zijn. Men houde er rekening mede, dat het voor het effect der bespuiting van het grootste belang is, dat alle jonge twggen volledig bevochtigd worden, zoodat de vloeistofwolk tot in de hoogste gedeelten der boomen moet doordringen. Men houde er ook rekening mede, dat met de winterbespuiting reeds in het mid den van December begonnen wordt, als het weer daarvoor gunstig is (geen vorst, droog weer en zeer weinigwind)zoowel omdat daardoor een gunstig resultaat der bespuiting bevox-derd wordt, als omdat' de bespuiting zelf, bg gebruikmaking van handmachines, langzamer verloopt en dus meer tijd zal eischen. Nederlandsche Roode Kruis-ambulance van derden tocht uit Frankrijk terug. De Nedei-landsche Roode Kx-uis ambu lance naar Fx-ankrijk is dezer dagen na een zware reis met 52 ernstig zieke Ne derlanders van haar derden tocht naar het Zuiden van Frankx-ijk tex-uggekeerd. Slechts 9 van deze Nederlanders wax-en in België woonachtig, de overigen hoor den allen in Nederland zelf thuis. Deze reis was wel de moeilgkste van de drie welke men tot nu toe gemaakt heeft. Vrij wel alle patiënten moesten liggend ver voerd worden. Het ligt voor de hand, dat het onderbrengen iix hotels van deze 52 zieken en de 10 leden van het ambulance personeel, de leiding der ambulance voor groote moeilgkheden plaatste. Men heeft de zieken uit Marseille, Nice, Cannes, Juan les Pins, Lyon (12 personen) enz. gehaald 'en op den tex-ugweg van Max-seille naar Nederland niet minder dan zeven keer moeten overnachten. Gx-oote moeilgkheden leverde ook de voeding der patiënten' op. De ambulance voert levensmiddelen en kookgereedschap mede voor het bereiden van warme maaltgden. Doch om brood te verkrggen voor 62 menschen voor 2 maaltgden per dag moet men zich brood kaarten by de gemeentelgke instanties zien te verschaffen, wat in Frankrgk geen gemakkelgke taak is. Doch hoe het ook zy, de ambulance heeft zich er dapper doorheen geslagen en haar groote tx-ansport zwaar-zieken behouden thuis gebracht. Naar wy vernemen, bestaat by het Ne derlandsche Roode Kruis het voornemen om nog meer tochten door de ambulance te laten maken. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Op een twaalftal te Bathmen komt o.m. voor ds. R. Boschloo te Eikerzee, ds. J. A. Raams te Rotterdam-Feyenoord, ds. G. J. Rensink te Dwvngelo, ds. K. H. L. van Selms te Angeren, ds. A. Ph. Wag ner te Vs-Heerenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2