Provinciale Zeeiwsshe Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 246 WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 —5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 ch (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P UB LI CI TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG.ING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPER Ned.-Indië en Japan. Onderhandelingen ov.er vliegtuigben2ine. Geen onderhandelingen met Engeland. De „Nisji-Nisji" meldt uit Batavia, dat Kobajasji voor zijn vertrek naar Tokio aan de Japansche kolonie verklaarde „Olie is voor Japan van vitaal belang. Gelukkig begrijpen de Hollanders ons standpunt. Zij boden oiis wat olie aan,' doch wij verzoch ten om grootere hoeveelheden.. De onder handelingen maken goede vorderingen". Domei deelt uit Tokio mede Uit Londen wordt het volgende gemeld Engeland onderneemt geen actie ten aan zien van de gemelde onderhandelingen tusschen de Japansche regeering en fir ma's in Nederlandsch-Indië over den ver koop van olie. aan Japan, zoo wordt van' gezaghebbende zijde in Londen medege deeld. Men wyst er echter op, dat Enge land alle beschikbare leveranties vliegtuig- benzine met hoog octaangehalte uit Neder- landsch-Indië ontvangt en dat -het niet doenlijk is in te grijpen in de gewone com- mercieele practijk der oliefirma's die be trokken zijn bij deze olieleveranties. Uit Batavia meldt Domei verder: De beweringen van Engelsche zijde, vol gens welke Nederlandsch-Indië een over eenkomst heeft aangegaan betreffende den verkoop van alle vliegtuigbenzine met hoog octaangehalte aan Groot-Brittarmië, worden tegengesproken door den chef van de afdeeling handelszaken van het bureau voor ^economische zaken, J. E. van Hoog straten. De heer Van Hoogstraten zei, dat het bestuur van Nederlandsch-Indië noch een overeenkomst gesloten, noch onderhande- lingen aangeknoopt had' met Engeland, waarbij aan' Engeland de uitsluitende toe gang tot vliegtuigbenzine zou zijn ver leend. Een Japansch „oorlogskabinet"? Met het oog op de heerschende uitzon derlijke tjjden zal Minister-president Konoye volgens de „Kokoemin Sjimboen" binnenkort door-wijzigingen, in hét. kabinet een sterk „oorlogskabinet" in het leven roepen, Japans vastbeslotenheid, zoo schrijft het blad, om den nieuwen opbouw, van Oost- Azië ten uitvoerte leggen, is versterkt door de toenemende Engelsch-Amerikaan- sche vijandigheden, zooals de heropening van den Birmaweg en de openlijke bedrei ging van vitale lijnen van Japan in het Zuiden. Deze acties van Engeland, de Ver- eenigde' Staten en China tegenover het Driemogendhedenpact zijn vooral toegeno men sedert het binnenrukken der Japan sche troepen in Fransch Indochina. Tege- lijkertijd is de internationale toestand in den Stillen Oceaan ongehoord gespannen. Konoye heeft derhalve reeds de nationale beweging tot steun aan de Keizerlijke po litiek in het leven geroepen en .vertegen woordigers van de weermacht, de politiek en het economische leven benoemd tot' ka- binetsadviseurs om het land door de crisis heen te brengen. Thans schijnt Konoye plan te hebben tot vorming van een oor logskabinet. Na aankomst van Kobasji uit Neder- landsch Indië moet uitvoering van de ka binetswijzigingen verwacht worden en wel hoogstwaarschijnlijk in het begin van de volgende maand. HEVIGE AARDBEVING IN ROEMENIE. Groote ontzetting in Boekarest. Gistermorgen is Boekarest en een groot deel van Roemenië door een aardbeving getroffen. Het observatorium van Boekarest deelde mée, dat het epicentrum van de aardbe ving zich klaarblijkelijk in Roemenië zelf bevonden heeft. De seismografen wezen na de eerste twee hevige schokken nog een reeks v-n kleinere trillingen aan. De ver schrikte bewoners van de Roemeensche hoofdstad renden de straat op. Sommigen zochten dekking onder poorten en over welvingen. Tot dusver zijn nog geen offi- cieele berichten bekend of er persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Volgens de berichten, die uit verschei dene deelen van het land worden ontvan gen, heeft de aardschok vooral in Mol davië aanzienlijke gevolgen gehad. In ver scheidene gebieden zyn de telefoonleidin gen verbroken. In Buzau en Jassy zijn ker ken en verscheidene huizen ingestort, in Bariad stortte het gymnasium en het postkantoor in, terwijl in Vaslui eveneens het postkantoor werd vernield. Naar ge meld wordt, is in verscheidene andere ste den een soortgelijke schade aangericht. In Brailr. werden twee havenarbeiders zwaar gewond door goederen, die tijdens de aardbeving uit de hrjschkraaninstallatie op het haventerrein vielen. Volgens de waarnemingen van het observatorium te Boekarest heeft de aardbeving bijna een uur geduurd. De bevolking werd door een dusdanige paniek bevangen, dat zij als één man groote huurkazernes en paleisachtige ad ministratiegebouwen begon te ontruimen, omdat het gerucht de ronde deed, dat om streeks het niddaguur een tweede aard schok was te verwachten. Wederom nachtelijke aanvallen op Engeland. Sinds het invallen van de duisternis heeft, naar het D.N.B. verneemt, -het Britsche eiland ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag weer de vernietigen de kracht van nachtelijke Duitsche lucht aanvallen onverminderd over zich heen moeten laten gaan. Even nadat het donker geworden was, werd er in Londen weer luchtalarm gemaakt. Het. station Deal in midden-Engeland en een spoorlijn bij Bexhill hebben Dinsdag krachtige bómtréffèrs gekregen waardoor de trein verbindingen aldaar gestagneerd zijn. Voorts ook spoorlijnen in Folkestone, vernield en pakhuizen in brand geschoten. Een'Duitsch vliegtuig heeft' met verschei dene bommen de havenpier van Dover ge troffen. Amerikaansche correspondenten melden uit Londen, dat bij de Duitsche luchtaan vallen in den nacht van Dinsdag op Woens dag een reeks gebouwen van een industrie- stad in de Midlands volgens uit Londen ontvangen berichten door bommen is verwoest. Brisant- en brandbommen zijn ook in Zuid Wales gevallen. MISLUKTE ENGELSCHE AANVAL OP DUITSCHE KOOPVAARDERS. Het D.N.B. meldt, dat gisteren Engel sche vliegtuigen getracht hebben Duitsche vrachtschepen in het kanaal te bombar deeren. De aanval werd afgeslagen door een hevig en goed gericht afweervuur van de in de nabijheid liggenden oorlogssche pen, zoodat de Engelschen hun .bommen in zee moesten laten vallen. De Duitsche schepen konden zonder eenige schade hun weg vervolgeen. HITLER ONTVANGT LAVAL. Tijdens een verblijf in Frankrijk heeft de Führer den vice-president van den Franschen ministerraad, Pierre Laval, ont vangen. Bij deze bespreking was de Duit sche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, tegenwoordig. Ontslag Opbouwdienst. GEEN WACHTWEEK VOOR .'STEUN- EN KASUITKEERING. De persdienst van het N.V.V. deelt medei In het tijdvak van 915 October 1940 zijn, zooals bekend, een groot gedeelte van de bij den Opbouwdienst geplaatste personen uit dezen dienst ontslagen. De kostwinnersvergoeding en de ver goeding voor ongehuwden is aan alle ont slagenen tot en met 19 October doorbe taald. Mocht blijken, dat de ontslagene er niet in geslaagd is vóór of op 14 October loongevenden arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding en de óvergoe- ding voor ongehuwden doorbetaald tot en met 26 October. Zij, die na 26 October nog geen loon gevenden arbeid gevonden hebben, zullen in de steunregeling worden opgenomen, of wel in aanmerking komen voor uitkee- ring uit de werkloozénkas. In beide geval len rijst de vraag, of de z.g. „wachtweek" moet worden doorgemaakt. Het N.V.V. heeft zich tot het departe ment van sociale zaken gewend met een gemotiveerd verzoek om hen, die reeds bij de mobilisatie steun- of kasuitkeering genoten, nu vrij te stellen van de z.g. „wachtweek". Het departement heeft dit verzoek ingewilligd en dienovereenkom stig de gemeentebesturen geïnstrueerd. Verder heeft het N.V.V. verzocht om hun, die bij de mobilisatie nog werkzaam waren en nu derhalve door hun ontslag uit den Opbouwdienst werkloos worden, in gevallen van noodzaak, over de wachtweek, zoowel voor de steunregeling als voor de werkloozenkassen, toch steun uit te kee- ren. Het departement van sociale zaken heeft dienovereenkomstig dit verzoek aan de gemeentebesturen geadviseerd, de z.g. circulaire van 16 Februari 1937 soepel toe te passen. Geen aardappelmeel en groene erwten als veevoeder. Er zal strenge controle op worden uitgeoefend. Aangezien gedurende den laatsten tyd herhaaldelijk is gebleken, dat door vee houders aardappelmeel en groene erw ten in onbewerkte» toestand als veevoe der worden aangewend, wordt door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, nog eens met nadruk de aan dacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat zulks ingevolge het bepaalde in het veevoederbesluit 1939 is vérboden. Teneinde de naleving van dit verbod te verzekeren, is aan' de met het toezicht hierop belaste ambtenaren opgedragen nauwlettend daarop toe te zien. Tevens is eenige malen geconstateerd, dat aardappelmeel en groene erwten door handelaren zijn vervoerd en afge leverd met bestemming voor veevoeder. Daarom wordt thans opnieuw het volgen de ter kennis van belanghebbenden ge bracht. Van aardappelmeel is het vervoer naar en de aflevering aan uiteindelijke ver bruikers slechts toegestaan in een hoeveelheid van ten hoogste 1 k.g., zoodat een handelaar, die een groo tere hoeveelheid aan een veehouder afle vert, een strafbaar fëit pleegt, terwijl ook de veehouder die deze hoeveelheden in ontvangst neemt als medeplichtige aan dit feit gestraft kan worden. Groene erwten mogen aan uiteindelijke verbruikers slechts afgevoerd worden voor menschelijke consumptie, terwijl deze afle vering bovendien niet in strijd mag zijn met het krachtens de Prijsopdrijyings- en Hamsterwet 1939 bepaalde. Dit houdt in, dat het afleveren en het in ontvangst ne men binnen een kalenderweek van een hoeveelheid groene erwten, welke grooter is dan de hoeveelheid, welke de ontvanger met de bij hem inwonende personen ge durende een week plfjjjgt te verbruiken, verboden is. Aan handelaren en veehouders, die in strijd met bovenstaande bepalingen heb ben gehandeld, wordt thans in hun eigen belang dringend aangeraden de tusschen hen gesloten transacties ongedaan te ma ken en er zorg voor te dragen, dat de on rechtmatig afgeleverde en in ontvangst genomen producten wederom naar den handelaar worden teruggevoerd. Hiertoe- dient by den plaatselijken bureauhouder een geleidebiljet te worden aangevraagd. Aangezien de betreffende personen er zich wellicht niet geheel van bewust wa ren met de bestaande voorschriften in over treding te zijn, mag worden aangenomen dat, mits gehandeld wordt als hierboven omschreven, door de justitieele autoritei ten hiermede rekening zal worden ge houden. Met ingang van 19 October zal echter, indien aan het bovenstaande geen gevolg is gegeven, tegen hande laren en veehouders, van wie gecon stateerd wordt, dat zij handelen dan wel gehandeld hebben in strijd met de desbetreffende bepalingen, met de grootste gestrengheid worden op getreden. Mr. Rost van Tonningen. Tot hoofd van de afdeeling „Vorming" van het N.S.B.-lioofdkwartier is, als opvol ger van den huidigen procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. dr. R. van Genechten, benoemd mr. M. M. Rost van Tormingen, lid der Tweede Ka mer, commissaris voor de S.D.A.P., meldt de Tel. In verband met deze benoeming zal mr. Rost van Tonningen, die hoofdredacteur is van het „Nationale Dagblad", deze func tie waarschijnlijk neerleggen. De uitmonding van het Zwartewater in hel IJsselmeer zal verdwijnen bij de gereedkoming van den Noord Oost polder. De oude klok op het dak van den vuurtoren, die den schippers bij storm en mist waarschuwde, heeft haar dienst gedaan (Foto Pax-Holland) Het bewaren van afval. DE REGELING WORDT BIJ GEMEENTEVERORDENING VASTGESTELD. In de Staatscourant van gisteren zijn twee besluiten opgenomen van de secreta rissen-generaal van de departementen van landbouw en visscherij en van binnenland- sclie zaken, waarin de verplichting tot be waren en ter beschikking stellen van af vallen van levensmiddelen en van dierlijke afvallen geregeld wordt De regelen be treffende de wijze waaropde afvallen be waard en ter beschikking moeten worden gesteld, zullen nader door de gemeente raden bij verordening worden vastgesteld. Beide besluiten treden een maand na de afkondiging (22 October) in werking. Hij die de verplichting tot bewaren en ter beschikking stellen niet nakomt wordt gestraft met een boete van ten hoogste 1000 of met hechtenis van ten hoogste zes maanden. o Voorts is een besluit van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart opgenomen, hou dende het verbod tot vernietiging van oude materialen en afvalstoffen. Het be sluit is gisteren in werking getreden. Als strafsanctie geldt, bij niet nakoming f 1000 boete of zeg maanden- hechtenis» Engelsche vliegers hebben een bom geworpen in het Westland. Zes personen werden gedood terwijl verschillende huizen zwaar beschadigd zijn. Op den voorgrond het in den grond geslagen gat, waarbij de rioleering werd vernield. (Foto Schimmelpenningh). Vele groote warenhuizen met groenten en fruit werd vernield door de afgeworpen bommen der Engelsche vliegers in het Westland. (Foto Schimmelpenningh.)',, De DultschRussische handelsbetrekkingen. Geen meeningsverschillen. Van deskundige economische zijde ver neemt het D.N.B., dat de Duitsch-Russi- sche handelsbetrekkingen zich op een voor beide partijen bevredigende wijze ontwik kelen. De geruchten over meeningsver schillen op het terrein der handelspolitiek, die in den laatsten tijd door de Engelsche propaganda zijn verspx-eid, missen eiken grondslag. Zoowel voor Duitschland als voor Rusland, biedt de wederzijdsche han del aanzienlijke voordeelen wegens de groote aanvullingsmogelijkheden. Tot de goederen, die Duitschland tot dusverre van de Sovjet Unie heeft betrok ken, behaoren graan, peulvruchten, petro leum, lijnkoeken, lijnolie, hout, lompen, paardehaar, katoen, vlas, mangaanerts, asbest, glycerine, benzine, gasolie, smeer olie, benzol, parafine, ruwe phosphaten, onbewerkte pelswaren, huiden, pelswaren, bedveeren, borstels, platina, iridium, dar men, metalen, geneeskrachtige kruiden, terpentijn, jodium, enz. Duitschland hee'ft krachtens de handels overeenkomst aan de Sovjet Unie de meest verschillende producten der Duitsche nijverheid geleverd, zooals machines. Men kan verwachten, dat de handelsbe trekkingen tusschen beide groote mogend heden nog sterker zullen worden. DIERLIJKE HAREN ONDER DE DISTRIBUTIEWET. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat dierlijke ha ren onder de Distributiewet zijn gebracht. Bij beschikking van 7 October 1940 is daartoe de wolbeschikking 1939 no. 2, ge wijzigd in dien zin, dat dierlijke haren waaronder wordt verstaan varkenshaar, paardenhaar,koehaar, geitenhaar, geitjes- haar en alle andere dierlijke haren, met uit zondering van schapenwol, alsmede de afvallen van genoemde haarsoorten on der genoemde beschikking zijn gebracht, waardoor alle bepalingen van deze be schikking thans ook op bovenvermelde dier lijke haren van toepassing zijn geworden. In een in de advertentiekolommen opge nomen officieele publicatie zijn de voor schriften voor de handelaren in en ver- werkers van dierlijke haren vermeld. Voor het verkrijgen van nadere inlich tingen kan men zich wenden tot het rijksbureau voor wol e'n lompen, Willem H straat 47.49, Tilburg, De verwarming van schoolgebouwen. Maatregelen tot brandstof bezuiniging aangegeven. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de gemeentebe sturen, de besturen van bijzondere scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en bui tengewoon lager onderwijs, aan de direc teuren der rijkskweekscholen en aan dö besturen van bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen bij rond schrijven medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid dat het niet zeker is, dat er voldoende brandstof zal zijn om gedu rende den geheelen winter de schoollokalen normaal te verwarmen, hij van meening' is, dat er bij het begin van het stookseizoen reeds maatregelen genomen moeten worden om te bereiken, dat met de aanwezige voor raden de school zoo lang en zoo regelmatig mogelijk gaande gehouden kan worden. Als algemeene maatregelen, waaruit zod noodig naar plaatselijke omstandigheden een keuze kan worden gedaan, noemt ge melde secretaris-generaal 1. Niet stoken vóór 1 November 'j 2. Concentratie van het onderwijs in een kleiner aantal gebouwen door twee scholen gebruik te laten maken van één gebouw J 8. Enkele dagen per week geen onderwijs geven» Hiervoor komen in de eerste plaats de Zaterdag en Maandag in aanmerking. Het gebouw behoeft dan op drie achtereen volgende dagen ixlet verwarmd te worden, 4. De Kerstvacantie in ieder geval ver lengen tot twee weken. 5. Den schooldag te stellen van b.v. 9 tot 1 uur. De inspecteur van het beti'okken onder- wys dient tijdig beticht te ontvangen van de maatregelen, welke zijn getroffen. Wan neer afwijking van eenige wettelijke bepa ling noodzakelijk is, verzoekt gemelde se cretaris-generaal van te voren overleg te plegen met den inspecteur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1