De installatie van burgemeester Schuit van Colijïispüaat MrStevens lit Detroit COLIJNSPLAAT. Zooals Zaterdag reeds werd gemeld, is Vrijdag in een speciale raadsvergadering, burgemeester Schuit van Kortgene, geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Colijnsplaat. Na de installatierede van den loco-bur gemeester, wethouder J. F. Dees, heeft de nieuwe burgemeester een rede uitgespro ken, waarna nog verschillende personen het woord voerden. Omtrent deze toespraken meldt onze correspondent nog het volgende REDE WETHOUDER VERBURG. Wethouder Verburg zei o.m. Onze vroegere burgemeester, de heer Stute, heeft ons dorp reeds sedert eenigen tijd verlaten. Vol spanning hebben wij zitten wachten op het oogenblilc, dat onze nieuwe burgemeester zou worden gezonden. De tijd waarin U tot ons komt, is helaas so ber. Wij leven te midden van oorlog en oorlogsgeweld. Deze omstandigheden zijn ook van invloed op de werkzaamheden van een burgemeester. Wjj weten allen, dat u de noodige kennis bezit om dit moeilijke ambt te kunnen Jxekleeden. Wij leerden IJ reeds kennen van uw vroegste jeugd ,af en zagen hoe U zich ontwikkelde. Wij zijn daarom bijzonder blij, dat wij U als bur-- gemeester gekregen hebben. Naar mjjn meening staat het vast, dat bijna de ge- heele bevolking met uw komst ingenomen zal zijn. Wij vei'trouwen er op, dat U zult handelen volgens eigen inzicht, daarbij rekening houdend met de gevoelens van anderen. Uw beide wethouders zullen U allen steun verleenen. Ik hoop van harte dat wij te samen zullen stx-gden voor de belangen van Colijnsplaat. TOESPRAAK VAN RAADSLEDEN. De heer Contant, spx-ekende als oudste raadslid, zei, dat jhet wel een bijzondere eer is, welke burgemeester Schuit thans te beurt valt, om als burgemeester over drie gemeenten den scepter te zwaaien. Wij al len hopen, dat God Almachtig U de krach ten en de wijsheid geve om uw taak plichts getrouw te vervullen. Moge U hier een lan ge en gelukkige tijd beschoren zijn. Ook mevrouw wenschte spr. hartelijk geluk met de benoeming van haar man. Wij hopen en wenschen, dat U hem steeds tot hulp en steun moogt zijn, aldus spr. 'Namens de A.R.-fractie gaf spr. de belofte steeds be reid te zijn met den burgemeester samen te werken in het belang van de gemeente. Verder bracht de heer Contant zijn har- telijken dank aan wethouder Dees voor zijn toewijding en plichtsbetrachting gedu rende den tijd, dat hij geroepen geweest is op te treden als plaatsvervangend bur gemeester. Het raadslid P. Janse, zei, dat velen met hem hadden gehoopt hier ter plaatse een burgemeester te zullen krijgen, doch de beslissing is anders gevallen. Wij hebben een burgemeester gekregen over drie ge meenten. Dit spijt ons, doch deze spijt geldt niet den persoon, die thans benoemd is, want wij zijn allen overtuigd, dat wij in hem een goeden burgemeester zullen vinden. Het raadslid A. Hartog wees op de zware en moeilijke taak, welke den nieu wen burgemeester op de schouders is ge legd. Als oud-inwoner van deze gemeente zullen vaak verwachtingen van hem ge koesterd worden, die niet te vervullen zul len zijn. De waarnemend secretaris, de heer S. B. de Pree wenschte den nieuwen burgemees ter ook namens het secretarie-personeel, geluk met zijn benoeming. Hij beloofde de belangen van Colijnsplaat te zullen bevor deren door nauwgezette ijver en plichtsbe trachting. Het raadslid J. Breure sprak enkele woorden tot den nieuwen burgemeester als familielid. Ook hij hoopte op een prettige samenwerking. ANTWOORD VAN BURGE MEESTER SCHUIT. Hierna beantwoordde burgemeester Schuit de verschillende sprekers. Hij be gon met het laten voorlezen van een af scheidsbrief van den heer I. P. van Breda, DOOR R. ARDEN. 21) Ook Peters stond op. „Ik zal wel op mijn huid passen!" Daar op ging hij weg. Sherman belde en bestelde zijn koffie. Dadelijk daarop ontving hij twee radio telegrammen. Toen hij ze ontcijferd had, sloeg hij eerst woedend op de tafel en daarna begon hij weer met zijn vingers te trommelen. Het eerste telegram was van de directie van de scheepvaart-maat schappij en luidde: „afwachten in casa- blanca tot ben bevex-ly aan boord stop voorzichtig leven passagiers in gevaar stop tot zoolang onopvallend op grlzzard let ten stop ben beverly heeft alle volmach ten zijn wenschen opvolgen." Het tweede telegram had den volgenden inhoud: „de tective hen beverly alle hulp verleenen stop geen besluiten zonder hem." Het was onderteekend door de New-Yorksche havenpolitie. Daar heb je het gegooi in de glazen, dacht Sherman. Hoe zouden toch och, natuurlijk, de informaties in New-York naar Grizzard. Eerst geen inlichtingen en dan sturen ze me dadelijk een detective. Sherman voelde zich plotseling opgelucht. Goed, nu kwam er een man van de New- Yorksche politie, die nam de zaak over en de maatschappij had zich ermee accoord verklaard. Die kon gevangen nemen wien hij wilde, die droeg van het oogenblik van zjjn aankomst af met instemming van de autoriteiten de heele verantwoording. Nu kwam het er alleen nog maar op aan, een voorwendsel te vinden, om eenige dagen langer dan de oorspronkelijke bedoeling was in Casablanca te blijven. Dat was nogal eenvoudig, die negers hadden na tuurlijk de bestelde olie niet klaarliggen. Afgeloopen! gemeentesecretaris, die dezer dagen den dienst met pensioen zal verlaten, doch deze bijeenkomst niet kon bijwonen. De heer Schuit sprak er zijn leedwezen over uit, dat de heer Van Breda na een zoo langdurige nauwgezette plichtsvei-vulling niet in de gelegenheid was om de laatste tijden, dat hij nog aan de gemeente ver bonden was, mede te kunnen maken. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Van Breda spoedig geheel hersteld met zijn gezin nog langen tijd van zijn verdiende rust zal mo gen genieten. Vei-volgens sprak hij de ver schillende sprekers toe. Hij dankte allen voor de geïukwenschen en gaf de verzeke ring, dat op hem gerekend zal kunnen wor den als een ijverig burgemeester, die zon der aanzien des persoons zal handelen. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en kregen de genoodigden gele genheid tot spreken. Burgemeester Geuze van Wissekerke opende de rij. Spr. hoopte, dat de prettige samenwerking, die tot nu tusschen hen ge- heerscht had, zou bestendigd mogen blij ven. Ds. Veenstra sprak namens de Geref. kerkds. Kraaijeveld namens de Oud Geref. Gemeente en ds. Kluiver namens de Herv. kerk. Allen hoopten op steun en sa menwerking. De heer J. M. Bom sprak als dijkgraaf van het waterschap Oud- en Nieuw-Noord- Bevelandpolder. Bij een eventueele samen werking van het bestuur van den polder met het gemeentebestuur beloofde hij, dat het polderbestuur alle mogelijke moeite zou doen tot een prettige samenwerking. Na den heer Bom sprak nog wethouder Wolse van Kortgene. Hij verklaarde, dat in de afgeloopen jaren .burgemeester Schuit te Kortgene had getoond een bekwaam burgemeester te zijn. De burgemeester beantwoordde telkens de sprekers na afloop van hun rede en zei allen toe, dat hij steeds bereid zou zijn om met allen samen te werken in het be lang van het algemeen. Na afloop van deze toespraken bestond gelegenheid bui-gemeester Schuit en me vrouw Schuit te feliciteeren, waai-van een dankbaar gebruik werd gemaakt. Geschillen tusschen bouwheeren en bouwmeesters. DE SCHEIDSGERECHTEN VOORTAAN NIET MEER UITSLUITEND DOOR ARCHITECTEN GEVORMD. Reeds jaren lang worden alle geschillen, die tusschen architecten en hun opdracht gevers waren ontstaan, door ax'bitrage be slecht. De bond van Nederlandsche archi tecten had daartoe een z.g. commissie van geschillen, bestaande uit 12 architecten (al of niet leden van den B.N.A.) met een niet- architect als voorzitter ingesteld. Uit dit college werden telkens de scheids gerechten, bestaande uit drie arbiters, ge vormd. Dit bevorderde ten zeerste de zoo noodzakelijke continuïteit in de opvolgende beslissingen. Toch vernam men bg voortduring uit heide kampen bezwaren tegen de manier waarop de scheidsgerechten werden samen gesteld. In den nieuwen bond van Nederlandsche architecten is nu een ingrijpende verande ring aangebracht in de commissie van ge schillen. Zij zal niet meer uit slechts 12 ar chitecten bestaan, doch uit 30 personen, waarvan 10 architecten, aan te wijzen door het bestuur van den bond van Nederland sche architecten, aan 10 ambtelijke func- tionnarissen, werkzaam in 't bouwvak (bij voorbeeld aan te wijzen door den directeur- generaal van den rijkswaterstaat, het hoofd van den rijksgebouwendienst en door de vereeniging van Nederlandsche gemeenten) en voorts uit 10 personen, die geen beoefe naar van het bouwvak zullen zijn, maar die uit hoofde van hun positie en ervaring ge acht kunnen worden de bouwende gemeen schap te vertegenwoordigen. Uit iedere groep van 10 personen zal in ieder scheids gerecht een arbiter zitting nemen. HOOFDSTUK XV. Reeds drie dagen later an-iveerde mr. Ben Bert Beverly in Casablanca, B.B.B., zooals hij in vakkringen genoemd werd, was met het lijn-vliegtuig overgekomen en was daarna met een extra vliegtuig verder gereisd. Hij was, toen de telegram men verzonden werden, al lang boven den Oceaan. Dadelijk na zijn aankomst liet hg' zich bij den kapitein aandienen. Ben Bevex-ly was een groote gezette man, die, als men vluchtig naar hem keek aan een paard deed denken. Hij behoorde tot die weinigen, die door de Amerikaan- sche onderwereld werkelijk gevreesd wer den, hij huldigde het standpunt als het ging, ook in de practgk dat het 't beste was, misdadigex-s en moordenaars dadelijk dood te schieten. Driemaal was er wegens dit standpunt al bijna een schandaal ge weest en driemaal was het de politie van St. Louis, waar hij toen toe behoorde, ge lukt hem schoon te wasschen. Later werd hij in Washington bij de centrale recher che benoemd en alleen neg maar met spe ciale opdrachten belast. Mr. Ben Beverly gaf den kapitein vriend schappelijk de hand. Ten einde onge stoord te kunnen spreken, had het onder houd plaats in de privé-hut van den ka pitein. „U verzamelt postzegels?" vroeg Ben Beverly, wiens scherpe oogen dadelijk de albums ontdekt hadden. „Heerlijk! U moet me uw verzameling straks eens la ten zien." „Graag", zei Sherman, „maar eerst wil ik u vertellen, wat er allemaal op de „Santa Barbara" gebeurt is." „Goed, gaat uw gang." Sherman deed zijn relaas. Boven op de brug voex'de de eerste officier het com mando en langzaam gleed de „Santa Bar bara" naar de open zee. Alle passagiers waren weer aan boord. Terwijl Sherman vertelde, pakte Ben Beverly een album en bekeek hij de post De slachtoffers van de ramp bij Baflo ter aarde besteld. Het was een zeer aangrijpende plechtig heid Zaterdagmiddag op de Zuiderbegraaf- plaats te Groningen. Negen van de dertien werkverschaffingsarbeiders, die Woensdag toen zij op weg waren naar de inpolde ringswerkzaamheden In de slikken, op zoo tragische wijze om het leven waren geko men, bij de ontzettende autoramp op den onbewaakten overweg onder de ge meente Baflo, werden gezamenlijk naar hun laatste rustplaats gedragen. De chauf feur van de verongelukte autobus, K. Ha- vers, xxit Zwolle, wordt heden in zgn ge boorteplaats begraven. E. Hultjer en U. Versluis worden heden eveneens op de Zui derbegraafplaats te Groningen aan den schoot der aarde toevertrouwd, terwijl Dinsdag het dertiende slachtoffer, J. Funcke, naast zijn kameraden zal worden ter aarde besteld. Er waren reeds tal van autoriteiten op de begraafplaats, onder wie wij opmerkten den vertegenwoordiger van den Rijkscom missaris voor Groningen dr. C. Conring, met enkele andere hooge Duitsche officie ren, den Commissaris der provincie mr. J. Linthorst Homan, den burgemeester van Groningen met het voltallige college van B. en W., den burgemeester van Winssum, een vertegenwoordiging uit kringen der Nedexiandsche Spoorwegen, enz. Op de begraafplaats werden verder al leen verwanten van de slachtoffers toege laten alsmede de collega's uit de werkver schaffing. De kisten der omgekomenen werden, terwijl een groote ontroering zich van de omstanders meester maakte, naast elkaar in de graven neergelaten, nadat eerbiedig twee minuten stilte in acht was genomen. Een schat van bloemstukken en kransen getuigden van het medeleven der geheele bevolking. Nadat fraaie kransen namens den Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart en namens den Commissaris der provincie Groningen waren neei-gelegd bij de groeve, trad dr. Conring naar voren om namens den Rijkscommissaris voor de bezette ge bieden deelneming te betuigen met het leed diergenen, die door het ontzettende onge luk van deze week zoo zwaar zijn getrof fen. Hij zegde namens den Rijkscommissaris toe, dat voor de nagelaten betrekkingen zal worden gezorgd en eindigde met een „rust in vrede". Vervolgens sprak de Commissaris der px'ovincie Groningen, mr. J. Linthorst Ho- man, die getuigde van zijn diepen indx*uk, welke dit heengaan van vele mannen van den px'ovincialen kring op de bevolking der provincie heeft gemaakt. Hierna voerden nog het woord de burge meester van Groningen, de rijksinspecteur der wex-kverschaffing in de px-ovincie Gro ningen, een - vertegenwoordiger van het waterschap „de Slikken", een vertegen- diger van het N.V.V. en de Groninger vak beweging en ds. H. W. te Winkel, Nedex'- landsch Hervormd predikant. Een zoon van een der slachtoffers, W. de Jong, dankte namens alle nabestaanden voor de onder vonden belangstelling en het medeleven. Voorziening in kasbehoeften en consolidatie van vlottende schuld. Het Zaterdag vei'schenen verordeningen blad bevat een verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nedexiand sche gebied, waarin met ingang van Zater dag de secretaris-generaal van het depar tement van financiën wordt gemachtigd, ter voorziening in kasbehoeften, tot het beloop daarvan, schatkistbiljetten of schat- kistpx'omessen uit te geven, schatkistbil jetten te beleenen en leeningen op korten termijn te sluiten. Voorts wordt de secretaris-generaal ge machtigd ter consolidatie van vlottende schuld leeningen op langen termijn aan te gaan. Het tijdstip en de voorwaarden van uitgifte worden door hem bepaald. DE HANDELINGSBEVOEGDHEID TEN AANZIEN VAN ONDER NEMINGEN EN VERMOGENS. Het verordeningenblad bevatte Zater dag een verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de handelingsbevoegdheid ten aanzien van ondernemingen en ver mogens. zegels. Sherman onderbrak zijn verhaal. „Straks misschien beter. Het leidt u af!" „O" zei Ben Beverly, „De geschiedenis is verder niet interessant meer. Ik heb me de stukken over Grizzard laten geven, maar er staat niet veel in. Nooit hebben ze hem iets kunnen bewijzen. Kapitein Uw verzameling is prachtig. Die van mij ook. We zouden heel wat zegels kunnen ruilen, als u eens in Washington komt." „Natuurlijk," zei Sherman, „maar nu komen we aan het geval-Stevens, Die werd overboord gegooid „En verdronk waarschijnlijk," knikte Ben Beverly. „Nou, wat is dat! Deze zegel is toch „Neen, hij verdx'onk juist niet," zei Sherman geraakt. „Hij wex-d opgevischt en gaf den volgenden dag een filmspeler een pak slaag, dien hij ervoor aanzag, dat hij hem dat bad wegens een ruzie had aangedaan. Maar wij gelooven dat geen van allen." „Dan was het Grizzax-d," zei Ben Be-' verly beslist. „Grizzard doet zoo iets zon der dat het gemerkt wordt." „Grizzard heeft den heelen avond ge- biljax't." „Dat is juist zijn groote kunst; hij be gaat een moord en doet tegelijkertijd een spelletje biljart Hjj heeft steeds een ali bi. Wie is Stevens?" „Een heer, die, voor een groot concern in Afrika zaken doet." „Voor welk concern?" „Dat is bij zulke menschen altijd een zakengeheim," meende de kapitein. „Ste vens is naar mijn meening werkelijk een gentleman." „Op uw meening komt het niet aan," zei Beverly vriendelijk. „Weet u, misda den gebeuren altijd alleen, omdat de menschen tevoren een verkeerde mee ning hebben." Ben Bevex-ly wees op het album. „Deze groene „Mr. Bevex-ly", zeide de kapitein, „ieder uur kan er weer wat gebeuren. We moe ten snel handelen! Wilt u Grizzard Onregelmatige stemming op de Amsterdamsche beurs. Voor een Zaterdag was de handel op de Amsterdamsche effectenbeurs eergisteren vrij aanzienlijk. Dit kwam sterk tot uiting in den rubberhoek, alsmede in de afdeeling, waar industrieele fondsen verhandeld wer den. Vaster was bij opening Nedexiandsche petroleum, waar een flinke kooporder de noteering een zestal punten deed oploopen. Vrij levendig werden aandeelen Aku ver handeld. Al dadelijk werd een drietal pun ten beneden het vorige slot gehandeld. La ter in den ochtend trad een daling in tot even beneden de 118 procent. Ook Uni levers moesten na lagere opening, onder beurs nog een tweetal punten prijs geven. Aandeelen Philips lagen aanvankelijk iets vaster in de markt, maar ook hier sloeg de noteering onder beurs een dalende rich ting in. Goede belangstelling bestond wederom voor bankaandeelen, die in de laatste da gen weer flink waren opgeloopen. Voor cultuurwaarden bestond, zooals reeds gezegd, ten aanzien van rubberaan- deelen eeixige attentie. Zoowel het hoöfd- fonds alsook de minder courante soorten werden tegen vrijwel onveranderde koersen verhandeld. Van suikerfondsèn bleven H. V.A.'s met 408 procent nauwelijks vex-an- derd. Eeixige vraag ontmoetten vorstenlan den, die echter in het verloop een drietal punten moesten prijsgeven. Vrij aanzien lijke vraag was in den tabakshoek voor Deli Batavia's aanwezig, die 4 procent opliepen tot omstreeks 154 procent. Ook Deli Mij. wisten eenzelfde stijging te behalen. De hoogere noteeringen van deze fondsen konden zich ook tegen het slot van de beurs goed handhaven. Scheepvaartaandeelen lagen verlaten in de markt. Olie's waren bij opening bepaald vast. Tegen het slot van de beurs wex-d met de noteering van 238 hetzelfde niveau van Vrijdag behaald. In deAmex-ikaansche afdeeling bestond eenige attentie voor staal- en koperwaar den, hetgeen echter niet tot hoogere koer sen leidde. Op de beleggingsmarkt waren Neder landsche staatsfondsen zoo goed als onver anderd. Schoolboeken in België moeten worden gekeurd. STRIJDIG MET DE DUITSCHE EER EN DE GESCHIEDKUNDIGE OBJECTIVITEIT. Uit Brussel meldt Belgapress Het hoofd van het militair bestuur heeft aan de com missie voor het toezicht op de schoolboe ken te Antwerpen een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op een verordening van den secretaris-generaal van het ministe rie van onderwijs van 8 October 1940, waar bij de commissie tot opdracht kreeg de schoolboeken voor het normaal-, middel baar-, lager- en beWaarschoolonderwijs na te zien. De aanstelling van de commissie was noodzakelijk geworden wegens de met de Duitsche eer en met de geschiedkundige objectiviteit niet overeenkomende wijze, waarop in vele Belgische schoolboeken de verhouding van het land tot Duitschland wordt behandeld. Dit geldt vooral voor de moderne en de jongste geschiedenis. Er zijn immers thans nog, met toestemming van de- Belgische regeex-ing, schoolboeken voor handen, die inzake verhandelingen over de gebeurtenissen van den wereldoorlog met de ergste voortbrengsels van de gruwelpro paganda kunnen gelijk gesteld worden, meent het militair bestuur. Sedert geruimen tgd waren' er bij het militair bestuur reeds berichten ontvangen, die op dit feit, dat de loyale samenwerking ten zeerste in gevaar brengt, wezen. Zooals van het ministerie van onderwijs reeds her haaldelijk schriftelijk en mondeling werd medegedeeld, zal de voornaamste taak van de commissie er in bestaan, die werken van de lijst der in België toegelaten schoolboe ken te schrappen, welke bij de behandeling van de DuitschBelgische betrekkingen tegen de historische waarheid en tegen de Duitsche opvattingen der eer indruischen. Er wordt spoedig een lijst van dergelijke, door de commissie aangewezen wei-ken ver wacht. Een verdere taak voor de commissie is de eenmaking van het Belgische leerboekwe zen, waarbg het aantal schoolboeken tot een gezonde hoeveelheid beperkt wordt. arresteeren?" „Waarom?" vroeg de onverstoorbare detective. „Eerst moet ik hem toch iets ten laste kunnen leggen. Dat hij Grizzard heet en de grootste wacht even, de grootste schooier is hg nog niet laten we zeggen een van de grootste schooiers van Amerika is, dat is niet voldoende, ka pitein. Onze wetten eischen zooveel om slag. Wij van de politie vangen de kerels dan komen de rechters, die willen 'dit en, dat heel precies weten, zoomaar iets is voor hen niet genoeg de schurk stelt een cautie foetsji, foetsji, hg is weg. Vei-telt u maar x-ustig verder. Iets over Stevens! Hg heeft er dezen Don dus flink van langs gegeven, hè?" „Ja." Sherman wilde op tafel tromme len, doch het gelukte hem met inspan ning van alle krachten zich te beheer- schen. „Zooals ik zeg, ik geloof niet aan de schuld van Don Alvarez." „Kwaad zal hem dat pak slaag in ieder geval niet hebben gedaan," zei Ben Bever ly nadenkend. „Hg heeft eens in een film voor inspecteur van politie gespeeld. Voor de opvatting, die hg van de politie heeft, gun ik hem zijn pak rammel. Nu moet al leen de regisseur nog wat hebben." „Maar mijnheer!" stoof Sherman woe dend op. „Stil maar, ik weet, dat ik niet zakelijk genoeg ben. Maar weet u, teveel zakelijk heid komt in ons beroep niet altijd van pas. Ik moet toch ook de passagiers een beetje leeren kennen. Laat u maar eens de passagierslijst brengen en vertelt xx me maar van iedereen iets. Ik bedoel, wie hij het hof maakt, of hij hoog speelt en wat zgn liefhebberijen zijn. Ik moet namelijk zien uït te vinden, op wien die knappe Grizzard het werkelijk voorzien heeft." „Dan zitten we hier diep in den nacht nog," zuchtte Sherman. „Kan uw eerste officier u niet vervan gen?" „Jawel." „Nu dan. Laat u maar een flesch Beperkende regelen ten aanzien van handel in eieren. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherg heeft be paald, dat ten aanzien van het voorhanden of in voorraad hebben, opkoopen, inzame len, vervoeren, verhandelen, vervreemden en afleveren van eieren beperkende rege len in den zin van ax-tikel 9 van de Land- bouw-crisiswet wordt gesteld. De voor de uitvoering hiex-van noodige bepalingen worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Alle vervoer van kroetappelen verboden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherg deelt ten vervolge op het laatst verschenen pex-sbericht inzake ap pelen mede, dat met ingang van Maandag 21 October 1940 ook alle vervoer van kroetappelen verboden is, tenzij het ver voer gedekt is door een geldig vei-voers- bewijs af te geven door of namens de Ne derlandsche groeten- en fi-uitcentrale* CASEÏNE. De secretai-is-genex-aal van liet departe ment van landbouw en visscherg beeft bepaald, dat de beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Landbouwcrisiswet voor melk, kaas, melkproducten, zoomede melkvet bevattende producten ook zullen gelden voor caseïne. De Jegerberlchten van gisteren, HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer-- macht maakte Zondag o.m. bekend: Het luchtwapen zette Zaterdag ondanks den ongunstigen weerstoestand de aan vallen op de Britsche hoofdstad en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Mid den- en Zuid-Engeland voort, 's Nachts, vielen vi-ij sterke fox-maties in ononderbro ken aanval Londen aan en wierpen groote hoeveelheden bommen, deels van het zwaar ste kaliber. Behalve vele andere treffers konden vooral ten noorden van de West India docks, bij de gasfabriek van Green wich, bij de Handley Page vliegtuigfabrie ken, bij een groote waterinstallatie en op verscheiden stations tallooze nieuwe bran den, van verre zichtbare ontploffingen en steekvlammen tot duizend meter 'hoogte waargenomen worden. Formatie zware bommenwerpex-s vielen de haveninstallaties van Liverpool, fabrie ken van Coventry en andere wapencentra in Zuid- en Midden-Engeland aan en bestookten ze doeltreffend met bommen. De vijand ondernam geen aanvallen op Duitsch gebied. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche hoofdkwartier maakte Zondag bekend: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een formatie Italiaansche zware bommenwerpers na een verre vlucht van omstreeks 4500 km. een aanval onderno men op het oliecentx-um van het eiland Bahrein in de Perzische golf. De doelen, die uit olieraffinaderijen, olieleidingen, op slagplaatsen en tankinstallaties bestonden, werden met succes getroffen, naar enkele reusachtige branden verrieden, Alle vlieg tuigen keerden terug. In Noord-Afx-ika heeft het Italiaansche luchtwapen militaire kampen bg Razel el Roem aan den weg van Marsa Matroe, vliegtuiginstallaties en barakkenkampen bij Maaten Bagoesj en Foeka, alsmede de spoorlijn en de vliegtuiginstallaties, bjj El Daba gebombax-deerd. Alle vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht heeft Bardia en HaJfaia met bommen be stookt, zonder dat slachtoffers vielen of schade veroox-zaakt wex-d. De vijand heeft ook opnieuw te Bengazi talrijke brand en bx-isantbommen op de haven en de woonwijken laten vallen. Er vielen geen slachtoffers, noch werd schade aan mili taire doelen verooi'zaalct. In Oost-Afrika is een aanval van vij andelijke gemotoriseerde troepen op Ghe- rille met medewex-king van het Italiaansche luchtwapen volkomen teinggeslagen. Vij andelijke vliegtuigen hebben aanvallen ge daan op Todignac (Rudolf-meer), Barentoe, Decamere en Massawa. Onbelangrijke scha de, enkele gekwetsten. whisky komen. Sigaren heb ik bij me. We zullen het ons maar gezellig maken." „Goed," zei Sherman koel. Daax-na helde hij om den wensch van den dorstigen Ben Beverly te doen vervullen. HOOFDSTUK XVL „Een nieuwe passagier," zei Ben Bevex-ly drie uren later, „wordt, nadat zich ver- schillende dingen hebben afgespeeld, van bepaalde zijde waarschijnlijk goed in het vizier genomen. Dan komt het fatale oogenblik, dat hij zich moet voorstellen. Ik houd niet van dat spelletje .met valsche namen en zulke dingen. Bovendien moet ik zonder op te vallen alle plaatsen van het schip, met inbegrip van de com mandobrug, kunnen betreden. Dat zou ech ter opvallen, zoolang ik in mijn gewone pakje rondloop. Daarom houd ik het voor het beste, dat ik een uniform krijg. U kimt u op de zwijkzaamheid van de be manning verlaten, niet?" „Beslist," zei kapitein Sherman. „Desondanks zullen we voorzichtig zijn. Strooit u het praatje maar rond, dat ik ja, wat ik ben, dat moet u weten." „Jefferson is ziek geworden en in Ca sablanca achter-gebleven," zei de kapitein. „Hij heeft een aanval van malaria. U kunt de plaats van Jefferson innemen." „Welke functie heeft die man?" „Hij had binnendienst. Alle stewax-ds...." „Kapitein," zei Ben Beverly, „ik wil me er niet toe leenen, die dames de japon dicht te knoopen!" „Onzin," zei de kapitein. „Dat hoeft u ook niet. U hoeft alleen maar met een tamelijk streng gezicht rond te loopen en naar het een en ander peinzend te kijken, dat is genoeg. Bij ons loopt alles op rol letjes, ik heb mijn menschen aan een touwtje. U bent in zeker opzicht een soort controleur-. U heeft geen streng voorge schreven dienst, maar u kunt iedere hut binnengaan om te zien, of alles in orde is. XSVordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6