Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensehe Courant Eém ons kaas per week. 183ste JAARGANG NUMMER 244 MAANDAG 21 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent por week oi f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f1.50. Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 ct (max, 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen asMjaaaaagaMB^^ Met ingang van heden distributie van alle soorten kaas. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van landbouw en vissche- rij deelt mede, dat op heden Maandag 21 October een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van kaas. Onder kaas wordt verstaan alle soorten binnen- en buitenlandsche kaas, ook smeerkaas, ech ter met uitzondering van de zgn. kwark. Gedurende de eerste distr'ibutieperiode, welke zal loopen van Maandag 21 October tot en met Zondag 21 October a.s. geeft bon no. 26 van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van één ons kaas. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat deze bon ook gedurende de daarop volgende week, dus van Maandag 28 October tot en met Zondag 8 November a.s. geldig blyffc, tenwyl tevens gedurende laatstbedoelde week een nieuwe bon zal worden aangewezen, welke eveneens recht zal geven op het koopen van één ons kaas. Zij, die op medische gronden te hebebn Kleine gezinnen, welke anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen, kunnen door eerst de tweede week hun bonnen in te leveren, op deze wijze toch een stuk kaas koopen. Zij, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra kaasrantsoen, kun nen bij de distributiediensten op gecon troleerd medisch attest losse bonnen ver krijgen. In hotels, café's en restaurants. Evenals zulks het geval is bij 'brood en vleesch, zal men in hotels, café's, restau rants en dergelijke slechts kaas bij "de maaltijden verstrekt kunnen krijgen, indien men een bon inlevert. Hiertoe zijn aparte v/isselbonnen gecreëerd, te weten de met „kaas een kwart rantsoen" gemerkte bon nen, welke worden teruggegeven, indien men minder dan één ons kaas tegelijk verbruikt. Evenals de wisselbonnen voor brood en vleesch zijn de wisselbonnen voor kaas niet geldig voor het koopen van kaas bij den winkelier. Hiervoor kunnen slechts de bonnen van het algemeen dis tributiebonboekje worden gebruikt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat met het inwerkingtreden van de distributie het_ voorschrift, dat niet meer dan een pond kaas tegelijk aan het publiek mag worden afgeleverd, komt te vervallen. In dien een consument meer dan vijf bonnen tegelijk inlevert, mag derhalve de daar mee overeenkomende hoevelheid kaas wor den afgeleverd, al is deze .grooter dan een pond. Aan de kaasverwerkende industrie zullen zoo noodig door de Nederlandsche zuivel- centrale, afd. Zuivel, 's-Graverihage, toe wijzingen worden verstrekt. Belangheb benden dienen zich derhalve tot genoemde centrale te wenden. Voor ziekenhuizen enz. De door de zuivelcentrale aan ziekenhui zen, sanatoria, etc. verstrekte vergunning om kaas op basis van hun normale ver bruik van het vorige jaar aan te koopen, komen uiteraard te vervallen. Voor deze inrichtingen is thans een regeling getrof fen, waarvan de uitvoei'ing bij de plaat selijke distributiediensten ressorteert. De directies van ziekenhuizen, sanatoria e.d. dienen zich derhalve tot genoemde dien sten te wenden. Vanzelfsprekend komen voorts tenge volge van het bovenstaande ook de door de zuivelcentrale aan restaurants e.d. ver leende vergunningen te vervallen. In verband met het feit, dat buitenland sche kaas, alsmede Limburgsche, Herve- sche, geiten- en schapenkaas onder de dis- tributieregeling vallen, dienen importeurs van kaas eri producenten en handelaren in bovengenoemde soorten kaas zich tot de Nederlandsche zuivelcentrale om nadere inlichtingen te wenden. In een in de advertentiekolommen opge nomen officieele publicatie zijn de rege lingen voor grossiers en winkeliers ver meld. De verhooging van den prijs voor broodbloem en broodmeel. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt het volgende bekend Zooals bekend is en ook reeds bij een vorige gelegenheid werd medegedeeld, heeft de overheid er sinds het uitbreken van den oorlog in Augustus 1939 steeds naar gestreefd door haar prijzenpolitiek een stijging van de prijzen voor de eerste levensbehoeften zooveel mogelijk te voor komen. Daar echter de richtprijzen voor den oogst 1940 over de geheele linie zijn verhoogd, moet thans worden overgegaan tot een prijsverhooging van tarwe en rogge, welke producten de grondstoffen zijn voor de broodbereiding. Aangezien intussehen ook de bakkerij- kosten door de oorlogsomstandigheden aanmerkelijk zijn gestegen en ook deze kosten uiteindelijk in den broodprijs moeten worden verdisconteerd, heeft de overheid besloten, om niet de geheele richtprijsver- hooging bij de prijsbepaling van bloem en meel in rekening te brengen, teneinde de noodzakelijke prijsstijging van het brood zoo klein mogelijk te doen zijn. Een en ander heeft geleid tot de vast stelling van de volgende prijzen met ingang van heden, alles onder de gebruikelijke verltoopsvoorwaarden. Tarwebloem 16.20 per 100 kg j tarwemeel 14.05 per 100 kg roggebloem 16.20 per 100 kg. Op grond van het bovenstaande moet worden verwacht, dat de broodprijsstijging' als gevolg van de vermelde factoren tot 1 cent per brood van 800 gram beperkt zal bljjven. Het droge stofgehalte van bruin- brood (tarwebrood) zal bovendien worden gelijk gemaakt aan dat van wittebrood, zoodat per eenheid meer meel in dat brood moet worden verwerkt dan tot nu toe. Ten gevolge hiervan kan de prijs voor dat brood maximaal één cent meer stijgen, zulks ech ter met dien verstande, dat bruinbrood in geen geval duurder mag worden dan witte brood. De overheid zal er evenwel door het geven van restituties voor zorgdragen, dat voo* zuiver roggebrood de oude prijs kan worden gehandhaafd. In het algemeen zal deze prijsverhooging ook niet van invloed zyn op den prijs van overige bakkerij-artikelen (gebak e.d.) Voorts is reeds verboden volle melk of volle melkpoeder in brood te verwerken. Wel zal geoorloofd blijven de verwerking van magere melkpoeder of ondermelk. In dit verband wordt er de aandacht op geves tigd, dat het gebruikelijke merk „M.B." in het melkbrood niet meer beteekent, dat zuil; een brood met yolle melk of volle ZEEGEVECHT VOOR HET KANAAL VAN BRISTOL. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Tusschen Duitsche torpedojagers en Britsche krui sers heeft voor het kanaal van Bristol een zeegevecht plaats gehad. De Duitsche torpedojagers bevonden zich aan den rand van den Atlantischen Oce aan om een actie tegen het Noorden te ondernemen. Op grooten afstand werd aan den horizon een afdeeling schepen waar genomen, waarop de Duitsche torpedoja gers onmiddellijk aanstuurden. Spoedig daarop kon worden waargenomen, dat de in het vizier gekregen afdeeling uit Brit sche kruisers bestond, die door torpedo- bootjagers werden begeleid. De Engelsche artillerie was uit den aard der zaak zoo wel wat sterlcte als draagwijdte betreft, superieur. De Duitsche torpedojagers za gen het ontbranden van de vijandelijke ar tillerie op een afstand, waarop zij met hun artillerie nog niet konden antwoorden. De Engelsche salvo's kwamen in het water terecht zonder te treffen. De commandant van de Duitsche afdeeling gaf, zonder re kening te houden met het eenzijdig schie ten der artillerie door den vijand, onmiddel lijk bevel over te gaan tot den.aanval met torpedo's. Onder het voortdurende vijande lijke vuur naderden de Duitsche schepen met de grootste snelheid varend den vijand op den bevolen schootsafstand voor tor pedo's, en precies als bij manoeuvres wer den daarop de torpedo's op de vijandelijke oorlogsschepen afgeschoten. Precies na het verstrijken van den volgens den afstand berekenden looptijd werd op een Engelsch oorlogsschip een treffer waargenomen. Er volgde een ontploffing, een steekvlam schoot omhoog en het schip was in een rookwolk 'gehuld, zoodat niet vastgesteld kon worden tot welk type het getroffen schip behoorde. De Engelsche schepen trokken zich terug. Ook het Duitsche luchtwapen greep in den strijd in, door de Engelsche krui sers en topedojagers met bommen aan te vallen. Na het succesvol beëindigen van hun opdracht keerden alle DUïtsche torpe dojagers onbeschadigd naar hun steun punten terug. De door hen geplaatste tor pedotreffer kon later door de luchtver- kenning ondubbelzinnig worden waarge nomen en bevestigd. melkpoeder gebakken is, terwijl voorts de prijs voor waterbrood moet worden bere kend. Als gevolg van een en ander zullen zij, die tot nog toe gewend waren melkbrood te gebruiken, van de prijsverhooging wei nig bemerken, integendeel zullen zij in het algemeen voor het brood minder behoeven te besteden dan voorheen. De aandacht van bereiders van rogge bloem wordt gevestigd op een enkele na dere bijzonderheid, welke voorkomt in een officieele publicatie, welke in de adverten- koloinmen is opgenomen. Langs de Noorsche kust. Een Duitsch transportschip vervolgt onder veilige be geleiding van een mijnenveger zijn weg naar de haven (foto Weltbild) Onrustige zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoe dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct. Prijsregeling voor alle zuivelproducten. VERHOOGING VAN BOTER- EN KAASPfelJZEN. EEN HEFFING OP, ALLE AANWEZIGE VOORRADEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat met ingang van 21 October a.s. een prijsregeling voor alle zuivelproducten is getroffen. Bij' deze prijsregeling is uitgegaan van de gedachte, dat het redelijk is, dat de veehouder een loonenden prijs voor zijn producten ontvangt en dat het eveneens redelijk is, dat de consument dezen prijs betaalt. Als een voor den veehouder loo nenden win ter prijs van de boter wordt onder de huidige omstan digheden beschouwd een prijs voor de fabrieksboter van 1.95 per kg. Voor de zgn. boerenboter is dit een prys van 1.15 per kg. Waar de zomerboterprijs ten hoogste 1.58 per kg. bedroeg, toont de thans vastgestelde winterboterprijs derhalve een stijging, welke haar rechtvaardiging vindt in de bijzondere moeilijke omstandigheden, waarin het veehouderijbedrijf reeds sinds geruimen tijd verkeert. Met den hiervóór genoemden boterprijs als uitgangspunt zijn behalve voor de boter ook voor andere pro ducten, maximumproducentenprijzen vast gesteld. Voor de volvette boerenkaas be draagt deze 0.83 per kg. en voor de 404- Noord-Hollandsche fa- briekskaas 10,5 cent per kg., voor de overige 404- kaas 61,5 cent per kg., en voor de 20-}- kaas 44 cent per kg. netto. Voorts is bepaald, dat voor ondermelk, welke door de fabrieken wordt afgeleverd, niet meer betaald of verrekend mag worden dan 1,25 cent per liter. Gelijk uit het bovenstaande volgt, brengt de verhooging van de producentenprijzen tevens een verhooging mede van de prijzen die de consument betaalt. Gedurende de laatste weken bedroeg de consumenten prijs voor boter maximaal 1,85 per kg. Deze maximumprijzen zijn thans voor de verschillende soorten boter verschillend vastgesteld, doch zij bewegen zich voor fabrieksboter tusschen 2.20 en 2.30 per kg. Ook voor de detailprijzen van kaas zijn nieuwe richtlijnen vastgesteld. In verband met de verhooging van de boter- en kaasprijzen wórdt een heffing gelegd op de op 20 October 1940 te mid dernacht aanwezige voorraden boter en kaas. Onder deze voorraden vallen niet voorraden boter beneden de 250 kg. en voorraden kaas beneden de 500 kg. Voor verdere bijzonderheden omtrent de vastgestelde prijsregeling en de heffing op voorraden moge worden verwezen naar de officieele publicatie, welke dezer dagen in de dagbladen zal worden opgenomen. HULPSCHIP VOOR PATROUILLE DIENSTEN VERLOREN GEGAAN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het hulpschip voor patrouillediensten „Girl Mary" verloren is gegaan als gevolg van 't optreden van den vijand, BOMMEN OP ROTTERDAM. Het A.N.P. meldt dat Britsche piloten Zondagavond onverwachts het rustig wan delend publiek in het centrum van Rotter dam bestookt hebben met een viertal bom men van vrij zwaar kaliber. Weer zijn hier bij slachtoffers gevallen. Vast staat, dat op zijn minst vier of vijf voetgangers min of meer ernstige verwondingen hebben opge- loopen door de rondvliegende scherven. Twee hunner werden zeer ernstig gewond. De eerste bom die neerviel eischte geen slachtoffers. Hij kwam terecht in het water van de Rotte. Onmiddellijk daarop werd een drietal bommen geworpen in het centrum van de stad. De eerste hiervan viel op het kruispunt Kruiskade-Mauritsweg en kwam terecht op het puin naast den rijweg. Een vijftal voorbijgangers liep hie2-bij kwetsuren op. De volgende twee bommen vielen op eenigen afstand en kwamen terecht op het voormalige Sophia kinderziekenhuis. Hierbij werd vrij veel schade aangericht. Over de geheele lengte van den Wester singel werden de ruiten van de perceelen uit de sponningen gerukt, doch aan de electrische geleidingen van het tramnet werd weinig of geen schade toegebracht, zoodat het verkeer niet op ernstige wijze werd belemmerd. St. Antoniusgesticht beschadigd. De drie tijdens den bomaanslag gewonde dames zijn de 22-jarige verpleegsters J. H. de Beer en W. H. Remijn, beiden werk zaam en inwonend in het ziekenhuis aan den Bergweg. Het derde slachtoffer is me vrouw A. Oskampvan der Meer, wonen de in de Meubelstraat, die ernstige verwon dingen aan een der armen bekwam. Zij is in bovengenoemd ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Voorts werd het St. Antoniusgesticht op den Nieuwen Binnenweg ernstig getrof fen. De voor het gebouw staande ijzeren hekken drongen naar binnen en i-iehtten daar verwoestingen aan. Plafonds stortten in en een zevental jongens en meisjes be kwam lichte verwondingen. De 13-jarige M. van 't Zand bekwam een vrij ernstige scheurwond aan een der knieën. Drie lichtgewonden, die op straat door bomscherven waren getroffen, konden na ter plaatse te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Zes personen bij bomaanval op Monster gedood. Voorts heeft een Engelsch vliegtuig gis teravond drie bommen geworpen, op Mon ster, waar geen militaire installaties zjjn. Tijdens den bomaanval bevonden zich nog verscheidene personen op straat, waardoor het aantal slachtoffers groot is. Zes perso nen lieten het leven, terwijl bovendien nog eenige personen zoo zwaar gewond werden, dat voor hun leven wordt gevreesd. Een bom kwam in de Molenstraat terecht, vlak voor een bus van de Westlandsche Stoom tramwegmaatschappij, welke geheel ver nield werd. De inzittenden, M. H. Meter- man uit Loosduinen, J. W. v. d. Veen uit Voorburg en mej. K. Rens uit Monster wer den gedood. Van een groep van rijf perso nen, die op den weg liep, werden op slag gedood de 22-jarige B. van der Meer, de 20-jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Schellevis, allen uit Monster. Verder moes ten zwaar gewond naar het ziekenhuis wor den vervoerd de heer D. Wijnants, A. H. van Kempen, A. C. v. d. Beukei, mej, Hoeken- borg, allen uit Monster, en mej. Solleveld uit 's-Gravenzande. Een tweede bom kwam terecht op den tuin van den kweeker L. van Sprongen en vernielde een groot aantal druivenserres. De derde bom richtte in een boomgaard groote schade aan. Verscheide ne personen, die licht gewond werden, zijn verbonden door plaatselijke geneesheeren en de leden van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis. Dg giaterieelg pchade - is groot. Eenige Het Duitsche duikboot wapen meldt groote successen. In twee dagen 327.000 br.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Het opperbevel van dé Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend, dat het Duitsche duikbootwapen in de oorlogvoe ring ter zee tegen Engeland nieuwe be langrijke successen heeft behaald. Duik- booten brachten de laatste dagen deels uit krachtig beschermde konvooien 31 vijan delijke koopvaardijschepen met gezamen lijk 173.650 b.r.t. inhoud tot zinken. Nader wordt nog gemeld, dat van de 31 tot zinken gebrachte koopvaardijschepen er 26 zwaar geladen schepen uit een zeer sterk beveiligd convooi werden geschoten, dat door verscheidene duikbooten werd aangevallen. In een enkelen nacht werden deze 26 voor Engeland bestemde schepen, met een gezamenlijken inhoud van onge veer 150.000 b.r.t. uit het convooi gescho ten en tot zinken gebracht. Dit is de grootste en meest succesvolle aanval van Duitsche duikbooten op een ze. r groot Britseh convooi, die tot dus verre is ondernomen. Ook Zaterdagnacht hebben de onderzee- ers successen behaald. Weer is een groot Britseh konvooi uiteengeslagen. In een. en kelen nacht zijn uit een konvooi 17 vij andelijke koopvaardijschepen van 110.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Acht van deze schepen met een inhoud van 50500 b.r.t werden allen tot zinken gebracht, door de duikboot van kapitein-luitenant Prien. Met een totaal van 202.000 ton tot zinken ge brachte tonnage staat Prien verreweg aan de spits van alle duikbootcommandanten. Uit andere konvooien brachten voorts onderzeeërs 43.000 b.r.t. tot zinken. Twee dagen hebben onze onderzeeërs dus niet minder dan 327.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Üe Führer heeft kapitein-luitenant Prien het eikenloof van het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Schepen in de haven van Dover beschoten. Het D.N.B. meldtIn den vroegen na middag van 20 October heeft zware artil lerie van het leger en van de marine twee groote vijandelijke koopvaardijschepen van elk ongeveer 10.000 ton in de haven van Dover beschoten. De schepen en de ha veninstallaties werden met een reeks van welgerichte schoten bestookt, welke zware vernielingen aanrichtten. In aansluiting hierop beschoot een vijandelijke batterij vèrdragend geschut de Fransche Kanaal- kust enkele schoten werden afgevuurd. Eenige inslaande granaten vielen op het open achterland zonder eenigerlei schade aan te richten. huizen werden zwaar beschadigd en dui zenden ruiten werden vernield. Ook meisje te Olrschot door bomaanslag gedood. Vannacht wierp een Engelsch vliegtuig ook bommen uit boven Oirschot. Een brandbom sloeg door liet dak van de wo ning van den heer Coppens en kwam te recht op het bedje van een 3% jarig meisje. Het kind werd op slag gedood. De bom kon onschadelijk gemaakt worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1