Afval van levensmiddelen en dierlijke afvallen worden voor veevoeder bestemd. Uit ome couranten van 50 jaar geleden. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 19 October 1940 Kroniek van den dag Japan, de Birmaweg en Indië. Twee gebeurtenissen in het Verre Oos ten, waarover in de beschouwingen van de wereldpers reeds het noodige is gezegd, vragen thans in het bijzonder de aandacht'. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de Engelschen den Birmaweg weer opengesteld en den aanvoer naar China hervat. In de tweede plaats hebben de on derhandelingen van den Japanschen am bassadeur Kobajasji met de Nederlandsch- Indische regeering tot een aanvankelijk re sultaat geleid. Hoewel er tusschen beide gebeurtenissen geen direct verband valt aan te wijzen, mogen zij in het kader der algemeene ontwikkeling in het Verre Oos ten toch met elkander in verband worden gebracht. Met de openstelling van den Birmaweg is aan den sinds geruimen tijd bestaanden toestand een einde gekomen en heeft de Eng-elsche regeering op het te Berlijn ge sloten driehoeksverdrag een antwoord ge geven, dat in. Tokio, Berlijn en Rome niet kan worden misverstaan. De beteekenis van den Birmaweg is een zeer bijzondere. Voordat China met Japan in ooiiog geraakte, ontving het een groot deel van wat hetingevoerd kreeg over zee. De oorlog heeft aan deze communi catie een einde gemaakt en voor zijn toe voer is Tsjiang Kai-sjek thans aangewe zen op de verbindingen te land. Daarvoor had hij de beschikking over drie wegen. De eerste liep door Indo-China, de tweede is de oude keizerlijke heerbaan over Sin- kiang naar Russisch Centraal Azië en ten slotte is er dan de weg door Birma, een weg waarvan reeds in de dertiende eeuw werd gesproken en waaraan de naam van den bei'oemden ontdekkingsreiziger Marco Polo nauw vex-bonden is. In verbluffend korten tijd, men kan re kenen in een kleine vier jaar is deze ruim zes honderd mijlen lange weg omgebouwd van een muilezelpad tot een weg, geschikt voor autotransport170.000 man werkte er aan en met den bouw, voor een deel langs zeer steile bergwanden en op een hoogte van ongeveer 2300 meter boven den zeespiegel, was een bedrag van rond vier millioen Mexicaansche dollars gemoeid. De aanwinst van den Birmaweg betee- kende voor Tsjiang Kai-sjek een geweldige steun en het moést oók Japan met zorg vervullen, dat den Chineeschen tegenstan der wegen ter beschikking stonden, die voor Japan ontoegankelijk waren. Men kon dan ook spreken van een groot diploma tiek succes, toen op 17 Juli van dit jaar met den Britschen gezant een overeen komst tot stand kwam over de sluiting van dezen weg. Maar reeds tegen den eersten sluitings termijn gaven de Britten te kennen, dat z\j niet bereid waren deze sluiting te ver lengen. De verklaring is niet ver te zoe ken. Japan sloot met Duitschland en Italië een verbond, dat beoogde voor het land van de Ryzende Zon de groot Oost- Aziatische levensruimte te reserveeren. Deze gebeurtenis was niet los te denken van de gebeurtenissen in Europa. Immers, kort tevoren had Japan met het aan de Duitsche heerschappij onderworpen Frank rijk een overeenkomst gesloten met be trekking tot zekere steunpunten in Indo- China. Ook in déze overeenkomst herkende men den Duitsch-Italiaanschen invloed. Op alle terreinen en onder alle omstandighe den zijn de asmogendheden er op uit, den Britten den voet dwars te zetten. Dat was ook de strekking van het driehoeksverdrag - en het is dan ook niet zoo verwonderlijk, dat men te Londen de politiek van Japan interpreteerde als een toenadering tot de as-mogendheden, niet alleen, maar boven al een partijkiezen tegen Engeland. Het besluit, den Birmaweg weder op te stel len heeft de Britsch-Japansche tegenstel ling geaccentueerd. Wel heeft men te Tokio in dezen maatregel ook den invloed van Washington onderkend, maar voor het oogenblik gaat het er toch om, dat de be trekkingen tusschen Engeland en Japan aanzienlijk zijn verscherpt. Met het treffen van zijn maatregel heeft de Britsche re geering te verstaan gegeven, dat het niet bereid is, zich In het Verre Oosten de kaas nog meer van zijn boterham te laten snoepen. Londen weet zich daarbij min of meer sterk, doordat ook de Vereenigde Staten blijk hebben gegeven, dat zij zich niet bij een ontwikkeling ten gunste van Japan en ten gunste van de as-mogendhe den zullen neerleggen. Japan zoekt een uitweg naar het Zuiden. Niet alleen om de Chineesche toevoerkana len te stoppen, maar doelbewust om de Groot-Aziatische levensruimte voor zich te reserveeren en te zuiveren van alle vreem de, Westersche invloeden. Japan heeft daarom het driehoeksverdrag met beide handen aangegrepen, om zich op deze wijze van die invloeden te ontdoen en zich tegelijk in te schakelen in een ordenings project, dat zoo het zich er afzijdig van zou houden ook voor de Japansche expansie minder goede kansen bood. Maar daarmede is dan tevens een ontwikkeling ingezet, waarvan de gang niet door Japan kan worden bepaald, waaraan het min of meer is overgeleverd en die het kan dwingen ook op andere fronten stelling te nemen. De openstelling van den Birmaweg is voor Japan als een ongunstig omen, want op den achtergrond verrijst daar het Witte Huis. Zooveel is zeker, dat het Driehóeks- verdrag Engeland en Amerika, althans wat het Verre Oosten betreft, naar elkan der heeft toegedreven. Dit is ook van beteekenis voor het con tact, dat thans te Batavia is gelegd tus schen den Japanschen afgezant en de Ne- derlandsch-Indische regeering. Want wel is verklaard, dat Japan geen expansionis tische bedoelingen heeft, met betrekking tot de Nederlandsche koloniën en er is geen reden om de opx*echtheid dier ver klaring in twijfel te trekken niettemin moet men erop bedacht zijn, dat Japan er naar zal streven, zijn invloed steeds meer naar het Zuiden uit te breiden, waartoe de overeenkomst inzake Indo-China het den weg schijnt teopenen. De pénétration pacifique is een kunst, die men in Japan met vaardigheid heeft beoefend en op grond daaxwan is het alweer niet onbegrij pelijk, dat er met name in de Vereenigde Staten eenige bezorgdheid bestaat ten aanzien van de Japansche activiteit ten Zuiden van de straat Malakka. Vandaar, „Kflilnhardtles" Be USederlasüdisch® Pijn- ers Kouverdrijvers 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. Het bewaren en afleveren wordt verplichtend gesteld. Binnenkort een zelfde regeling voor andere afvalstoffen en oude materialen. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. Hoewel in vele gemeenten schil- leboeren, veehouders en groenteboeren vrij geregeld afvallen van levensmiddelen in zamelen bij hoteis, ziekenhuizen en parti culiere huishoudingen, komen toch groote hoeveelheden van deze afvalstoffen in de vuilnisemmers terecht en gaan dus voor een nuttiger gebruik verlox-en. Wegens de minder gunstige veevoeder positie, waarin ons land door de oorlogs omstandigheden is komen te verkeex-en, kari' dit niet meer worden toegelaten. Binnen korten tijd is dan ook de afkon diging van een tweetal besluiten te ver wachten, waarbij het bewaren en inleve ren van afvalstoffen, welke geschikt zijn om tot veevoeder te worden gebruikt, na der wordt geregeld. Het eerste dezer besluiten heeft voor namelijk betrekking op afvallen van le vensmiddelen. Het besluit legt aan een ieder de verplichting op ora de in huishouding of bedrijf vrijkomende afvallen van levensmiddelen, waaronder te ver staan aardappelschillen, groenten- en fruitafvallen, vleesch-, visclx- en brood- resten en alle andere etensresten en beenderen te bewaren en ter beschik king te stellen van de daartoe door de gemeentebesturen aangewezen per sonen. Ook cadavers van honden en katten moeten ingevolge dat besluit worden ingeleverd. Verdere regelingen, betreffende de wijze, waarop de bewaring en inlevering zullen dienen te geschieden, zullen by plaatse lijke verordening worden bekend gemaakt. Verwacht mag worden, dat die verorde ningen bepalingen zullen inhouden, krach tens welke de afvallen hygiënisch en frisch moeten worden bewaard in een em mer of kistje en regelmatig worden afge geven aan de inzamelaars, die hiertoe van gemeentewege een vergunning hebben ver kregen. Hier is een taak weggelegd voor de huisvrouw, die moet zorgen, dat deze regeling in alle opzichten een succes wordt. Het ligt in het voornemen, de schille- boeren, die zich tot heden met de inza meling van genoemde afvalstoffen hebben beziggehouden, bij bovengenoemde regeling in te schakelen. Voorts kent het besluit nog enkele uit zonderingsgevallen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet vex-plicht worden etensresten en af vallen van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huishouding of bedx-ijf en bestemd zijn voor voeding van menschen of dieren, die tot eigen huishouding of bedx-ijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inlevex-ingsplicht niet voor die afvallen, welke de houder normaal in de uitoefening van zijn be drijf pleegt te gebruiken of te verhande len. Op grond van deze uitzonderingsbepalin gen kan men dus met de afvallen uit eigen huishouding of bedrijf den eigen veesta pel blijven voederen en kunnen hotels, ziekenhuizen, levensmiddelenfabrieken enz. de afvalstoffen normaal blijven vex-hande- len. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindex-ekwaliteit op ae veiling niet den gestelden minimxxm- prijs opbrengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor voederdoeleinden verhandeld of anders bij een vergunning houder moeten worden ingeleverd. De ingezamelde afvallen zullen hox-maal worden verkocht aan veehouders uit de omgeving of, indien dit niet mogelijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. DIERLIJKE AFVALLEN. Het tweede besluit geldt dierlijke af vallen. Het heeft ten doel de dierlijke af-, vallen, welke nog in groote hoeveelheden verloren gaan, eveneens te doen inzame len en tót veevoeder te laten verwerken. Het besluit stelt to dien einde liet bewaren en ter beschikldng stellen van vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, on- deugdelyke vleeschwaren en doodgebo ren dieren verplicht. Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afvallen van abattoirs, slagerijen, vleeschverwerkende industrieën, poeliers, vischhandelaren enz. De afvallen moeten wox-den ingeleverd aan personen of licha men, welke daartoe van gemeentewege zullen worden aangewezen. Ook hier gelden de uitzonderingsbepalin gen ten aanzien van den bewaar- en inle vex-ingsplicht, indien deze afvalstoffen door den houder gebruikt worden in zijn bedrijf of door dezen in de;nox-male uitoefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te wor den. Bij plaatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend gemaakt, hoe de inlevering en inzameling zal geschieden. In verband met bovenstaand bericht wordt onder de aandacht gebracht, dat bin nenkort ook voor andere afvalstoffen en oude materialen een regeling zal worden getroffexx. Fruit voor export. Op de Bossche veiling werden deze week groote voorraden appelen aangevoerd voor verzending naar Duitschland. (Foto Het Zuiden) dat er in bepaalde kringen gaarne geloof wex-d gehecht aan het gerucht als zouden er onderhandelingen worden gevoerd over het afstaan van steunpunten in onze Oost aan de Vereenigde Staten. Ongetwijfeld heeft men hier te maken met een canard, het neemt niet weg, dat men zoowel in Washington, als In Londen de activiteit van Tokio met eenige bezorgdheid gade slaat en dat men de betuigingen van goede trouw maar niet zoo voetstoots wenscht te aanvaarden. Engeland heeft de daad bij het woord gevoegd. Dat is een feit van beteekenis dat ook met het oog' op de oorlogsontwik keling in ons wex-elddeel niet mag worden onderschat. Land- en Tuinbouw CHR. JONGE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Drie streekvergaderingen. Nu de jaarlijksche algemeene vergade ring van den Chr. Jonge Boeren- en Tuin- dersbond ditmaal niet kon worden gehou den heeft het hoofdbestuur besloten een drietal sti-eekvei-gadex-ingen te houden, n.l. en 31 Oct. en 7 Nov. Te Utrecht worden verwacht de afgevaardigden van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en Noord- Brabant, Huurkoopperikelen. De goede trouw brengt uitkomst. In tijden als de tegenwoordige, waarin buitengewone maatregelen voortdurend in den gewonen gang van zaken ingrijpen, doen zich uiteraard vele juridische vraag stukken voor, welke in normale tijden nooit aan de ox-de komen. Een dezer vraagstukken is van genoegzaam prac- tisch belang voor het zakenleven in het algemeen om daarop hieronder de aan dacht te vestigen. De feiten zijn ongeveer als volgt. De expediteur Snel had van den autohande laar X. een vrachtauto in huurkoop ont vangen tegen maandelijlcsche afbetaling. De autohandelaar bleef dei-halve eigenaar van den auto tot de laatste termijn be taald was. Inmiddels werd deze auto door de militaire autoriteiten gevorderd. Snel had toen ongeveer een vijfde van de koop som voldaan. De vergoeding door de mili- taix-e autox-iteiten voor den gerequireerden auto gegeven bedroeg ongeveer de helft van de totale huurkoopsom. Ergo kwam de autohandelaar nog ongeveer een vier de van de huurkoopsom tekort en deze rest vorderde hij van Snel. Deze had daar weinig ooren na en den autohandelaar bleef niet andex-s over dan de hulp van den rechter in te roepen. Hij voelde zich sterk door zijn gehar nast schriftelijk contx-act, waarin o.m. de volgende clausules voorkwamen: „Indien de, huurder in gebreke blijft eenige ter mijn of termijnen prompt te betalen, waax-- toe geen sommatie vereischt zal zijn, of wel een der voox-waarden van dit con tract na te komen, of zou komen te over lijden of surscéance van betaling aanvragen, of wel failliet worden verklaard, of eeni- gex-lei regeling met zijn crediteuren tref fen, of opeischbare vorderingen van der den onbetaald laten, of tot liquidatie be sluiten, of wel hiertoe gedwongen worden, of wel de voor huurder voor deze huur koopovereenkomst garant gebleven boi'g zou worden failliet verklaard of komen te ovei'lijden, of wel een extra-zekei'heid ter beoordeeling van den eigenaar, niet meer voldoende zekerheid bieden, of wel, indien op den wagen beslag zou worden gelegd, of de wagen geheel of gedeeltelijk verloren gaat, hetzij door beschadiging als andex-zins, heeft de eigenaar het reclit zonder nadere sommatie én enkel door het verloopen van den gestelden termijn of het intreden van een der genoemde omstandigheden, te zijner keuze onmiddel lijke betaling van alle termijnen en kosten ineens te vorderen of de overeenkomst on middellijk te beëindigen en den wagen terug te nemen, zonder dat tusschen- komst van den rechter vereischt zal wor den, worden hiex-bij uitdrukkelijk ge- renutieerd 'aan de bepalingen van art. 1302 en 1303 B. W." Men ziet het voor oogen; het contract is gepantserd, zelfs de vreemde woorden, voor den leek onbegrijpelijk, ontbreken niet. Niettemin slaagde de autohandelaar voor den rechter niet. De autohandelaar grondde zijn vordering ten. eerste op het feit, dat volgens hem op den auto „beslag was gelegd" en ten tweede op het „verloren gaan" van den wagen. Dit mocht hem echter niet baten. De kantonrechter was van oordeel, dat „beslag leggen" in het contract alleen be- teekenen kon het beslag gelegd door een crediteur van Snel volgens de bepaling der wetgeving in bui'gerlijke zaken (processen tusschen burgei-s onderling)De vordering van den auto nu geschiedde evenwel krach tens de Inkwartieringswet, een regeling van de overheid tegenover de burgex's. Ook onder het „verloren' gaan" in de schrifte lijke overeenkomst genoemd kon de kan tonrechter deze opvordering niet onder brengen. De kantonrechter gaf daarvan deze lezing: „Kennelijk is daarmede be doeld het door beschadiging of anderszins geheel of .gedeeltelijk te-niet-gaan van den wagen en niet tevens het niet-meer-ter- beschikking-zijn van den wegen." Op de door den autohandelaar aange voerde gronden kon derhalve zijn vorde ring niet worden toegewezen. Nu is de rechter in het algemeen ver plicht, wanneer de eischer eenmaal de fei ten verstrekt heeft, waarop zijn vorde ring steunt, de rechtsgronden aan te vul len. Heeft dus de eischer nagelaten op eenige bepaling van de wet, welke hem recht geeft op toewijzing van zijn eisch, de aandacht van den rechter te vestigen, dan is deze verplicht dezen wettelijken regel eigener beweging toe te passen. Derhalve ging de kantonrechter nog eens opzettelijk na, of de wettelijke bepalingen omtrent de huurkoopovei'eenkomst een toe wijzing van den eisch zouden rechtvaar digen. Hij kwam daarbij tot een afwij zende conclusie. Immers, aldus ongeveer de kantonrechter zelfs als de opvordering wel als een „verloren gaan" van den wagen zou moeten worden beschouwd, dan nog zou de beslissing niet anders kunnen luiden. Hoezeer ook de wettelijke bepalin gen omtrent de huurkoopovereenkomst den huurkooper voor alle schade aansprakelijk stellen, met de uitvoering van deze over eenkomst te goeder trouw is het volkomen in strijd op grond van de opvordering, ter zake waarvan de vex-kooper reeds schade loosstelling heeft aangenomen, nog de niet betaalde termijnen van den kooper te vorde2-en. Dit zou in strijd zijn met de uitdrukkelijke bepaling van het B. W., dat alle overeenkomsten te goeder trouw moe ten ten uitvoer worden gelegd. De ex pediteur Snel behoefde dei-halve niet te be talen. Het komt nog als eens voor, dat zalcen- menschen in huux'koop machines e.d. groo te inventarisstukken aanschaffen. In den regel is de verkooper den kooper bij het sluiten van den koop eenige stappen voor. Immers de verkooper stelt het contract op en dekt zich daarbij tegen alle moge lijke risico's. De kooper heeft alleen dat contract te accepteeren. Men zij dus voor zichtig en vi-age alvorens te teekenen, den raad van een bevoegde, te dezen een ju rist. Nu eenmaal een geval als dit is voor- gékomen, zullen de verkoopers zich wel dekken tegen deze en dergelijke risico's, welke gevolg zijn van de buitengewone •JSe week 1880 Van 4 tot 10 October zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der Mij. „Zeeland" aangekomenmet de nacht booten 51'5 en met de dagbooten 156 pas sagiers en zijn daarheen vertrokken met de nachtbooten 584, met de dagbooten 234, - alzoo samen aangekomen 671 en vertrok ken 818 passagiers. Door Burg. en Weth. van Middelburg ia aan den Raad een voorstel ingediend tot het uitschrijven eener leening, groot 300.000, rentende 314 pCt., ten behoeve der duinwaterleiding." Vooxioopig zal slechts 250.000 worden uitgegeven. 4 S S> Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke ds. H. Proost Jzn. te Koog a,'d Zaan te Veere ds. G. C. Brutel de la Rivière te Zundert te Colijnsplaat ds. C. Ynsonides te Ouderkerk a/h IJ te Oostkapelle ds. D. J. M. Wüstenhoff te Gentte Biezelingë ds. J. Hoekstra te Workum bedankt, voor Bruinisse c.a. door ds. C. Knap te Kam pen. Aangenomen het beroep naar de Waal- sche gemeente te Middelburg door ds. N. Itié te Lacépède (Frankrijk) Benoemd tot hoofd der Chr. school té Goes, in plaats van den heer J. C. Wirtz, die naar Bedum vertrekt, de heer J. de Hoogh te Rotterdam tot hoofd der school te Hontenisse de heer J. A, Adi'iaanss te 's Heerenhoek. Tot lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Hulst is gekozen de heer Moer dijk (kath.) met 1011 van de 1673 uitge brachte stemmen. De heer Kloppenburg verkreeg 623 stemmen. De gemeenteraad van Middelburg heeft benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium, den heer H. van der Kamp te Delft. De te Vlissingen gevestigde afdeeling van den Nederl. R.K. Volksbond telt reeds 180 leden, waarvan 14 eere-leden. Op de jongste algemeene vergadering is een af deeling gevormd tot het verleenen van medewerking bij het begraven van over leden leden en echtgenooten. 39 leden tra den tot deze afdeeling toe. s s Naar het „N.v.d.D." meldt, werd dezer dagen onder de veilingsconditiën van een huis aan de Bierkade te Goes o.a. bedon gen, dat het pand ten eeuwigen dage niet mocht worden gebezigd voor koffiehuis, publieke vermakelijkheden of vergaderin gen van het Leger des Heils. PALEIS STRAAT 9 - DEN HAAG. DE AUTOBUSRAMP BIJ BAFLO. Thans 13 dooden. In het ziekenhuis te Gi'oningen is de 61- jarige J. Funcke uit Groningen, die bij de autobusramp bij Baflo ernstig werd ge wond, gisteren overdeden. Hij is het der tiende slachtoffer. Twee andere zwaar ge wonde arbeidei's verkeeren in hopeloozen toestand. COMMISSIE BOUWCONSTRUCTIES. Door het bestuur van den Bond van Ne derlandsche architecten daai'toe aange zocht, hebben de heei'en prof. ir. J. G. Wattjes, hoogleeraar aan de afdeeling der bouwkunde technische hoogeschool te Delft, Joan B. Lüx-sen, architect te Den Haag en assistent aan de T.H. te Delft, W. Vei'schoor, architect te Rijswijk, en J. L. G. Faber, directeur van de 2e ambachts school te Den Haag, zich vereenigd tot eene „commissie bouwconstructies". Deze commissie is te beschouwen als een studie-commissie en zal constx'ucties op stellen die de kleine bouw met de beschik bare materialen mogelijk maakt „op doel matige en schoone wijze" waarbij het ka rakter van het Nederlandsche bouwen be waard blijft. SPORT ZWEMMEN DRIE ITALIANEN ZWEMMEN DEN STRAAT VAN MESSINA OVER. Het is drie Italiaansche studenten gelukt, de Straat van Messina tusschen Pizzo di Calabx-ië en Missina over te zwemmen in een tijd van 1 uur 1 min. en 10 sec. Zij slaagden er hierbij tevens in alle bestaand© records op dezen afstand te overtreffen. omstandigheden, door bepalingen in hun contracten op te nemen, welke alle risico op den kooper afwentelen. Men zij daar om op zijne hoede, want de billijkheid brengt volstrekt niet mede, dat de kooper deze risico's moet dragen. Zoo lang toch alle huurkooptermrjnen niet door den koo per zijn betaald, blijft de verkooper eige naar van de zaak in kwéstie. Het is dus niet meer dan billijk dat hij ook deze risico's di-aagt. Overigens ligt hier een mooi teiTein braak voor de organisaties, welke in deze zaken, waarmede vroeg of laat bijna elke middenstander-zakenman in aanraking komt, een standaard-contract behoorden te ontweiden, dat de belangen van kooper en verkooper op billijke wijze regelt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5