Provincials Zeanrscbe Courant Middelburgsche, Vlissingsche» Goesche en Breskensche Courant De Birmaweg door de Emgelseliei. opengesteld. Oplaag 13.300 ex. j 183ste JAARGANG NUMMER 243 ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen A A MGES L O TE N B I J HET BURE AU VOOR P UBLICITEITSWAARDE, IljJGEST.ELD DOOR DE VEREENT GING „DE N E D RLANDSCHE DAGBLADPERS Japansche vliegtuigen hebben den weg gebombardeerd. De Engelschen hebben gisteren den Bir- maweg weer opengesteld voor den aanvoer van oorlogsmatriaal naar China. Men zal zich herinneren, dat eenige maanden ge leden deze weg werd gesloten, na een over eenkomst tusschen Japan en Engeland. Nu Japan een driehoeksverdrag met Duitsch- land en Italië heeft aangegaan, heeft En geland gemeend als antwoord hierop den sluitingstermijn van den Birmaweg niet te moeten verlengen. China, dat geen moge lijkheid meer heeft zijn aanvoeren via de kuststrook te betrekken, heeft thans weer een gunstige gelegenheid zijn oorlogsmate riaal aan te vullen. Te begrijpen valt, dat zulks een doorn in het oog der Japanners is. (men zie de Kroniek van den dag). Volgens een bericht, dat te Tokio uit Londen is ontvangen, wacht men in toon aangevende kringen der Britsche regeering met een gevoel van onbehagen af, welke politieke gevolgen de heropening van den weg door Birma zal hebben. Londen heeft slechts onder zeer zwaren druk van de Vereenigde Staten tot de heropening be sloten, daar men van meening is, dat de hulp, welke de Chineesche regeering hier door krjjgt, in geen verhouding staat tot de mogelijke gevolgen voor den algemeenen- toestand in het Verre Oosten. OOK DE STAKING VAN HET GOEDERENVERKEER OPGEHEVEN. Volgens een officieele mededeeling van de regeering te Hongkong, zal de drie maanden gelden, tegelijk met het sluiten van den weg door Birma met Japan aan gegane verplichting om het geheele goe derenverkeer met China te staken, worden opgeheven. De gouverneur van Honkong verklaarde naar aanleiding hiervan, dat het uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal zooals wapens en munitie, dat begin 1939 werd uitgevaardigd, echter van kracht blijft. JAPANSCHE DREIGEMENTEN. Over het algemeen goed ingelichte krin gen te Tokio, aldus Associated Press, zijn van meening, dat Japan misschien geweld zal gebruiken en wel niet alleen op het Chineesche gedeelte van den weg door Bir ma, doch ook tegen de Britsche kolonie te Hongkong voor het geval weer een begin zou worden gemaakt met de wapenleve ranties aan China via Hongkong. Beide wegen zijn voor de Japansche bommenwer pers gemakkelijk te bereiken. Birmaweg door Japanneezen gebombardeerd. Intusschen wordt uit Sjanghai gemeld, dat Japansche vliegtuigen Vrijdag den Birmaweg in de provincie Yoennan, enkele uren nadat deze heropend was, hebben ge bombardeerd en een voor het verkeer be langrijke brug zwaar beschadigd hebben, zoo meldt het opperbevel van de Japansche vloot uit Zuid-China. Voorts werden fa- brieksinstallaties op tien kilometer ten westen van Mengtse in Zuid-oostelijk Yoennan met bommen bestookt en werd aldaar groote schade aangericht. Deze Japansche bomaanvallen op den Birmaweg, schrijft de Kokoemin Sjimboen, toonen aan, dat Japan vastbesloten is op den Engelschen maatregel dienovereenkom stig te antwoorden. De opening van den weg via Hongkong beteekent een nieuwe inmenging en openlijke uitdaging van Ja pan, waarop slechts een antwoord moge lijk is. De Mikajo Sjimboen constateert, dat de opening van den weg door Hong kong niet meer alleen als een onvriendelijke maar als een vijandelijke houding be schouwd moet worden. Engeland moet daarom wel weten, dat Japan besloten is uit zelfverdediging en om den weg yan leveranties naar den vijand te blokkeeren, tot wapengeweld over te gaan. DE BETEEKENIS VAN DEN BIRMAWEG. China zal dus wederom langs dezen weg oorlogsmateriaal uit Britsch-Indië ontvan gen. De aanvoer gaat van Rangoon per spoor tot Lasjio en te water langs de Irwadi tot Bhamo. Van Lasjio tot Bhamo gaat een weg tot de grens en van daaruit begint de eigenlijke Birmaweg die langs grillige bochten tot Joennan (Koenming) voert. Koenming is een verdeel-centra van wa pens naar Tsjoengking en midden-China, vroeger ontving eerstgenoemde stad de wa pens via Hanoi (Fr. Indo-China), maar sinds de Japanners deze stad bezet houden is dit uitgesloten. De Birma-weg is een staaltje van onge looflijke werldust der duizenden Chineesche Koelies die het klaar gespeeld hebben, zon der moderne machines, een weg te banen door moeilijk bergterrein en deze geschikt te maken om er zwaar materiaal over te vervoeren. Om het wegdek te effenen werden zelfs pletrollen uit de wanden der rotsen gebro ken. Het bijgaande kaartje geeft een goed overzicht over dezen weg. Ook de vloot- en vliegsteunpunten der Japanners in de Zuid- 'Chineesche Zee, o.a. de Paracel en Spat- ley-eilanden. Het brood wordt één cent duurder. Aangezien de richtprijzen voor den oogst 1940 zijn verhoogd, moeten thans ook de taxnve- en roggeprijzen hooger worden. Met ingang van Maandag a.s. zullen deze als volgt zijn tarwebloem 16.20, tarwemeel 14.05 en roggebloem 16.20, alles per 100 kg. Mede tengevolge van de stijging der bak- kerijkosten zal de broodprijs verhoogd moe ten worden. Dit zal echter tot 1 cent per brood van 800 gr. beperkt blijven. Voorts zijn ook nog enkele maatregelen ten aanzien van bruinbrood en melkbrood getroffen. Op een en ander komen wij Maandag nader terug. Amerikaansche zaakgelastigde uit Berlijn teruggeroepen. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De zaak gelastigde der Vereenigde Staten, Alexan der Kirk, is uit Berlijn teruggeroepen, De zaken der ambassade worden waargenomen door een ambassaderaad. Nieuwe boter- en vefbonnen. Geen boter meer op vetkaart met reductie. BINNENKORT EEN BON VOOR SPIJSOLIE. De seeretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende be kend met betrekking tot de distributie van boter, margarine, spijsvet en spijs olie. De nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet zal niet, geljjk de vorige, acht weken duren, in den vervol ge zal iedere week een bon van de boter- kaart en van de vetkaart worden aan gewezen. De geldigheidsduur .van deze bonnen zal, evenals het geval is met de bonnen van de vleeschkaart, twee weken zijn. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 tot en mêt Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „13" genummerde bon van de bo- terkaart recht op het koopen van een halfpond boter. Van de vetkaart geeft ge durende genoemd tijdvak de met „13" ge nummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 25 October nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en met Vrijdag 1 November a.s. Reductie op den prijs van .boter bij af gifte van bepaalde bonnen der vetkaarten zal in den vervolge niet meer worden ver leend. Deze tegemoetkoming komt geheel te vervallen. Hiertegenover staat', dat de bonnen van de vetkaart recht zullen ge ven op boter of margarine naar keuze. De houders van vetkaartag, voor wie de bo- terprijs een bezwaar oplevert, kunnen dus margarine koopen. De toewijzingen voor „boter" geven uit sluitend recht op het koopen van boter, terwijl de toewijzingen voor „margarine" recht geven op het koopen van boter en margarine tot een gezamenlijke hoeveel heid, als aangegeven op het toewijzings formulier. De onderlinge verhouding der hoeveelheid boter en margarine staat ge heel ter keuze van den detaillist. Tenslotte wordt er op gewezen, dat binnenkort een bon der vetkaart zal wor den aangewezen voor het verkrijgen van vet of boter of margarine en een bon voor spijsolie of boter of margarine. Van de boterlcaart zal dan een bon worden aan gewezen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Nadere mededeelingen hieromtrent zul len binnenkort worden gepubliceerd. Southampton onder bommenregen. Een luchtopname van het vliegveld der Engelsche havenstad tijdens het bombardement door een Duitsch vliegtuig eskader. Duidelijk zijn de explosies op den grond waar te nemen (Foto Weltbild) Jongeman bij steekpartij te Baarland doodelijk getroffen. Viér jaar en zes maanden tegen den verdachte geëischt. In den avond van Zondag 1 September kwamen eenige jongens van Kwadendam- me naar Nisse. Onder Baarland kregen zij een woordenwisseling met de gebroeders Z, uit deze gemeente. De ruzie liep zoo hoog, dat messen werden gebruikt, waarbij de 24-jarige B. Huige uit Nisse een steek in de borst kreeg, waaraan hij is overleden. De 24-jarige J. M. Z. stond gisteren, zoo als gemeld, voor de Middelburgsche recht bank als verdacht deze steek te hebben toegebracht. Na heropening van de zitting werd des middags eerst gehoord dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, als getuige-deskundige, ge hoord. Deze verklaarde sectie op het lijk van het slachtoffer te hebben verricht. Er waren steekwonden in de borst, in de ar men, in den rechterschouder en in een wang. De borstwond heeft den dood ten gevolge gehad, doordat kort na den steek, door druk van het in het hartzakje uitge treden bloed, hartamponnade intrad. Get. zei verder, dat hij bloed heeft aangetrof fen op het mes van verd., en dat geen bloed geconstateerd is op het mes van diens broer. Met het mes van den broer zouden bovendien wonden van anderen aard zijn ontstaan. Op een vraag van den president of de doodelijke wonde in de borst toegebracht is door een beweging van beneden naar boven of door een beweging van boven naar beneden antwoordde dr. Hulst, dat z.i. een beweging van beneden naar boven heeft plaats gevonden. Er' moet met groote kracht zijn gestooten. Mr. Bloemers vroeg of de wond in de wang een steekwond of een snijwond was. Dr. Hulst„Een steekwond". Mr. Bloemers „Is het slachtoffer ge stoken toen het lag of stond?" Dr. Hulst „Naar mijn meening staan de". De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, vroeg of het mogelijk is, dat het slacht offer in het mes is gevallen en dat de dood tengevolge van den val is ingetreden. Dr. Hulst achtte, gezien de richting van den steek, deze mogelijkheid zeer klein. Als de man vallend in het mes terecht zou zijn gekomen, zou de wond bovendien niet zoo herig zijn geweest. Het mes zou dan nl. op de borstkas zijn afgeschampt. Het requisitoir. Na een korte pauze was het woord aan den officier van justitie, mr. Van der Minne. Deze noemde deze zaak al zeer een voudig. Op een avond liepen eenige jongens op den dijk, die tegenover het huis van verdachte ligt. Er vielen eenige woorden, er ontstond opwinding, klappen wei-den uit gedeeld. Het is natuurlijk niet goed te praten, dat de broeders Huige en hun vrien den verd. en zijn broer hun uitdaging op hardhandige wijze eens zouden afleeren, maar voor verd. was er niet de minste reden om er met het mes op los te stor men. Verd. en zijn broer hadden naar huis moeten gaan. Inplaats van zulks te doen zijn ze, althans verd., gaan steken, met het gevolg, dat een jongen om het leven kwam. Dat degene, die terecht staat de dader is, achtte spr. al zeer duidelijk. Het blijkt uit zijn mes, waarop bloedsporen zijn aange troffen, en uit zijn verklaring, kort na de daad, tegenover get. Geus gedaan. Nu construeert hij weliswaar een val van het slachtoffer, maar zoowel uit de vele ver wondingen, die zqn toegebracht, als uit de richting der steken, en uit de kracht waarmee de steek in de borst is aangeko men, blijkt dat verd. Huige opzettelijk heeft doodgestoken. Hoewel verd. gunstig bekend staat, achtte de officier een strenge straf wenschelijk. Hij eischte een gevan genisstraf van 4 jaar en 6 maanden. Het pleidooi. Verdachte's raadsman, mr. F. W. Adri aanse, noemde deze strafzaak heel wat minder eenvoudig dan zij den officier wilde voorkomen. £üij herinnert aan de zaak, waarbij een boer in Zeeland vele jaren ge leden, een buurman neerschoot, omdat deze hem aanviel. In deze zaak weigerde de rechtbank te Middelburg destijds noodweér aan te nemen, doch de Hooge Raad bleek een andere opvatting toegedaan. Pleiter ging na hetgeen verdachte ten laste is gelegd, en wees erop, dat geen der getuigen verdachte met zijn mes heeft zien steken. Verdachte zelf zegt, dat hij alleen weet, dat hij zijn mes bij de vechtpartij open in de hand hield, en hij veronderstelt, dat, toen hij achterover viel, Huige mede is gevallen en in het mes terecht is gekomen. Volgens dr. Hulst is dit vrij onwaarschijn lijk, gezien de richting van de box-ststeek. Tevenover diens ppvatting staat echter de opvatting van Gross-Höpler, dat een me dicus uit een wond niet kan uitmaken uit- wellce lichting de steek werd toegebracht. Als verdachte kort na den dood van Huige aan getuige Geuse zou hebben ver klaard (hij ontkent dit echter) dat hij zou hebben gestoken, dan is deze verklaring nog niet van veel waax-de, omdat zij onder dwang, en in hevigen gemoedstoestand werd afgelegd. Pleiter bestreed vei-volgens de opvatting, dat de opzet om te dooden zou kunnen wor den afgeleid uit het feit, dat verdachte zijn mes had getrokken, voordat hij Werd aangevallen. In het tweede gedeelte van zijn pleidooi kwam mr. Adriaanse tot de mogelijkheid van noodweer. Verd. beroept zich erop, dat hij zich heeft verweerd tegen een onrecht- matigen overval. Wat toch is gebeurd Twee jongens, 'die flink wat gedronken hebben, fietsen langs het huis van de ge broeders Z. 150 meter voorbij het huis leg gen zij hun fietsen neer. Waarom? Ze wil len de gebroegers Z. wel eens afrossen. Al* vorens daartoe over te gaan wachten ze tot hun mede-feestgenooten zijn gearri veerd. Als die er zijn, trekken de eerst aangekomenen, de geestelijke vaders van het vechtpartijtje hun jassen uit. Hieruit blijkt wat zij van plan waren. Een motief om te gaan vechten hadden zij niet, maar ze waren brooddronken en dus strijdlustig. De broeders Z. stonden op hun erf, toen de zeven aanvallers oprukten. Zij hadden, natuurlijk kunnen vluchten, maar dat doet men als flinke boerenjongens niet. Het doorvoeren van de leer van afzien van elk verweer, kan ook de wetgever nooit heb ben bedoeld. Tegen den aanval, die een be dreiging op het lijf beteekende en die werd uitgevoerd door zeven kerels tegen twee man, wapenden gebroeders Z. zich met het mes. Pleiter vroeg zich af of het mes hier ter verdediging geboden was. In soortgelijke ge vallen is gewapende afweer door rechter lijke instanties meermalen volkomen aan- vaard. In de bekende zaak Boesch werd noodkeer tegen huisvredebreuk aangeno men. Hierna stelde mr. Adriaanse de vraag of verdachte de toelaatbare grenzen heeft overschreden, en zoo ja of deze overschrij ding dan gedekt wordt door drift, althans heftige gemoedsbeweging. Noodweer-exces van de heftige gemoeds beweging dient echter door de rechtbank te worden geconstrueerd. Pleiter verzocht de rechtbank zulks te willen overwegen. Hij eindigde zijn uitvoerig pleidooi met te wijzen op het volkomen smetteloos ver leden van verdachte en van diens ouders, en hij drong aan op ontslag van rechtsvervol ging. De officier van justitie meende, dat van noodweer niet kan worden gesproken, daar verdachte de aanvallers tegemoet is getre den, en zelf tot den aanval ovei-gegaan is. De president bepaalde de uitspraak op Maandag 28 October. Uitzonderings maatregelen tegen Joden in Frankrijk. In de Fransche Staatscourant is een wet gepubliceerd, welke bepaalt, dat bui- tenlandsche onderdanen van Joodsch ras terstond op besluit van de bevoegde pre fecten in concentratiekampen kunnen worden ondergebracht. Een speciale com missie, die is toegevoegd aan het ministe rie van binnenlandsche zaken, wordt belast met de organisatie en het beheer over deze concentratiekampen. Buitenlandsche Joden, die niet in concentratiekampen worden ondergebracht kunnen eeS gedwongen ver blijf toegewezen krijgen. Joden kunnen voorts geen staatsbetrek kingen en openbare ambten bekleeden. De vrije beroepen mogen door Joden nog slechts worden uitgeoefend onder zekere voorwaarden en volgens een verhoudings getal. Als Jood wordt hij beschouwd, die van drie Joodsche grootoudei's afstamt of van twee Joodsche grootouders, wanneer de echtgenoot Jood is. De Joden zijn uitgesloten van het ambt van staatshoofd af tot het beroep van on derwijzer1, bedrijfsleider, directeur of se cretaris generaal in alle monopole bedrij ven of bedrijven met staatsconcessie. Alle overige ambten voor Joden staan slechts open, wanneer zij in den wereldoorlog heb ben gevochten, in den oorlog 1939/'40 on derscheiden zijn, of in het legioen van eer voor militaire verdiensten zijn opgenomen. De volgende beroepen worden echter on voorwaardelijk voor Joden verboden directeur, hoofdi-edacteur en redacteur van dagbladen, tijdschriften, persagent schappen en periodieken met uitzondering van zuiver wetenschappelijke publicaties, directeur, administrateur en bedrijfsleider bij ondernemingen, die zich bezig houden met het vei-vaardigen, verhuren en vertoo- nen van films, regisseur, opname-leider, spelleider, directeur, administrateur en be drijfsleider in schouwburgen en bioscoop- theaters. Dezelfde bepaling geldt voor den radio-omroep. Uit Vichy wordt gemeld In bevoegde kringen wordt er op gewezen, dat de wet niet is ontstaan uit on-Fransche overwe gingen. In de laatste jaren hebben de Jo den in alle zenuw-centra van het nationale leven een dusdanige bedrijvigheid ont plooid, dat zelfs zonder oorlog en zonder nederlaag een uit drang tot zelfbehoud ontsproten actie tegen de Joden zou zijn ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1