Voorstellen aan den gemeenteraad van Vlissingen. Vierde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 19 October 1940 BURGERWEESHUIS. Ter zoorziening in de vacature, welke la ontstaan door het aan den heer W. Anker Sr. verleende eervol ontslag als regent over het Burgerweeshuis, is de volgende voordracht opgemaakt: 1, de heer E. Montfoort, alhier; 2. de heer M. Vader, alhier. AVONDSCHOOL VOOR NIJVER HEIDSONDERWIJS. Tengevolge van het verleende eervol ont slag aan de heeren J, de Bruyn en J. D. H. Reijnders en het te verleenen eervol ontslag aan den heer D. M. de Vries, als leeraren aan de avondschool voor nijver heidsonderwijs, zijn aan genoemde school vacatures ontstaan van een: a. leer aar in Nederlandsche taal en wis kunde (7 lestijden per week); b. leeraar in natuur- en werktuigkunde (9 lestijden per week); c. leeraar in vaktheorie voor electri- ciens (2 lestijden per week); d. leeraar in vakteekenen en vaktheorie voor vliegtuigbouwers (12 lestijden per Week) B. en W. hebben ter vervulling van deze vacatures de volgende voordrachten opge maakt: a. Vacature Nederlandsche taal en wis kunde: 1. de heer D. van Mourik, onderwijzer bij het bijzonder gewoon lager onderwijs; 2. de heer H. Hoedemalter; onderwijzer bij het openbaar uitgebreid lager onder- Wijs te Middelburg. b. Vacature natuur- en werktuigkunde: 1. de heer A. G. A. Verdonk, teekenaar bij de N.V. Maatschapptj „De Schelde". c. Vacature vaktheorie voor electriciens 1. de heer W. Hylkema, teekenaar bij de N.V. Maatschappij „De Schelde". d. Vacature vakteekenen en vaktheorie voor vliegtuigbouwers: 1. de heer A. Koper, teekenaar by de N.V. Maatschappij „De Schelde". In^overleg met den directeur der school en den inspecteur van het nijverheidson derwijs hebben B. en W., teneinde den voortgang van het ónderwijs zoo weinig mogelijk te belemmeren, de heeren D. van Mourik, A. G. A. Verdonk, W. Hylkema en A. Koper reeds benoemd aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs, in afwachting van de goedkeuring van de ingezonden voordrachten. De benoemingen zullen tijde lijk geschieden. By besluit van 23 November 1939, werden de heeren J. Mallan, J. van Wage- ningen en N. Priester benoemd tot tijde lijk leeraar, respectievelijk in lijn- en vak teekenen en in vaktheorie en in lijntee- kenen aan de avondschool voor nijverheids onderwijs en wel voor het tijdvak van 1 September 1939 tot en met 31 Augustus 1940. B. en W. stellen voor deze benoemingen te continueeren voor het tijdvak van 1 September 1940 t/m 31 Augustus 1941. B. en W. stellen voor den heer B. J. P. Schiffer met ingang van 1 September 1940 definitief te benoemen tot leeraar in de Fransche taal en handelscorresponden tie aan de gemeentelijke handelsavond school. VLISSINGSCH STUDIEFONDS. Ter vervulling van de vacatures in ver band met de periodieke aftreding in 1940 van de leden der commissie van beheer van het Vlissingsch Studiefonds, de heeren A. de Beijl en J. Post jr., bieden B. en kW. volgende dubbeltallen aan: a. "Vacature A. de Beijl: 1. de heer A. de Beijl; 2. de heer J. C. de Steur, commies ter gemeente-secretarie. b. Vacature J. Post jr. (als raadslid): 1. de heer J. Post jr.; 2. de heer L. P. van Oorschot, lid van den gemeenteraad. Ter vervulling van de vacature mr. P. M. W. J. van der Slikke als lid van het scheidsgerecht voor de ambtenaren bieden B. en W, de volgende aanbeveling aan: 1. de heer mr, H. L. van Zanten, advocaat en procureur te Vlissingen; 2. de heer J. L. Verhagen, candidaat-notaris te Vlis singen. B. en W. stellen voor aan het Bestuur der Vereeniging voor bijzonder lager on derwijs op gereformeerden grondslag al hier een bedrag van 70 uit de gemeente kas beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van 12 stuks raamgordijnen ten behoeve van hare school aan de Verkuyl Quakkelaarstraat. SCHOOOLARTSENDIENST. Bij schrijven van 26 Juli 1940 deelden B. en W. van Middelburg mede, dat het hun, in verband met een goede vervulling van den gemeenschappelijken schoolartsen- dienst in de gemeente Middelburg en Vlis singen, noodzakelijk voorkomt, aan den schoolarts een gediplomeerd verpleegster als hulp toe te voegen. Deze verpleegster zou dan in de ge meente Middelburg tevens dienst doen als hulp bij de uitvoering van de armenprae- tijk door den schoolarts. De jaarwedde van deze verpleegster zou, naar het gevoelen van genoemd college, bepaald dienen te worden op 1000, ter wijl het naar hun meening een billijke ver deeling van kosten zou zijn, indien twee derde gedeelte van de jaarwedde der ver pleegster en twee-derde deel der desbe treffende pensioensbijdragen voor rekening der gemeente Middelburg werden gebracht en een-derde deel van genoemde kosten voor rekening der gemeente Vlissingen. B. en W. van Vlissingen konden zich met dit voorstel vereenigen. De Raad der gemeente Middelburg be sloot da gemeenschappelijke regeling be treffende den schoolartsendienst in den hierboven aangegeven zin te wijzigen. B. en W. stellen thans voor, te rekenen met ingang van 1 September 1940, de gemeen schappelijke regeling betreffende den schoolartsendienst in dezen zin te wijzigen. EXPLOITATIEVERGOEDINGEN Indertijd besloot de Raad van Vlissingen tot het belcraclitigen van een regeling, waarbij onder meer de gemeente Vlissin gen zich verbindt in de uitkeerlhgen inge volge de wachtgeldregeling van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" bij te dragen, fcerwfll later een dergelijke rege ling werd bekrachtigd ten aanzien van het personeel der Steenkolenhandelsvereeni- £hig. Eerstgenoemde regeling, welke 16 Oc tober 1939 is ingegaan, is gebaseerd op een overheidssubsidie van 60 terwijl laatst genoemde, welke 1 December 1939 in wer king trad, aangegaan is op basis van 50 overheidssubsidie. Den laatsten tijd bereiken ons, zöo dee- len B. en W. mede, verschillende verzoe- ken van Maatschappijen tot medewerking aan wachtgeldregelingen ten behoeve van haar personeel, alsmede beschikkingen van het Departement van Sociale Zaken tot goedkeuring van de desbetreffende wacht geldregelingen. Het jneerendeel dezer wachtgeldregelin gen is vastgesteld op een overheidssubsidie van 50 terwy'1 enkele regelingen een percentage van 60 vermelden. De inwer kingtreding varieert van 1 Juli 1940 tot ongeveer 1 Augustus 1940. Ten aanzien van de navolgende vereeni- gingen zijn wachtgeldregelingen ontvan gen: a. N.V. Industriëele Mij. Gebrs. van Swaay te 's-Gravenhage; b. De Scheepvaart-Vereeniging Zuid te Rotterdam; c. De Scheepvaart-Vereeniging Noord te Amsterdam (hieronder vallen onder meer de firma Brasch Rothenstein te Amster dam en de N.V. Radio-Holland te Am sterdam) d. De Bond van Werkgevers in de gere gelde Lijnvaart ter Koopvaardij te Am sterdam; e. De Bond van Werkgevers in de Koop vaardij te Rotterdam; f. De N.V. Koninklijke Luchvaart Maat schappij voor Nederland en Koloniën te 's-Gravenhage; g. De N.V. Bataafsche Import Maat schappij te- 's-Gravenhage; h. De N.V. Nederlandsch-Indische Tank Stoomboot Maatschappij te 's-Gravenhag"e; i. De N.V. Bataafsche Petroleum Maat schappij te 's-Gravenhage. De regelingen ten behoeve van de sub a tot en met c genoemde Maatschappijen zijn gebaseerd op een overheidssubsidie van 50 en omvatten op het oogenblik 13 personen. Het overheidssubsidie voor 1940 (1 Juli tot en met 31 December) wordt geraamd op 3600. Voor de sub d en e genoemde Bonden is een wachtgeld regeling vastgesteld, eveneens met een overheidssubsidie van 50 Deze rege ling, welke 1 Juli 1940 in werking is ge treden, geldt speciaal voor scheepsofficie ren. Zij is, voor zoover voor deze gemeente op het oogenblik van belang, van toepas sing voor de volgende ondernemingen: 1. N.V. Rotterdamsche Lloyd; 2. N.V. Kon. Nederlandsche Stoomboot Maatschappij 3. N.V. Vereenigde Nederl. Scheepvaart Maatschappij; 4. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland"; 5. Holland-Amerika Lijn. Het overheidssubsidie kan vóór het jaar 1940 (voor ongeveer 23 personen) geraamd worden op 3000. De regeling voor de sub f vermelde Maatschappij, eveneens met een overheids subsidie van 50 zal slechts voor en kele personen uit deze gemeente van be lang zijn, terwijl onder de regelingen voor de sub g, he n i genoemde Maatschappijen, met een overheidssubsidie van 60 uit deze gemeente vermoedelijk geen enkele persoon zal vallen. De kosten zullen voor Rijk en gemeente tezamen voor 1940 derhalve ongeveer 6600 bedragen. Waar bij deze aangelegenheid een groot sociaal belang betrokken is, zijn B. .en W. van me3ïiing, dat de gemeente haar mede werking ook aan vorengenoemde wacht geldregelingen niet mag onthouden. Im mers, indien de gemeente een afwijzend standpunt zou innemen, zouden de betrok ken personen vermoedelijk ontslagen wor den, met het gevolg, dat zy, als ingezete nen van Vlissingen, alhier in de van Rijks wege gesubsidieerde steunregeling zouden moeten worden opgenomen respectievelijk in de werkverschaffing zouden moeten worden tewerkgesteld. Ten aanzien van de wijze van dekking van genoemde uitgaven deelen B. en W. o.m. het volgende mede: Op de gemeentebegrooting voor 1940 werd een bedrag uitgetrokken groot 78.200 voor kosten van de wachtgeld regeling ten behoeve van het personeel van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zee land" en van de Steenkolenhandelsvereeni- ging, terwijl tegelijkertijd de gemeente-be grooting voor het jaar 1940 met inacht neming daarvan opnieuw werd vastge steld. Voorloopig werd als dekkingsmiddel het nog beschikbare deel der maximum-belas ting-bijdrage aangewezen. Volgens een toentertijd gemaakte bere kening zouden de bedoelde wachtgeldrege lingen hiermede gefinancierd kunnen wor den tot ongeveer 1 November 1940. Thans blijkt, dat de uitgaven zoodanig meevallen dat het geraamde bedrag ad 78.200 niet alleen toereikend zal zijn voor het geheele jaar 1940, inplaats van tot 1 November 1940, doch dat vermoede lijk de uitgaven voor 1940 niet hooger dan 73.000 zullen komen. Er zou dus nog on geveer 5200 beschikbaar blijven, welk bedrag aangewend kan worden tot gedeel telijke dekking van de kosten voort vloeiende uit de nieuwe wachtgeldregelin gen ad 6.600. Het vermoedelijk uiteindelijk tekort ad 1400 kan, zoo noodig, te zijner tijd bij wijziging der begrooting bijgeschreven worden. B. en W. kunnen thans mededeelen, dat een regeling in voorbereiding is, welke van 1 Januari 1940 af de kosten wachtgeldregelingen zullen medetellen voor het bepalen van het percentage der objec tieve bijdrage uit het Werkloosheidssub- sidiefonds volgens d Daar door het vaststellen van deze rege ling ook de financieele bezwaren tegen het aanvaarden der wachtgeldregelingen zul len komen te vervallen, stellen B. en ,W« .voor te besluiten medewerking aan boven genoemde wachtgeldregelingen te ver leenen door in de uitkeeringen ingevolge die wachtgeldregelingen bij te dragen, overeenkomstig de daaromtrent vastge stelde en nog vast te stellen bepalingen. FRAUDEVERZEKERING. In 1938 werd besloten de gemeente met ingang van 1 Januari 1939 te doen toe treden als lid van de Fraude-risico Onder linge van Gemeenten (F.O.G.) te 's-Gra venhage en haar te doen deelnemen aan de verwaarborgingsregeling dier vereeniging voor een bedrag van 44.QOO, De gesloten uitgebreide fraudeverzeke ring geldt voor de gemeente en voor alle bedrijven, benevens de gemeentelijke in stellingen, te weten Maatschappelijk Hulp betoon, Gasthuis en Burger Weeshuis, als mede voor de woningbouwvereenigingen „Gemeenschappelijk Belang" en „Goed Wonen". De voorschotpremie voor deze gemeente is over het jaar 1939 zoowel als over het jaar 1940 vastgesteld op 250.38. Verder zijn, met ingang van 1 Septem ber 1939, nog in de onderlinge verzekering opgenomen de distributiedienst en de ad ministratie der kostwinnersvergoeding. Voor den ,tijd, dat deze extra-verzekering zal Ioopen wordt een toeslag op de voor- sehotpremie geheven van 15 derhalve van 37.56 per jaar. De goedkeuring op dit raadsbesluit werd verkregen tot 1 Januari 1941. B. en W. stellen thans voor de gemeente ook nè. 31 December 1940 te doen deelne men aan de verwaarborgingsregeling der Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten te 's-Gravenhage en dit besluit opnieuw te onderwerpen aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten van Zeeland. BIJZONDERE SCHOLEN. Gelijk bekend droeg vóór de wijziging der Lager Onderwijswet 1920, in 1937, de ex ploitatievergoeding, door de gemeenten aan de schoolbesturen der bijzondere scholen te betalen, per leerling, het gemiddeld be drag per leerling van de kosten over een zelfde dienstjaar der overeenkomstige openbare lagere scholen in de gemeente. Om de drie jaren had een verrekening plaats was door de schoolbesturen minder uitgegeven, dan zij vergoed hadden kunnen krijgen, dan werd de vergoeding beperkt tot de werkelijkè uitgaven. In de practy'k voldeed deze regeling niet. De schoolbesturen vernamen veel te laat hoeveel zij in. een bepaald jaar hadden mo gen uitgeven. Eenerzijds liepen zij op deze wijze de kans belangrijke financieele schade te lijden, anderzijds meer dan noodzakelijk op de uitgaven te bezuinigen. In beide gevallen werd aan de financi eele gelijkstelling te kort gedaan. De drie- jaarlijltsche verrekening kwam hieraan ook niet voldoende tegemoet. Daarom is, te beginnen met het jaar 1938, de vergoeding thans vastgesteld op een bedrag per leerling, gelijk aan het bedrag, dat ingevolge artikel 55bis der Lager Onderwijswet 1920 door den raad bij de vaststelling der gemeentebegrooting per leerling van de openbare scholen wordt beschikbaar gesteld'. En voorts stelt de raad thans jaarlijks vóór 1 December vast het bedrag der vergoeding, waarop het schoolbestuur over het afgeloopen jaar aanspraak heeft, alsmede het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. B. en W. stellen thans voor, de vergoe ding, waarop de besturen over 1939 aan spraak hebben en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven van de schoolbesturen over dat jaar thans, inge volge artikel 103 der Lage? Ondenvijswet 1920 vast te stellen. Evenals onder de oude regeling komen de lïpsten van instandhouding van in bruikleen gegeven scholen, met uitzonde ring van de geringe en dagelijksche repa raties, ten laste der gemeente. Vereeniging voor Chr. Mulo. De algemeene vergadering. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor Chr. Mulo die sinds vele jaren in de Kerstvacantie te Utrecht placht te worden gehouden zal dit maal op Maandag 23 December a.s. te Am sterdam iix Bellevue onder presidium van den heer J. Th. R. Schreuder van Heem stede plaatsvinden. De heer Schreuder zal op deze vergadering nu hij den 70-ja- rigen leeftijd heeft bereikt officieel als voorzitter afscheid nemen. Hij heeft de vereeniging meer dan 25 jaar als zoodanig gediend. DE LETTERKUNDIGE GERARD VAN HULZEN OVERLEDEN. In tachtigjarigen ouderdom is te Den Haag, na een kortstondige ongesteldheid, overleden de heer Gerard van Hulzen, be kend letterkundige en schrijver van vele romans en novellen. Kerknieuws Prof. M. Noordtztf. A.s. Zaterdag zal het honderd jaar ge leden zijn, dat wijlen prof. M. Noordtzij, die in dé geschiedenis van de Geref. Kei-ken in ons vaderland een vooraanstaande plaats heeft ingenomen te Rotterdam geboren werd. Maarten Noordtzij bracht zijn jeugdjaren doör de Vlissingen, waar zijn vader ouderling was van de gemeente onder het Kruis. Hij was aanvankelijk werkzaam op de Rijksmarinewerf. Een preek van wijlen ds. W. H. Gispen te Vlissingen wekte in hem de begeerte naar het predikambt en met behulp van dr. J. J. van Toorenenbergen en dr. J. Merens bereidde hy zich voor het de theologische studie. Promotie dr. J. de Koning. Gistermiddag is aan de Vrije Universi teit te Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de theologie ds. J. de Koning, pre dikant by de Geref. kerk van Schipluiden op een dissertatie getiteld „Studiën over de El-Amarnabrieven en het Oude Testa ment inzonderheid uit historisch oogpwnt". Ds.' J. de Koning werd 6 Mei lite Mijdrecht geboren. Zyn. vader was vele jaren hoofd der Chr. school te Krabben- dyke, Gemengd Nieuws ERNSTIGE RUZEE MET EEN GELUKKIG SLOT. Aan een politiebureau te Amsterdam. meldde zich gisteravond een vrouw, die er leelijk toegetakeld uitzag. Zij had een bloedende hoofdwonde en verschillende kneuzingen, welke zij had opgeloopen tij dens een vechtpartij in een café. Onmid dellijk trokken een brigadier en eenige agenten naai- het café, omdat de strijd nog steeds niet geëindigd zou zijn. Inderdaad troffen zy daar twee mannen aan, die in een fel gevecht gewikkeld waren. Zij had den elkaar verschillende bloedende wonden toegebracht en het was hoog tijd, dat de politie ingreep. De aanleiding van deze vechtpartij was een dronkemansi-uzie, die voortgekomen was uit het feit, dat de echtgenoot van voornoemde vrouw in de meening ver keerde, dat zijn vriend te veel aandacht aan zijn vrouvz besteedde. Het gezelschap werd door de politie meegenomen naar het bureau, waar de namen van de strijdenden werden geno teerd. Inmiddels waren de verhitte gemoederen zoodanig gekalmeerd, dat men weer vrien den was geworden. Ieder wilde de schuld op zich nemen en de politie wist derhalve niet beter te doen, dan na de verwonde lieden verbonden te hebben, deze naar huis terug te zenden. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Het tweejarig dochtertje van den arbei der B., wonende te Mastwijk onder de gemeente Montfoort, is gisteren in een on bewaakt oogenblik in de ÏJsel gevallen en verdronken. JONGEN STAK ONVOORZICHTIG DEN WEG OVER. Gisteravond liep aan de Maashaven te Rotterdam de 7-jarige N. Mulder achter een vrachtwagen om en stak plots den rij weg Over. Hij werd overreden door een personenauto, die den vrachtwagen achter op reed. De jongen is. kort na aankomst in het Zuider-ziekenhuis overleden. INBREKERS EN UITBREKERS. Eergisternacht zijn te Deventer twee in brekers, die op het politiebureau in bewa ring zaten, in verband met een diefstal met braak in het schoenenmagazijn Bata, er in geslaagd te vluchten. Eerst had de een zich weten te bevrijden en deze heeft den ander naar buiten geholpen. Het was een stormachtige nacht met regen, zoodat de politiewacht niets van de uitbrekers heeft gemerkt. Beide mannen hebben slechts kortstondig van him vrijheid gepro fiteerd, want toen zij gistermiddag per tram van Deventer in Zutphen aankwa men, werden zij door een politieagent her kend en naar het politiebureau gebracht. Bij het bureau zetten, de mannen het plot seling op een ioopen. Zij vluchtten een huis binnen en verstopten zich daar. Zij wer den echter spoedig gegrepen en geboeid. Een van hen had een bedrag van 70 op zak, van welk bedrag de herkomst nog niet kon worden vastgesteld. DOODELIJK ONGEVAL TE ASSEN. Donderdag is op de varkensmarlct te Assen de voerman G. L. verongelukt. Een. paard, dat voor twee aan elkaar gekop pelde wipkarren, heiaden met bladaarde, was gespannen, sloeg plotseling op hol. L., die op de voorste kar zat, werd er af ge slingerd en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij de wielen van beide wagens over zyn lichaam kreeg. Op advies van een dokter werd hij on middellijk naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen overgebracht, waar hij later aan de bekomen verwondingen is overleden. DE JUWEELENDIEFSTAL TE UTRECHT. De Utrechtsche politie heeft den juwee lendiefstal thans tot volledige Waarheid gebracht. Men herinnert zich, dat bij een dame' aan den Witten Vrouwensingel gouden en zilveren voorwerpen waren ontvreemd ter waarde van byna vijfhonderd gulden. Reeds dadelijk viel de verdenking op de 24-jarige dienstbode, die na een scherp verhoor een bekentenis aflegde en ingesloten werd in het hoofdbureau van politie. Thans is in verhand met dezen diefstal nog gearresteerd een 22-jarige werklooze man, die relaties had met de dienstbode en aan wien de dievegge de sieraden ter hand had gesteld om te trachten de ju- weelen (o.a. een platina armband) te ver- koopen. By verschillende goud- en zilver smeden heeft de man de sieraden inder daad verkocht, doch toen hij alles van de hand had gedaan, bleek hij in totaal maar veertig gulden te hebben ontvangen. Hier van gaf hij de dienstbode dertien gulden. Met de rest verdween hij naar 's Heeren- berg, waar hij een andere naar zijn meening echte verloofde had. De politie te Utrecht heeft den man al daar weten op te sporen en toen hij be kende, zich aan heling te hebben schuldig gemaakt, is hij achter slot en grendel gezet. De sieraden zijn achterhaald, zoodat de beroofde dame thans al haar juweelen weer in haar bezit heeft. DE MELK VOORZIENING VAN DE HOOFDSTAD. De melkvoorziening van Amsterdam on dervond groote moeilijkheden, doordat ben zinegebrek een groot aantal vrachtauto's uitschakelde. De afd. Amsterdam van het Boerenfront heeft zich met deze zaak bezig gehouden en een noodcombinatie van grossiers werd opgericht, wat tot gevolg had, dat thans een belangrijk deel van de melk, voor de hoofdstad bestemd, met schuiten aan den Amstel wordt gebracht, zoo dat thans stag natie van melkaanvoer uitgesloten is. MAALDERIJ VERZEGELD WEGENS OVERTREDING VAN HET MAALIT3R B OD. Wegens overtreding van het maalverbod is de maalderij en mengerij van de coöp. „De Toldijk" bij Steenderen door den voed- selcommissaris verzegeld. JONGEN UIT BOOM GEVALLEN. De zesjarige Everts te Barneveld is gisterochtend uit een boom- gevallen. De jongen is korten tyd later overleden. Veertig meisjes werken aan de Vecht (Van een. specialen verslaggever.) Veertig meisjes uit alle streken van het land, waarvan het grootste deel door de tijdsomstandigheden werkloos is geworden, vinden thans een plaats in het statige buiten „Goudenstein" aan de Vecht onder de gemeente Maarssen, waar zij zich kun nen bekwamen in huishoudelijken arbeid en waar zij tevens gelegenheid vinden voor culfcureele ontwikkeling. Dit werk, dat uitgaat van de Federatie van Christelijke Vereenigïngen van en voor Vrouwen, en volledig door het Rijk gesub sidieerd wordt, staat onder leiding van mej. G. G. Muller, die op dit terrein reeds eerder haar sporen heeft verdiend en die ons gaarne over dit prachtige sociale werk inlichtingen wilde verschaffen. Het doel is om door middel van drie- maandelijksche werkkampen bij onze vrouwelijke jeugd gemeenschapszin aan te kweeken en haar tevens in de gelegenheid te stellen zich algemeen te ontwikkelen. Het mooie is daarby, dat meisjes van alle gezindten voor opname in dit werk kamp in aanmerking komen, 2oowe] arm als rijk, want kosten zyn er niet aan ver bonden. Integ"endeel, zelfs de reis van en naar huis krijgt men nog vergoed en het Ryk, het groote belang van deze vrouwen en meisjes-kampen ten volle begrijpende, draagt alle onkosten. Niet alleen, dat de meisjes hier op eigen beenen leeren staan en voorbereid worden voor de groote taak, die iedere vrouw in het gezin wacht, maar ook thans reeds maken zij zich nuttig ten opzichte van de maatschapptj, wanneer een deel van hen in de morgenuren huishoudeltjken arbeid gaat verrichten in tal van gezinnen in Maarssen en Utrecht, waar deze hulp in le eerst j plaats dringend noodig is, en in de tweede plaats door deze menschen nim mer zelf betaald zou kunnen worden. Maar dit is slechts een klein, hoewel be langrijk, onderdeel van de kamp-taak. Zoo als begrijpelijk regelen zij ook het huis houden van het eigen groote gezin op „Goudenstein", welkbuiten zich wel bij uitstek voor dit doel leent. Voorts zorgen zij, dat er een smakelijke maaltijd ter tafel komt doen aan gymnastiek, sport, spel en zang, terwijl de middagen en avon den benut worden voor het volgen van les sen en lezingen op algemeen cultureel ge bied. Strenge discipline. Zooals In elk huishouden, dient ook hier orde te zyn en het is de kampleidster met haar medewerksters, die hier nauwlettend op toe ziet. Een gelukkige omstandigheid is het, dat de meisjes zelf zooveel begrip voor het werk toonen en het ook op de juiste wijze weten te waardeeren. Het feit, dat zij niet ongevraagd het hek uitmogen, vinden zy bijvoorbeeld „echt leuk". „Ik had altijd al graag naar een kostschool willen gaan en dit lijkt er wel een beetje op", zeide een der meisjes eens tegen mej. Muller, „maar er ïs een ver schil. Wanneer je over een kostschool spreekt denk je aan strenge gezichten, maai* hier is iedereen zoo vriendelijk en valt het werken zoo licht". De meisjes aanvaarden gaarne de rege len van het huis, omdat deze niet alleen een waarborg zyn voor een goeden gang van zaken, maar tevens de gelegenheid tot de grootst mogelijke ontwikkeling bieden. Overigens moet men niet denken, dat de dametjes het hier eenvoudig hebben, want ze maken lange dagen, 's Morgens om kwart over zes is het reveille en dadelijk daarop maken zij in piama- haar kwartier tje ochtendgymnastiek. Dan vallen er veertig hongerige magen op het door een corveeploeg klaar gemaakt ontbijt aan en voor dat zij om negen uur met haar kook- en huishoudelijke werk zaamheden aanvangen, vinden zij nog ge legenheid tot gezamenlijken zang of het wederom gezamenlijk luisteren naar bijbel lezingen. In de middaguren moeten zij de cursus sen in opvoedkunde, sociale verhoudingen, E.H.B.O., zieken- en kinderverzorging, hy giëne en handenarbeid bijwonen of ont spannen zij zich met spel en sport. De practische zijde hiervan is, dat deze cur- suóssen zóó zijn ingericht, dat de meisjes over deze onderwerpen later ook zelf on derricht kunnen geven. Teugels niet te strak aangetrokken. In de avonduren vinden de meisjes op allerlei gebied gelegenheid tot ontspan ning, en bovendien worden er nog lezingen op het terrein van letterkunde, kunst en muziek gehouden. Om negen uur is het avondappèl, en daarmede komt een einde aan een welbesteden dag. Overigens moet" men niet denken, dat de teugels hier te strak worden aangetrokken. Den meisjes wordt een groote mate van zelfstandigheid gelaten en bovendien ont vangen zij nog zakgeld, waarvoor zij zich allerlei dingen voor zichzelf of voor thuis kunnen aanschaffen. Ook trekt men er vaalc gezamenlijk op uit. Men maakt dan lange fietstochten door de mooie Vecht streken of de familie gaat winkelen in Utrecht en dat zy'n natuurlijk wel dingen, die de meisjes aanlokken. Wij vroegen onze zegs\nrouw tenslotte nog, hoe de meisjes zelf het kampwerk vinden. En na alles wat hier reeds verteld is, is het duidelijk, dat het antwoord luid de „Zij stellen het werk ten zeerste op prijs. Zij zijn ook dankbaar gestemd ten opzichte van onze Federatie, die het haar mogelijk maakt, hier te komen werken en die de meisjes wanneer dit noodig mocht zijn ook in het latere leven zal helpen. Als ontwikkelde vrouw een eigen plaats in het leven te mogen innemen het is een ideaal, dat via dezen weg in vervulling kan gaan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 11