STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes. STADSNIEUWS Vlissingen. VOORSTELLEN VAN B. EN W. VAN GOES. Kerknieuws Marine en Leger VOLKSONDERWIJS. Gisteravond kwam. de afdeeling Mid delburg van de Vereeniging „Volksonder wijs" in algemeene vergadering bijeen in het tijdelijk café „de Eendracht" in de Giststraat. De waarnemend voorzitter, de heer J. W. Spinnaay, wees in zijn openingswoord op, dat de voorzitster, mevrouw Koch-de Waard de gemeente heeft verlaten en niet bekend is of zij nog zal terugkeeren en indien dit het geval is wanneer het zal zijn. Ook het bestuurslid, de heer G. F. Maris, verliet de gemeente, doch met de bedoeling in rustiger tijden weder terug te komen. De voorzitter bracht grooten dank voor hetgeen mevrouw Koch, na het vertrek van dr. Orbaan, voor de afdeeling heeft gedaan. Bij het punt bestuursverkiezing werd besloten beide ontstane vacatures voorloopig open te laten, opdat terugkomst van beide personen nog mogelijk blijft. Tot lid van de financieele commissie werd in de plaats van den heer v. d. Ploeg, die vertrokken is, gekozen de heer Baaijens. Tot afgevaardigde naar de op 2 Novem ber te houden algemeene vergadering der vereeniging werd gekozen de heer J. W. Spinnaay en tot zijn plaatsvervanger de penningmeester, de heer C. Roelands. De beschrijvingsbrief voor deze alge meene vergadering, die te Utrecht zal plaats hebben, werd behandeld. Besloten werd steun te verleenen aan de herkiezing tot voorzitter van mr. Wendelaar, tot bestuurslid van den heer Janse en tot algemeen secretaris van den heer van Dijke. Een bestuursvoorstel om het 75-jarig bestaan der vereeniging op 24 en 25 Mei te houden met een buitengewone ver gadering te Leeuwarden, deed het be zwaar naar voren komen, dat Leeuwar den zoo ver weg ligt en een massabetoo- ging in het centrum van het land beter tot zijn recht zal kunnen komen. Men zal echter nadere mededeelingen ter zake af wachten, daar Leeuwarder, de bakermat der vereeniging is. Ook het voorstel van de afd. Amsterdam om te besluiten, dat ieder lid een bijdrage zal moeten geven voor een jubileumfonds, dat ten deele zal worden bestemd voor de stichting van een Volks onderwijs tehuis te Eede en ten deele voor versterking van het fonds „Tot Steun", vond bedenking. Wel voelde men voor een vrijwillige bijdrage door leden die daar voor gevoelen of voor een gift uit de afdeelingskas. J. K. SWATERS f. Woensdag is te Den Haag op 74-jarigen leeftijd overleden de heer J. K. Swaters, die gedurende een lange' reeks van jaren Zeeraar in het teekenen aan de Rijks Hoo- gere Burgerschool alhier is geweest. In April 1904 kwam de heer Swaters naar Middelburg. Aan het einde van den cur sus 1930/'31 heeft hij bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn be trekking neergelegd en Middelburg metter woon verlaten. Een groote schare van oud leerlingen en oud-collega's zullen bij dit overlijden denken aan den man, die hun het hanteeren van potlood en penceel bij bracht. AUTO PARKEEREN IN DEN NACHT EN NA 10 UUR OP STRAAT. Wederom liepen verschillende personen een procesverbaal op wegens het parkee ren van een auto in den nacht op open bare straten of pleinen. Een persoon, die na 10 uur op straat was, werd naar het politiebureau gebracht en kon eerst na 4 uur in den morgen naar huis terug keeren. DRONKENSCHAP. Het aantal personen, dat zich aan open bare dronkenschap schuldig maakt of dat althans zich in kennelijken staat op straat begeeft, neemt den laatsten tijd eerder toe dan af. Dat er dan "ook meer dan vroeger naar het bureau van politie verhuizen, is wel te begrijpen, en zoo is er ook gisteren weer een, die te diep in het glaasje geke ken had, tijdelijk opgeborgen om zijn roes uit te slapen. GEVONDEN VOORWERPEN» Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 nm. tot 8 nm. lederen riem bruine mantelband sleutel oude regenjas iden titeitsbewijs ten name van J. Sturm paar roode dameshandschoenen en portemon- naitje; poederdoos en schaartje. Bij vinders Sigarenaansteker, J. L. "V. d. Berge, Seisweg 42 zilveren geldstuk, P. Pouwer, Seisweg 191; pakje nega tief werk, W. Cornelisse, Kinderdijk 74 beige gummi regenmantel, P. de Kam, Oude Veerscheweg 25 paar regenpijpen, J. Geerse, St. Laurens B 101 boodschap- tasch, W. Daane, Korte Delft 2 gouden kinderringetje, gemerkt Jopie, A. de Vos, Oude Vlissingscheweg E 391 koperen broche, M. v. d. Zwan, Langevielesingel E 28; hondenpenning 263, A. Zvvigtman, Meidoornlaan 42 stamkaart ten name van C., de Jong, personeel postkantoor, afhalen postkantoor zwarte damestasch met in houd, J. P. Adriaanse, Jacob Catsstraat 70; stukje wit keeperband, H. de Lange, Schuit- vlotstraat 23 sigaretten étui met inhoud, N. Huisman, Leliestraat 18 padvinders- riem, J. van Hoepen, Lange Geere glacé jongenshandschoen, C. v. d. Berge, Bleek 18 paar blauwe wollen handschoenen, H. C. Deïst, Korte Geere 38 rijwielbelasting- merk, mej. J. de Croo, Seisweg 100 zilve ren boerinnen broche, J. van Meerendonk, Penninghoeksingel 12 donker grijze mol ton deken, L. F. Groosman, Korte Delft 26 zilveren broche, W, Don, Dorpstraat A 145, Oostkapelle ring met sleutels, G. J. Over- veld, Korte Giststraat 9belastingmerk ten name van E. J. Flipse, Vlissingen, J. F. van Kervel, Langevielesingel E 69 rol patronen papier, P. Provoost, Breestraat 34 belastingmerk, N. de Witte, Emma- straat 17 vulpotlood, A. Schenkel, Se- geerssingel 130 belastingmerk in étui, D. Fondse, Korte Geere 40 zakje inhoudende handdoek, P. M. Roth, Heerenstraat 30 regenkapje van een boerinnenmuts, L. v. d. Berge, Spuistraat 2belastingmerk, M. De Wereld van het Recht. Over voortgezette huur na einde van huurcontract. Een enkele maal schijnt zich in de prac- tijk de vraag voor te doen aan welke bepa lingen men gebonden is na afloop van een schriftelijke huurovereenkomst. Men heeft bijvoorbeeld een huis gehuurd voor den tijd van drie jaren, welke termijn schriftelijk is vastgelegd, evenals de andere voorwaarden waarop men huurde na afloop van dezen driejarigen termijn blijft men in het huis wonen en betaalt normaal den huurprijs door, totdat er plotseling iets tusschen bei den komt en men plannen beraamt om te verhuizen is men dan ook op een of andere wijze gebonden aan het voormalige huur contract Zijn de bepalingen betreffende den opzegtermijn e.d. gunstig voor den huurder, dan zal deze zeggen natuurlijk is dat oude huurcontract nog toepasselijk, ook al is de termijn ervan reeds verstreken, het is immers stilzwijgend gecontinueerd. Zijn de oude .schriftelijk overeengekomen huur voorwaarden minder geriefelijk voor den huurder, dan zal hij opmerken dat oude contract is reeds lang ter ziele had de ver huurder mjj gevraagd het te con tinueeren, dan had ik het natuurlijk geweigerd neen, tusschen ons bestaat nu nog slechts een mondelinge huurovereenkomst, die be- heerscht wordt door de daaromtrent in de wet voorkomende bepalingen. Gelukkig, dat de wet al deze overwegin gen eens en vooral overbodig heeft ge maakt door in artikel 1623 B.W. uitdruk kelijk te bepalen, dat na het einde van den huur tijd, bij schriftelijke overeenkomst be paald, de huurder, die in het bezit blijft van het gehuurde, dit op dezelfde schriftelijk overeengekomen huurvoorwaarden in huur zal blijven houden, echter voor den tjjd wel ke het plaatselijk gebruik medebrengt. De huurder zal in dat geval het gehuurde niet kunnen verlaten, noch daaruit gezet mogen worden, dan na een tijdige opzegging over eenkomstig het plaatselijk gebruik gedaan. Uitgezonderd wat betreft den huurtermijn, blijven dus de oude huurvoorwaarden van kracht. Men kan evenwel geen wettelijke bepa ling zoo afdoende formuleeren, dat de prac- tijk niet een variant zou vertoonen, die in de bepaling geen directe oplossing kan vin den. Zoo ook hier. Stel, dat het huurcon tract voor het beëindigen der overeenkomst een opzegtermijn voorschreef van drie maanden, moet deze opzegtermijn dan in acht worden genomen of geldt hier uitslui tend het plaatselijk gebruik? Het wetsarti kel spreekt inderdaad van „plaatselijk ge bruik", maar dit wil nog niet zeggen, dat dit onder alle omstandigheden zou moeten gelden. Met name zou men kunnen aanne men, dat het zou dienen te wijken voor een uitdrukkelijk in het oude huurcontract ver melden opzegtermijn. Zoo besliste ook de Hooge Raad op 10 Februari 1939. Daarbij wei'd het plaatselijk gebruik dus tot zoo genaamd aanvullend recht verklaard, dat niet geldt indien partijen dienaangaande een andere regeling mochten hebben ge troffen. Het Hof te Den Bosch wees op 2 April j.l. in een soortgelijke zaak arrest. Ook al zou het betreffende huurcontract aldus het Hof slechts voor den tijd van een jaar zijn aangegaan, dan blijft de huurder, die daarna in het bezit van het gehuurde is gebleven en gelaten, het gehuurde ingevol ge art. 1623 B.W. onder dezelfde voorwaar den behouden, terwijl onder die voorwaar den ook valt de uitdrukkelijk in het betref fende huurcontract geregelde opzeggings termijn van drie maanden. Of de Hooge Raad nadien van standpunt is veranderd, lijkt, niet waarschijnlijk en is mij in ieder geval niet bekend. Behalve t.a.v. den opzeggingstermijn kan een huurcoontract uiteraard ook voorwaar den inhouden betreffende recht van koop of andere aangelegenheden. In hoeverre ook deze voorwaarden blijven gelden is in het algemeen niet te zeggen hier zal tel kens moeten worden uitgemaakt of de be wuste voorwaarde zoo nauw met de huur samenhing, dat er als het ware een onver brekelijk verband bestond tusschen de huur en de betreffende voorwaarde. Zoo zal m.i. het optierecht van koop zoo nauw samen hangen met de huurovereenkomst, waarin dit beding werd opgenomen, dat bet oók voor de voortgezette huur van art. 1623 B. W. Zijn gelding zal behouden. De strekking van 't optiebeding is immers om den huur der te waarborgen, dat hij te allen tijde de beschikking zal hebben over een woning en het ligt voor de hand, dat de behoefte aan dezen waarborg aan het einde van het schriftelijk huurcontract blijft bestaan. Art. 1623 B. W. heeft dus aan alle kwes ties op dit terrein geen einde gemaaktaan de hand van de jurisprudentie zal men ech ter wel in de meeste gevallen tot een rede lijke oplossing kunnen komen. Mr. S. R. PERRIN. Een benoeming. De heer J. J. van Overbeeke, alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Aenas Mackayschool, afdeeling U.L.O. te 's-Gra- venhage. Groenewege, Blindenhoek 0 paar gymnas tiekschoenen, C. de Bloks, Nadorst 43 2 zakken anthraciet, bureau van Gemeente- Reiniging zilveren vulpotlood, P. H. Rechtsteiner, Lange Giststraat 15 bril, land; parapluie (tompouse) Gem. Secr. N. en St. Joosland damesparapluie, L. v. d. Hiele, Lange Giststr. 17; zilveren manchet knoop, de Bruijn, Nadorstweg 27; centuur van een mantel, W. J. Petiet, Bogardstr. 4; kosteloos belastingmerk, B. Meijers, Breew. D 231 't Zand kindermantel, J. Engels man, Kinderdijk 80 hangslot, J. W. H. Baan, Winterstraat 1 zilveren armband, A. Smid, Bastion 29 damestasch inhou dende identiteitsbewijs enz., C. M. de Weerd, Nieuw- en Sint Joosland A 105 kosteloos belastingmerk, M. P. Bos, Veer- schesingel 148. N.B. Indien bp één der vinders voorwer pen worden afgehaald, gelieve men hier van terstond kennis te geven aan het bu reau van politie alhier. Mutaties loodwezen. Benoemd tot zeeloods J. Borsboom, hulp- zeeloods te Vlissingen. Eervol ontslagen werden verleend aan de heeren K. Smit, Loodsschipper le kl.; A. Timmerman, matroos-kok; J. J. Boone, 2e matroos a.b. motorbetonnings- en ver lichtingsvaartuig en F. Prins, machinedr. a.b. stoombetonnings- en verlichtingsvaar tuig, allen bij het-loodswezen te Vlissingen. ZIJ DIE KWAMEN EN GINGEN. In de eerste helft van October hebben zich de volgende personen hier Gevestigd: C. Braam, zeeloods N. Loodsw., Van der Spieghelstraat 63, van Brouwershaven G. Rooijakkers, me- taalfraiser, Prinsenstraat 15, van Boxtel C. W. L. Bom, mosselschipper, Hoogeweg 167, van Yerseke wed. H. G. v. d. Eijk- Gillissen, zonder, Koudekerkscheweg O 78, van Middelburg G. Aarts, marechaussee, Bloemenlaan 86, van St. MichielsgestelG. J. M. Roerdomp-Reidsma, zonder, Coosje Buskenstraat 42, van Amsterdam F. M. Hoornick, slooper, Paardenmarkt 12, van AvereestJ. van de Velde, grondwerker, Schuitvaartgracht 81, van Oost- en West- Souburg R. A. J. van Dun, matroos le kl. K.M., Walstraat 35, Amsterdam C. S. de Wit, visscher, Nieuwstraat 11 bov., van Den Helder J. Bale, sergeant-kok K.M., Vrouwestraat 46, van Den Helder wed. T. Brouwer-Dijkhuizen, zonder, Glacisstraat 107, van Oost- en West—Souburg P. H. van Soelen, metaaldraaier, Schuitvaart gracht 239, van Biggelcerke J. Stoutha- mer, werkman, Bouwen Ewoutstraat 34, van Teméuzen O. E. A. Saey, korporaal- vliegtuigmaker K.M., Hyacinthenlaan 41 van Den Helder H. Bostelaar, machinist, Kasteelstraat 94, van Rotterdam M. F. Geensen, winkelbediende, Glacisstraat 3b, van Axel A. Priem, onderwijzer, Kasteel straat 10, van 's-Gravenhage J. A. van Rossum, marechaussee, Bloemenlaan 86, van Mill c.a. Chr. Minnebreuker, korp.- mach. K.M., Bellamyparlc 32, van Den Hel der F. J. Rademaker, mach.-bankwerker, Breewaterstraat 36, van Hengelo H. Kar- stanje, marinier. Spuistraat 72, van Rotter dam A. H. Schipper, étaleur, Molenstraat 61, van MiddelburgJ. Jobse, landbou wersknecht, Oost. Bermweg 4, van Koude- kerke. Ver trokken: H. Mens, poetser N.S., Anjelierenlaan 16 naar Roermond; G. F. Bertijn, schilder, Bankertstraat 12, naar Serooskerke K.W. de Voogdt, zonder, Beursstraat 2, naar Vrouwenpolder J. I. de Smit, kapper, Bloemenlaan 14, naar Driewegen wed. W. van der Burg, geb. Stekelenburg, zonder, Boulevard Bankert 47, naar Noordwijk J. Korstanje, werk man, Evertsenstraat 24, naar Oost- en West-Souburg D. van den Berg, leermees ter vakschool, Irislaan 28, naar Oost- en West-Souburg A. van den Broek, timmer man, Kasteelstraat 34, naar Middelburg; C. de Jonge, zonder," Kanaalstraat 90, naar Middelburg A. M. C. Beenhakker, stoker Prov. boot, Kanaalstraat 90, naar Middel burg K. Nooi, teekenaar, Kasteelstraat 112, naar Beverwijk H. J. Roncken, on derwijzer, Koningsweg 3, naar 's-Graven hage J. Schot, timmerman, Margrieten laan 44, naar TholenC. Peperkamp, korp.-machinist, Nieuwstraat 45, naar Alk maar T. M. Muller, zonder, Noordstraat 7, naai' Terneuzen L. van Kooten, leerling- bankwerker, Nijverheidstraat 24, naar Middelburg D. Koopman, chauffeur. Pa lingstraat 9, naar Middelburg P. Weeland, adj.-onderoffieier, Paul Krugerstraat 34, naar Zierikzee P. A. Geelhoedt, employé N.S., Prins Hendrikweg 8, naar Roosen daalJ. Meerman, stoker N.L., Ravesteijn-1 plein 43, naar Goes C. J. C. Lucas, teeke naar, Tulpenlaan 5, naar Oost- en West- Souburg J. Visser, ambtenaar ter secreta rie, Verkujjl Quakkelaarstraat 19, naar Middelburg J. J. van Hamelsfeld, buffet- bediende, Wagenaarstraat 2, naar Amster dam L. Eversdijk, voorslager, Wagenaar straat S, naar Heinkenszand H. Baars, lcorp.-hofmeester K.M., Scherminkelstraat 9, naar Nijmegen J. J. de Jong, brug wachter, West-Souburgsche weg 1, naar Zoutelande R. Gast, Koffiehuishouder, West Souburgsche weg 99, naar Vrouwen polder C. J. H. Simons, lampenist N.S., Scherminkelstraat 3, naar Roermond A. G. Modderman, timmerman, Ravesteijn- plein 13, naar Bergen op Zoom C. J. van Nahuijs, kellner, Scheldestraat 7, naar Rot terdam P. C. W. H. Baljon, zonder, Scheldestraat 7, naar RotterdamP. J. van Oorschot, hoofdagent levensverzeke ring Mij., Groote Markt 21, naar Etten c.a.; A. J. J. Janssen, leermeester vakschool, Walstraat 55, naar Oost- en West-Sou burg M. C. Leijnse-Compeer, zonder, Boschjeslaan 48, naar Middelburg A. de Ridder, stoker N.L., Riebesstraat 38, naar Oost- en West-SouburgJ. A. de Vos, wagenlichter, Hoogeweg 42, naai' Eind hoven M. E. Hartkoorn-Coerse, zonder, Molenstraat 69, naar Amsterdam P. M. Heijdens-van Waes, zonder, Nijverheid straat 27, naar Amsterdam B. A. van Móurik, zonder, Badhuisstraat 56, naar Goes J. Schram, matroos ter koopvaardij, Groenewoud 14, naar Den Helder A. J. P. C. Lagace, kantoorbediende, Vrijdomweg 8, naar Oostkapelle mej. A. M. Freeman, zonder, Badhuisstraat 56, naar Middelburg; mej. N. Freeman, zonder, Badhuisstraat 56, naar Middelburg J. A. Piters, machine bankwerker, Noordstraat 9, naar Oost- en West-SouburgF. X. Blondé, zonder C. Buskenstraat 25, naar Oostkapelle B. P. de Regt-Bolier, zonder, Walstraat 55, naar HillegersbergJ. van Domburg, zonder, Callenfelsstraat 8, naar Halsteren J. J.- Havermans, timmerman, Oranjestraat 30, naai' Bergen op Zoom wed. M. C. Quist- Quist, zonder, Koudekerkscheweg 96, naar Rijswijk J. F. Meyboom, hofmeester, Ka naalstraat 112, naar Terneuzen J. L. Boo gaard, marechaussee, Bloemenlaan 86, naar Terneuzen C. van der Wegen, constructie werker, Nijverheidstraat 24, naar Bergen op Zoom mej. A. J. P. Kok, zonder. Van Dishoeckstraat 37, naar 's-Gravenhage J. A. Stecher, zonder, Hobeinstraat 39, naar Rotterdam W. v. d. Bongard-Stülweisen- burg, zonder, 'Calenfelsstraat 20, naar Rotterdam H. C. Bergmans, fabrieksarbei der, Geraniumlaan 12, naar Bergen 'op (VOOR DE VERGADERING VAN WOENSDAG OCTOBER.), DE OPHEFFING VAN HET WEESHUIS. Door het Burgerlijk Armbestuur is, ge lijk bekend, besloten om met ingang van 15 October 1940 het Weeshuis te sluiten. Van het geringe aantal weezen, dat nog aanwezig is, blijven er 3, die reeds tot de ouderen behooren, nog eenigen tijd in ge zinsverpleging te Goes, en 1 gaat arbeiden in Duitschland. Van-de overblgvenden gaan er onmiddellijk 2 naar de weesinrichting „Neerbosch", terwijl de derde hen zal vol gen, zoodra hij genezen zal zqn van een ongesteldheid, waarvoor hij thans in een sanatorium wordt verpleegd. Door deze overplaatsing naar „Neer bosch" wordt aan de weezen een betere gelegenheid geboden om zich voor een vale of hun toekomstig leven te bekwamen, dan hier het geval zou kunnen zijn. Boven dien wordt door dezen maatregel een niet onbelangrijke besparing op de uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur verkregen. De functie van weesvader, thans be kleed door den heer A. J. Klooté, is hier door overbodig geworden. Ongeveer te gelijker tijd komt vrij de betrekking vap. concierge van het Man huis, welke wordt waargenomen door den heer C. M. Meijler, die wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, den dienst gaat verlaten. Een. en ander heeft B. en W- doen zoeken naar een oplossing om den heer Klooté schadeloos te stellen voor het verlies, dat hij door opheffing van zijn functie van weesvader zou moeten lijden, zonder genoodzaakt te zijn, hem in de minder aangename positie van wachtgelder te brengen. Zooals bekend, zijn zoowel de functie van weesvader als die van concierge van het manhuis niet van dien aard, dat daar nevens gefen andere diensten zouden kunnen worden verricht. De heer A. J. Klooté heeft als neven functie te vervullen de tijdelijke betrekking van controleur der steunregeling De heer C. M. Meijler is behalve met de betrekking van concierge, nog belast met de volgende functies: bevolkingsagent, controleur hondenbelasting; controleur ver makelijkheidsbelasting. Wat de functie van congierge van het Manhuis betreft, die gelijk gezegd thans vrijkomt, zij opgemerkt, dat deze zeer goed kan worden waargenomen door een persoon, die nog andere werkzaam heden omhanden heeft. Bovendien weten de sollicitanten, waar zij aan toe zijn. Er bestaat derhalve, ook uit een moreel oogpunt bezien, volkomen vrijheid om de tot nu toe door den heer Meijler waarge nomen bijfuncties door een ander te doen verrichten. Anders staat de zaak ten opzichte van den heer Klooté, die niet de dupe mag worden van een reorganisatie, die gedeel telijk als een bezuiniging is bedoeld, te minder waar op het behoud van dien per soon als controleur der steunregeling, min of meer gecombineerd met die van arm bezoeker, ten zeerste pr\js wordt gesteld. Hier komt nog bij, dat wij een combi natie van de functies van bevolkingsagent, controleur der hondenbelasting, en contro leur der vermakelijkheidsbelasting met die van controleur steunregeling/armenbezoeker voor den gemeentedienst een voordeel zou den achten. Immers de werkzaamheden daarmede verband houdende, brengen den functionnaris geregeld op straat en in ver schillende woningen, zoomede in de inrich tingen van vermaak, hetgeen slechts be vorderlijk kan zijn voor het verkrijgen van een juist beeld omtrent de omstandigheden, waaronder de gealimenteerden leven en hun behoeften. Wanneer bovendien aan den heer Klooté een speciale toelage wordt toegekend voor; het bezoeken van ondersteunden (armbe zoeker), dan is ook deze functie op stevi ger baris gevestigd. De te verkrijgen combinatie met de daaraan verbonden belooning zou dan kunnen worden opgenomen in een nieuwe omschrijving der betrekking van „Ambte naar voor speciale diensten", waarvan het salai'is dan gelijk zou kunnen zijn aan het eden door den heer Klooté génotene. B. en W. stellen voor, tot deze wijzigin gen over te gaan. VERZOEK R.K. JONGENSSCHOOL. Het bestuur der R.K. Jongensschool Westsingel 81 alhier verzoekt B. en W.- overeenkomstig het bepaalde bij artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van zeven banken in verband met de ver meerdering van het leerlingenaantal. Zooals uit de toelichting als uit het ad- - vies van den Inspecteur van het Lager' Onderwijs in de inspectie Goes blijkt, is aanschaffing der gevraagde banken nood zakelijk, zoodat B. en W. den Raad in overweging geven de gevraagde mede werking te verleenen. GEEN TOONDAGEN. In hun voorstel aan den Raad, waarin B. en W. in overweging gaven om dit jaar de kermis te schorsen, deelden zij me de, zich omtrent het al of niet doorgaan der vermakelijkheden, verbonden aan de Toondagen, nader te willen beraden en te zijner tijd e.v. een voorstel te zullen doem Daar de omstandigheden die B. en W. destijds noopten om tot schorsching der kermis te adviseeren, nog onverminderd be staan, stellen zij den Raad voor om even eens te besluiten tot schorsing der ver makelijkheden, verbonden aan de Toon dagen. Bij Raadsbesluit van 31 Januari 1929 werd aan N.V. Duvekot's Graanhandel voor den tjjd van 25 achtereenvolgende jaren, in gaande 1 Juli 1931, opnieuw in erfpacht afgestaan het terrein aan de J. A. van der Goeskade aan den oever van de haven, waarop zich haar pakhuis bevindt. De vennootschap wenscht dit pakhuis uit te breiden, waartoe zij vraagt, om haar alsnog een aansluitend stukje grond, groot ongeveer 70 m2 in erfpacuC te geven, zulks tot aan het einde van den termijn, waarover bovenbedoelde erfpacht loopt derhalve tot 30 Juli 1956 en tegen denzelfden canon. Naar de meening van B. en W. bestaat er geen enkel bezwaar om aan het ver zoek der vennootschap te voldoen. Wat den canon beti'eft, deze bedraagt 0.537 per m2 per jaar, welk bedrag zijn oorsprong vindt in een in het jaar 1906 gehouden openbare inschrijving. Volgens B. en W., ware het bedrag voor het thans gevraagde perceel te bepalen op 0.50 per m2 per jaar. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging om: le. bovenbedoeld stukje grond, groot 70 m2. aan het openbare ver keer te onttrekken; 2e. den sub le bedoel den grond aan de N.V. Duvekot's Graan handel in erfpacht uit te geven voor het tijdvak van 1 November 1940 tot 30 Juni 1956 tegen een jaarlijkschen canon van 0.50 per m2. Ned. Herv. Kerk. De heer M. L. W. Schoch, theol. cand. te Den Haag, die beroepen is naar Cadzand, heeft thans ook een beroep naar Kolham ontvangen. Eervol ontslag uit den zeedienst. Bjj besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland is met ingang van den 14 October 1940 aan den luitenant ter zee der 2e klasse R. Stuffken en den officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse A. L. Hierens eervol ontslag uit den zeedienst verleend wegens opheffing van hunne betrekking. Zoom; H. W. L. Botermans, zonder, Van de Manderestraat 28, naar Bergen op Zoom W. Conijn, sergeant der artillerie, Aagje Dekenstraat 11, naar Den Helder; M. K. van Beers, transportarbeider, Nieu- wendijk 43, naar Amsterdam H. Stubbe, mach.-bankwerker, Nieuwendijk 12, naar Domburg A. J. van der Linde, machinist, Badhuisstraat 68, naar ZoutelandeJ. Spuij-Florusse, zonder', Kasteelstraat 43, naar Zoutelande L. van Hiele, bedrijfschef Vlismar, Oost-Souburgsche weg 4, naar Zoutelande D. de Voogd, machinist N.L., Paul Krugerstraat 31, naar 's-Heer Arends- kerke M. Herman-Castel, zonder, Noord straat 81, naar Hoedekenskerke. 18 S. Vrijdag Zaterdag 19 Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderd. 24 L.K. Vrqdag 25 Zaterdag 26 Zondag 27 Getijen. (Zomertijd) Hoogwater 2.56 15.05 3.28 15.36 4.00 16.08 4.31 16.48 5.06 17.28 5.48 18.21 6.42 19.24 7.52 20.44 9.15 22.07 10.35 23.17 Laagwater 9.13 21.40 9.45 22.11 10.20 22.40 10.57 23.14 11.37 23.52 12.22 0.44 13.11 1.43 14.28 3.11 15.59 4.32 17.14 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S Springtij. Inleiding tot het beursoverzlcht. Gedurende de laatste dagen blijft de koersbeweging op de New-Yorksche beurs zich in een opwaartsche richting bewegen. Wel zijn de koerswinstep over het algemeen niet groot, blijven zelfs meestal slechts tot enkele fracties beperkt, aan den anderen kant maakt het een goeden indruk, dat aan de lustelooze houding van eenigen tijd ge leden weer een einde schijnt te zijn geko men. De berichten die uit het bedrijfsleven der Vereenigde Staten binnenkomen, geven trouwens alle aanleiding tot een betere beoordeeling der situatie in Wallstreet. De voortdurende uitbreiding van de pro ductie in de staalnijverheid waar de bedrij vigheid op het oogenblik blijkens de raming van bet vakblad „Iron Age" 94.5 procent der capaciteit bedraagt, trekt sterk de aan dacht. Zulks te meer wanneer men be denkt, dat dit percentage het hoogste is, dat sedert Juni 1929 is voorgekomen. Ter vergelijking diene, dat dit cijfer een half jaar geleden 60 procent bedroeg. Indien het niveau waarop thans wordt gewerkt zich tot het einde van dit jaar kan handhaven, dan zal blijken, dat gedurende het tweede halfjaar de productie gemiddeld 90 procent van het theoretisch mogelijke heeft bedra gen, hetgeen in de economische geschiede nis van Amerika tijdens een dusdanig tijds bestek nog vrijwel nimmer heeft plaats gehad. Zooals reeds herhaaldelijk is uiteengezet, wordt de ontwikkeling van het economische leven der Vereenigde Staten hoe langer hoe meer beïnvloed door het enorme bewa peningsprogramma. De in verband hier mede verleende opdrachten stijgen van week tot week. Verschillende groote orders zijn den laatsten tijd verleend aan de vlieg tuig- en automobiel-industrie, alsmede aan de scheepswerven. Vrijwel de geheele Ame- rllcaansche industrie ondervindt een gun- stigen invloed van de defensieorders, aan gezien vrijwel alle takken van nijverheid op de een of andere wijze onmiddellijk of zijdelings bij de geplaatste bestellingen zijn betrokken. Een bijzonder gunstige conjunctuur bele ven tegenwoordig vooral de ondernemingen die onderdeelen en gereedschappen vervaar digen. De groote spoed, waarmede de ge plaatste bestellingen moeten worden uitge voerd, brengt een groote slijtage der pro ductiemiddelen met zich mede. Vervanging is derhalve in vele gevallen dringend nood zakelijk geworden. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 400.— 13710 10Ó.—: 1197 5403 9883 11819 14671 14947 15637 21317 21375.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2