Mr. Stevens uit Detroit Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 17 October 1940 Kroniek van den dag 5 November in Amerika. Den gemiddelden lezer zal dit opschrift Weinig zeggen. En toch is deze datum, 5 November, van een wereldomspannende be- teekenis. Op dien datum toch zal het Amerikaan- sche kiezersvolk zich uitspreken over den politieken koers van de Vereenigde Staten, gedurende de komende vier jaren. Meer dan bij voorgaande verkiezingen volgt de open bare meening in de geheele wereld het. ver- kiezingsdüel tusschen de beide gegadigden voor het presidentschap. Men vraagt zich namelyk af, wat het resultaat van deze .campagne zal zijn voor de intex-natiónale politiek. Was Amerika reeds voor den hui- digen oorlog een factor van beteekenis in het spel der elkander beconcurreerende macjiten, nog veel sterker is zulks thans het geval. Amerika met zijn enorme in- dustrieele capaciteit kan op het gebeuren in de wereld eèn beslissenden invloed uit oefenen. Het is wel gebleken uit de reacties in tal van landen op de toepassing van de embargo-bepalingen door het Witte Huis. Uit dit alles is gebleken, dat de Vereenig de Staten partij zijn in het conflict, dat op het oogenblik, zoowel in Oost als in West tot uitbarsting is gekomen. Amerika, is niet het rustige eiland temidden van de kolking der golven. Men weet zich party bij wat zich elders in de wereld afspeelt en de gedragin gen van de leidende politici in de Nieuwe Wereld laten ons omtrent de lxeerschende opvattingen geenszins in twijfel verkeeren. Engeland is de vertegenwoordiger van een systeem en het is bovendien de voorpost van Amerika, ter verdediging van dat systeem. Het is dus geen wonder, dat er in de geheele wereld spanning bestaat om trent den uitslag der verkiezingen. SS» We hebben dus de tegenstelling Roose velt—Willlcie en dienen de vraag na te gaan, in hoeverre deze tegenstelling van in vloed is op de gebeurtenissen in de wereld. Want de nieuwe koers in de wereld, waar- voor wij na dezen oorlog zullen worden ge plaatst, wordt mede, en niet in de laatste plaats bepaald door de Vereenigde Staten, die hun geweldig potentieel op economisch gebied zullen inzetten, bjj het definitief be palen van dezen toekomstigen koers. Gelijk wij reeds vroeger hebben uiteengezet, kun nen de Vereenigde Staten deze ontwikke ling niet op haar beloop laten. Het afbake nen van de levensruimten vooronderstelt geenszins dat daarbuiten voor de betrokken landen geen interessen meer zouden liggen. Het denkbeeld, dat de wereld in vakjes te verdeelen is, moge op papier kloppen, de praktijk leert veelal anders. Wanneer dé nieuwe, orde in Europa bevestigd is, zal Amerika zich daaraan niet kunnen onttrek ken, maar aan den anderen kant kan men van de Vereenigde Staten, met be trekking tot de aanvallen op een sy steem, waarvan het laatste bolwerk aan de overzijde van den Oceaan ge legen is, niet ver-wachten, dat zij zich zullen desinteresseeren, enkel en alleen, omdat Amerika zijn eigen levensruimte heeft. Niet temin valt er ten aanzien van de buiten- landsche politiek van de Ver. Staten tus schen Roosevelt en Willkie een tegenstelling te onderkennen. Willkie is de man, die er zich klaar van bewust is, dat de Vereenig de Staten niet gereed zijn, om op welke wijze dan ook in den strijd, die Europa ver woest in te grijpen, zoomin, als een actief optreden in het Verre Oosten raadzaam te achten is. Roosevelt daarentegen heeft bij meer dan een gelegenheid uitdrukking ge geven aan zijn sympathie voor den strijd van Engeland en desnoods zou hy er voor te vinden zijn, naar uit zijn jongste rede voeringen wel viel op te merken, gewapen derhand in te grijpen. Men krijgt zoo bij het lezen van de redevoeringen van den huidi- gen president onwillekeurig het beeld voor oogen, dat Heine schildert in zyn befaamd gedicht: der Handschuh, waar hij zegt: Und der Leu, mit Gebrüll, richtet sich auf. Da Wird's stillZoo ligt het geval in de in ternationale politiek echter niet En het is Willkie, die daarop in zijn spaarzame re devoeringen steeds weer de aandacht ves tigt: Laat u niet gaan in Uw redevoeringen, wie veel zegt, moet ook veel waar maken. Nu is er ook sprake van een tegenstel ling op binnenlandsch gebied. Want terwijl Roosevelt zich ook, blijkens zyn politiek beleid in de afgeloopen jaren, voor alles beijvert om de kapitalistische dynamiek stil te leggen en er naar streeft het econo mische leven door ordeningsmaatregelen te stabiliseeren hoewel hij op dit gebied tal van teleurstellende ervaringen heeft op gedaan is Willkie een der voorvechters van een systeem, dat aan de leidende kapi talistische krachten die Amerika groot heb ben gemaakt, hun vrijheid wil hergeven. Ten opzichte van de buitenlandsche poli tiek beteekent dit tegelylc een toegeven aan de expansiedriften, waarvan ook de jonge geschiedenis der Vereenigde Staten de treffende uitvloeisels te zien geeft. Of deze politiek nu geheel in overeen stemming is te achten met het ordenings project, dat de twee van de as voor de we reld op papier hebben gezet, mag met eeni- gen grond worden betwijfeld. Men merkt uit de weergave van deze te genstelling, dat de Vereenigde Staten, hoe ook de uitslag van de verkiezingen moge zijn in een tamelijk gedrongen positie ver keeren. Want, waar eenerzijds een deel der openbare meening zich van iedere inmen ging wenscht te onthouden en dus een toe passing van het Monroe-beginsel nastreeft, wil datzelfde deel der openbare meening zich waar het gaat om de verzekering van de Amerikaansche expansionistische rech ten niet onbetuigd te laten. De geschiedenis van de laatste weken, heeft, zoo dit 'tevoren nog niet duidelijk was, laten zien, dat een scheiding hier niet is door te voeren. De totstandkoming van het driehoeksverdrag heeft het verband tus schen de gebeurtennissen in Oost en West zeer nadrukkelijk geaccentueerd. Op- welke wijze de Amerikanen ook geïn teresseerd zyn bij de op handen zijnde or dening, duidelijk is, dat zij, hoe de uitslag van de 'verkiezingen ook moge zijn, partij blijven in het conflict. Er staan Amerikaansche belangen op het spel en het is waarlijk geen frase, dat de Vereenigde Staten het laatste bolwerk zijn van de Britsche politiek. Engeland vangt op het oogenblik de slagen op voor de Nieuwe Wereld en zoolang Roosevelt nog aan het bewind is, treft hij met het oog daarop zijn voorbereidingen en ook zijn redevoeringen zijn daarop geheel afgestemd. Aanbieding telegrammen In giro. Voorloopig zullen by wijze van proef, te legrammen in giro per telefoon of per telex kunnen worden aangeboden, zonder dat door den rekeninghouder een schrifte lijke machtiging wordt verleend, de des wege vex-schuldigde kosten van zyn post- rekening te doen afschrijven. Wenscht iemand echter de telegramkos- ten van de postrekening van een ander te laten' afschryven, dan dient hiertoe een schriftelijke verklaring van den rekening houder te worden overgelegd. Bovendien kunnen rekeninghouders in het vervolg aan alle rykstelegraafkantoren en -stations telegrammen in giro of per telefoon aan bieden, zonder dat hiertoe een bijzondere vergunning van den directeur-generaal der P.T.T. wordt vereischt. Deze vergunning- blijft nochtans noodig, wanneer de aan bieder de telegramkosten van de postreke ning' van een ander wil laten afschryven. De Cataiaansche separlstenleider Companys doodgeschoten. Uit Barcelona meldt het D.N.B. In de gevangenis van Montjuich is de Cataiaan sche separatistenleider en voormalige pre sident van de separatistische Cataiaansche republiek, Companys, Dinsdag standrechte lijk doodgeschoten, nadat hij door een krijgsraad ter dood veroordeeld was. ANTI-JOODSCHE MAATREGEL IN SLOWAKIJE. Het D.N.B. meldt Als voorloopige maat regel tot zuivering van het economische leven in Slowakije van Joodsche employé's en arbeiders, heeft de regeering bepaald, dat de ondernemer voor iederen Jood in zijn dienst een werkvergunning moet aanvra gen. Deze wordt slechts in gemotiveerde gevallen en voor korten termijn verleend. 's Rijks kaspositie ongunstiger. De financleele positie der provincies en gemeenten. Blijkens de jongste mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek was de kaspositie van het Rijk in het 2de kwartaal 1940 wederom ongunstiger ge worden. Het bedrag der verplichtingen vermeer derde in dit kwartaal met 803 millioen tot 912 millioen (dus met 109 millioen). Daarentegen verminderde het bedrag der vorderingen in ditzelfde tijdvak van 360 millioen tot 266 millioen (dus met 94 millioen) zoodat de kaspositie van het Rijk 203 millioen ongunstiger werd. Voor de gezamenlijke provinciën werd de kaspositie in hetzelfde kwartaal 2 millioen ongun stiger, terwijl zij voor de gezamenlijke ge meenten 9 millioen gunstiger werd. In 'vergelijking tot den stand van 1 Juli 1939 is de kaspositie van 1 Juli 1940 voor het Rijk 124 millioen ongunstiger gewor den, waarbij dient opgemerkt, dat in het le kwartaal 1940 consolideering plaats vond van vlottende schuld. Voor de geza menlijke provinciën werd de kaspositie in dit tijdvak 3 millioen ongunstiger en voor de gezamenlijke, gemeenten 28 millioen gunstiger. De provinciën. Door de provinciën zyn in totaal opge nomen bedragen tot een totaal van 30.513.000. Van dit totaalbedrag werd 15.348.000 of 50 pet. voor .conversiedoeleinden bestemd, Door bemiddeling' van den Centralen Be- leggingsraad werd in totaal 11.691.000 of 38 pet. opgenomen bij Rijksinstellingen, en wel uitsluitend in het derde en vierde kwartaal '39 resp. 8.635.000 en 3.056.000. De gemeenten namen in het 2de kwartaal 141.420.000 af. Van laatstgenoemd bedrag werd voor conversiedoeleinden in totaal 26.966.000 bestemd of 19 pet. van het in totaal ge leende bedrag. Van het in totaal in bovengenoemde kwal-talen opgenomen bedrag 141.420.000) werd 114.460.000 of 81 pet. geleend voor andere doeleinden, in hoofdzaak voor open bare werken, voor electriciteits- of gasbe drijven, voor eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd (o.a. grondbe drijven), voor onderwijsdoeleinden, voor volksgezondheid, voor volkshuisvesting, voor ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen voor handel en nyverheid, als mede voor algemeen beheer. Van de in bovengenoemde kwartalen geleende bedragen werd 83.185.000 of 59 pet. opgenomen, bij Rijksinstellingen. Als voorschotten uit het werkfonds, voor woningbouw, drinkwaterleiding, ingevolge de Landarbeiderswet, enz. werd door het Rijk verstrekt in totaal 28.014.000. Halflinnen tegen een half aantal punten De studiecommissie van het Rijkstextiel- bureau tot het bevorderen van het bewer ken van linnengarens en de vlascommissie hebben in een onlangs gehouden vergade ring besproken welke rol het vlas kan spe len in de kleedingvoorziening van ons volk. Men wil de betrokken ryksinstanties voor stellen doen, de aanschaffing van zuiver linnengoederen geheel buiten de textiel distributie te doen vallen en die zonder punten beschikbaar te doen stellen. In een brief van 27 September van het Rijksbureau voor de distributie van tex tielproducten door den handel is, volgens de N.R.Crt. meegedeeld, dat het onmoge lijk is eèn afzonderlijke waardeering op te nemen voor halflinnen en linnen artikelen. Over deze kwestie gaat dus bedoeld onder zoek. Voor halflinnen producten heeft men in middels gedacht aan een beschikbaarstel ling tegen de helft van het aantal punten, dat blijkens de textieldistributieregeling voor wol en katoen noodig is. Men ver wacht, dat uitvoering van het voorgestelde een prikkel zal zijn tot grooter gebruik van linnen goedex-en, 'hetgeen, nu er betrekke lijk schaarscht'e aan katoen is, wellicht niet ongewenscht ware. De legerberichten van Sister en. BEET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Het Britsche luchtwapen, dat niet in staat is militaire en voor de oox-logvoering belangryke doelen in Duitsclxland overdag aan te vallen, heeft zijn nachtelijke lukrake bomaanvallen op niet-militaix-e doelen en daax-mede vooral op de Duitsche burger bevolking voortgezet. Ook Dinsdag werden weer in Midden- en West-Duitschland wo ningen en boerderijen, alsmede een zieken huis, getx-offen. Dooden en gewonden val len opnieuw onder de bevolking te be- tx-euren. De aanvallen van het Duitsche luchtwa pen op belangx-ijke militaire doelen in Zuid en Midden-Engeland en vooral de vergel- dingsaanvallen op Londen wex'den daarom krachtig versterkt. Sterke formaties lichte gevechtsvliegtuigen vlogen' reeds overdag onder de bescherming van jagers ongehin derd over Zuid-Engeland en wierpen bom men van zwaar kaliber op de Britsche hoofdstad. De aanvallen zwollen des nachts door het gebruik van zware gevechtsfor maties tot nog grootere kx-acht aan. Bom men van zwaar en het zwaarste kaliber troffen in gx'oot aantal vooral wapenfabrie ken, vexiceerswerken en.bedrijven, alsmede de havencomplexen aan beide oevers van de Theems. Hevige ontploffingen in het stadsgebied aan beide zijden van de Theems, alsmede tusschen de baai van de Theems en de Victoria docks ontstane groote branden waren op den terugtocht nog tot de kust van het kanaal te be speuren. Hoewel de Britsche jagers veelal een gevecht poogden te vermijden, konden zij in vei'scheidene gevallen door onze ja- gex-s worden aangevallen en verslagen. In den loop van den dag en des nachts werden voorts talrijke industriecomple xen, petroleumopslagplaatsen, vliegvelden, spoorwegen en havenwerken alsmede wa penfabrieken en andere bedrijven in Zuid en Midden Engeland met bommen tot het zwaarste kaliber toe bestookt. Zee- en luchtstrijdkrachten konden ongehinderd voortgaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens en kustwateren. Aan de kust van het Kanaal dwong marine- artillerie eenigo vijandelijke vaartuigen door welgericht vuur tot omkeeren. De vijand verloor in de luchtgevechten van Dinsdag 32 jachtvliegtuigen. Vijf an dere toestellen werden door luchtdoelartil lerie, een ander door marine - artillerie neergeschoten, zoodat de vijand Dinsdag bij elkaar 38 vliegtuigen verloren heeft. Zeveix eigen machines keerden van hun vlucht naar den vijand niet terug. Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 31.000 b.r.t. in totaal, waaronder een groot tank schip, tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een stoomschip van 5800 b.x\t. tot zinken gebracht, waarmede het totale resultaat van den ondex-zeeër in deze onderneming 31.545 b.r.t. bedraagt. HET ITALIAANSCHE, In zijn weernxachtsbericht no. 131 maak te het Italiaansche hoofdwartier gisteren het volgende bekend: In den afgeloopen nacht heeft de Itali aansche duikboot „Toti", die op patrouille was in het centrale deel van de Middel- landsche Zee, een Engelsche duikboot op gemerkt van de „Perseus"-klasse en daar op resoluut met kanonschoten een aanval ondernomen. Er ontstond van zeer korten afstand een hevig gevecht, gedurende het welk onze duikboot den vijand trof met het kanon- eix mitrailleur-vuur, vervolgens een snelle manoeuvre maakte en daardoor in een gunstige positie kwam te liggen om hem te torpedeeren. Het vijandelijke vaartuig werd midscheeps getx-offen en zonk verticaal met den voorsteven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen onder de opvarenden geleden en heeft slechts schade van weinig beteekenis opgeloopen aan den lichten buitenbouw. De vijande lijke onderzeeërs van de Pex-seus-klasse geschikt voor het bevaren van den oce aan meten 1500 ton aan de oppex-vlakte en 2000 onder water. Zij zijn bewapend met acht torpedo's, een kanon van 102 mm. en twee machinegeweren. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht, ondanks de ongunstige weex-sgesteldheid, de vyandelyke vliegvelden gebombax-deerd van Bir Kenays, El Daba, Assaba, Maaten, r Onze Bureaux zyn gevestigd MIDDELBURG Londensche Kaai 29 RedactieTel. 269. Administratie Tel. 139 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 v(2 lynen) GOES Redactie en Adm. 5 Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 OOSTBURG Breedestraat 45, Telefoon 102. v_J Geen verwerking van wol voor civiele doeleinden. Sedert 5 October geldt, naar de N.R.Crt. verneemt een algeheel verbod om wol te verwerken voor civiele doeleinden. Aldus is bepaald in de voorschriften, die bij aan schrijving van 4 October j.l. door het Rijles- bureau voor wol en lompen te Tilburg aan alle ingeschrevenen hij genoemd bureau zijn medegedeeld en inhouden, dat per 5 October een nieuwe regeling van kx-acht i§ geworden ten aanzien van de uitvoering van de wolbeschikking-. Door deze nieuwe regeling zijn alle vx-oe- gere x-egelingen en alle eerder afgegeven speciale verg-unningen komen te verval- len, echter met uitzondering van a. ver- voerbewijzen, waarvan de geldigheidsduur nog niet is vex-streken en b. vergunningen tot aan- en verkoopen en tot in ontvangst nemen en afleveren van wol en wollen ga rens, afgegeven na 9 Sept. 1940. In de toelichting wordt nog opgemerkt dat de aanpassing aan den eisch van uiter ste beperking bij het verbruiken der schaarsch geworden grondstoffen regel matig verloopt en dat het initiatief der ondernemers, ondanks alle moeilijkheden, middelen weet te vinden om het bedrijf zoo goed mogelijk op gang te houden. Inspectie van het brandweer wezen ingesteld. Met ingang van 15 October 1940 is bij het departement van binnenlandsche zaken in gesteld een iixspectie van het brandweer wezen. Met de leiding is belast, met den titel van hoofdinspecteur de kapitein van den gene- ralen staf op non-actief, de heer P. L. van Boven, thans werkzaam bij den Opbouw- dienst. Bagush, Foeka en Bir Aboe Smeit, alsmede vyandelyke barakken te Mersa Matroe, waarbij alle doelen, ondanks de hevige re actie van het afweergeschut, werden ge troffen. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. De vijand heeft zyn luchtaanvallen her haald op Bardia, Solloem, Derna en Bix-- sofof (ten Zuidwesten van Sidi el Bax-- rani), waarbij in totaal een persoon werd gedood en vijf gewond. Een andere nach telijke luchtaanval op Benghazi, welke in verscheidene golven werd ondex-nomen, heeft geen slachtoffers gemaakt. Wel werd schade toegebracht aan woon huizen. In de haven werd een motox-boot tot zin ken gebracht. In het gebied van Dijarabub heeft een van onze jachtvliegtuigen een vijandelijke machine van liet type Lysan- der neergehaald. In Oost Afrika werden vyandelyke lucht aanvallen ondernomen op Rasgasar (Mas- saoea) Diredaoea en Hargneisa. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. DOOR R. ARDEN. 18)' Eenige omstanders lachten. Gelukkig Het geval was niet geheel van humor ont bloot. Ook Sherman moest glimlachen, doch het geschiedde niet van ganscher harte. „Dames en lxeeren, het is een pijnlijk ge val", zei hy' luid. „Ik verzoek u nu, verder rustig te blijven, ik zal maatregelen nemen, dat zoo iets niet een tweede keer voox-- komt." Het was Shex-man enst met deze uit spraak. Hy dacht, dat hy in ieder geval iets moest zeggen. Hy was dan ook zeer ver baasd, toen alle aanwezigen -begonnen te lachen. Peters werd door zijn secretaris, die plotseling naast hem stond, naar zijn hut gebracht. Edna was verdwenen, daar zij de voox-keur eraan had gegeven, haar gewone wex-k maar weer op te nemen. Er zou 's avonds zeker wel gelegenheid zyn, eens met mr. Stevens te spreken. Hij was er gelukkig weer, hij zou nu wel op passen en zich niet dadelyk weer over boord laten gooien. Bovendien lag het schip nu in de haven. Edna's gedachten wax-relden dooreen. Grappig, dacht ze, zoo dom als mannen kunnen zyn die mode pop zou nooit den laffen moed hebben gehad tot zulk een daad. Het moest een ander geweest zyn Maar op dat idee komt niemandGek, heel gek. Vanavond toen dacht Edna niets meer, haar hart begon alleen sneller te kloppen. HOOFDSTUK XHI. „Tot aan het einde van deze reis moet je nog geduld hebben, Henry," zei Edna tot den gewaanden Stevens. „Dat is voor jezelf ook veel beter. Je kunt er dan eerst nog eens goed over nadenken en je kunt je woorden als niet gespx-olcen beschoxiwen voor het geval je over je overhaaste aan zoek berouw begint te krijgen." Peters zette een boos gezicht. „Dat duurt nog een paar weken, Edna. Ik kan de gedachte niet verdragen, dat er iederen dag een andere vlerk lean ko men en onbeschofte dingen tegen je zeg gen. Bovendien hindert het me, zooals die opgeblazen vrouwspersonen zich tegen over je kunnen gedragen. En dan mag ik ook niet al te lang bij je in de tux-nzaal blijven, dat zou jou, zooals je al .gezegd hebt, compromitteeren. Maar ik zou juist altyd by je willen zijn. Ieder uur zonder jou is voor my verloren, ik heb er geen plezier in.' „Geloof je, dat dat altijd zoo zal blij ven „Altijd," bezwoer Peters met overtuiging. Ze zaten in een cafétje in een van de bochtige nauwe straatjes van Cassablanca. Vóór hen debatteerden dx-ie inboorlingen over den aankoop van een kudde schapen. De drie Muzelmannen waren zoozeer in hun handel verdiept, dat zy aan het paartje achter hen geen aandacht schonken. Verder op straat was een soldaat in gesprek met een meisje. De waard, een Turk, had voor wat er gebeurde heelemaal geen belang stelling; hy was waarschijnlijk bezig, zyn kas na te tellen. En Edna keek Peters nog steeds in de oogen. „Lieverd," zei ze zachtjes. Daarop zette zij haar groote stroo- hoed recht en zeide: „Ik zoxi dolgelukkig zijn, als je niet rijk was. Dat je ryk bent hindert me vreeselijk. Het leven is veel mooier, als je niet alles'kunt'doen, waar jë zin in hebt en dan kun' je het na een poosje toch, 'maar het is dan steeds een wensch, die in vervulling gaat. Ilt kan me een leven zonder vex-langens haast xxiet voorstellen." „Je bent een baby," zei Petex-s. „We zullen heusch niet al onze wenschen kun nen vex-vullen, wees daar maar gerust op! We kunnen ons heel wat minder veroor loven dan je denkt." Peters aarzelde een oogenblik, daarna voegde hij er aan toe: „Ik bezit namelijk niets dan een gewoon, middelmatig vex-stand en mijn gezonde botten. Dat is ales, Edna. Maar dat hoeft niemand te weten, dat is aleen maar voor jou bestemd." Edna glimlachte niet meex\ „Mag ik je/eens wat vragen?" vroeg zo tamelijk bedeesd. „Alles," zei Petex-s. Edna kreeg een kleur. „Ik heb natuurlijk gisteren en vannacht een beetje over je nagedacht, Henry. Dat is logisch, nietwaar?" „Volkomen logisch," zei Petex-s, wien het onbehaaglijk te moede werd. „Nu dan." Edna aarzelde een oogenblik, 'daarna spx-ak ze snel en vastbesloten. „Geef het op, Henry. Het is een leven vol angst, zonder rust, het is maar een half leven. Ik weet precies, dat je geen Ameri kaan bent. Je hebt alleen onx een bepaalde reden een Amerikaan van jezelf gemaakt. Als je het opgeeft, laat ik het contract met de maatschappij loopen en reis ik met jou samen tex-ug." Het bloed was Peters langzaam /naar het gezicht gestegen. „Wat denk je wel van me, Edna? Houd je me voor een oplichter?" „Neen," zei Edna snel. „Ik lxoud je voor een fatsoenlijken jongen, maar ik hen ex- van overtuigd, dat je je met een vies zaakje ingelaten hebt." „Edna," zei Petex-s, „er zyn dingen, die van het gewone afwijken, maar daarom nog geen vieze zaakjes zijn!" „Je zegt, dat je niets bezit, en je reist in een luxe-hut!" „Neem eens aan, dat ik de vertegen woordiger ben van een groot concern en dat ik als zoodaxxig deze reis maak!" Pe ters was ver-legen en ergerde er zich over. „Neem eens aan, dat ik deze reis iix op dracht van mijn firma moet maken!" „Ja, maar dat neem ikxiiet aan!" Edna bleef koppig. „Je bent rijkelijk geheim zinnig. Ik ben in het algemeen niet nieuwsgiex-ig, als het de privé-aangelegen- heden van andere menschen betreft, maar je wil toch voor mij geen vx-eemde zijn! Ik zou het er nu wat mijzelf betreft op het oogenblik bij kunnen laten, ik zou tot mezelf kunnen zeggen, dat ik aan je geloof en daarmee basta, maar sedert gisteravond, sedert iemand je ovex-boox-d gegooid heeft Henry, wees toch ver standig! Geloof je nu ook, dat die film speler het gedaan heeft? Die zou toch nooit zoo koelbloedig hebben kunnen zyn. Ik laat er me niet van afbi'engen, het was een ander!" „Om iemand over boord te gooien", ver klaarde Petex-s, „heeft mén geen moed noodig. Dat kan de lafste kerel „Neen Edna werd by na heftig. „Als iemand hem nxx zou hebben gezien? Vex-- beeld je je werkelijk, dat die vent om een draai om zijn ooren, die hij gekregen heeft, alles op het spel zet eex-, beroep, vi-ijheid? Dat, wat daar gebeurd is, durft alleen maar iemand, wien het oixi hoogere dingen gaat, iemand, die er groot voor deel van heeft, als jij vei'dwenen bent. Dat nxoet je toch met me eens zijn „Edna", zei Petex-s, je weet niet, hoe een oorvyg een man kan krenken. En dan nog iets de man, die het anders gedaan zou kunnen hebben ik geef toe, er is ex- een die man kon het niet geweest zijn, want die was ergens anders bezig". Edna verzonk in stilzwijgen. Ook Petex-s liet zyn gedachten den vryen loop. Ge heel zonder opzet trok Edna haar hand uit de zijne, waar de hare naar goed oud gebruik al dien tyd gelegen had. Zij opende liaar taschje en begon zich te poe deren. „Ik wil er geen geheim van maken" zei ze, „ik houd heel veel van je. Ik wil ook gx-aag met je tx-ouwen, Henry, maar pas wanneer al die geheimzinnigheid ophoudt, als je bent, wie je wex-kelijk bent". „Maar Edna zei Peters. „Niks Edna, ik wil het niet. Ik moet myn leven lang je kameraad zijn en jij hebt niet eens zooveel vex-troxxwen in me, dat je me alles kunt zeggen. Wanneer ex- een vrouw in het spel was, zou ik min der nieuwsgierig zijn, dan zou ik tot me zelf zeggen, hij moet die zaak nog eerst in orde maken. Maar er is geen vrouw in het spel, hier gaat het om andere dingen. La ten wy dus tot New-York wachten, laten wij wachten, tot jouw concern je toestem ming geeft mij te zeggen wie je bent. Tot zoolang zullen wij geduld hebben". „Heb je er niet genoeg aan, als ik je vex-zekex-, dat ik geen verkeerde dingen doe?" vroeg Peters met onheilspellende stern. „Neen," zei Edna. „Laat het dan maar zoo „Dan laten wij het dus maar zoo". Edna klapte haar taschje dicht. „Wat mrj be treft, kunnen wij nu wel gaan". „Wat mij betreft ook", zei Peters nijdig. Hij riep den waard en betaalde. Daax-na verliet hij met Edna het café en liep zon der iets te zeggen naast haar voort. Ze wilden naar de haven, maar ze had den de goede richting volkomen verloren en dwaalden rond in de nauwe straatjes van de ihboorlingenwijk. Petex-s was des avonds dwars door deze wijk gegaan onx met Edna de bezienswaardigheden te be- zichtigexx. JNu wist hij echter niet meer, in welke richting de haven lag, en hoe lan ger ze liepen, des te minder wisten ze, waar ze zich bevonden! Wijd en zijd geen politie-agent, slechts leemen mux-en, die wit afstraalden in het maanlicht, zoo nu en dan een vexwildex-de hond, die brom mend voox-bijschoof. Alle mogelijke rom mel lag om hen heen, vuilnisbakken ken de mèn hier niet. Als verlichting was ex- alleen de maan. Toen deze zich plotseling achter een wolk vex-box-g, werd alles in een nevelig, gi-ijs licht gezet. Een gestalte kwam Peters en Edna te gen. Peters besloot haar aan te spreken. !(Wox-dt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5