Provincials Zeeuwsche Courant Duilsclie mokerslagen tegen het hart van het imperium. Middelburgsche, Vlissimgsche, Goesche en Breskensehe Courant Oplaag 13.000 ex. J r waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 241 DONDERDAG' 17 OCTOBER 1940 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB Duizend bommenwerpers boven de Britsche hoofdstad. Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS S 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50, iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Reeds wekenlang hebben de Duitsehers nu getracht Londen op de knieën te krijgen en hoe verbijsterend het resultaat van de bombardementen ook is, de hoofdstad van het imperium houdt stand. Churchill heeft dienaangaande op een vraag in het Lagerhuis medegedeeld wij vechten voor ons leven. Men kan daarin een aanwijzing zien van toenemende be zorgdheid, zelfs van groeiende onzekerheid, aan den anderen kant mag niet over het hoofd worden gezien, dat van den aanvang af de strijd van Engeland, van de met En geland verbondenen tegen Duitschland is gezien als een strijd om het leven. Zoo beschouwd heeft Churchill dus slechts on derstreept, dat' de Britsche doelstelling de zelfde is gebleven. Onder de huidige omstandigheden echter moet de verklaring van den premier ge zien worden als bedoeld voor den strijd op leven en dood, die thans om' Londen wordt gevoerd. Sinds een paar dagen hebben de Duit sehers hun mokerslagen op het hart van het imperium verhevigd. Gisteren, zoo meldde het D.N.B., kwamen ongeveer dui zend bomenwerpers boven de Britsche hoofdstad. Het was volgens Associated Press een der hardnekkigste aanvallen van dezen oorlog. Bommen hagelden neer op de hoofdstad en op Liverpool, benevens de industriege bieden in de Midlands. Arbeiders, die trachtten het puin van den vorigen nacht op te ruimen en dooden en gewonden te bergen uit de ingestorte gebouwen, werden met bommen overstelpt. Het was het grootste bombardement der wereldgeschie denis. Het ronken der Duitsche motoren en het neervallen der bommen leek niet meer op te houden. Nog des ochtends vlamden ontelbare branden, die de brand weer wanhopig onder controle trachtte te krijgen. In totaal werden 56 Londensche stadswijken door min of meer belangrijke schade getroffen. Er is nog niets bekend gemaakt over de verliezen, maar de regee ring- geeft te kennen, dat zij in Londen grooter waren dan elders. Vele openbare gebouwen werden met den grond gelijk gemaakt. Zelfs de Londensche ochtendbla den schrijven boven hun verslagen met groote koppen „vreeselijkste nacht van den oorlog" en „Londens bombardement erger dan ooit tevoren". Over de bombardementsaanvallen van Dinsdag op Londen weet de Associated Press nog te melden, dat de Britsche mi nister van ai-beid, Bevin, bijna het slacht offer was geworden van een Duitschen bom. Een bom sloeg nl. in vlak naast het huis van den minister van arbeid, dat licht beschadigd werd. Bevin zelf, zoo voegt het bericht hier droogweg aan toe, bleef ongedeerd. „Wjj hebben ons zat gekeken". Het D.N.B. meldt uit Stockholm In een indrukwekkend speciaal verslag van den Londenschen vertegenwoordiger van Stock- holms Tidningen worden de toestanden in de onder den druk der Duitsche luchtaan vallen lijdende Britsche reuzenstad o.m. als volgt beschreven Vier weken lang hebben de Duitsche aanvallen als hamerslagen op Londen ge beukt. Spoedig zal het zoo ver zijn, dat ruïnes van huizen, bomkraters en gaslei dingen, kapotte rails, niet meer uit een nieuwen gezichtshoek bekeken kunnen wor den. Wij weten thans, hoe de schade er uit ziet, hoe het nachtelijk vuurorkest zal spelen. Wij zijn vertrouwd met het geluid der bommen. Wij hebben ons zat gekeken aan ontploffende granaten, en vinden niets feëerieks meer in het spel der schijnwer pers boven de stad. Het is eigenaardig, dat wij nog slechts enkele weken geleden volkomen beklemd stonden te kijken naar het licht der schijn werpers. Stap voor stap zijn wrj vooruit geleid door dit duivelachtige Inferno. Wij hebben de luchtgeveohten meegemaakt, ge voeld hoe onze huizen als schepen op een onrustige zee beefden. Er kwamen dagen, dat de kanonnen de groote belevenis vorm den, toen de groote vuurgordel, die nacht na nacht rond Londen wordt gelegd, terwijl de menschen van angst beven. Iedere nieu we toestand hebben wij met nieuwe span ning beleefd. Geheel anders is de toestand nu. Wij zijn moe. De zenuwen reageeren tijdens dezen druk aldus, dat zij steeds nieuwe op zweeping en nogmaals opzweeping noodig hebben. Dat is een 'reactie, die men zich vroeger niet had kunnen indenken. Zal het moreel stand houden zoo vraagt het blad, dat dan een beschrijving geeft van de verwarring. De achtergrond van dit alles is een fou tieve politiek. Evenals Frankrijk zich mi litair er mede troostte een Maginotlinie te bezitten en de oogen sloot voor alle andere problemen, zocht Engeland in so ciaal opzicht dekking achter zijn Anderson shelters, stalen beschermingsdaken in den yorm van een ton, waarheen men de men schen tijdens de luchtaanvallen verwees. Vervolgens richtte men overal in de stad steenen ruimten op. Stellig, zij waren voortreffelijk tegen granaatscherven, maar ondeugdelijk tegen bommen en vooral on deugdelijk voor nachtverblijf en slapende menschen. Met de ontwikkeling, die het geheele probleem kreeg, begon het noodlottig voor Engeland të worden, of toch op zijn minst voor Londen. Het ziet er thans naar uit, alsof de oorlog in Londen een revolutie zou doen ontstaan. Op een goeden dag zal het wel zoo ver komen, dat wij allen, die hier niets directs meer te doen hebben, kinderen, moeders etc. weggestuurd moe ten woi-den. In bet licht van dit geheele probleem ziet men een ontwikkeling, die misschien eenmaal het uitgangspunt kan worden voor Engelands sociale revolutie, de arme bevolking eindelijk eens beviijd van haar schrik voor veranderingen, bevrijd van de stad en overgegeven aan een nieuw menschelijk perspectief. DE DUITSCHE AANVALLEN VAN VANNACHT. Naar het D.N.B. verneemt zijn gister avond weer vei-scheidene Duitsche ge- vechtseskaders voor aanvalsvluchten naar Engeland opgestegen. Welke doelen zij zich dezen nacht hebben uitgekozen is nog niet bekend. Waarschijnlijk is Londen.ech ter het centrum van hun aanvallen. De stad trekt door de hoog oplaaiende, bi-anden reeds boven het Kanaal de aandacht der vliegers. Eenige honderden vliegtuigen zou den voor den aanval zijn opgestegen. Het vliegveld Cheltenham ten Noord- Oosten van Gloucester werd Woensdag namiddag door Duitsche gevechtsvliegtui gen aangevallen. Drie brisantbommen van middelbaar kaliber troffen een hangar en veroorzaakten zware branden. Het vlieg veld schijnt volledig vernietigd te zijn. Een andere hangar werd door scherven, zwaar beschadigd. Alle aanvallende vlieg tuigen zgn veilig op hun basis terugge keerd. Omtrent den Duitschen aanval op een Engelschen troepentrein verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Het vliegtuig maakte deel uit van een formatie die ten doel had een aanval op het vliegveld aan de Westkust te ondei-- nemen. De bommenwerper geraakte echter uit den koers en vloog in Noordoostelijke richting. Toen het toestel boven een spoor wegverbinding kwam bemerkte de be stuurder een troepentransporttrein waarop licht afweergeschut geplaatst was. Uit de wagons zag de bestuurder de hoofden der soldaten steken. De bommenwerper daalde en eenige seconden later vielen de bommen. De derde bom kwam als voltreffer in den ketel van de locomotief terecht. De loco motief werd volkomen vernield en eenige wagons ontspoorden. In razende snelheid had zich dit alles afgespeeld -en na enkele minuten was het vliegtuig weer omhoog om naar zijn foi-matie tex-ug te keeren. BIJZONDERHEDEN OVER DE AANVALLEN OP LONDEN. Een eigen bericht uit Londen van Göte- borgs Handels- en Scheepvaartblad be helst, aldus het D.N.B., bijzonderheden over de jongste nachtelijke aanvallen der Duit sche luchtmacht op Londen. De Duitsche vliegtuigen verschenen terstond na het invallen van de duisternis en wierpen lichtfakkels en brisantbommen uit. Er ont stonden geweldige vuurhaarden, deels ook in de gebieden aan den rand van de stad. Ook overdag werden aanvallen onderno men. Een groote schuilgelegenheid is door een Duitsche bom getroffen, waardoor een water-leiding beschadigd werd, zoodat enor- me hoeveelheden water binnenstroomden en een deel van de aanwezige menschen vex-' dronken is. Minister Bevin heeft aan ar beiders die door de bomaanvallen werke loos geworden zijn opgedragen mede te helpen bjj het opruimen van het puin. De Italiaansche actie in Noord-Afrika. UITGEBREIDE VOORBEREIDINGEN VOOR DEN 0PMAR5CH NAAR EGYPTE. Onder het opschrift „De actie wordt voortgezet", schrijft de „Giornale d' Italia" dat het offensief van maarschalk Graziani geenszins tot staan is gekomen, doch methodisch wordt voortgezet. In de faze van het o'ogenbïik moeten twee vraagstukken worden opgelost. In de eerste plaats moeten nieuwe étappes voor de verdex-e ontwikkeling van het komende offensiefworden voorbereid'; i'n de tweede plaats moet het gebied in den flank en den rug der Italiaansche troepen gezui verd worden. Engeland heeft tot aan de Nrjldelta in opeenvolgende linies een versterkings stelsel van continentaal type aangelegd en gemotoriseerde en automatische wapenen tegen de Italianen geconcentreerd. De Ita lianen moeten opx-ukken over een woestijn front van ruim 600 K.M. breed. In deze streek bevinden zich maar weinig bronnen en één weg, die voor groote afdeelingen begaanbaar is, doch door de Engelschen op hun terugtocht vex-nield werd. Verder zijn er enkele onbegaanbare karavaanwe gen. De nieuwe steunpunten moeten uit een niets geschapen, werden. Men moet wegen aanleggen, op vooruitgeschoven posten opslagplaatsen inlichten, die goed beschermd zijn tegen aanvallen uit zee en uit de lucht en door het boren van nieuwe bronnen een watex-voori-aad vormen. Met dit werk is men reeds goed ge- vorderd. In de nabijheid van het nieuwe Italiaansche front op Egyptisch gebied heeft men bx:onnen gevonden, die in snel tempo voor het gebruik gereed worden gemaakt. Maar ook van beteekenis is de zuivering van het Egyptische gebied, waar genex-aal Wavell talrijke gemotoi-i- seerde afdeelingen heeft opgesteld. In de omgeving der vex-schillende oasen zijn deze troepen bijzonder sterk. DeItaliaan sche actie heeft op het oogenblik de ver nietiging dezer troepen ten doel. Men kan aannemen, dat zij x-eeds in aanzienlijke mate ontwapend en verzwakt zijn. Boven dien hebben de Italianen veel waardevol ma teriaal, dat in den besten toestand ver keert, buit gemaakt. De Britsche strijdkrachten in dit ge bied zijn aanzienlijk. In Siwa ligt een di visie, te Mex-sa-Matroe zijn ex' tenminste drie, waaronder de bei-oemde Engelsche gepantserde divisie, die reeds meermalen door de Italianen teruggeslagen en ver strooid, doch door de Engelschen steeds weer in koortsachtige haast gei-eorgani- seerd is. DE BESTEMMING VAN HUISAFV ALLEN. Wettelijke regeling op komst. NIET-BOEREN ZULLEN GEEN VARKENS MOGEN HOUDEN. Naar wij verhemen, is binnenkort een wettelijke regeling te verwachten inzake het verzamelen van huisafvallen. Deze re geling zal o.m. de bestemming aanwijzen van de voox- voedering van dieren geschikte afvallen. Een der gevolgen van die regeling zal zijn, dat aan niet-boeren in het alge meen geen ruimte zal worden gelaten van de verzamelde huisafvallen varkens te mes ten, aangezien het feit, dat de vai-kenshou- derjj reeds zoozeer wordt beperkt, mede brengt, dat het recht om varkens te houden voor de boeren gereserveerd wox-dt, De organisatie der voedselvoorziening. Inleveringspiicht van granen en peulvruchten te verwachten. Ter vex-krijging van een gelijkmatige ver deeling van den beschikbaren voedselvoor raad moet van overheidswege over de ge heele voedselproductie van den Nederland- schen bodem beschikt kunnen worden. Te22 einde dit te bereiken werd bepaald, dat de telers van akkex-bouwgewassen over het meerendeel .van hun producten niet kun nen beschikken dan door deze in te leveren bij de desbetreffende overheidsinstantie. Voor een groot aantal px-oducten, waar onder granen en peulvruchten, bestaat zelfs het voornemen binnen korten tijd een inle-^ veringsplicht op grond van het landbouw-" inlevex-ingsbesluit 1940 in het- leven te roe pen. Voor het komende seizoen zal worden geleverd aan de „Provinciale inkoopcentra- les voor akkerbouwproducten" (P.I.C.A.'s), welke de producten overnemen tegen vast gestelde prijzen, tei-wijl deze provinciale in stanties, waarbij iedere teler als georgani- seei'de moet zijn aangesloten, de aanwijzin gen hebben op te volgen van de „Nedei-- landsche inkoopcentrale voor akkerbouw producten" (N.I.C.A. De nieuwe burgemeester van Oostburg, Mr. B. HOEKZEMA, die met ingang van 1 November a.s is benoemd tot burgemeester der ge meente Oostburg. Zooais gemeld, is mr. Hoekzema momenteel leider van den distributiekring Maartensdijk (Utrecht). Verkoop- en herbouwwaarden van verwoeste panden te Middelburg. Het rapport der commissie-Berdenis van Berlekom verschenen. De Rijksmiddelen op ultimo September. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo September wordt het volgende ontleend: Het totaal van de kohieren van de di- recte belastingen geeft in vergelijking met het voi-ig jaar een vooruitgang te zien van 7.835.590,— (thans 128.398.095,15 en vorig jaar 120.552.505,91). Bij een beschouwing van de cijfers der belastingen afzonderlijk blijkt, dat de Grondbelasting met 10.837.086,25 bijna 153.000 meer heeft opgebracht dan op 30 September van het vorig jaar. De Inkomstenbelasting toonde met 72.893.151,60 echter een achteruitgang van ruim 9.8 millioen. Ook de Vermogens belasting kon zich niet op het peil van het vorig jaar handhaven en bleef met een be drag van 14.988.866,63 ruim 2 millioen ten achter, terwijl de Verdedigingsbelasting 8.225.002,50) een vermindering te zien gaf van ruim 1,9 millioen. Deze lagere opbrengsten wei-den echter weder te niet gedaan door de dit jaar nieuw ingevoerde opcenten op de Gemeentefonds belasting, yvelke 21.453,988,17 opbrachten, waardoor het gunstig ï-esultaat van lxet totaal dezer belastingen werd bereikt. DE OVERIGE MIDDELEN. Deze middelen hebben zich in de maand September betrekkelijk kunnen handhaven, Met een opbx'engst van 37.365.591,91 ble ven zij slechts 176.000 bij de raming ten achter, terwijl zij in vergelijking met Sep tember van het vorig jaar een lagere opbrengst van 450.000 gulden te zien geven. Van de middelen, welke een lagere op- brengst dan in September 1940 hebben, noemen we de rechten op den invoer, wel ke een daling toont van ruim 3.9 millioen. Verder brachten minder op: de accijns op wijn, suiker, de couponbelasting, de i-echten en boeten van zegel, de dividend en tantiemebelasting, terwijl de opbrengst der loodsgelden op het lage peil der laatste maanden bleef gehandhaafd. Daartegen stegen in opbrengst o.m. de accijns op geslachtgedistilleerd bier en tabak, de omzetbelasting en de rechten en boeten van x-egistratie met ruim 1,25 mil lioen gulden. Ovei; de eerste negen maanden van dit Zooals index-tijd x-eeds gemeld hebben B. en W. in verband met verschillende uit latingen, welke er op wijzen dat bij de voorbereiding van de x-egelen voor het vaststellen der tegemoetkoming wegens oorlogsgeweldschade ernstig overwogen wox-dt te vergoeden een zeker percentage van de verkoopwaarde der verwoeste panden op 9 Mei 1.1. en oveiwegende, dat de verkoopwaarde van woningen en win kelpanden te Middelburg slechts een ge deelte van de herbouwwaarde uitmaakt, een Commissie in het leven geroepen ten einde op zeer korten termijn een rapport op te stellen betx-effende de verkoopwaarde van panden in deze gemeente in verband met de herbouwde waarde. Deze Commissie, bestaande uit de heeren: C. Barentsen, Districtsbouwkundige van den Rijksgebouwendienst; W. Bex-denis van Berlekom, Voorzitter Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden; J. C. Blaupot Ten Cate, oud- notarisP. Koole aannemerK. J. van Loo, aannemer mr. M. C. van der Minne, directeur Naamlooze Vennootschap Zeeuw sche Hypotheekbank; Jhr. G. A. A. van Nispen, Agent der Nedei-landsche Bank te Middelburg; ii\ A. Rothuizen, architect; Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, Directeur der Ondex-linge Brandwaarborg Mij. Zee land van 1829 en der Algemeene Zeeuw sche Verzekering Mij. N.V.; J. Wolfswin kel, Inspecteur der Registratie en Domei nen; J. B. van Wuijclchuijse, Architect, allen woonachtig te Middelbui-g en waar van het voorzitterschap werd waargeno- men door den heer W. Bex-denis van Berle kom en het secx-etax-iaat door den heer jhr. mr. T. A. J. W. Schorer werd op Vrijdag 6 September j.l. door B. en W. geïnstaleerd en ving onmiddellijk haar werkzaamheden aan. Zij heeft thans rapport aan B. en W. uit gebracht, waaraan wij het volgende ont- leenen: De Commissie heeft daartoe een staat van 30 door oorlogsgeweld vernietigde panden opgesteld, waarop de gegevens die in de gegeven vraagstelling van belang mochten worden geacht, werden verzameld. Dit aantal levert een juist gemiddelde op van 30 panden, temeer waar de Commissie zox-g droeg dat alle getroffen gedeelten der stad panden op bedoelde staat voor kwamen, tex-wijl naar verdeeling is ge streefd van kleinere, middelgroote, en gx-ootere winkelbedrijven en woonhuizen. De gegevens door de Commissie van be lang geacht zijn le. ligging van het pand 2e. bestemming van het pand 3e. verkoopwaarde der opstallen per 9 Mei 1940 (welke verkoopwaarde vast te stellen door van de verkoopwaarde van het geheele pex-ceel de vei'koopwaarde van den grond af te trekken) 4e. de hei-bouwkosten van het pand, en tenslotte jaar was de totale opbrengst dezer mid delen 321.854.143,18. Zij bleven daaYmede ongeveer 16 mil lioen beneden de raming en x-uim 27 mil lioen gulden ten achter bij de opbrengst over hetzelfde tijdvak van het vorig' jaar. Minder brachten o.m. op: de dividend en tantieme belasting, de rechten op den invoer, de accijns op suiker, de rechten en boeten van zegel, de rechten en boeten van registx-atie en de rechten en hoeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking. Daax-entegen brachten o.a. meer op: de accijns op geslacht, gedistilleerd en tabak en de omzetbelasting. 5e. het vei'houdingscijfer resulteerende uit de onder 3e en 4e genoemde gegevens. De Commissie is van oordeel dat de herbouwkosten moesten worden bex-ekend inclusief die der fundamenten, daar vele zoo niet alle der getroffen eigenaren door verkaveling genoopt zullen 'zijn te herbou wen op andere plaatsen dan die der hun toebehoorende perceelen, waarmede de Commissie meent dat het meest reëele standpunt wordt ingenomen. Bovendien zullen de fundatie's voor den nieuwbouw in beide genoemde gevallen gx-ootendeels onbruikbaar zijn, daar met een breedex*en bouwaard zal moeten worden rekening gehouden, een reden temeer de kosten der fundatie's in de herbouwkosten op te nemen. Verder vestigt de Commissie de aandacht erop dat zoowel voor verkoop- als voor hei-« bouwwaarden, den datum 9 Mei 1940 voor de vaststelling werd aangewezen, daar hiermede aangesloten wox-dt op de in dezen gevolgde practijk der schade-enquête-com missies. De som der verkoopwaarden der 30 panden bedi-aagt 249.920, op de boven aangegeven wijze berekend, terwijl de som, der herbouwkosten dierzelfde panden be draagt 779.970, alzoo opleverende een verhouding van 1 op 3,12 van verkoop waarde tot herbouwwaax-de, of wel vormen de de vex-koopwaarde 32,051 van de her bouwwaax-de. De Commissie heeft zich geheel onthou den van het in hare bex-ekeningen opnemen van histoiische gehouwen, kerken, gebou wen van Rijk, gemeente en provincie en andere publiekrechtelijke lichameneven als van gx-ootere objecten als daar zijn l hotels, banken en handelskantoren, alsmede van de categox-ie patricische heex-enhuizen. De Commissie onthoudt zich van het tot uitdrukking brengen harer meening om trent hetgeen door haar billijk zoude wor den geacht inzake de aan te leggen nor- men van eventueele uit te keeren schade vergoedingen of tegemoetkomingen, daar haar niet werd verzocht over deze billijk heids vraag haar oordeel te kennen te ge ven. Zij acht zich evenwel verantwoord naar voren te brengen dat haars inziens uit de cijfers door haar verzameld, zeex* duidelijk naar voren komt dat als basis, voor te bex-ekenen vergoedingen, de ver koopwaarde der vernietigde opstallen als onbruikbaar moet worden gewaarmerkt, wil er van een redelijke tegemoetkoming spx-ake zijn. De als bijlage aan het rapport toege voegde staat omvat een 30-tal nummers met gespecificeerde bedx-agen voor de vei' koopwaarde der opstallen, zijnde de ver koopwaarde van het geheele perceel minus de verkoopwaarde van den grond, en de hei-bouwkosten na verkaveling, dus inclu sief fundaties. De aldus gevonden veihou- dingen vaxieeren van 1 1,54 tot 1 6,9, terwijl de gemiddelde verhouding als ge releveerd 1 3,12 is. Bij vergelijking der bedragen komt men tot groote verschillen. Zoo werd voor een winkelhuis met boven woning de vei-koopwaarde op 4-100 ge steld, terwijl de hei-bouwkosten op niet minder dan 26000 gewaardeerd werden (1 6,35). Bij andei-e panden bedi-agen deze cjjfers 24.000, 63700 (1 2,65) en 2700, 16000 (1 5,93). Niet bij alle pan den zijn de verschillen echter zoo gi-oot. Een bakkei-ij met winkel en woonhuis gaf de volgende cijfers 10800 20000 (1 1,85) en een winkelhuis en woonhuis f 4000 10000 (1 2,5). Uit deze cijfers komt echter voldoende tot uiting van welk een belang het is dat de schadevergoeding op de herbouwwaarde wordt gebaseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1