Provinciale Zeeuwsche Courant C Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De nieuwe orde op den Balkan. Bieten roeien PUÜOL REGELING ¥00R DE VERGOEDING VAN OORLOGSSCHADE OP KOMST. 183ste JAARGANG NUMMER 240 WOENSDAG 10 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS! 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. O ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen De Duitsche missie in Roemenië. Jn de Berliner Börseixzeitung schrijft Karl Megerle, dat wanneer Duitschland gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de Roemeensche regeering tot het zenden van instructie-formaties en luchtstrijd krachten voor de bescherming van de Roe meensche militaire industrie, dit van het standpunt van Duitschland, zoowel als van Roemenië slechts natuurlijk is en alleen niet direct begrijpelijk is voor degenen, die hierdoor hun duistere voornemens door kruist zien. De moeilijke ervai'ïngen van Roemenië in het verleden hebben voor dit land naar buiten en naar binnen een diepen schok met zich mede gebracht. Het land bevindt zich midden in de reorganisatie van zijn betrekkingen met de naburen. Het beleeft in zijn staatkundige, sociale en economische leven een crisisperiode. Het is derhalve begrijpelijk, dat Roemenië den wensch heeft deze crisisperiode met behulp van het garandeerende Duitschland snel en zoo veilig mogelijk door te komen, ten einde in volkomen rust te kunnen beginnen met den wederopbouw en de totale her vorming van het nationale leven. De aanwezigheid van de gevraagde Duitsche eenheden versterkt in Roemenië het ge voel van veiligheid naar binnen en naar buiten, maakt de krachten vrij voor den opbouw en geeft verhoogd vertrouwen in zichzelf en in de effectiviteit der heer- schende hartelijke betrekkingen met de spil. De behoeften van Roemenië raken -op dit punt die van de mogendheden van de spil. Ook zij hebben er belang bjj dat Roemenië zijn binnenlandsche en buiten- landsche evenwicht spoedig en ongestoord hervindt en veilig op langen termijn zijn capaciteiten kon ontplooien binnen het kader van de politiek van de spil en de nieuwe Europeesche orde. Rusland en de Roemeensche kwestie. EEN RUSSISCHE TEGENSPRAAK. Het agentschap Tass publiceert, naar. D. N.B. meldt, een officieelemededeeling waarin gezegd worqlt „Het agentschap Reuter publiceert een bericht van het Engelsche blad Daily Tele graph and Morning Post volgens hetwelk op het oogenblik tusschen Engeland, Turkije, de Sowjet-Unie, Zuid-Slavië en Grieken land, z.g. onderhandelingen worden gevoerd ten aanzien van de kwestie van het Duit sche op2'ukken naar het Oosten. Het agentschap Tass is gemachtigd te verklaren dat dit bericht 'niet in overeen stemming is met de feiten en een fantas tisch verzinsel vormt van de Daily Tele graph and Morning Post." Onder het opschrift „Moskou vernietigt Engelsche verwachtingen" levert de Nacht- ausgabe commentaar op de tegenspraak van Tass naar aanleiding van berichten over Russische besprekingen met Turkije, Bulgarije en Griekenland. Moskou heeft, aldus het blad met deze tegenspraak den Engelschen politici opnieuw een oorvijg toegediend. De 'Britsche diplomaten moeten langzamerhand begrijpen, dat hun hoop op een spanning tusschen Duitschland en Rusland onzinnig is. Alle Britsche toena deringspogingen hebben zeer besliste tegen spraken uit Moskou tot gevolg gehad. Churchill's verwachtingen bij dit spel heb ben even weinig kans ais de Engelschen voor het uitbreken van den oorlog, ten trjde van Chamberlain, hadden. De Lokal Anzeiger schrijft: De bestaande verdragen tusschen Duitschland en Rus land, zouden, wanneer ze nog niet tot stand gekomen waren, ook thans en in de toekomst in denzelfden geest gesloten kunnen worden. Dat mag men te Londen eindelijk wel eens inzien. Een interview met generaal Antonescu. De aansluiting bij de as is de aansluiting bij de nieuwe wereld. De „Völkische Beobachter" publiceert een interview met den chef van den Roe- meensclien staat, generaal Antonescu, waarin o.m. gezegd wordt Het is de verdienste van de nieuwe gene ratie der jeugd, voor wie Codreanu de uit drukking vormt van een martelaarschap en haar symbolische veredeling, zonder talmen den scherpsten strijd tegen de oude toestanden te hebben opgenomen. Denzelf den strijd heb ik ook steeds gestreden en ik zal hem voortzetten en iedere hinderpaal verpletteren tot wij de natuurlijke en defi nitieve structuur der Roemeensche maat schappij hebben ingesteld en de nieuwe in houd van het woord „Roemeen" volkomen werkelijkheid is geworden. De natuurlijke en ox-ganische wederopbouw van de Roe meensche maatschappij die moet worden voltrokken op den grondslag der natuur lijke krachten van den Roemeenschen bo dem en die de slotsom vormt van den strijd van den laatsten tijd, zal ons ook in eco nomisch opzicht de vorming van een élite mogelijk maken, Gevraagd naar het wezen en de samen stelling van de het nieuwe Roemenië dra gende legionnaire beweging, antwoordde generaal Antonescu Het nationaal-legion- naire regime, dat ik heb gesticht en .waar in de door Horia Sima geleide legionnaire beweging het dynamische element vormt, beteekent het recht tot deelneming aan de leiding van den staat voor iedere persoon lijkheid op grond van iedere verdienste en ieder verantwoordelijkheidsbewustzijn en oprechte overtuiging. Dit regime is de uit drukking van den wil tot de totale en orga nische vernieuwing van het Roemeensche volk. En het is niet een politieke partij, die zich beperkt tot ingeschreven en voor hun werk betaalde leden, maar alles wat ge zond, ongebroken, zuiver en krachtig is en op een of ander creatief gebied een vitale kracht vormt, behoort tot het nationale legionnaire regime. In verband met een uiteenzetting van de sociale maatregelen van het. jonge Roe menië zeide de generaal ten aanzien van het Jodenpi-obleem „Thans echter heeft deze ongelukzalige politieke invloed en de heerschappij van occulte krachten over de leiders van onzen staat een einde gevonden. Met de instelling van natuurlijke economische toestanden door de saneering van de financieele lei ding des lands, door de opvoering van de Roemeensche productie en de vorming van organische grondslagen voor de Roemeen sche huishouding zullen wij consequent komen tot de radicale, definitieve oplossing van het Joodsche probleem". Het interview besluit met een uitspraak van den generaal voor de denkbeelden en de politieke kracht van de spilmogendhe- den, waarbij hg o.m. zegt Onze aanslui ting bij de as is de aansluiting aan de nieuwe wereld, de stap, dien het Roemeen sche volk en het nationaal legionnaire re gime gedaan hebben op den weg naar de toekomst. Van dezen weg zullen wij nooit af wijken, want de* belangen van'ons vólk" eischen van ons de verdediging van zijn eeuwige nationale rechten met middelen, die er toe bestemd zijn den.duur der be schaving van ons continent te verzekeren. Op de vraag, welk standpunt Roemenië inneemt ten aanzien van den Balkanbond antwoordde generaal Antonescu, dat het Balkanpact tezamen met het geheele Europeesche pactsysteem zich eveneens heeft overleefd en dat Roemenië er nooit meer gebruik van zal maken. DE LUCHTGEVECHTEN BOVEN ENGELAND. 37 BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. 37 Britsche vliegtuigen zijn Dinsdag tijdens luchtgevechten boven Engeland en het Kanaal neergeschoten, terwijl het Duitsche luchtwapen tot dusver slechts 6 toestellen verloren heeft, zoo meldt het D.N.B. uit Bex-lijn. In den loop van Dinsdagmiddag vlogen lichte Duitsche bommenwerpers in grooten getale naar belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland en wierpen op doeltref fende wijze bommen van allerlei kaliber. In een petroleumopslagplaats veroorzaak ten voltreffers een ï-eusachtigen brand, welks geweldige rookontwikkeling den later komenden vliegtuigen als richting wijzer diende. Duitsche xvaa2-nemers mel den, dat de bommen op kaap Dungeness een vernietigende uitwerking hadden. Lon den werd weer zwaar geteisterd. Hier werden voornamelijk de Victoria-Docks ge bombardeerd. Andere aanvallen waren ge richt op de stad Cambridge. Ook op zee trad het luchtwapen met succes op. Zoo deed een Duitsche bommen werper ten Noorden van Dover een aanval in duikvlucht op een groot vrachtschip en bestookte het zoo doeltreffend met bom men, dat het vaartuig met zware slagzij bleef liggen. De Britsche aanval op Berlijn. ENGELSCHE BOMMEN OP BER.LIJNSCH ZIEKENHUIS. Onder de groote ziekenhuizen van Ber lijn is er nauwelijks een dat niet door de Engelsche vliegers gebombardeerd is, zoo meldt het D.N.B. Maandagnacht is het het bekende Virchow-zielcenhuis geweest, dat'voor de derde maal getroffen is. Werd tot dusver op het terrein van dit ziekenhuis slechts schade aangericht door brandbom men, Maandagnacht zijn niet minder dan vier brisantbommen midden in het complek van het ziekenhuis neergekomen. Dat er ditmaal geen dooden te betreuren zijn, is alleen te danken aan de voorbeeldige orga nisatie, die in de Duitsche ziekenhuizen heerscht. Wel werd een aantal personen licht gewond. Drie afdeelingen leden ern- stige schade. Huizen moesten worden ont- ruimd, daar een der vier brisantbommen niet ontplofte en thans nog eenige gebou wen bedreigt. Behalve dezen aanval op zieke burgers hebben de bommen van de R.A.F. elders in het Westen van de Rijks- Autobanden zijn duur en schaarsch en daarom het canvas afgeschaafde banden worden met indt de methods van het coveren meer en meer toepassing. De tot en rubberlaag overdekt en komen als nieiiw uit de behandeling tevoorschijn (Foto Pax-Holland) aag '13.000 es. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidveiwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. Autobus met werk lieden door trein gegrepen. Twaalf dooden en vele gewonden Vanochtend omstreeks zeven uur is een groote autobus, welke geheel gevuld was met dertig werklooze arbeiders, die van Groningen naar de slikken zouden worden vervoerd, door den mist op den onbewaak- ten overweg tusschen Winssum en Baflo gegrepen door den locaaltrein Zoutkamp Groningen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus werd totaal vernield. Acht negen dooden werd uit het wrak gehaald. De overige inzittenden waren zwaar of licht gewond. Allen waren Groningers. De chauf feur van de bus was K. Havers uit Zwolle. De directeur van het Academisch zie kenhuis in Groningen is met zijn staf en vele dokters ter plaatse. De dooden en gewonden wox-den met auto's naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De locomotief van deii trein is tenge volge van de botsing gederailleerd en ligt naast de spoorbaan, evenals de daarop volgende goederenwagen. Van de reizigers van den trein is niemand gewond. Het treinverkeer onder-vindt ernstige vertra ging:. Nader vernemen wij, dat er in totaal twaalf personen bij het- ongeluk om het leven zijn gekomen. Nog enkelen bevinden zich onder de puinhoopen van het wrak van de bus. De meeste lijken zijn gebor gen. Op het oogenblik zijn er dertien slachtoffers, waaronder een doode, in het academische ziekenhuis binnengebracht. Vrouwen van werklieden, die in de auto bus zaten, vei-dringen zich voor het zieken huis om te vernemen of zich hun man onder de slachtoffers bevindt. Een groote politiemacht is op de been om het ter rein af te zetten. Alle dooden en gewonden zijn gehuwd. Tot nu toe zijn de volgende namen van eenige zwaar gewonden bekend, namelijk: C. Huyzinga, J. Valk, J. Fincke, J. Onnes, L Fx-ank, R. Eei-enstein. De toestand van den laatste is hopeloos. hoofdstad in een woonstraat een reeks hui zen getroffen, waarbij een groot aantal personen ernstig gewond werd. Men vreest, dat er onder het puin ook nog doo den liggen. Het-uitkeeringspercentage zou boven 80 procent liggen, De secretaris van de commissie-oox-logs- schade, prof. mr. P. Lieftinck, heeft te genover een verslaggever van de Tel. ver klaard, dat de slachtoffers van de oorlogs handelingen, heel spoedig iets zullen hoo- ren omtx-ent een eventueele uitkeering. „De oxitwerp-verordening", aldus profes sor Lieftinck, heeft het depax-tement van Financiën reeds verlaten en moet nu nog slechts door de Duitsche instanties worden goedgekeurd. Het is duidelijk, dat hier aan nog enkele bespi-ekingen moeten voor afgaan. Doch zoodra deze fase achter den nig is, kan de regeling in het verordenin genblad worden opgexxomen. Daarom heeft het ook geen nut, een voorschotregeling te gaan opzetten. Im mers alvorens deze goed en wel zou zijn ontworpen en uitgewerkt, zou ze wor den achterhaald door publicatie der defini tieve vex-oi'dening. Bovendien bestaat er voor nex-ingdoenden altijd nog de moge lijkheid, credieten op te nemen bij de pro vinciale stichtingen. Zoo sommigen hier tegenover nog wat huiverig mogen staan men wil niet „onder de bank" komen dienen zij te bedenken, dat de vex-plichting tot rentebetaling, welke zij hiermede op zich nemen (2 px-ocent gedurende het eerste jaar, 5 procent daax-na), practisch slechts van korten duur is. Het bedrag der schadevergoeding toch zal nooit veel lager kunnen zijn dan het opgenomen cre- diet, zoodat zij dit t.z.t. weer grootendeels uit de schade-uitkeering kunnen aflossen. ROND 100.000 GEVALLEN MOES TEN WORDEN ONDERZOCHT. De commissie-oox-logsschade met haar 36 schade-enquêtecommissies heeft niet stilgezeten. Rond 100.000 gevallen, de helft waarvan in Rotterdam, moesten nauwkeurig worden onderzocht. Op 22 Mei Vermalen en bewerken van hooi en stroo verboden. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oox-logstijd vestigt de aandacht op het volgende Op grond van het Veevoedex-besluit 1939 is het vermalen of op andere wijze bewerken'van alle soox-ten hooi en stroo, zoowel graanstroo als stroo van peul vruchten en andere land- of tuinbouwpro- ducten, alsmede van kaf en andere dorsch- afvallen, zoowel als van x'iet tot voeder voor eenig diersoort, verboden. Dit vex'bod zal met groote gestx-engheid worden ge handhaafd. Het komt voor, dat deze producten, zoo als mogelijk ook heide, biezen en boom- bladex-en in gemalen toestaxxd, tegen on evenredig hooge prijzen als veevoeder in den handel worden' gebracht. Veehouders wordt aangeraden, slechts gemalen pro ducten te koopen, waarvan het vervoer wordt gedekt door een geldig geleidebiljet. Landbouw. werd de commissie ingesteld, op 19 Juni reeds kon zij advies uitbrengen aan het departement. Een vergelijking met hetgeen na den vorigen wereldoorlog op dit gebied is ge schied, is niet eens noodig om te doen uit komen, hoe vlot deze zaak wel is afge handeld. In de dringendste gevallèn kan trouwens reeds worden voorzien. Afgezien van den reeds gegeven liefdadigen steun bestaat de mogelijkheid om via het ge meentebestuur van hel' regeeringscommis- sariaat-wederopbouw een voorschpt te krij gen ten beloope van S0 procent van de ge schatte schade. Echter alleen voor panden met een maximalen inhoud van 450 kubie ke meter, de arbeiders- en middenstands- behuizingen dus. Evenmin was het tot nu toe algemeen bekend, dat ook schade beneden de honderd gulden tot de enquête kan worden toegela ten, namelijk in die gevallen, waarin het schadebedrag het gemiddeld weekloon overschrijdt. Dit is van groot belang voox' kleine huiseigenaars, zooals men die in de provincie meer aantreft dan in de groote steden. Alles is dus gedaan, om hangende de voorbereidingen die noodzakelijk eenigen tijd moesten duren, de minst draagltrach- tigen reeds oogenblikkelijk bij te staan. HET UITKEERINGSPERCENTAGE. Aangezien de definitieve vorm der ver ordening nog niet vaststaat, zou het voor barig zijn, reeds thans te zeggen, welk voorstel in dezen door de commissie is ge daan. Gezien echter de mogelijkheid om een voorschot ad 80 procent te verkrijgen, zal het duidelijk zijn, dat het uitkeeringsper centage tusschen de 80 en 100 procent van de getaxeerde schade zal moeten liggen. Het ligt niet in de bedoeling, ten aan zien van huisraad, winkelinventarissen enz. tot een uitkeering in geld over te gaan. Gedacht wordt veeleer aan bons, waarvoor gederen kuixnen worden aangekocht. Zoo veel mogelijk zullen de rechthebbenden vrij worden gelaten in de keus dezer goederen, mits waax'borgen bestaan, dat de schadebon zijn bestemming volgt. Met het uitreiken dezer bons zal zoo spoedig mogelijk na pu blicatie der verordening een aanvang wor den gemaakt. DE FINANCIERING. Wat tenslotte de financiering van het uitkeex-ingsplan aangaat, Ixieromtrent be staan twee stroomingen. Een voorstel is, deze in den vorm van een bepaalde ver mogensheffing in de veroi*dening zelve op te nemen, het andere denkbeeld is, de uit betaling eenvoudig „uit den grooten pot" te doen geschieden, waarna de belasting betaler wel op zijn aanslagbiljet zal mer ken, in hoeverre Ixg moet bijdragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1