STADSNIEUWS STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes De onteigening voor den wederopbouw. Besluit tot regeling van een en ander. BROODKAARTEN. Men denke er om bij het afhalen van de nieuwe broodkaarten de stamkaart van zichzelf en indien men ook voor anderen gaat ook hun stamkaarten bij zich te ste ken. In ons nummer van gisteren kan men de publicatie lezen aangevende wanneer ieder deze week in volgorde van den beginletter van den familienaam, moet komen. Men denke er aan, dat deze broodkaart reeds Zondag a.s. geldig wordt. EEN TORENTJE IN DE ABDIJ WORDT REEDS HERSTELD. Men herinnert zich hoe kort voor den hevigen brand, die ook de Abdij zoo zwaar heeft getroffen, het nieuwe gebouw, waarin de Rijksgebouwendienst is ondergebracht', in gebruik was genomen. Door krachtig werken is dit gebouw, dat midden tusschen verwoeste panden stond, gespaard. Alleen de spits van het torentje tusschen dit nieuwe gebouw en hotel de Abdij, viel aan het vuur ten offer. Men heeft gemeend dit torentje niet lan ger zonder spits te moeten laten en men is bezig het te herstellen. OPGEPAST. Men is thans begonnen met het verwij deren van de gevaarlijke stukken van de ruïne van den Abdijtoren. Gisteren kwam een groot stuk naar beneden, dat in de schutting op het Koorkerkhof enkele plan ken vernielde. Men zij dus oplettend en loope niet onnoodig vlak by den toren. NIET AFGEHAALDE PETROLEUM- EN BRANDSTOFKAARTEN. Als men zoo zijn oor te luisteren legt, dan zou men zoo zeggen, dat iedereen ver langt naar steenkolen en dat velen ook snakken naar petroleum. Toch liggen er op het distributiebureau nog zeer vele niet afgehaalde kaarten voor de kolenverbrui- kers van de categorieën B, C en D, dus van de eigenaars van café's, fabrieken, kantoren enz., terwijl men zich op het bureau ook afvraagt, waarom niet veel meer petroleumkaarten zijn afgehaald. DE INLEVERING VAN KLEEDING. Niettegenstaande het inleveren van klee- dingstukken en dekens om bonnen te ver kregen voor een nieuwe jas of mantel, fei telijk Zaterdag geëindigd was, kwamen gisteren nog verschillende personen met een of meer kleedingstukken aan het ge meentehuis. Men heeft hen gezegd tusschen 4 en 5 terug te komen. Het totaal aantal ingeleverde stuks is nu tot 470 gestegen. Het lag in de bedoeling ook heden nog ver schijnende laatkomers te helpen, maar dan is het onherroepelijk afgeloopen. BE NOODWINKELS. By een wandeling langs de noodwinkels op den Dam zagen wij, dat de twee groote panden, die nog niet geopend zijn, hun voltooiing naderen. Verder zijn ook weder twee winkels in gebruik genomen en ook de tijdelijk gesloten rijwielbergplaats is weer in jedryf. Op de Turfkade is men tusschen den Iaatsten winkel en het Badhuis wederom aan het houwen gegaan. Men ziet het, Middelburgs' middenstand gaat voort met zich te herstellen. NIET VEEL BELANGSTELLING. De belangstelling voor het weder kun nen afhalen van post op Zondagmorgen, thans van 8 tot half negen, is nog maar zeer matig. Zondag kwamen er nog geen 20 personen. Zij haalden nauwelijks 30 poststukken af. Natuurlijk vallen busrecht houders daar buiten, HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER J. J. VAN ROTTEN. De begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. J. van Rotten, heeft heden niet plaats gehad op de algemeene begraafplaats alhier, doch te Nijmegen. Het college van Notabelen der N. Herv. gemeente heeft gisteren tot Kerkvoogd ge kozen mr. dr. J. van Walré de Bordes. RIJWIELDIEFSTALLEN. De politie heeft weder enkele aangiften gekregen van vermiste karretjes, die men onbeheerd buiten had laten staan. Dit is vooral bij de verduistering toch al heel ver keerd. Thailand en Fransch-Indo-China. Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken maakt in een officieel commu niqué het standpunt hekend, dat de Fran sche regeering inneemt ten aanzien van de problemen, welke zijn opgeworpen door de recente nota van Thailand. Volgens dit communiqué verklaart de Fransche regee ring zich eerst in aansluiting op het op 12 Juni 1940 gesloten niet-aanvalspact bereid zonder verwijl over te gaan tot uitwisse ling der ratificatieoorkonden. Aangezien het Fransche ratificatiedo,cument nog niet in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, is aangekomen, stelt de Fransche regeering voor deze uitwisseling langs telegrafischen weg te voltrekken. Voorts heeft de Fransche regeering de regeering van Thailand er van in kennis gesteld, dat zij toestemt in bijeenkomen van de gemengde commissie, zooals die ge noemd wordt in het niet-aanvalsverdrag, voordat het pact is geratificeerd, onder voorwaarde, dat deze commissie geen an dere territoriale problemen te behandelen krijgt dan de verdeeling der eilanden in de Mekong langs het traject, waar de rivier de grens vormt tusschen Thailand en Indo- China. Voorts heeft de Fransche regeering besloten de gebiedseischen van Thailand, welke betrekking hebben op omvangrijke gebieden aan den rechteroever van de Me kong, van de hand te wijzen. DE KLEEDINGCOMMISSIE IS TEVREDEN. Nadat Maandagmorgen nog enkele van de op Zaterdag ingeleverde kleedingstuk ken door de Kleeding-Commissie zijn /ge keurd is daarna het werk dien dag be ëindigd. Ofschoon de verwachtingen aan vankelijk niet hoog gespannen waren blijkt de inlevering nu een succes te zijn geweest. Er zijn in het geheel 701 kleeding stukken en- dekens ingeleverd, die door het Kleeding-Comité zijn geaccepteerd. Het aantal afgekeurde goederen beliep 97 stuks. 44 dekens zijn er ingeleverd. Hier onder zijn eveneens begrepen de goederen, die afgewezen werden, met bemerkingen als reinigen, kleine reparaties, etc.,welke echter meestal later weer opnieuw inge leverd zijn, zoodat het aantal afkeuringen nog beduidend kleiner is. Men mag dein ook wel zeggen, dat de Kleeding-Commis sie zooveel mogelijk het belang van het publiek in het oog gehouden heeft. Van de geboden gelegenheid om op Vrijdag en Zaterdag nog goederen in te leveren is nog door velen gebruik gemaakt. Zooals te vernachten was komen er ook nu nog, na een volle week in de gelegenheid ge weest te zijn, personen op het distributie kantoor met een oude jas of mantel onder den arm. De inleveringstermijn is echter onherroepelijk gesloten en deze achteraan- komers zullen het met hun oude jas of mantel moeten doén. In winkelierskringen is men zeer tevre den over den afloop van deze inruiling. Na de eerste publicatie over het inleveren van gedragen kleeding was men algemeen pes simistisch gestemd. Er was immers min of meer gerekend op het aanwijzen van een letter van de textielkaart, waarop zonder punten een winterkleedingstuk ge kocht zou kunnen worden. Vele winkeliers hadden zich van een vrij flinken voorraad voorzien en daar dreigde een overschot van vele, onverkoopbare restanten. Naar wij vernamen heerscht er thans in vele Vlis- singsche zaken groote drukte, die verband houdt met de belangrijke verkoopen van winterjassen en mantels. Ondertusschen is men op het Stadhuis aan de Houtkade bezig met het sorteeren van de ingeleverde kleedingstukken. Naast kleeding, die precies aan de eischen vol deed, hangen er ook verscheidene zeer goed te dragen jassen en mantels. Na de sorteering zal worden nagegaan welke personen voor één der ingeleverde klee dingstukken in aanmerking komen, waar bij diegenen, die het eerst komen, een ruime keus zullen hebben. Voorloopig zal er dus nog drukte zijn in ons oude Stad huis. Getijon. Oct. (Zomertijd) Hoogwater Laagwater Dinsdag 15 1.32 13,36 7.45 20.11 Woensdag 16 V.M. 1.59 14.06 8.15 20.42 Donderd. 17 2.27 14.34 8.44 21.11 Vrijdag 18 S. 2.56 15.05 9.13 21.40 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S Springtij. Gemengd Nieuws DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterochtend fietsten twee meisjes op de Laan van Meerdervoort te Den Haag, toen ter hoogte van de galerij de sturen van haar fietsen in elkaar verward raakten en de twee meisjes hierdoor kwamen te vallen. Een der wielrijdsters, de 19-jarige M. W., geraakte daarbij onder een vrachtauto, die achter de twee meisjes reed. Het meisje werd door het rechterachterwiel van den wagen overreden en op slag gedood. EEN EERLIJKE VINDER. Zaterdag heeft een bewoonster van de Beethovenstraat te Amsterdam by het ver laten van het Americanhotel een tasch, waarin zich een bedrag van 3200 alsmede een paspoort bevond, verloren. Nog dien zelfden avond heeft de vinder zich by haar aangemeld en de tasch en het geld terug gebracht. Een groote belooning was zyn deel. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE EINDHOVEN. Gistero chend is de 19-.jarige fabrieks arbeidster A. van der Berk te Eindhoven, die per fiets op weg was naar haar werk op de Philipsfabrieken, in een gevaarlijke bocht van de Willemstraat plotseling van achteren door een vrachtauto aangereden. Het meisje werd tusschen het'trottoir en den wagen gedrongen kwam te vallen en sloeg met haar hoofd tegen den grond vlak voor een der achterwielen, waardoor zij werd overreden. De chauffeur, die eerst niets gemerkt had, werd door arbeiders, die in den laad bak van den vrachtwagen zaten, op het gebeurde opmerkzaam gemaakt. De dood was toen reeds ingetreden. De remmen van de auto bleken in orde te. zijn. LOUIS CONTRAN OVERLEDEN. Op 66-jarigen leeftijd is na een lang durige ziekte overleden de heer Louis Con- tran te Amsterdam. Contran begon reeds op 16-jarigen leef- tyd zyn loopbaan als komiek en was later vele jaren verbonden aan het revue-gezel schap dr. Henri Ter Hall. Nadien trad hy op als humorist in de grootste theaters. Ook is hy geruimen tyd voorzitter der Ned. Artisten vereeniging en later pen ningmeester der Ned. Artisten organisatie DE OUDSTE NEDERLANDER TE GOES. Zoo ver ons bekend is de heer P. Ver maas, wonende in de Piccardstraat alhier, de oudste Nederlander. Zaterdag 19 Oc tober a.s. zal de heer Vermaas 103 jaar worden. Sinds de heer Vermaas vorig jaar een ongelukkigen val deed en daarbij een been brak is hy bedlegerig. Zyn voor naamste organen zijn echter nog steeds gezond te noemen. Alleen is zeer te be treuren, dat een lichte kanker, die reeds 25 jaafc geleden aan den neus begon, ge leidelijk zijn gelaat zeer ernstig geschon den heeft. De heer Vermaas wordt ver pleegd door zyn jongste dochter, die dagelyks bygestaan wordt door een zie- kenverpleegster. VELDWACHTERS AANGESTELD. Als ryksveldwachters zyn alhier geplaatst de lieeren J. K. van Schaick en F. J. Schijf, thans ttf Hilversum, vroeger inge deeld by de politie troepen. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De luchtbeschermingsdienst te dezer stede wordt thans geheel uitgeoefend door „vrywilligers" die daarvoor een .bepaalde vergoeding ontvangen. Daar er nog steeds aanvragen inkomen om bij dezen dienst geplaatst te worden, wyzen wy er op, dat men, om er voor in aanmerking te komen, thans ingeschreven moet staan by de ar beidsbeurs. Intussohen is te verwachten, dat deze dienst binnenkort in handen gesteld zal worden van militairen van den Opbouw- dienst. Deze zullen dan niet in „kazernes" gelegerd worden, doch men zal dan te Goes zooveel mogelyk Goesenaars aanstellen, die dan by eigen ouders of in eigen gezin ge huisvest zullen zijn. Het Weeshuis, dat reeds voorbestemd was om als huisvesting voor de militairen van den luchtbeschermingsdienst te dienen, zal daarvoor dan dus niet noodig zijn. Thans bestaan plannen om er de spysko- kery voor de „gaarkeuken" in te richten. Zooals reeds eer gemeld, zal dezen winter ook Goes haar „gaarkeuken" hebben. DISTRIBUTIE VAN DIAMANTEN. Het verordeningenblad bevatte een be schikking van den secretaris-generaal van he.t departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij ruwe en bewerkte diamant, diamantpoeder, boort en indus triediamant met ingang van gisteren aan gewezen worden als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributie- wet. INLEIDING TOT HET BEURSOVERZICHT. Toen de Amsterdamsche effectenbeurs precies drie maanden geleden op 15 Juli weer haar poorten opende, na sedert 9 Mei gesloten te zijn geweest, zullen weini gen hebben vermoed, dat binnen een, naar verhouding zeer kort tijdsbestek, zoo'n sterke koersstijging, vooral op de aandee- lenmarkt, zou hebben kunnen plaats vin den. Indien men het koersverloop gedurende déze periode nauwkeurig in oogenschouw neemt, dan kan men na heropening twee phasen waarnemen. .De eerste kan worden gekarakteriseerd met een duidelijk waar neembare periode 'van overgang en aan passing (hetgeen gezien den oorlog in ons land geen verdere uiteenzetting behoeft), vervolgens met een tijdperk van een be sliste en sterk geprononceerde hausse. Bekijkt men nog eens zorgvuldig het overgangsstadium, dan komt men tot de conclusie, dat de maatregelen die werden getroffen, hoe ingrijpend deze ook waren, en die aanvankeiyk een normaal en vrij effectenverkeer sterk belemmerden, zonder eenigen twijfel er in hooge mate hebben toe bijgedragen de vele bestaande moeilyk- heden met succes tot een oplossing te brengen. Geleidelyk echter konden de be perkende bepalingen die ten aanzien van den fondsenhandel waren genomen, worden opgeheven, zoodat op dit oogenblik er weer sprake is van een vry'wel volledige prijscourant, zooals die voor 9 Mei be stond. Als een der meest belangrijke bepalingen die bij het weder openstellen van onze effectenbeurs waren getroffen, was wel de maatregel, dat voortaan van iedere trans actie de koers moest worden opgegeven, met vermelding van het bedrag, alsmede van den naam der tegenparty. Hierdoor wordt niet alleen doorloopend toezicht uit geoefend op alle tot stand gekomen af faires, waardoor aan de zuiverheid van den koers niet kan worden getwijfeld, maar tevens is het mogelijk vast te stellen hoe groot de dagelijksche omzetten van een be paald fonds ter beurze is. By voorbaat werden daardoor onnauwkeurigheden uit geschakeld, terwyl men zich omtrent den fondsenhandel en den omvang daarvan een duidelijker voorstelling kon maken dan voorheen. Bij bestudeering van de tweede phase na de heropening van de effectenbeurs kan men constateeren, dat de haussebeweging niet alleen de aahdeelen -maar ook de obligatiemarkt omvatte. Verder trekt het de aandacht, dat deze styging midden Sep tember j.l. naar voren begon te komen. De factoren die hiertoe hebben geleid, kunnen thans buiten beschouwing worden gelaten. Een oorzaak echter die vaak wel wat sterk veronachtzaamd lyordt, kan echter nog eens speciaal worden genoemd. Door het wegvallen van onze overzeesche ver bindingen alsmede ten gevolge van de moeilijkheden, die het Nederlandsche han delsverkeer op het Europeesche continent ondervindt, zyn zeer groote bedragen die anders hun emplooi in onze handelsbewe ging vonden, vrijgekomen. Voegt men daar- by de kapitalen, die beschikbaar komen, uit hoofde van de vermindering van onze nationalen goederenvoorraad, dan komt men tot zeer aanzieniyke bedragen, waar voor op het oogenblik geen bestemming be staat. Is het derhalve verwonderlijk wan neer een deel hiervan belegging, hetzy in aandeelen, hetzy in obligaties, ter beurze gaat zoeken? HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 25,000,— 2833 1.000,— 18809 19121 400,— 16263 23679 200,— 7014 14591 17132 24139 100,— 4246 8258 10283 14322 15150. 21835 23537 24023 Het Maandag verschenen verordeningen blad bevat een besluit van. de secretarissen- generaal van de departementen van justi tie, van waterstaat en van financiën tot regeling van de onteigening ingevolge artikel van het besluit van den opper bevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940 betreffende den wederop bouw. Hierin wordt o.m. hét volgende bepaald De regeerlngscommissaris voor den we- deropbrouw draagt voortaan den titel „al gemeen gemachtigde voor den wederop bouw". De onteigening geschiedt in het publiek belang door den algemeen gemachtigde ten name hetzij van een publiekrechtelyk lichaam, hetzij van een byzonüeren rechts persoon of natuurlyken persoon. Door de onteigening gaat de eigendom over te rekenen van het tijdstip, waarop de aanzegging den burgemeester bereikt. De plannen voor onteigening worden door den algemeen gemachtigde vastge steld, na overleg met den secretaris generaal van het departement van finan ciën. De redeiyke vergoeding, welke ter zake van de onteigening verschuldigd is, wordt vastgesteld door den algemeen gemach tigde, na overleg met den secretaris generaal van het departement van finan cien. By de vaststelling wordt'uitgegaan van de verkoopwaarde, welke de onteigende zaak in den staat, waarin zij zich op het tydstip der onteigening bevond, had of zou hebben gehad op 9 Mei 1940. De vergoeding en de overige op de ont eigening vallende kosten komen ten laste van dengene, te wiens name onteigend is. De algemeen gemachtigde bepaalt met inachtneming der volgende voorsclmften, op welke wijze de betaling van de ver goeding zal plaats vinden. Indien de betaling van de vergoeding aan den eigenaar of aan den zakelyk ge rechtigde in geld geschiedt, bepaalt de algemeen gemachtigde de grootte der be dragen, welke toegekend worden aan hy potheekhouders en andere rechthebbenden. De betaling der vergoeding kan ook geheel of ten deele geschieden door toe wijzing van onroerend goed, toebehoorend aan dengene, te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het onteigende on roerende goed. Door de toewyzing gaat de eigendom over. De toewyzing geschiedtdoor een alge meen gemachtigde. Hij is bevoegd, ook tegen den wil van den eigenaar, onroerend goed toe te wyzen van hooger waarde dan het bedrag der vergoeding, indien naar zyn oordeel het belang van den wederopbouw dit vordert. De algemeen gemachtigde stelt de waarde van het toegewezen goed vast en bepaalt op welke wijze een hoogere waarde van het toegewezen onroerend goed zal worden betaald en verrekend. De algemeen gemachtigde regelt de grootte der vergoeding, welke toegekend wordt aan hypotheekhouders en andere rechthebbenden. Hy kan ter betaling dezer vergoeding nieuwe zakelijke rechten op het toegewezen goed vestigen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen. Indien naar het oordeel van den alge meen gemachtigde het belang van den wederopbouw dit vordert, kan de betaling der vergoedingen worden uitgesteld. De wijze en het tydstip der betaling worden geregeld by nader besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van justitie, van waterstaat en van finan ciën. In dit besluit mag een regeling omtrent de vergoeding van rente niet ontbreken. Degene, te wiens name een onroerend goed is onteigend, is rechtsgeldig ge kweten door betaling aan hem, die op het tijdstip der onteigening bij het kadaster als rechthebbende bekend stond, mits ten minste een maand vóór de betaling op de ter plaatse gebruikeiyke wyze aan de ont eigening bekendheid is gegeven en geen anderen dan by het kadaster bekenden op de vergoeding aanspraak hebben gemaakt. Indien ingevolge artikel 5, lid 2, van het besluit betreffende den wederopbouw of ingevolge dit besluit eigendom is ovei-ge- gaan van zaken, te welker aanzien inge volge eenig wettelijk voorschrift inschrij ving in openbare registers is geschied, zal de algemeen gemachtigde onverwijld voor de inschrijving van den overgang in de daarvoor bestemde registers zorg dragen. Hetzelfde geldt ten aanzien van zakelijke rechten, welke door den algemeen ge machtigde worden gevestigd. De op het "oogenblik van de onteigening op het onteigende goed rustende hypothe caire insehryvingen worden ambtshalve doorgehaald. Alle stukken, opgemaakt ter uitvoering van het besluit betreffende den weder opbouw of ter uitvoering van dit besluit, zyn vrij van zegel en van het recht van registratie. Voor de verrichtingen aan de be wa ringen van de hypotheken, het kadaster en. de scheepsbewyzen, noodig voor de uit voering van deze besluiten, worden geen kosten in rekening gebracht. Dit besluit is Maandag in werking ge treden. Een toelichting. Ter toelichting op het besluit wordt o.m. het volgende medegedeeld Zooals bekend heeft de opperbevelheb ber van land- en zeemacht by zijn besluit van 21 en 24 Mei 1940 betreffende den Wederopbouw den regeerlngscommissaris voor den Wederopbouw, dr. ir. J. A. Rln- gei's, vérstrekkende bevoegdheden gegeven voor de uitvoering van zyn taak. Bén dier bevoegdheden is, dat hij op grond van artikel 5 van het besluit Weder opbouw 2 tot onteigening van onroerende of roerende zaken kan overgaan. Van deze bevoegdheid heeft dr. Ringers op vele plaatsen gebruik gemaakt tot het onteigenen van overblijfselen van ver woeste opstallen, ten einde de opruiming van puin mogelijk te maken. Voorts heeft hij ter uitvoering van opbouwplannen o.m, grond onteigend in Rotterdam, Middelburg, en Sas van Gent. Het spreekt vanzelf, dat deze onteigening niet zonder schadevergoeding tot stand kan komen. Het bovenstaande besluit geeft thans do regeling van deze materie, brengt het figuren, welke tot dusver on- Iri dit besluit mag een regeling omtrent de vergoeding van de rente niet ontbreken. Dit nader besluit is nog niet vastge steld. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat de "schadevergoeding voor de onteigende perceelen aanvankeiyk zou worden verleend in den vorm van een aan den onteigende voor het bedrag zijner vergoeding te verleenen inschryving op naam, waarop alvorens de toewyzing van onroerend goed of betaalbaarstelling in geld plaats heeft, gedurende een nader vast te stellen tydperk rente wordt ver goed. Daardoor wordt voorkomen, dat de rechthebbende de hem toekomende schade vergoeding reeds dadeiyic zal gebruiken voor andere doeleinden dan het belang van den wederopbouw medebrengt. Zooals uit het bovenstaande biykt, grijpt dit besluit diep in ons. rechtsleven in en brengt het fuguren, welke tot dusver on bekend waren. Officiëele Publicaties. INKWARTIERING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat do vergoedingen voor verleende in kwartiering voortaan niet meer tusschen- tijds, doch na verloop van eén volle kalen dermaand zullen worden uitbetaald; dat vóór den vijfden van iedere maand de nota's met inkwartieringsbiljetten over de inkwartieringen der voorafgaande maand ter gemeente-secretarie, 3e afdee- ling, moeten worden ingeleverd. Vlissingen, 15 October 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. OPGAVE RUBBER AUTOBANDEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend: dat de opgave-formuüeren RBR 164, 165, 166 en 167 voor bezitters van autobanden aan loket No. 4 op het Distri butiekantoor zullen worden uitgereikt. Genoemde formulieren dienen uiteriyk 19 October 1940 op het Distributiekantoor aan loket No. 3 ingeleverd te worden. Nadere inlichtingen worden desge- wenscht op het Distributiekantoor ver strekt. Vlissingen, 15 October 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. SCHADELOOSSTELLING VOOR TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEER MACHT IN GEBRUIK GENOMEN ONROERENDE GOEDEREN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft vastgesteld een verordening betreffende de ingebruikne ming van bebouwde en onbebouwde onroe rende goederen ten behoeve van de Duit- sche weermacht. Vordering* Ingevolge die verordening kunnen be bouwde en onbebouwde gronderven met al hetgeen zich, als onroerend goed door be stemming, daarop bevindt en daartoe be hoort, door de Duitsche weermacht door middel van vordering in gebruik worden genomen. Door het feit der vordering gaat het recht op het uitsluitend gebruik van het onroerend goed over op de Duitsche weermacht. Schadeloosstelling. Voor de ingebruikneming kan schade loosstelling verleend worden. Deze be draagt jaarlijks a. voor gronderven, welke voor land bouwdoeleinden worden gebruikt, het be drag der jaariyksche pachtwaarde b. voor andere gronderven, tweederde deel van het bedrag der jaariyksclie huur waarde c. voor al hetgeen zich, als onroerend goed door bestemming, op het onroerend goed bevindt en daartoe behoort, 6 van zyn waarde als roerend goed. Met bodemschade, oogstderving, be moeilijking in de uitoefening van het be- dryf, gederfde winst uit de exploitatie van bebouwde gronderven en waardeverminde ring van gronderven tengevolge van het gebruik wordt by het vaststellen der scha deloosstelling geen rekening gehouden. Vermindering pacht, huur enz. Bedraagt de schadeloosstelling minder dan de pacht, de huur of eenigerlei andere vergoeding, welke hij, die tot het onmiddel- ïyk gebruik van het onroerend goed ge rechtigd is, voor dit gebruik verschuldigd is, dan wordt het bedrag dier vergoeding verminderd tot het bedrag der schadeloos stelling. Wordt in het geheel geen schade loosstelling toegekend, dan vervalt de ver plichting tot het betalen dezer vergoeding. Aanvraag schadeloosstelling. Hy, die aanspraak maakt op schadeloos stelling, moet een verzoek daartoe indienen by den burgemeester der gemeente, binnen welker gebied het onroerend goed ligt. Voor dit verzoek is een officieel formulier vastgesteld, dat ter secretarie verkrijg baar is, Het verzoek moet vergezeld gaan van de voor- het vaststellen van de waarde nood- zakelyke bescheiden. Niet voor gebruik vóór 29 Mei 1940. Geen schadeloosstelling wordt toegekend voor het gebruik vóór 29 Mei 1940 door de Duitsche 'weermacht van onroerende goede ren, met inbegrip van al hetgeen zich, als onroerend goed door bestemming, op of ln een en ander bevindt en daartoe behoort. Vlissingen, 15 October 1940. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2