Provinciale Zeeiwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, -Goesche en Breskensche Courant Berlijn werd vannacht gebombardeerd. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 239 DINSDAG 15 OCTOBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels f 1.50, tedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 —5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit 2 bladen A AN GES L O TEN B IJ HET BUREAU V 0 OR PUBLIC I TE I T:S WA A RDE, ING E STELP D O O R D E, V R E E N I G I N G „D E NED RL AND SCHEP A GBLADP ER?" De Duitsche aanvallen op Engeland Van de Biitsche vliegtuigen die in den nacht van 14 op 15 "October Noord-Duitsch- land zijn binnengevlogen hebben, naar het D.N.B. meldt, eenige toestellen de rijks hoofdstad bereikt, Zij wierpen bommen, die eenige woonhuizen beschadigden. Daarbij werd ook het ziekenhuis van Virchow ge troffen. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De overige machines wer den door het afweergeschut verdreven. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij de vlucht naar Berlijn brandend neergescho ten. Gistel-middag heeft, zoo meldt het D.N. B., een Duitschgevechtsvliegtuig met tal rijke bommen een aanval gedaan op een vliegveld dat bestemd was ter bescherming van Londen. Verscheidene bommen van midden- en zwaar kaliber troffen onder komens en hangars. De ontploffingen richt ten in de hangars groote verwoestingen aan. Voorts werden verscheidene op de startbanen staande toestellen vernield. Een ander Duitsch gevechtsvliegtuig dat reeds tevoren met succes een Zuid-Engelsche ha ven had aangevallen, beschoot op den te rugtocht met goede uitwerking een ge- sehutstelling aan de Britsche Kanaalkust. Hetzelfde vliegtuig deed kort daarop in duikvlucht een aanval op een groot koop vaardijschip in het Kanaal. Sinds de vroege avonduren van Maan dag waren weer sterke Duitsche gevechts formaties in den aanval op Londen en an dere steden in Engeland. Terwijl de aan vallen op Londen zonder oponthoud voort duurden', deed een kleine formatie Duitsche. bommenwerpers een aanval op een troepen kamp in Zuid-Engeland. De aanval had groot succes. Alle bommen waren goed gericht. In duikvlucht werd het kamp ook met machinegeweervuur bestookt. Er ont stonden groote branden, die tot midden in het Kanaal te zien waren. DUITSCHE TEGENSPRAKEN VAN ENGELSCHE BERICHTEN. Het Duitsche legerbericht, aldus het D.N.B. heeft de laatste dagen herhaaldelijk op het feit gewezen, dat de Britsche lucht macht overdag elke aanvalshandeling te gen het Duitsche rijksgebied achterwege laat en alleen des nachts vluchten ondex-- neemt. Het ligt voor de hand, zoo ver klaart men dienaangaande in bevoegde Duitsche kringen, dat deze nachtelijke aan- valshandelingen vergelijkenderwijs slechts geringe schade kunnen aanrichten. Daax-- entegen meldde Reuter deder dagen, dat vernielingen van petroleuminstallaties in Duitschland het voornaamste doel van de aanvallen der R.A.F. geweest zijn. In Hamburg zouden petroleuminstallaties tot ontploffing gebracht en in Hannover Reis- holz, Gelsenkirchen, Keulen, Maagdenburg én Leuna zouden branden ontstaan zijn. Tevens beweerden de organen van Duff Cooper, dat dén Duitschen gevechts- en jachtvliegtuigen binnenkort geen benzine en olie meer ter beschikking zou staan. Hiertegenover worden van bevoegde Duitsche zijde de volgende feiten gecon stateerd: 1. De door den officieelen Britschen nieuwsdienst beweerde successen op be langrijke inrichtingen van de Duitsche benzinevoorziening zijn alle gefantaseerd. 2. De Duitsche benzinetoevoer is voor elke mogelijke oorlogsbehoefte gewaar- box-gd. De voorraden aan benzine en olie zijn thans millioenen tonnen hooger dan het begin van den oorlog. De veelvuldige Britsche bomaanvallen op talrijke Nedex-- landsche plaatsen, die van geen militair belang zijn, werden aan Engelsche zijde als noodzakelijk voorgesteld om de „Duit sche invasie" te bestlijden. Elke Neder lander weet natuurlijk, aldus wox-dt deze mededeeling van bevoegde Duitsche zijde besloten dat de militaire belangen van Duitschland in Nederland tot dusver nex-- gens schade ondervonden hebben. Maandag de hevigste aanvallen op Londen. Svenska dagbladet bevat volgens het D.N.B. een eigen bericht uit Londen over de jongste Duitsche bomaanvallen. Daar uit blijkt, dat de aanvallen van Maandag de hevigste geweest zijn, die Londen ooit be leefd heeft. De Duitsche vergeldingsaanval- len waren zeer uitgebreid geweest en wer den bevorderd door het heldere maanlicht. Vijandelijke vliegtuigen wierpen Maandag niet alleen bommen op Londen maar ook op het Zuiden, Zuidoosten en centrale deel van Engeland., Niet minder dan 36 dis- ti'icten van Groot-Londen waren gisteren aan de vergeldingsaanvallen van het Duit sche luchtwapen blootgesteld. Bovendien zijn twintig buitendistricten door Duitsche bommenwerpers gebombardeerd. In het middelpunt van de aanvallen stonden weer vooral Liverpool en andere havenplaatsen aan beide zjjden van de Mex-sey. De verlie zen zijn groot. De buitengewoon sterke uitwerking van de .Duitsche bommen wordt geschildex-d door beschrijvingen over ver woestingen van gebouwen, die als met den grond gelijk gemaakt werden. De oude suikervoorraad toereikend tot 1 November a.s. Bij het huidige suikerverbruik heeft, naar wordt gemeld, Nedex-land tot 20 October a.s. voldoenden voorraad, afkomstig van de campagne 1939. De productie van de thans loopende campagne zal voldoende zijn tot 1 November van het volgende jaar om aan de Nedex-landsche bevolking per hoofd bijna de normale hoeveelheid suiker te versti-ek- ken, welke zij verbx'uikte, toen de vex-koop nog vrij was- De opbrengst van de campagne wordt ge schat op ongeveer 30 kg. suiker per hoofd der bevolking tot 1 November 1941. De oogst van 1940 is per h-a. kwantitatief on geveer 10 pet. hooger dan die van 1939, welke oogst toch ook zeer goed te noemen was. Ook kwalitatief is de oogst-1940 be ter dan de oogst-1939. Het suikex-gehalte der bieten is hooger, zoodat, indien er zich geen verrassingen voordoen, deze oogst een record kan wor den ten opzichte van de laatste jaren. Het bietenloof is zeer goed ontwikkeld, het heeft bijna niet aan de vergelingsziekte ge leden; het gevolg hiervan is, dat het loof ongeveer 30 pet. meer veevoeder zal ople veren dan het vorige jaar. OPNIEUW BOMMEN OP DEN HELDER. Zondagavond zijn wederom bommen ge vallen in de bewoonde wijken van Den Hel der. Ditmaal werden de perceelen Reiger straat 78 en 80 door bommen vernield. De huizen waren xxiet bewoond. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Wel is de materieele schade, ook in de omge ving, aanzienlijk. Het melkbrood verdwijnt. In de toekomst zullen de bakkers geen melkbrood meer fabx-iceeren. Naar de Nwe Hoornsche Crt. meldt, is zulks medege deeld ixx een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering van de federatie van melkvereenigingen. De toestand in West-Vlaanderen. In de raadszaal van het stadhuis van Oostende heeft de heer Demeyere, commis saris bij den wederopbouw in West-Vlaan deren, den toestand in deze provincie be- sproken. Na den oorlog waren er 100.000 werkloozen, 4 5 maal meer dan in norma len tijd, tex-wijl het stilleggen van het ver keer en de algemeené verwoestingen er het hunne toe bijdx-oegen om-de algemeene verlamming nog te accentxxeeren. Er waren 30.000 huizen licht beschadigd, 20.000 zwaar beschadigd en ongeveer 2500 geheel ver woest. Zoo was de toestand bij den aanvang van den arbeid van het commissariaat-gene- ral, arbeid die vooral de bestrijding van de werkloosheid ten doel had. Thans zijn reeds vijftig procent der werkloozen aan het werk gezet. Het commissariaat-generaal is van oordeel, dat een zeer groot aantal werklie den gebruikt kan wox-den bij de uitvoering van openbare wex-ken, waarvoor een zeer uitgebreid plan wordt opgesteld. Op deze wrjze zullen iederen dag 6.000 werklieden gebruikt kunnen worden. Minstens 150.000 huizen dienen te worden hersteld teneinde deze weer bewoonbaar te maken voor het groot aantal dakloos geworden personen. Aan de eigenaars dezer huizen werden leeningen tegen lage rente beschikbaar ge steld. Wat Oostende betreft zal er gestreefd worden naar hex'stel en opbouw alsmede naar de vorming van een Groot-Oostende. HET DORSCHBESLUIT 1939 GEWIJZIGD. Het dorschbesluit 1939 is gewijzigd. Het eerste artikel bepaalt nu, dat het dorschexx van crisisproducten in het algemeen ver boden is, behalve indien de teler in het be zit is van een dorschvergünning, afgege ven door de landbouwcrisisorganisatie, bin nen welker werkgebied het dox-schen plaats vindt. Bg deze organisatie zullen zoowel de teler als degene, die eventueel voor hem het dorschen verricht, aangesloten moeten zjjn. De organisatie zal bij bestuursbesluit, te publiceeren in de Nederlandsche Staats courant, voorschriften kunnen geven. Er is ruime aanvoer van kleine visch aan den afslag te Scheveningen. De garnalen, welke als eer> bijzondere lekkernij bekend staan, worden direct na de vangst aan boord gekookt (Foto Schimmelpenningh) Brandstoffenbijslag voor ondersteunden en bij de werkverruiming geplaatste arbeiders. De regeling geldt ook voor kleine boeren en tuinbouwers, groep b. Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medege deeld, dat van 13 October 1940 tot en met 12 April 1941 aan ondex-steunde en bij de werkvei'i'uiming geplaatste werkloozen, waaronder begrepen de tewerkgestelde „hoofdarbeiders", alsmede aan personen, die een tegemoetkoming ontvangen wegens verkorten wex-kduur, een brandstoffenbij- slag mag wox-den verstrekt. Deze zal ge durende het tijdvak van 13 October tot en met 23 November e.k. ten hoogste 1, per week en van 21 November 1940 tot en met 8 Maart 1941 maximaal ƒ1.30 per week mogen bedragen, terwijl nadien wedex-om geen hooger bedrag dan wekelijks 1, mag worden toegekend. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners, als mede zij, die den steun voor alleen wonen den ontvaxxgen. Voorts kan nog mits het gemeentebestuur hiervoor termen aanwezig acht in eerstvermeld tijdvak een bx-and- stoffenbijslag, gelijk aan de helft van dien voor kostwinners, worden uitgekeerd aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd, zonder huiselijk verkeer, daax-bij zelf de zorg dragen voor hun voedsel en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf zijn aangewezen. Laatstbedoelde bijslag mag alleen worden uitgekeerd, in dien in de kamer een, in bruikbaren toe stand verkeerende stoolcgelegenheid aanwe zig is, waai-van ook regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde vooxwaarden niet voldoen, zooals kostgangers en zoogenaamde slaap gasten, mag geen brandstoffenbijslag wor den vei'strekt. De ondersteunde of bij de wex-kverrui- ming geplaatste werkloozen, die reeds een zoogenaamden lcolenbon hebben ontvangen, kunnen eex-st dan voor brandstoffenbijslag in aanmerking worden gebracht, waixneer zij, te rekenen van 13 October af, 6 weken in zorg zijn. Een kostwinner, respectieve lijk kamerbewoner, kan dan over de 6e zorgweek een bx'andstoffehbijslag ontvan gen respectievelijk van 0,25 en 0,15, terwijl aan hen de daaropvolgende weken nox-maal de bovenvex-xxxelde bijslag kan wor den toegekend. Uitex-aard zal, indien in middels de verhooging van den brandstof fenbijslag tot 1,30 per week van kracht is, dan met deze wijziging rekening mogen worden gehouden. De toekeixning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag wederom in zoo verre tot gevolg hebben, dat de maxima van de schalen ovex-schreden wox-den, dat bij gelxeele wex-kloosheid de som van steun bedrag en brandstoffenbijslag en bij ge deeltelijke werkloosheid, do som yan het 950.000 buitenlandsche arbeiders in Duitschland. .Volgens de meest recente tellingen wer ken op het oogenblik 950.000 buitenland sche ax-beidex-s in het Duitsche bedrijfsle ven. ICiei-van zijn rond 550.000 wex-kzaam bij den landbouw, de rest in de industrie. Men wijst ex-, naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, op, dat de centrale ligging en de gunstige levensvoorwaarden der arbeidex-s in Duitschland hun aantrekkingskx-acht be ginnen uit te oefenen op de naburige volks huishoudingen. Italië alleen heeft 90.000 ax-beiders ter beschikking gesteld van de Duitsche industrie, op een gx-ondslag van vrijwillige aanwerving. Door bemiddelings- bureaux in Denemai'ken, Nederland en Bel gië is de aahwex-ving den laatsten tijd met stijgend succes bekroond. Er kan thans reeds met stelligheid gezegd wox-den, dat het streven der Duitschers om buitenland sche arbeiders aan te tx-ekken na het einde van den oorlog nog wel sterker zal wor den dan op het oogenblik al is. Op deze wijze wordt een ventiel geopend voor te hoogen bevolkingsdx-uk in verscheidene Europeesche landbouwstaten. Interessant is, dat de Duitsche officieele instanties reeds thans hxxn oogmerk er op x-ichten, dat in bepaalde bex-oepen, bijv. in den landbouw of den mijnbouw niet het over- wegende aantal r-Deiders uit buitenlanders wordt gex-ecx-uteerd. Men stelt er prijs op, dat een gezonde vermenging met Duitsche kx-achten niet vex-loren gaat. loon van den ondersteunde, het steunbe drag en den brandstoffenbijslag, ten hoog ste bedx-aagt 95 van het loon, dat de betrokken ax-beider ten tijde van de onder steuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos of ge deeltelijk werkloos was. Zij, die in een periode van drie maanden acht weken bij de werkverruiming zijn ge plaatst, kunnen ovrr de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de zooge naamde wandeldagen of -weken), de helft ontvangen van het bedx-ag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen c.q. weken wel tewerkgesteld waren geweest. In de overige kosten der verstx-ekkïng van den brandstoffenbijslag aan werkloo zen, die in de steunregeling zijn opgenomen of b(j een gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zal onder nox-maal voorbe houd uit het Wex-kloosheidssubsidiefonds eenzelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van stexmvex-leening of in de loonen der werkverschaffing wordt ver leend. Bovenstaande regeling voor het ver strekken van een brandstoffenbijslag geldt, voor zoover mogelijk, ook voor de kleine boex-en en kleine tuinbouwers, gerangschikt in de groep B. Ook aan deze pex-sonen kan dus, voorzoover zij geen ltolenbon hebben ontvangen, van 13 October e.k. af een brandstoffenbijslag worden verstrekt. De kosten, voortvloeiende uit bovenbedoelde ré geling voor de betrokken kleine boeren en tuinbouwex-s, komen voor de helft ten laste van het departement van landbouw en vis- scherij, tex-wijl de andex-e helft door de ge meente moet worden gedragen. Maatregelen tot verhooging der vervoerscapaciteit der binnenvloot. Des nachts en Zondags laden, lossen en varen kan verplichtend worden gesteld. Tot vex-hooging van de vex-voerscapaci- teit der binnenvloot heeft de secretaris generaal van het departement van water staat eenige gisteren in werking tredende bepalingen afgekondigd (Verordeningen blad 31) Houders van in Nedex-land aanwezige binnenvaartuigen, welke ten dienste van het goederenvex-voer worden gebezigd dan wel daarvoor bestemd zijn, zijn vex-plicht de afgeschermde navigatielichten met daax-bjj behoorende certificaten, welke door de bevoegde autoriteiten ten behoeve van de luchtbeschex-ming zijn voorgeschreven tijdens de vaart, steeds aan boox-d voor ge bruik gereed te hebben, ook al wordt niet gevaren. Deze verplichting gaat op 14 November in. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat kan ten aanzien van door hem aangewezen transporten bepa len, dat de bemanning van binnenvaar tuigen, welke voor deze transporten wor den gebezigd, verplicht zijn om tusschen zonsondergang en zonsopgang en op Zon en feestdagen te laden, te lossen en te varen, of wel laden of lossen toe te laten. Hij kan regelen stellen aangaande de be rekening van een buitengewone vergoe ding voor het verx-ichten van zulke trans porten. Bemanningen van binnenvaartuigen zijn verplicht de hun door of namens be heerders van watex*wegen en sluiswex-ken gegeven aanwijzingen met betrekking tot het innemen van ligplaatsen, het verhalen van het binnenvaartuig van de eene lig plaats naar de andere en het opvaren of doorvaren van het biixnenvaartuig ter stond op te volgen. De inspecteur-generaal van het verkeer kan houders en bemanxxihgen van binnen vaartuigen aanwezen om naar een door hem te bepalen plaats op te varen, even tueel tegen gedeeltelijke vergoeding. Bij weigering van den houder of de be manning, kan hij de bemaixning en de overige opvarenden met den sterken arm van het schip doen verwijderen, het vaar tuig doen bemannen en daarvan gebx-uik maken ten behoeve van het goederenver voer te water, zonder dat de houder van het vaartuig deswege tot eenige vex-goe- ding gerechtigd wordt. Voorts bevat het besluit bepalingen over beroepsreeht en over de straf op overtre dingen. De secretaris-generaal van het departement van 'watex-staat kan xiitvoe- ringsbepalingen in de Ned. Staatscourant doen afkondigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1