Provinciale leeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche'en Breskensche Courant DUITSCHLAND BESCHERMT ROEMENIE. OORLOGSSCHADEVERGOEDING VOOR DEN LANDBOUW. 183ste JAARGANG NUMMER 238 MAANDAG 14 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f2.30 per kwartaal- Franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. 0 ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f 1.50, iedere regef meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 - 5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit 2 bladen Duitsche jagers ter bescherming van de Roemeensehe olievelden. In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenië aanvaard is, heeft de Duitsche regeering, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, overeen komstig de Roemeensche wenschen een Duitsche militaire missie benevens de noodigé instructieformaties naar Roe menië gezonden en tegelijkertijd for maties Duitsche jagers als aanvullende bescherming van de Roemeensche olie velden naar Roemenië overgeplaatst. De Duitsche weermachtsformaties zul len dienen als onderwijs- en instructie troepen bij den herbouw van de Roe meensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regeering, generaal Antonescu, geëntameerd is en zij zullen na het volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terug keer en. De met Duitschland bevriende regee ringen, die politiek belang zouden hun nen hebben by de zending van de Duit sche weermachtsmissie naar Roemenië, zijn daarvan door de ryksregeering verwittigd. Zaterdagmiddag is op het koninklijk station in Baneasa bij Boekarest, dat met de Duitsche en Roemeensche vlaggen fees telijk was versierd, een trein met de leden der Duitsche militaire missie aangekomen, die op verlangen van de Roemeensche re geering de toekomstige opleiding van het Roemeensche leger zal steunen. Op het station waren ter verwelkoming verschenen de plaatsvervangende premier en commandant van de legionnaire bewe ging, Horia Sima, de minister van buiten- landsche zaken, Sturdza, de onderstaats secretaris van het ministerie van oorlog, generaal Pantazi, de chef van den genera- len staf van het Roemeensche leger, gene raal Joanitiu en hooggeplaatste officieren van het Roemeensche leger. Een eerecom pagnie met vaandels en muziek was op gesteld. In de receptiezaal van het station richtte de chef van den generalen staf 'van het Roemeensche leger, generaal Joanitiu, in opdracht' van generaal Antonescu, harte lijke woorden van verwelkoming tot den leider der Duitsche militaire missie, gene raal Hansen. Hij herinnerde aan den in niet al te ver verleden reeds eenmaal voor gekomen samenwerking tusschen de beide legers en sprak de hoop uit, dat het nieuw te beginnen tijdperk dezelfde vruchtbare gevolgen zou hebben als toen en een defi nitief samengaan der beide ianden zou be- teekenen. Generaal Hansen antwoordde met woor den van dank voor de hem en zijn officie ren ten deel gevallen begroeting door het Roemeensche leger en de bevolking en voor de bewezen eer. De Duitsche weer macht heeft zeer bereidwillig gevoljg ge geven aan liet verzoek van den leider van den Roemeenschen staat om een militaire missie te zenden, ten einde haar ervaringen ten deel te laten vallen aan het Roemeen sche leger. Hij en zijn geheele missie zullen zich zonder voorbehoud in dienst van dezen taak stellen. De reactie in Belgrado. De aankomst van een Duitsche militaire en luchtvaartmissie in Roemenië heeft te Boekare'st ten zeerste de aandacht getrok ken. De overheerschende meening is, aldus het D.N.B., dat déze maatregel het belang van de handhaving van orde en vrede in het Zuidoosten van Europa is. De „Vxeme" verklaart, dat de Roemeensche petroleum- velden tegen eventueele Britsche aanslagen beveiligd moesten worden. Het blad publi ceert voorts een artikel van den directeur van 't Roemeensche blad „Curentul", waar in deze betoogt, dat de levensweg van Roe menië voor goed evenwijdig aan dien der spil loopt en dat Roemenië er alle belang bij heeft zich de Duitsche oorlogstechniek eigen te maken. Roemeensche persstem. De Zondagsbladen leveren uitvoerig commentaar op het zenden van een Duit sche militaire missie naar Roemenië. Het blad „Cuvantul", dat voor het eerst na een onderbreking van meer dan twee jaar weer als officieel orgaan van de legionnaire be weging verschijnt, schryft, dat de aanwe zigheid van de Duitsche weermacht in Roe menië het logische gevolg is van de con crete samenwerking, waartoe in Weenen is besloten. Men mag niet uit het oog ver liezen, dat de aansluiting van Roemenië bij de spil niet alleen een versterking van de economische en cultureele betrekkingen beteekent, doch in gelijke mate ook een nauwe politieke en militaire verbondenheid. De Duitsche technici hebben ervaringen mee gebracht, die in den laatsten tijd zijn opgedaan. Zjj zrjn de bemiddelaars van den nieuwen Europeeschen geest. Officieel wordt te Londen bekend ge maakt In opdracht van de Britsche regee ring heeft de Britsche ambassadeur den Roemeenschen minister-president ervan in kennis gesteld, dat de betrek kingen tusschen Groot-Brit tannië en Roemenië in een critiek stadium geko men zijn. De Britsche ambassadeur heeft opdracht gegeven tot het vernie tigen van belangrijke stukken. Zeeslag bij Malta. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het in de Straat van Sicilië nabij Malta tot een treffen gekomen tusschen Itali- aansche en Engelsche vlooteenheden, waar bij beide partijen verliezen leden. Het Italiaansche legerbericht van Zon dag meldt omtrent dit zeegevecht het vol gende: Onze torpedobooten, die patrouilleerden in de Straat van Sicilië, hebben in den loop van den nacht van 11 op 12 October nabij Malta belangrijke Engelsche zee- strydkrachten aangevallen. Een vijandelijke kruiser, waarschijnlijk van het type Neptune, met een tonnen- maat van tusschen de 6 en 7000 ton, is tot zinken gebracht, aan andere vijandelijke eenheden werd ernstige schade berokkend. Deze tegenstanders hebben zich daarna, de een na de ander, verwijderd. Wij heb ben twee torpedobooten, eik van zeshon derd ton, verloren, evenals een torpedo- boofcjager van 1400 ton. Het grootste deelvan de opvarenden is gered. In de vroege uren van den ochtend zijn afdeelingen van onze luchtmacht op gestegen om de eenheden van den vyand op te sporen. Deze werden aangetroffen ter wijl zij zich in oostelijke richting bewogen en werden intensief gebombardeerd. On danks de heftige artillerie-afweer van de schepen en het vuur van de vliegtuigen, die van een vliegtuigmoederschip opste gen, dat deel uitmaakte van. een vijandelijk eskader, en ondanks ook de weersomstan digheden, die voor de luchtactie niet gun stig waren, heeft onze luchtmacht belang rijke resultaten kunnen'boeken. Het vlieg tuigmoederschip werd in den boeg getrof fen door een bom van zwaar kaliber en een zware kruiser is aan zijn linkerflank beschadigd. Twee vijandelijke jachtvlieg tuigen zijn neergeschoten een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. ITALIAANSCHE VERLIESCIJFERS. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert een lijst van de militairen der strijd macht te land, in de maand September ge sneuveld in gevechten in Oost-Afrika. Het aantal dooden. bedx-aagt '21, dat der ge wonden 34 en der vermisten 5. Amerika wenscht geen oorlog. ENGELAND ZAL ALLE HULP WORDEN VERLEEND. Ter gelegenheid van zijn inspectie reis langs de Amerikaansche verdedigingswer ken heeft president Roosevelt Zaterdag te Columbus in Ohio het woord gevoerd meldt het D.N.B. In zijn rede zei de president o.a., lat wanneer Amerika spreekt over de verdediging van het Wes telijk halfrond, het daarmee niet alleen het gebied bedoelt van Noord-Centraal en Zuid-Amerika en van de onmiddellijk aangrenzende eilanden. Want ook het recht op een vreedzaam gebruik van den Atlantischen en van den Stillen Oceaan be hoort daartoe. Roosevelt verklaarde weder om, dat de Vereenigde Staten in het ver volg Engeland alle hulp zullen verleenen, zoolang daarvan niet het deelnemen van Amerika aan den oorlog afhangt. In ver band met de Amerikaanscne bewapening stelde Roosevelt vast: wij bewapenen om onszelf te verdedigen. Amerika wenscht geen oorlog met welk land ook. De be staande gevaren hebben de Vereenigde Staten echter gedwongèn den bouw te on dernemen van een oorlogsvloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Amerikaansche belangen tegen elke combinatie van vijandelijke machten te verdedigen. BOMAANVALLEN OP WOONWIJKEN IN BELGIË. Het A.N.P. meldde gisteren uit Brussel: Ook in de laatste nachten hebben de Brit sche vliegers hun nachtelijke bomaanval len op woonwijken in België voortgezet. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn vier bommen geworpen op de voorstad Sle- malle by Luik. Een zuigeingeninrichting werd daai-bij vernield. Het aantal slechtof- fers staat nog niet nauwkeurig vast. In den nacht van Woensdag op Donderdag waren te Luik'zeven arbeiders omgekomen. Daar na heeft men echter onder de puinhoopen nog twee lijken gevonden en men gelooft, dat onder de ruine nog meer slachtoffers liggen. By het opruimingswei-k werden la ter bovendien nog verscheidene arbeiders zwaar gewond door het ontploffen van een tijdbom. Engelsehe bommen op Nederland. In vervolge op de mededeelingen omtrent de Engelsche luchtaanvallen op ons land van Vrijdagnacht, meldt het A.N.P. nog, dat Engelsche vliegers dien nacht in Waardingen-Ambacht brandbommen heb ben neergeworpen, waardoor in negën hui zen brand ontstond, welke evenwel snel gebluscht kon worden. Doordat nog een der gewonden is overleden, bedraagt het aantal dooden te Vlaardingen thans reeds vijf. Rotterdam' werd opnieuw door brisant bommen getroffen. Twee mannen en een meisje werden gedood, twee pex-sonen wer den zwaar gewond. Vele ruiten in de om geving van den Schiedamscheweg werden vernield. Te Beers in Noord-Brabant kwamen zes brandbommen neer, waarvan verschillende op de jeugdherbex-g de Witte Bergen. Een jongen wei'd gedood. Engelsche vliegers deden voorts een po ging het havengebied van Amsterdam te bombardeeren. Bijna alle bommen kwamen evenwel ln het water terecht, waarbij een steiger en een klein schip werden bescha digd. Een persoon werd gewond en er werd veel sclxade aangericht aan de ruiten in de omgeving. In het Binnengasthuis te Amsterdam is Zaterdag nog overleden de 34-jai-ige brand wacht M. ten Wolde, die bij het bombar dement te Tuindox-p-Oostzaan zwaar werd gewond. De toestand der overige gewonden is nog steeds levensgevaarlijk. Verder wierpen Engelsche vliegers nog op tien andere plaatsen van het land bommen, zonder evenwel noemenswaardige schade aan te richten. Zaterdag opnieuw bommen op Amsterdam Zuid en Noord. Terwijl Zaterdagavond de maan helder op de stad scheen en alom een duidelijk licht vei-spreidde, hebben wederom Engel sche vliegtuigen bommen op woonwijken in Amsterdam Zuid en Noord geworpen. Gelukkig vallen hierbij geen slachtoffei's te betreuren. Er zijn slechts vijf licht gewon den. In Zuid zijn vier bommen ingeslagen. De eerste bo'm kwam terecht aan de achtex-- zijde van het monument voor Burgemees ter Tellegen voor de P. L. Takstraat. In de omgeving zijn zeer veel ruiten gespron gen, doch de enkele schexwen, die rond Vlogen, veroorzaakten vrijwel geen schade. Hier deden zich dan ook geen persoonlijke ongelukken voor. De tweede bom sloeg in het wegdek op den hoek van de David Blesstraat en de Cox-n. Springerstraat. De ze veroorzaakte ernstige schade aan het perceel Corn. Spxlngerstraat 35. Rondvlie gende klinkers sloegen gaten in de buiten en binnen muren, terwijl de deur ingedrukt werd en de ramen uit de sponningen vlo gen. Ook de perceelen 33, 36 en 34 zijn ernstig beschadigd. De derde bom kwam neer in den tuin van het perceel J. L. Lievenstraat 70. Dit per ceel en het pex-ceel 72 werden van onder tot boven aan de achtex-zyde zwaar beschadigd. Hier zijn drie gewonden. Het aan de overzijde van het blok gelegen perceel van Woustraat 293, kx-eeg aan de achter zijde ock schade. Van vrijwel alle huizen in dit blok zijn de nxiten gesprongen. De vierde bom is evenals de eex-ste in een plantsoen terecht gekomen en wel midden in het Van Borsehburgerplein. Zij sloeg een grooten krater in. den gi-ond en vernielde alle initen in de omgeving. Twee personen liepen lichte verwondingen op. In Noord sloegen twee bommen in een weiland en twee kwamen in het water te recht. FINLAND DEMILITARISEERT DE AALANDSEILANDEN. Een accoord met de Sovjet-Unie. Uit Moskou meldt het D.N.B. In de Russische hoofdstad is tusschen de Sovjet- Unie en Finland een overeenkomst betref fende de Aalands-eilanden geteekend. De overeenkomst behelst de volgende punten 1. Finland verplicht zich de Aalands- eilanden te demilitariseeren, ze niet te verstex-ken en ze niet ter beschikking der gewapende strijdkrachten van andere lan den te stellen. 2. Onder de benaming „zóne der Aalands-eilanden" is in dit verdrag het ge bied van alle eilanden, eilandjes, riffen en klippen te vex-staan. 3. Men is overeengekomen dat de Sov jet-Unie het x-echt heeft op de Aalands- eilanden een consulaat te vestigen, tot welks bevoegdheden buiten de gewone consulaire functies het toezicht behoort op de naleving van de in art. 1 vermelde de militariseering. De oorlog ter zee. Naast de hevige bombardementen vraagt ook het krijgsgeweld ter zee zijn slachtoffers Engelsche troepehtransportschepen, welke door voltreffers buiten dienst werden gesteld en op het strand gezet moesten worden (Foto Weltbild) De schade moet ten minste 50 bedragen. Welke voorwaarden worden gesteld. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het molestrisico, vei'bonden aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouwproducten, te beperken. Ingevolge deze regeling zullen de telers worden gevrywaard tegen oorlogsschade, welke direct of indirect wordt- veroorzaakt door het vallen van militaire vliegtuigen, door vliegtuigbommen, granaten en dei ge lijke voorwerpen, door prcu'ectielen van het afweergeschut, lichtkogels, beschieting, als mede door het ontploffen van mynen of andere militaire vernietigingswerktuigen. De regeling zal voorts alleen betrekking hebben op de door de telers in te levéren granen, peulvruchten en de navolgende zaden, te weten koolzaad, kaïwijzaad, geel mosterdzaad en kanariezaad, terwijl tevens het stroo, behoorende bij de genoemde producten, zoolang deze in ongedqrschten toestand verkeeren, onder de regeling zal vallen. Slechts de ooi'logsschade, welke wordt toegebracht gedurende den tijd, welke loopt van het tijdstip, waarop de produc ten zijn geoogst tot ten hoogste vier we ken, nadat zjj zijn gedoi'scht, zal worden vergoed, terwijl bovendien de voor schade vergoeding in aanmex-king komende hoe veelheden den teler in eigendom moéten toebelxooren, in 1940 door hem moeten zyn geteeld, zich op zijn landbouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen moeten bevinden. Mede zal worden vex-goed de schade, welke mocht worden toegebracht aan gedorschte pro ducten tijdens het vervoer daarvan van de zetplaatsen naar de bedx-ijfsgebouwen van den teler dan wel van de bedx-ijfsgebouwen of van de zetplaatsen ter inlevering bij den provincialen voedselcommissax-is. VOORWAARDEN. Voox-ts worden de volgende 'voox-waarden gesteld om voor schadevex-goeding in aan merking te komen. De schade moet ten minste 50.be dragen. De teler dient van de toegebi-achte schade zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk binnen 3X24 uur kennis te geven, onder opgave van alle bijzonderheden; de teler mag niet in verzuim zijn met betrek king tot de nakoming van een eventueel verstrekte opdracht tot inlevering van het voor schadevergoeding in aanmerking ko mende product, texavijl de beschadigde partij door den teler dient te worden inge leverd, zonder dat hij aanspraak kan ma ken op den voor het betreffende px-oduct gestelden aankoopprijs. De schadevergoeding zal bedragen den gemiddelden prys, waarvoor de akkerbouw producten van de telers worden ingenomen. Met dien verstande, dat, indien van het voor schadevergoeding in aanmerking ko mende product reeds een monster ter keu ring is aangeboden, het bedrag der schade vergoeding aan de hand van dit monstpr op basis van den aankoopprijs zal wox-den vastgesteld. Voor px-oducten, waarvoor geen aankoopprijs is vastgesteld, zal de pi-ijs nader door het rijksbureau voor de voed selvoorziening worden bepaald. Voorts zal voor producten in ongedox-schten toestand een korting op den aankoopprijs worden toegepast voor uitgespaarde kosten. Degene, die reeds tegen oorlogsschade verzekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schadevergoeding ingevolge bo venstaande regeling. Wel bestaat de mogelijkheid, dat een bedrag te zijner beschikking wordt gesteld gelijk aan de uithoofde dier regeling uit te keeren vergoeding, mits de betrokkene de oor logsschade oij de betreffende verzekerings maatschappij reclan.eex-t en zich verbindt het ter beschikking gestelde bedrag ter stond te restitueeren, zoodra en voorzoover de schadepenningen hem zijn uitbetaald, alsmede voor de nakoming dezer verplich ting zelcex-heid stelt. Zweedsch visschersvaartulg door vliegtuig aangevallen. Uit Stockholm meldt het D.N.B. Het Zweedsche visschei-svaartuig „Mirjam" is eenige dagen geleden, naar Dagens Nyheter uit Goeteborg meldt, aan de Noorsche kust bij Lim-Banken beschoten door een vliegtuig en met bommen bestookt. Vol gens de verklaringen der bemanning was de aanvallende machine klaarblijkelijk van Britsche nationaliteit. De nationaliteits- kenteekenen waren door dat het toestel op slechts 50 m. hoogte, duidelijk te zien. De lichtinstallatie en de radio werden vernield en het schip kreeg een groot lek. Argentijnsch credlet voor Engeland. Uit Buenos Aires (Argentinië) meldt het D.N.B. In bevoegde kringen wordt beves tigd, dat de onderhandelingen over een door Engeland nagestreefd crediet voor aankoop van vleesch en graan in Argentinië op het punt staan voltooid te worden. Het zou gaan om een bedrag, van 640 millioen pesos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1