Uit onze couranten van 50 jaar geleden. Rechtszaken arrondissements-rechtbank te middelburg. Zitting van Vrijdag 11 October 1940. De gelegenheid maakte den dief. Als eerste staat hedenmorgen terecht de 36-jarige opperman te Vlissingen, Fr. de Jwegens diefstal op 10 September jl. van een zak met lood, eigendom van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen. De verd. geeft de feiten toe. Hij had tij dens het schaften den zak in een loods zien liggen en had dezen meegenomen, daar hij het lood goed kon gebruiken. Voor hij echter het terrein bij de loods had kunnen verlaten, was hij door Duitsche militairen aangehouden, die hem hadden vastgehou den tot de politie was verschenen. De president wijst op verd.'s strafregis ter, waarop acht veroordeelingen waar onder enkele zware voorkomen. De officier vindt dat verd.'s verleden en zijn houding tijdens de zitting niet waar borgen dat hij hier over eenigen tijd niet weer zal verschijnen. Hij acht in verband hiermede een zware straf op zijn plaats, en eischt een gevangenisstraf van acht maan den. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, betoogt dat verd.'s houding niet het opleg gen van een zoo zware straf wettigt. Verd. verdiende den laatsten tijd goed geld, wat nu natuurlijk afgeloopen is. Er is hier, al dus spr., geen sprake van een geraffineer- den diefstal. Integendeel, indien ooit, is hier het spreekwoord van toepassing „de gelegenheid maakt den dief". Na er op gewezen te hebben dat verd. gedurende de laatste zes jaar steeds goed heeft opgepast, besluit pleiter zijn pleidooi met uiterste clementie voor zijn cliënt te vragen. Uitspraak 21 October a.s. Een hopeloos geval. De 19-jarige dienstbode J. V. te Vlissin gen, heeft z-ich te verantwoorden wegens diefstal van twee rijwielen in Juni en Augustus van dit jaar. Ze was dagmeisje en moest, daar haar ouders door den toestand te Vlissingen naar Koudekerke waren verhuisd, twee maal per dag een flink eind loopen. Dit was haar gaan vervelen en daarom had ze in Juni een onbeheerd staande fiets meegeno men, waar ze eenige weken op rond ge toerd heeft. Toen de fiets op een gegeven moment kapot was, had ze een andere genomen, tot tenslotte haar vader haar had aangegeven bij de politie. De president zegt dat de binnengekomen rapporten alle zeer ongunstig voor verd. luiden. Ze is in verschillende diensten ge weest, doch steeds is ze wegens diefstal van damesondergoed en dergelijke ontsla gen. Ook was ze nog naar Den Haag ge weest, doch ook hier liep het mis. Verd. wilde daarna naar Duitschland, maar is op dat punt thans niet meer zoo zeker van haar zaak. De officier acht het ten laste gelegde bewezen, en zegt dat met dit meisje reeds van alles geprobeerd is. Van het gaan naar Duitschland kon, naar spr. is medegedeeld, nu niets meer komen. Haar verleden is allesbehalve fraai, al zijn de verhoudingen thuis daaraan niet vreemd. Spr. beschouwt het echter als een hopeloos geval en ziet geen ander middel meer om haar op het rechte pad te brengen dan een flinke straf. Hij eischt een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. M. Vlaming uit Yer- seke, leest hierna een rapport voor van den ambtenaar van den kinderrechter en wijst vervolgens op de slechte verhouding bij het meisje thuis. Hij is er niet van over tuigd, dat ze niet naar Duitschland zou kunnen en zou dit alsnog gaarne onder zocht zien. De president bepaalt de uitspraak in deze zaak op Maandag 21 October a.s. Zijn kameraad bestolen. De 27-jarige chauffeur uit Rotterdam, Th. K., was op 15 September jl. met een zekeren P. in Vlissingen aan den rol ge weest. In een café had verd. K. een doos met fototoestel gevonden en dit meegeno men. In een ander café had P. afgerekend en een en twintig gulden teruggekregen. Tijdens een taxirit had verd. zijn kameraad P. bestolen. President„Ik noem zooiets berooving". De verd. bestrijdt dit en ontkent dat hij zich aan diefstal zou hebben schuldig ge maakt. De president vindt het een laffe daad, een kameraad waar men den geheelen dag mee uit geweest is, te berooven. De officier is deze meening ook toege daan en vindt de feiten, maar vooral de omstandigheden waaronder deze gepleegd zijn, zeer ernstig. Hij eischt een gevange nisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. M. Vlaming, zegt dat verd. alles in dronkenschap gedaan heeft, en zich niet van zijn daden bewust is ge weest. Hij heeft een blanco strafregister en is door den oorlog uit zijn evenwicht geslagen. Spr. vraagt ontslag van rechts vervolging en onmiddellijke in vrijheidstel ling van zijn cliënt. Na raadkamer wordt dit verzoek afgewezen. Uitspraak i 21 October a.s. een huwelijkszwendelaar. Anderhalf jaar geëischt. De 34-jarige man, die gisteren voor de vierde kamer der Amsterdamsche recht bank terecht stond is een typisch Voorbeeld van een slachtoffer van eigen zwakheid en economische moeilijkheden. Hij is een man met een helder verstand, die een goede opvoeding kreeg. Hij werd onderwijzer en aanvankelijk ging alles goed. Hij trouwde en binnen enkele jaren had hij voor een gezin met drie kinderen te zorgen. Door een misstap moest hij het onderwijs ver laten, dat was het begin van de misère, want ook bij een. vakorganisatie, waar hij arbeid had gekrégen moest hij 'weer wor den ontslagen. Het ging snel bergafwaarts. Hij probeerde nog zoo goed mogelijk het hoofd boven water te houden, colporteerde met tijdschriften en later met loten. Dat was voor hem een gevaarlijk terrein. Het voor de loten ontvangen geld, een bedrag van 500 droeg hij niet aan de vereeniging af. Wegens verduistering werd hij tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Januari herkreeg hij zijn vrijheid, hij reisde naar Amsterdam, waar hij een ka mer zocht. De dochter des huizes knoopte liefdes betrekkingen met hem aan en de ex-onder wijzer, die haar trouwbeloften deed, ver zweeg, dat h\j reeds getrouwd was. Het meisje schonk hem haar volle vertrouwen en toen haar huishouding werd opgebroken, omdat haar vader zijn intrek ging nemen in een rusthuis, was de commensaal, graag bereid haar beslommeringen te deelen. Hij zou zorgen voor het opslaan van de meu belen. Zelf werd het meisje ziek en zij moest in het binnengasthuis worden opge nomen. Hij bracht haar weg en bemerken de, dat zij nog 30 in haar taschje had, bood hjj aan dat geld te bewaren. Grif ging zij op het aanbod in. Wie immers zou beter op de contanten passen dan haar aan staande echtgenoot? Het tegendeel gebeurde echter. De man, die zich zoo aardig voor kon doen, ver kocht een deel van de meubeltjes voor een appel en een ei en gebruikte de opbrengst en -het geld, dat hij in bewaring had, te eigen bate. Toen het meisje een paar we ken later hersteld was, haalde haar aan staande man haar af. Hij had uitstekend nieuws Hij kon een aardige betrekking krijgen als adjunct-inspecteur bij een le vensverzekering' maatschappij. Maar hij moest 1000 waarborgsom storten. Zelf kon.hij het tot ruim 900 brengen en nu was de vraag maar of zij hem aan de rest kon helpen. Aanvankelijk voelde zij er wel iets voor, maar tenslotte ontwaakte toch het wan trouwen. En het slot was, dat de bedrieger ontmaskerd werd, zoodat hij zich gisteren moest verantwoorden wegens twee geval len van verduistering en een van poging tot oplichting. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van IV2 jaar. ONWARE GERUCHTEN VERSPREID. Een nog nimmer gestrafte kantoorbe diende uit Voorburg, de ongehuwde 24- jarige J. A. M. B., werd op 20 Augustus gearresteerd ter zake van het opzettelijk verspreiden van valsche beweringen, die het Duitsche rijk benadeelen. Zoo had hij beweerd, dat de bom, die op 17 Augustus in het Haagsche bosch viel, niet van een Engelsch, doch van een Duitsch vliegtuig afkomstig was; dat de Amsterdamsche brandweer naar Duitschland was gestuurd en dat de zender Bremen had verklaard, dat, als Duirschland den oorlog verloor, geheel Nederland zou worden gebombar deerd. Verdachte stond gisteren voor het Duit sche landgerechtte Den Haag terecht en verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad Duitschland te beleedigen. De gehee- le bedoeling' was een N.S.B.-er, die bij hem op kantoor was, te plagen. Hij had debeweringen dan ook slechts op zijn kantoor geuit. Het verhaal van de Amster damsche brandweer zei hij geloofd te heb ben, waarop de president opmerkte dat men in Duitschland toch zelf over een goede brandweer beschikt. H"t verhaal van den Bremer zender, dat hij van hooren vertellen kende, had hij niet geloofd. In zijn requisitoir zei de Staatsanwalt, dat deze beweringen de Duitsche belangen ernstig kunnen schaden. Verd. moest toch weten, dat zij onwaar of waarschijnlijk onwaar waren. Spr. zei overtuigd te zijn, dat verd. berouw heeft. Dergelijke geruchten brengen echter onrust onder de bevolking, schaden het Duitsche aanzien en zijn dus niet toe gelaten. Daar het opzet niet tegen het Duitsche rijk gericht was, eischte spr. ge vangenisstraf van vflf maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Hij voegde er echter aan toe, dat in den vervolge zwaar dere straffen zullen worden gevraagd. Het vonnis luidde gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de hechtenis sinds 20 Augustus en veroordeeling in de kosten. BELEEDIGING VAN HET DUITSCHE RIJK, DEN FüHRER EN DE DUITSCHE REGEERING. Invalide meubelmaker uit Breda tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Duitsche landgerecht behandelde gisteren een zaak tegen den 42-jarigen in validen meubelmaker P. C. T. uit Breda ter zake van beleediging van het Duitsche rijk, den Führer en de Duitsche regeering. T., die bij zijn 80-jarige moeder inwoont en een pensioentje heeft van twee gulden in de week, is nog nimmer gestraft. Op 28 Juli van dit jaar zou hij zich op het plein voor een kerk in Breda tegenover den bakker B. B. beleedigend over het Duitsche rijk, den Führer en de Duitsche regeering hebben uitgelaten. Op 13 Augustus werd T. gearresteerd. Verd. verklaarde veel ziek te zijn geweest hij was vele malen ge opereerd en onder behandeling van een zenuwspecialist geweest. Na de evacuatie van Breda was hij met zijn moeder naar Brugge gevlucht en had onderweg veel ge leden. Hq gaf het ten laste gelegde toe, doch verklaarde niet te weten, hoe hy er toe gekomen was. B. vertelde hem, dat hy door de Franschen was verjaagd en dat de Duitschers gelukkig zoo spoedig gekomen waren. Toen heeft verdachte gezegd, dat hg over den beelen oorlog niets meer hoo ren wilde en daarby de beleedigende uit drukkingen gebruikt. B. had zich deze be- leedigingen aangetrokken, daar zijn vrouw een Duitsche is. De Staatsanwalt achtte het ten laste ge legde bewezen slechts had de beleediging niet in het openbaar plaats gehad. Spr. eischte een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest. Na raadkamer veroordeelde de land rechter T. tot gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van acht weken voor arrest en betaling van de kosten van het geding. NAAR ENGELSCHE RADIO GELUISTERD. Wederspannigheid en arrestatie. Het Duitsche landgerecht te Den Haag gevormd door een alleenspi-ekend rech ter behandelde gisterochtend o.m. de zaak van het echtpaar T. uit Utrecht dat ten laste was gelegd, dat het tot 23 Au gustus van dit jaar opzettelijk naar een verboden zender had geluisterd en het ge hoorde had verbreid en op 23 Augustus bij zyn arrestatie verzet te hebben gepleegd jegens de Duitsche politiemannen, die in burger waren. Man en vrouw, die geen kinderen hebben en een sigarenwinkel aan het Sint Janskerkhof drijven de man is bovendien sigarenmaker waren nimmer gestraft. Verd. T. vertelde, dat hy nimmer het ge hoorde had verder verteld en dat hij nooit iemand de gelegenheid had gegeven te luisteren, hetgeen ook ten laste wgs ge legd. Op een vraag van den rechter verklaarde verd. dat hy ook niet met een apothekers jongen, die altijd sigaretten bij hem kocht, over het gehoorde had gesproken. De andere verdachte, mevrouw T. O., ver klaarde, dat genoemde jongen wel eens had meegeluisterd in Mei, tóen het luiste ren naar de Engelsche radio nog niet ver boden was. Hij zou het later wel dikwijls gevraagd hebben, doch zij had dit nimmer toegestaan. Op 23 Augustus kwam de jon gen weer binnen vroeg, of de man de radio wilde aanzetten om naar den Engelschen zender te luisteren. Hij deed dit en dade lijk daarop kwamen de Duitsche politie beambten binnen, die him verzochten, mede te gaan. Verd. T. is gedwee met de Duitsche po- litie-beambten, diein burger waren, mee- g-jaan naar den auto, die honderd meter verder stond. Toen hij echter moest in stappen, vertrouwde hy de zaak niet, daar hy twijfelde met echte politie-agenten te doen te hebben. Hij verzette zich en sloeg de beambten ook. Hij zei wel te willen in stappen, als er een politieagent of een Duitsche soldaat by kwam. Een der be ambten is toen een Duitschen militair gaan halen en verdachte is toen kalm ge bleven enmeegegaan. Ter zitting ver klaarde hy zeker te weten, dat de beamb ten der veüigheidspolitie geen bewys ge-, toond hadden. Mevrouw T. over het verzet gehoord, verklaarde reeds in den auto ge zeten te hebben, toen haar man zich ver zette. Zq is toen tusschenbeide gekomen. Ook zij had geen bewys van de politieman nen gezien. Als getuige werd een der beide politie mannen gehoord. Deze verklaard© van an dere zijde de mededeeling te hebben ont vangen, dat in den sigarenwinkel van T. naar den Engelschen zender werd geluis terd. Daar het betrappen zeer moeilijk is, moest hy de luisteraars min of meer over vallen. Daartoe moest degene, die de mel ding had geda'an en meer geluisterd had, naar binnen gaan om den Engelschen zen der te doen aanzetten. Daarna ging ge tuige naar binnen, kocht een sigaar en hoorde, dat de radio aangezet was. Hy kon echter niet hooren, of dit de Engelsche zender was. Getuige maakte zich in het Duitsch als politiebeambte bekend en liep om de toonbank heen. Toen werd de radio afgezet. Getuige beval toen den echtelieden met hem mee te gaan naar de wacht, hoe wel zq ontkenden naar den Engelschen zender te hebben geluisterd. By den auto gekomen verzette verd. T. zich, nadat de vrouw in den wagen had plaats genomen. T. riep om een Nederlandschen agent en zijn vrouw kwam tusschenbeiden. Getuige is toen gegaan naar eenige Duitsche offi cieren en kreeg assistentie van een Feld- webel. Daarop zijn de verdachten zonder verzet meegegaan. Later heeft T. zich bij getuige verontsohüldigd. De Staatsanwalt was van oordeel, dat vast stond, dat de verdachten naar den Engelschen zender geluisterd hebben. Tegen T. eischte hij wegens, het afluisteren een gevangenisstraf van één jaar en drie honderd gulden boete en tegen mevrouw T. een half jaar gevangenisstraf en hon derd gulden boete. Wat de v/ederspannigheid betreft, was de Staatsanwalt van oordeel, dat er geen twijfel bestond, dat de verdachten wisten met politieambtenaren te doen te hebben. Tegen T. luidde de eisch te dezer zake acht maanden gevangenisstraf en tegen zijn echtgenoote drie maanden, met de be paling dat de straffen voor de beide delic ten kunnen worden samengevoegd en dat het voorarrest kan worden afgetrokken. Na raadkamer veroordeelde den land rechter T. tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden en geldboete van 200 gulden of veertig dagen gevangenis straf voor beide delicten en mevr. T. tot zes maanden gevangenisstraf voor beide delicten, met aftrek van zes weken voor loopige hechtenis, verbeurdverklaring van het radiotoestel en veroordeeling in de kosten van het proces. Kerknieuws Begrafenis ds. F. Staal Pzn. In stillen eenvoud is Donderdagmiddag op de Ned. Herv. begraafplaats te Wasse naar ter ruste gelegd het stoffeiyk omhul sel van wglen ds. F. Staal Pzn., emeritus predikant der Geref. Kerken, die in vroeger jaren met name in Zeeland een voor aanstaande plaats op kerkeiyk gebied heeft ingenomen. In den stoet kwamen met de familie mee de heeren ds. P. Feringa, Geref. predikant te Wassenaar, ds. H. Veénstra, idem te Colijnsplaat en K. Floor, scriba van den kerkeraad der Geref. kerk van Wassenaar. Nadat de kist in de groeve was neerge laten nam allereerst ds. Feringa het woord. Namens den kerkeraad der,Geref. kerk van Coiynsplaat voerde ds. Veenstra het woord. Spr. richtte allereerst een woord van deelneming tot de weduwe en de kin deren en vertolkte hen het medeleven van gansch de gemeente van Coiynsplaat. Spr. riep in gedachten terug de 38 jaar dat ds. Staal predikant was te Colijnsplaat. Hy heeft daar het woord Gods zuiver gebracht, zoowel op den kansel als in zijn overigen ambtelqken arbeid. Als een wijs bouwmees ter heeft ds. Staal te Coiynsplaat gebouwd en dat na een moeilylcen begintijd, omdat de Geref. kerk ter plaatse door een lang durige vacature eenigszins in verval was geraakt. Dank zy zijn by'zondere eigen schappen en groote werkkracht heeft ds. Staal veel tot stand mogen brengen in de kerk van Coiynsplaat. Daarvoor willen wy, aldus spr., den Heere danken en dat temeer wij bg dit graf niet behoeven te blijven staanj maar mogen uitzien naar den dag der opstanding. Nadat ds. Feringa de Twaalf artikelen des geloofs gelezen had, werd gemeen schappelijk gezongen Ps. 89 8, waarna een zoon dankzegde voor de betoonde belang stelling. Van vrouw fcf vrouw MOEDER vraagtDe volgende week wordt myn jongste dertien jaar. Er komen vriendjes op bezoek. Hij zou zoo graag wil len, dat ze komen koffiedrinken, maar eer lijk gezegd, zit ik met de boterhammen en boterkwestie. Jongens van dien leeftijd kunnen heel wat boterhammen aan. Nu vind ik, dat ik wel kan vragen of ze een paar broódpunten meebrengen, maar boter kan haast niemand missen. Vindt U, dat ik ze alleen brood met jam, smeerkaas, lever pastei kan geven zonder boter? ANTWOORD Natuurlijk vraagt U de jongens wel met koffiedrinken. Dat is natuurlijk de helft van de pret. En wat die boterhammenkwestie aangaat, inplaats van boter kunt U, behalve de door U ge noemde smeermiddelen, ook volgens het hierna volgende recept een botersurrogaat klaar maken, dat zyn taak best zal ver vullen Op een liter melk, die men aan het koken brengt, neemt men één ons tar wemeel, 2 eierdooiers, een klein stukje bo ter en een weinig zout, dat men er zeer voorzichtig door roert. HUISVROUW vraagt Zoolang we ge trouwd zijn, heeft mijn man nooit een pyp in de huiskamer gerookt. Eeriyk gezegd op mijn verzoek, hijzelf had 't wel. graag ge daan, maar hij begreep ook, dat, waar we klein behuisd zijn, het heel moeilyk is de „koude" tabaksrook uit de kamer te ver dry ven. Nu worden de-sigaren te duur, zijn laatste voorraadje is haast uitgeput en ik zie toch nog steedserg tegen die pijproo- kerij op. Is er iets tegen te doen ANTWOORD Zelfs als er niets tegen te doen was, zou ik U een ontaarde echt genoote vinden, als uw man hu niet in de huiskamer een pijp tabak mocht rooken Gelukkig hoeft U zich niet al te veel op te offeren, als U een schoteltje water in de kamer plaatst, zal het euvel, dat de kamer naar koude tabaksrook ruikt, vanzelf ver- .holpen worden. LUCHTBESGHERMSTER vraagtIk ben op kamers komen wonen bij een fami lie, die werkelijk afdoende verduisterd heeft. Echter lijkt me de manier, die ze- hebben gevolgd, al te doeltreffend, want ook overdag is mijn kamer halfdonker, daar de helft der ramen beplakt'is. Mag ik veranderingen aanbrengen? ANTWOORD Zeker moogt U verande ringen aanbrengen, als ze tenminste 's avonds na zonsondergang afdoende zijn. In uw geval ïykt de volgende methode het geschiktstU spijkert een stuk carton of een stuk triplex aan de randen op vier houten latten. In het carton of het stuk triplex make men langwerpige gaten, men hangt het dan met behulp van vier schil- derijhaken op voor zonsondergang. Dan hebt U in ieder geval voldoende licht over dag en behoeft 's avonds niet bevreesd te zijn voor lichtuitstraling. JENNY vraagtIk geef niet zoo heel veel om kleeren. Gewoon. Maar ik heb één zwak, mijn hoeden Ik heb graag afwisse ling en nu zijn hoeden wel puntenvry, maarze zijn afzichtelijk duur. Tenmin ste, die een weinig dragelijk zijn. Zoudt U mij raden hoeden te laten veranderen of en. paar leelijke goedkoope te koopen? ANTWOORD Alleen als U een zeer vertrouwd adres hebt of als U zelf zeer handig bent, uw hoeden laten veranderen, in geen geval goedkoope nieuwe koopen. Het eenige rationeele middel is, een streep onder uw gewoonten zetten en niet vyf, maar twee behoorlijke hoeden aanschaffen. Dan hebt U er één voor goed en één voor slecht weer. Als ze U staan, hebt U er stel lig meer pleizier van dan van een kast vol mormels ZWERFSTER vraagtDe volgende maand ga ik verhuizen. Het huis, dat wij gaan bewonen is veel kleiner dan dat wy zullen betrekken. Nu heb ik verschillende heel groote kasten, niet bijzonder fraai, maar met veel bergruimte. Ik vrees ech ter, dat mijn nieuw huis overvol wordt, als ik ze meeneem. En een nieuwe inrich ting kan bruintje niet trekken. ANTWOORDIk weet niet, hoe uw kasten er precies uitzien. Maar is het niet mogelyk met behulp van een handigen timmerman ze te verbouwen? Ik heb buitefigewoon aardige resultaten van zulke verbouwingen gezien. Een staande boeken kast werd op zijn zijwand gezet en voldeed buitengewoon als lambrizeering. De berg ruimte werd er niet minder om en...... de kamer leek ruimer, dan toen er niets tegen de wanden stond. Een voordeelig ge zichtsbedrog vooral in een kamer met licht behang gaan de muren wyken, als er lage kasten tegen de muren worden ge zet. KUNSTLIEFHEBSTER vraagtIk heb een oude prent, een zeventiende-eeuwsche gravure. Er zyn bruine vlekken in geko men, wat het geheel wel een oud aanzien geeft, maar toch niet erg fraai is. Boven dien komt' het me voor, dat het in den laatsten tijd erger is geworden. Weet U' of ik die zou kunnen wegkrijgen? ANTWOORD Zeker kunnen die vlek ken verwijderd worden. Maarknoeit U er zelf liever niet aan. Het is werk, dat alleen door een deskundige kan worden verricht, omdat juist dat oude papier zoo gauw bedorven kan worden. MARIA vraagtIk heb een oude veu- lenjas, d.w.z. het achterpand is nog hee- lemaal goed, het voorpand erg versleten. Het spyt me hem te verknippen, maar zou het nog voor een pelerien kunnen wor den gebruikt? ANTWOORD Ik zou U niet aanraden de jas tot een pelerientje te laten ver anderen. Veulenbont is daarvoor niet soe pel genoeg. Maar ter opmontering van een stoffen winterjas is die rug ongetwij feld nog zeer 'goed bruikbaar. Brieven voor deze rubriek moeten ge adresseerd worden aan Redactie „Prov. Zeeuwsche Courant" W ulstraatj Vlissingen. In den linkerbovenhoek van de enveloppe schryve men „Van Vrouw tot Vrouw". Op de achterzyde vermelde men adres, desgewenscht naam. In den brief naam, adres en schuilnaam. ble week, 1890. Op 3 October is het op de fabriek der Kon. My. „de Schelde" nieuw gebouwd stoomschip „Coen", nabij Nieuwediep, waar het op de gemeten mijl heeft proefgevaren, door de Kon. Paketvaart-Mij. te Amster dam overgenomen. Dit is het derde stoomschip type A, in dit jaar aan genoemde maatschappij afge leverd. Men hoopt nog in deze maand het vierde en laatste schip by de My. „de Schel de in aanbouw te kunnen afleveren. De „Coen" staat onder bevel van kapitein C. F. van Linden Tol. By de zeer onstuimige zee hebben zich schip en machines op hun eersten tocht uit stekend gehouden. De zesde algemeene vergadering van de vereeniging „Hulp in Nood" te Vlissingen heeft de aftredende bestuursleden, de hee ren A. J. van Ockenburg, voorzitter, en E. M. Chevalier, commissaris, als zoodanig herkozen, terwyl in de plaats van wylen den heer H. A. J. Kiyberg, tot commissa ris werd verkozen de heer I. Harder. De loodskweekeling' der 2e klasse bij het Ned. Loodswezen D. van Hoepen heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als zee- loods in de zeegaten van de Öoster- en Westerschelde. Gedurende het badseizoen zyn dit jaar te Domburg 2502 zeebaden gebruikt, nl. 1216 heeren- en 1286 damesbaden. 44» Beroepen by dé Ned. Herv. gemeente te Middelburg (vac. Rijnders) ds. J. L. Poort te Harmeien bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. M. Göpner te Har derwijk idem voor Zuidzande door ds. D. Th. Uden Masman te Zweelo idem voor Kattendijke en Wilhelminadorn door ds. O. Norel Rzn. te Harlingen idem voor 's-Heerenhoelt door cand. M. W. Snoep te Middelburg. Beroepen bij de Waalsche gemeente te Middelburg ds. N. Istié te Lacépède (Lot et Garonne) Frankrijk. Tot directeur der stoomtram-maatschap- py BreskensMaldeghem is benoemd de heer B. Nijzink, vroeger hoofdopzichter by de Kon. Ned. Locaal-Spoorwegmaatschappij „Willem in", thans opzichter van den provincialen waterstaat van Gelderland te Arnhem, 4 4 4 Mevrouw Catherine Booth, de echtge noote van generaal William Booth van het Leger des Heils, is, ha een langdurig smar telijk lijden, aan kanker, op 4 October te Clacton-aan-Zee (Engeland), waar zy den laatsten tyd werd verpleegd, overleden. VADER LOST REVOLVERSCHOTEN OP ZIJN DOCHTER. De ruim 55-jarige landbouwer Zoeten- horst te Voorst heeft Donderdagavond een 'aanslag op zyn 25-jarige dochter gepleegd, door twee revolverschoten op haar te los sen. Het meisje had reeds lang omgang met een jongeman uit de buurt, zeer tegen den zin van den vader. - Herhaalde malen was hierover ongenoegen geweest, hetwelk zoo groot werd, dat het meisje Donderdag avond besloot, de ouderlijke woning te ver laten. De vader riep haar by haar vertrek na, dat haar moeder haar nog even wilde spreken. Nauwelijks was de dochter weer binnengekomen of de vader loste een revol verschot van nog geen twee. meter ,afstand op haar, waarbij de kogel rakelings langs het meisje heenvloog. Zij vluchtte de deur uit. De man zond haar van korten afstand een schot achterna, eveneens zonder haar te raken. Het meisje kwam op haar vlucht in een sloot te vallen, waarop de man boveü op haar sprong en haar met den revolver eenige malen op het hoofd sloeg, waardoor zij bloedend verwond werd. Ook een buur man, die op het hulpgei-oep kwam toesnel len, werd met het wapen bedreigd. De vriend van het meisje zou de politie reeds vroeger gewaarschuwd hebben, dat de man een wapen in zijn bezit had. De politie arresteerde den dader en bracht hem naar het huis van bewaring te Zutphen, De toestand van het meisje is bevredigend. BRITSCHE VRACHTSCHEPEN GEZONKEN. In scheepvaartkringen te New-York is bekend geworden, dat het 5834 ton me tende Britsche vrachtschip „Balmoral Wood" op een niet genoemde plaats in het Noorden van den Atlantischen Oceaan gezonken is. De oorzaak is niet mede gedeeld. Te New-York zyn 48. opvarenden van het Britsche vrachtschip „Elmbank" aan gekomen, dat op 21 September ten Wes ten van Ierland getorpedeerd is. WEER EEN GEHEIMZINNIGE BRAND IN ZWEDEN. Dagens Nyheter meldt, dat de hóutfa- briek te Karsta (Zweden) Donderdagmid dag tot den grond toe is afgebrand. De ge- heele fabriek met machines, half afge werkte producten en grondstoffen is een prooi der vlammen geworden. In een uur zijn alle fabrieksgebouwen afgebrand. Over de oorzaak tast men evenzeer in het duister als bij den brand van Ankarsvik. OUDE MAN DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN. Gisternacht is de 86-jarige E. Haasnoot te Rijnsburg tengevolge van kolendampver giftiging om het leven gekomen. Vermoedelijk was de kachel niet goed geregeld, zoodat het slaapvertrek zich met kolendamp vulde. De 83 jarige echtge noote van het slachtoffer heeft eveneens een ernstige vergiftiging opgeloopen, doch men hoopt haar door het toedienen van zuurstof in het leven te houden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6