Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Duitsche vergeldingsaanvallen tegen Z.Q.-Éngeland. 183ste JAARGANG NUMMER 237 ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave 'der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.50, Iedere regel meer 10 et (max. 8 regels)» POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit vier bladen ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Bommen op Vlaardingen. Vier dooden, een twintigtal gewonden. Het A.N.P. meldt datgisteravond uit een Engelsch vliegtuig bommen op Vlaar dingen en Vlaardinger-Ambacht zijn ge worpen en. opnieuw veel, droefheid en schade teweeggebracht is. Om negen uur werden de ingezetenen opgeschrikt, door een hevigen slag Er was een brisantbom neergekomen op het pand Hoogstraat 166, waarin de heer P. van der Volk een slagerij drjjft. Het huis werd zoo goed als geheel vernield. Wonder boven wonder kwamen de bewoners er met enkele lichte verwondingen af. De aan grenzende panden liepen vrij aanzienlijke schade op, terwijl in den verren omtrek geen ruit heel bleef. Verder kwam een bom neer op de pan den Afrol 14, 16 en 18. Ook hier veroor zaakte de luchtdruk vrij omvangrijke schade. De getroffen panden liggen aan de drukste straten van Vlaardingen en ver scheidene personen werden door rondvlie gende scherven en neervallend puin getrof fen. Vier personen vonden den dood en een twintigtal anderen werden gewond. Ver scheidene van hen zijn er ernstig.aan toe. De dooden zijn de 15-jarige Corrie Els- hout, wonende aan den Afrol, de 17-jarige Johan van Toor, wonende Zomersteeg, de 20-jarige G. A. C. Linssen, .wonende in de Jan Steenstraat en de ongeveer 50-jarige melkboer D. van der Ende, wonende aan den Afrol. In Vlaardinger-Ambacht werd een aan tal brandbommen uitgeworpen op woonhui zen in de Nassaulaan, Julianalaan en Prins Hendriklaan. Slachtoffers zijn hier geluk kig niet te betreuren. De branden werden in den aanvang gesmoó'rd. Ook bommen op Oostelbeers. Voorts heeft in den afgeloopen nacht een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen la ten vallen in de nabijheid van het jeugd werkkamp „De Wittebergen" bij Oostel beers. Een jongen, die zich buiten bevond, werd door een granaatscherf getroffen en op slag gedood. Er werd veel materieele schade aan het kamp aangericht. Er be vinden zich geen militaire doelen in de omgeving. 's-GRAVENZANDE MET BOMMEN BESTOOKT. Gisterochtend wierp in de gemeente 's- Gravenzande een Engelsch vliegtuig eeni- ge bommen, waarvan er drie met een he vigen slag explodeerden. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Wel is de materieele schade groot, daar de tuin- bouwcampagne juist in vollen gang is. Duizenden ruiten op de tuinbouwbedrijven werden vernield. Een groot warenhuis stortte ineen. Op de tuinen ontstond een geweldige ravage, waarbij ook een groot kwantum kostbare tuinbouwproducten werd vernietigd. Een andere bom kwam in een mestput terecht en hierbij werd een vijftal varkens gedood. Een bollenschuur werd door twee brandbommen getroffen en vloog in brand. Deze brand kon echter spoedig worden gebluscht. Behalve dat duizenden ruiten van kassen op de tuinen werden vernield, moesten ook diverse rui ten van woningen het ontgelden. IN ZAANDAM. Het A.N.P. meldt: In Zaandam is gis ternacht een Engelscne bom neergekomen, die aan het gemeentelijk bieten- en boo- nenveld aan de Heijermansstraat eenige 6chade heeft aangericht. De woningen in de omgeving liepen aan ramen en muren door de scherven schade op. Deze was evenmin van ernstigen aard. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TE SMILDE. Voorts zijn gisternacht bommen uitge worpen in de gemeente Smilde. Drie bom men zijn terecht gekomen in een bouwland en veroorzaakten daar groote trechters. Schade werd niet aangericht. EEN DOODE IN DEN HELDER. Zooals reeds gisteren in 't kort werd gemeld, zijn Donderdagavond bommen ge vallen op de binnenstad van Den Helder. Getroffen werden de woning van den mu ziekhandelaar L. B. M. Polak, kanaalweg 105, en het pand van de vischhandelaren Gebrs. Kraan, Spoorstraat 43, dat bjj het bombardement van 24 Juni ook al reeds door brandbommen gedeeltelijk was ver nield. Zoowel op den Kanaalweg als op de Loodsgracht aan de overzijde van het kanaal zijn, evenals in de Spoorstraat, van tientallen woningen de ruiten verbrijzeld. Ook aan den buitenkant zijn bommen te recht gekomen, waarbij een Hollandsche schipper werd gedood. Tevens werd hierbij een persoon gewond. Verschillende burgers kregen lichte verwondingen door glas- schex-ven. Bij een bezoek aan de geti-offen percee- len zagen wij meldt het A.N.P. hoe de achterzijde van het perceel van den heer Polak aan den Kanaalweg door een dy- namietbom geheel uit elkaar was gesla gen. Ook werd door dezen bom het naast liggende christelijk tehuis aan de boven verdieping ernstig beschadigd. De heer Polak had zich tijdens den bominslag aan de voorzijde van zijn woning bevonden. Wonder boven wonder bleef hij ongedeerd. De aan de andere zijde liggende garage van den heer Korsman en de woning daar boven bekwamen belangrijke materieele schade door deze explosie. In de Spoorstraat is het algemeen te huis, waar de gemeentelijke distributie- dienst is ondergebracht en van welk ge bouw bij het bombardement van 24 Juni de zoldeiwerdieping was uitgebrand door een bom, die op den vischhandel van de gebroeders Kraan terechtkwam, bescha digd. De schade beperkt zich ook nu weer tot de bovenverdieping, zoodat de distributie ongestoord voortgang kan vin den. De gebi-oeders Kx-aan hadden juist hun woning gedeeltelijk gerestaureerd en hun zaak weer heropend. Thans is het pand geheel vernield. De materieele scha de aan glas in de stx'aat is aanzienlijk. De bewoners van de getroffen huizen lieten him ramen dichttimmeren, waar door het aantal dichtgetimmerde woningen weer met vele tientallen is vermeerderd. Den Helder wederom gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegers ook opnieuw bommen laten vallen op Den Helder. Het sigax-en-maga- zijn van den heer Schut in de Spoorstraat werd vernield. Een 18-jarige jongen werd gedood. De woning van den heer Lenssen in de Spoorstraat werd verwoest, terwijl in de Koningstraat eveneens een huis werd verwoest. Enkele menschen worden nog vermist. Er is een groote ravage aangericht. Tal van punten moesten worden afgezet. TE ANNA PAULOWNA. In Anna Paulowna is een bom terecht gekomen achter de katholieke kerk aan den Nieuweweg. Nagenoeg alle ruiten wer den verbrijzeld. De kinderen werden van ochtend weer naar huis gestuurd. Ook hier hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. STRENG TOEZICHT OP AARDAPPELVERVOER. Naar aanleiding van de afgekondigde maatregelen betreffende den aardappel oogst 1940 vernamen wij, dat er reeds ver scheidene partijen aardappelen in beslag genomen zijn. Deze partjjen waren niet voorzien van een ontheffingsbewijs op de vervoersbepa- lingen, afgegeven door den betrokken voedselcommissaris, een zgn. geleidebiljet. Het betrof hier groote partijen in ver schillende deelen van het land. Hieruit blijkt wel, dat het de diverse controle-instanties volkomen ernst is met het doen naleven van de regeling voor den aardappelhandel. De besprekingen tusschen Ned.-Indië en Japan. Het Japansche persagentschap Domei meldt uit Batavia Over de onderhan delingen tusschen de Japansche delegatie en de Nedei'landscli-Indlsche autoriteiten wordt gemeld, dat de bespx-ekingen, zonder dat eenig besluit bereikt werd, Woensdag j.l. zijn voortgezet over een memorandum dat de Nedei'landsch-Indische delegatie aan de Japansche delegatie Maandag j.l. had overhandigd. Voorts wordt vernomen dat Ichizo Kobajasji, de leider der Japan- sclie delegatie, aan Tokio om instructies heeft vex-zocht en dat een definitieve voor uitgang in de onderhandelingen vex-wacht kan worden zoodra deze instructies, uit Tokio ontvangen zijn. Nasjonal Samling reikt den tegenstander de hand. EEN REDE VAN QUISLING. De leider der Nasjonal Samling, majoor Quisling, heeft, voor het eerst na de invoe ring der nieuwe bestuui'sorde in Noorwe gen, in Drontlieim het woord gevoerd over het wezen en de doelstellingen van zijn be weging. Daarbjj riep hjj alle goede krachten des lands op tot medewerking aan het nieu we Noorwegen. Nasjonal Samling reikt haar vroegeren tegenstandei's de hand tot ver zoening en heeft alleen het welzijn van het Noorsche volle op het oog. Quisling ver- klaarde ten slotte, dat Noorwegen zich af keert van de materialistische en liberale wereldbeschouwing. In een andere betooging voerde de ge- comitteerde staatsraad voor volksvoorlich ting en cultuur, dr. Lunde, het woord voor arbeiders uit Oslo. Het democi'atische systeem, zoo verklaarde hij, is niet in staat geweest een ware sociale gemeenschap te vormen. De macht van de hooge Londen- sche financiën is in Noorwegen zoo groot geweest, dat geen enkele Noorsche regee ring haar wil daartegenover heeft kunnen doorzetten. De Londensche brandweer in actie bij het blusschen van de talrijke branden nabij de dokken, waar tijdens de Duitsche luchtaanvallen ernstige schade werd toegebracht (Foto Weltbild) Aanvallen cp Canterbury en Liverpool. Gisteren zijn in den loop van den dag opnieuw sterke eenheden van het Duitsche luchtwapen opgestegen voor een gesloten aanval op de Zuidoostelijke punt van het Engelsche eiland, zoo meldt het D.N.B. Als gevolg van het goede zicht konden de doelen met buitengewoon succes worden aangevallen. Het middelpunt van de actie vormde Canterbuxy, waar dynamiet- en brandbom men van alle soorten kaliber werden neer geworpen. De sterke rookontwikkeling, die onmiddellijk na den aanval boven het ge- heele stadsgebied werd waargenomen, toon de de vernietigende uitwerking van, de treffers. In een andere stad werd een fa briek door dynamietbommen totaal vernie tigd, de bomtreffers op de spoorweginstal laties van een stad hebben aan de kust den spoorweg zoodanig vernield, dat voor langen tijd ieder verkeer onmogelijk is. Tusschen de vergezellende Duitsche jacht vliegtuigen en de voor het afweren, opge stegen Engelsche jachttoestellen werden luchtgevechten geleverd. Volgtens de tot dusverre ontvangen berichten zijn aan Duitsche zijde geen verliezen geleden. En kele Engelsche jachtvliegtuigen werden .neergeschoten. Definitieve cijfers zijn nog niet ontvangen. In het kader der gewapende verkenning zijn in den loop van gisteren voor den oor log belangrijke doelen te Londen en in andere steden in het Zuiden en Midden van het Britsche eiland aangevallen. Bij Ramsgate werd een wachtschip met bom men bestookt. Vex-keimers constateerden als resultaat der aanvallen van den afgeloopen nacht tal rijke groote branden, vooral in het cen- tnxm deb stad ten Noorden van de Theems. Het Victoria-station is zwaar getroffen. Ook in de buurt daarvan is een brand waargenomen. Met LiverpoolBirkenhead, dat volgens het Duitsche legerbericht van 11 October zware Duitsche luchtaanvallen te verduren heeft gehad, is de op één na grootste ha- van van Groot-Bxittannië getroffen. De havenbekkens van, LiverpoolBirkenhead zijn tezamen 37 kilometer lang. Het haven systeem van Liverpool-Birkenhead beschikt over rond twintig droogdokken. Ingewikkelde sluisinstallaties maken de haveivvan de getijen onafhankelijk. Er be vinden zich reusachtige graanpakhuizèn en magazijnen, waarin 300.000 ton kan worden opgeslagen. Verder kunnen in deze haven installaties groote hoeveelheden olie, pe troleum en benzine worden opgeslagen. Reeds in 1937 waren ephier tanks voor een hoeveelheid van meer dan 150.000 ton. Op het oogenblik zullen de tankinstallaties waarschijnlijk aanzienlijk grooter zijn. In de koelhuizen in de haven kunnen rond 3500 stuks geslacht vee worden bewaard. Voor de oorlogseconomie van belang zijn verder de in de haveninstallaties aanwezig zijnde opslagplaatsen voor rond 100.000 ton erts en de uitgebreide pakhuizen voor hout. Liverpool-Birkenhead is de voor naamste Engelsche invoei'haven van graan en andere levensmiddelen alsmede voor mi nerale oliën. In 1937 kwamen via Liverpool meer dan 2 millioen ton gx-aan en rond 900.000 ton olie, petroleum en benzine naar Engeland. Van den uitvoer gingen voornamelijk ijzer, staal, machinex'ieën, chemicaliën en textiel via de haven van Liverpool. Door de in de haven aangerichte branden zullen waarschijnlijk groote voorraden aan oor- logs- en voor het leven noodzakelijke grond stoffen zijn vernietigd. DE BRITSCHE VERLIEZEN. Volgens een officieel Engelsch bericht zouden de totale verliezen van het Britsche leger, de vloot en het luchtwapen sedert het begin van den oorlog 21.867 man be dragen. Onder de afzonderlijke opgaven be vindt zich behalve 'het aantal gesneuvelden ook de mededeeling dat 1770 krijgsge vangen Engelsche soldaten zich in Duitsch- land en Italië bevinden. In feite, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn, bevinden zich alleen al in Duitsche krijgsgevangen schap 1550 Britsche officieren en 35.500 onderofficieren en manschappen. Het totale aantal der Engelschen in Duitsche krijgs gevangenschap beloopt diensvolgens dus 'et 1770, zooals de officieele Engelsche opgave luidt, maar 37.050. Aan Duitsche zijde bestaat voor het oogenblik niet de mogelijkheid om de of ficieele Engelsche mededeelingen omtrent het aantal gesneuvelden te controleei-en. ENGELSCHE TEGENAANVALLEN OP DUITSCHE STEDEN. Ook de laatste nachten hebben, naar het D.N.B. uit Keulen verneemt, de En gelsche vliegers talrijke aanvallen op woonwijken in Duitsche steden, in het bij zonder in het Rijnland, ten uitvoer gelegd, waarbij talrijke bürgers gedood of gewond werden. Zoo trof in Essen een bom een woonhuis van vier vei'diepingen, vernielde de woningen en doodde vrouwen en kinde ren. Twee andex'e bommen ontploften op straat en richtten aan andere woonhuizen Zware schade aan. Eenige dooden en ver scheidene zwaai'- en lichtgewonden vielen. In Castrop-Rauxel vernielde een treffer een woonhuis en bedolf de mannen der daar gelegerde reddingspost onder het puin. Ook hier zijn verscheidene dooden gevallen, o.m, een vrouw en twee kinderen, terwijl tal rijke personen werden gewond. In een buitenwijk van Dusseldorf vielen in den nacht van Woensdag op Dondex-dag verscheidene explosieve bommen in een woonbuurt, waar zij verscheidene huizen beschadigden. De huizen moesten worden ontruimd. Een man werd gedood. Ook in een andere buitenwijk van Dusseldox-f is Nederlandlsch.-Indië behoort niet tot de Groot Oost-Aziatische ruimte. Het A.N.P. had een onderhoud met den heer M. A. Cageling, redacteur van „Onze Vloot", over het begrip „Groot Oost- Aziatische ruimte". Met betrekking tot dit begrip, aldus de beer Cageling, dat in het bekende, onlangs gesloten driemogendhedenverdx-ag tusschen DuitschlandItalië en Japan werd ge noemd, en in verband met de vraag of Nederlandsch-Indië al of niet tot deze Groot Oost-Aziatische xruimte behoort, kan het van belang zijn te weten, wat de Japan ners er zelf in hun spraakgebi-uik onder verstaan. De Japannei's onderscheiden twee begrippen, die elk op een afzonderlijke ruimte betrekking hebben, nl. Toa en Nanyo, in tegenstelling met ons Wester lingen, die doordat wij zoover af wonen, beide ruimten onwillekeurig als één ruimte zien. Toa is dan de Groot Oost-Aziatische ruimte deze omvat het Japansche eilan denrijk zelf, Mandsjoekwo, China, Formosa en de tusschen gelegen zeeën met inbegrip van het Noordelijke gedeelte van de Zuid- Chineesche Zee het komt feitelijk taalkun dig geographiseh ovex-een met hetgeen wij het Verre Oosten noemen. Nanyo ech ter beteekent letterlijk „de eilanden van het Zuiden" en omvat in de eerste en voor naamste plaats Nederlandsch-Indië. Voor den Japanner behoortNedex-landsch-Indië niet tot Oost-Azië, maar is een gebied op zichzelf het Zuiden. Dit spraakgebruik wordt overigens geheel door de officieele Japansche opvattingen en verklaringen be vestigd, hetgeen o.a. ook uit de Japansche missie naar Nedex-landsch-Indië onder lei ding van den minister van handel, den ge- pensionneerden vice-admiraal Kobajasji blijkt. Derhalve Nedex'landsch-Indië be hoort niet tot de Groot Oost-Aziatische ruimte. Werk voor den Opbouwdienst. De Opbouwdienst heeft sinds eenigen tijd een aanvang gemaakt met het opruimen van de veldversterkingen in de Grebbelinie, de Peelstelling en de daartusschen gelegen stellingen. een huis in een blok woningen getroffen. Hier wex'd een meisje gedood. In den nacht van Dondei'dag op Vrijdag wierpen En gelsche vliegers opnieuw bommen op Dus seldorf, die - echter op een kerkhof vielen. In een voorstad van Keulen werden in den nacht van Woensdag op Donderdag buitenwijken, die ver van fabrieken af lig gen, aangevallen. Dertig huizen werden min of meer zwaar beschadigd. Eenige vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van Donderdag op Viijdag boven Midden-Duitschland konden doox'dringen, vlogen over Leipzig, waar zij twee explo sieve bommen wierpen op de wijk der kli nieken en fabrieken. In Maagdenbux'g wer den midden in de stad twee huizen volko men vernield en 15 zwaar beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1