De houthandel zoekt nieuwe wegen. Zenuwachtig Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 11 October 1940 Kroniek van den dag Strookarton vervangt triplex. Ondanks tekort aan levertraan zal Nederland in zijn behoefte aan vitamine-D kunnen voorzien. In de fabriek der N.V. Philips Van Houten te Weesp wordt de grondstof voor het vitamine-D bereid uit mosselen. Duizenden kilo's gekookte en door nijvere meisjeshanden gepelde mosselen worden dagelijks uit Zeeland aangevoerd en in bewerking genomen (Foto Pax-Holland) Het gehalte aan mamtnw-U> tcsi de preparaten wordt voortdurend met behulp van proeven met ratten en kuikens gecontroleerd. Aan begin en einde vara de sterkte bepaling worden de dieren gewogen en Röntgen-foto's van een pootje gemaakt. De makke proefdieren trekken zich van het onderzoek niets aan (Foto Pax Holland) Churchill de vasthoudende. De Deutsche Diplomatische Korrespon- denz, het officieuze orgaan van de Wil- helmstras'se, wijdt een. beschouwing aan de rede, die Churchill in het Lagerhuis heeft gehouden. Het blad stelt vast, dat deze rede het bewijs levert, dat Engeland op 't Europeesche continent is uitgeschakeld: De Britsche premier heeft zich slechts terloops met de buitenlandsche politiek bezig gehouden en dit moest in Berlijn wel de aandacht trekken, wijl juist daar de activiteit op het terrein van de buitenland sche politiek uitzonderlijk groot is. Inderdaad, Churchill heeft zijn inzichten kenbaar gemaakt over het Dakar-incident en voor het overige, behoudens opmerkin gen over den Balkan, Turkye en Spanje de buitenlandsche politiek laten rus ten. Churchill heeft zich in hoofdzaken bepaald tot de gebeurtenissen in Engeland en de wijze waarop hij dat deed, mag in derdaad kenmerkend worden geacht voor de Britsche mentaliteit. Churchill's rede verschaft ons zeker een inzicht in die mentaliteit. We hebben uit zijn rede kunnen mex-ken, dat het in En geland in de eerste plaats aankomt op het moreel. Het is al veel eerder opge merkt, dat Engeland vertrouwt op het moreel, dat zoo voortreffelijk is, dat men ondanks alle tegenslagen zijn hoop, welke bijna een zekerheid is, vestigt op „the last battle", den laatsten strjjd. Engeland zal eerst in moeilijkheden ko men, wanneer de honger begint te knagen. Deze bedreiging is er thans, want de Duitschers hebben de toegangen naar het eiland afgezet, de Italianen bedreigen de toegangswegen en de Japanners hebben hun oogen begeerig geslagen op de Brit sche koloniale posities. De economische hé- dreiging is niet denkbeeldig meer, inte gendeel. Nu is het merkwaardige, dat Churchill 'geen poging heeft gedaan, om het gevaar van een economische insluiting, de bedreiging van den honger, te verdoeze len. De methode-Coué ligt den gemiddelden Brit niet en Churchill is een typische ver tegenwoordiger van dit ras. Hij heeft den Lagerhuisleden voorgehouden, wat hun nog te wachten staat. Lange en donkere maan den van beproeving, onheilen, ontberingen, teleurstellingen en tegenslagen zullen ons deel zijn. Dood en lijden zullen onze met gezellen zijn op onzen weg, ontberingen ons kleed, standvastigheid en dapperheid ons eenig schild. Erg bemoedigend klinkt dat niet en toch, Churchill heeft, terwijl de nood ten top steeg, den moed gehad, dit perspectief op te hangen om den moed er in te hou- dén. De Britsche premier heeft blijkbaar een rotsvast vertrouwen in het moreel. Zelfs de artikelen van Lloyd George, die op het oogenblilc in Amerikaansche bladen tegen de politiek van zijn land te velde trekt, ondermijnen blijkbaar het mo reel niet. Het Engelsche volk .wacht dus alleen nog maar op het wonder; dat in de eerste plaats uit Amerika moet komen. Voorna melijk is het hierbij Engeland te doen om op korten termijn wapens, schepen, vlieg tuigen en piloten te verkrijgen. Daaruit moge blijken, dat de eigen oorlogsindustrie zeer lijdt onder de voortdurende bombar dementen. Vandaar de toenemende invoer uit de Ver. Staten. Echter, dit brengt weer met zich mede, dat de Britsche beleggingen aan den over kant snel geliquideerd worden. De vraag wordt steeds dringender of de Amerikaan sche wet, welke credieten aan oorlogvoe renden verbiedt, kan worden opgeheven. Het was de maatregel, waarmee Amerika zich ditmaal tegen het gevaar van in den oorlog betrokken te worden had willen beschermen. Wij zijn in oorlog, .behalve met de wapenen, zou ditmaal, naar men hoopte, niet weer gehoord worden. En toch heeft men het al weer gehoord er wordt gesproken over de opheffing van de genoemde wet. Zelfs klinkt het uit de radiorede van den republikeinschen candi- daat voor het presidentschap Willkie, want al „zullen de Vereenigde Staten in ieder geval buiten den oorlog moeten blijven, omdat er alleen op die wijze doeltreffende hulp voor Engeland mogelijk is", toch moet Engeland in afwachting van een verdere Amerikaansche bewapening in het eigen belang worden geholpen „door de versnelde vervaardiging van tanks, vlieg tuigen en munitie". Voorloopig helpt Amerika Engeland evenwel om zichzelf te helpen. De evacuatie der Amerikanen uit Sjanghai. DE VOORBEREIDINGEN IN VOLLEN GANG. De kwestie van de eventueele evacuatie der in China wonende Amerikanen houdt de pers in Sjanghai levendig bezig. De Amerikaansche kolonie, aldus het D.N.B., treft voorbereidingen voor het geval der evacuatie. Een groot aantal Amerikanen, zoo schrijft de Amerikaansche „Shanghai Evening Post" is aan het pakken. In de kranten verschijnen de eerste advertenties met aanbiedingen tot verkoop van huis raad, winkels en auto's „wegens vertrek". De sluiting van kleine Amerikaansche on dernemingen wordt voorbereid. Op de markt duiken aanbiedingen op .van Amerikaansche goederenvoorraden. Grootere firma's heb ben het plan hun voorraden naar de Ver eenigde Staten te vervoeren, naar Rangoon of via den Birmaweg naar Tsjoengking. De vereeniging van Amerikaansche onderda nen in Sjanghai is van plan een vergade ring bijeen te roepen om te beraadslagen over een voorstel aan de Amerikaansche autoriteiten tot het zenden van meer sche pen, aangezien de volgens normale dienst regeling varende schepen tot December zijn volgeboekt. De directeuren van de Ameri kaansche K. van K. hebben voor vandaag een vergadering bijeengeroepen, op welker program de bespreking staat van steun aan minder bemiddelde Amerikaansche em ployé'? voor hun vertrek, Artikelen met toekomst ook in normale tijden. (Van een specialen verslaggever.) Een klein eilandje aan het Zwartwater bij Zwolle. Daarop staat het houtbedrijf van de N.V. Eindhoven en Zonen. Zwarte rook kruipt uit den hoogen schoorsteen naar buiten, het Oosten in. Hooge stapels turf rijzen op tegen de muren van het gebouw en in het water rondom drijven boomstammen. Binnen giert de cirkelzaag, steunen en bonken de raamzagen, die met een snel heid van 370 toeren per minuut scherpe tanden door ijzerhard hout jagen en in dfe groote opslagplaats rondom ruikt het naar hout. Dat is een aangename, frissche lucht, vochtig en wat zurig. Hier liggen ze opgestapeld, kleine ge deelten van de plank geworden wouden der wereld. Want hout komt uit alle dee- len van Europa en Amerika naar ons vaderland gedreven.' Hout voor onze hui zen, voor het binnenwerk van onze bouw werken, hout voor onze meubels, onze voertuigen en schepen, hout voor deze krant. En dan vergat ik de lucifers nog. Denk u in: een wereld zonder hout! Boven het geraas van de machines uit roept de directeur van het bedrijf, de heer Van Hall, me toe, dat we tusschen Amerikaansch grenen staan. Hooge hout wanden links en rechts. Wanden, die opgebouwd zijn uit stapels groote zware platen en die stuk voor stuk vertellen, dat ze uit ware houtreuzen gezaagd moeten zijn. Is ook zoo, vertelt de heer Van Hall. Dit is Oregon Pine. Hij wijst naar den fabrieksmuur tegenover me. Die is een meter of tien van me verwijderd. Zulke stammen zijn daar, zegt hij. Boom aan boom, zulke stammen. Dat' zijn bosschen, dat is rijkdom! Nieuwe wegen. Het is zonder meer duidelijk, dat nu de uitroep „een wereld zonder hout", die ik hiervan deed, beteekenis begint te krijgen. Want Oregon is ver. Ovex-zijde van den Oceaan op zijn minst. En het is lang ge leden, sinds de laatste houtboot de Zaan- sche haven binnen kwam. Wacht de houthandel nu maar tot er weer eens een boot die richting vandaan komt, of op andere wijze.de houtaanvoer weer normaal wordt? Dat zou geenszins in overeenstemming zijn met de beteekenis van het hout voor onze samenleving, noch met den daden drang van het houtkoopersbedrijf, dat immers ,een bedrijf is van verre reizen maken en veel nieuwe 'dingen zien in houtrijke en ook houtarme landen der wereld. Van een dier reizen is de heer Van Hall teruggekomen met plannen. Hij vertelt ervan: Altijd moet een zakenman zorgen, dat hij zijn klant kan bedienen. En heeft hij het product niet, dat hij' hem altijd lever de, dan moet hij zoeken naar een ander product, dat het eerste vervangen kan. Dat doet ieder volk. Het onze doet het ook. Wij doen het. Hout komt er niet, maar we hebben in Nederland wel stroo. Gekke combinatie niet? Maar bekijk dit eens. We waren van de Oregon Pine platen naar een ander deel der fabriek gewan deld. Ook daar hooge stapels platen, die, zoo van ver gezien, veel op de houten platen geleken. Hard waren ze ook. Steenhard zelfs. Maar toen ik ze beter bekeek en den vezel op den keper beschouwde, zag ik het. Het was stroo. Geperst Nederlandsch stroo, drie lagen op elkaar en dus „triplex". Men behoeft heelemaal geen kenner van hout te zijn, om te weten, dat deze benaming bij het hout behoort. Uit triplex zaagt u in andere, triplex rijkere jaren, geschenken voor huisgenooten, zoo te gen Sinterklaas. Van triplex zijn de wan- Distributie van sneischeercrême. Zooals reeds eerder is medegedeeld, aldus een mededeeling van het departement van H. S. en N., geeft één bon voor scheerzeep o.a. recht op het koopen van een tube snei scheercrême van de gebruikelijke afmeting of op twee kleine tubes sneischeercrême. Bepaald is nu, dat de sneischeercrême. met een vetzuurgehalte van minder dan vier procent buiten de distributie valt en der halve zonder afgifte van bonnen mag wor den gekocht en afgeleverd. In de toekomst zal, wanneer sneischeer crême van een lager gehalte dan 4 of zonder vetzuur in den handel wordt ge bracht, op de verpakking de aanduiding „bonvrjj" worden vermeld. Van de nog bij den handel aanwezige oude voorraden, mogen alleen de soorten, welke minder dan 4 vetzuur bevatten, zonder bon worden afgeleverd. Indien een grossier of een detaillist niet weet, hoeveel procent vetzuur de sneischeercrême, welke hij voorradig heeft, bevat, zal hij derhalve slechts tot verkoop zonder bon mogen over gaan, indien hij door informatie bij den fabrikant of den importeur zekerheid heeft verkregen, dat het percentage vetzuur min der dan 4 bedraagt. VACANT IE HUIS „WOLFSKUIL" GEOPEND. Gistermiddag werd te Ommen het vacan- tiehuis van het Leger des Heils officieel in gebruik genomen. Het Leger des Heils werd tot deze stichting in staat gesteld door jiir. O. Repelaar. Het vacantiehuis staat in de zgn. Wolfs kuil, omgeven door bosch, met aan den Zuidkant een prachtig gezicht op de Le- melerberg. Het geheel maakt een soliden en keurigen indruk. Met de ruimte is gewoe kerd. De kinderen krijgen prachtige woon- en slaapvertrekken. Het tehuis is ingericht voor-verpleging van 25 kinderen. den van uw zorgvuldig gebeitst radio- kastje. De plafonds in vele moderne wo ningen zijn ervan, betonwerken zijn er mee uitgerust, triplex en multriplex en wat er meer aan dergelijke variaties in 'den handel zijn, ze zijn even onmisbaar als het hout zelf. Kunt u het geperste karton nu ook voor al die dingen gebruiken? Natuurlijk niet voor alle, luidde het antwoord. Wij noemen dit artikel geperst bi&un board. Het is te gebruiken voor meubilair. Ook voor bekleeding van binnendeuren en pla fonds en voor nog tal van andere dingen en het vervangt triplex dan uitstekend. Het groote voordeel is, dat hét in alle maten geleverd wordt. De klant kan het zoo gek niet vragen, of wij leveren het hem. De platen zijn 2 tot 15 m.m. dik en we hebben al ontdekt, dat de prijzen van het artikel zich zeer gunstig verhouden tot die van triplex. U zult eens zien wat een opgang dit artikel maakt. En heusch niet alleen nu. Ik geef het ook een goede leans, als al les weer normaal is. Dan hebben de men- schen het leeren gebruiken en toepassen en ze zullen het blijven gebruiken, zooals ze na 1918 ook de gebrande suiker zijn blij ven gebruiken. Groote nationale belangen zijn hier ook mee gemoeid. De strookartonfabrieken krij gen er nieuw afzetgebied door. En hoeveel duizenden arbeiders vinden daarin geen werk? Hier wordt in oorlogstijd een nieu we weg gebaand voor de Nederlandsche industrie. Dat is niets nieuws zegt de heer Van Hall. Dat hebben we .steeds gedaan. De suikerbiet heeft de meekrap vervangen. Er worden plannen gemaakt om 't vlas de katoen te doen opvolgen. En nu komt strookarton in de plaats van triplex. De mogelijkheden blijken nog grooter dan ik in het eerste enthousiasme gedacht had. Want er wordt me 'n stukje braun board getoond, waarover 'n heel dun laagje eiken hout getrokken is. Zoo lever ik het ook zegt de directeur. En we bespuiten het ook met lak in alle kleuren. Al komen er dan geen schepen met hout meer aan: de zagerijen behoeven niet werk loos te zijn. Houtgas. Dat zou, ook zonder het braam board, waarvan wij nu afscheid nemen, toch niet noodig zijn. Want we wandelen door een ander deel van de machinehal en daar worden Ne derlandsche dennen in kleine stukken ge zaagd. Met sissend geweld vreet zich de cirkelzaag door het bruine hout. Spaan ders vliegen rond, zaagsel trilt over de vloer. Steeds kleiner worden die blokjes en en alle bijeen liggen ze in een loods, waar in de wind vrij spel heeft, te drogen, bui ten de fabriek. Als ze goed droog zijn, ver dwijnen ze in nieuw gebouwde silo's waar uit ze zoo in het houtreservoir van een of anderen auto kunnen vallen. Dit' is ook zoo'n artikel dat komen moest, 'n Heele tijd geleden zag ik de bussen in Italië al op houtgas rijden, aldus de heer Van Hall. Waarom zou den ze het in Nederland niet doen? We zijn bezig met een vervoersmaatschappij. Die laat enkele bussen op houtgas rijden. Vast en zeker volgen er meer. De in stallatie is duur. Kost een paar duizend gulden. Waarom zouden de menschen dus straks de generatoren afschaffen en weer op benzine overgaan Over den dijk gaat een auto. Die rijdt op houtgas. Hier in de silo rollen de blokjes om laag. Motorbrandstof van straks. Dikke rook walmt uit de zagerijschoor steen als ik huiswaarts ga. Zij is als een dikke, zwarte streep on der de woorden van den directeur bij ons afscheid: We hebben lang genoeg gepraat over narigheid. We moeten niet praten. We moeten vooruit! Standaardisatie van consumptiemelk te verwachten. Naar de Grondwet verneemt is binnen kort een regeling voor de consumptiemelk te verwachten, waarbij de vrije verkoop daarvan blijft gehandhaafd doch een stan daardisatie van de melk plaats heeft op een vetgehalte van 2Vs procent. De regeling^ kan uiterlijk half November, vermoedelijk' echter nog eerder, worden tegemoetgezien. In ons land wordt ongeveer 5% milliard liter melk geproduceerd, waarvan onge veer 28 (1milliard liter) wordt ver bruikt in den vorm vam consumptiemelk. De vetproductie is, ondanks het ontbreken van voldoende krachtvoeders en ondanks het gebrek aan grondstoffen voor de berei ding van margarine en oliën, voldoende om de eigen bevolking van een voldoende hoe-, veelheid vetten te voorzien. In de huidige omstandigheden, nu ons land nauw is ver bonden met Duitschland en de andere be zette landen, zijn echter de daar bestaande problemen ook tot op zekere hoogte onze pi'oblemen. Reeds is in verband hiermede een distributie van spijsvetten ingevoerd, is een regeling getroffen voor de kaas, is de productie van volle condens stex'k inge perkt en die van volle melkpoeder practisch stopgezet. De te verwachten standaardisa tie van consumptiemelk, welke tot, dusver bxiiten schot is gebleven, valt te zien als een logische voortzetting van de getrokken Ifn. Standaardisatie van de melk brengt mee, dat alle melk, alvorens aan den verbmiker te wordeix afgelevex'd, een zekei'e bewer king moet ondergaan in. daai-voor inge richte bedrijven en als gevolg daaxvan moet worden gepasteui-iseerd. Alle melk zal derhalve via de fabrieken de verbx'ui- kers bereiken. DE UITBREIDING VAN HET N.V.-V. GECONSOLIDEERD. Fusie van verschillende organisaties een feit geworden. De Pei'sdienst van het N.V.V. deelt o.m. mede Na de toetreding van de Nederlandsche Vakcentrale, de ontbinding van het N.A.S. en de oplossing van het Nedex-landsche Arbeidsfx-ont, is in de afgeloopen weken hard gexvexkt aan den inwenóigen afbouw en de consolideex-ing van het Nederland sche Vex-bond van 'Vakvereenigingen. De nieuwe instelliixg van het N.V.V., die uit sluitend gex-icht is op de behartiging vaxx de sociale, economische en cultux-eele be langen van den Nederlandschen ax'beider, met uitschakeling van iederen politieken invloed, heeft het mogelijk gemaakt in korten tijd tal van hinderpalen op te rui men, die vroeger aan een eensgezinde or ganisatie, niet alleen in het vex-band van beroep of bedx-ijf, maar ook in grooter lijnen, in den weg stonden. Het toetreden van tal van nieuwe vak bonden en vakvereenigingen bracht met zich mede, dat binnen het raam van het N.V.V. in éénzelfden arbeidsgi-oep vaak twee of meer vakoi'ganisaties hestonden. Na een vlot vex-loop van de noodzakelijke besprekingen en het treffen vaix regelin gen voor den overgangstijd is thans de fusie Van vex'schillende vakorganisaties een feit gewox-den, terwijl in enkele ge vallen in de zeer nabije toekomst een ge- lijk resultaat zal kunnen worden behaald. Met iixgang van 6 October heeft de Com missaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenbei'g een groep vaix adviseux's be noemd, bestaande uit een twaalftal voor aanstaande figuren uit de thans aangeslo ten vakorganisaties. De positie vaxx deze adviseurs in de Hoofdbesturen der aange sloten ox-ganisaties waai'borgt daax-door een duurzaam contact tusschen de hoogste leiding van het N.V.V. en de Nedei'land- sche arbeidei's. De voordeelen van de centralisatie gaan gepaard aan een belangrijke uitbreiding van de werkzaamheden vaix het N.V.V. zelf. Het gebouw aan den Amstel in Am sterdam, waar op het oogenblik de cen trale leiding van het Verbond is gevestigd, voldoet reeds thans niet meer aan de eischen, die de vex-groote organisatie rede lijkerwijze stellen moet. Het is daarom te beschouwen als eexx gelukkig toeval, dat het N.V.V. nog onder de, vx-oegere leiding het eigendomsrecht had vexnvoxwen over een x-uim gebouwencomplex aan de P. C. Hooftstraat, hoek Vondelpark. In deze ge bouwen, die tot voor kort door het N.V.V. geheel ongebruikt waren gebleven, zullen thans de kantoren van het N.V.V. worden onder-gebracht. Vexwacht mag worden, dat einde October de noodzakelijke verande ring en verdere iixx'ichting hun beslag zul len hebben gekregen. Tot adviseurs van den Commissaris van het N.V.V. heeft de heer Woudenberg de volgende heeren benoemdG. B. Klein, Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoë* dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct, Amsterdam, A, Wamsteeker, Amsterdam, A. J. Wijtsma, Haarlem, N. van Hest, Rotterdam, L. J. Bakker, Bussum, H. M, Roos, Den Haag, L. Veensti'a, Rotterdam, C. Cx-amer, Nijmegen, K. de Jonge, Am sterdam, B. Ponstein, Amsterdam, J. Hil- genga, Uti'echt en L. H. Mesker te Am sterdam. Deze adviseurs hebben tot taak den Commissaris in alle voorkomende gevallen op diens wensch met raad en voorlichting bij te staan. FUSIES VAN BONDEN. Door fusie van bestaande vakorganisa-> ties zijn vier geheel nieuwe bonden ont staan 1. De voormalige organisaties „Alge- meene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden", Nationale Bond van Hendels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius", „Nederlandsche Handelsreizigers Vereeniging" en „Nedex-landsche Vereeni ging van Vertegenwoordigers van Hande laren en Industx-ieelen „Hex-mes", zijn sa mengesmolten tot de Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercnrius"- 2. De voox-malige organisaties „Neder landsche Litho-, Foto- en Chemigrafen- bond", „Nederlandsche Grafische Bond"' en „Algemeene Nedei'landsclxe Typogra- fenbond" zijn samengesmolten tot de Algemeene Nederlandsche Bond van Typografen. 3. De voormalige organisaties, „Neder landsche Bond van ax-beidex'S (sters) in de Slagers- en aanverwante bedx'ijven", „Neu- tx-ale Bond van Personeel in de voedings bedrijven" en „Algemeene Nederlandsche Bond van arbeiders (sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewexicingsbedrijf"- zjjn samengesmolten tot de Nederlandsche Bond van arbeiders stersJ, in de voedings- en genetmiddelenbedrijven, 4. De voormalige organisaties, ,;Alge- meene Nederlandsche Bond van Teclxnisclx- en Opzichthoudend Pex-soneel" en „Cen trale Bond van Werkmeesters, Opzicht houders en Technici" zijn samengesmolten tot den Bond van Werkmeesters, Technici en, Opsüchthoudend personeel. Tusschen een aantal organisaties van personeel in overheidsdienst, die bereids aangesloten zijn bij het N.V.V. zijn nog besprekingen gaande om te komen tot een krachtig, dien omvattend „Vex-bond vaix Overheidspersoneel". Voorts zijn verschillende kleinere oi'ga- nisaties opgelost in het verband van be staande grootere organisaties

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5