Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Frankrijk .slaat den weg der vernieuwing in. Bombardement van Amsterdam eiscM opnieuw slachtoffers. 183ste JAARGANG NUMMER 236 VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRiJS s 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRUS: Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel mee? 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels),, POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU Bil C 1T EITSWA AR D E, Iff GESTELD POOR P VER E E NI G IN G j.D E W E D RL ANDSCHE PAGB1A DPEB S Al lp Franscheix hebben den plicht tot arbeiden. Wat de regeering tot stand brengt. Uit Vichy verneemt het D.N.B., dat maarschalk Pétain Woensdagavond voor de radio een toespraak heeft gehouden, waarin hij uiteenzette, wat de regeering op verschillend terrein tot stand heeft gebracht. Hij sprak over den arbeid, dien Frankrijk in de naaste toekomst zal heb ben 'te verrichten. In minder dan zes we ken, aldus Pétain, is een geweldige hoeveel heid wetgevend werk verzet, zooals de her ziening der naturalisaties, de wet over de toelating tot zekere beroepen, de ontbin ding der geheime vereenigingen, de be strijding van het alcoholmisbruik, de steun aan. de gezinnen en de hervorming van het onderwijs. Dit is de eerste en meest dringende arbeid van de regeering geweest, waarbij vaak met oude gewoonten moest worden gebroken en particuliere be langen geschaad moesten worden. De re geering heeft dat echter gedaan in het besef van haar plicht en in de overtuiging, dat het Fransche volk de daden van de regeering juist zal achten. Ter bestrijding van de werkloosheid heeft men besloten tot het doen uitvoeren van groote openbare werken. Groote credieten zijn beschikbaar gesteld. Daardoor wordt duizenden arbei ders het dagelijksch brood verzekerd en tevens de productiekracht van het land vergroot. De moeilijkheden zullen nog zeer groot zijn. Men kan slechts in étappes handelen en den innigen wensch koesteren, dat een zoo grootscheepsch mogelijke op lossing wordt gevonden voor een vraag stuk dat voor de geestelijke en maatschap pelijke gezondheid van het land van het grootste belang is. Verder zag de regeering zich geplaatst voor het „netelige" probleem van de rant soeneering. Men heeft niet getracht de wreede werkelijkheid voor de Franschen verborgen te houden. Men moest van alle Franschen de grootste beperkingen ver langen en men heeft van alle gelijke offers gevraagd. Pétain deed een beroep op Pa rijs, zich energiek aan te sluiten bij het vernieuwingswerk der regeering en vooral dengenen te hulp te komen, die in een harden winter nieuwe beproevingen zullen hebben te doorstaan. Tenslotte deelde Pétain mede, dat drie millioenvluchtelingen en twee millioen gedemobiliseerden naar hun haardsteden teruggekeerd zijn. Het grootste deel van de vernielde bruggen is weer voor het verkeer opengesteld: het verkeer is vrij wel geheel hersteld. Een boodschap van maarschalk Pétain. Maarschalk Pétain heeft gisteren voorts een boodschap tot het Fx'ansche volk ge richt. Hierin verklaarde hij, dat het hiër archische karakter van het nieuwe régime niet van haar sociaal karakter te scheiden is. Alle Franschen hebben in de eerste plaats den plicht tot arbeiden. Die dezen plicht verwaarloozen, verdienen de hoeda nigheid van burger niet meer. Maar alle Franschen hebben tevens recht op arbeid. Om dezen plicht en dit recht te waar borgen, moet men in het verouderde eco nomische stelsel een revolutie tot stand brengen. Na een overgangsperiode zal men in een georganiseerde volkhuishouding blijvende centra van werkzaamheid schep pen, waar ieder de positie en het loon zal krijgen, die met zijn capaciteiten in over eenstemming zijn. De beroepsorganisaties zullen zich ook uitsluitend tot het gebied van het beroep hebben te bepalen. Onder het gezag van den staat zullen zij zich be lasten met de uitwerking en de tenuitvoer legging der arbeidscontracten en zorgen voor de verbetering der levensomstandig heden van den arbeider. Tenslotte is het haar taak arbeidsconflicten te regelen door scheidsrechterlijke uitspraken. HET ECONOMISCHE SYSTEEM. Het economische systeem der laatste ja ren heeft dezelfde onvolkomenheden en te genstrijdigheden als het politieke regime getoond, nl. een zoogenaamde vrijheid, die in werkelijkheid een onderdrukking door de geldmacht was. Met het oog op de alge- meene ineenstorting der liberale economie hebben vrijwel alle volken den weg van een nieuw economisch stelsel betreden. Ook Frankrijk moet dezen weg opgaan en door energie den verloren tijd inhalen. Daarbij zijn er twee grondbeginselen: in de eerste plaats moet het economische leven georganiseerd en gecontroleerd zijn. De coördinatie van het particuliere eco nomische bedrijf door den staat moet de macht der trusts breken. In de tweede plaats moet de valuta in dienst van het bedrijfsleven gesteld worden. Zij moet een volledige ontplooiing der productie moge lijk maken. Het nieuwe Fransche valuta systeem zal op het goud slechts terug grijpen als waarborg voor de regeling met het buitenland.De binnenlandsche omloop van betalingsmiddelen zal aan de behoeften der productie worden aangepast een der gelijk stelsel houdt een dubbele contröle in: in internationaal opzicht een contróle op den buitenlandschen handel en de va luta's, in binnenlandsch opzicht een waak zame contróle op het verbruik en de prijzen om de koopkracht van het geld te hand haven en voor een rechtvaardige verdee ling der producten zorg te dragen. Tenslotte roept Pétain alle Franschen tot medewerking op. De grondwet zal de juri dische uiting zijn van de reguleering, die in de practijk reeds begonnen is. Een revo lutie voltrekt zich niet alleen door wetten en decreten. Zij komt slechts tot stand, als de natie haar verstaat en het volk de regeering vergezelt op den weg dei- vernieuwing. Onthullingen van Laval. Het A.N.P. meldt uit Vichy: Eerlang zal in de drukkerij van de Moniteur, welke eigendom is van den vice- premier Pierre Laval, een boek verschijnen getiteld „De waarheid over den tijd van 10 Juni tot 10 Juli", zoo meldt Transo- cean. Dit boek werd in opdracht van La- val door den chef der persafdeeling van het vice-presidium, Montigny, geschreven en bevat tal van onthullingen over doen en laten van de voorzitters van senaat en kamer, Jeanneney en Herriot en den pre sident der republiek, Albert Lebrun bij de ineenstorting van Frankrijk. Het behelst het orfweerlegbare bewijs, dat Lebrun de parlementsleden, die aan boord van de Massilia gevlucht waren, heeft geholpen en dat men hem zelf slechts met moeite heeft kunnen weerhouden de vlucht naar de ko loniën te nemen. Tegenover den correspondent Transo- cean verklaarde Laval o.m., dat de Fran sche regeering hoopt aan het einde van deze maand naar Parijs te kunnen verhui zen. Laval wees er voorts op, dat hij een beteren tijd voor Europa in de nederlaag van Engeland gewaarborgd ziet. GISTEREN HAD LONDEN HET ZWAAR TE VERDUREN. Het D.N.B. meldt uit New-York Over de Duitsche vergeldingsaanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen meldt de „New York Times" Gisternacht en' in den morgen werd in Londen zware schade aan eigendommen en menschenlevens veroorzaakt. Om mid dernacht waren niet alleen veertig Londen- sche gebieden gebombardeerd,, maar ook steden in het Noordwesten, Noordoosten, Zuidwesten van Engeland alsmede in de Midlands en Wales. De geteisterde gebie den in Wales beleefden den zwaarsten nacht sinds weken. „United Press" meldt uit Londen Versterkingen der luchtbe scherming moesten gehaald worden om branden te bestrijden en straten te ont ruimen. De bovenverdiepingen van vele gebouwen geraakten door brandbommen in brand en een reeks branden strekte zich over de stad uit. In eenige stadsdeelen schoten hooge vlammen omhoog. Elk uur kwamen berichten binnen over schade aan bekende gebouwen en geheele stratenblok- ken zijn met glas en puin bedekt. United Press meldt uit Londen, dat de laatste Duitsche aanvallen, met ware woe de over Londen heengeraasd zyn. Woens dagnacht en Donderdagmorgen ronkte weel de eene golf Duitsche bommenwerpers na de andere over Londen en verwekte een weergalooze schrik in de belegerde hoofdstad. Brand na brand ontstond. Minstens vier en twintig Londensche wijken zijn weer gebombardeerd. De Duit- schers hebben weer bommen neergeworpen van zoo verschrikkelijke explosieve kracht, dat auto's en taxi's door de straten weg geslingerd werden. Tijdens de korte pauzen in het ontploffen der bommen en het dreu nen van het afweergeschut vernam men het geknetter van de machinegeweren bij de luchtgevechten, die zich afspeelden in het heldere maanlicht. De Duitsche aanvallen worden onaf gebroken voortgezet, zoo wordt uit Ber lijn gemeld. Honderden gevechtsvliegtui gen hebben behalve Londen, ook belang rijke militaire objecten in andere steden gebombardeerd. Waamemingsvliegtuigen bevestigen de vernielende uitwerking der Duitsche bommen. Tallooze branden laai den op in het nachtelijk duister, VEERTIG STADSWIJKEN MET BOMMEN BESTOOKT. De Britsche omroep heeft Donderdag ochtend bekend gemaakt, dat ruim veer tig stadswijken van Londen in den loop van den nacht met bommen bestookt zijn. Er zijn talrijke huizen en „gebouwen" vernield. Branden zijn 'ontstaan. Verder wordt gezegd, dat Duitsche vliegers den geheelen nacht boven groot Londen een groote hoeveelheid lichtfakkels hebben neergeworpen, die groote deelen der reu- zenstad als met daglicht overgoten. De afweerbatterijen van Londen hebben voor een deel hun vuur uitsluitend ge richt op de lichtbommen. Het is gelukt op één plaats negen lichtfakkels te raken. Het felst waren echter de Duitsche aan vallen op bepaalde gebieden in Wales, waar aanzienlijke schade is aangericht aan niet- genoemde objecten. Voorts zijn door het Duitsche luchtwapen in den laatsten nacht DE NIEUWE VLEESCH- EN BROODBONNEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 14 October tot en met Zondag 20 October a.s. geeft elk der vier met „04 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, d£ een rantsoen vleeschwaren. De met „04 worst, vleeschwaren" ge merkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 27 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 tot en met 27 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren dat r^r bon kan worden gekocht bedraagt 75 gr. voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. BROOD. Gedurende het tijdvak van Maandag 14 October tot en met Zondag 20 October a.s. de met „10" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 20 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 22 October a.s., met dien verstande, dat zij op 21 en 22 October a.s. niet gebruikt zullen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR EENHEIDSRIJWIELBANDEN. D secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van .handel, nijver heid en scheepvaart, deeit. mede, dat bij de „prijzenbescbikking eenheidsrijwielbanden no. 1", welke gisteren in werking is getre den, maximumprijzen voor eenheidsrijwiel banden zijn vastgesteld. Eenheidsrijwielbui- ten- en binnenbanden, welke volgens de voorschriften van het rijksbureau voor rulx- ber zijn vervaardigd, zijn te herkennen aan de zwarte respectievelijk roode kiem en aan een merk bestaande uit de letter B, C, H of V. Bij verkoop aan verbruikers bedragen deze maximum-prijzen, inclusief vracht en omzetbelasting, voor: Tour buitenband: 28/1 2,— Transport buitenband: 28/1 8.30 28/1 1% 3,70 28/2 4,25 26/2 4,— Tour binnenband: 28/1 Ys 0,68 Transport binnenband: 28/1 Va 'f 0,87 28/1 1% f 0,96 26/2 (ook ballon) 1,05 28/2 1,12 Voor het monteeren mag ten hoogste een bedrag van 0,30 per band worden berekend. Bij gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mag het bedrag van 0,30 slechts éénmaal in rekening worden gebracht. Tenslotte wordt er op gewezen, dat met uitzondering van garantiebepalingen, de betalings- en leveringsvoorwaarden, .zooals deze op 9 Mei 1940 golden, niet mogen worden gewijzigd. Vergoeding voor inkwartiering van vluchtelingen verhoogd. Het bedrag der vergoeding wegens in- kwartiexing van vluchtelingen bij particu lieren is, blijkens medèdeeling van den seci-etaris-genei-aal van binnenlandsche zaken, vei-hoogd, en gebracht op 0.65 voor een pex-soon, 0.60 voor den tweeden persoon, en voor eiken verderen persoon (inclusief kinderen) bij denzelfden kwar tiergever 0.50, alles voor huisvesting en voeding per dag. bommen neergeworpen op talrijke plaatsen in Zuidwest, Zuidoost en Noordwest Enge land evenals in de Midlands. EEN STAD ZONDER VENSTERRUITEN. In een bericht van den Londensclxen ver tegenwoordiger van de Tokio Asahi Sjim- boen wordt Londen een „stad zonder ven sterruiten" genoemd. Voor een deel zijn de ruiten direct of indirect door de bomaan vallen vernield, voor een ander deel hebben de Londenaars zelf de ruiten vex-wijderd. De Londensche vertegenwoordiger van Domei schryft, dat het nachtleven in Lon den volkomen heeft opgehouden. Er worden geeix theatervoorstellingen en geen concer ten meer gegeven. Zelfs de bioscopen zijn des avonds gesloten. Het gevolg hiervaix is, dat 15.000 kunstenaai-s van allerlei soort en duizenden verkoopsters wex-kloos zijn. De pryzen stijgen voortdux-end. Eieren zijn er in het geheel, niet meer te lu-ijgen. Het opruimingswerk en de herstelling aan de woningen te Enk huizen, die door net Engelsch bombardement zijn getroffen (Foto Pax-Holland) Het Westelijk en Noordelijk deel der stad zwaar geteisterd. Het A.N.P. meldt dat Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht opnieuw hun bommenlast boven Amsterdam hebben uit geworpen en opnieuw zjjn de. burgers wreed opgeschrikt door de dood en ver derf zaaiende projectielen. Ook ditmaal waren militaire doelen vex-re te zoeken, Bijna doorloopend hebben de Engelschen de laatste nacliten Amsterdam als doel wit gekozen, doch zoo ernstige gevolgen als vannacht hebben de aanvallen nog nimmer gehad. Omstreeks negen uur van ochtend was het aantal dooden reeds tot 8 gestegen. Bovendien werden nog ver moedelijk 7 personen vermist en zjjn er 19 zwaargewonden. Het aantal lichtge wonden bedraagt 37. Het zijn voox-namelijk het Westelijk en Noordelijk deel der stad, welke getroffen zijn. In tegenstelling tot de vorige aan vallen werden ditmaal in hoofdzaak ex plosieve bommen gebx-uikt in plaats van bx-andbommen, welke uitei-aax-d zeer groote materieele schade veroox-zaalct en het ge tal der slachtoffers zoo hebben doen stjj- gen. Het allex-ex-gste is wel het Noox-delijk deel der stad getroffen. Er kwamen bom men o.m. neer op het Planetaplein, in de omgeving van den Adelaarsweg. De ge volgen waren verschrikkelijk. Vooral op het Planetaplein is het aantal dooden groot. Aanvankelijk viel daar n.l. een brandbom. De luchtbeschei-mingsbx-andweer was spoe dig met twaalf man ter plaatse om den brand te blusschen, doch tex-wijl men daar mede bezig was, vielen er drie brisant bommen op het plein. Drie brandwachts, dè heeren Vog, Moixteltaaan en Ter Wolde, werden op slag gedood, de brandwacht Van Leersum moest zeer ernstig gewond naar het Binnengasthuis vex-voerd worden. Ook onder de omwonenden zijn drie dooden en een zwaargewonde te betreuren. Op het perceel Putterstraat 13, nabij den Adelaarsweg, viel een brandbom, wel ke dit huis geheel vernielde. Hierbij zijn vier ernstig en zes lichtgewoixden geval len. In de Maanstraat, de Vegastraat en op den Meteorenweg liepen talrijke hui zen ernstige schade op. In totaal waren in Amsterdam-Uoord omstreeks negen uur vanochtend zes dooden, tien ernstig ge wonden en vijfentwintig lichtgewonden ge teld. Men vi-eest echter, dat enkele van de ernstig gewonden het leven niet zul len behouden. Bovendien worden nog ver- scheidexx menschen vermist. Het aantal staat echter xxog niet vast. De bominslagen in West hebben vooral de omge" g van het Hoofddoi'pplein ge troffen. Een projectiel is L. het perceel Stolwijkstraat 22 aan de voox-zijde schuin in het huis geslagen en heeft daarbij den voorgevel e-. vrijwel het geheele interieur weggeslagen. Hier vallen een doode en een zwaargewonde te betreuren, terwijl vermoedelijk drie personen worden ver mist. In de Pieter Gijzenbx'ugstraat heeft een projectiel een vrouw getroffen, die op slag gedood wérd, terwijl haar zuster lichte verwondingen aan de hc.xd opliep. In de Legmeerstraat werden enkele per sonen licht gewond. In West zijn dus volgens de ge gevens, welke men omstreeks negen uur vanochtend in zijn bezit had, twee dooden, vijf ernstig- en zes lichtge wonden, tenvijl waarschijnlijk drie pex'sonen worden vermist. Ook bij deze ernstig gewonden zijn er enkele, die in levensgevaar verkeeren. Brandbommen veroorzaakten nog een feilen brand in een opslagplaats van ple- ziez-vaartuigjes, aan het Jollenpad. De loods brandde geheel uit en talrijke roei bootjes gingen verlox'en. Tot ver in den omtrek waar de explosies van de bominslagen zijn geweest, zijn de ruiten vernield en op sommige plaatsen vormen de glasscherven een centimeter dikke laag op voetpaden en rijwegen. Wijd en zijd ligt het puin verspreid. Ook bommen op Den Helder. Gisteravond en vannacht hebben Engel sche vliegers ook verschillende bommen boven Den Helder uitgeworpen, welke groote schade aanrichtten. Voltreffers kwa men terecht op een muziekhandel aan den Kanaalweg en op een vischwinkel in de Spoorstraat. Er zijn geen slachtoffers. Bommen op Wassenaar. Gisternacht zijn iix het duingebied van de gemeente Wassenaar Engelsche bommen neergekomen, die bijna geen schade hebben aangericht. Een kleine boschbrand, die was ontstaan, is snel gebluscht. DE BOMAANVAL OP ROTTERDAM. Het onderzoek van de Rotterdamsche po litie heeft thans aan het licht gebracht, dat het bij den Britschen vliegeraanval op den Hofdijk en naaste omgeving te Rotterdam omgekomen meisje was de 19-jarige xne- jixffx-ouw A. Geurts, gewoond hebbende te Zevenaar, die bij haar oom aan den Hofdijk logeerde. In totaal heeft de geneeskundige dienst der gemeente ongeveer acht slachtoffers van rondvliegende scherven verbonden, die echter geen van allen in een ziekenhuis be hoefden te worden opgenomen. De represailles wegens interneering van Duitschers in Indië. ER ZULLEN NOG MEER ARRESTATIES VOLGEN. Het aantal personen, dat dezer dagen ter vex'gelding van de behandeling van de Duitschers in Nedei'landsch-Indië is ge ïnterneerd is tot 130 gestegen. In de ko mende weken zullen meer inteimeei-ingen plaats vinden, indien geen berichten uit Indië worden ontvangen over een wijziging in de houding van liet gouvernement al daar. Anjx Duitsche zijde heeft meri echter nog niet de hoop opgegeven, dat althans ten deele aan de Duitsche verlangens zal worden, voldaan doordat in de behandeling der Duitschers een aanmerkelijke verzach ting zal worden gebracht Het lot van de personen, die thans voor interneering vreezen, hangt dan ook van het Indische gouvernement af. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 1000,— 2576 4131 6102 15631 400,— 3678 15632 24438 200,— 3429 10991 11965 13499 16445 100,— 2507 8018 8110 10287 12596 15053 15689 15905 16487 16624 17206 17814 22018 23710 24775.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1