Mr. Stevens uit Detroit Toenadering tusschen Rusland en Japan. STEUN AAN TSJANG-KAI-SJEK MOET WORDEN GESTAAKT. (Bijzondere correspondentie.) Nog altijd houdt de vraag, hoe Rusland op den langen duur zal reageeren op het Driemogendhedenpact, in Tokio de open bare meening bezig. Men houdt natuurlijk vast aan de hoop en de verwachting, dat de verhouding tusschen Rusland en Japan daardoor niet alleen niet slechter zal wor den, maar op den duur zelfs zal verbete ren. Deze verwachting komt algemeen tot uiting in de voornaamste Japansche bla den. Dat dit probleem de Japanners bijzon der sterk interesseert, ligt voor de hand. Immers, de houding van Rusland, die twijfelachtig blijft in weerwil van enkele persuitingen, welke weinig om het lrjf heb ben en in geen geval de Russische regee ring binden, geeft hiertoe alle aanleiding. De Japansche pers neemt een Russisch- Japansc% oriënteering in nieuwe banen als vaststaand aan. In elk geval laat zij niets na om in duidelijke taal de bereid heid van Japan in het licht te stellen om de betrekkingen tot Rusland, die in het verleden niet altijd van de hartelijkste zijn geweest, te normaliseeren en deze zelfs, waar mogelijk, in een productief kleed te steken, Ruslands geografische ligging. Het duidelijkste wordt het Russisch-Ja- pansche probleem omschreven in de „Tokio Asahi Shimboen". Of Rusland aan 't pact deelneemt, is nog onbekend, schrijft dit blad, doch het is wel zeker, dat het op zijn zachtst uitgedrukt een verzoenende neutrale houding aannemen zal tegenover de drie mogendheden Duitschland, Italië en Japan. Zijn geografische ligging met name het feit; dat Ruslands grenzen met de grenzen van minstens twee van de drie bovengenoemde landen samenkomen, zou voor Rusland een groot gevaar beteeke- nen, wanneer het pact tegen Rusland was gericht. Omgekeerd echter zou Rusland een sterk lid van het Driemogendheden- verdrag worden, wanneer zijn veiligheid werd gewaarborgd en wederzijds de be reidwilligheid bestond, om tot samenwer king te komen. De vreedzame oplossing van alle vraag stukken, die tot op het oogenblik tot span ningen hebben gevoerd tusschen Rusland en Japan, is volstrekt niet onmogelijk, zegt de „Tokio Asahi Sjimboen" en om dit te bewijzen haalt het blad een artikel aan uit de „Pravda", het bekende Russi sche blad, waaruit men een principieele be reidwilligheid van den kant van Rusland kan lezen om in dit opzicht mede te wer ken. Punt van uitgang de nieuwe orde. Bij de nieuwe oriënteering van de be trekkingen tusschen Rusland en Japan moet echter op den voorgrond staan een geheele nieuwe wereldorde en. moet de verhouding tusschen de beide landen in het .verleden geheel worden uitgeschakeld. Zoo kan er bijvoorbeeld geen sprake van zijn, dat men zooals dit onlangs van Rus sische zijde is geschied als voorberei ding tot de normaliseering van de Rus sisch-Japansche betrekkingen begint met den eisch te stellen, dat dan moet worden begonnen met het nietig verklaren van een deel der uit den oorlog tusschen Rusland en Japan stammende verdragen. Wanneer Rusland bij dezen eisch mocht blijven, dan kan Japan bijvoorbeeld met hetzelfde recht de terüggave eischen van Noord Sachalin, dat vroeger aan Japan hefeft toebehoord, merkt een ander blad, de „Hotsji Sjimboen" op. Overigens is de geheele Japansche pers het er over eens, dat, hoezeer men ook bereid moge zijn, een nieuwe oriënteering onder het oog te zien van de politieke be trekkingen tusschen het land van de Op gaande Zon en Rusland, de eisch moet worden gesteld en wel in den vorm van een conditio sine qua non dat Rusland definitief afziet van verdere ondersteuning van Tsjiang-Kai-Sjek en terugkeert tot een houding van strikte neutraliteit. Een deel der bladen stelt ook den eisch, dat de Russische strijdkrachten in het Verre Oosten zullen moeten worden ver minderd. Men ziet overigens in dergelijke eischen. door Japan gesteld, volstrekt-geen hinderpalen en wijst er met voorliefde op, dat Japan van zijn kant blijk heeft gegeven van zijn goeden wil door de benoeming van Tatekawa, die als 'n Russenvriend bekend staat tot gezant in Moskou. Japan heeft hierdooor ondubbelzinnig zijn wensch tot uitdrukking gebracht om een nieuwe basis te scheppen voor de toekomstige betrek kingen tusschen Rusland en Japan. De bevolkingsbeweging in den Wieringermeer in 1939. De statistische sectie van de stichting voor het bevolkingsonderzoek in de droog gelegde Zuiderzeepolder heeft, evenals ver leden jaar, een statistiek samengesteld van de beweging der Wieringermeerbevolking in het afgeloopen jaar. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1940 2594 mannen en 2018 vrouwen, totaal 4612. Onder die getallen zijn de bewoners van het Joodsche werkkamp begrepen. In 1939 is de eigenlijke bevolking, wier beweging alleen nagegaan is, toegenomen met 546 personen. Het geboortecijfer was 36.3 op 1000 inwoners, dat hooger is dan in 1938 (35.4), tegen 22.5 op het geheele platteland (de gezamenlijke gemeenten met minder dan 5000 inwoners). Wat de geboorte betreft, is op te mer ken, dat het groote meisjesoverschot van 1938 (75 meisjes tegen 52 jongens) plaats heeft gemaakt voor een jongensoverschot (69 meisjes tegen 78 jongens). Zooals in een kolonisatiegebied te ver wachten valt, waren vestiging en vertrek in den polder groot. Hierover het volgende: De grootste mutatie heeft steeds plaats in de leeftijdsgroep van 2029 jaar. Het aantal mannen in die groep nam door ves tiging na aftrek van vertrek toe met 120, dat der vrouwen met 70. Het zyn meest ongehuwde landarbeiders, die het reeds bestaande mannenoverschot in den polder elk jaar vergrooten. Op 1 Januari 1938 be droeg het mannenoverschot der ongehuw- den van 2040 jaar 150. Naar het beroep gesplitst, bleek de mu tatie het grootst te zijn bij de landarbei ders en bij de dienstboden. Nagegaan is verder de herkomst van de Opgave nïet-commerriede vereenigingen en stichtingen. Termijn verlengd tot 15 October. De termijn binnen Welke niet-commerci- eele vereenigingen en -stichtingen haar op gaven, welke bij in onlangs verschenen ver ordening zijn verlangd, kunnen indienen, is verlengd tot 15 October. De voor de opgave benoodigde fox-mulieren moeten ter stond worden aangevraagd bij de procu reurs-generaal, die opdracht hebben ont vangen ook op mondelinge aanvragen de formulieren uit te reiken. Den vereenigingen, waaromtrent twijfel bestaat of aanmelding noodig is, wordt aangeraden in ieder geval de aanmelding te verrichten. Indien dit ten onrechte ge schied is zal haar dit door den procureur- generaal worden bericht. De ingevulde formulieren moeten bij dezeldfe instantie als waar zij verkrijgbaar werden gesteld, d.w.z. bij de procureus- generaal, worden ingeleverd. Derhalve niet bij het centrale kantoor van den commis saris voor de vereenigingen en stichtingen in Den Haag. gevestigden. Evenals in vorige jaren lever de Noord-Holland weder het grootste aan tal (232), daarna volgde Friesland met 114, Groningen met 95, Zeeland met 76 en Gel derland met 66. In veel sterkere mate dan in 1938 kee- ren zij, die den polder verlaten, terug naar hun vroegere woonplaats en wel 48 van de vertrokken mannen en 31 van de vrouwen. Vooral zij, die het slechts kort in de nieuwe omgeving hebben uitgehouden, zoeken hun vorige woonplaats weer op. De Nederlandsche veevoeder- positie. Het winnen van voederwaarde by gelykbiyvenden veestapel» In het Landbouwkundig Tijdschrift pu bliceert ir. W. Stehouwer enkele beschou wingen over de Nederlandsche veevoeder positie, waarbij hij zich baseert op de- ge gevens van verteerbaar ruw eiwiten de voor den veestapel aanwezige zetmeel- waarde in 1938. Het gaat hier om het opheffen of ver minderen van het tekort van 31 ver teerbaar ruw eiwit en 26 van de zet- meelwaarde, resp. 300 en 1400 millioen k.g., berekend naar de eigen productie. De vermindering van de voederbehoefte van 300 millioen k.g. verteerbaar ruw eiwit per jaar, zou kunnen worden be reikt door een beperking van den huidi- gen veestapel, zoodat 20 van het hui dige aantal kippen, 40 van het aantal varkens en 89 van het rundvee over blijft. Ir. Stehouwer acht deze methode echter minder gewenscht en gaat dan na welke resultaten te bereiken zijn,' wanneer bij ge- lijkblijvenden veestapel wordt getracht, zooveel mogelijk voederwaarde te winnen. In de eerste plaats noemt hij de uitbrei ding van de productie van gedroogd gras, waarvan het gemiddelde verteerbaar ruw eiwitgehalte is te stellen op ongeveer 15 bij een zetmeelwaarde van 60 k 70 Ir. Stehouwer berekent dat de 44 in Neder land in gebruik zijnde grasdrogers met een capaciteit van 150 kilogram gedroogd gras per uur bij 2400 bedryfsuren per jaar 2,5 millioen k.g. verteerbaar ruw eiwit leveren. Dit is nog niet 1 van het voor ons land aanwezige tekort. Zou men het tekort op deze wijze willen wegwerken, dan zouden daarvoor ruim 5000 enkelvou dige drogers, benevens 200.000 ha. gras land noodig zijn. Deze 200.000 h.a. worden dan aan de normale pf-oductie, waarbij ca. 125 millioen k.g. verteerbaar ruw eiwit voortgebracht wordt, onttrokken. Het ba tig saldo bedraagt dan nog 175 millioen k.g. verteerbaar ruw eiwit. Ir. Stehouwer vindt het noodzakelijk het aantal grasdro gers aanzienlijk uit te breiden, waarbij hij er op aandringt drogers met grooter ca paciteit te bouwerij waarin ook andere producten, bijv. klavers, lucerne en évën- tueel daarvoor in aanmerking komende ruwvoeders gedroogd kunnen worden, zoo dat de droger tot later in den herfst zal kunnen doorwerken, waardoor de kosten per uur omlaag gaan. Als verdere maatregelen noemt ir. Ste houwer het meer toepassen van het om- weidingssysteem, inkuilen met Finsch zuur en een wijziging van het bouwplan, mede met het oog op de menschelijke voe ding. Beschikking voor de verdeeling van levertraan op komst. Binnenkort is een beschikking te ver wachten, die ten doel heeft de levertraan op de juiste wijze te verdeelen, meldt de Tel. De' voorraadpositie van levertraan is van dien aard, dat hetniet-medisch gebruik, zooals tot nog toe veel voorkwam, niet meer verantwoord is. De toepassing zal beperkt moeten worden tot het inderdaad noodzakelijke. Daartoe zal het in het ver volg de medicus zijn, die beoordeelt of het gebruik van levertraan noodig is. CONCENTRATIE IN VLAANDEREN. Het Vlaamsch nationaal vrouwenverbond en de Dietsche bond voor vrouwen hebben zich samengesmolten in één organisatie, onder den naam van Dietsche vrouwen bond. Naast de kernen van de samenge smolten organisaties zal- de Dietsche vrou wenbond worden uitgebreid óver het gehee le Ne,derlandsche taalgebied. De Dietsche vrouwenbond heeft tot taak de jonge moe ders en de vrouwelijke jeugd te vormen tot nationaal bewuste volksgenooten, die be kwaam en waardig naast den man haar eigen taak zullen vervullen en den weder opbouw van een nieuwe wereldorde zullen dragen. Ook op het gebied van de jeugd beweging is in beginsel een concentratie van Vlaamsche krachten tot stand ge bracht. Opgewekte han?*?' op de Amsterdamsche beurs. De kooplust die zich ten opzichte van de effectenbeurs eenige dagen schuil had ge houden, kwam gisteren met onverminder de kracht weer opzetten. Voor verschillen de fondsen bestond goede vraag, en daar bij ontwikkelde zich een opgewekte handel. Er was niet voldoende materiaal aan de markt om de gegadigden tot het bestaande koerspeil tevreden te kunnen stellen met het gevolg, dat onder beurstijd in een snel tempo een opgaande lijn werd gevolgd en verscheidene aandelen in korten tijd een aanzienlijke koerswinst maakten. Wel trad middenbeurs een kleine adempauze in, doch behoudens enkele uitzonderingen bleven de hoogste koersen gehandhaafd. Alcu's had den zich aanvankelijk weer van de hegemo nie meester gemaakt. De animo, die zich eergisteren later op den dag voor de Phi- lipsaandeelen openbaarde, was gisteren nog niet geluwd Ook Unilevers werden nog druk verhandeld. Tot aan het einde toe bleven de toonaangevende industrieelen een flinke affaire te aanschouwen geven. Diverse minder courante industriepapieren werden hooger genoteerd. De aandacht werd ver? volgens getrokken door de scheepvaart rubriek. Van de petroleumfondsen werden olie's op bescheiden voet verhandeld. De stemming was echter gedecideerd vast. De affaire in cultuurfondsen was van geringen omvang. Suikeraandeélen waren desniette min goed gedisponeerd. In rubberaandeelen was weinig te doen. Diverse minder cou rante soorten werden hooger genoteerd. De tabakken hadden een rustig verloop. De beleggingsafdeeling was kalm voor de Nederlandsche staatspapieren. De koersen waren niet veel veranderd. De prysbewe- ging was eenigszins onregelmatig. De Amerikaansclie markt was stil en had een traag voorkomen. In overeenstem ming met Wallstreet werd over het alge meen op een lichtelijk verlaagd peil ver handeld. Bataafsche Petr. Mjj. Obl. 3% 8281% A Amsterdamsche Bank 110 120 A. Ned. Gist- en Spiritusfabriek 393 398 A K.M. De Schelde N.B. 61% 62% A Houthandel Alberts 96 96 C Kans. City South 5% 5% C Union Pac Rr. 72 Ned. Ie lng. 1940 4 99% 100 Ned. 2e lng 1940 4 97 97 Ned. met bel. fac. 1940 4 99% 100 Ned. k 1000 '38 (33 88% 88%—% Indië a 1000 1937 3 84% 84% A Koloniale Bank 148% 150 A Ned. Ind. Handelsb. 110 115 C Ned. Handel My. 92 94% A Van Berkels Pat. 55 57% C Calvé Delft 85 89 A Lever Bros en Unil. 133% 13439 A Philips Gloeil. 181% 190%— 98% C Am. Car. Foundry 23 21%22% C Anaconda Copper 21% 20%21% C Bethlehem Steel 66% 66—65% C General Motor 40% 40% C Kennec, Copper 28% 27% C North Am. Aviation 14% 13% C Rep. Steel 16% 16%—15% C Un. States Steel 48% 47—% C North Am. Cy. 15% A Kon. Petr. Mij. 227% 230—38% C Contin. Oil Cy. 15% 15% C Philips Petrol. 27% 26% C Shell Union 8 7%—8 C Tide Water Ass. Oil. 7% 7%—% A Ned. Scheepv. Unie 137% 139%—44 A Handelsver. A'dam 369 37077 A Ned. Ind. Suiker U. 198% 200 A D.eli Batavia M!ij. 135% 13937 C Deli Mij. 1000 191% 192—96% A Senembah Mij. 159 15962 C Pennsylv. Rr. 17% 17% A South Railway 11 11 C Amsterdam Rubb. 197 2Q103 A Deli Bat. Rubb. Mij. 144% 146 A Serbadjadi Sum Rubb. 88 90 De petroleumdistributie. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 October tot en met Zondag 10 Novem ber a.s. de met „periode A" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoe ve van hen; die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. De iegerberichten van gisteren. HET DUITSCHE: Bet opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Sterke formaties gevechtsvliegers heb ben Maandag bij hun vergeldingsaanvallen op Londen talrijke bomtreffers van zwaar kaliber op spoorwegcomplexen ten Westen van de bocht in de Theems, alsrpede op de Commercial- en de West-India docks ge plaatst. Hierbij onderscheidden zich vooral de lichte bommenwerpers van den gene- raal-veldmaarschallt Kesselring. In Zuid- Engeland werden wapenfabrieken en voor de oorlogvoering belangrijke doelen kracht dadig gebombardeerd. Ook tijdens den ge- heelen nacht bestookten gevechtsvliegtui gen zonder ophouden verkeerswerken, on dernemingen der bevoorrading en andere doelen in de Britsche hoofdstad met 'bom men van midden en zwaar kaliber. Talrijke branden in het stadgebied waren het ge volg. Tijdens nachtelijke aanvallen .op Manchester, Liverpool en Edinburgh kon bijzondere zware schade als gevolg van brand woïden waargenomen. Men ging voort met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Gisternacht vlogen Britsche vliegtuigen via verscheidene plaatsen naar Duitsch land; Het voornaamste doel van hun aan val was Berlijn. Door afweermaatregelen gelukte het de meeste toestellen te ver drijven, terwijl een deel de rijkshoofdstad bereikte. Bommen vielen weer op verschei dene ziekenhuizen, voorts op woonhuizen, opslagplaatsen en spoox-lynen en richtten op eenige plaatsen materieels schade aan. Onder de bevolking zyn talrijke dooden en gewonden te betreuren. Twee Britsche vliegtuigen werden tijdens hun vlucht naar de rijkshoofdstad door luchtdoelartil- lerie neergeschoten. In totaal vex'loor de vijand Maandag 32 vliegtuigen Dertien eigen toestellen worden vexvnist. HET ITALIAANSCHE. In zyn weex-machtsbex-icht no. 123 maakt het opperbevel van de Italiaansche weer macht het volgende bekend Een van onze duikbooten heeft een En- gelsch patrouillevaartuig tot zinken ge bracht. In het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee is een van onze koop vaardijschepen van 1800 ton getorpedeerd. In Oost-Afi'ika is een botsing tusschen voox-posten te El Katcelo (Kenya) in ons voordeel geëindigd. De vyand is op de vlucht gedreven en heeft gevoelige ver liezen geleden. In de Roode Zee heeft een van onze luchtformaties opnieuw een reeds op den vorigen dag aangevallen convooi met bommen bestookt. Andere vliegtuigen hebben het radiostation van Oeadi Joesoef ten Noordoosten van Ghedaref gebombax-- deerd, alsmede vijandelijke afdeelingen in de buurt van de grens van den beneden- Soedan. Al onze vliegtuigen zyn op hun bases teruggekeerd. Gedemobiliseerde!) en de Ziektewet. Er doen zich gevallen voor, dat gedemo- biliseerden, die wegens ziekte welke ziekte echter niet de reden vormde of vormt tot hun ontslag uit militairen dienst niet of nog niet in burgerdienst zijn overgegaan of kunnen overgaan, ofschoon hun door werkgevers arbeid is toegezegd. Op zieken- gelduitkeering kunnen dergelijke gedemo- biliseei'den evenmin aanspraak laten gelden noch uit hoofde van de toegezegde betrek kingen, noch krachtens vroegere verzeke ringen. Teneinde nu in deze leemte te voorzien, heeft het bestuur van de Fede ratie van bedrijfsvereenigingen volgens do N.R.Crt. besloten art. 55 van de Ziektewet óp voormelde gevallen zoo toe te passen, dat de periode van militairen dienst als niet-verzekerd tijdvak wordt verwaarloosd, te meer, nu gebleken is, dat ook de Raden van Arbeid dat standpunt iixnemen. Dat beteekent, dat de demobiliseerden, die binnen één maand, resp. 8 dagen na de mobilisatie wegens ziekte niet kunnen wer ken, aanspraak kunnen maken op zieken geld, indien zy in de twee maanden, voor afgaande aan hun opkomst-in militairen dienst, onafgebroken verzekerd zijn ge weest. Den aangesloten bedrijfsvereenigin gen is geadviseex'din voi'enomschreven zin medewerking te vex-leenen. DOOR R. ARDEN. 10)'. Het hoofdkantoor van de maatschappij in New York telegrafeerde, dat men noch in New York, noch ergens anders, iets van zijn bestaan afwist. Bij de politie had men evenwel bevestiging gekregen, dat Gx'izzard's pas behoorlijk in orde was. Meer had men niet te weten kunnen komen. Sherman vloekte, toen hij dat las. De pas behoorlijk in orde, maar verder wist men van den man niets. Waren die kerels daar dan gek? Voordat ze hem een pas gaven, moesten ze toch eerst vaststellen, dat de vent werkelijk Grizzard heette, dat hij behoox-lyk geboren was, als zoon en kleinzoon van een Grizzard! Eigenlijk wist hij nu, dank zei de ongehoorde slod- dervosserij van de New Yorksche politie, evenveel als tevoren, 'namelijk heelemaal niets. Sherman besloot opnieuw kx*rjgsraad te houden. De officieren kwamen weer bij hem en gingen weer zitten om de ronde aan de vloer vastgeschroefde tafel. Sher man bracht verslag uit van den iixhoud der ontvangen telegrammen en wilde daarop graag de meening van de heeren vernemen. Maar de beide heeren toonden heel duidelijk, dat zy in dit geval geen verantwoording op zich wilden nemen. Sherman schold en ging te keer, toen hy dat merkte, maar het schelden hielp niets, Sherman moest desondanks z^n beslissingen alleen nemen. Hij besloot daarop zeer diplomatiek te handelen, Grizzard by hem te laten komen, hem de verdenking in het gezicht te slingeren en hem mee te deelen, dat hy in geen en kele haven han land mocht gaan. „Zonder dat het in de gaten loopt," zei de kapitein, neem ik Grizzard tot New York mee, dan breng ik rapport uit 'en de politie moet dan maar zien, wat ze ervan trecht brengt!" „Wettelijk," zei een van de officieren, „is het misschien niet de juiste weg!" Kapitein Sherman antwoordde daarop, dat hij maling had aan de wet en dat de goede naam van de „Santa Barbara" het voornaamste was. En de goede naam van de maatschappij, die het niet zou kunnen verdragen, dat er officieel moordenaars aan boord zouden zijn. Wat zou de op sensatie beluste New Yorksche pers er wel van maken, als die de lucht ervan in haar grooten neus kreeg? Nooit zou hij zijn mooie schip door de smerige drukinkt van deze kerels laten besmeuren en nu was het uit! Hy vex-zocht nu, Grizzard by hem te brengen, en verder moesten de officieren de stewards en de equipage ervan op de hoogte brengen, dat Griz zard noch in Capablanca, noch in een van de andere Afrikaansche havens, van boord mocht. Zoo!" „Ik wasch mijn handen, in onschuld," zei een van de beide officieren, weliswaar buiten gehoorsafstand van den kapitein. „Als dat maar niet met een reuzenschan- daal afloopt!" De andere, die al iets ouder was en die al driemaal op de nominatie voor ka pitein had gestaan, maar driemaal op het laatste oogenblik door een ander was voorbijgestreefd, glimlachte maar een beetje, want hy dacht eraan, dat de com mandobrug van de „Sant Barbara" dan misschien van een anderen kapitein zou moeten worden voorzien. HOOFDSTUK VU. Jim Grizzard behoorde niet tot het legioen van de gewone burgers. Grizzard had slechts twee oogen, maar desondanks zag hy meestal meer dan de gewone men- schen. Hij had een normaal reukorgaan desondanks rook hy de dikke lucht eigen lijk al, voordat zy dik was. Hij had ook vele aanwendsels, die aan brave burgers vreemd zijn: hij droeg altijd twee revol- vers bij zich. Niemand wist het, niemand kon het weten, want Grizzard droeg de wapens zoo goed onder zijn jas verborgen, dat niemand er ook maar eenig vermoeden van kon hebben. Wanneer Grizzard 's avonds bij een open raam van het px'o- menadedek naar buiten leunde, dan deed hij dat vol waakzaamheid. Hij was maar een paar oogenblikken in den aanblik van de zee verdiept, dan draaide hij zich meestal tamelijk snel om, als vreesde hij, dat .emand achter zyn rug iets zou kunnen uithalen. Wanneer Grizzard 's nachts in zijn hut kwam, haalde hy allerwonderlijkste kunsten uit hij draaide het slot om, stiet de deur open, doch bleef buiten staan en bekeek dan een tijdje het interieur van zijn verblyf. Tenslotte trad hij dan voorzichtig binnen. Hy scheen zyn leven lang slechts omgang met moordenaars gehad te hebben en hy beschouwde alles met groot wantrouwen. Zijn geheele wezen scheen slechts op ge welddaden ingesteld te zijn. Des morgens, vóór het ontbyt, ging hy naar de turn zaal en bokste daar een paar ronden. Dan ging hij naar de schietbaan, die aan de turnzaal grensde. Hier schoot hij een half uur lang met een pistool van klein kaliber op de bewegelijke schyf. Van de tien schoten trof hy zevenmaal doel, hetgeen den neger, die in de schietbaan dienst deed, respect inboezemde, Grizzard had namelijk een bijzondere methode: hij mikte niet, doch hy hief het wapen bliksem snel op en drukte af. Wanneer hij ook zoo zeker was, als het meenens was, dan had zyn tegenstander weinig kans tegen hem. Grizzard zat juist in de bibliotheek, toen de steward hem de boodschap bracht, dat de kapitein hem wilde spreken. Hjj lachte spottend, stak de gedichten van Byron, waarin hij zat te lezen, in zijn zak, en begaf zich naar de kapiteinshut. Toen hy daar tegenover Sherman stond en den dreigenden blik zag, waarmee de kapitein hem monsterde, veranderde de glimlach op zijn gezicht in een grijns. „Hallo, is er iets nieuws?" „Jazeker, veel nieuws," antwoordde de brave zeeman, die tegenover zooveel driest heid bijna zijn moreele evenwicht ver loor. „Gaat u zitten." Grizzard ging zitten. „Er zijn," begon Sherman streng, „in de zaak-Norton verdachte omstandig heden naar voren gekomen, mynheer.'" „Mooi," zei Grizzard, „ik ben benieuwd! Wat is er naar voren gekomen?" „Een oogenblik," viel de kapitein uit. „Ik stel voopop, dat ik me iedere meening voorbehoud. Ik laat het aan de bevoegde instanties over, de zaak tot klaarheid te brengen. De verdenking richt zich tegen u!" Sherman hield even op, om te zien welke uitwerking zijn woorden hadden. Misdadigers plegen namelyk, zooals be kend in elkaar te storten, te verbleeken, of ze beginnen te beven. Welnu, de kapi tein werd teleux-gesteld. Grizzard stortte niet in elkaar, zijn gezicht verloor zijn ge zonde kleur niet, noch kon er van eenig beven sprake zijn. Hy lachte. x „Schitterend J Nu ben ik het geweest Men heeft my waarschijnlijk gezien, tex-- wyl ik den armen Norton overboord wierp 1 Hoe bent u tot die conclusie ge komen, kapitein „Ik heb geen zin om grapjes te maken," antwoordde de kapitein. „Zooals gezegd, de feiten spreken tegen u. Wanneer we in New York komen, wordt de zaak uit gezocht. Tot zoodanig verbied ik u, het schip te verlaten. Wanneer u het toch probeert, laat ik u opsluiten. Gedraagt u zjch maar liever rustig, dat is het beste voor u. Ik heb een hekel aan schandalen." „Ik ook," merkte Grizzard op. „Ik zal eclxter, als ik het noodig vind, het schip toch vex'laten!" „U bent gewaarschuwd!" Kapitein Shei'man stond op. „Ik beschouw ons on derhoud als geëindigd." „All right." Ook Grizzard stond op. „We spreken elkaar over deze zaak nog wel nadex', kapitein!" „Niet dat ik weet," zei Sherman. Grizzard aarzelde nog steeds bij het weggaan. „U kunt me een plezier doen, kapitein. Geeft u me een tip, aan wien ik deze be schuldiging te danken heb! Ik heb er wel eenig Idee van, maar ik zou graag zeker heid willen hebben." „Om dien ander dan ook nog in zee te laten vallen Sherman schudde krach tig zijn hoofd. „Dat is absoluut uitgeslo ten. Uhebt een plaatsbewijs gekocht tot New York en ik moet u verzoeken, tot New York geduld te hebben. Daar zal alles wel worden opgehelderd." Grizzard trad plotseling dicht op den kapitein toe. „Zal ik u eens wat zeggen?" „Gaat uw gang," zei Sherman rustig. Maar Grizzard trok zyn schouders op en deed een pas terug. „Het heeft geen zin, het heeft dan -net zoo goed nog tyd! Goeden dag!" Daarop ging hy heen. „En dat moet my overkomen", dacht de kapitein woedend. „Nou net op de „Santa Barbara" moeten die vervloekte gangsters hun zaakje uitvechten! Vervloekt noch aan toe (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6