STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes. STADSNIEUWS Vlissingen. Credieten voor herstel of wederopbouw. Van door oorlogsgeweld getroffen gebouwde eigendommen. Welke mogelijkheden bestaan om panden te herstellen of te herbouwen. Voor meerderen een mogelijkheid om thans reeds panden te her stellen of weder op te bouwen. Zooals thans wel algemeen hekend is, ligt het in de bedoeling den herbouw van onze stad althans voor wat het centrum betreft te doen geschieden aan de hand van het nieuwe stratenplan, zoodra dit zal zijn vastgesteld. Met het herstellen of wederopbouw van panden gelegen aan straten die in ligging- of breedte geen wijziging ondergaan, be hoeft evenwel op de vaststelling van dit plan niet gewacht te worden. Na de als altijd vereischte bouwvergunning van Bur gemeester en Wethouders en de thans wanneer de kosten meer dan 500.be- loopen vereischte toestemming van oe Regeeringscommissaris voor den Wederop bouw, kan met herstel of opbouw van die panden onmiddelijk een aanvang worden gemaakt. Hoe komt men aan de noodige credieten Verschillende eigenaren van perceelen die voor onmiddellijk herstel of directe ver nieuwing in aanmerking komen, en die zelf een en ander niet kunnen bekostigen, zullen nu vragen hoe men aan de daar voor benoodigde gelden kan komen? Daar toe zijn thans verscheidene mogelijkheden aanwezig, die hieronder nader worden om schreven. Beschadigde woningen. 1. Indien de kosten van herstel van een door oorlogsgeweld getroffen pand niet meer dan 100.bedragen, kan men zoo noodig, d.w.z. als men het niet zelf kan betalen, een bijdrage vragen aan het Provinciaal Zeeuwsch Comité voor Hulp en herstel, door bemiddeling van het Middelburgsch Hulpcomité, Lange Singel straat. 2. Indien de kosten van herstel meer dan 100.en niet meer dan 500.be dragen, kunnen credieten worden verleend door de „Stichting Zeeland 1940" (adres: Provinciale Griffie, Koepoortstraat); 3. Indien, de kosten van herstel meer dan 500.bedragen, kan in bijzondere gevallen, wanneer de financieele toestand van den belanghebbende daartoe aanleiding geeft, door den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw, vooruitloopende op de schatting door de Schade-enquêtecom missie, crediet worden verstrekt. (Inlich tingen hierover op de tijd/Secretarie, Mo lenwater) Verwoeste woningen. 4. Indien de woning geheel verwoest is en deze geen grooteren inhoud had dan 450 m3, kan voornoemde Regeeringscom missaris, vooruitloopende op de schatting door de Schade-enquêtecommissie, de ver koopwaarde van het betrokken perceel per 9 Mei 1940 vaststellen en aan de betrok kenen 80 van deze waarde als voor schot op de tegemoetkoming in de schade uitkeeren, met dien verstande dat het voorschot voorshands niet hooger zal kun nen zijn dan 80 van 10.000,of 8000.—. Aan diegenen die financieel niet in staat zijn het overblijvende deel zelf te financie ren en die geen hulp van derden kunnen krijgen, kan. het verschil tusschen het voorschot en de kosten voor nieuwbouw onder hypothécair verband tegen een rente van 4 worden geleend. Isa vaststelling der tegemoetkoming in de oorlogsschade zal het bedrag, waarmede deze tegemoet koming het gegeven voorschot eventueel overtreft, op de leenihg in mindering wor den gebracht, terwijl de rest als hypo theek op het pand kan blijven rusten. In dien de financieele positie van den be langhebbende daartoe aanleiding geeft, kan een deel van de hypotheek renteloos wor den verstrekt. (Inlichtingen hierover even eens op de tijdelijke Secretarie, Molen water) 5. Indien het gebouw geheel verwoest is, en, de bedrijfsruimte niet medegere- kend, buitenwerks gemeten boven den be- ganen grondvloer, een inhoud heeft van meer dan 450 m3 (de grootere panden dus) kan een bouwcrediet worden verleend door de „Stichting Zqeland 1940" (adres als onder 2. aangegeven). Deze 5 mogelijkheden om het' den eige naren financieel mogelijk te maken hun beschadigde of verwoeste panden, gelegen langs straten waarvan de aangelegen gron den niet woidén onteigend, te herstellen of op te bouwen zijn nog te weinig, alge meen bekend, zoodat het nuttig leek ze in bovenstaande volgorde nog eens ter open bare kennis te brengen. Hoewel enkelen van bovenstaande mo gelijkheden gebruik hebben gemaakt, kon dat aantal veel grooter zijn. Laat men thans van deze aangeboden hulp gebruik maken. Wanneer het nieuwe stratenplan zal zijn vastgesteld, tot verka veling der voor onteigening in aanmerking komende gronden is overgegaan, en met den wederopbouw van de „binnenstad" kan worden begonnen zal naar wij mogen verwachten er zooveel gebouwd worden, lat het wenschelijk is om thans tot her stel of opbouw van de andere panden waarvoor dit nu mogelijk is, over te gaan. eBtrokkenen kunnen, zooals boven ge schetst, daarvoor noodzakelijke financieele hulp krijgen. Wenscht men voor herstel of opbouw nog nadere inlichtingen, het gemeentebestuur is gaarne bereid die te geven, Winterkleeding. Gisteren is weer een 60-tal personen bij het kleedingcomité op de bovenverdieping van het tijdelijk gemeentehuis geweest voor het in ontvangst nemen vnn een bewijs tot aankoop van een mantel of jas zulks tegen inlevering van een ander kleedingstuk of een deken. OVERTREDING /ARBEIDSWET. Gisteren werd tegen een bakker proces verbaal opgemaakt inzake overtreding- van de Arbeidswet. De bakker liet een zijner knechts op diens vrijen middag werken. AUTO'S NA ZONSONDERGANG OP DEN OPENBAREN- WEG GEPARKEERD. Vier bestuurders van vrachtauto's kre gen gisteren een bekeuring omdat zij hun wagens tusschen zonsondergang en zons opgang op den openbaren weg geparkeerd hadden. DRIE OVERTREDINGEN. Een wielrijder werd bekeurd omdat hg zich schuldig maakte aan niet minder dan 3 strafbare feiten. Hg was n.l. niet in het bezit van een geldig rijwielmerk, reed met meer dan 2 personen naast elkaar en kon geen iden titeitskaart vertoonen. Kerknieuws Ds. F. STAAL Pzn f. In den ouderdom van 77 jaar is te Was senaar onverwachts overleden ds. F. Staal Pzn., em. predikant van de Geref. Kerk van Colijnsplaat en in vroegere ja ren een vooraanstaand figuur in het Ge ref. kerkelijke leven in de provincie Zee land. Franciscus Staal werd 28 April 1863 te Kapelle (Z.) geboren, waar zijn vader even eens een bekend figuur was, die bij her haling lid was van de Part. synode van Zeeland en van de Generale synode. Na eerst eenige jaren in het bakkersbedrijf van zijn vader werkzaam te zijn geweest, werd op 21-jarigen leeftijd de studie voor het predikambt ter hand genomen. Aan de Theol. Hoogeschool te Kampen ontving de overledene zijn opleiding, waar hij in 1891 candidaat werd. 29 Nov. van dat jaar be vestigde wijlen ds. J. N. Lindeboom van Zutphen hem te GeesterenGelselaar in zijn eerste gemeente. 30 Juni 1895 verbond ds. Staal zich aan de kerk te Colijnsplaat. Ds. Staal heeft in Zeeland tal van func ties bekleedt. Zoo was hij vele jaren in de classis Zierikzee kerkvisitator en depu- taat voor de regeling der examina alsmede voor de Zending. Meer dan 25 jaar vaar digde de classis hem af naar de Part. synode van Zeeland, waar hij meermalen deel uitmaakte van het moderamen. Op het terrein van het vereenigingsleven was ds. Staal evenmin een onbekendè. Zoo was hij vele 'jaren voorzitter van de ver- eeniging Chr. Onderwijs en verrees onder z(jn leiding in 1905 een Chr. school te Co lijnsplaat. Ook bekleedde hij eenige jaren het voorzitterschap der A.R. kiesvereeni- ging in zijn woonplaats. Van de Zeeuwsche predikantenconferentie was ds. Staal voor zitter. Vele jaren is ds. Staal ook mede werker geweest aan de Zeeuwsche kerk bode waarin tal van meditaties van zijn hand verschenen zijn. HET VERRAAD. Na een complot. Een bekende stadgenoote ontving vo rige week een brief waarin haar aange maand werd een bedrag van 100 op een aangegeven tijdstip en op een bepaalde plaats in het „laantje van Westdorp'' te deponeeren. Dit is het smalle met knot- willigen omzoomde pad, dat achter het Ziekenhuis St. Joanna heen loopt. Bijge voegd was de opmerking, dat de adressan te, zoo ze ruchtbaarheid aan het geval gaf, of aan de opdracht niet voldeed, het vol gende zou wachtenEn wat haar te wachten stond was voorgesteld door een doodskop en twee gekruiste doodsbeen deren. Het geheel maakte den indruk een kwa jongensstreek te zijn en eenige dagen later bleek inderdaad, dat het een „com plot" was van twee knapen, van tien en twaalf jaar, dat door een derde, die er m'ede bekend was, aan de politie ver raden werd. De beide jeugdige „afpersers" kregen op het politiebureau een ernstige beris ping. DE KLEINE KERKSTRAAT. Nieuwe slachtoffers. Nadat, ruim een maand geleden, bijzon der toezicht was gehouden op het éénrich tingsverkeer in de Kleine Kerkstraat, en er een flink aantal bekeuringen waren gevallen, ging het geruimen tijd beter. Men bleek geschrokken te zjjn. Maar men schijnt intusschen van den schrik beko men te zijn, want gisteren moesten weer de dames J. van B. te Goes, K. K. te Wolphaartsdijk en de heer F. van D. te Goes verbaliseerd worden wegens het rij den in verboden richting door dit be ruchte straatje. ADMINISTRATEUR V.V.Z.B. Naar wij vernemen is in de vacature van administrateur der Veilingsvereeni- ging „Zuid-Beveland", ontstaan door het overlijden van - den heer C. A. Duvekot, gisteren door het bestuur voorloopig als tijdelijk administrateur benoemd de heer J. C. Cornelissen, thans boekhouder ten kantore der veiling. HET RIOLEERINGSPLAN. Ontwerp gereed. Ten kantore van Gemeentewerken is het - rioleeringsplan gereed gekomen en reeds door een van lioogerhand aange wezen deskundige op dit gebied beoor deeld en geheel als opgemaakt goedge keurd- Thans zullen nog andere voorbe reidende maatregelen, als financiering, wijze van uitvoerirtg, enz moeten worden getroffen, waarna Goes dan haar nieuwe rioleering zal krijgen. Naar reeds eerder gemeld zal, met het oog op het jaarge tijde, echter pas in het volgende voor jaar aan de uitvoering kunnen worden begonnen. DE OPENBARE LEESZAAL IS WEER GEOPEND. /- Vandaag opent de Openbare Leeszaal en Bibliotheek haar deuren weer voor het publiek. Het zijn echter andere deuren, want, zooals men weet, moesten de apar- tementen in het Weeshuis aan de Badhuis straat worden verlaten. De leeszaal heeft echter de beschikking gekregen over twee lokaliteiten in het Christelijk Militair Tehuis. Daar zijn, dank zij veler medewerking, in korten tijd de boeken weer in kas ten gerijd en kon de aankleeding worden voltooid. Want wel heeft men hier te doen met een noodoplossing, hoezeer men van den nood een deugd heeft gemaakt toont het interieur van de „nieuwe" leeszaal. Uitlëenbureau en leeszaal hebben eén ge- meenschappelijlten ingang, waardoor het overzicht aanzienljjlc is vergemakkelijkt. Wat de uitleen betreft, de ruimte is hier alleszins voldoende, terwijl bovendien de kasten zoo z(jn geplaatst, dat de bezoekers zich zelf op hun keuze kunnen oriënteeren. De leeszaal zelf is wat beperkter van pro portie hier moesten leestafel en studie tafels in een weliswaai ruim, maar voor het doel niettemin bescheiden ruimte wor den ondergebracht. De bezoekers zullen zich echter weten te behelpen en allen zullen het waardeeren, dat het leeszaalbestuur een groote activiteit aan den dag heeft gelegd. De boekenliefhebbers kunnen weer terecht en zij zullen dit, nu de lange win teravonden aanstaande zrjn, zeker dubbel op prijs weten te stellen. In dit verband mag zeker ook nog de aandacht worden gevestigd op de kinderbibliotheek, waar voor een groote belangstelling gerecht vaardigd is. De leeszaal is weer open en wij vertrou wen, dat velen ook nu den weg naar het nieuwe home zullen vinden. Wij wenschen de directrice met haar staf de volle be langstelling van lezend Vlissingen toe. De leeszaal is die belangstelling alleszins waard, het goede boek zeker DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling, alhier stonden Maandag als werkzoekenden ingeschreven Mannen 3 drukkers, 3 grondwerkers, 3 opperlieden, 6 schilders, 4 timmerlieden, 1 vlechter, 1 opzichter, 1 politoerder, 1 stoffeerder, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, 21 metaalbewerkers, 4 brood-banketbak kers, 2 slagers, 1 tuinman, 3 magazijnbe dienden, 1 reiziger-agent, 1 winkelbediende, 1 chauffeur, 12 kellners, 16 loopers, 2 por tiers, 30 transportarbeiders, 24 kantoorbe dienden, 23 varensgezellen (w.o. -stuurlie den, machinisten, stokers, matrozen enz.), 55 losse arbeiders. Vrouwen 1 winkeljuffrouw, 4 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 3 dienstboden, 2 werksters. Totaal 233 ingeschrevenen (vorige week 247). Alzoo een vermindering van 14 werk zoekenden. HET AFHALEN DER KOLENKAARTEN. Men loopt niet hard. Het was gisteren bij de uitreiking der ko- lenkaarten niet overstelpend druk op het distributiekantoor aan de Wilhelminastraat. Zooals bekend wordt deze week voor de tweede maal gelegenheid geboden om kolen- kaarten af te halen, hetgeen wederom ge schiedt naar het stamkaartnummer van het hoofd van het gezin. Het is overigens op merkelijk hoe weinig kolenkaarten er in de eerste week zijn afgehaald, ofschoon een buitenstaander wel den indruk moet heb ben gehad, dat schier heel Vlissingen tege lijk aan de beurt was de vorige week. Naar men ons mededeelde is er door ongeveer 60 procent der inwoners geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om deze toch zeer on misbare kaarten af te halen. Naar deze fei ten gerekend kon dus deze week eveneens weer een groote drukte worden verwacht. Nu den Maandag en Dinsdag voorbij zijn blijkt toch nog ongeveer 30 procent der aan vraagformulieren te blijven liggen, ongere kend degenen, die nog niet eens een en quêteformulier A hebben ingediend. Het schijnt wel in de bedoeling te liggen om ook na deze week nog gelegenheid te laten tot het afhalen der kolenkaarten. Niei> temin behoeft het geen betoog, dat de ad ministratie op het distributiekantoor in be langrijke mate wordt vereenvoudigd als alle bescheiden op tijd worden afgehaald. Dege nen, die meenen altijd nog wel hun kolen- kaart te kunnen ontvangen zullen echter ongelijk krijgen, want mogelijk wordt dan één vastgestelden dag per week aangewe zen, waardoor men evenals nu aan een ze ker tijdstip blijft gebonden. DE INRUILING VAN KLEEDIN GSTÜKKEN. Voor de inruiling van kleedingstukken bestond Dinsdag minder groote belangstel ling dan Maandag. Brj elkaar zijn er 95 kleedingstukken en dekens ingeleverd. Tij dens de Dinsdagmorgen door deskundigen gehouden keuring van de 118 ter inruiling aangeboden jassen, mantels, costumes en dekens, zijn er 22 afgekeurd. Een achttal daarvan waren regenjassen, die niet inge leverd mogen worden, terwijl enkele jas sen .door kleine reparaties of reinigingen geschikt konden worden gemaakt voor in wisseling. Het bleek mogelijk om voor een ingeleverd heerencostuum een bon voor een damesmantel te bekomen; zoodat men voor ieder ingeleverd kleedingstuk of deken aanvragen kan wat men wenscht te koe pen. Een enkele maakte er een potje van, zooals men dat hier noemt. Het gaat im mers niet op om voor een babymanteltje een bon te verlangen voor een winter mantel. Sommige lieden zqn echter vindingrijk. Het komt dikwijls voor, dat men nog een zeer goede jas of mantel bezit, die men graag wil houden. Nu had iemand voor c.a. 40 punten in den winkel een wollen deken gekocht, niet van de allerbeste kwaliteit natuurlijk maar toch nieuw en goed bruik baar, er. dezen deken ter ihruiling aan geboden. Dezen snuggere kon vanzelfspre kend geen bon worden geweigerd; het Kleeding-Comité was tevreden en de per soon in kwestie had een bon voor een nieuwe jaal Gemengd Nieuws PERSONENAUTO TEGEN TRAILER. OPGEREDEN. Bestuurder omgekomen. Te Zypersluis bij het Noordhollandsch kanaal onder de gemeente Zijpe is een personenauto op een trailer, die langs, den weg stond, gereden. Hierbij kwam de be stuurder van den personenwagen, de heer G. Bras, een bekend aannemer uit Scha- gen, om het leven. De heer B. heeft waar schijnlijk den trailer niet opgemerkt, daar hij er met tamelijk groote snelheid tegenop is gereden, zoodat de auto totaal vernield werd. Het slachtoffer heeft men later uit moeten zagen. De heer B. was gehuwd en vader van twee kinderen. DOODELIJK ONGEVAL BIJ SLOOPWERK. Te Rotterdam is bij 't sloopwerk aan den grooten schouwburg in de Aert^van Nes straat een ernstig ongeluk gebeurd. De 30-jarige slooper A. M. de Jonge, stond op eert. hoogte van vier meter en hanteerde een breekijzer. Het ijzer schoot uit, de man kreeg het zware ding tegen het hoofd, waardoor hij bewusteloos geraakte en vier meter omlaag viel. Toegeschoten hulp trof hem bewusteloos aan en een geneeskundig onderzoek wees uit, dat de Jonge een sche- delbasisfractuur had opgeloopen. Het slachtoffer is in het ziekenhuis overleden, FRAUDULEUS EEN VARKEN GESLACHT. Het vleesch was bovendien ondeugdelijk. Ambtenaren van den crisis-contróle- dienst hebben in s amen werking met de Haax-lemsche politie een veehouder en <?en chauffeur uit Haarlemmerliede bekeurd. De veehouder had frauduleus een varken geslacht. De chauffeur was met het vleesch naar Haarlem gereden en Md het daar verkocht. De drie koopers waren spoedig opge spoord in hun woningen, waarbij 131 pond vleesch in beslag is genomen. Bij onderzoek op het openbaar slachthuis bleek, dat het vleesch reeds in een beginstadium van ont binding verkeerde, zoodat het voor de con sumptie absoluut ongeschikt was. Bij nader onderzoek in de woning van een der koo pers vond men nog een pan erwtensoep, welke ook een deel van het ondeugdelijke vleesch bevatte. De ambtenaren hebben het vleesch uit de soep opgevischt en eveneens in beslag genomen. De koopers zijn natuur lijk ook bekeurd, omdat, zij het vleesch zon der bon hadden gekocht en bovendien de hamsterwet hadden overtreden. ARBEIDSLOON IN DEN TUINBOUW WORDT VERHOOGD. In het Westlandsche tuinbouwdistrict hebben besprekingen plaats gevonden tus schen de besturen der werkgevers- en werknemersorganisaties in den tuinbouw, over een eventueels verhooging van het arbeidsloon. In aanmerking nemende de gunstiger resultaten in den Westlandschen .tuinbouw en de gestegen kosten voor het levenson derhoud, werd in principe besloten, ingaan de deze week, de loonen der tuinax-beiders in het Westland met 1 te verhoogen en i dus te brengen van 18.50 op 19.50 per week. Tevens zullen binnenkox*t de arbeidstijden in den tuinbouw worden herzien. ZOMERTIJD IN DEN WINTER. Zonsopgang om bij tienen! Zooals men weet, zal de zomertijd voor loopig gehandhaafd blijven, zoodat het tot nader aankondiging nog een uur en veertig minuten vroeger zal zijn dan de' klok aan wijst. Men komt hierdoor, gesteld dat deze toestand van den winter voortduurt, voor merkwaardige toestanden te staan. De N.R.Ct. noemt hiervan een voorbeeld: over een maand, den 8en November, komt de zon om 7 u 9 m. op, maar dan is het op de klok al 8 u. 49, dus bij negenen. Weer een maand later zal de klok bij zons opgang op 9 u. 37 staan en op den kori sten dag, den 21sten Decemher, zal zij bij zonsopgang11 minuten voor '10 aanwijzen. Dit beteekent weliswaar niet, dat tot dat oogenblik het nachtelijk duister zal lxeer- schen, want zooals men weet,' begint het voor zonsopgang al lichter te worden. Maar dat neemt niet weg, dat bijna alle menschen dan hun dagelijksche taak bij kunstlicht enverduistering zullen be ginnen. Wat den zonsondergang betreft vinden wij als vroegste tijdstip voor de dagen 7 t/m 18 December 15 u. 46'vermeld. Dan is het dus volgens de klok 4 minuten voor half 6. Ook niet in tuinen of erven na 10 uur 's avonds. Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat een deel van het publiek nog een ver keerde uitlegging geeft aan de bepalingen van het uitgaansverbod voor bepaalde streken van ons land tusschen 22 en 4 uur. Daarom is het nuttig er de aandacht op te vestigen, dat het eveneexxs verboden is zich in dien tijd op te houden in afge sloten ruimten in de open lucht, zooals tuinen, erven e.d. Op de bonnen staat geen geldigheids duur aangegeven, terwijl ook in de voor schriften daaromtrent ixiets wordt ver meld. Men kan dus .de bon op elk ge- wenscht tijdstip gebruiken, ofschoon men zulks beter niet te lang kan uitstellen. Ook is men vrij in de keuze van den winkelier, terwijl ook geen beperkingen bestaan voor het Koopen in een andere plaats. WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisteravond omstreeks 9 uur Is een juf frouw op een rijwiel nabij de oude be graafplaats op den Koudekerkschen weg aangereden door een auto die zonder licht reed. De vrouw is naar het ziekenhuis „Betlxesda" overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar deze aanrijding-- ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Behalve de acht slachtoffers van het bombardement op Amsterdam zijn Maan dagnacht tengevolge van luchtaanvallen elders in het land nog drie dooden en eeni ge zwaargewonden te betreuren, zoodat de balans van Maandagixacht in totaal elf dooden aanwijst. Bij een aanval op Dinteloord is een ar beider gedood, in Fijnaart werd een per soon doodelijk getroffen en een ander zwaar gewond. Te Aalsmeer werd een huis verxxield waarbij een persoon werd gedood en "vijf andere min of meer zwaar werden gewond. Brandbommen nabij Abcoude brachten aan zeven personen lichte ver wondingen toe. Ook Stellendam maakte een angstigen nacht mee bij een poging om de plaats te bombarderen vielen bom- men, waaronder' ook kettingbommen op bouwland. Tijdens het bombardement werd met mitrailleurs naar beneden gevuurd waardoor verschillende huizen zijn bescha digd. - Nabij Broek in Waterland is een boerderij geheel afgebrand. Doodental Ée Rotterdam gestegen, De nachtelijke Engelsche bomaanval op Westelijk Rotterdam heeft een zesde slacht offer geëischt. De 23-jarige mejuffrouw F. de Winter, gewoond hebbende in de Nico- laas Beetsstraat, was aan rug en borst verwond en werd in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Daar is zij aan haar verwondingen overleden. HET BOMBARDEMENT VAN DE HOOFDSTAD. Ook de buurt van de Kostverlorenkade bij het Frederik Hendrikplantsoen is gister nacht door Engelsche vliegtuigen gebom bardeerd, zoo meldt het A.N.P. nader. Op het terrein van de gemeente reiniging aan de 2e Hugo de Grootstraat sloeg een pro jectiel van zwaar kaliber in, welke een gat van twee xneter doorsnede en anderhalven meter diep veroorzaakte. Een stuk muur van een rijwielstalling werd weggevaagd, waax-bg een aantal rijwielen werd bescha digd, terwijl in een kantoortje een ravage werd aangericht. Gelukkig zijn hier geeix slachtoffex's te betreuren, evennxin als in de Gillis van Ledenberchstraat, waar een zware bom het pand van de firma van Gel der trof. Een benauwd avontuur beleefde een schipper, die met zijn boot in de Kostver lorenkade bij den molen „de Otter" gemeerd lag. De Engelschen wierpen een brandbom neer, welke door het dale van zijn woonge legenheid sloeg en op den vloer bleef lig gen. De schippertrad echter kordaat op. Hij slaagde erin het projectiel op te nemen en vervolgens over boord te zetten, waax-- door hij zijn schuit van een wissen onder gang redde. DE NAMEN DER SLACHTOFFERS. Tot dusverre zijn zeven dooden na den Engelschen bomaaxxval op Amsterdam ge- borgen, tex-wijl twee pex-sonen nog worden vennist. In de Leksti-aat 56 3e etage werden de 36-jarige heer mr. dr. H. Ynzonides en zgix 29-jarige verloofde mej. A. Meennessen op slag gedood. In de Vechtstx-aat 133 2e eta ge, de 44-jarige heer M. A. Kars, in het zelfde pand op één hoog de 67-jarige mevr. Chr. v. HaarenRonge, in de Vechtstraat 135 huis de 13-jarige jongen H. Bromet en aan den overkant van het IJ in de Urk- straat het echtpaar Kamman. Ook bommen bij Monnikendam. Een kapitale boerderij in Broek in Wa- tex-land ging,, naar het A.N.P. meldt, in den nacht vaix Maandag op Dinsdag tijdens een bomaanval in vlammen op. Een Engelsch vliegtuig cix'kelde in den afgeloopen nacht boven de stx-eek tusschen Monnikendam en deze gemeente en wiex-p verscheidene licht- fakkels uit. Een van deze heeft vermoede lijk de boerdexïj, bewoond door de familie Breedijk, getroffen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand spoedde de brandweer van Broek in Waterland zich naar het terrein en nam met kracht den strijd tegen het vuur ter haxxd. De kans om met eenig succes het vuur te bestrijden, was zeker niet denk beeldig. De brand had zich bij de komst van de brandweer nog niet in zoo ernstige mate ontwikkeld en mogelijk had men de boerderij gedeeltelijk kunnen behouden. De Engelsche vliegers bleven echter in de buurt en wierpen tijdens het blusschings- werk hex-haaldeljjk bommen in de directe nabijheid van de boerderij, tot een aantal van vijftien stuks. De energieke blusschers moesten hierdoor hun werk onderbreken. Vele malen moesten zij dekking zoeken in een greppel. Op deze wijze viel aan blusschen niet te denken en ofschoon de brandweer alles deed om nog iets te behouden, ging het ge- heele pand in vlammen op. In dezelfde om geving werden nog tien bommen gewox-pen, waarvan er twee op den Jaagweg neer kwamen. 27 slachtoffers bij het bombardement van Haarlem. Het bombardement van Haarlem in deü nacht van 2 op 3 October heeft thans nog een slachtoffer geëischt. Op denzelfden dag, dat zijn moeder en twee broers begraven werden, is in het Sint Elisabethgasthuis de 15-jarige G. Makkelie overleden, die bij den bominslag in de Camphuysstraat ernstig werd gewond. Zijn vader en zijn 17-jarige broer worden nog in het ziekenhuis ver pleegd. Het totaal aantal slachtoffers is thans tot 27 gestegen. Verkoop, aflevering en vervoer van turf. Een nieuwe regeling vastgesteld. In verband met de distributie van vaste brandstoffen is met ingang van 9 October a.s. tot wederopzegging een nieuwe rege ling vastgesteld betreffende den verkoop, aflevering en het vervoer van turf. Deze regelirtg is neergelegd in een circu laire, welke van 10 October af ten kantore van plaatselijke distributiediensten' kan worden afgehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2