Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsehe, Goesche en Breskensche Courant Churchill's verklaring van de Dakar-debacle 183ste JAARGANG NUMMER 234 WOENSDAG 9 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f 2.30 per kv/artaaf. Franco per post f 2.50 per kwartaal» Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels f 1.50» Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 ci (ma». 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E P R LAND SC H E DAGBLA D P E R S"; 8500 dooden door luchtbombardementen Critiek van Lloyd George. Churchill is gisteren in het Lagerhuis ook ingegaan op het incident van Dakar. Hij verklaarde, dat door een aantal vergis singen, die op het oogenblik worden be studeerd, bij een officieele enquête, noch - de eerste lord der Admiraliteit, noch het oorlogskabi'net er van in kennis waren ge steld, dat Fransche oorlogsschepen de Straat vari Gibraltar naderden. Het was derhalve te laat geweest om ze" te verhin deren door de Straat heen te varen. Chur chill noemde vervolgens het aantal van 850.0 dooden en 13000 gewonden, die de luchtaanvallen op Engeland tot Zaterdag jl. geëischt hebben. Ten aanzien van de door zekere kringen gewenschte represailles tegen Duitschland zeide Churchill Engelands doel moet zijn om de Duitsche bekwaamheid om den oor log voort te zetten een maximum van schade te berokkenen. Aan het slot van zijn rede zeide Chur chill: „Al heerscht er ook vertrouwen in ons hart, al'zien wij ook veel duidelijker dan eenige maanden geleden onzen weg door- alle moeilijkheden en gevaren, wij mogen geen oogenblik den vreeselijken en gevaarlijken toestand vergeten, waarin wij ons bevinden. Wij willen niet het vertrou wen verliezen, dat wij ons door voortdu rende buitengewone inspanning kunnen redden. Niemand kan voorzien, niemand kan er ook maar een denkbeeld van hebben, wel ke wending deze vreeselijke oorlog zal ne men. Lange en donkere maanden van beproe vingen en lijden liggen voor ons. Niet al leen groote gevaren, maar ook talrijke andere onheilen, ontberingen, fouten en ■teleurstellingen zullen zeker ons deel zijn. De dood en het leed zullen onze reisgezel len zijn, ontberingen ons kleed en stand vastigheid en dapperheid ons eenige schild. Wy moeten eendrachtig zijn en onver schrokken, wij moeten onbuigzaam zijn." De voormalige Britsche premier, Lloyd George, oefent in het New-Yorksche blad „Journal American" heftige critiek op de oorlogsstrategie van de Londensche regee ring, zoo meldt het D.N.B. uit New-York. Op den Balkan, zoo constateert hij, speelt Engelands politiek .in het geheel geen rol meer. Roemenië heeft reeds afstand" ge daan van de garantietoezegging van Groot-Britannië eri het voornaamste deel van den Roemeenschen petroleumuitvoer, dat vroeger naar Engeland ging, wordt thans door Duitschland afgenomen. Ook in Egypte, zoo meent de critische ex-premier, is Churchill er niet in geslaagd met het oog op dén aanstaanden inval van de Ita lianen een belofte van steun van de Egyp tische regeering te verkrijgen. Eveneens is ook in Britsch-Indië nietsgeschied om een verzoening met de machtige partijen der inheemschen teweeg te brengen. Engelands diplomatieke' pogingen om Spanje neutraal te houden zijn blijkbaar eveneens mislukt, zoodat men moet constateeren, dat Enge land in alle beslissende kwesties van oor logsstrategie gefaald heeft. Ook I "t Argentijnsche weekblad „Criti ca" publiceert, naar het A.N.P. meldt, een opzienbarend artikel van Lloyd George, die beweert, "dat Engeland grenzen gega randeerd heeft, die het niet in staat was te verdedigen en daardoor Polen en andere landen opgeofferd heeft. De Bx-itsche ex- premier schrijft woordelijk Engeland heeft verrassende, vernederende diploma tieke nederlagen geleden, zooals bijv. by de poging tot een overeenkomst met Rusland en de inmenging op den Balkan. Op onhan dige wijze heeft het Noorwegen aangeval len en daardoor de bezetting van dit land door Duitschland uitgelokt. Het heeft de domheid van Dakar begaan en zich daar door de vijandschap van Frankrijk op den hals gehaald. In het geval Egypte heeft het een politieke fiasco geleden. Hij besluit met te constateeren, dat de vijand over de geheele linie triumfeert. Critiek op de Egyptische regeering. Uit Caïro wordt bericht, naar Stefani uit Ankara verneemt, ontvangen, dat het dagblad „El Ahram" een sehx-yven publi ceert van den oprichter der Volksparty, de oud premier Ismail Sidki Pasja, die open lijk critiek uitoefent op de houding van den voorzitter der Egyptische Kamer, Ah med Maher Pasja, die Egypte in den oor log zou willen meesleepen. De open brief herinnert er aan, dat Italië oorlog voert tegen Engeland en niet tegen, Egypte en dat het strydt tegen een vijand, die ten onrechte gebied van anderen bezet houdt. Ismail Sidki Pasja herinnert er aan, dat Nederland, België en Frankrijk niet den oorlog verklaren aan Engeland, dat niette min hun gebied door de Royal Air Force doet bombardeeren. Het is begrijpelijk, dat deze open brief sensatie venvekt heeft in Egypte. Wordt Caïro ontruimd? Volgens berichten, die via Athene zijn ontvangen, aldus het D.N.B., zijn de Egyptische autoriteiten op aanwyzing van het Britsche opperbevel sedert eenige da gen begonnen met de ontruiming van Caïro. De evacuatiemaatregelèn worden met opvallende bespoediging ten uitvoer- gelegd. Alle Egyptische bladen hebben een oproep gericht aan alle autobezitters' om hun wagen voor het wegvoeren der bevol king ter beschikking te stellen. Verder zouden sedert gisteren alle voorraden le vensmiddelen in de levensmiddelenwinkels door de autoriteiten in beslag genomen zijn. Bij het begin van de evacuatiemaatregelen zou het in verschillende wijken van Caïro tot ernstige botsingen zijn gekomen. Over het tenuitvoerleggen van de evacuatie Zijn nog' geen verdere by zonderheden ontvan gen. DE AANVAL OP LONDEN. Engelsche communique's. Het communiqué van het Britsche mi nisterie van luchtvaart en dat van veilig heid, dat gisteren werd uitgegeven,, luidt als volgt Maandag hebben talryke vijandelijke vliegtüigen Groot-Brittannië aangevallen. Op Londen werden vijf aanvallen onderno men. Tijdens twee van deze aanvallen slaagde de vijand er in tot het gebied van Londen door te dringen. Uit de tot dusver binnengekomen berichten blijkt, dat tot vijf uur 's middags verscheiden huizen in Zuid en Oost-Londen Vernietigd werden, maar het aantal slachtoffers niet groot was, hoe wel enkele dooden te betreuren zijn. East- Bourne, Dover en bepaalde andere steden in het graafschap Kent leden schade. Twee aanvallen richtten zich 's middags op Zuid- west-Engeland. Over deze aanvallen zijn geen berichten beschikbaar. De aanvallen van honderden Duitsche bommenwerpers en jagers op het Zuid oosten en Zuidwesten van Engeland en de nabije omgeving van Londen duurden bijna zonder onderbreking voort. Deze hevige aanval volgdeop den rustigen nacht, die Londen sedert het begin van den luchtoor log beleefd had. In het gebied van Londen werd op vele plaatsen luchtalarm gegeven. Enkele menschen werden gedood, een zeker aantal gewond en vele anderen werden on der het puin begraven. De voornaamste aanvallen waren op het graafschap Kent en de kustgebieden gericht. Op verschillen de steden en dorpen in het Zuidoosten van Engeland werden bommen geworpen. Hét communiqué van het ministerie van luchtvaart luidt als volgt De later binnengekomen berichten om trent de luchtaanvallen van den vijand van gisteren melden, dat in een stad in het Zuidwesten van Engeland en aan enkele handelsgebouwen in twee stadsdeelen van Londen schade aangericht werd. Het aan tal der tot dusver opgegeven, slachtoffers is tamelijk hoog. Het ministerie van luchtvaart meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn boven Groot-Brittannië uitgebreide vijandelijke luchtaanvallen gedaan. In Lon den en omgeving alsmede in verschillende steden van Noordwest Engeland werden hommen uitgeworpen. In Wales, Schot land en andere deelen van Groot-Brittan nië werden eveneens bommen uitgeworpen. Een industrieële installatie in een stad in het Zuidoosten werd beschadigd. DE KRACHT DER DUITSCHE AANVALLEN. ONVOLDOENDE SCHUILGELEGENHEID IN ENGELAND. In welingelichte kringen te Berlijn wijst men nadrukkelijk op de zware aanvallen, die de Duitsche luchtmacht de laatste da gen heeft ondernomen, zoo meldt het D.N.B. Het herfstweer heeft de kracht dier aan vallen niet verminderd, doch wel bemoei lijkt het de Britsche luchtbescherming in ongedachtemate. Uit alle berichten blykt, dat de Britsche autoriteiten ten aanzien van de bescherming der bevolking voor onoplosbare problemen staan. Eenige wijken zijn vrijwel uitgestorven, doordat de bevol king geëvacueerd is of dag en nacht in de schuilkelders zit en nauwelijks nóg het daglicht ziet. De arbeiders begeven zich voor 't grootste deel niet naar huis, om dat het verkeer gedurende de voortdurende aanvallen stilstaat. Bovendien verdiént het geen aanbeveling, dat de arbeiders naar huis gaan, omdat hun woonwijken in de nabijheid van groote fabrieken en docks en in de onmiddellijke gevarenzöne liggen. Terwijl dit reeds een volkomen ontwrich ting van het gezinsleven beteekent, die uiterst nadeelig voor de stemming moet zijn, is volgens berichten van alle kanten in de onvoldoende ingerichte schuilgelegenheden en in de ondergrondsche stations een bijna ondragelijke noodtoestand ontstaan. Hier rijzen gevaren, die de Engelschen met al hun vaardigheid in de improvisatie, niet kunnen overwinnen. De toenemende koude en vochtigheid zijn juist hier geen bondge- nooten der Engelschen, maar eerder van de Duitschers. REPRESAILLES TEGEN DE BEHANDELING VAN DUITSCHERS IN INDIE. RUIM 100 PERSONEN GEVANGEN GENOMEN. Als represaille tegen de behandeling van Duitschers in Ned.-Indië zijn de Duit sche autoriteiten hier te lande eergisteren begonnen met de gevangenneming van een aantal personen, die. op grond van hun po sitie of van hun relaties met Ned.-Indië geacht kunnen worden voor Indië een be grip te vertegenwoordigen. Hun aantal be loopt ruim 100. Indien deze tegenmaatregel geen effect heeft, zal tot de aanhouding van een groo- ter aantal worden overgegaan. Onder de aangehoudenen bevinden zich geen vrou wen. Geen zelfstandig Polen in de toekomst. Onze Berlijnsche correspondent meldt Generaal-gouverneur Frank heeft ter herinnering aan de parade, die op 6 Octo ber 1939 te Warschau voor den Führer plaats vond, verklaard, dat de Duitsche leiding veel rechtvaardiger is, dan alle Poolsche leidingen, die tot dusver in dit gebied geregeerd hebben. Hij kondigde twee feiten van belangrijke principieele beteeke- nis aan. In de eerste plaats de Poolsche republiek van "Versailles zal nooit meer in den vorm van zelfstandige staat ontstaan. De souvereiniteit zal, evenalsin het ge heele Duitsche rijk, door den Führer. en Rijkskanselier worden uitgeoefend. In de tweede plaats de Polen zullen de moge lijkheid hebben, om overeenkomstig hun nationaal karakter te leven. Zij zullen in de nieuwe Europeesche ordening hun be staansrecht kunnen bewijzen, indien zij on verdroten arbeiden. Aardbeien inOctober! Het lijkt vreemd, doch het is waar. De vruchten gedijen goed in de kassen van het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt van de landbouwhoogeschool te Wageningen. Ze worden door speciale ■lampen bestraald. Distributie van vaste brandstoffen. EEN OVERZICHT VAN DE OMREKENING. Vandaag zal een aanvang worden ge maakt met de distributie van vaste brand stoffen, zoodat uitsluitend tegen afgifte van daartoe aan te wijzen bonnen vaste brandstoffen kunnen worden betrokken. Voor aftrek van de op 29 September aanwezige voorraden werden voor alle omrekeningsfactoren in acht genomen: 1 eenheid 1 hl (max. 75 kg) anthra- ciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; H 2% hl kolenslik; }i 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascökes) H 110 kg. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 kg) bagger- turf; M 300 stuks (195 kg) persturf; h 175 kg fabrieksturf; n= 200 kg overige soorten turf. Bovendien moest worden opgegeven de hoeveelheid huisbrandolie, welke men in voorraad heeft, waarbij 1 1. huisbrandolie gelijk staat met 0,018 eenheid. Nadat deze omrekening heeft plaats ge had zijn bij de uitreiking der kaarten een met den voorraad onver-eenkomend aantal bonnen daarvan verwijdend, zulks in ver band met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven periode een eenheid vaste brandstoffen zal worden beschikbaar gesteld. Voor elke eenheid van den voor raad is dus een bon van de kaart ge scheurd. Aangezien steeds de laagstgenummerde bonnen zijn verwijderd zullen zij, die over geen of een geringen voorraad beschikken, in de eerste plaats in de gelegenheid zijn de benoodigde brandstoffen te betrekken, waardoor een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van den voorraad vaste brand stoffen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, die by den aanvang van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met na druk wordt allen verbruikers aangeraden hun brandstoffen zooveel mogelijk van hun gewone leveranciers te betrekken. De groep verbruikers, welke de woningen van particuliere personen omvat (formu lier „a"), is verdeeld in verbruikers, die stoken met haarden en kachels en ver bruikers, die stoken met centrale ver warming. Aan verbruikers, behoorende tot de gx-oep „a", „haarden en kachels", zijn, al naar gelang zij 1 tot en met 4- of 5- en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 16- en 21 bonnen, elk voor een eenheid, met verstande, dat een aantal bonnen, gelijk aan het aantal eenheden van den voor raad per 29 September is ingehouden. Aan verbruikers behoorende tot de gx-oep „a", „centx-ale vex-wax-ming", zijn, al naar gelang zij 1- tot en met 6- of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 36- en 48 bon nen, elke voor een eenheid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen brandstoffen be schikbaar kxxnnen worden gesteld. Het aantal bonnen, dat aan de vex-- bruikers van de gx-oepen b, c en d is uit gereikt, is door de bx-andstoffen-commissies" vastgesteld. Hierbij is o.a. rekening ge houden met de te verwarmen ruimte en met het vroeger verbruik. Behalve zij, die op 25 of meer aandeelen per distribu tieperiode aanspraak kunhën maken, ont vangen al deze verbruikex-s bonnenkaarten voor het geheele stookseizoen, terwijl aan degenen met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewijzingen per dis- ti-ibutieperiode door de distribxxtiediensten zullen worden verstrekt. De kleinindustrie. Voor de gx-oep „e", „kleinindustx-le", wordt maandelijks door de brandstoffen- commissie de toegestane hoeveelheid vast gesteld. Vex-bruikex-s, die vaste bx-andstof- fen verstoken voor de voortbeweging van vaartuigen, welke in de rivier- en bin- nenvaart en in de slèepvaart worden ge bruikt, en voor de voortbeweging en aan drijving van zandzuigers, drijvend bagger- materieel <3x drijvend overslag-, hijsch- en heimaterieel, dienen 'echter een verguhning voor het koopen van de benoodigde brand stoffen niet aan te wagen bij de brand stoffen-commissie, maar bij het secx-etariaat of het agentschap van een bevrachtings commissie. Hiex-van zyn uitgezonderd de veerdiensten, veerponten en de zeescheep vaart, waax-voor wel een vergunning moet worden aangevraagd bij de brandstoffen- coxnmissie. Op de te verstrekken bonnenkaarten, bonnen of toewijzingen, staat al naar ge lang met haarden en kachels of met cen trale verwarming wordt gestookt, vermeld het woord „brandstoffen" darx wel het woord „cokes". Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men tot nader aankon diging ook op de met „cokes" gemerkte bescheiden alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iedere met „cokes" gemerkten bon kan dus inplaats van 2 lü cokes ook b.v. I hl anthraciet of 450 stuks baggerturf worden gekocht. Voorzoover de brands tof fenpositie zulks noodzakelijk mocht maken, kan echter na der worden bepaald, dat de met „cokes" gemerkte bescheiden uitsluitend recht zul len geven op het kooopen van „cokes". Voor de installaties, welke niet met cokes kunnen worden gestookt, doch waarvoor cokeskaarten zyn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden getroffen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelax-en kan nog worden medegedeeld, dat zeer bixmenkort een nadere publicatie zal volgen. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen-haarden, kachels", alsme de de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 ge- gemerlcte -bonnen van de „bonkaart distributie-centrale verwax-ming", en voorts de met „brandstoffx, één een heid, eerste pexiode", alsmede de met „cokes, één eenheid, eerste pex-iode" gemerkte bonnen elk recht op het koo pen van één eenheid vaste brandstof fen, als boven aangegeven. Vérder geven gedurende de maand October de met 04, 05 en C6 gemerkte bonnen van de „bonkaart distx-ibutie De wasscherijen en de zeepdistributie. Voor iedere 8 kg. droog waschgoed een geldige zeepbon verplicht. De secretaris-genex-aal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van gisteren zoowel de wasscherijen als het publiek en instellingen verplicht zijn voor iedere 8 kg. droog waschgoed, welke gewasschen moet worden, de geldige zeepbon in ontvangst te nemen c.q. af te geven. Deze maatregel moest genomen worden om aan de ongewenschte concux-rentie van de wasscherijen onderling, met betrekking tot het al dan niet in ontvangst nemen van bonnen van het publiek, een einde te ma» ken. Voorts wordt er op gewezen, dat het noodzakelijk is, dat alle wasscherijen hij het rijksbureau voor chemische produc ten (sectie zeep) Laan Copes van Gatten- burch 16 te 's-Gravenhage worden inge schreven. Wasscherijen, welke nog niet zyn ingeschreven dienen zich onverwijld schriftelijk tot het bovengenoexxxde rijks bureau te wenden. Marine-reserve opgeroepen in de Ver. Staten. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft de marine-reserve, die onge veer 28.000 man telt, voor den actieven dienst bij de vloot opgeroepen. Daardoor krijgt, naar het D.N.B. meldt, de Ameri kaansche vloot een sterkte van 239.00Q man; de grootste sedert den wereldoorlog. De data van opkomst zullen, naar offi cieel wordt medegedeeld, binnen eenige da gen gepubliceerd worden. Dienovereenkom stige bevelen zijn reeds Zaterdag aan de commandanten van de 15 vlootdistricterx gezonden. Het oproepen van de marine-reserve' loopt evenwijdig met dat van de staats- militie, waartoe men onlangs is overge gaan. Het verschil is, dat de militie slechts voor één jaar is opgeroepen, terwijl de mai'ine-reserve voor onbepaalden tijd in dienst komt. De opgeroepen marine-reserve bestaat uit 120S officieren en 11.000 manschappen van de vlootreserve, ongeveer 6500 reser visten en ongeveer 9000 leden van de xna- rinecorpsresei-ve. vaste brandstoffen haarden, ka chels" elk recht op het koopen van één eenheid turf, als boven aangege ven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemex-kte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus dc keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen" te betrekken. De "aan de houdex-s van identiteits kaarten uitgex-eikte toewijzixxgen ge ven gedui-ende de maand October recht op het .koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. De met „autoanthraciet" gemerkte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 hl. (maximaal 75 kg.)_ anthracietnootjes IV of V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1