UIT DE PROVINCIE Hoe lang is het licht Zonsondergang hedenavond 19.02 Zonsopkomst morgenochtend 7.54 Gedurende de tusschenliggende tijden moet worden verduisterd. Gewestelijk Arbeidsbureau voor Zeeland. Wordt te Middelburg gevestigd. In ons blad van Maandag publiceerden wy het besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken tot 'het instellen van eed Rijksarbeidsbureau. De met dit besluit gepaard gaande cen tralisatie van de arbeidsbemiddeling in één ryksorganisatie, bestaande uit een hoofdbureau met gewestelijke arbeidsbu- reaux, heeft tengevolge dat de gemeente lijke arbeidsbeurzen, welke in gemeenten met meer dan 15000 inwoners gevestigd waren, alsmede de in kleine gemeenten gevestigde agentschappen der arbeidsbe middeling worden opgeheven. De ax-beids- bemiddeling en werkloosheidszorg toch, welke tot nu toe tot de taak der gemeen tebesturen behoorden, wordt thans volledig door de nieuwe rijksorganisatie overgeno men, wier bemoeiingen zich verder uit strekken tot de beroepskeuze, welke inten siever als tot nu toe het geval was be vorderd zal worden, de jeugdregistratie, de scholing en herscholing van werkloozen en voorts de verplichte werkloosheidsverzeke ring, welke in voorbereiding is, de steun- verleening aan werkloozen en de werkver schaffing. Het was ons bekend dat de directeur der Middelburgsche Arbeidsbeurs, de heer H. P. Staal, reeds eenigen tijd met de voorbe reidingen voor de reorganisatie van zijn dienst, noodig geworden door het thans afgekondigde besluit, doende was en dat zijn ontslagname als directeur van den gemeentelijken Distributiedienst daarmede ten nauwste verband hield. Over de plaats van vestiging van het Gewestelijk Arbeids bureau in Zeeland waren onderhandelingen gaande, waarbij het ging tusschen Middel burg, Vlissingen en Goes. Naar de heer Staal ons mededeelde, staat thans definitief vast dat dit bureau te Middelburg gevestigd zal worden. „Vele factoren spraken ten gunste van Middelburg", aldus de heer Staal in een onderhoud dat wij met hem hadden. „In hoofdzaak de centrale ligging. De moeilijkheid was echter in de gehavende stad een geschikte huisvesting voor het bureau met z\jn omvangrijke personeels bezetting te vinden. Tenslotte is besloten het bureau voorloopig in het gebouw van de Gemeente Arbeidsbeurs te vestigen, zoo goed en zoo kwaad het met de be schikbare ruimte gaat. In verband hier mede wordt het tijdelijk in dit gebouw gehuisveste Burgerlijke Armbestuur ver plaatst, waardoor al eenige ruimte ge wonnen wordt. Zoo spoedig mogelijk wordt dan een geheel nieuw kantoor gebouwd voor rekening van het Rijk opgetrokken. Er is reeds naar een geschikt terrein om gezien. Persoonlijk acht ik de vrijgekomen ruimte van de Boterbeurs uitermate ge schikt. Zoolang het stratenplan echter niet is vastgesteld, kunnen ten aanzien hier van geen beslissingen genomen worden." Van hoe groot belang de vestiging van dit bureau voor een stad als Middelburg is blijkt wel uit de mededeeling van den Heer Staal dat 30 tot 50 ambtenaren te .werk ge steld zullen worden. Hoewel nog geen be noemingen" plaats vonden, mag verwacht worden, dat liet personeel in de eerste plaats uit de aanwezige krachten gerecruteerd zal worden. De benoeming van een directeur kan dezer dagen tegemoet gezien worden. Naast het bureau te Middelburg dat Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland en Schou wen en Duiveland zal omvatten het be- staande district Middelburg dus komt er een Gewestel. Arbeidsbureaux te Terneuzen voor Oost- en West Zeeuwsch Vlaanderen. Naast deze beide bureaux komen in enkele gemeenten bijkantoren, een ^personeelsbe zetting van 7 ambtenaren. Verwacht wordt dat er een bijkantoor te Vlissingen zal komen voor die gemeente met Ritthem. Middelburg zal overig Walcheren omvatten, met wellicht Noord-Beveland. De mogelijk heid bestaat dat ook Domburg een bijkan toor krijgt. In Zuid-Beveland komen bijkantoren te Goes en vermoedelijk te Kruiningen, met een scheidingslijn, welke loopt van Katten- dijke naar Schore. Tenslotte zal te Zierikzee een bijkantoor voor Schouwen en Duive land gevestigd worden. Voorloopig werken de arbeidsbeurzen en agentschappen op den ouden voet voort. Aan het eind van ons onderhoud vroegen wij den heer Staal naar zijn meening over de nieuwe organisatie. „Ik ben hiermede ten zeerste ingenomen", luidde het enthou siaste antwoord. „Reeds vele jaren heb ik voor dezen vorm van arbeidsbemiddeling en werkloosheidszorg geijverd. Om een juist begrip omtrent de onderhavige kwestie te krijgen verwijs ik U gaarne naar het zoo juist verschenen geschriftje „De arbeids bemiddeling en werkloosheidszorg in nieu we banen" van den Referendaris-Adviseur bij het Departement van Sociale Zaken, den Heer Th. van Lier, wiens zienswijze, dat de werkloosheidszorg door de centralisatie in een Rijksbureau in de juiste banen geleid wordt, ik ten volle onderschrijf". Dit boekske, dat een grondige bestudee ring ten volle verdient, stelt tegenover de nadeelen van de verschillende werkloos heidszorg en arbeidsbemiddeling in beheer bij de plm. 100 gemeentebesturen, met zijn wijd uiteenloopende politieke beginselen, de voordeelen van de coördinatie in 35 distric ten met evenveel gewestelijke arbeidsbu reaux, terzijde gestaan door plm. 150 groote en kleine bijkantoren. Deze deskundige komt tot een besparing die deze nieuwe organisatie mede zou bren gen van tientallen millioenen. De totale kosten van arbeidsbemiddeling, beroepskeuze voorlichting, werkloosheids verzekering, cultureele werkloozenzorg, kosten werkverruimingsbedrrjf enz. raamt hij op 105.150;000,Deze kosten zouden gedekt moeten worden uit de opbrengst der bijdragen van werkgevers en werknemers, in de verplichte werkloosheidsverzekering, welke hij raamt op 65.000.000 jaarlijks (5% van het gezamenlijk jaarloon van 1.500.000 arbeiders en bedienden ad 1.300.000.000.) Het tekort ad 40.000.000 moet door het Rftk worden gedragen. BIJEENKOMST DER ZEEUWSCHE N.S.B.-LEIDERS TE GOES. De gemachtigde van den Rijks commissaris aanwezig. Mén verzoekt ons opname van het volgende: Zaterdagmiddag waren de Zeeuwsche leiders der N.S.B. te Goes bijeengekomen voor een z.g. distx-ictsraad. De groepsleiders, kringleiders en dis trictsfunctionarissen alsmede de leiders van de W.A. waren voltallig aanwezig, toen de gemachtigde van den leider der N.S.B., tevens districtsleider van Zeeland, vergezeld van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris' voor Zeeland Dr. Miinzer binnen traden. Zij werden met een hartelijk „Hou-Zee" begroet. De districtsleider heette den Gemachtig de welkom, waarna een aantal zaken van organisatorischen aard besproken werden en mededeelingen werden gedaan over den sterken groei der N.S.B. Na de pauze werd het woord gevoerd door den Gevolmachtigde van den Rijks commissaris. Hij dankte eerst voor de uitnoodiging om deze bijeenkomst bij te wonen, en zeide verheugd te zijn zich tus schen kameraden te bevinden. Hierna schetste hij den geweldigen strijd dien Adolf Hitler gevoerd heeft om van het Duitsche volk die machtige eenheid te maken, welke het thans is, vrij van volksvreemde invloeden zoóals Jodendom en democratische verdeeldheid. Het Duit sche Volk kan slechts dankbaar zijn aan God Almachtig, dat deze in de diepste duisternis een Leider heeft gezonden, welke dit Germaansche Volk weder heeft opge richt, en zijn plaats doen innemen in de wereld. De Gemachtigde vervolgde met enkele voorbeelden van de geweldige ener gie van den FUhrer, en verzekerde, dat deze in het Nederlandsche Volk, dat ook een volk van Germanen is, geen vijanden ziet, doch slechts het slachtoffer van de plutocratie. De toekomst van dit deel van Europa zal een vriendschapsband met Duitschland zijn, waarbij de Nederlanders als vrije mannen zullen kunnen werken. De N.S.B., zoo vervolgde de Gemachtig de van den Rijkscommissaris, is door de Duitsche overheid erkend als de draagster van de nationaal-socialistische idee, en hjj hoopt mede te kunnen werken dat voor Nederland een goede toekomst zal zijn weggelegd. Ik hoop, zoo eindigde hij, dat gij mij in uw district niet alleen als kameraad, maar ook als vriend wilt opnemen. De districtleider der N.S.B. verklaarde tenslotte, dat de strijd voor het welzijn van Volk en Vaderland met alle krachten zal worden gevoerd. Wij hopen als vrije man nen met U saam te werken, op den natio naal socialistischen grondslag die ons ver bindt. Ik verzeker U, dat Gij op deze wijze door ons gewaardeerd wordt. Wij zijn er zeker van, dat de Germaansche Führer in de toekomst slechts een gelukkig, vrij, nationaal socialistisch Nedexiandsch volk wil zien, opdat er recht zij voor iedereen, werk voor elkeen die werken wil en werken kan. Na de bijeenkomst maakte de Beauf- tragte met alle aanwezigen persoonlijk kennis. Provinciaal bureau uitvoering regeerings- aardappelregeling. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel, V.B.N.A., hoofdkantoor te 's-Gravenhage, welke belast is met de uitvoering van de regeerings-aardappel- regeling haar provinciaal bureau tijdelijk te Kruiningen gevestigd. Met de leiding daarvan is de heer C. Meijer aldaar, belast. Onder dit provinciaal bureau ressortee ren acht streek-kantoren in de diverse dis tricten van onze provincie. Tevens vernemen wij, dat dit kantoor vrij spoedig naar Goes zal worden over geplaatst. Failliet verklaard. Gisteren is failliet verklaard de nalaten schap van wylen Chr. H. Louisse Fz., com- missionnair, gewoond hebbende 'te Waarde. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop curator mr. Ph. R. Hugenholtz, advocaat te Goes. JAARVERGADERING GEWEST ZEELAND VAN DE V.A.R.A. Zondag heeft het Gewest Zeeland van de V.A.R.A. te Goes haar jaarvergadering ge houden. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. was vertegenwoordigd door den propagan dist den heer F. A. Hof. Door de moeilijke verbindingen met de eilanden waren enkele afdeelingen niet vertegenwoordigd. De vergadering stond onder leiding van den heer A. J. Wijnands uit Hansweert. De positie van de V.A.R.A. werd uitvoerig besproken. Tijdens de gedachtenwisselingen bleek, dat het ledental in de provincie Zeeland niet onbelangrijk teruggeloopen was. Ofschoon een dergelijk ledenverloop iederen zomer voorkomt werd geconsta teerd, dat de teruggang door de huidige omstandigheden wel iets grooter is dan ge woonlijk. De overgroote meerderheid bleek echter optimistisch aangaande de toe komstmogelijkheden van de V.A.R.A. in de provincie Zeeland. Met instemming kon het gewestelijk be stuur memoreer en, dat in nagenoeg alle afdeelingen het afdeelingswerk op de nor male wijze functionneert. Alle bestuursle den verrichten op de gewone wijze hun functies. Nadat de heer Hof nog eenige inlichtin gen had gegeven omtrent de komende win- terprogramma's werd deze vergadering door den voorzitter met een opwekkend woord gesloten. Walcheren BOMMEN BIJ OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Zaterdagavond werden uit een vliegtuig een viertal bommen ge worpen in de nabijheid van de buitenplaats „Zeeduin", Twee hiervan ontploften in het bosch en een in een weide hiernaast. De trechters hadden een middellijn van plm. 5 meter, terwijl de diepte ongeveer 3 meter bedroeg. Ofschoon er in de weide een tien tal koeien liep, werd- er geen gekwetst. Eén bom was niet tot ontploffing geko men. Daar deze zich diep in den grond geboord heeft zal zij moeten worden uit gegraven. De omgeving zal worden af gezet. Hevige ontploffing. RITTHEM. De bewoners van Ritthem en omgeving werden Zondag tijdens hun middagmaal opgeschrikt door een hevige ontploffing. Daar juist een Engelsche vliegmachine in de lucht was, en het af weergeschut in werking kwam, meende men, dat aan de zeezijde een bom was ge vallen. De ontploffing kan ook van een gespron gen mijn geweest zijn, daar een dag te vo ren een drijvende mijn was gezien. In elk geval was de explosie zóó hevig, dat de meeste ruiten van de opzichters woning aan de Zuidwatering zijn stuk ge sprongen. Aan de zeewering is zoo goed als geen schade aangericht. Ongelukkige val. AAGTEKERKE. Zaterdag had de land arbeider W. B. alhier het ongeluk met zijn fiets te vallen, waarbij hjj een zijner béenen zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Garnalenvisschery. VEERE. Gedurende de week van 30 Sept. tot 5 Oct. hebben 25 garnalenvisschers tij dens een vischweek van vijf dagen 13.801 KG. consumptiegarnalen alhier ter markt gebracht. Winter- of zomertijd? VEERE. Er schijnt nopens 'het intreden van den wintertijd eenig verschil van mee ning te bestaan, waardoor het geval zich voordeed; dat de kerkdiensten eenigszins in de war liepen. Wij hebben te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen, waarbij bleek, dat de burgemeester een schrijven van het desbetreffende ministerie ontvan gen heeft, waarbij bekend gemaakt werd, dat de wintertijd van Zaterdagnacht op Zondag inging. De dagbladen hebben even wel vermeld, dat de zomertijd voorloopig gehandhaafd zou blijven, vandaar de ver warring. Wijziging in den postdienst. WESTKAPELLE. Met ingang van gis teren is alhier een verandering van de postbezorging in werking getreden. Het gevolg daarvan is, dat de avondbestelling ongeveer twee uur vroeger zal plaats vinden, dan thans het geval is. De laatste postverzending van uit West- kapelle geschiedt als tot dus ver gebrui kelijk was met de bus, die om 5 uur van daar uit naar Middelburg vertrekt. Poststukken dienen uiterlijk kwart vóór vijf ten postkantore bezorgd te worden, willen deze nog met bovengenoemden bus dienst worden medegenomen. EEN KABELBALLON. WESTKAPELLE. Zondagavond ongeveer half zeven kwam alhier een kabelballon overgedreven. De bailon, die uit Zuidwes telijke richting kwam en naar het Noorden afdreef, was voorzien van een zoogenaamd schuitje, waarin zich voor zoover al thans van den beganen grond af was op te merken geen bemanning bevond. Een lange kabel, waaraan een zak zand of iets soortgelijks was bevestigd, sleepte tot bijna op den waterspiegel van de zee. Uit den aard der zaak trok deze gebeurtenis veler aandacht. LOOP DER BEVOLKING. VROUWENPOLDER. De loop der bevol king over de maand September 1940 was als volgt Ingekomen G. Admiraal en gezin, zonder beroep, Dorp, A 82, van Vlis singen H. van Leerzem en gezin, fa brieksarbeider, Kruisweg B 161, van Vlis singen A. Kuiper en gezin, machinist, Dorp, A 68, van Vlissingen J. Wagenaar en gezin, zonder beroep, Zoekweg A 31, van Den Helder G. W. de Voogdt, zonder beroep, Gapinge B 38, van Vlissingen A. B. de Voogdt, zonder beroep, Gapinge B 38, van Vlissingen Jac. Suurmond en gezin, machinist, Schellach B 166, van Vlissingen Ch. J. Kesteloo, zonder beroep, Dorp A 51, van Vlissingen J. G. van Wa- geningen geb. Bijns, zonder beroep, Dorp A 51, van Vlissingen Jac. Meijers, bak kersknecht, Gapinge B 96, van 's-Heer Arendskerke K. H. Kemeling, zonder be roep, Dorp A 88, van Vlissingen J. Ale- wjjnse, zonder beroep, Zoekweg A 31, van den Helder R. Gast en gezin, koffiehuis houder, Schellach B 166, van Vlissingen K. W. de Voogdt en gezin, zonder beroep, Gapinge B 38, van Vlissingen P. Luit- wieler, zonder beroep, Dorp Gapinge B 54, van Den Helder. Vertrokken I. Hollebrandse, zonder be roep, Gapinge B 12, naar St. Laurens, Dox-p A 25. Zuid-Beveland Verboden vervoer van aardappelen. Naar wy vernemen werd door de activi teit der politie te Gouda een schip met aardappelen aangehouden dat te Ossen- drecht was geladen door A. J. C. uit Ril land Bath. De betreffende lading was niet voorzien van een vervoerbewijs, tei-wyl het tevens soorten aax-dappelen betrof, welke thans voor vervoer verboden zijn. Met de fiets in een sloot gereden, WOLPHAARTSDIJK. De 16-jarige bak kersknecht M. Schipper, in dienst bjj den bakker J. Goetheer, had het ongeluk door het slippen van zijn rijwiel (waarop een flinke mand met brood) in den Zuiderland- polder in een vrij diepe sloot terecht te komen. Op zyn hulpgeroep werden rijwiel en berijder door toegeschoten pex-sonen spoedig op het droge gebracht. De jongen had zich aan een zijner duimen zoodanig bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het brood was voor een groot gedeelte voor menschelijk voed sel ongeschikt geworden. Een goede bietenoogst, WOLPHAARTSDIJK. Nu de bietencam pagne 1940 eenige weken aan den gang is en de landbouwers reeds flinke partijen hebben aangevoerd, blijkt dat de bieten- oogst in deze gemeente over het algemeen een opbrengst zal geven, die per H.A. be duidend grooter zal zijn dan het vorige jaar. Uitkeering inundatieschade. KRUININGEN. Binnen enkele dagen zal aan de landbouwers de eerste uitkeering geschieden voor de geleden schade door de inundatie. Garage afgebrand. KRUININGEN. Zaterdagmorgen om streeks 3 uur ontdekte de heer Dek, dat de garage van de firma Kostense in den Nisse- weg in brand stond. Vlug werd de brand weer, buren en eigenaar gewaarschuwd. Met emmers water werd 't dichtbij staande bergplaatsje nat gehouden. Het kon op die manier gespaard blijven, ofschoon de bui tenwand erg geschroeid werd. Benevens de garage werd nog door het vuur vei*nield een vrachtwagen, welke nog maar enkele dagen geleden van een houtgasgenerator was voorzien. Omtrent de oorzaak tast men in het duister men vermoedt kortsluiting. Garage eh auto waren tegen brand ver- zekerd, de generator echter niet. RAAD VAN 's HEER ABTSKERKE. De belastingverhoogingen. 'sHEER ABTSKERKE. De Raad dezer gemeente vergaderde onder vooi'zitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren Tolhoek en Harthoorn. De VOORZ. deelt mede, dat van de P.Z.E.M. de kostenra ming van den aanleg van electriciteit naar Baarsdorp inkwam. Deze zouden c.a. 800.bedx-agen. De Raad is van mee ning, dat van aanleg niets kon komen, omdat hoogstens 300.aan stroom zal worden verbruikt en dus c.a. 500.door de gemeente bijgepast zou moeten worden. De gemeente-rekening 1939 wordt voor loopig vastgesteld sluitende met 20.778.51 en 152.28 als voordeelig saldo. Daarna wordt de begrooting voor 1941 behandeld. B. en W. hebben voorgesteld om tot belastingverhooging over te gaan omdat het hun niet gelukt is de begroo ting sluitend te krijgen. De VOORZ. geeft uitvoerige inlichtingen, voor zoover de leden deze nog xxiet hebben kunnen vinden in de hun gezonden toelich ting. Hij zegt o.a. dat de verhooging der verschillende opcenten voor een ge deelte zijn oorzaak vindt in het feit, dat de begrooting voor 1939 te krap was opgezet, wat zich tot heden nog wreekt. Voorgesteld wordt daarom (gelijk reeds gemeld), de opcenten grondbelasting ge bouwde eigendommen te brengen van 40 op 80; de opcenten vex-mogensbelasting te brengen van 25 op 38; de opcenten ge meentefondsbelasting te brengen van 15 op 25 en de opcenten personeele belasting te brengen van 70 op 100: De heer VAN WEELE zou de opcenten op de vermogensbelasting nog meer willen verhoogen waarop de VOORZ. hem echter mededeelt, dat deze tot het maximum zijn opgevoerd. De heer VAN 't WESTEINDE zou de verhooging der opcenten op de vermogens belasting willen laten vervallen, waarop hem echter wordt geantwoord, dat de te vinden gelden op alle belastingen worden verhaald en dat B. en W. gemeend hebben ook de opcenten der vermogensbelasting te moeten verhoogen. De heer P. de Jonge, zegt te begrijpen, dat B. en W. met vei-hooging van belas ting moesten komen; hij zou echter willen, dat de opcenten op de Gemeentefondsbelas ting nog meer werden verhoogd teneinde niet voor mogelijke tekorten komen te staan. De VOORZ. ontraadt wijziging te bx-en- gen in het voorstel van B. en W. en meent, dat men, buitengewone omstandigheden daargelaten, op deze wijze wel rond zal kunnen komen. De begrooting wordt daarna met alge- meene stemmen goedgekeurd met in ont vangsten en uitgaven 14.330,37, waar onder een post onvoorzien van 320.89. Na rondvraag, die niets opleverde werd de vergadering gesloten. GETIJEN WEMELDINGE. October Hoogwater Laagwater Dins. 8 E.K. 9.26 21.55 2.56 15.17 Noord-Beveland Een nieuwe burgemeester van Colijnsplaat en Kats. BURGEMEESTER SCHUIT VAN KORTGENE ALS ZOODANIG BENOEMD. Bjj besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 4 October 1940 is A. A. Schuit, Burgemeester der gemeente Kortgene, met ingang van 15 October 1940, tot burgemees ter van de gemeenten Colijnsplaat en Kats benoemd. Verkooping. KORTGENE. Notaris J. J. W. Klop heeft Zaterdagavond in hotel „De Stads- wijnkelder" alhier, ten verzoeke van de erven van den heer G. Verhulst alhier, pu bliek verkochtEen woonhuis met tuin, gelegen aan de Voorstx-aat alhier, groot 5.40 Are. Hoogste inschrijver J. Kallewaard, Kortgene, voor 4507. Kooper P. Roodzand, Kortgene, voor 4700. Loop der bevolking. KOLIJNSPLAAT. IngekomenGeorge F. Maris en gezin van Middelburg Maxia C. German van Rotterdam, Hubertus J. Heijboer van Maastricht, Eliza Chr. de Reu van Middelburg, Suzanna M. van Petegem van Vlissingen, Jan Verlinde en echtgen. van Veere. Vertrokken: Maria Visser naar Kortgene, Gerritje van den Berg naar Goes, Pieter G. v. d. Weele naar Goes, Pieter H. v. d. Wee- Ie naar Goes, Eliza Chr. de Reu naar Mid delburg, Levina Geelhoed naar Urlt, Pieter G. de Lange naar Delft, Jan Schol en echt- gen. naar Hilligersberg, Johannes A. Kar- reman en gezin naar Dordrecht, Pieter Dourleijn en gez. naar Berkel en Rodemijs, Hubertus J. Heijboer naar Maastricht, Ja nus de Kraker naar Steenwijk. „(N. A.). f Onze Bureaux zyn gevestigd i MIDDELBURG Londeixsche Kaai 29 Redactie Tel. 269. Administratie Tel. 139 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraafc 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Têlefoon 21 OOSTBURG Breedestraat 45, Telefoon 102. Z eeuwsch- Vlaanderen Het werk in den landbouw. Het weder is in de laatste dagen van dien aard, dat eenige stagnatie is ontstaan in de landbouwwerkzaamheden. Vooral bij het aardappelrooien heeft men hiervan last op de zware kleigronden en ook voor dege nen die nog wat trachten te halen van de landerijen voor hun winterprovisie, is het,geen gemakkelijk werk op den drassi- gen bodem. Met het bietenrooien is het evenzoo. Het land kan nog wel wat water verdragen, maar toch liggen de lage bietenvelden reeds ietwat drassig. Houdt het régenweer agn, dan zullen ook weldra moeilijkheden bij de beperkte vervoergelegenheden onder vonden worden. Met het bimxenhalen van de maïs is men nu ook begonnen, daar deze anders te veel van het natte weer zou lijden. De opbrengst van het gewas is zeer bevredigend. Veel arbeiders naar Duitschland. Den laatsten tijd zijn uit Zeeuwsch- Vlaanderen reeds tal van arbeiders naar Duitschland vertrokken om daar te wer ken. Voox-namelijk betreft het fabrieks- en landarbeiders, die in deze streek geen werk gelegenheid kunnen vinden voor de komen de wintermaanden. RIJWIEL ONTVREEMD. BIERVLIET. De heer C. Doens alhier, die zijn fiets bij het café van den heer De Baax-demaeker had gezet, kwam, toen hij het café verliet, tot de ontdekking, dat zijn rijwiel ontvreemd was. De politie heeft de zaak in handen. Verkooping. SCHOONDIJKE. Zaterdagnamiddag werd in het café van mej. de wed. Verhage alhier, in het openbaar vex-kocht, ten over staan van notaris H. van Mazijk te Sluis voor de ex-ven Abr. Porreijde Visser een woonhuis met schuurtje en varkenshok, staande Molenstraat 32, groot 1.30 Are. Kooper werd Jac Beerens te Groede voor 801. Ambachtsbelang. AXEL. Dezen winter zal alhier vanwege de vereeniging Ambachtsbelang ook weer een cursus in vakteekenen enz. worden ge houden. Sleepschip tegen steiger gevaren. TERNEUZEN. Tijdens de vaart op het kanaal van Terneuzen, is het Belgische sleepschip „Antonin" 'te Zelzate in aanva ring gekomen met den steiger waardoor het schip lekkage bekwam in ruim 11. De „An tonin" is daax-op naar Tex-neuzen gevaren, waar de lekkage zal worden hersteld. Vereeniging voor de Zeevaart. CURSUS VOOR GEZAGVOERDERS EN STUURLIEDEN. Gistei-middag is in de gemeentelijke zee vaartschool te Rotterdam een cursus ge opend voor gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij, georganiseerd door de Vereeniging voor de Zeevaart. Mr. A. Wolfsbergen, secretax-is van de V. V. Z., heeft een kort openingswoord ge sproken, waarin hij er op wees, dat twintig jaar geleden te Amsterdam onder soortge lijke omstandigheden eenzelfde cursus werd geopend. De cursus beoogt de parate kexxnis van de Nederlandsche zeelieden op te fris- schen. De heer E. Vernes, voox-zitter van de ver eeniging, zeide dat na den eersten oproep een gx-oot aantal zeelieden zich heeft aan gemeld, van wie men er voorloopig slechts veertig kan plaatsen. De heer L. Nooteboom, inspecteur van het onderwijs te Rotterdam, wees er op, dat de leerlingen niet alleen hun eigèn belan gen dienen, doch ook die van de gemeen schap, omdat straks wanneer de tijden weer normaal zullen zijn, de Nederlandsche zeelieden weer zullen toonen, hun vak te verstaan, dan zal blijken, dat de beste stuurlieden aan wal stonden. Naar distributie van eieren. Uit zeer betrouwbare bx-on verneemt de „Schager Cx-t.", dat ook de eieren binnen kort onder de distributie zullen vallen. De sterk ingekx-ompen pluimveestapel en daax-naast de grootere vraag naar eieren door de vleeschdistx-ibutie zou dit noodig maken. Officieele bevestiging van een en ander konden wij evenwel niet ontvangen. Het postverkeer met het neutrale buitenland. Met ingang van gisteren zyn gewone en aangeteekende drukwerken, monsters, acten en gemengde zendingen voortaan ook in het verkeer tusschen Nederland en het neutrale buitenland weder toegelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3