Provincials leeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Duitsclie aanvallen bereikten nieuw hoogtepunt 183ste JAARGANG NUMMER 233 DINSDAG 8 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. O ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels (0.50, iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P O 1 L I C 1 T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N P S C H E D AGBLADPER^": De Duitsche luchtstrategie Het oordeel van een neutralen diplomaat. De aanval' op Londen wordt door de Duitschers met onverdrotens hardnekkigheid voortgezet. Een golf van vergeldingsvluch- ten, die hun uitwerking niet missen, ge lijk ook uit het gisteren door ons ge acteerde artikel uit de DeutscheZeitung viel op te .maken. De Duitschers brengen in de laatste dagen steeds meer bewijzen bij, dat de aanval op Londen van een vernietigende' kracht is. Niet door eigen waarneming van piloten maar ook de ver klaringen van neutrale waarnemers toone'n de Duitschers aan, dat zij bezig zijn de Britsche hoofdstad van de aarde weg te vagen. In den afgeloopen nacht heeft de Duitsche luchtmacht een nieuwe aanval op Londen ondernomen, die aldus het D.N.B. een nieuw hoogtepunt beteekende in de golf van vergelding, welke Engeland teistert. In grooter aantal dan gewoonlijk verschenen de bommenwerpers boven het Britsche eiland, dat zij begunstigd door helder weer op tal van vitale punten bom bardeerden. Britsche vliegtuigen deden op hun beurt een aanval op Berlijn, waar zij op ver schillende plaatsen, explosieve en brand bommen uitwierpen. Wederom werden zie kenhuizen, woonhuizen en pakhuizen ge troffen. Ook werden spoonvegwerken door de Britten onder vuur genomen. Eén En- gelsch toestel werd naar beneden gescho ten. Ondertussclien blijkt uit het front- bericht van het D.N.B. dat de Britten by hun vluchten sterker afhankelijk ZTüj van het weer dan de Duitsche vliegers. Sinds het midden der vorige week heerscht boven Midden- en West- Europa zeer' slecht vliegweer, geken merkt door storm en nevel, juist boven de gebieden, die voor de luclitoporaties essentieel zyn. In dien zelfden tyd heeft de Rijkshoofdstad geen Engelsch vliegtuig meer te zien gekregen, terwijl de Duitsche aanvallen op Londen on onderbroken voortgingen. Nu kan men v.erlangend zijn, te weten, welke strategie de Duitschers er' bij hun luchtoperaties op na houden. Daaromtrent heeft het D.N.B. thans van deskundige zijde een uiteenzetting ontvangen. Hierin wordt de Duitsche luchtstrategie in vijf punten samengevat, stap voor stap het Kanaal 1. De Engelsche luchtverdediging is stap voor stap van het Kanaal naar de Zuidkust en van de Zuidkust naar de Zuidelijke graafschappen, en van daar naar Londen teruggedrongen. Dat blijkt on weerlegbaar uit de plaatsen der lucht gevechten, zooals deze ook in de Engel sche berichten ondubbelzinnig vermeld worden. Het Kanaal en het Zuiden van Engeland zijn daarmede tot gebieden van de Duitsche heerschappij in de lucht ge worden. 2. Het hart van het Engelsche wereld rijk, Londen, is in zijn functies ernstig gestoord. Deze verlamming van het leiding gevend apparaat heeft noodzakelijkerwijze momenten van zwakte tengevolge, en deze zijn thans reeds duidelijk waar te nemen. Er zij hier herinnerd aan de verdedigings commissie te Delhi, die zich bezig moet houden met de nauwere aaneensluiting van de ten Oosten van het Seuz-Kanaal gele gen deelen van het empire, aan den steun, die Canada bij de Vereenigde Staten zoekt, aan de sluiting van de katoenbeurs te Liverpool e.d. Deze teekenen spreken, zoo wordt in deze deskundige uiteenzetting verklaard, een duidelijke taal voor het geheele empire. 3. De blokkade ter zèe, die door duik- booten en luchtmacht gehandhaafd wordt, wordt op doelmatige wijze door de metho de van de hamerslagen der luchtmacht aangevuld. De vernieling van de havenwer ken, wapenfabrieken, opslagplaatsen van olie en levensmiddelen, gas- en electrici- teitswerken en van de spoorwegen in de heide centra Londen, en Liverpoal verlamt niet slechts het'geheele zaken- en bedrijfs leven en de productie, doch ook het alle- daagsche leven van het menschelijk be staan. 4. De Duitsche aanvallen strekken zich uit Van Londen, over Zuid- en Midden-En- geland, tot de Shetlands-eilanden. De uit werking, die de verschrikkelijke hamer slagen van de Duitsche luchtmacht in hun onverbiddelijke consequentie op het moreel der aangevallenen hebben, blijkt uit ver- klaringen van gevangenen en uit neutrale uitlatingen. 5. De Britsche luchtverdediging is door de verliezen aan .jachtvliegers de laatste weken zwaar 'getroffen. De methode van de hamerslagen dwingt de jachtvliegers steeds weer, in tegenstelling met hun instructies den strijd aan te binden, en daarmede hun beproefde terughoudendheid, die zij nog voor het laatst tijdens den slag in Vlaanderenten koste van den Franschen bondgenoot aan den dag leg den, te laten varen. Zijn zij echter ge dwongen, den. strijd aan te binden, dan zijn zij echter ook aan de steeds op afzon derlijke punten in massa en bij verrassing optredende Duitsche jagers overgeleverd. Daarmede is de weg via superioriteit in de lucht naar heerschappij in de lucht voor de Duitsche luchtmacht afgebakend. t Is zoo de opvatting in Duitsche militaire kringen en het ligt voor de hand dat deze opvatting gekleurd is het D.N.B. publiceert voorts een verklaring, welke een neutrale diplomaat, die uit Londen te Genève aankwam en waarin deze den strijd.van het Britsche eiland als wanhopig moet hébbén gekarakteriseerd. LONDEN EN CARTHAGO. Hy zeide, dat het over enkele, weken zin neloos zal zijn, wanneer de. Duitsche vlie gers nog langer Londen bombardeeren. De ze diplomaat vergeleek het lot dat Londen treft met den ondergang van Carthago. Er bestaat aldus deze verklaring geen industrieele wijk meer in Londen, die niet geleden heeft van de bombardementen. Hij sprak van de desorganisatie van het verkeerswezen en verklaarde dat de voed selvoorziening een netelig probleem is ge worden, nu aan duizenden dakloos en broo deloos geworden menschen ook nog maal tijden moeten worden verstrekt. Hoe dap per de Londenaars zich tot dusverre ook gehouden hebben, toch kan hun moreel ge zien de slechte voorbereiding van Londen op het groote Duitsche luchtoffensief, niet op peil gehouden worden. Alleen zij, die één enkele maal een nacht hebben door gebracht op een der Londensche onder- grondsche stations, kan met eenig recht een oordeel uitspreken over de zenuwproef, die de Londenaars sedert weken dagelijks moeten' -afleggen. Hij, de bovengenoemde diplomaat, zelf heeft tweemaal moeten vluchten in een ondergrondsch station. Nooit zal hij de paniekstemming vergeten, die hij beleefde op Waterloo station, toen eenige seconden lang de electrische stroom door het dreunen der in de nabijheid in slaande bommen verbroken werd. De( twee de maal bevond hij zich in den onder- grondschen tunnel van Piccadilly Circus, toen plotseling uit den tuimel der spoorlijn een dikke rookwolk te voorschijn kwam. Tengevolge van het lichtzinnige geroep „gas", was onder de opeengepakte menigte een vreeselijke paniek ontstaan. Wat hij daarbij beleefde, behoort tot de verschx-ik- kelijkste indrukken van zijn leven, evenals vele. anderen heeft hij er de voorkeur aan gegeven, de hel onder de open lucht te be leven dan ooit weer zich te begeven in de hel van Piccadilly Circus. Van de aangerichte schade kunnen de Londenaars zelf zich volstrekt geen denk beeld vormen, zoo bevestigt deze neutrale diplomaat verder. De meest getroffen industrie- en havenwijken zijn afgezet. De journalisten van Europeesche dagbladen kunnen zich nog alleen door middel van hun Amerikaansche collega's eenigszins een indx-uk vormen van het geen bij de laatste bombai'dementen is aangevallen. De offi- cieele mededeelingen bevatten in den regel gegevens over schade, die acht dagen te voren is aangericht. VLIEGDIENST TUSSCHEN NED.-INDIE EN PHILIPP1JNEN. Volgens een telegram uit Tokio zijn de onderhandelingen tusschen de regeeringen van Ned.-Indië en de Philippijnen over de instelling van een regelmatigen vliegdienst tusschen Batavia en Manila via Borneo met succes bekroond, zoo meldt het Vad. De politieke ontwikkeling van de laatste maanden maakt deze luchtlijn ook voor Amerika en de Philippijnen van groot be lang, daar hierdoor te zamen met den Clip- perdienst een luchtnet over den geheelen Pacific geschapen is. Men verwacht, dat dezer dagen het eerste vliegtuig zal ver trekken. De dienst wordt door de K.N.I.L. M. gevlogen. Boeken, weekbladen en periodieken vrij van omzet belasting. Het hoofd van het departement van fi nanciën maakt bekend, dat de met ingang van 1 October 1940 in de omzetbelasting- wet 1933 (Staatsblad no. 546) aangebrach te wijzigingen tot nader order geen toe passing zullen vinden ten- aanzien van boeken, weekbladen en alle andere perio diek verschijnende geschriften. Zulks be- teelcent derhalve, dat boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende ge schriften, evenals, tot dusvexre, van om zetbelasting en bijzonder invoerrecht blij ven vrijgesteld en dat de met het oog op de naheffing voorgeschreven opgaaf van op .1 October 1940 tot het handelsbedrijf van handelaren belioorende boeken achter wege kan blijven. VELE SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Zaterdag- en Zondagavond zijn op ver scheidene plaatsen in ons land personen door de duisternis misleid te water geraakt. Tal van menschen zijn hierbij om het leven gekomen. Twee dooden te Leeuwarden. De politie te Leeuwarden heeft,geassis teerd door burgers, veertien personen uit het water gehaald, terwijl ook andere bur gers nog reddingen verrichtten, zoodat het totaal aantal te water geraakten minstens twintig bedraagt. Twee personen zyn ver dronken. Uit de Tuinen werd de 54-jarige F. Gazzi levenloos uit het water gehaald, terwijl in de Weave een 17-jarige schip persknecht is verdronken. Drie personen te Utrecht verdronken. Te Utrecht zijn Zondagavond ruim tien wielrijders en wandelaars door de duister nis misleid in het water terecht gekomen. Drie personen zijn verdronken, nl. de 42- jarige de Ruyter, die bij de Vaartscherijn- brug is opgehaald, de 48-jarige van Wijk, die bij de Steenenbrug' om het leven is ge komen en de 65-jarige van Dijk, die in be- wusteloozen toestand bij de Noorderbrug uit het water is gehaald en in het stads en academisch ziekenhuis is overleden. Schipper omgekomen. Twee schippers, die met hun booten ge meerd lagen aan de Hoogekade te Nijme gen, konden Zondagavond in de diepe duis ternis hun schepen moeilijk vinden. Zij be sloten hand aan hand aan boord te gaan. Schipper J. L. gaf zijn collega van het motorschip „Rap Terug" uit Amsterdam bij het overstappen van zijn boot in de „Rap Terug" een hand. Op een gegeven oogenblik kon L. zijn vriend niet meer hou den en viel deze te water. In de duisternis kon geen hulp geboden worden, zoodat de schipper op jammerlijke .wijze is omge komen. Oude man te Rotterdam verdronken. Zondagavond is te, 'Rotterdam de 82- jarige heer W. Krul tengevolge van de duisternis in het water van de Lange Geer geraakt en verdronken. De man kwam met een vriend uit een café. Hij ver gezelde den vriend nog eenige honder den meters naar diens woning en begaf zich toen- alleen terug. Hierbij moet hy te water zijn geraakt. Door auto overreden en omgekomen. Zondagavond liep op den provincialen weg te Kaatsheuvel de 40-jarige D. Gi-oot- zwager met zijn vriend Ligtvoet te voet van Loon op Zand in het stormachtige, donkere weer naar huis. Een chauffeur van de Tilburgsche stations-tax, die van Kaats heuvel naar Tilburg reed, zag plotseling een persoon voor zijn wagen, die op den weg liep. Hij hield meer rechts aan, doch reed met tamelijk groote vaart op G. in, terwijl ook L. werd geraakt. Twee artsen constateerden bij G. den dood als gevolg van een schedelbasisfraetuur en een inwen dige verbloeding. L. kwam er met een hoofdwonde af. Echtpaar door duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Het echtpaar A. A. van der Drift, te Voorburg, keerde Zondagavond van een visite huiswaarts. Vermoedelijk door de duisternis misleid, zyn de twee menschen die beiden 52 jaar zijn, nabij de spoorbrug aan den Westvlietweg in de vliet geraakt en verdronken. Laat in den nacht is het lijk van den man en later op den dag het lijk van de vrouw opgehaald. Het echtpaar van der Drift genoot in Voorburg een groote bekendheid. De Amerikanen In het Verre Oosten. Zy krygen den raad te repatrieeren. De Standard Vacuum Oil Company heeft naar de China-Press meldt, haar personeel in China aangeraden, hun familieleden zoo spoedig mogelijk naar de Ver. Staten te laten vertrekken. Ook de Texas Oil Com pany heeft een deel van haar personeel aangeraden hun gezinsleden thans reeds te laten vertrekken bij wijze van voorzorg, daar er door den toestand in het Verre Oosten wellicht gebrek aan scheepsruimte kan ontstaan. De Duitsche opperbevelhebber in ons land. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch vertoefde Zaterdagmiddag in Den Haag. De generaal-veldmaarschalk bracht een bezoek aan den Rijkscommissaris rijksmi nister Seyss-Inquai't, waarbij eerbetoon werd gebracht door een eere-compagnie met een muziekcorps. Vervolgens bi-acht hy een bezoek aan den Duitschen mili tairen bevelhebber in ons land, generaal der luchtmacht Fr. Christiansen. In den laten namiddag vertrok de gene raal-veldmaarschalk naar Utrecht, van- .waar hy des avonds afreisde, - Duitsche militairen treffen de laatste voorbereidselen voor het oplaten van een kabelballon (Foto Weltbiid) Wederom luchtaanvallen op Amsterdam. ACHT PERSONEN GEDOOD. Gisteravond en in den loop van den nacht hebben Engelsche vliegers wederom de hoofdstad als doelwit van him aanval gekozen. Reeds om 9 uur naderden de eerste toestellen en kwam het luchtafweer geschut in actie. Korten tijd later stegen ook Duitsche vliegtuigen op, die verschil lende malen in heftigen strijd met de aan vallers gewikkeld waren, zoo meldt het A.N.P. omtrent dezen aanval o m. Niet minder dan acht personen vonden bij de bommenwerperij 'n verschrikkelijken dood in de instortende huizen, terwijl talrijke min of meer ernstig gewonden naar de verschillende ziekenhuizen moesten worden vervoerd. Dat het aantal slachtoffers in vex-houding tot de groote schade en het aantal neergeworpen projectielen nog be trekkelijk gex'ing is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat spoedig luchtalarm was ge geven. Het duurde tot bijna vier uur in den ochtend, alvorens de aanvallers zich definitief tex*ugtrokken, nadat zij in de laatste uren tevex-geefs getx-acht hadden door het vuur van het afweergeschut heen te breken. EXPLOSIEVE BOMMEN. Het ergst 'Was wel de toestand in de omgeving van de Vechtstraat. Het perceel Vechtstraat 135 was door een voltreffer aan de achterzijde geraakt, waax-door het pand vrijwel geheel vernield werd, en ook de pei'ceelen 131 en 133 dusdanige schade hadden opgeloopen, dat zij grootendeels waren ingestort. Vier dooden vallen in het eerste pand te betreuren, terwijl het rondvliegende puin,- de bomscherven en het glas talrijke gewonden veroorzaakten. Twee der lijken, die van een onbekende vi'ouw en een onbekenden jongen, waren in den loop van den nacht geborgen. De beide andere slachtoffers bevonden zich toen nog in de huizen en zyn bij dag licht geborgen. Enkele der gewonden ver- keeren in levensgevaar De achter het getroffen pand liggende huizen in de Eemsstraat ondex-vonden eveneens groote materieele schade. Zeer ernstig waren ook de gevolgen van den hominslag in het perceel Lekstraat 54. Twee menschen werden daar op slag gedood, terwijl twee andere ernstige ver wondingen opliepen. Het huis stortte ineen, evenals het belendende perceel, in haar val de electrische bovenleiding van de tram meesleurend, waardoor ex-nstig gevaar ont stond. Ook hier was de schade aan de omliggende huizen zeer aanzienlijk. Het noordelijk deel van de stad heeft eveneens in de avonduren een bombar dement te verduren gehad. Herhaaldelijk, wierpen de Engelsche piloten hun explo sieve lasten uit, zoo meldt het A.N.P. verder, en zij troffen daarbij het perceel Ux-kstraat 13, hetgeen verschrikkelijke ge volgen had. De bom sloeg door het dak in de huiskamer, waar zich de twee reeds bejaarde bewoners, de heer en mevrouw Kaman, bevonden. Beiden werden op slag gedood. Een drietal kennissen, dat bij hen op bezoek was, ontsnapte het gevaar wonder boven wonder. Wel werden zy al len dusdanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Het stoffelijk overschot van den heer Ka- man had men vanochtend vx-oeg nog ixiet kunnen bereiken. Bovendien werden verschillende bommen in het water van het buiten-IJ geworpeix,; uiteraard zonder schade aan te richten, terwijl op den weg tusschen Schellingwoude en Durgerdam verscheiden bommen in een weiland vielen. Een bom werd geworpen nabij het perceel Buikslotexmeerdijk 134. De hevige luchtdx-uk verwoestte het huisje grootendeels, doch de vier bewoners kwa men er zonder noemenswaardige verwon dingen af. Ook aangrenzende perceelen kre gen belangrijke schade. BRANDBOMMEN. Behalve explosieve bommen gooiden de Britsche vliegtuigen groote hoeveelheden brandbommen uit. De omgeving van de P.C. Hooftstraat en de Alexander Boers- straat had hiervan het ergste te lijden. In het perceel P.C. Hooftstraat 158 brak een middelbrand uit, welke echter spoedig werd gebluscht. In het perceel Alexander Boers- straat 43 had een' bewoonster van de derde verdieping de bom in den luchtkoker hooren vallen. Zij wist zich nog juist bij tijds in veiligheid te stellen, enkele, oogen- blikken later brandde haar slaapkamer heftig. Voorts tx*of een brandbom een houten bijgebouw van het Faedologisch instituut der Vx-ije Univex-siteit in de Vos- siusstraat. Met behulp van een snelblusch- apparaat en zand werd de bom spoedig onschadelijk gemaakt. Een drietal brand bommen viel bovendien nog in het Vondel park, waarby een gasbuis is vernield. Op het Muiderpoortstation werd eveneens een aanval ondernomen. De bx-andbommen mis ten echter hun doel en konden door het spoorwegpersoneel onschadelijk gemaakt worden. Een bx-andboni, welke in de Wa- genaavstraat viel, werd tenslotte door de wykbrandweer gebluscht. Op een tweetal plaatsen in de stad zijn voorts personen door granaatscherven ge troffen. Zij zijn naar het Willxelminagast- huis overgebracht. Sluiting van het Panama-kanaal? Göteborgs Morgenposten meldt uit Colon (Panama): in vooraanstaande kx-ingen van het bestuur van het Panamakanaal wordt beweerd,, dat de Amerikaansche regeex'ing het kanaal, met het oog op den toegespit- sten internationalen toestand wil sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1