Rjj de Brisselscli® Franskiljons. BRIEVEN UIT VLAANDEREN Gebrek aan discipline inFransch-Vlaanderen Wekenlang hebben zij zich stilgehouden, de Brusselsche franskiljons. Zij vreesden den nieuwen tijd, zich verschuilend in het verleden en weigerend de werkelijkheid te erkennen. Intusschen zonnen zij op wraak. In het geniep gingen zij voort de Vlamin gen te kwetsen en te beleedigen en waar zij in meerderheid tegenover den weerloo- zen e_enling stonden waanden zij zich sterk als voorheen. Zoo hebben zij deze week hun kans weer eens waargenomen. Een Vlaming; de heer Achiel van Damme, werd ontboden by de gemeentediensten te Brus sel. Aan het loket gekomen wees de heer Van Damme dep ambtenaren op de met de taalwet strijdige ééntalige Fransche aan plakbiljetten voor het publiek. De frans- kiljonsche ambtenaren gaven geen ant woord, maar zonden twee Waalsche agen ten en vijf gendarmen op den heer Van Damme af, die hem mishandelden en hem daarna naar de tweecle poiitie-afdeeling der Priemstraat sleurden, waar hij enkele uren werd opgesloten, geheel wederrechte lijk, zooals gansch dit franskiljonsche op treden geschiedde in strijd met wet en recht. Dit geval staat niet op zichzelf. Ook bij sommige openbare diensten der Brussel sche omgeving, vooral te Elsene, Sint Joost ten Noode, Sint-Gilles en Schaer- beek, worden de Vlamingen aan de loket ten van het gemeentehuis door franskil jonsche ambtenaren nog steeds afge snauwd, uitgelachen of anderszins on- heusch bejegend. In het Brusselsche „Al gemeen Niéuws", dat desbetreffend feiten vermeldt, lezen wij daaromtrent „Noch tans heeft Vlaanderen pas de Commissie GrammensDe Vleeschouwer gekregen, om te waken over de toepassing der taal wet. Maar zoolang al die anti-Vlaamsche creaturen van het oude stelsel veilig op al de kommandoposten staan, zoolang ook zal de franschelarij in Vlaanderen den boventoon blijven voeren. Een medewer ker van de Antwerpsche „Dag" hoorde vorige week een Vlaamsch-vijandig amb tenaar in het openbaar verklaren „La Commission Grammens-De Vleeschouwer, je m' en moque nous faisons semblant d' obéir mais nous agirons quand-même notre guise", hetgeen beduidt „Wat kan mij de Commissie GrammensDe Vleeschouwer schelen wij veinzen te ge hoorzamen maar doen verder toch onzen zin". Laten wij niet vergeten, dat er geen straffen zijn voorzien bij de niet-uitvoering der taalwetten. De Commissie kan dus een lijst opmaken van al de wetsovertredingen en er elk jaar een lijvig boekdeel van uitgeven, waarin al die tekortkomingen netjes gerangschikt staan. Maar ingrijpen kan ze niet. Om dat mogelijk te maken, zoo besluit het blad, moeten de Vlamingen ophouden aan kapellekens-politiek te doen, de handen in mekaar leggen en van dezen revolutionnairen tijd gebruik maken om de franskiljons mores te leeren". Nog altijd worden te Brussel en ook elders in het land winkeliers ingerekend, die met groote letters op hun uitstalraam het woord „uitverkocht" schreven en in tusschen hun voorraden in het geheim van de hand dedèn, aan woekerprijzen. Een andere vorm van sluikhandel ter ontdui king van de rantsoeneering is dezer dagen ontdekt in eenige groote Brusstelsche drankhuizen, waar grossiers eieren, boter en andere levensmiddelen brachten, die er dan tegen zeer hooge prijzen en zonder >bons werden verkocht. De sluikhandel werd het eerst ontdekt in een koffiehuis der omgeving van de Noordstatie, waar de politie beslag kon leggen op zés kisten, die 3600 eieren inhielden, welke onmiddellijk naar de tehuizen voor ouden van dagen gezonden werden, een bestemming die de eierenschacheraars met hun woekerhandel allerminst bedoeld zullen hebben. De Brus selsche „Soir" trekt te velde tegen deze toestanden en betoogt „Er zou in het land voor iedereen genoeg zjjn, indien dieven van de gemeenschap niet profiteerden om tegen meer dan dubbele prijzen te ver- koopen en te koopen. De bewoners in de betere wijken krijgen iederen dag tal van aanbiedingen voor boter aan zeventig frank de kilo en melk voor zes frank per liter. Als wij die aanbiedingen ontvangen geven wij ze door aan de politie, maar wat doet de politie Kent zij in dit verband wel genoegzaam haar plicht? Ten andere, zoo gaat het blad verder, moeten wij wijzen op het jammerlijk en specifiek „Belgisch" gebrek aan discipline, waarvan een deel van ons volk inzake de rantsoeneering blijk geeft. Dat wil dan nog wel zijn het „beste deel" van het volk en in het oude stelsel, toen alleen geld de waardebepaling uitmaakte van goed en beter, heette het ook zoo. Sommige winkeliers bedienen dus eerst dat „beste deel" van hun klanten, dat gaarne dubbel of meer betaalt, want aan geld heeft het geen gebrek, alleen aan discipline en wellicht aan het besef, dat zij aldus hun minder met aardsche goederen gezegende landgenooten bestelen. Het wordt tyd, dat die lieden een weinig discipline leeren, of zij zullen spoedig moe ten ervaren, dat zy niet alleen op de wereld zyn. Dan zullen zy, met schade én schande, terug moeten geven wat zy der gemeen schap ontstolen hebben". In andere bladen, die in den zelfden geest schrijven, wordt tevens aangedron gen op een ingrijpende en algemeene con- tróle, niet alleen in alle winkels, maar in alle gezinnen, met onverwylde vast stelling' van de maximum hoeveelheid le vensmiddelen die men voor eigen gebruik in voorraad mag hebben. In de Fransch-Belgisdhe grensstreek, op den weg van Poperinge naar Hazebroek, staat op de zwart geblakerde steenen van den nog eenig overeind gebleven gevel muur van een door brand vernielde boer derij gekalkt„Dit nooit meer Het staat er wit op zwart en het staat er in goed Nederlandsch. Het is voor den Vlaming van den Franschen en van dezen kant duidelijk „Hier zullen de zonen van een broedervolk nooit meer tegen elkaar ten strijde trekken". Wat in de dagen van Mei en Juni hier plaats vond zal zich niet meer herhalen in de toekomst, waar dit Vlaanderen niet meer Fransch zal zyn, maar Dietsch Terugkeerend tot zijn oor sprong zal Fransch-Vlaanderen aansluiten bij de Nederlanden van het Zuiden en het Noorden, de lage landen aan de zee, wier volk in het nieuwe Europa frank en vrij zal zyn, levend in vrede en vriendschap met alle Germaansche broedervolken. De mythe, die Vlaanderen beschouwde als een smeltkroes van twee groote Europeesche culturen, de Latijnsche en de Germaansche een mythe waaraan de besten onder ons, als gevolg van hun opvoeding en on derwijs, geloofd hebben heeft lang ge noeg valsch opgeld gedaan. Vlaanderen wordt steeds meer zyn Dietschen aard be wust en Fransch-Vlaanderen eveneens. De thans nog Fransche stad Hazebroek is uiterlyk en innerlijk Vlaamsch gebleven. Hetzelfde kan gezegd worden van Kassei, bekend om den grooten veldslag van 1328, toen er de Vlaamsche volksleider Zanne- kin tegen den Franschen koning, Filip van Valois, ten strijde trok. Ook Duinkeiken, de Fransch-Vlaamsche zeehaven, is een Vlaamsche stad. Het meest Vlaamsch, zoo in het wezen der menschen als in dat der stad, is echter Hazebroek. Het heeft door dezen oorlog minder geleden dan Duinker ken en sommige andei-e plaatsen uit den Fransch-Vlaamschen westhoek. Van de be roemde, tot historisch monument verheven St. Eligluskerk van Hazebroek werd de toren vernield door Engelsche bommen. De kerk zelf heeft wéinig geleden en de vele kunstwerken, als beelden, oude schilderijen en het machtig orgel, bleven als door een wonder gespaard. In 1347 werd deze kerk voor de eerste maal verwoest, door de Fi-ansche horden, de beruchte „chevau- cheurs de Philippe", die geheel Hazebx-oek in brand staken. Pas was de kerk her bouwd of zij werd, met de herbouwde stad, in 1490 andermaal door de Fransche legers, geplunderd en met den grond gelijk ge maakt. In 1492 werd de eerste stèen ge legd van de huidige groote kerk, die be kroond werd met een der hoogste torens van Frankrijk. De toren zal volgens het oude plan weder opgebouwd worden en met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang genomen. Nadruk verboden.) Officiëele Publicaties. VERLEENING OORLOGSMOLESTCREDIETEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat de „Stichting Zeeland 1940" alleen z.g. BOUWCREDIÈTEN, d.w.z. credieten voor herstel of den wederopbouw van door oorlogsgeweld getroffen gebouwde eigen dommen, verleent in de navolgende geval len a. indien de kosten van het herstel meer dan 100.en niet meer dan 500.be dragen b. indien het door oorlogsgeweld getrof fen pand geheel verwoest is en het pand, de bedrijfsruimte niet medegerekend, buiten werks gemeten boven den beganen grond- vloer, een inhoud heeft van méér dan '450 m3. Indien de kosten van het herstel van een door oorlogsgeweld getroffen pand 100. of minder bedragen, kunnen belanghebben den, ter bestrijding van deze kosten, zoo noodig een bijdrage vragen aan het Pro vinciaal Zeeuwsch Comité voor Hulp en Herstel, te Middelburg. Vlissingen, 7 October 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. OPENBARE MEISJESSCHOOL MIDDELBURG. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter kennis van belang hebbenden dat de lessen der 3e klasse van bovengenoemde school op Woensdag 9 Oc tober 1940, des voormiddags 9 uur, zullen aanvangen in het gebouw der Handels school aan den Dam. Het tijdstip, waarop de lessen der le klasse zullen aanvangen, zal nader worden bekend gemaakt. Middelburg, 4 October 1940. Burg. en Weth. voornoemd, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat het onteigeningsbesluit van 31 Mei 1940 betreffende de onteigening van over blijfselen der opstallen, welke middellijk of onmiddellijk zijn getroffen door de ramp van 17 Mei 1940 is ingetrokken voor wat betreft de getroffen perceelen langs den Kanaalweg. Middelburg, 3 October 1940. De Burgemeester van Middelburg, DE BORDES. INKWARTIERING VAN PERSONEEL DER DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis: I. dat inkwartieringen van personeel der Duitsche weermacht uitsluitend mogen plaats hebben op vertoon van inlcwartle- ringsbewijzen, voorzien van het dienststem- pel van den Orts-Kommandant. II. dat voor inkwartieringen, die niet zijn gedekt door het sub. I vermelde be wijs geen betaling door de Duitsche Weer macht zal geschieden. III. dat, behoudens uitdrukkelijk lastge ving, geen vergoeding wordt uitgekeerd voor verstrekte voeding. Vlissingen, 7 October 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. SPORT VOETBAL Wedstrijduitslagen. le klasse. Afd. IDFCDWS 1—2 Hermes DVS 't Gooi 30 StormvogelsSparta 20; FeyenoordDHC 2—2 KFC—ADO 1—2. Afd. n HaarlemVSV 12 Blauw Wit—HBS 2—1J VTJC—CW 2—5 Ajax —RFC 6—2. Afd. m AGOWWageningen 02 NECHengelo 61HeraclesEnschede 22 Enschedesche BoysQuick 31 TubantiaGo Ahead 61. Afd. IV NACEindhoven 00 MW LONG A 22 HelmondLimburgia 2 1 Willem IIRoermond 22 PSV BW 1—2 Juliana—NOAD 5—1. Afd. V VelocitasAchilles 41Be QuickHeerenveen 61 SneekWW 30 Leeuwarden GVAV 21 HSC Veendam 31. 2e klasse D MiddelburgZeelandia 71 GoesRCS 14 VlissingenDe Zeeuwen 3—0 Alliance—RBC 0—4 TSC De Baronie 31. 3e klasse M: Goesche BoysVlissingen II 0—3 Middelburg II—EMM 1—2 De Zeeuwen nZeelandia II 55. 3e klasse N BiervlietCorn Boys afg.; Terneuzensche BoysTerneuzen 14 SluiskilAxel 30. 3e klasse O OostburgTerneuzen H 50 Aai-denburgIJzendijke afg. Bres- kensSchoondijke 70. VLISSINGEN—DE ZEEUWEN 3—0. Deze competitiewedstrijd, die vroeger een bezet veld aan publiek trok, kon zich nu maar in een matige belangstelling ver heugen. Het spel was over het algemeen geno men zwak en de balcontröle liet veel te wenschen over. Hieraan zal de sterke wind die recht over het veld woei, wel niet vi'eemd zijn. Het Vlissingen-elftal liet een beteren in druk achter dan De Zeeuwen. De keeper van Vlissingen bleek zeer betrouwbaar en vooral in de eerste helft van den wedstrijd, toen Vlissingen met wind tegen speelde, deed hij goed werk. Zijn collega aan den anderen kant daarentegen was onbetrouw baar, twee doelpunten waren evenveel blunders van hem. De achterhoeden van beide elftallen wogen tegen elkaar op en weerden zich kranig. De middenlinie van Vlissingen was iets sterker dan van De Zeeuwen en sloot beter bij de vooi'hoede aan. Van de beide voorhoeden leek ons De Zeeuwen-voorhoede wel iets zwakker dan van Vlissingen en vooral Kasteele (links binnen) werkte zeer hard, en was de mo tor van de Vlissingen-voorhoede. Peeman (linksbuiten) was bepaald zwak. Aan den anderen kant zwoegden Smit (linksbinnen 1 en T. Leynse (ï'echtsbinnen) om het hardst. Zij lieten zoo nu en dan wel aar dige staaltjes voetbal zien. Over het spelvex-loop het volgende De Zeeuwen speelde het eerst tegen wind. Het begin is elkaar even aanvoelen, waarby Vlissingen iets meer in den aanval is. Na 10 minuten spelen krijgt Vlissingen haar eerste hoekschop tè nemen, na eenige schermutselingen voor het Zeeuwen-doel komt de bal by van de Kasteele, die te gen den paal schiet, de bal ketst het veld terug in, komt bij Peeman maar deze weet van de hem geboden kans niet te profitee- ren en schiet hoog over. De Zeeuwen ko men er nu iets beter in en keeper Harting moet zich een paar maal flink weren, het geen hij dan ook op sublieme wijze doet. Er wordt, uitsluitend nog op de Vlissin- gen-helft gespeeld. Vlissingen bepaalt zich nu tot enkele aanvallen, die niet zonder ge vaar zijn. De Zeeuwen weten het wind- voordeel niet' te benutten. De rust komt met blanken stand (00). Na de rust speelt Vlissingen met wind mee en dix'ect is zij in den aanval. De Zeeuwen worden nu geheel ingedrongen. Toch komt Vlissingen op gelukkige wijze aan haar eerste doelpunt, wanneer uit een kluwen van spelers de bal bij den Zeeuwen-keeper belandt en deze den bal door zijn banden laat glijden. (10). Na dit doelpunt is het een meer gelijk opgaanden stryd. Bij een der Zeeuwen-aan vallen heeft de keeper geluk als hij de bal niet kan klemmen en de paal redding brengt, 'de bal ketst het veld teiug in en een der Zeeuwen-spelers schiet hard in, maar Burgerhof weet de bal het veld te iug in te koppen, de bal belandt nu bij T. Leijnse, die niet aax-zelt, maar via het lichaam van Kodde vliegt de bal tot hoekschop. Hierna is het weer Vlissingen, die in den aanval is en in een tyd van 5 min. weet zy 2 maal te doelpunten (30), waar een fout van De Zeeuwen-keeper niet vreemd aan is. Het is nu steeds Vlissingen, die het beft in handen houdt. De scheidsrechter leidde zwak. MIDDELBURG—ZEELANDIA 7—1. Vorige week moesten we gewag maken van een zeer slechten dag van den Zeelan- dia-doelman. We willen nu beginnen met op te meiken, dat deze speler tegen Mid delburg een veel beteren dag had en behoudens een enkele fout geen schuld had aan de zeven doelpunten, welke Mid delburg wist te scoren. Moesten we de overwinning afmeten naar het aantal doel kansen, althans aanvallen, welke doelkan sen in zich hielden, dan moesten we er kennen, dat groen-wit deze verdiende, doch tegeiyk, dat de score niet de juiste ver houding weex-gaf. Middelburg had het beste van het spel en in den stryd van man tegen man was groen-wit steeds het sterkste. Daartegenover staat, dat Zee landia het nu en dan ook tot behoorlijk opgezette aanvallen wist te brengen, welke echter door gebrek aan doorzet tings vei-- mogen en totaal gemis aan schot niets opleverden. Janisse was de eenige in den groen-zwarten aanval, die tot behoorlyk schieten kwam en daii nog slechts zeer sporadisch. Hij had ook van zyn medespe lers heel weinig steun en naar ons gevoelen was het alleen Pliilipse, die goed zijn best deed en daardoor zoo nu en dan gevaar- lijk werd. F. de Bruyne op den rechter- vleugel werkte als gewoon zonder uit te blinken. De midvoor Steur, die in de ge lederen was teruggekeerd speelde een zeer slechten Wedstrijd en was inplaats van de stuwende kracht eerder een sta-in-de-weg. Nu mogen we de aanval niet te hard vallen, omdat van de middenlinie de beide kant-spelers alle aandacht aan de verdediging moest schenken en de spil zich niet wist aan te passen. Van de kant spelers wist A. de Bruijne zoo nu en dan nog tot behoorlijk aanvallen te komen en zijn tegenstanders de baas te blijven. Doordat echter Nijsse als verdediger lang niet op zijn bekende volle kracht speelde moest de Bruijne veel achter blijven. Mijn heer had aan den anderen kant ook hard zijn krachten noodig om Bodegraven bij te staan. De Middelburg aanval wist daardoor tot betere aanvallen te komen en mede door het bezit van een goede schutter in Carol1 waren de Middelbux-g-aanvallen soms, ?eer gevaarlijk. Trouwenj de geheele Middelburg aanval was vlugger, levendiger en enthou siaster. Het binnentrio vooral maakte het de verdediging danig lastig en Nijssen moest dikwijls onderwinden, dat deze vlug ge jonge spelertjes hem te glad af waren. Van de vleugels, welke ook wel wat ver waarloosd wei-den ging te weinig kracht uit. Broodman presteerde meer dan Outer- mans, die wij wel beter zagen spelen. De Middelburg-middenlinie liet ons een ver dedigende spil zien, die vaak de plaats van Neufeglise moest aanvullen, als deze zich teveel liet gaan by zijn enthousiaste aan- vals-stuwingen. Was Kampman aan deze kant niet vaak te hulp gesneld, dan was het opdringen van Neufeglise dikwijls aan leiding geworden tot uitvallen van Zee landia over die zijde. Het werken van J. Jongepier aan de andere zijde kon ons niet bekoren en voldeed noch aan de eisch van steun aan den aanval, noch aan zijn ver dedigende taak. Zijn teveel op eigen initia tief vertrouwen en zijn te onbesuisd wer ken doen zijn ongetwijfeld behooi-lijke ca paciteiten niet tot uitdrukking komen. Een proef ware te nemen met omwisseling van de beide gebroeders, misschien, dat dit beter ging. In ue verdediging was De Boer de beste en deze speler kan op een goeden wedsti-ijd terugzien. Aanmerkelijk beter dan zijn neven-speler, die nogal eens teveel den man aanviel en den bal liet glippen. Dit maakte bij momenten geen prettigen indruk van sportief standpunt bekeken. Keeper Moens kreeg niet veel moeilijk wex*k, maar wat hij te doen kreeg ging hem goed af. Carol opende met een prachtschot on- houdbaajr de score (10). Janisse komt dan den doelman van Middelburg belagen, maar zijn schot mislukt, welke mislukking Steur herstelt (11). Outermans zet even later'mooi voor en Carol kopt prachtig in (21). Een schot van Koster beoordeelt de Zeelandia-doelman verkeerd (31). Het ontgaat den scheidsrechter dat binnen het beruchte gebied een Zeelandiaan duidelijk zichtbaar den bal met de hand bewerkt. A. Jongepier en Koster omspelen dan zeer handig Bodegraven en het is eex-stgenoem- de, die scoort (41). Na een voorzet van rechts ir het niet te zien of Mijnheer deze in eigen doel werkt, dan wel of A. Jonge pier de goal op zijn rekening krijgt. (51). Jongepier straft dan even later een fout van Nijssen zonder aarzelen met het zesde doelpunt af. De zevende goal komt van de voet van Koster, die een goed gericht hard schot in de linker-bovenhoek doet belanden (71). GOES—R.C.S. 1—4. Hoewel de sterke, ongeveer van doel tot doel staande wind, het spel in dezen wedstrijd zeer beïnvloedde en het voor de spelers niet gemakkelijk maakte, viel ook reeds in de eex*ste helft, toen Goes dezen wind mede had, te constatee-en, dat de R. S.C.-ploeg als geheel sterker was. Het ver band tusschen de Souburgers was beter verzox-gd en in den egel waren ze in den strijd om den bal iets vlugger dan de Goe- senaars. Bij Goes waren ditmaal de vleugel plaatsen zwakker bezet dan in den wed- strijd tegen Middelburg. Lockefeer stond links- en van Huysstede rechtsbuiten en hoewel beide spelers technisch wel iets beter zijn dan Nieuwenhuize en v. Sabben (die de voi'ige maal deze plaatsen bezetten) missen zij toch de grootere snelheid en het grootere doorzettingsvermogen van de laatstgenoemden. De middenlinie beschikte thans weer over Beuns, hetgeen een aan winst bleek. Vooral daarom leek het ons verkeerd, het Goesche elftal nu zoo in- grijpend te wijzigen, na één wedstrijd, in welke de gx-oote fout in de zwakke midden linie schuilde. Met Wijs, De Pan en Beuns achter zich zou ook de zelfde voorhoede die tégen Middelburg uitkwam meer gepres- teerd hebben. Vooral omdat ditmaal ook De Pan iets meer aanvallend optx-ad. Na rust was het Goesche elftal opnieuw eenigszins gewijzigd, dat op een dergelijke wijze nooit een geheel verkregen zal wor den laat zich hooren. Anderzijds had Goes echter voor rust met eenige punten de leiding moeten heb ben, want de x-oodwitten kregen deze eex-ste driekwartier verscheidene „opgelegde" kansen, terwijl Souburg, dank zij een groote fout der Goes-vex-dedigers, maar één zulk een kans kreeg, en die ook be nutte. Goes had dus met rust; dank zij vooral den wind, met een paar punten voor kunnen staan en dan zou mogelyk ook na rust de stryd anders verloopen zijn. De eerste vrije Goesche kans kon niet benut worden door een fout van scheidsrechter Le Due, toen Schmidt, na hands "van één der Souburgex-s, vrij op doel afging. Hoewel er seconden verliepen, klonk toch nog het fluitsein en gaf de heer Le Due toen aan Goes een vrije schop op den raxid van het strafschopge bied, daax-mede de overtredende pax-tij be- voox'deelende. Daarop kreeg ook Paauwe, na missen, door den wind, van één der Souburgers een gemalckelyke doelkans, doch alleen voor den keeper gekomen schoot hij recht op dezen af. Eenzelfde kans kreeg Lockefeer, maar zijn schot ging langs den paal. Met een kort voor doel stilliggenden bal die De Kok verzuimde weg te trappen, tex-wijl De Munck er blijk baar op rekende, nam M. Blok voor de gasten de leiding. Toen kort daai'op de wind den Sjuburgschen verdedigers weer parten speelde, gelukte het Schmidt voor Goes gelijk te maken. (11). Na rust had R.C.S. den sterken wind mee en al spoedig kopte Gillesse, na missen van Akkerman, het tweede Sou- burgsche doelpunt in en niet lang daarna maakte Kruisse er uit een goed genomen corner 31 van. Opmerkelijk was, dat Goes nu geruimen tyd flink aanpakte en aanvallend was, doch de R.C.S.-verdediging liet zich niet passeex-en. Kort voor het einde maakten de gasten er nog met een fraai schot 41 van, waarmede het pleit beslecht was. Scheidsrechter Le Due leid de, daargelaten de omschreven fout, op, rustige en correcte wijze. MIDDELBURG HE.M.M. 1—2. In een wedstrijd waarin de wind zeer, veel afbreuk aan het spel deed wist E.M.M. op het terrein achter de Meelfabriek de Middelburg-reserves twee kostbare puntjes te ontfutselen. Daar bij E.M.M. doelman Tax vex-hin- derd was stond de oud-doelman v. Steve- ninck onder de lat. Hollebrandse speelde linksbuiten. In de eerste helft waren de Middelburg reserves door windvooi'deel iets sterker. Van Steveninck kreeg dan ook meer werk dan zijn collega aan de overzijde, doch het bleek dat hij het nog niet verleerd was. Beide voorhoedes waren onmachtig om te scoren, zoodat de rust inging met dubbel blank. Na de rust waren de x-ollen omgekeerd en domineerden de bezoekers. Nadat doel man Becks een paar maal redding had gebracht, moest hij na 20 min. spelen zwichten 'voor een schot van de rechts binnen Heijman. (0—1). Tien min. later wist Heijman met een formidabel schot den 'vooi'sprong te vergroot en (02). Bij een ver schot van Wijnen was doelman Becks reeds gepasseerd, doch de lat bracht red ding vlak voor het einde kreeg de Middel- bui'g midvoor door een slechte uittrap van den E.M.M.-doelman een eenvoudige kans, die hij dankbaar accepteerde .(12), HONGARIJEDUITSCHLAND 22. Te Boedapest heeft de landenwedstrijd tusschen Hongarije en Duitschland plaats gehad. Met de rust was de stand 11. Ook de tweede helft gaf een beeld van een gelijkopgaanden stryd, beide landen voch ten voor de overwinning, maar verder dan ieder één doelpunt konden zij het niet brengen. De eindstrijd kwam dus met 2. ZWEDENDENEMARKEN 1—1. Te Stockholm werd gisteren de landen- wedstrijd tusschen Zweden en Denemarken gespeeld. De toeschouwers konden genie ten van een spannenden strijd, waarin bei de partijen vergeefsche pogingen deden de overwinning te behalen. Het einde kwam echter met gelijken stand 11. HOCKEY Wedstryduitslagen. 2e klasse C. Zwart Wit IIMiddelbux-g 22 Tilburg HTempo 61 Forward II—Push II 0—2. BOKSEN HENRY ARMSTRONG VERLIEST ZIJN TITEL. De Amerikaansche negerbokser Henry Armstrong heeft zijn titel van wereldkam pioen weltergewiqht verloren, In een strijd van 15 ronden te New York werd Arm- strong door Fritzie Zivic op punten gesla gen. Fusie N.B.B.—N.B.U. De verleden week geïnstalleerde con- tactcomxnissie van den Nedexiandschen Boksbond de commissie die tot taak heeft de fusie tusschen N.B.B. en N.B.U. voor te bex-eiden is Zaterdagmiddag jl. in Amsterdam met vertegenwoordigers vaix de N.B.U. in vei-gadex-ing bijeen geweest. Het door den N.B.B.-voorzitter, den heer G. E. v. d. Werff Jr. samengestelde sche ma der fusie is na eenige bespreking in zijn geheel aanvaard, zoodat de vorm der samensmelting van beide bonden in groote lijnen al is vastgesteld. De huidige N.B.B.- voorzitter werd, vooral op aandringen van N.B.U.-zijde voorgedragen als voox-zitter van den nieuw te vormen N.B.B. waarin de N.B.U. zich zal oplossen. Land- en Tuinbouw HET OMLEGGEN VAN LIJMBANDEN. October is de maand, waarin de lijmban- den om vruchtboomen moeten worden ge legd. Zij dienen om de ongevleugelde wijfjes van de wintexwlinders, (die dus niet kunnen vliegen, maar tegen de stam men moeten opkruipen om de kronen te bereiken, waar zij haar eitjes zullen leg gen), te vangen. De wintervlinders, die zich op het oogen- blik nog in den grond bevinden, komen vanaf eind October tot in Febx-uaxl te voorschijn. Na paring wox-den eitjes ge legd, die aanvankelijk groen, later rood zijn. Uit deze eitjes komen in het voorjaar, als de knoppen beginnen uit te loopen, groene spanx-upsjes, die doordat zij blad- en bloemknoppen beschadigen, van het blad vreten en aan jonge vruchtjes knagen, groote schade kunnen vei-oorzaken. Deze groene spanx-upsjes, trekmaden ge- heeten, zijn andere dan die, welke de vruchten wormstekig maken, het omleggen van lijmbanden is derhalve geen middel om wormstekigheid tegen te gaan. Voor het omleggen van lijmbanden is noodig vetvrijpapier (een soort perkament papier,) dat in rollen van 50 m. in den handel is en een speciaal soort lijm, rup- senlijm, die maandenlang kleefkrachtig blijft. Op een glad gedeelte wordt een sti'ook lijmbandenpapier, ter breedte van 1215 cm. rondom den stam gelegd en aan de boven- en benedenkant met een touwtje stevig bevestigd. Daax-na wordt op het papier de lijm in een vrij dun laagje uit gestreken. Het is gewenscht in den loop van den winter de banden eens na te zien en op plaatsen, waar, doordat er blad, stof of veel vlinders op -erecht gekomen zijn, nog eens een weinig lijm uit te smeren. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den N Blantenziektenkundigen Dienst te Wageningen of tot de ambtena ren van dezen Dienst, die in verschillende plaatsen zijn gevestigd. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE ARCEN. Zaterdagavond is onder de gemeente Arcen de 36-jarige M. Nissen, op weg naar zyn werk, door een hem achterop rijdenden auto gegrepen. Hy werd tegen den grond geslingerd en liep hierbij een zware hersen- schuddlng op. Gistermorgen is het slacht offer, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, in zyn woning ovex-leden. N, was ge huwd en vader van drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7