UST DE PROVINCIE Gezamenlijke actie geeft kansen! Wanneer komt de Inval In Engeland? Walcheren Speldjesdag. VEERE. De alhier gehouden speldjes- dag ten bate der stichting „Zonnegloren", sanatorium te Soest, heeft een 'bedrag van 8.opgebracht. Verkooping. ST. LAURENS. De notaris J. L. van der Harst te Middelburg heeft Vrijdag in het café „Bloemendaal" te Sint Laurens pu bliek verkocht het huis met tuin aan den Noordstraatweg, gemerkt B 161, in de gemeente St. Laurens, groot 3 aren 4 cen tiaren. Het werd in hoop toegewezen aan den heer A. Meerman, zonder beroep, te Vlissingen, voor de som van 4820. Zuid-Beveland RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE, Vrijdag vergader de de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer P. J. Hoek van Rijke. De voorzitter deelde mede, dat er geen wegenteer verkrijgbaar wordt gesteld. Eenig straatwerk zal worden uitgevoerd. De kosten aan een en ander verbonden be- loopen rond 1000. De heer Franse betreurde, dat met ver lenging van de straat te Kwadendamme, niet tegelijkertijd de water-afvoer aldaar ter hand was genomen. De voorzitter deed uitkomen, dat daarvoor geen geld meer aanwezig was. Dit werk hoopt men ïntusschen uit te voeren, wanneer daarvoor gelden op de ge meente-begrooting 1941 worden toegestaan. Daarna werd de geméente-begrooting 1941 vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft in ontvang en uitgaaf tot een be drag van 48.899,61 met een post van on voorziene uitgaven groot 292.53 en wat den lcapitaaldienst betreft in ontvang en uitgaaf ad 4126,27. Bij de rondvraag informeérde de heer Joh. Boone nog naar de steenkolenvoorzie- ning voor de school en het gemeentehuis. De voorzitter zeide, dat hier de noodige aandacht aan was geschonken. Hij vreest echter dat ook hiervoor de toe wijzing in verband met de tijdsomstandig heden wel zéér bescheiden zijn zal. Belangrijke belastingverhooglng te 's Heer Abtskerke. 'SHEER ABTSKERKE. In de Zaterdag gehouden raadszitting werd besloten de belastingen als volgt te verhoogen: De opcenten op de grondbelasting, gebouwd eigendom wordt gebracht van 40 op 80; de opcenten vermogensbelasting van 25 op 38; de opcenten gemeentefondsbelasting van 15 op 25 en de opcenten personeele be lasting van 70 op 100. Voorts bleek dat van den aanleg van electriciteit naar Baarsdorp niets kan komen. De kosten zullen n.l. 800 bedra gen en daar slechts een afname van 300 aan stroom venvacht kan worden, zou de gemeente dan 500 bö moeten passen. Beroepen. 'sHEER ABTSKERKE. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, cand. Evelein, te Haarlem. Vallende boomen. KATTENDIJKE. Hoewel ook in de vo rige raadszitting weer gewezen werd op het gevaar dat de in de oorlogsdagen geteisterde boomen opleveren, is nog steeds niet ingegrepen. Zoo kwam ook in den storm van gisteren weer een 6-tal boomen naar beneden. Gelukkig zonder persoonlijke ongevallen te veroorzaken. Maar het is te hopen dat dit een waarschuwing is voor hen die in deze de verantwoordelijkheid dragen. GETIJEN WEMELDEN GE. October Hoogwater Laagwater Maand. 7 8.40 21.02 2.02 14.26 Dins. 8 E.K. 9.26 21.55 2.56 15.17 Noord-Beveland. Tijdelijk kantoorhouder benoemd. COLIJNSPLAAT. De heer J. C. van de Vreugde te Kamperland is benoemd tot tij delijk kantoorhouder alhier. Zeeuwsch- V laanderen Düur winterfruit. AXEL. Buiten verwachting zal het win terfruit nog duur worden in deze streek. Goede winterappels betaalt men nu reeds tegen 12 h 15 cent per K.G. Ook de winter- peren zullen duur worden. Afvalfruit daarentegen kan men tegen een koopje bekomen, nl. 3 5 ct. per K.G. Schouwen en Duiveland BOMMEN OP BRUINISSE. BRUINISSE. Vrijdag heeft een Engelsch vliegtuig vier bommen geworpen, welke achter de woning van den waterbouw kundige Leendertse terecht kwamen. De woning en eenige andere perceelen kregen belangrijke schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Van 37 October. Ondertrouwd: J. A. Wanst, 25 j. en J. Pot, 23 j. Getrouwd: P. van Vlijmen, 25 j. en G. Meerman, 23 j.J. C. Clarijs, 34 j. en J. de Ridder, 24 j.; J. A. de Ruijsscher, 31 j. en E. R. M. Rondel, 25 j. Beunhazen kunnen geweerd. Dat gezamenlijk optreden van vakgenoo- ten kansen biedt om iets te bereiken in. het belang van allen, werd dezer dagen geïl lustreerd door een poging van de schilders patroons te 's-Hertogenbosch. De uitslag was wel niet geheel - zooals gehoopt werd, maar het verloop wijst toch den weg tot succes bij dergelijke pogingen. De feiten droegen zich als volgt toe. Een schilder daar ter stede had zich gevestigd zonder de vereischte vergunning volgens de Vestigingswet-Kleinbedrijf. Negen en twintig schilderspatroons dagvaardden daarop dezen eenzamen schilder in kort geding voor den President der Rechtbank, met het verzoek om dezen beunhaas te bevelen de uitoefening van het schilders bedrijf te staken tot hjj de vereischte ver gunning verkregen had en hem voorts te veroordeelen tot een dwangsom van 10 voor eiken dag, waarop hij dit bevel mocht overtreden. Alles totdat door den gewonen rechter, in dit geval de rechtbank, bij ge wijsde (d.i. bij vonnis waarvan geen hooger beroep meer openstaat) zou zijn beslist. Zooals men weet geeft de President in Kort Geding alleen voorloopige voorzienin gen in spoedeischende zaken zonder op de hoofdzaak in te gaan. M.a.w. in dit geval besliste de President niet of de 29 vakge- nooten zich terecht op de wet konden beroepen, doch gaf alleen een voorloopige regeling. Opgemerkt zij echter, dat in der gelijke gevallen de President zoodanige bevelen niet geeft, tenzij hij bij een opper vlakkig onderzoek de overtuiging heeft ver kregen, dat de eisch ook door den gewonen rechter zal worden toegewezen. In dit ge val was de President daarvan blijkbaar overtuigd en gaf hij het gevraagde bevel. De eenzame schilder legde zich- hierbij evenwel niet neer en ging in hooger beroep bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Dit stelde den schilder in het geljjk in zoo verre, dat het Hof.overwoog, dat deze zaak niet spoedeischend was. Over de vraag, of de gezamenlijke schilders met hun' eisch gelijk hadden, liet het Hof zich niet uit. Dit is te opmerkelijker, daar tevoren in over eenkomstige zaken er meermalen door de rechtspraak op gewezen werd, dat de Ves tigingswet-Kleinbedrijf niet speciaal ter be scherming van de concurrenten van den on bevoegden uitoefenaar van eenig bedrijf was gegeven. De gezamelijke schilders toch hadden zich in deze zaak beroepen op art. 1401 B.W., dat den dader van een onrecht matige daad aansprakelijk stelt voor de veroorzaakte schade. De rechtspraak nu gaat uit van het standpunt, dat de gedrags regel, welke overtreden is, gegeven moet zijn ter bescherming van de belangen der genen, die door overtreding daarvan schade lijden. Door op deze vraag niet in te gaan, heeft het Hof den weg opengehouden voor een beslissing over het al of niet plegen eener onrechtmatige daad ten aanzien van de andere beoefenaars van hét vak door dengene, die zonder aan de wettelijke eischen der Vestigingswet-Kleinbedrijf te voldoen, een zaak drijft. De argumenten van het Hof zijn overi gens belangrijk genoeg om er dieper op in te gaan.- De eenzame schilder beweerde „Ik verdien maar 6.per week". De ge zamenlijke schilders hadden dit niet tegen gesproken, mitsdien gold dit voor het Hof als vaststaand. Het Hof redeneert nu ver der, dat zelfs aangenomen dat alzoo aan de bedrijven der gezamenlijke schilders het totaal bedrag van 6.werd onttrokken, dit voor hen slechts een uiterst geringe schade kan vertegenwoordigen. Derhalve, indien moet worden aangenomen, dat dit bedrag van 6.door de gezamenlijke schilders zou kunnen worden gevorderd voor elke week, dat de eenzame schilder onrechtmatig zijn bedrijf uitoefent, daaruit niet kan worden afgeleid, dat de zaak on verwijlde voorziening veréischt. Derhalve kon het Hof niet aannemen, dat de zaak in het belang van partijen geen uitstel kon lijden, doch nam als vaststaand aan, dat de zaak zonder groot of onherstelbaar na deel uitstel gedoogt om door de Rechtbank zelf te worden behandeld. Mitsdien werden partijen naar de Rechtbank verwezen. Oppervlakkig beschouwd is er tegen deze motiveering van het Hof weinig in te bren gen. Inderdaad beteekent een bedrag van 6.per week voor ca. dertig schilders patroons slechts 20 ct. per hoofd per week, Bij verdere overweging echter valt nog wel een en ander op deze berekening af te din gen. In de eerste plaats is het geenszins zeker, dat de schade door dezen ten on rechte als patroon optredende schilder zich tot 6 per week beperkt. Immers, dergelijke patroons werken veelal onder de markt. Het zou niet moeilijk zijn uit de onlangs bij het Econ. Instituut v. d. Mid denstand verschenen Statistiek voor het Schildersbedrijf voorbeelden aan te halen van schilderspatroons, die verfwerken verrichten voor een prijs, waarmede zij zelfs hun arbeidsloon niet kunnen dekken. Wie derhalve slechts 6 per week verdient als schilderspatroon, kan heel wat werk beneden kostprijs verrichten. Hierbij is de juistheid van de winstberekening van der gelijke ondernemers nog in het midden ge laten. In den regel ontbreekt daar alle nauwkeurigheid aan en zijn de berekenin gen van dergelijke ondernemers meestal stukken bezijden de werkelijkheid. De schade, welke door dergelijke beun hazen aan het geheele bedrijf wordt toe gebracht, laat zich derhalve in het geheel niet berekenen op den voet van hetgeen zij zeggen te verdienen. Het nadeel gaat daar verre boven uit, gezwegen nog van de groote schade welke aan de standing van het gansche vak wordt toegebracht. Im mers dergelijke ondernemers garandeeren noch goed en betrouwbaar werk, noch prompte voldoening van hun schulden. Door hun minderwaardig werk en door hun onsolvabiliteit brengen zij het geheele vak in discrediet. Ten slotte zijn zij niet alleen voor hun vakgenooten, maar ook voor de gansche maatschappij een bedrei ging. De schilderspatroons te 's-Hertogen bosch hebben dus terecht deze actie inge zet. Al hebben zij niet het succes behaald, dat zij verwachtten, toch is er een aan moediging voor de eventueele navolgers uit te putten. Het Hof toch heeft de mo gelijkheid van een actie tot schadevergoe ding niet verworpen, zooals het zeker ge daan zou hebben, wanneer het niet de mo gelijkheid daarvan had aangevoeld. Natuurlijk wil hiermede niet gezegd zijn, dat zulk een actie altijd en onder alle omstandigheden kans van slagen heeft, maar de weg daartoe schijnt thans toch geopend te zijn. Het is nu de taak der organisaties deze mogelijkheid ten volle te benutten. Een aanwijzing zij hier nog ge geven. Wil men ten aanzien van de schade met afdoende argumenten en goed gedo cumenteerd voor den rechter komen, dan dient men daarover te voren een bedrijfs- economischen deskundige te raadplegen. Overigens behoeven de organisa.ties niet in elk geval zelve het initiatief te nemen, doch kunnen ook de plaatselijke vakge nooten zich daartoe vereenigen, gelijk te 's-Hertogenbosch geschiedde. Hier is weer een geval, waar allen tezamen alles ver mogen en de enkeling niets. (Nadruk verboden.) Mr. M. VISSER. TRAGISCH ONGELUK OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. Op de Loosdrechtsche plassen is Zondag middag een tragisch ongeluk gebeurd, dat aan'n vader en z'n zoon het leven heeft ge kost. De heeren van der Meyden en Kerk hof uit Zuilen hadden het plan opgevat op de Loosdrechtsche plassen te gaan zeilen. Het negenjarig zoontje van den heer Kerk hof was mede van de party. Men toog met de zeilboot derwaarts en op den pla&swerd een reef in het zeil gelegd om den storm- achtigen wind de baas te blijven. Niette min waren de elementen den zeilers te machtig en op een gegeven oogenblik zat de boot omhoog op een modderbank in den plas. Met een haak trachtten de heeren de boot los te werken, doch bij deze pogingen sloeg het vaartuig om en geraakte het drietal te water. De heer van der Meyden slaagde er in zwemmende den kant te bereiken, waar hij uitgeput aankwam. De veertigjarige heer Kerkhof en zijn zoon verdwenen in de diep te. Tegen den avond heeft de Loosdrecht sche politie het lijk van den heer Kerkhof opgehaald. De zoon is echter nog niet ge vonden. TWEE SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS TE GRONINGEN. De duisternis heeft te Groningen twee slachtoffers geëischt. Vrijdagavond Iaat is aan het Hoendiep een meisje te water ge raakt. Uit een taschje, dat aan den kant van het diepe water werd gevonden, kon de politie de identiteit van het meisje vast stellen. Het is de 24-jarige E. T. H., wo nende te Groningen. Voorts is bij de Bonte brug de 22-jarige bekende Groninger bokser Klaas Wagenaar, eveneens door de duisternis misleid, in het Winschoterdiep geraakt en jammerlijk ver dronken. TWEE JONGENS BIJ STOEIPARTIJ UIT HET RAAM VAN DE TWEEDE ÉTAGE GESTORT. Eén op slag gedood, één zwaar gewond. Zondagavond waren op de tweede étage van een woning aan het Koningin Emma- plein tè Rotterdam twee. jongens bij het geopende raam aan het stoeien. Plotseling verloren beiden het evenwicht en stortten uit het venster omlaag. Het bleek, dat de oudste, de zestienjarige J. Mensink, op slag dood was, terwijl zijn vriend, de veer tienjarige P. van der Swan een zware sche- Wrijving tusschen Hongarije en Roemenië Volgens officieele communiqué's, aldus het D.N.B., zouden de in Roemenië ge bleven Hongaren zyn blootgesteld aan groote plagerijen van den kant van de Roemeensche autoriteiten. Hongaren, die als ambtenaar, employé of arbeider in dienst waren, werden zonder meer ontsla gen en over de grens gezet. Reeds zijn volgens deze mededeelingen 50.000 Hon- gaarsche vluchtelingen uit Roemenië in Hongarye aangekomen. Alle pogingen om opheldering te brengen in dit optre den der Roemeensche autoriteiten, dat in stryd is met de scheidsrechterlijke uit spraak van Weenen, zijn gestrand op de hardnekkigheid van Roemenië. Onder deze omstandigheden heeft de Hongaarsche re geering zich gedwongen gezien over te gaan tot tegenmaatregelen en heeft zij een aanvang gemaakt met de uitwijzing van Roemenen uit Hongarije. De Hongaarsche dagbladen publiceeren uitvoeiige berichten over beweerde Hon gaarsche inbreuken ten aanzien van de Roemeensche bevolking in de afgestane Noord-Zevenburgsche gebieden. aZterdag zou op het grensstation Curtici één goe derentrein met zeven geblokkeerde rijtui gen zijn aangekomen, waarin zich 280 Roemeensche intellectueelen uit Noord- Zevenburgen bevonden zouden hebben, o.m. de bisschop van Grooswardein. Zij ver klaarden eensgezind, dat zij zonder voor afgaande kennisgeving uit hun woningen waren gehaald en zonder bagage of voe dingsmiddelen op transport gesteld en over de grens gezet waren. DE OORLOGSVERWOESTINGEN IN WEST-VLAANDEREN. De commissaris voor den wederopbouw in de provincie West-Vlaanderen heeft een belangwekkende uiteenzetting gegeven over het werk van den wederopbouw in die provincie. De oorlogsverwoestingen waren hier zeer talrijk. 3000 woonhuizen zijn licht en 12000 zwaar beschadigd. delbasisfractuur en ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. Deze knaap werd naar het St. Franciscus gasthuis ver voerd. Zijn toestand is zorgelijk. Eigenlijk behoeft hij niet meer te komen, hij is er reeds. In de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen herinnert Wilhelm Liske aan het woord van Hitier: Houdt u maar kalm, wij komen!, in verband waarmede hij de vraag bespreekt: Wanneer komt de oorlog in Engeland? Zijnt antwoord luidt: Het meest wordt deze vraag in Engeland zelf gesteld, waar men na de ervaringen der vier laatste weken blijkbaar een einde met verschrikking prefereert boven een verschrikking zonder eind. Wij kunnen daarop antwoorden, dat het tijdstip van de laatste afrekening door Hitier alleen vast gesteld wordt. De Führer heeft er geen twijfel over gelaten, dat een inval zeer zorgvuldig en grondig voorbereid moet worden, want met halve maatregelen pleegt het nationaal-socialistische Duitsch- land zich niet te vergenoegen. Als de slag- valt zal hij niets meer te wenschen over laten. Daartegenover staat dat de buiten wereld, die de Duitsche voorbereidin gen met zooveel fantasie omkleedt, eigenlijk beter deed met een objectieve beschouwing van den toestand, in wel ken Engeland zich reeds bevindt en met de vraag of in de gegeven om standigheden een inval nog noodzake lijk is. Eigenlijk behoeft „hij" al niet meer te komen want in feite is „hij" er reeds. Of gelooft iemand soms dat Engeland thans de üitwerlcing van de Duitsche oorlogvoering minder onder vindt, dan het geval zou zijn bij een Duitsche invasie? Het Britsche eilan denrijk bevindt zich immers reeds in den toestand van een belegerde ves ting, die van de geheele wereld afge sneden is, die geen omzet meer kan verwachten en op welke het vijandelijk vuur van uur tot uur naar binnen hagelt. Het veilige eiland van den wereldoorlog is een gevangenis ge worden waaruit geen ontsnapping meer mogelijk is. De schrijver wijst op de taaiheid, waar mede de Engelschen zich verdedigen. Wij weten, zoo betoogt hij, dat geen volk op den duur tegen een voortdurenden bom menregen bestand kan zijn. Ook de Honger, waarop Churchill zijn hoop had gevestigd, heeft zich bij de tegen partij aangesloten want het is geen ge heim meer, dat de voedselvoorziening in Engeland zeer veel te wenschen begint over te laten. Bevoorrading van de groote vesting is reeds lang niet meer in den noodigen omvang mogelijk, want de havens zijn óf verwoest óf geblokkeerd; de toe voerwegen zijn afgesneden en de eigen scheepstonnage vermindert haast hij het uur. Wij willen niet ontkennen, dat Engeland over talrijke hulpbronnen beschikt, of juister gezegd, zou kunnen beschikken als ook de toestanden, daar waar die bronnen vloeien, zich niet sterk ten ongunste van Engeland ontwikkeld hadden. Gibraltar en Suez, de sleutels van de Middellandsche Zee bevinden zich nog in de hand der Engelschen, maar wat baten sleutels, als de deuren van binnen uit gesloten zijn, zooals thans door Italië is geschied, dat door zijn zee- en luchtstrijd krachten steeds in de positie is om iedere poging der Britten tot forceeren van die deuren te beletten? De kortste weg tus schen Engeland en zijn Aziatische en Aus tralische bezittingen is niet meer bruik baar en valt voor de bevoorrading van het moedei-land weg. De lange wegen om den Zuidpunt van Afrika en de verbindingen met Amerika monden alle uit op de door Duitschland geblokkeerde havens en de aanvoer langs deze wegen is zeer onzeker. Van welke zijde moet dan nog hulp komen Engeland verlaat zich op Amerika, maar deze hulp acht Liske van twijfelachtige waarde. Hij concludeert, dat Engeland reeds in de strop hangt en hij besluit: In deze situatie komt de vraag naar het tijdstip van den Duitschen inval op het tweede plan. Want de invasie is niet meer dan een der middelen tot het doel, dat weg kan vallen als het doel de ineen storting van Engeland ook langs een anderen weg bereikt is. Dit oogenblik zal vroeger of later opdagen en hangt af van het feit of Engeland en hoe lang nog in staat zal zijn het gebouw van zijn wereldrijk te schragen. Een Duitsche in val zou dit oogenblik ongetwijfeld be spoedigen, maar de ineenstorting .is ook dan onvermijdelijk, wanneer die inval nog eenigen tijd op zich zou laten wachten. Bij de grondigheid, die iedere Duitsche onderneming kenmerkt, zou de slag dan slechts des te doodelijker aankomen. Het vervoer en verhandelen van appelen verboden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het met ingang van Maandag 7 October 1940 ver boden is versche appelen van door de Ne- derlandsche groenten- en fruitcentrale aan te geven soorten en variëteiten te vervoe ren, te veilen, te verhandelen of te expor teeren. Tot nader order wordt van dit verbod algemeene ontheffing verleend voor a. den verkoop en het hiermede in ver band staande vervoer van winkeliers en andere kleinhandelaren aan consumenten, voorzoover betreft de in hun bezit zijnde appelen voor ten hoogste 5 lt.g. per keer en per afnemer. b. voor het vervoer van deze appelen door bij de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aangesloten telers of pach ters van geoogst fruit vanaf den boom gaard naar hun opslagplaatsen c. voor het veilen van kroet van deze appelen. De hierboven bedoelde soorten en varië teiten zijn vastgesteld door de Nederland sche groenten- en fruitcentrale en zijn ge publiceerd in de gelijktijdig met dit be richt in de bladen geplaatste publicatie. Onze Bureaux zijn gevestigd i MIDDELBURG Londensche Kaai 29 Redactie Tel. 269. AdministratieTel. 139 G VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen), GOES Redactie en Adm.Turfkade 15 Telefoon 2863 O SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 OOSTBURG Breedestraat 45, Telefoon 102. Welke vereenigingen en stichtingen moeten aangifte doen? De verordening van den Rijkscommissa ris over de niet-commercieele vereenigin gen en stichtingen stelt een plicht van aan gifte voor al deze organisaties in, welke binnen 20 dagen na het inwerkingtreden der verordening, dus na 21 September j.l. moet worden vervuld. De aangifte geschiedt door inlevering van een ingevulde vragenlijst en een ver- mogenstaat, beide in duplo, onder toevoe ging van twee exemplaren der statuten, bij den bevoegden procureur-generaal, wien tijdig om toezending van de ver eischte formulieren moet worden verzocht. Het aantal van vereenigingen en stich tingen, welke aan de bepaling van deze verordening onderworpen zijn, is grooter dan op het eerste gezicht wellicht zou schijnen. Ieder vereenigingsbestuur zal daarom goed doen onverwijld na te gaan of de onder zijn leiding staande vereeniging, bond enz. onder de termen van den aan meldingsplicht vallen, want opzettelijk of nalatig verzuim van aangifte wordt ge straft. In geval van twijfel verdient het aan beveling de vragenlijst in te vullen en den procureur-generaal toe te zenden. Blijkt uit de vragenlijst, dat de vereeniging niet onder de verordening valt, dan ontvangt het betreffende bestuur hiervan terstond bericht. De volgende opsomming van afzonder lijke groepen van vereenigingen welke in den regel van niet commercieelen aard zijn, bedoelt alleen eenige voorbeelden te geven om een ieder de beantwoording van de vraag, of de verordening op zijn ver eeniging betrekking heeft, te vergemakke lijken. Aan den plicht tot aangifte zijn bijv. on derworpen ambtenarenvereenigingen, vereenigingen van overheidspersoneel, vereenigingen van leerkrachten bij het onderwijs, vereenigin gen van medici en juristen, studentenver- eenigingen, politieke partijen, en politieke vereenigingen, technische vereenigingen, organisaties van deskundigen, stenogra- fenvereenigingen, arbeidersvereenigingen, pensioenbonden, liefdadigheidsvereenigin-, gen, sociaal-politieke vereenigingen, cha ritatieve vereenigingen, vereenigingen op het gebied der volksgezondheid, vereeni gingen voor land- en boschbouw en voor bescherming van dieren, natuurbescher- mingsvereenigingen, vereenigingen van huis- en grondeigenaren, sportverenigin gen, wandelvereenigingen, auto-, motor en wielrijdersbonden, cultureele vereeni gingen, wetenschappelijke vereenigingen, schoolverenigingen, vrouwenbonden, jeugdverenigingen alsmede alle gods dienstige vereenigingen, voorts alle niet- commercieele stichtingen. Tenslotte moet nog op die soort van ver eenigingen worden gewezen, die men kan samenvatten onder het verzamelbegrip ge zelligheidsverenigingen. Hieronder zijn alle vereenigingen, onder welke naam zij ook optreden te begrijpen, welke oprich ting en werkzaamheid het vermaak en het gezellig samenzijn in den breedsten zin des woords beoogt. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Om de werkloosheid, welke zich nog steeds uitbreidt, zoo krachtig mogelijk te bestrijden, heeft de Fransche regeering ver ordend, dat voortaan slechts één lid van een gezin een normaal loon mag verdienen, meldt het D.N.B. Verder heeft de regeering besloten tot de instelling van rijksbureaux voor de arbeidsbemiddeling. Kerknieuws AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Ds. P. Fagel te Veere c.a., hoopt Zon dag 27 October a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Veere c.a. en Zondag 3 November d.a.v. zijn intrede te doen te Heerlen (stad), na bevestigd te zjjn door ds. F. Postma van Heerlen (stad). Ds. L, de Bruyne. De classis Zwolle der Chr. Geref. kerk heeft aan ds. L. de Bruyne te Zwolle op zijn verzoek eervol emeritaat verleend om gezondheidsredenen, zulks na een dienst tijd van 33 jaar. Ds. de Bruyne diende o.a. de gemeente Zaamslag. Abonneert U op dit blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3