Provinciale Zeeuwsclie Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Verschillende Mederlamdsclie sleden door bomaanvallen geteisterd. Oplaag 12.700 es. "j 183ste JAARGANG NUMMER 232 MAANDAG 7 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, Iedere rege! meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties :van 1 —5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB LI C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DEVEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Talrijke slachtoffers. ROTTERDAM-WEST GEBOMBARDEERD. Het A.N.P. nieldt: Het reeds zwaar ge teisterde Rotterdam heeft Zaterdagavond weer een Engelseh. bombardement, hetwelk was gericht op de burgerbevolking,, te ver duren gehad- Een bommenwerper, welke laag over het Westelijke stadsgedeelte vloog, wierp' een serie brand- en brisant bommen op woonhuizen aan den Schiedam- schenweg, in de Bilderdijkètraat en de Huygensstraat. Op den Schiedamschenweg-stond een der woonhuizen weldra in lichter laaie en er bestond groot gevaar, dat de er om heen gelegen panden eveneens vlam zouden vat ten. Derhalve zegde men de bewoners van de Rosenveldstx-aat, welke evenwijdig met den Schiedamschenweg loopt, aan, de hui zen te verlaten. De Duitsche en de Rotterdamsche brand weren rukten met veel materiaal naar de bedreigde straat uit en zij slaagden er na harden arbeid in, erger onheil te voorko men. Gelukkig werden geen personen ge troffen. De Schiedamscheweg ligt in een dicht bevolkte wijk, waarin geen enkel mi litair doel aanwezig is. Erger waren de bewoners van Spangen er aan toe. Hier wierp een Engelsche bom menwerper twee zware explosieve bommen neer, waardoor een aantal niets vermoe dende burgers, die op straat lispen, werden getroffen. Het eerste projectiel sloeg in den rijweg van de 'Bilderdijkstraat,- waardoor 'n groot gat in het plaveisel ontstond en de omringende huizen werden vernield. Van de vele menschen, die zich op straat be vonden; werden er twee op slag gedood. Voorts zijn er verscheidène zwaargewonden té betreuren, terwijl talrijke - voetgangers door scherven licht werden gewond. Van twintig woningen werden de binnenmuren ontzet en stortten de' plafonds in. De straat was bezaaid met stukken hout 'en glas scherven. In de Huygensstraat sloeg een bom in den voortuin van een huis, waardoor de gevel werd' weggeslagen én twee verdie pingen instortten, de bewoners in de diepte meesleurend. Wonder boven wonder werd niemand gewond en konden de slachtoffers onverlet onder het puin vandaan worden gehaald. Ook aan de omliggende panden werd zeer veel schade aangericht. Vele brandbommen neergeworpen. Nader meldde het A.N.P. over dit bom bardement nog o.m. Het blijkt, dat niet één Engelseh vlieg tuig een aantal brisant- en brandbommen heeft laten vallen boven Westelijk Rot terdam, doch dat waarschijnlijk verschei dene Britsche toestellen een veel grooter aantal brisant- en brandbommen boven uitgestrekte gedeelten van het Westelijk stadsdeel hebben uitgestrooid. Een reeks brandbommen kwam terecht op woningen aan den Schiedamscheweg, Rosenvelt- straat, Rosier Faassenstraat, Eerste Gij- singstraat, Van Duylstraat, Roesener Manzstraat en G. J. Mulderstraat. Op den Schiedamscheweg sloeg een brandbom door het dak, zolderétage en tweede étage van een pand, waar het pro jectiel in het sousterrain ontbrandde. Hoe wel de Feuerschutzpolizei zeer spoedig ter plaatse was kon niet voorkomen worden dat de étage, -die bewoond werd door de familie C. A. Mes voor een groot deel uit brandde. Alle bx-andbommen vielen vrijwel tegelijkertijd neer en stichtten op talrijke plaatsen brand. Op andere panden aan den Schiedam scheweg kwamen ook brandbommen neer, die echter spoedig onschadelijk konden worden gemaakt. Van een pand brandde een deel van het dak aan de achterzijde weg. De belendende perceelen kregen veel waterschade. Aan de overzijde van de straat viel een bom in de woning van J. Seevex's'. De bewoner wist dit px-ojectiel op straat te werpen. In de Rosenveltstraat sloegen twee brandbommen in den tuin, waar ze geen schade aanrichtten. Een bom kwam terecht in den schooi'steen van het zelfde pand, waar bx-andweerlieden het projectiel verwijderden. Vier huizen verder belandde een bom in de keuken, na door het dak te zijn geslagen. De keuken brand de geheel uit, doch de brandweer wist het vuur tot dit vertx-ek te bepex-ken. Op een ander huis in die straat viel een brandbom, die door de tweede étage heen sloeg en in de woning op de eerste étage terechtkwam. De gevolgen waren ontzet tend de dienstbode der familie, de 20- jarige G. A. Groenevelt wex-d door het projectiel getroffen en op slag gedood. Ixx deze woning werd geen brand veroorzaakt, doch op de tweede étage brak brand uit, waax-door deze étage, bewoond door de fa milie A. de Muxinik vrijwel uitbrandde. In- tusschen was in de Rosier Faassenstraat een bx-andbom door alle étages heengesla gen. Het projectiel viel in het beneden huis op een bed. De bewoner van dit huis, de heer Hensen, had de tegenwoordigheid van geest de bom in dekens te pakken en op straat te werpen, waar de brandweer er wel x-aad mee wist. In de Van Duylstraat kwamen verschil lende bommen neer. Een ervan ontbrandde op straat en richtte geen schade aan, door dat de bx-andweer direct aanwezig was. Op een pand viel een bom tot op de eerste étage. Deze étage, bewoonddoor J. Ge hoorzaam, kreeg ernstige brandschade. In een ander huis sloegen bommen door beide étages. De projectielen kwamen echter niet tot ontbranding en richtten alleen schade aan plafonds aan. Op een derde pand viel een bom door het dak, doch ont brandde evenmin. In de eerste Gijsingstraat werd de 2e étage van een pand, bewoond door J. Zuy- leltom getroffen. De keuken brandde ge deeltelijk uit, doch de brandweer wist ovei-- slaan van het vx^ur te vooi-komen. Op een pand aan de overzijde ontplofte een brandbom op de waranda, doch de be- woner, C. Dubois, wist het projectiel met eigen middelen te blusschen. Tenslotte sloeg een brandbom door de eerste en tweede étage van een pand aan de Roe sener Manzstraat. Het projectiel werd door de brandweer verwijderd. Aanval op Spangen. Dezelfde vliegtuigen, die dit geheele wes telijk stadsgedeelte met brandbommen be stookten deden enkele seconden later een feilen aanval op Spangen, een dichtbevolk te arbeidex-swijk nog vex-der aan den x-and van de stad. Minstens vijf bommen werden hier neergeworpen, eveneens in verschillen de strten. die honderden metex-s van elkaar verwijdex-d liggen. Bovendien bestookten de vliegtuigen de-vluchtende burgei-s met ma chinegeweren, waardoor een man werd ge dood en verscheidene personen werden ge wond: In-totaal werden hier vijf personen gedood, negen menschen werden zwaar ge wond en een zeer groot aantal werd licht Een woning werd totaal vernield, tiental len anderen liepen zware schade op, terwijl honderden huizen lichter beschadigd wer den. 4 Tientallen gezinnen zijn door het wreede bombardement dakloos geworden, texwijl bij honderden zware schade aan meubilair werd toegebracht. Een bom, die in het plaveisel van de Bil- devdijlcstraat drong en daar ontplofte, dood de twee personen. Het waren mevrouw J. C. PullensVex-moolen, wier lijk achter de deur van haar woning werd gevonden. Het slachtoffer stond waax-schijnlijk op het punt te vluchten, toen zij door een bomscherf werd getroffen. Op straat vond men tevens het lijk van den 46-jarigen melkbezorger F. van Har ten, uit Busken Huetsti'aat, die daar juist passeerde om zich naar zijn woning te be geven. De 31-jax-ige S. H. van Unnik, uit Schie dam, die op straat voor de vallende bommen vluchtte, kreeg een schot van een machine geweer door het hoofd. Hij werd in ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis vervoerd waar hij enkele uren later bezweek. Ook de 5S-jarige J. C. van Pelt uit de Alberdink Thymstraat werd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Ook hij overleed enkele oogenblikken na zijn opname. In de Bellamystraat werd een zware brisantbom midden op straat geworpen. Hier wex-d aan weerszijden van de straat een aantal woningen zwaar bescha digd. De bewoners werden min of meer ernstig gewond en verscheidene van heii moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. Ahdex-en konden later naar huis vertrekken. Tenslotte is een bom geslagen door het dak van een woning aan den Mathenes- serdijk, waar een apotheek is gevestigd. Deze bom is op ongeveer een halve meter achter den gevel ingeslagen en heeft den gevel over de geheele lengte weggedx-ukt. Het projectiel sloeg in den kelder in en is daar niet ontploft. Ook in de Juygensstraat aan de achtex-- zijde is een blindganger in een woning terechtgekomen. In vex-band hiexmede heeft de politie in samenwex-king met de Duitsche autori teiten een groot deel van Spangen laten afzetten, terwijl over gx-oote straatgedeelten de woningen ontruimd moesten woi-den. Behalve de schade aan de woningen naast de getroffen plaatsen werden ook tot ver in den omtrek de pannen van de da ken afgeslagen, ruiten vex-nield en zelfs raamkozijnen versplintex-d. Twee slachtoffers tijdens bomaanval In het Gooi. Zatex-dagnacht eischte een Engelsche bomaanval, in duikvlucht ondernomen, ook twee slachtoffers onder de burgerbevolking in^ het Gooi. De villa van professor dr. R. Weitzen- böck, gelegen Melkweg -13, de grenslaan tusschen Blaxicum en Lax-en, wex-d door dezen verraderlijken overval, welke door niets kan worden gerechtvaardigd, daar in den geheelen omtrek hoegenaamd geen militaix-e doelen zijn, in puin gelegd. Vaix de vier bewoners, welke zich ter ruste hadden begeven, vonden twee den dood, n.l. de echtgenoote en de 25-jarige zoon van den px-ofessor. Een wonder mag het worden genoemd, dat prof. Weitzen- böck en de dienstbode het leven er af brachten. De beide slachtoffers, waarvan de zoon geheel verminkt, zijn van onder het puin bevx-ijd en naar het St.. Jansziekenhuis overgebracht, evenals de professor en de dienstbode, die verwondingen hebben op- geloopen. Huix toestand is niet levensge vaarlijk. Alle x-uiten van de twee aangrenzende perceelen zijn vex-nield, terwijl er veel scha de is opgeloopen. Ook bommen op Enkhuizen. Voox-ts meldt het A.N.P. dat een En gelseh vliegtuig Zondagmiddag bommen op Enkhuizen heeft uitgeworpen, met het droevig i-esultaat, dat een persoon het leven verloor. Twee pex-sonen moesten in hopeloozen toestand vijf anderen minder ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Twintig lieden kregen oribe- teekenende schrammen Deze bommen' bi-achten in een arbei dex-swijk gx-oot onheil en aanzienlijke scha de teweeg. In de Oostertuinstraat werden twee woningen getroffen, waarvan de be woners niet thuis waren. Deze huizen werden volkomen vernield. Door weg springende schreven werd de aan de over zijde van de straat wonende 34-jax-ige timmex-man K. Spaan, zoo ernstig getrof fen, dat hijop slag dood was. Zijn echt genoote werd zeer zwaar gewónd en verkeert in hopeloozen toestand. In de nabijgelegen Kromhoutstraat viel een bom op straat met zulk een geweld, dat een pand zeer ernstig werd gehavend. Andere woningen bekwamen minder schade. Noch tans gingen alle x-uiten en dakpannen aan scherven. Na deze ravage aan de buitenzijde van het oude Zuiderzeestadje te hebben aan gericht, kwam de Engelsche vlieger vijf minuten later boven de stad zelve, waar hij tweebrisantbommen en een brandbom liet vallen. Een brisantbom veroox-zaakte een wax-e verwoesting i>> een warmoezerij. Een brandbom viel in de paktuinen en vex-wondde daar een man, K. Knik, die in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een tweede bx-isantbom viel in de naast de paktuinen loopende gracht. Door dit bombardement op Enkhuizen, waar in de stad noch in den verren om trek militaire installaties aanwezig zijn, zijn naar schatting honderd huizen min of meer beschadigd. De schade loopt tegen de vijftigduizend gulden. De benoeming of bevordering van Joden ixx openbaren dienst. De Secretax-is-Genei-aal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft d.d. 30 September in opdracht van den commissaris-generaal voor bestuur en pus- titie aan de colleges van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provincies me degedeeld dat er ter uitvoex-ing van de vierde verordening no. 108/40 van den Rijkscommissaris voor het bezette. Neder landsche gebied, handelende over bijzon dere maatx-egelen op administratief-rech- telijk gebied, voor gezorgd dient te wor den dat de Nederlandsche bestuux-sox-ga- nen en de openbare publiekrechtelijke li chamen voortaan geen pex-sonen, die ge heel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht in dienst nemen, noch be vorderen. Met de openbare publiekrechtelijke li chamen worden gelijkgesteld alle privaat rechtelijke lichamen, inrichtingen, stichtin gen, waaraan de staat, een pi'ovincie, een gemeenfe of eenig ander openbaar lichaam deelneemt. Hij die geheel of gedeeltelijk van Jood schen bloede is, mag voortaan niet meer in eenigetx ambtelijken werkkring, van welken aard ook, eere-ambten daaronder begrepen, worden geplaatst; ook zal hij niet meer bij het openbaar of bijzonder onderwijs mogeh worden werkzaam gesteld, behoudens wanneer de betreffende school uitsluitend door Joodsche scholieren wordt bezocht. Met plaatsing wordt herbenoe ming gelijkgesteld. Ten vex-volge op bovengenoemd schi-ijven heeft de seci-etaiïs-genei-aal d.d. 3 Oc tober nog aan de besturen der provin cies medegedeeld dat den commissaris- genex-aal voor bestuur en justitie zoo spoedig mogelijk een opgave moet worden gedaan van alle personen in dienst van het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam, die hetzij geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, dan wel gehuwd zijn met een persoon, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is. In deze opgave xnoetexi eveneens wor den vexmeld de personen als vorenbedoeld, in het bestuur of in dienst van privaat- x-echtelijke lichamen, inx'ichtingen en stichtingen, waax-bij een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam betx-okken is; voorts ook het personeel van de openbare onderwijs- en opvoedingsinrichtingen. De uitwerking van het bombardement op Haarlem in den nacht van Woensdag op Donderdag; (Foto Polygoon) Het beroepsgoederen- vervoer* Een bedrijfsorganisatie opgericht. Het Zaterdag verschenen verordeningen- blad bevat een besluit van den secretai-is- generaal van het departement van water- staat ter uitvoex-ing en wijziging van het dex-de uitvoei-ingsbesluit ingevolge de vex-- ordening no. 15/1940 van den rijkscom missaris voor het bezette Nedex-landsche gebied. Door dit wordt in de plaats van de tal rijke tot nu toe bestaande ox-ganisaties en vereenigingen op het gebied van het be- roepsgoedei-envervoer een eenheidsoi-gani- satie met rechts-persoonlijkheid in het leven geroepen. De overige bepalingen der verordening betreffende de veranderingen van de uitvoeringsbepalingen omtrent het beroepsgoederenvervoer, welke door de op richting der eenheidsorganisatie noodig wox-den. Het besluit maakt het mogelijk het goe- derenvei-voer centraal te regelen. Maximum telersprijzen aardappelen. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd wijst er in aansluiting op de publicatie van 30 September j.l. betreffende aardappelpx-ijzen met den meesten nadruk op, dat de daarin gepubli ceerde maximum-telersprijzen gelden per 100 k.g. en niet per hectoliter. ENGELSCHE OPSLAGPLAATSEN IN EGYPTE DOOR BRAND VERWOEST. De „Popoio d'Italia" meldt uit Tetoean dat langs den grooten autoweg, die van Cairo naar de oase Fajoem leidt, talx-ijke Engelsche opslagplaatsen door brand ver woest zijn. Men vermoedt, dat de branden zijn gesticht door Bedoeinen uit de grens streken, die door de Britsche militaire auto riteiten gedwongen waren, zich naar het binnenland te begeven. De arbeidsbemiddeling wordt gecentraliseerd. Een rijksarbeidsbureau ingesteld. Uit den Haag: Reeds jarenlang bestaat in Nederland de meenin? dat de tegen woordige organisatie van de arbeidsbemid deling, die uit duizend gemeentelijke dien sten onder een niet zeer vast toezicht van den staat bestaat, niet doelmatig was. Deze meening wordt op het oogenblik, nu de bestrijding van den werkloosheid in Nederland in het middelpunt van de be langstelling staat, nog versterkt. Daarom wordt door het Zatex-dag afge kondigd besluit van den secretax-is-genex-aal van het departement van sociale zaken de leiding van ae ax-beidsbemiddeling ge centraliseerd en aan een rijksax-beidsbureau, dat een afdeeling van het departement van sociale zaken vormt, overgedragen. Het x-ijksarbeids-bxn-eau bestaat uit een hoofd bureau en gewestelijke arbeidsbureaus waarvan aantal en werkingssfeer door den seei-etaris-genei-aal van sociale zaken wox-den vastgesteld. Een verdere vooruit gang beteekent het besluit, doordat ook de zorg voor de openbare voorlichting bij beroepskeuze en de bemiddeling voor het verkx-ijgen van een gelegenheid om vakken nis op te doen, welke tot nu toe in handen van verschillende openbare en particuliere instellingen waren, aan het rijksarbeids bureau worden overgedragen, zoodat een voorlichting bij beroepskeuze volgens een vast plan verzekerd wordt. Immers ook dit probleem kan slechts van het stand punt der centrale arbeidsbemiddeling uit worden opgelost, daar van den eenen kant een voldoende opleiding van nieuwe ar beidskrachten verzekerd moet worden, aan den anderen kant een bovenmatige toeloop tot een enkel beroep moet kunnen wox-den verhinderd. Voortaan zal bij elk geweste lijk arbeidsbureau een eigen afdeeling voor beroepskeuze worden ingesteld. Tenslotte opent het besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken de mogelijkheid voor ingrijpende invloed der overheid op de particuliere instellingen van arbeidsbemiddeling. Om een soepelen overgang naar de nieu we x-egeling te verzekeren, wordt bepaald, dat de bestaande organen van openbare ax-beidsbemiddelirig hun werkzaamheden tot nader order blijven, uitoefenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1