Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche. Goesche en Breskensche Courant We hebben méér kerels noodig. De besprekingen tusschen ff if Ier en Mussolini ABONNEMENTSPRIJS; 183ste JAARGANG NUMMER 231 ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F van de Velde Jr. en G- W. den Boer 1 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. APVERTENTBEPRUS; Van 1-5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 - regels fO-SO, Ieders regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen Neen, onze gedachtenwisseling ie nog niet ten einde. Er is stof tot praten te over ge behoeft U maar op straat te begeven, onder de menschen, om te peilen, wat er leeft in de harten en wat de ge moederen beweegt. In normale omstandig heden kan men soms verrassende ontdek kingen doen, die in. den 'sleur des dage- lijkschen levens zoo gemakkelijk onder gaan, doch zoo, wanneer ge onder de menschen verkeert, onder de eenvoudigen en de werkers, dan speurt ge, hoe er in al deze kringen diep en bewust wordt ge leefd. Wij leven nu in abnormalen tijd, een tijd, waarin velen de behoefte gevoelen, zich bij anderen aan te sluiten. Inderdaad er groeit onder dezen druk een gemeen schapszin, die zich op allerlei wijze uit en op onderscheiden gebieden. Wij' kunnen zulks constateeren ten aanzien van de groote problemen, waarvoor wij ons als vaderlanders zien geplaatstwij consta teeren, hoe zich ook op geestelijk erf deze saambinding manifesteert in een gemeen schappelijk opdragen van den nood. Dit zijn geenszins toevalligheden, wij worden naar elkander toegedreven. O, dat ervaren wij ook in de kleine din gen, van. menschen, die alleenwonenden onderdak verschaffen, wij ervaren dat in onze dagelijltsche contacten met menschen, willekeurige passanten, die onzen weg kruisen. Ziet, dat is een bemoedigend ver schijnsel, omdat zich daarin iets elemen tairs openbaart. Het leeft toch nog Wij hebben nu een gedachtenwisseling geopend over een onderwerp, dat wel veler aandacht moet bezig houden. Uit den aard der zaak hebben wij in een vórige beschou wing vastgeknoopt aan het onmiddellijk waarneembare en dat wij daarbij Vlissin- gen als uitgangspunt namen, is gelet op recente gebeurtenissen en de reactie daar van, ook al niet onbegrijpelijk. Maar niet alleen Vlissingen is hier in het geding, het hier aangeroerde vraagstuk is een aange legenheid, waarbij alle Zeeuwen ten nauwste betrokken zijn. Nu stelle men het niet terstond zoo, als of men in Vlissingen den moed heeft laten zakken. Zeker, er heeft In deze stad ver slagenheid geheerscht en wie, die daaraan ontkomen kon? Wanneer wij een woord ter waarschuwing neerschreven en op de noodzakelijkheid wezen, dat men het nor male leven zoo veel mogelijk in stand dient te houden, dan geschiedde zulks eenerzijds, wijl hier en daar de tendenz van verslap ping onmiskenbaar was, anderzijds omdat deze gelegenheid, aan te sporen tot stÉLgen en inspireerenden burgerzin niet onge bruikt voorbij mocht gaan. Want hierin ligt voor het oogenblik onze kracht. Er zijn daarvoor zoowel zuiver-economische, als ook sociale en zedelijke argumenten aan te voeren. Zijn er dan geen „kerels" in Vlissingen? Welzeker zijn ze er, zoo goed als men ze in Middelburg, in Hansweert, in Yerseke en noem alle plaatsen in Zeeland maar, die door het oorlogsgeweld werden of worden geteisterd ze zijn er, die het verstaan, om in het harnen van het ge vaar, de tanden op elkaar te zetten. De pakkende voorbeelden zijn daarvoor aan wijsbaar. Daarvoor zouden we zeker op Vlissingen kunnen wijzen, dat niet een bombardement als een orkaan verwoestend over zich zag losbarsten, maar dat door zijn bijzondere ligging onder de voortdu rende bedreiging van bombardementen heeft verkeerd en daarvan ook, geduren de de afgeloopen maanden, het noodige heeft ondervonden waarbij de gedwon gen evacuatie op 21 Mei j.l. niet in de laatste plaats genoemd mag worden. In deze periode heeft Vlissingen ge toond, pit te hebben. Nu komt er temidden van de verbijste ring, die de wereld omvangen heeft een oogenblik, waarop als 't ware deze ver bijstering ieder persoonlijk aangrijpt, waar in de rampspoed van dezen tijd ons over weldigt. Onbegrijpelijk? In geenen deele. Een heel volk, dat murw wordt onder mokerslagen het is een oorlogsdoelstel ling. Onze eigen geschiedenis spreekt er van het wordt telltenjare op den derden October te Leiden herdacht. Het is echter noodig, dat we elkander telkens weer opwekken en wellicht, dat deze gedachtenwisseling daartoe kan bij dragen. Opwekken, om ook onder deze om standigheden als goede Zeeuwen onszelf te blijven. Gewaagt niet de heele geschie denis van dit land van een voortdurenden strijd tegen een ontembaren vijand, het water! En hoe hebben ze hem bedwongen! Zulke kerels hebben we in dezen tijd noodig. Ze zijn er, gelukkig, maar we héb ben er meer noodig. Sterker, we heb ben ze allen noodig, wijl we in tijden als deze, sterker nog dan anders, gevoelen hoe we op elkander zijn aangewezen. Zoo sta een ieder, waar en onder welke omstandigheden, op de plaats, waar hij zich gesteld ziet. Trouw in de kleine din gen van iederen dag ziet, dat wil zeggen, dat we onzen arbeid, voorzoover de omstandigheden dat toelaten, weer op vatten met verdubbelde energie. Wanneer we nu onder de menschen ver- keeren, dan kunnen we de stemming peilen, maar gezamenlijk kunnen we elkander uit de verbijstering van het oogenblik uit heffen. Dat is ook een stuk opbouwwerk en zeker niet het'minst belangrijke. Daar in kan de drang naar gemeenschapszin openbaar worden. En dan zal de spreuk van Coen aan ons, aan Vlissingen, aan Zeeland bewaarheid worden: Siet, wat een goede couragie vermagh Schenkingen voor den wederopbouw. 25.000 dakpannen voor Vlissingen. Reeds eerder werd melding gemaakt van schenkingen, welke enkele fabrikanten van bouwmaterialen aan het regeeringscommis- sariaat voor den wederopbouw hebben ge daan, om op deze wijze mede te werken tot een spoedig herstel van de schade in de gebieden, welke door de oorlogsomstandig heden geteisterd zijn. Zoo ontving de regeeringscommissaris van de stichting gresbuizen en van de Nederlandsche dakpannen conventie 30 ton gresbuizen en van de Nederlandsche dakpannen conventie 100,000 dakpannen, terwijl aan het laatste geschenk nog de toezegging van gratis vervoer werd ver bonden door de firma W. Wassink te Amersfoort. De regeeringscommissaris heeft thans aan een gedeelte van dqze party dakpannen een bestemming gegeven. De gemeenten Vlissingen en Den Helder zullen elk 25.000 stuks ontvangen. Hierdoor is, dank zij don gemeenschapszin, welke door de be doelde -rganisaries en iirma's werd be toond, iri een dringende behoefte voorzien. Voorts ontving het regeeringscommis- Sariaat van de machinefabriek Thole in En schede de toezegging van 100 houweelen welke voor Roterdam bestemd zijn om daar by de puinopruiming gebruikt worden. Naar wy, omtrent de beschikbaarstelling der 25.000 dakpannen voor Vlissingen nog vernemen, zullen deze, hoewel voor het her stelwerk nog een beduidend grooter aantal noodig zal zijn, in ieder geval worden ge bruikt voor het herstellen van woningen van hen die niet over de noodige middelen be schikken om- een en ander zelf te bekosti gen. BRIEIANBENPACT GEEN BEDREIGING VOOR RUSLAND. Volgens het Japansche blad „Hotsji Sjimboen" heeft de militaire attaché bij de ambassade der Sovjet-Unie in Tokio, kolonel Guesjenko, verklaard, dat het Drielandenpact van Berlijn voor de Sovjet- Unie in het geheel geen bedreiging vormt. Integendeel, zal dit bondgenootschap ver heugende resultaten voor de Japansch- Russische betrekkingen opleveren. Amerikaansch oorlogsschip in Lissabon. 'Uit Lissabon meldt het D.N.B. De Noord-Amerikaansche kruiser „Omaha" deel uitmakende van het Europa-eskader van de Amerikaansche marine, dat sedert het begin van den oorlog in de haven van Lissabon was gestationneerd, is vertrokken in de richting New York. Het schip zou bij de Australische vloot worden ingedeeld. Binnenkort wordt te Lissabon het Ameri kaansche kustwachtschip „Campbell" ver wacht, dat als eenigste schip in de Euro- peesche wateren zal blyven. Engeland en Turkije. De Londensche radio heeft een bericht van den Times-correspondent te Ankara omgeroepen, waarin gezegd wordt, dat de betrekkingen tusschen Turkije en de ge allieerden zich den laatsten tijd op ver heugende wijze hebben verstevigd en wel door de Britsche successen, die op Turkije diepen indruk hebben gemaakt, doch ook door de Britsche houding in Egypte, waar door, naar men te Ankara verklaart, de trouw van Turkije jegens den bondgenoot Groot-Brittannië gerechtvaardigd wordt. Feest in Boekarest. Koning Michael met Koningin-moeder Helena en minister president Antonescu tijdens een wandeling door de straten van de Roemeensche hoofdstad. (Foto Weltbild) Zonder compromis tot de definitieve overmeestering van den tegenstander. Over de besprekingen-, welke Hitier en Mussolini gisteren op den Brenner hebben gehouden is het volgende communiqué ge publiceerd „In het kader van de gebruikelijke Duitsch-Italïaansche gedachtenwisseling, zijn de Führer en de Duce Vrijdag op den Brenner bijeen gekomen. In een in den geest van de spil gevoerde hartelijke be spreking, die drie uur heeft geduurd en waarbij de beide ministers van buitenland- sche zaken aanwezig waren, werden alle vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn, besproken. By het laatste ge deelte van het onderhoud was generaal- veldmaarschalk, Keitel, aanwezig. De be spreking werd gedurende het noenmaal in kleinen kring voortgezet". Des middags zijn Hitler en Mussolini, met hun gezelschap weer per trein van de Brenner vertrokken. Dultsch commentaar. In politieke kringen te Berljjn wijst men er op, dat alle vraagstukken, die beide landen raken, binnen het kader van de regelmatige Duitsch-Italiaansche gedach tenwisseling behandeld zyn. Indien het communiqué niet in bijzonderheden ver raadt welke vraagstukken besproken zijn, dan moet het feit in gedachte gebracht worden, dat reeds bij de besprekingen van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken met Mussolini en graaf Ciano te Rome gemeenschappelijk en eenparig con clusies getrokken en besluiten voor de toekomst genomen alsmede de omtrekken van een nieuwe orde geschetst zijn, die zich van het Noorden van Europa tot in het heetste van Afrika zullen doen gelden. Het front van dezen reorganisatiestrijd is met het Driemogendheden-pact tot het totale front ter bevrijding van de wereld van de Engelsche willekeur gegroeid. De ontmoeting op den Bremier is op een oogenblik geschiedt, naar men in dezelfde kringen betoogt, waarop de Engelschen hun rijk niet slechts aan de Theems, maar ook aan het Suezkanaal moeten verdedi gen. De beide asmogendheden zijn besloten hun vooruitziende politiële zoowel op diplo matiek als militair gebied zonder compro missen tot de definitieve overmeestering van den Engelschen tegenstander voort te zetten, hem geen pauze te gunnen en hem te verslaan. Duitschland en Italië beschou wen de problemen van het groote gebied van Europa, dat zij ten nauwste met dat van Afrika verbonden achten en waarvan zij de reorganisatie in hun vaandel ge schreven hebben, als een geheel en nemen dienovereenkomstig hun militaire zoowel als diplomatieke besluiten. De wet der actie, zoo wordt tot slot op gemerkt, hebben zij thans sterker dan ooit in de hand. De asmogendheden zullen het verloop der gebeurtenissen ook in de toe komst bepalen, teweten zoowel wat tijd, plaats als methode betreft. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat uit de aanwezigheid dei* mi nisters van buitenlandsche zaken blijkt, dat op den Brenner niet alleen van mili taire, maar ook van de diplomatiek-poli- tielce vraagstukken, welke reeds te Rome waren behandeld, sprake is geweest. Naar aanleiding van de deelneming van generaal veldmaarschalk Keitel zegt het blad, dat de wet van het handelen ook in het tweede oorlogsnajaar geheel aan de zijde der spil- mogendheden staat. De „Frankfurter Zeitung"" herinnert er aan, dat het resultaat van persoonlijke besprekingen tusschen Hitler en Mussolini nooit onmiddellijk door officieele .mededee lingen bekend is geworden, maar pas later door historische beslissingen. Dit zal ook voor de samenkomst van gisteren gelden. Alle kwesties concentreeren zich aller eerst op de voltooiing van den eindstrijd tegen Engeland. Volgens de „National Zeitung" vormde de bespreking van gisteren den laatsten schakel in een lange keten van diploma- tiek-politieke initiatieven. Voor het over winnen van Engeland zyn thans alle diplo- matiek-politieke voorwaarden getroffen, voor zoover zjj van tevoren opgehelderd künnen worden. EEN NIEUWE ÉTAPPE. De jongste ontmoeting tusschen den Duce en den Führer op den Brenner staat in het middelpunt van de belangstelling der Romeinsche avondbladen. Zy noemen deze bijeenkomst een nieuwe étappe op den door Duitschland en Italië vastbesloten in geslagen weg voor de politieke, econo mische en sociale nieuwe ordening van Europa. De „Giornale d' Italia" schrijft, dat men voor het oogenblik slechts kan zeggen, dat de ontmoetüig geen complot vormt tegen den vrede of tegen de rust in die landen, die zich niet in oorlog bevinden. Aan hei Wesie'ijk front Het baken van Fécamp wordt in gereedheid gebracht (Foto Weltbild) Vraag en Antwoord. Ik had mijn kinderen van den winter graag Levertraan willen geven is dat nu nog mogelijk? Zeker met 'n bon van Uw Dok ter kunt U Levertraan bekomen bij A. C. van der Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat, Goes. Maar... wannéér ik geen Dokter's bon heb, hoe dan Ga dan naar hetzelfde adres Van der Rest, Goes, waar U zonder bon nog kunt verkrygen Levertraan-Emulsie, Sanostol, Halitran en andere Vitamine-preparaten ais Davitamon enz. En Elastieken Kousen, Breukbanden, Buik' banden of andere Bandages, Verbanden, Watten of Windsels, hebben we daar pun ten voor noodig? Neen die kunt U al nog zonder punten bekomen bij A. C. van der Rest te Goes, maar... voor wat betreft de eerste artikelen; de aanvoer is beperkt, dus spoediger aanschaf verdient wel aanbeveling En hoe is 't met de gewone- en Homoeopa- thische Genees- en Versterkingsmiddelen, met Toiletbenoodigdheden als Zeep en Scheerzeep, Scheerkwasten, Mesjes, Tand pasta's, Tandenborstels, Haarborstels, Lo tions, Eau de Cologn a, Crèmes, Poeder enz Inderdaad zijn er meerdere middelen en ar tikelen niet meer of moeilijk te verkrijgen, doch doet U 't best zulks te informeeren by A. C. van der Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat Goes, waar men .U, steeds gaarne van dienst is (Adv.)I De Duitsche lucht aanvallen-op Engeland. Uit Berlijn meldt het D.N.B., dat gister middag een aantal vliegvelden en troepen kampen in Midden- en Zuid-Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig is aangevallen. Een vliegveld ten Westen van Londen werd aanzienlijk beschadigd. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, is gebleken, dat bij deze aanvallen ook installaties voor de levensmiddelen voorziening en wapenfabrieken aan de Engelsche Zuidkust gebombardeerd zijn. Daaronder bevindt zich een groote ben- zine-opslagplaats en belangrijke spoorweg installaties. Voorts is gistermiddag een viegveld in Schotland totaal vernield. De aanval werd gedaan met verscheidene vliegtuigen. De hangars en onderkomens werden door dy namiet- en brandbommen vernield. De voor de hangars staande vliegtuigen wer den voor het grootste deel door het schie ten. met machinegeweren van zeer geringe hoogte, onbruikbaar gemaakt. Vergunning voor bezoek aan de eilanden. Bij' het verleenen van vergunningen tot het zich begeven naar de eilanden, die voor niet-ingezetenen niet toegankelijk zijn, is vertraging en onnoodige correspondentie ontstaan, doordat de verzoeken meesten tijds aan een willekeurige Duitsche of Hol- landsche instantie zijn gericht. Blijkenr een circulaire van den secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, gericht aan de burgemeesters, moeten in den vervolge de verzoekers zich schrifte lijk rechtstreeks wenden tot den burge meester van de gemeente, waarvoor de vergunning gevraagd wordt. De burge meesters dienen de verzoeken, nadat zij deze hebben onderzocht en beknopt him standpunt hebben aangegeven, te zenden aan den stafofficier der Ordnungspolizei by den gevolmachtigde van den Rijkscom missaris in de betreffende provincie, door wien de vergunning wordt verleend. Den burgemeesters is verzocht, aan de bovenomschreven procedure nauwgezet de hand te houden en de bevolking hunner gemeente de terzake noodige aanwijzingen te geven. Nederlandsche tomaten en bloembollen naar Duitschland. Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldt Nederland beheerscht op het oogenblik de Duitsche tomatenmarkt volkomen. Andere buitenlandsche tomaten worden niet aange boden en ook de Duitsche tomaten zyn prac- tisch verdwenen. Nederland levert voorts uien en komkommers. De invoer van Ne derlandsche bloemkool is gering. Ook wor den nog kleine hoeveelheden spercieboonen geleverd. De verviervoudiging van het Duit sche betalingscontingent voor den invoer van Nederlandsche bloembollen is door de Duitsche bloembollenafnemers met instem ming begroet. In het geheel zullen 600 wa gons bloembollen uit Nederland worden in gevoerd. De levering is reeds in vollen gang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1