Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUW SCHE COURANT Vrijdag 4 October 1940 Kroniek van den dag Chamberlains' aftreden. Het bericht van het aftreden van Cham berlain komt als zoodanig niet onver wacht. Reeds sedert geruimen tijd was hy, hoewel nog deel uitmakend van het Brit- sche oorlogskabinet, op den achtergrond getreden en herhaaldelijk werd in den laatsten tijd melding gemaakt van ge ruchten, volgens welke hij zich geheel uit de actieve politiek zou terugtrekken. Toen hij bovendien kortgeleden ernstig ongesteld werd, kwamen de .geruchten hardnekkiger door en thans heeft de oud-premier einde lijk het besluit genomen: hij heeft zijn ont slag genomen als minister en als voorzit ter van de Conservatieve partij. Daarmede is uit de politieke arena een man ver dwenen, die op de Europeesche betrekkin gen zooals deze zich in de achter ons liggeüde jaren hebben ontwikkeld, meer invloed heeft gehad, dan menig Britsch staatsman uit voorafgaande perioden. Chamberlain heeft zijn stempel gedrukt op de Europeesche politiek en in de Britsche geschiedenis zal de periode, die met zijn aftreden thans wordt afgesloten ongetwij feld bekend blijven als het Chamberlainsche tijdperk. Daarmede heeft hij tevens de groote traditie van zijn geslacht voortge- z!jtr waai' oolc zijn halfbroer Austen eerij tijdperk in de Britsche geschiedenis repre senteerde, terwijl zijn vader, de oude Joe Chamberlain, niet minder van zich deed spreken. Het tijdperk-Chamberlain is nu afgeslo ten en er is dus thans aanleiding het politiek verleden van dezen man de revue te laten passeeren. Neville Chamberlain is eerst op lateren leeftijd in de Britsche politiek een rol gaan spelen. Zijn halfbroeder Austen was van jongsaf voorbestemd een politieke car rière te volgen, maar tot na den oorlog kende men Neville vrijwel niet. Hij had een loopbaan als koopman gekozen en was o.a. werkzaam op een plantage in West- Indië, om zich daarna als koopman in zijn vaderstad Birmingham, te vestigen. Hij begaf zich daar in de gemeentepolitiek en het duurde niet lang of hij werd tot bur gemeester dezer stad gekozen. Eerst in 1918 werd hij naar het Parlement afge vaardigd, waarin hij sindsdien onafgebro ken zitting heeft gehad. Toén hij in 1922 voor het eerst minister werd, deed Ne ville Chamberlain van zich spreken, vooral door zijn bemoeiingen op het gebied van de volksgezondheid. Zijn invloed ging reeds toen ver uit boven de vex-antwoordelijkheid van zijn ministerspost, hetgeen wel bleek uit het feit, dat Baldwin hem aanwees als zijn opvolger tot voorzitter van de con servatieve partij, een hulde bovendien aan zijn organisatorische talenten. Zij kwamen echter pas goed tot uiting, toen hij be noemd werd tot kanselier van de schat kist. Toen bleek, welk een voortrekkèlijk koopman deze Chamberlain was. Juist dit koopmansinstinct is wellicht zijn ongeluk geworden. Wanneer wij de politieke acti viteit van den thans afgetreden minister overzien, zijn rol op het diplomatieke schaakbord, aan een beschouwing onder werpen, dan kan men zich niet aan den stelligen indruk onttrekken, dat Chamber lain in de jaren, voorafgaande aan den huidigen oorlog, zich te veel door zijn koopmansinstinct heeft laten leiden, dat hem ingaf toe te geven op die oogen- blikken, waar voet bij stuk houden, bezien van uit den Britschen gezichtshoek, beter ware geweest, slechts in de onzekere ver wachting, dat daaruit later voordeelen zou den kunnen voortvloeien. De politiek is echter géén rekensommetje, men moet er op verrassingen voorbereid zijn^ dat heb ben de gebeurtenissen der laatste jaren wel uitgewezen. Op deze verrassingen was zijn politiek blijkbaar nietingeschoten. Hoe het zij, zjjn gezag vond in Engeland en in een groot deel van Europa algemeen erkenning en niemand verbaasde zich er dan ook over, toen hij na het aftreden van Baldwin, op 1 Juni 1937 tot premier werd benoemd. Immers, Chamberlain, die zich een groote reputatie had verworven als kanselier van de schatkist men roemde hem als Engelands beste financier had reeds voordat hij tot het premierschap werd geroepen getoond, dat hij den moed had, om tegenslagen te aanvaarden. Zulk een man had Engeland, dat in dien tijd geduch te tegenvallers te incasseeren had gekregen wij denken slechts aan de débacle van den Volkenbond, aan de Britsch-Italiaan- sche wrijving, waarbij Londen wel heel sterk in het defensief was gedrongen, aan de mislukking van de niet-inmengingspo- litiek en aan zooveel andere gebeurtenis sen, die het gezag van het machtige Alboin geenszins versterkten noodig. Chamber lain zou die krachtfiguur zijn. Hij genoot het vertrouwen van de jonge en invloedrijke conservatieven, als Eden en Duff Cooper, het Britsche volk verwachtte zeer veel van hem. En inderdaad, Chamberlain had den moed, de realiteit onder oogen te zien; de realiteit namelijk, dat er in het con tinentale Europa krachten werkten, die niet verwaarloosd konden worden'. De as- politiek was maar niet een aangelegen heid, die men en bagetelle kon behan delen. Men mocht verwachten, dat Cham berlain minder Engeloch en meer Euro- peesch zou denken en dat hij zjjn politiek beleid daarop zou afstemmen. De resultaten waren helaas weinig bemoedigend. Wel heeft de vredesbijeenkomst van München in de geheele wereld de hoop levendig ge maakt, dat nu een tydperk van samenwer king en Europeesche verbroedering was aangebroken, in feite beteekende het ac- coord van München, dat Engeland en Frankrijk toestemden in een afbakening van belangensferen, waarbij ZÜ zich in Centraal-Europa zouden desinteresseeren. Dat nu hebben de premiers van Frankrijk en Engeland niet begrepen. Chamberlain althans heeft niet doorzien, dat de over eenkomst van München, die aanvankelijk werd beoordeeld als een groote Britsche. overwinning, in werkelijkheid een Britsche nederlaag beteekende. Want met zijn on- derteekening gaf hij aan de spilmogendhe- den de vrije hand Distributie van papier. Verwerkers en handelaren moeten zich laten inschrijven. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat maatregelen zullen worden getroffen op het gebied van de distributie van alle soorten papier en carton, waaronder stroo- carton, in rollen en vellen. Deze maatregelen zullen worden uitge voerd door het rijksbureau voor papier, gevestigd Schotersingel 9 te Haarlem. Di recteur van genoemd bureau is mr. F. H. A. de Graaff. Er zal een beschikking in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst, waarin onder meer aan alle verwerkers van en alle handelaren in papier als boven bedoeld, voorzoover, zij blijkens hun jaar balansen in de jaren 1938 en 1939 over een gemiddelden voorraad papier van min stens 5.000 kg. beschikten, de verplichting wordt opgelegd bij genoemd rijksbureau een verzoek tot inschrijving in te dienen. Hetzelfde geldt voor alle importeurs en agenten in papier, ongeacht de voorraden, waarover deze beschikken of beschikten. Het rijksbureau zal te zijner tijd bij in williging van de ingekomen verzoeken tot inschrijving, vergunning tot voortzetting van de bedrijven verleenen. Er wordt op gewezen, dat een bepei'king van de af levering van papier niet zal behoeven te geschieden, tex'wij'l naar zich laat aanzien, evenmin maatregelen zullen worden geno- tot regeling van de levex-ing van papier aan het publiek. Ter bespoediging is thans reeds de ge legenheid tot inschrijving brj het rijksbu reau voor papier opengesteld. Den belang hebbenden wordt dan ook aangeraden, zich onverwijld met een verzoek tot inschrijving tot dit bureau te wendeix. MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Een achttienjarig meisje te Almelo, dat op de fiets van haar werk huiswaarts keerde, is gistexmiddag door een vracht auto overreden. Het meisje fietste in de Groote straat en werd door een truck met oplegger gepasseerd. Op dit oogenblik drong een jongeman met zijn rijwiel tus- schen haar en den vrachtauto, met het ge volg, dat het meisje viel eix voor een der achterwielen van den auto terecht kwam, welke over haar heen ging en haar zoo danig venvondde, dat zij kort daarop over leed. De politie zoekt thans naar den jongeman, wiens roekeloos rijden vermoe delijk de oorzaak van het ongeval is. Het spreekt wel vanzelf, dat Berlijn en Rome het aecoord wel in den geschetsten zin hebben geïnterpreteerd. Chamberlain's koopmanschap had den premier parten ge speeld: de staatslieden van de spil, Hitier en Mussolini, waren betere kooplieden. Het gesprek van München was het laatste contact, dat de premiers van Engeland en Frankrijk met de leiders der autoritaire landen hadden. Sinds dien waren de fronten inderdaad afgebakend. Daladier en Cham berlain ontmoetten elkander in den opper sten oorlogsraad, Hitler en Mussolini ont moeten elkander-, om te beraadslagen over de oorlogvoering, tegelijk over de nieuwe orde in Eui'opa. In dit verschil van ovei'leg vindt de mislukking van. Chamberlain's zending, naar het schijnt haar bevestiging. Het is nog te vroeg, om over de grootheid van Chamberlain's staatsmanschap een oordeel te vellen. Men is te spoedig ge neigd, te oordeelen naar het onmiddellijk waarneembare, doch eerst later zal het verband in alle gebeurtenissen duidelijker tot ons spreken. De Britten zien in den afgetreden minister een hunner gx-ootsten, in Duitschland en Italië beschouwt men de zen zeventigjarigen staatsman als de ver wekker van den rampspoed, waaraan Euro pa thans ten slachtoffer is gevallen. Beide opvattingen hebben wellicht reden van be staan, maar het blijft aan de geschiedenis voorbehouden, hierover het beslissende woord te spx-eken. Dat is ook het geval met de oorlogspolitiek, gelijk Chambex-lain die meende te moeten voeren en waarvan de algemeene gedragslijn door zijn opvolger Churchill wex-d ovex-genomen. In dat op zicht bestond er tusschen deze beiden geen principieel, doch slechts een gradueel ver schil. Van die politiek ondervindt Engeland thans de trieste gevolgen. De Britsche staatsleiding heeft gemeend, de aanbie dingen van Hitlex-, om alsnog tot overeen stemming te komen, van de hand te moe ten wijzen, zelfs te negeex-en. Deze houding was volkomen in overeenstemming met de opvatting van Chamberlain, die weliswaar gehoopt had als de vredespx-emier in de Britsche geschiedenis te mogen voortleven, maar die tenslotte er niet voor is terugge schrikt de consequentie te aanvaarden van een politiek, die tot d<?n oox-log van 1940 heeft geleid. In dat opzicht was Chamber lain een typisch voorbeeld van den En- gelschman. En als zoodanig zal hij onge twijfeld ook in het kamp van den tegen stander worden geëerd. Concentratie in de organisatie van den middenstand. Nederlandsche middenstands centrale opgericht. De drie Nedex-landsche Middenstands bonden deK.N.M.B., de N.R.K.M. en de C.M.B. wisten reeds jaren geleden te komen tot een samenwerking aanvan kelijk in een commissie van overleg, later in een contact-centx-ale, die geleidelijk voerde tot een gezamenlijke behandeling van belangrijke aangelegenheden- De Middenstandsbonden hebben uiter aard ook in de huidige situatie aanleiding gevonden zich rekenschap te geven van de eischen, die de maatschappelijke ontwikke ling aan de organisatie van den midden stand stelt. Zij hebben voor de vakorgani saties, die zich tot dusverre niet bij een der drie Middexxstandsbonden aansloten, gemeend die aansluiting in centraal vér band gemakkelijker te moeten maken. Zij hebben besloten door verinnigde sa menwerking rechtstreeks te streven naar de verwezenlijking van die eenheid in de organisatie van stand en vakken, die als het uiteindelijke doel van iedere concen tratie noodzakelijk moet worden geacht. Voorop staat daarbij de onafwijsbare eisch, dat zoowel in den middenstand als geheel, als in ieder vak afzonderlijk aan wezig zij het allen vertegenwoordiend or gaan, dat bij uitsluiting en zelfstandig bevoegd is handelend op te treden in de economische en sociale aangelegenheden van stand en bedrijf. De Middenstandsbondexx hebben besloten tot een samenstel van maatregelen, waar door die eensgezindheid in stand en vak ken rechtstreeks zal worden verwezen lijkt en alle levende krachten in het orga nisatieleven van den middenstand harmo- nisch zullen worden samengeboxxden. Besloten is tot oprichting van de Neder landsche Middenstands-centrale, welke, uiteraard, onder verantwoordelijkheid aan alle samenstellende deelen, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zijn tot handelend optreden ten aanzien van sociaal-politieke en sociaal-economische aangelegenheden. De Middenstandsbonden zullen hun be voegdheid tot beslissen en tot handelen in al deze aangelegenheden volledig overdra- gen aan dit centraal orgaan. Een zelfde vergaande samenwerking, overdx-acht rvan bevoegdheden en samen bundeling van krachten, zullen de Midden standsbonden bevorderen in de onderschei dene vakken in het middenstands-bedrijfs leven door deze te adviseeren aan alle by hen aangesloten vakbonden. In alle takken van kleinbedrijf zal aldus door de vakbonden een representatief or gaan kunnen wox-den gevormd, dat, onder verantwoordelijkheid aan de samenstellen de bonden, zelfstandig en uitsluitend be voegd zal zijn tot beslissen en tot handelen ixi de sociaal-politieke en sociaal-economi sche aangelegenheden van het bedrijf. Op korten termijn zullen aldus alle tak ken van kleinbedrijf zich kunnen brengen op het peil vanorganisatie, waarop de best georganiseerde branches, als bijv. het grafisch bedrijf, zich hier te lande bevin den. Daardoor zal de grondslag worden ge legd voor een grootscheepsche opvoering van het aantal georganiseerde bedrijfsge- nooten bij de ox-ganisatie hunner keuze. In het verband van de Nederlandsche Middenstands-centrale zal de meest innige samenwerking tusschen de zelfstandige vakorganisaties worden bevorderd. Onder .bepaalde omstandigheden staan de confessioneele Middenstandsbonden niet afwijzend tegen het doen vormen van een vakorganisatie, mits nader door de drie bonden uitgestippelde waarborgen in den eenen vakbond aanwezig zijn. Echter zal de meest innige samenwer king niet naar een vast cliché uitgevoerd kunnen worden, doch zal rekening gehou den dienen te worden met de bijzondex-e omstandigheden en zullen de 'bestaande vakorganisaties in een vak een oplossing moeten vinden. De Middenstandsbonden hebben voorts besloten de behartiging der belangen van de bij hen aangesloten vakbonden te cen- traliseeren binnen het vex-band van de Ne- derlandsche middenstands-centrale door de vertx-ouwensmannen der representatieve vakorganen op te nemen in een aantal kamei's :,bijv. voor ambacht, kleine nijver heid, zelfstandig winkelbedrijf en grossier- dex-ij. Via deze kamers zal het vakelement in het algemeen vertegenwoordigd zijn in de leiding der Nederlandsche Middenstands centrale. Het ligt voorts in de bedoeling een wij ziging te bevorderen vaxx het erkennings- besluit van den Middenstandsraad, waar door via de genoemde kamers het vak element ook rechtstreeks in den Midden standsraad tot vertegenwoordiging zal worden gebx-acht. De kamer- voor het zelfstandige winkel bedrijf zal uit den aard der zaak in contact moeten staan met de organisaties van grootwinkelbedrijf, verbruikscoöpera tie en markt- en straathandel. Beoogd wordt dit contact ook in de hoogste instantie tot uitdrukking'te bren gen, door aan den Middenstandsraad een afdeeling detailhandelsraad te verbinden. :In den geest van de noodzakelijke na tionale samenwerking heeft de Nedex-land sche .middenstand gemeend te moeten ovex'gaan tot een nieuwe activeering en een harmonische samenbundeling van alle levende krachten in zjjn organisatieleven. Hij vertrouwt daarin de van zijn kant verwachte waardevolle bijdrage te hebben geleverd tot de sluitende ox-ganisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven in den geest, waarin, en op het plan, waarop deze tijd die vraagt Een kranige prestatie De heer Tessers wist Woensdag den door hem ondernomen vaardigheidsloop oyer 80 IC.M. tusschen Rotterdam en Naarden te volbrengen in den tijd van 8.48 uur. Onderweg in de omgeving van Utrecht (Fo*o Pax-Holland) NEVILLE CHAMBERLAIN foto arcMef P.Z.G.)] Ook In Nederland bommen op een kerkhof. Gistermiddag heeft een Britsch vliegtuig een zestal brisantbommen geworpen op een begraafplaats bij Delft. Gelukkig werden geen levenden getrof fen, doch op den doodenakker werd schade aangericht en werden graven omgewoeld. De wijziging der postzegel- automaten. De wijziging der posttarieven, op 20 Augustus j.l., maakt herziening der post zegel- en briéfkaartautomaten noodig. Alleen de automaten, welke na het inwer pen van 3 cent twee zegels van IV2 cent leveren, kunnen ongewijzigd blijven, aan gezien het tarief van drukwerk, waarvoor deze zegels bestemd zijn, niet is gewijzigd. De briefkaartautomaten, welke voortaan na het inweipen van een dubbeltje, twee kaarten van 5 cent zullen leveren, zullen het eerst in de groote steden binnen enkele dagen weer in gebruik worden ge steld. Voor den verkoop van postzegels van 7% cent is de oplossing gevoxxden, dat deze, eveneens na het inwerpen van een dubbeltje één postzegel van 71/£ cent en één van 2% cent leveren. De wijziging van deze automaten is onder handen en zal vermoedelijk binnen enkele weken haar beslag hebben gekregen in ieder geval zal worden getracht den noodzakelijken termijn van buiten gebruikstelling zoo kort mogelijk te houden. Vergrooting van de kans op aanstelling in een leeraars betrekking voor jonge officieren. De staatscourant van gisteren bevat het rapport van de op 15 Juli j.l.. ingestelde commissie-Elzinga, aan welke commissie was opgedx-agen te onderzoeken, welke maatregelen kuxxnen worden genomen om de kans op aanstelling in de leeraarsbe trekking voor jonge officieren te ver- grooten. In haar rapport komt de commissie tot de volgende conclusies: 1. Bij sollicitatie naar leeraarsbetrek kingen worden bij persoonlijke geschiktheid met wachtgelders gelijkgesteld de beroeps officieren van land- en zeemacht, die op 14 Juli 1940 nog in actieven dienst waren en die of op grond van een aan een uni- versiteit of hoogeschool afgelegd examen of van een middelbare acte voor die be trekkingen bevoegd zijn, of, voor zoover het betrekkingen van leeraar in de wis kunde en de mechanica betreft, op grond van art89 der Middelb. Onderwijswet be voegd zijn ,en bovendien hetzij door voort gezette studie aan de Technische hooge school te Delft gedurende hun diensttijd een getuigschrift van meer uitgebreide kennis hebben vex-worven, hetzij in het bezit zijn van het getuigschrift van, na het doorloopen van een specialen wis- kixndigen cux-sus van een jaar aan een uni versiteit, met goed gevolg afgelegd ten tamen- 2. Voor officieren, die krachtens art. 89 der M.O. wet bevoegd zijn tot het geven van onderwijs in de wiskunde, wordt aan een of meer universiteiten een spe ciale cursus van een jaar ingex-icht. Aan het einde van den cursus wordt de gele genheid gegeven om door tentamen een getuigschrift te vex-vverven. 3. Officier-en van administratie, die aan de K.M.A. of aan het koninklijke instituut voor de marine den cursus hebben ten einde gebracht, worden, indien zij dit be hoeven, bij het staatsexamen H.B.S.-A. vrijgesteld van ander onderzoek in alle vakken. Andere officieren, die aan deze instellingen voor de marinei den cursus hebben ten einde gebracht, worden by het staatsexamen H.B.S.-B. vrijgesteld van na der onderzoek in alle vakken. De secretaris-generaal van O., K. en W. het rapport der commissie aanvaar dend, heeft ter uitvoering van de con clusie o.m. het volgende bepaald: De op non-activiteit gestelde beroeps officieren moeten om op de lijst voor wachtgelders geplaatst te kunnen worden, zich aan een Nederlandsche universiteit ge durende een jaar als student laten in schrijven voor het volgen van de le jaars colleges in de wiskunde. By sollicitatie naar leeraarsbetrekkingen worden tegelijk met de gelijkstelling Van de sub. 1 bedoelde officieren met wacht gelders, zoo mogelijk met ingang van 1 October 1941, bij persoonlijke geschikt heid met wachtgeldei's eveneens gelijkge steld zij, die het doctoraal examen in de wis- en natuux-kundige wetenschappen met hoofdvak wiskunde hebben afgelegd, mits zjj een wachttijd van twee jaren hebben. HET ONTZET VAN LEIDEN. Uitsluitend kerkelijke herdenking. De ja'arlijksche herdenking van Leidens ontzet is in verband met de tijdsomstandig heden ditmaal beperkt gebleven tot een plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk, hetzelfde gebouw, waar op den 3en October- van het jaar 1574 de Leidsche bevolking eveneens, tezamen stroomde om Gode te danken voor de wonderbaarlijke redding. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Aanvallen van het luchtwapen waren Woensdag weer gericht tegen Londen en talrijke voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland. In Londen richtten bommen overdag aan spoorwegwei'ken in het centrum der stad, alsmede aan de docks en havenwerken in de bocht van de Theems groote schade aan. In vei-scheidene havens van Zuid- en Midden-Engeland gelukte het om door vol- treffers hangars en schuilplaatsen te ver nielen en een reeks vliegtuigen te vernie tigen. In eenige havens, van Zuid-Enge- laixd bijv.,. Swansea, Newquay en Wey mouth werden zware branden verwekt door treffers van zwaar kaliber op fa- brieksinstallaties, pakhuizen en olie-op slagplaatsen. Voor de Zuidwestpunt van Ierland deed een gevechtsvliegtuig een aanval op een Britsch vx-achtschip, dat met voltreffers in de machine-installatie en een brandende deklading bleefliggen. Een duikboot onder bevel van den twee den luitenant ter zee Jenisclx heeft op een onderneming bij elkaar acht bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met 42.644 b. r. t. tot zinken gebracht. Daar mee lxeeft de tweede luitenant ter zee, Jenisch alleen op twee reizen naar den vijand 82.644 b. r. t. vijandelijke koopvaar- dijscheepsruimte vernietigd. Een andere duikboot heeft het bewapen de Britsche koopvaardijschip „Highland Pati'iot" van 14.172 b.r.t. tot zinken ge bracht. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen het Noordelijke en Westelijke grensgebied van lxet Duitsche rijk alsmede de bezette gebieden binnen. Zij wierpen bommen, maar raakten geen militaire of voor de oorlogvoering belangrijke doelen. Op een plaats werd een niet meer werkende fa- brieksinstallatie getroffen. Eenige naar Berlijn vliegende toestellen werden door het vuur van de luchtdoelartillerie uit hun oorspronkelijke aanvalsrichting verdreven. Ten Noorden van de Rijkshoofdstad schoot de luchtdoelartillei'ie een Britsch bombar dementstoestel neex-, dat brandend omlaag stortte. De gezamenlijke verliezen, welke de vijand gisteren geleden heeft bedragen zes vliegtuigen, Zeven eigen toestellen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. Het hoofdkwartier vair de Italiaansche weermacht maakte gisteren bekend 2 In Oost-Afrika werden by een vijande lijken luchtaanval op Goera, welke noch slachtoffers maakte, noch schade aan richtte, twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Bij andere luchtaanvallen op El Oeak en Boena (Kenia) alsmede op Assab werden drie personen gedood en negen ge wond. De materieele schade is onbeteeke- nend. Boven het doel. De waarnemer m een der Duitsche gevechtsvliegtuigen bepaalt het oogenblik waarop hét bom bardement moet plaats hebben (Foto WeltbilcD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5