Adresveranderingen. Mr. Stevens uit Detroit Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 3 October 1940 Kroniek van den dag Spanje voor de beslissing. Wij hebben er gisteren reeds terloops op gewezen, dat de politieke situatie in Europa voor het oogenblik wordt be- heerscht door c^e besprekingen, welke Se- rano Suner te Rome voert. De reis van den Spaanschen minister naar Berlijn en Rome is maar niet een plezierreis zonder meer. Integendeel, zijn besprekingen met de vooraanstaande leiders van de Duit- scho en de Italiaansche politiek stonden in nauw verband met den oorlog tegen Engeland. Men mag er op grond van de vage berichten omtrent deze besprekin gen zeker rekening mede houden, dat Spanje aan den vooravond staat van zeer gewichtige beslissingen. Voor deze opvat ting is te meer reden, wanneer men het veld der Duitsch-Italiaansche activiteit in zijn geheel overziet. Deze activiteit is er op gericht, den oorlog zoo spoedig' moge lijk te beëindigen en in dit plan past de methode, om den vijand op alle fronten zooveel mogelijk afbreuk te doen. Duitsch- land heeft de blokkade tegen Engeland geproclameerd. Daarbij zit ook een ne gatief doel voor. Immers, het is een eerste belang, met het oog op de doeltreffendheid van deze maatregelen, tevens de Britsche blokkade, welke Engeland proclameerde, te doorkruisen. Engeland heeft niet slechts Duitschland en Italië in zijn blokkade op genomen, maar tegelijk het geheele door deze landen bezette gebied in Europa. Over de doeltreffendheid dier blokkade loopen de meeningen uiteen, maar het is zeer begrijpelijk, dat men er te Rome en Berlijn op uit is, ook de geringste suc cessen van Britsche zijde zooveel mogelijk ongedaan te maken. Daarop zijn thans alle maatregelen gericht: de besprekingen met den Spaanschen afgezant vormen daarvan een onderdeel en zeker niet het minst belangrijke. Spanje is door ideologische banden met de spilstaten verbonden, het beschikt bo vendien over voor de oorlogvoering be langrijkegrondstoffen, terwijl het tenslot te, zoo het de zijde van de asmogendheden kiest, ook wanneer het niet actief aan den strijd deelneemt, een waardevolle bij drage kan leveren met betrekking tot de omsingeling van Gibraltar. Het zijn deze drie punten, die een na dere beschouwing rechtvaardigen. Het Duitsch-Italiaansche verbond heeft in de achter ons liggende jaren vooral een ide- ologischen inslag gehad. Uit deze over wegingen stelden beide landen zich partij in het Spaansche conflict, gelijk ook Rus land zijn bijdrage tot dezen strijd leverde, om den opmarsch van het anti-commu nistische front te stuiten. Echter, de strijd in Spanje stond niet op zich zelf, het uit sluitende doel van hen die zich bij den afloop daarvan geïnteresseerd hadden ver klaard, was niet de overwinning' van de eene of de andere ideologie. De strijd in Spanje was onderdeel van den machts strijd in Europa, een strijd om levens ruimte, een strijd bovenal - om de grond stoffen, waaraan Spanje zoo rijk is en die de mogendheden voor de verwezenlijking van hun levensruimtebeginselen zoo voor treffelijk konden gebruiken. Dat deze in terventie er tenslotte toe heeft geleid, dat Franco de overwinning kon bevechten, heeft een bijzondere betrekking tusschen Spanje en de spilstaten in het leven ge roepen, een betrekking', welke aanvanke lijk zuiver ideologische beteekenis had. Op deze gronden kon Spanje zich bij het begin van den oorlog neutraal verklaren. Het was slechts zijdelings bij den strijd betrokken, voor zoover de positie van Gi braltar in het geding kwam en voor zoo ver '.'.et gelijk ook Zweden kon optreden als leverancier van grondstoffen. De Duitsch-Russische betrekkingen hebben het Franco bovendien des te gemakkelijker gemaakt zich te desinteresseeren. Naarmate echter de oorlog vorderde en het Duitsch-Italiaansche ordeningsproject zich meer en meer op het Europeesche continent deed gelden, kwam ook voor Spanje hetoogenblik, te overwegen, of in het licht van deze feiten een herziening van het eens ingenomen neutraliteitsstand- punt niet nuttig en noodig was. Spanje mocht zich niet buiten deze ordening plaat sen, al was het dan niet in staat een militaire bijdrage te leveren tot de ver wezenlijking van de plannen van Rome en Berljjn. Een plan, dat Franco zeker niet onwelgevallig kon zijn, wijl daarin het perspectief viel te onderkennen van een herleving van het Spaansche imperium. Het lijdt geen twijfel, dat van de zijde der spilstaten eenigen druk op Spanje wordt uitgeoefend. Een druk, door Italië en Duitschland uitgeoefend, beoogde, naar viel te ver onderstellen, in de eerste plaats de Spaan sche leveringen aan Engeland af te stop pen, doch daarnaast moest te Berlijn en Rome een strategisch doel voorzitten. Het valt niet te ontkennen, dat het Duitsch-Russische vriendschapsverdrag in Spanje eenige ongerustheid heeft verwekt. Maar gelijk voor Japan moest ook voor de regeering te Madrid het inzicht ko men, dat het verdrag van 23 Augustus 1939 noodzakelijk was, om aan de om singelingspogingen van Engeland een ein de te maken. En Engeland bedreigt de positie van Japan zoo goed als de toe komst van Spanje. Tot dat inzicht zal Serano Suner ongetwijfeld zijn gekomen tijdens zijn besprekingen met Von Rib- hentrop, met Teruzzi en thans met graaf Ciano. De combinatie van deze namen doet veronderstellen dat naast de Duitsch- Italiaansche oorlogspolitiek ook het kolo niale vraagstuk ter sprake is gekomen. Spanje is in het stelsel der asmogend heden de ontbrekende schakel en behalve, dat een toekomstige door Berlijn en Rome te dicteeren vrede voor Spanje eenige perspectieven opent, mochten de spilstaten bij den Spaanschen vriend eenige dankbaar heid veronderstellen. De rol van Spanje in dezen oorlog houdt zeer nauw verband met de positie van Gi braltar. Het is den Spanjaarden een doom in het oog, dat dit stuk Spanje, van waar uit in vroeger dagen de wederopstanding van Spanje werd ingeleid, thans een der voornaamste steunpunten van het Brit sche imperium is. Het is niet te voorzien, dat Londen zonder meer .an deze basis afstand zal doen. Juist in den laatsten tijd is de agitatie om Gibraltar in Spanje toe genomen. Gibraltar is een programpunt van het nieuwe Spanje, het is tevens een programpunt van de mogendheden, die thans de vernietiging van het Britsche im perium op het oog hebben. Zal Spanje op grond van al deze over wegingen besluiten de zijde van de twee van de as te kiezen? Deze conclusie is ongetwijfeld voorbarig. Maar wanneer wij het geheel der betrekkingen overzien, dan is er toch alle aanleiding voor de ver onderstelling, dat Franco zijn genegenheid voor de spil zal bezegelen door een be wuste stellingname. In welken geest Spanje zijn beslissing zal nemen, is op grond van de vage be richten niet te zeggen. Het bezoek van Suner aan Berlijn en Rome is ongetwij feld van beslissende beteekenis. Het blijkt wel uit de breedvoerige commentaren van de Italiaansche bladen. Er valt uit op te maken, dat Spanje voor de beslissing- staat en dat deze beslissing ten gunste van de beide toonaangevende mogendhe den in continentaal Europa zal uitvallen, mag op grond van de inlichtingen, welke hen in de onderscheiden hoofdsteden ge werden, wel als waarschijnlijk worden aangenomen. De conclusie is gewettigd, dat door de besprekingen de'positie van Gibraltar bij zonder actueel is geworden. Een bedrei ging van dit steunpunt van het Britsche imperium vanuit het achterland is een geenszins te verwaarloozen perspectief. Het zal nu van belang zijn, hoe men in Amerikaansche kringen op deze ontwik keling zal i'eageeren, wijl ook de positie van Portugal door een en ander in het geding is gekomen. Uit alles, wat zich op het oogenblik op de diplomatieke fronten afspeelt, valt wel zeer bijzonder op te maken, dat twee on zekere factoren het spel der krachten be ïnvloeden. Deze factoren zijn de Ver- eenigde Staten en de Sovjetunie. Of deze factoren de situatie ook beheerschen, zal eerst later kunnen blijken. De wederopbouw van verwoeste stadskernen. Een adviescommissie van stedebouwkundigen. Het spreekt vanzelf, dat de herbouw van verwoeste stadskernen een groote mate van aanpassing vereischt. Een aanpassing van het nieuwe gedeelte aan het nog bestaande. Indien niet gestreefd wordt naar een zekere harmonie tusschen het oude en het nieuwe, bestaat het gevaar, dat het stadsbeeld in velerlei opzicht verwrongen zou worden. Om nu den waarborg te hebben, dat de herbouw van verwoeste stadskernen op zoodanige wijze zal geschieden, dat deze zal passen in het x-aam van het bestaande, heeft de regeex'ingscommissaris voor den wedex'opbouw zich voor de beoordeeling der hex-bouwplannen voor dergelijke kernen de medewerking verzekerd van drie stede bouwkundigen, die hem als adviseurs ter zijde zullen staan. Dit zijn de heeren ir. P. Bakker Schut, directeur van den dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvesting te 's-Gravenhage; jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, hoofd van de afdeeling volkshuis vesting van den provincialen waterstaat te Arnhem; ir. L. S. P. Scheffer, hoofd van de afdeeling stadsontwikkeling bij den dienst van publieke werken te Amsterdam. Genoemde heeren maken deel uit van het dagelijksch bestuur van het instituut voor volkshuisvesting en stedenbouw. Geen zomerschoelsel meer zonder bon. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van gisteren de verkoop van zomerschoei- sel niet meer is toegestaan, zonder dat hiervoor een bon of vergunning wordt in geleverd. De vrije verkoop van dit artikel aan het publiek, welke tot dusverre mocht plaats vinden, is dus thans verboden. Te vens wordt er de aandacht op gevestigd, dat schoeisel, hetwelk na vex'kx'egen mach tiging van den directeur van het rijks bureau voor huiden en leder te Amsterdam is gestempeld met de woorden „vrij van bon" of „afgekeurd schoeisel R. H. L.", thans aan het publiek kan worden vex'- kocht, zonder' dat hiervoor een bon of een vergunning behoeft te worden ingeleverd. Limburg blijft Nederlandsch. In Limburg loopen hardnekkige ge ruchten dat binnenkort deze provincie, althans het gebied op den rechter-Maas- oever met de rivierovergangen te Maas tricht, Roermond en Venlo-Blerick, bij Duitschland zal worden ingelijfd. Naar de „Limburger Koerier" verneemt zijn deze geruchten van allen grond ontbloot. Lim burg blijft Nedex'landsch. Na den overval op Dakar. Fransche torpedojager vergaan. Gouverneur van Dakar onderscheiden. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. ge meld, dat het Fransche ministerie van marine mededeelt, dat de Fransche torpe- dobootjager „Audacieux" bij de gevechten voor Dakar zwaar beschadigd is en is vergaan. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. ge meld Maarschalk Pétain heeft de Fx-an- schen gouverneur-generaal en hoogen commissaris in Dakar, Boisson, voor zijn „moedige houding tijdens den Engelschen overval op Fransch West-Afrika" het oorlogskruis met den palmtak verleend, een der hoogste Fransche onderscheidin gen. BUITEN GEBRUIKSTELLING VAN POSTZEGELS. Met ingang' van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en dei-halve voor frankeering ongeldig de in 1935 uitgege ven zomer- en kindei-postzegels (frankeer- waarde iy2, 6, 6 en 12% cent). De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakt bekénd: Het luchtwapen heeft op 1 October en in den nacht van 1 op 2 October weer tal rijke voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen alsmede in Zuid- en Mid- den-Engeland aangevallen. Omvangrijke branden en ontploffingen konden worden waargenomen. Deelen van een gevechts formatie onder bevel van den groepscom mandant majoor Hahn bombardeerden ondanks het stex-ke afweergeschut de lucht haven van Pembroke-Carew, plaatsten tref fers van zwaar kaliber op de hangars, beschadigde een aantal vijandelijke gevechts vliegtuigen door bommen en machinege- weervuur op den beganen grond, en keer den zonder verliezen naar hun punt van uitgang terug. Andere formaties gevechts- vliegei's deden aanvallen op de lxaven- coipplexen van Liverpool alsmede op de haven- en industriecomplexen van Man chester. Branden en ontploffingen ver oorzaakten zware schade. Voorts gelukte het door een verrassenden aanval van afzondex-lgke gevechtsmachines een wapen fabriek ten Noorden van Londen en een in de buurt gelegen vliegveld voor nacht vluchten met voltreffers van zwaar kaliber te bestoken. Bxitsche vliegtuigen werden overdag noch boven rijksgebied noch boven de door Duitschland bezette gebieaen waargeno men. Des nachts deed de vijand met ver scheidene vliegtuigen aanvallen öp een reeks van steden in West-Duitschland, waar tal van woningen door brand zware schade opliepen. Eenige Britsche bommen werpers vlogen, via Noord-Duitscbland ook naar de rijkshoofdstad, doch werden hier door het welgemikte vuur van de lucht doelartillerie uit hun aanvalsrichting weg gedrongen. Ten Oosten van Berlijn wierpen de Bx-itsche vliegtuigen verscheidene brand en brisantbommen op een pannenbakkerij. Andere schade aan personen of gebouwen werd hier niet aangericht. De verliezen van den vijand op 1 Octo ber en in den nacht van 1 op 2 October bedragen 17 vliegtuigen, waarvan 15 in luchtgevechten, een door een nachtjager en een door luchtdoelartillerie werden neerge schoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Den laatsten tijd zijn den vijand door de sterk ontwikkelde afweermethoden van de nachtjagers en van de luchtdoel- artillerie zware verliezen toegebracht. Bij na overal werd de vijand verhinderd zijn aanvalsplannen op de beraamde wijze uit te: voeren. HET ITALIAANSCHE. In zijn legex'bex'icht no. 117 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend In Noord-Afrika hebben onze snelle af- deelingen tijdens'verkenningstochten eenige gevechtswagens en motorrijwielen gevon den, welke de vijand ten Zuiden van Sidi ei Barani op zijn vlucht had achterge laten. Volgens de jongste inlichtingen blijkt, dat het aantal vijandelijke vliegtuigen welke door onze jagers zijn neergehaald, waarvan melding is gemaakt in het vox-ige legerbericht, twee bedraagt. Voorts blijkt, dat behalve de dx-ie vijandelijke vliegtui gen welke in luchtgevechten zijn neerge haald en waarvan vroeger melding is ge maakt, nog twee andere Engelsche toestel len door onze bommenwerpers zwaar be schadigd zijn en een noodlanding hebben moeten verrichten op het eiland Kreta. De vijandelijke luchtmacht heeft eenige aanvallen ondernomen, waai'bij vijf perso nen te Boeg en één te Tobroek gewond werden. De aangexïchte materieele scha de is zeer gering. In het centrale deel van de Middelland- sche Zee heeft onze duikboot „Medusa" een viermotorig Engelsch toestel van het type Sunderland neergeschoten. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht een vlootforma- tie aangevallen, bestaande uit twee krui sers. De luchtbasis van Aden is door een van onze luchtformaties gebombardeerd. Al onze toestellen zijn behouden terugge keerd. De vijandelijke luchtmacht bombar deerde Gherilli (Somaliland) zonder slachtoffers te maken of schade aan te In verband met den stroom van adresveranderingen, die dagelijks binnenkomt, verzoeken wij be leefd zoo vroeg mogelijk e.v. wijzigingen door te geven. Op gaven na elf uur ontvangen, kunnen in den regel eerst den volgenden dag in behandeling worden genomen. DE ADMINISTRATIE. Tewerkstelling van bouwkundige technici. Het bestuur van den bond van Neder- landsche architecten heeft besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de departementen van sociale zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen, wel ke geleid hebben tot een regeling, waar bij werkloos bouwkundig personeel zoo wel opzichtex's als teekenaars alsmede architecten, die geheel van opdrachten zijn verstoken, telwerk gesteld kunnen worden bij het opmeten en in teekening brengen van bouwkunstige monumenten en de sfce- debouwkundige situaties daarvan. De getroffen regeling moet als werk verruiming voor intellectueele werkers worden opgevat, welke in dezen vorm door het departement van sociale zaken wordt uitgevoerd. Aan de gemeentebestux-en zal van de tewex-kstelling dan ook kennis ge geven moeten worden. Over de tewex-kstelling zal geadviseerd worden door een „commissie tewerkstel ling'. Bij deze commissie zijn reeds een kleine hondex'd aanvx-agen om tewerkstelling in behandeling genomen en nieuwe aanvra gen en verzoeken om inlichtingen kun nen tot haar gericht worden per adres: Commissie Tewerkstelling, bureau B.N.A., Weteringschans 102, Amsterdam CL tel. 36736. De commissie tewerkstelling pleegt ten aanzien van de te meten objecten ovex-leg met het rijksbureau voor de monumenten zorg en er zal zooveel mogelijk naar ge streefd worden, dat ieder zijn werk in of nabij zijn woonplaats zal vinden. Voor het gebruik van hulpmatex-ialen (ladders enz.), zal een speciale regeling worden getx-offen, zoodat deze kosten niet ten laste van de gebruikers komen. Ook kunnen architecten teneinde ont slag aan bureaupersoneel te voorkomen, waai-voor door gebrek aan opdrachten geen werk meer aanwezig is hun daar voor in aanmerking komend personeel, aan de tewerkstelling doen deelnemen, wan neer het daarnaast voor hen geen andere werkzaamheden verncht en wanneer de architecten zelf bereid zijn bij de tewerk stelling hun bureau geheel of voor een deel ter beschikking te stellen en leiding bij het werk te geven. Voor het geven van deze leiding is geen honox'arium be schikbaar. Echter bestaat het voordeel, dat het verband met bet personeel blijft bestaan, hetgeen iedei' bureau op den duur zeker ten goede zal komen. Ook deze laatste wijze van tewerkstel ling za' geschieden door tusschenkomst van bovengenoemde commissie tewerkstel ling, waarbij men aanmeldingsformulieren hiertoe kan aanvragen. De belooning voor intellectueele wer kers bedraagt voor de academisch gevorm- den 24 tot maximum 30 per week, voor de overige technici 18 tot maximum 24 per week. Deze belooning is afhan kelijk van de in de betrokken gemeente geldende steunnermen. richten. Tijdens een aanval op de spoorlijn ten Noordoosten van Diredaoea werd een Askari gedood er werd geen materieele schade aangericht. DOOR R. ARDEN. Q)\ „Dan moet u wat oefenen", zei ze met een onderzoekenden blik. „Bij mij. Ik ben hier de schermleerares. Maar ik geef ook les in tennissen en pingpong." Juffrouw Edna schoof haar kauvvgummi naar den anderen kant. „Er zijn geen kosten aan verbonden; ik word door de maatschap pij betaald." „En u kunt ook werkelijk schermen?" vroeg Petex's verbaasd. „Ja zeker," zei juffx-ouw Edna. „Natuui-- lijk niet met cavaleriesabels. Komt u maar gerust eens aan om een uurtje af te spreken. Dan zal ik het u laten zien." Ze lachte Petei's innemend toe. „Dag!" daarna slenterde ze weg. Peters keek haar na en besloot nog dienzelfden middag den degen ter hand te nemen. Laat in den middag betrad hij samen met den echten Stevens de turnzaal. Ste vens scheen er plezier in te hebben, zijn rol zoo echt mogelijk te spelen. Hij was hoogst gedienstig, sprak slechts gedempt en maakte zoo nu en dan een buiging. Edna was juist bezig een Amerikaan sche jongedame in het A.B.C. van het schermen in te wijden. Ze keek even naar Peters en zijn begeleider en groette met een glimlachje. Peters keek een tijdje naar haar en besloot toen, zich liever niet te blameeren. Hij ging naar een van de kleedkamertjes, kleedde zich uit en begaf zich dan naar den kant van de zaal, waar de boksleeraar den scepter zwaaide. Bok sen was iets anders; zeker, hij kon niet met een professional van hooge klasse in den x-ing komen, maar hij kon er genoeg van om zich met een behoorlijken ama teur te kunnen meten. Dat dacht hij. De leeraar, een gewezen beroepsbokser van Fransche afkomst, dacht na drie snelle tamelijk flinke ronden wat anders. „Heel goed, mg,-heer," zei hij adem loos. „U gebx'uikt uw linker voox-beeldig. Engelsche school. Uw rechter moet alleen nog wat meer trefzekerheid krijgen. En dan uw volgen: het vernietigingsstreven van de Amerikaansche school mag bij u nog wel wat ontwikkeld worden. Zal ik u hier nog meer mogen zien? Het is voor mij een groot genoegen, een gelijlcwaar- digen tegenstander te mogen trainen." „Ik zal graag iederen dag komen," zei Peters, die er eveneens plezier in had ge kregen. Hij wilde juist zijn handschoenen uittrekken, toen er een groote, krachtig gebouwde man op hem toekwam. Hij was door en door getx-aind en maakte licha melijk een prachtigen indruk. Maar dat was het niet alleen. De man had een schex-p-geprononceerd en interes sant gezicht. Harde trekken, een sterk ontwikkelde kin en donkere, schitterende oogen. „Pardon, mijnheer Stevens, zoudt u mij ook het genoegen willen doen, een paar ronden met mij te boksen?" Peters keek zijn nieuwen tegenstander even aan. „Heel graag. Hoe kent u ovex'igens mijn naam?" „Ik heb u," antwoordde de ander glim lachend, „een paar maal in New York of Boston ontmoet. Mijn naam is Grizzard." Peters' keek snel even naar Stevens. Deze was echter aan het rondwandelen, alsof hem de heele zaak niets aanging, en volgde een schermpartij tusschen een paar stumperige dames. „Natuurlijk wil ik graag met u boksen," zei Petex's. Grizzard knikte. „Dat doet me genoegen, mijnheer. De strijd is de mooiste bezigheid, die een man kan zoeken. Die dikke handschoenen alleen, die zijn wat lastig. Wie neemt nu handschoenen van twaalf ons Twaalf ons is goed voor een damespartijtje. Ut. stel voor, .wedstrijdhandschoenen te pe- men! Zes ons, maar zachte bandages." Peters rook onraad. Die wil me te pak ken. nemen, dacht hij. Die kerel schijnt een bokser van klasse te zijn en wil me een afstraffing geven, die mijn moreel den kop in moet drukken. Grizzard! Dat is toch de man, van wien Stevens zei, dat hij een vreeselijke vent was. Stevens' tegenstander', dus mijn tegenstander. Hij heeft de rolverwisseling niet gemerkt, an ders zou hij het niet op mij gemunt heb ben. Dat alles bedacht Peters in een paar seconden. Hardop zei hij: „Met het grootste genoegen, mijnheer. Wat mij betreft, zijn harde bandages ook goed!" De boksleeraar was de kluts heelemaal kwjjt. „Toe, heeren, alsublieft," zei hij. „Waar om zoudt u de grap overdi-ijven? Waarom wedstx'ijdhandschoenen U zult u niet meer in dienex-zaal kunnen vertoonen, wan neer uw gezichten zoo toegetakeld zijn." Grizzard glimlachte. „Maakt u ziclx maar niet ongerust. Laat ons die grap maar hebben." En zich tot Peters wendend: „Bent u bang?" Peters vertrok zijn gezicht tot den meest verachtelijken grijns, waarover hij beschikte. „Bah. Waarvoor zou ik bang zijn?" Grizzard kreeg opeens argwaan. Ge durende een Kort oogenblik was er iets als vex'rassing op zijn gezicht te lezen. „All right", zei hij daarop. „Daar wox'- den de handschoenen al gebracht." Misschien tien personen waren van dit gesprek getuigen geweest. Fluisterend spraken ze met elkaar. Wat zouden die twee met elkaar hebben, dat ze elkaar dadelijk zoo ernstig te lijf wilden gaan? Het gerucht, dat er een. ernstige strijd te vex-wachten was, ging door de zaal. De dames namen de degens onder den arm en kwamen erbij staan en ook Edna kwam naar hen toe. Een heer vertelde haar zachtjes, wat er was voorgevallen. Edna keek de twee tegenstanders eens aan, ter- wijl de bandages om hun handen werden gewikkeld. De boksleeraar zou als scheids rechter fungeeren. Peters keek verveeld rond en zag toén Edna staan. Ze glimlachte, hief haar beide handen een weinig op en liet zien, dat ze voor hem „duimen" zou. Een goede houding, zoo dacht hij, is nu het voornaamste. Deze kerel zal me waar schijnlijk een pak slaag geven en ik kan alleen maar met vliegende vaandels het onderspit delven. Deze uitdaging kon een man evenwel niet afslaan. Nu komen de schaduwzijde van het bestaan als mr. Stevens. Grizzard, de gentleman, die voor Stevens een vreeselijke vent is, heeft de vijandelijkheden geopend. Stevens, waar is die Stevens dan? Peters draaide zich om en ontdekte Stevens vlak achter zich. Ste vens boog zich naar voren, als wilde hij zijn meester nog enkele aanwijzingen ge ven, waar hij zijn voordeel mee zou kun nen doen. „Dat is die kerel," fluisterde hij. „Het spijt me, dat uw rol onder deze omstan digheden begint, maar ik kon er niets aan doen. Ze hebben ons vex-der in het vizier gehouden, anders kon Grizzard hier niet zijn. Hij moet zich tegelijk met ons heb ben ingescheept. Wees een waardige ver tegenwoordiger van me, Peters. Grizzard heeft ons vroeger nooit gezien en is het slachtoffer geworden van onze list, dat bewijst zijn optreden hier. Hg wil door zijn persoonigk optreden Stevens angst aan jagen. Tja, het is geen sinecure om mijn rol te spelen." „Zijn de heeren klaar?" vroeg de boks leeraar, wien het was aan te zien, dat hij in groote spanning verkeerde. De heeren waren klaar. De boksleeraai liet ze in het midden van den ring samen komen en drukte ze op het hart, eerigk te boksen, niet met de vlakke hand te slaan, niet aan elkaar te gaan hangen en niet met de ellebogen of het hoofd te stooten. paarna trad hg terug, drukte op de eleetx'ische rondenklok, de gong sloeg en aan den drang tot daden der beide menschen waren de begrenzingen ontno men. De strijd begon. De strijd begon met een voorzichtig tas ten, als ging het erom, vgftigduizend pond te winnen. Geen van beiden was van plan, zich bloot te geven. Peters, die eerst vree- selijk zenöwachtig was geweest van het lange wachten, werd nu volkomen x'ustig. De lui van zijn boksclub thuis waren ook geen papkereltjes en toch had hij daar ook steeds behoorlijk partij gegeven. Zou die Gx'izzard soms de eigenschappen van een Dempsey bezitten? Dan werd het tgd, dat hg daarvan iets liet zien. Grizzard liet iets zien. Hij liet plotseling zgn afwachtende vex-dedigingspolitielc varen en ging tot den aanval over. Dat gebeurde onverwacht snel, maar Peters was erop voox-bereid. Hij ving dezen aan val precies met zijn linkervuist op en plaatste een zekere en ongemeen krach tige slag op Grizzard's Ion. Grizzard, die even een pijnlijk gezicht trok, bleef echter rustig en koud en zei plotseling zachtjes, meer tot zichzelf dan tot zijn tegenstan der: „Dit partijtje zul je verliezen en het andex'e ook. Dit hier is openlijk en onge- vaarlgk, het andere wordt in het donker gegeven." „Wacht maar eens af", hoonde Peters, eveneens fluisterend, „wacht maar eens af meneer de gangster." Het woord „gangster" bracht blijkbaar Grizzard tot groote woede. Hij ging wild tot den aanval over en trachtte een wen ding te zgnen gunste te forceeren door ex- woest op los te slaan. Het gelukte hem echter niet. Peters dekte zich goed en hy voelde plotseling,' dat Ixg zgn tegen stander de baas was. Dit besef versterkte nog zgn koele verzekerdheid. Langzaam werd hij van verdediger' de aanvaller. {Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5