Provinciale IsiiBisis Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Amerika e» het Driemogendhedenpact. Oplaag 12.700 ex. J Haarlem door bombardement zwaar geteisterd. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 229 DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; - Van 1-5 regels f 1.50. Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICIT EITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „PENEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Engeland wil den Birmia-weg weer openstellen. De Italiaansche dagbladen publiceeren een verklaring van het agentschap Stefani, waarin er op gewezen wordt, dat, in tegen- etelling tot de gereserveerde houding van officieele Amerikaansche kringen een zeker deel der Amerikaansche pers zich opwindt over het Driemogendhedenpact van Berlijn en het definieert als een intimidatie poging, die echter het tegenovergestelde effect zal hebben, 'nl. de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog te be spoedigen. Wat de Vereénigde Staten be treft, zoo wordt in de verklaring van Ste fani gezegd, hebben de drie mogendheden van het pact duidelijk verklaard, dat het bondgenootschap niet gericht is tegen een buiten het conflict staande mogendheid. De strekking van het driemogendhedenpact gaat veel verder dan de kwestie van de be trekkingen tusschen de drie mogendheden en de Vereenigde Staten. Met andere woor den, het bondgenootschap heeft geen be trekking op een niet oorlogvoerend Ameri ka. Wanneer de Vereenigde Staten een oor log in den.Stillen Oceaan zouden willen ontketenen, is het duidelijk, dat Japan gaarne zou zien, dat de Vereenigde Staten ook zouden gebonden zijn in den Stillen Oceaan. Wanneer de Vereenigde Staten zouden willen deelnemen aan het Europee- sche conflict, zou het de spil volstrekt niet mishagen, wanneer zij wist, dat de V. S. ook in den Stillen Oceaan in strijd waren. ,;Wij hebben geen reden een dergelijken agressieven geest bij de Amerikaansche politiek aan te nemen", zoo eindigt de ver klaring letterlijk. „Wjj nemen kennis van andere belangrijke stroomingen der open bare meening, die in deze dagen Washing ton aanraden de meeningsverschillen met het Japansche rjjk te regelen en tot een overeenstemming met Japan te komen. Vrede tusschen de V. S. en Japan betee- kent inderdaad vrede tusschen de V. S. en de spil, evenals oorlog aan den eenen kant in gelijk opzicht oorlog aan den anderen kant zou beteekenen en ieder weet, dat wij tegen een nuttelooze uitbreiding van het conflict zjjn. Het van Engelsche zijde bekend gemaak te voornemen, om den weg door Birma weer open te stellen voor leveringen aan Tsjiang Kai-sjek, trekt volgens de „Jomioeri Sjim- boen" ten zeerste de aandacht van de Ja pansche regeering, zoo meldt het D.N.B. uit Tokio. Betoogd wordt, dat Engeland op deze wijze niet alleen het openen van nieu we onderhandelingen, zooals destijds werd overeengekomen bij het treffen van een re geling voor drie maanden, bruusk negeert, doch zich ook ondubbelzinnig voornemens toont in het geheel niet in te gaan op eischen van Japan. Deze plotselinge wijziging van Engelands houding kan hoofdzakelijk worden toege schreven aan druk van de zijde der Veree nigde Staten. Japan zal anderen mogend heden, die zich zonder begrip verzetten te gen de natuurlijke reorganisatie van Oost- Azië, niet onnoodig verzoeken haar houding te wijzigen. De Japansche regeering zal, 'naar in officieele kringen met klem verze kerd wordt, de belemmeringen met alle kracht uit den weg weten te ruimen. DREIGENDE TAAL. Japansche waarschuwing aan Engeland en Amerika. In een hoofdartikel publiceert de „Asahi Sjimb'oen", een der meest invloedrijke in Tokio verschijnende dagbladen, de waar schuwing, dat Japan „niet gedwee den dood zal aanvaarden". Deze waarschuwing is gericht aan het adres van Engeland en Amerika en heeft betrekking op een verder toepassen van economischen druk op Japan. „Mocht het door Amerika tegen Japan ingevoerde embargo op staal zoo worden uitgebreid, dat het ook zou gelden voor olie, en mocht een toestand ontstaan, waarin de Britsche dominions den export van tin,en rubber naar Japan zouden tegenhouden,, dan zal Japan komen te staan voor een kwestie van leven en dood. Het is duidelijk, dat Japan niet gedwee den dood zal aan vaarden, wanneer het zoo'n toestand tegen over zich krijgt. Japan is niet verlangend om opzettelijk wrijving te veroorzaken, maar zoolang de vestiging van een grooter Oost-Aziatische keten van onderlingen voorspoed de eenige weg is voor Japan om te blijven leven en het eenige middel voor de rassen van Oost-Azië om in het leven te blijven en welvaart te genieten, spreekt het van zelf, dat Japan bereid en vastbe sloten is om het doel van deze fundamen- teele nationale politiek te bereiken, onge acht de hinderpalen, die het op zijn weg vindt". Koning George van Londen, die Engeland tijdens zij'n bezoek aan de gedeelten van door de Duitsche luchtaanvallen geteisterd zijn (Foto Weltbild) Inkrimping van autobusdiensten. Met een derde van de thans toegestane ritten. De noodzakelijke beperking van het ben- zinegebruilt zal het noodig maken ook de autobusdiensten in te krimpen, met over het algemeen genomen een derde van de ritten, die thans zijn. toegestaan. Wanneer men deze maatregelen echter voor alle diensten zou moeten toepassen, zou dit tot gevolg hebben, dat verscheidene diensten moéten verdwijnen of hun be staansrecht zouden verliezen. Voor iederen dienst is nu,in overleg met de betrokken eigenaren nagegaan, welke waarde zij hebben voor het verkeer. Ook werden besprekingen gevoerd over de vraag, of het wenschelijk is, des Zondags niet te rijden en het aantal daarmede ge spaarde kilometers te gebruiken op werk dagen. Het resultaat dier besprekingen is geweest, dat op de meeste Ijjnen de Zondagsdienst zal worden stopgezet. De beperking der autobusdiensten zal vermoedelijk op 7 October ingaan. Omtrent de afzonderlijke diensten kun nen wij nog het volgende, mededeelen. Op Walcheren zullen des Zondags geen busdiensten worden uitgeoefend, terwijl in de week het aantal ritten op de lijnen Mi. ddelbur gW estkapelle en Middelbur gD o m b u r g van vijf op vier ritten heen en weer wordt teruggebracht, op de lijn Koudeker- k e-V lissingen van vier op drie ritten, terwijl op de lijn VeereMiddelburg het aantal van twee ritten gehandhaafd blijft. De dienst GoesMiddelburg zal vier maal daags worden uitgeoefend, terwijl alleen op den eersten rit van Goes en den laatsten rit van Middelburg een volgbus zal rijden. Hieraan kan nog worden toe gevoegd, dat thans ook weer passagiers mogen worden vervoerd tusschen Middel burg en Goes. Ten aanzien van de diensten op Zuid- Beveland kan worden medegedeeld, dat de dienst Goes—Wolphaartsdijksche veer 3 X per dag zal rijden en de dienst Goes Katsche veer 2 X Per dag. Voor de overige diensten op Zuid-Beve land is nog geen definitieve regeling ge troffen. Op Noord-Beveland zullen de diensten ColijnsplaatKortgene en KortgeneKam perland iederen werkdag ieder 2 ritten heen en terug uitvoeren. In Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen zal de dienst AxelHulst twee maal per dag, de dienst PerkpolderSt. Janssteen vier maal per dag rijden. De beide diensten op Tholen zullen twee ritten per dag verzorgen. Maximum boterprijs voor verbruikers 1,85 per kg. MINIMUMPRIJS 1.75. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat tot nader order voor de levering van boter aan verbruikers een maximumprijs van 1.85 en een minimumprijs van 1.75 per kg. geldt. Voor levering van bo ter op z.g. „toewijzingen" ingevolge de boter- en vetdistributie geldt deze- mini mumprijs niet. Nogmaals wordt er uit drukkelijk op gewezen, dat aflevering van boter aan den consument slechts tegen af gifte van bonnen van de boter- of vet- kaart mag geschieden. Afleveringen van boter aan een bepaalde categorie van verbruikers zooals bakke rijen, restaurants, hotels en dergelijke grootverbruikers mogen slechts geschie den op z.g. toewijzingen. HET KABINET -CHURCHILL GEREORGANISEERD. Chamberlain afgetreden, Kingsley Wood en Bevin in het oorlogskabinet. Officieel wordt te Londen bekend ge maakt, dat Chamberlain is afgetreden als Lord President of the Council in het ka binet van Churchill. De koning heeft zijn ontslag aanvaard. Churchill heeft den minister van finan ciën, Kingsley Wood, ontboden en hem, evenals den minister van arbeid, Bevin, uitgenoodigd zitting te nemen in het oor- logskabinet. Chamberlain wordt vervangen door Sir John Anderson, die minister voor de bin- nenlandsche veiligheid was. In zijn plaats wordt Herbert Morrison, tot' dusver mi nister voor de voorziening, minister voor de binnenlandsche veiligheid. Het oorlogskabinet zal met de benoe ming van Bevin en Sir Kingsley Wood be staan uit zeven leden. Behalve deze twee hebben nog zitting Churchill, Halifax, Greenwood Attlee en Lord Beaverbrook. 17 dooden en 20 gewonden. Ook andere steden getroffen. Naar het A.N.P. meldt hebben Engel sche vliegers hedennacht bommen op Haar lem geworpen, waarbij talrijke projectielen ernstige schade aanrichtten. Een groot aantal slachtoffers valt te betreuren. In het geheel zijn er 17 dooden en 20 gewon den. De Engelsche vliegers wierpen o.a. een aantal bommen in de Voortingstraat, waar een groot aantal personen, ongeveer 10, gedood werden. Hier stortten op zijn minst vier hui zen in. In één huis werd het echtpaar Bosch ge dood, terwijl de zoon met zware verwon dingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Voorts bevindt zich onder de slachtoffers het echtpaar Michel-van Strien, met twee kinderen. In de aangrenzende Bakkerstraat nr. 52 vonden de bloemist Van Norden en zijn vrouw den dood. Voorts veroorzaakte een bom ernstige schade in de Camphuis- straat, waar van het gezin Makkelie de moeder, de oudste zoon en een kindje van vier jaar gedood werden, terwijl de vader met zware verwondingen in het Elisabeth- gasthuis moest worden opgenomen. Voors werden nog tal van andere woon huizen gebombardeerd, een woning in het Wijde Geldeloozepad, een woning aan de Eindenhoutstraat, verder een garage aan het Houtplein en een aan de Olieslagers laan. Aan den Schalkwijkerweg kwam een bom terecht op de woning van den leeraar Van Melle, dat geheel vernield werd. Hier bij geraakten de leeraar en zijn vrouw on der de puinhoopen, doch in den loop van den nacht konden zij behouden, doch in be- wusteloozen toestand geborgen worden. Een belendende opslagplaats brandde uit. De brandweer slaagde erin, een aangren zende fabriek te behouden, door 'tusschen deze fabriek en het brandende gebouw een- watergordijn te leggen. Voorts werd in de Bosch en Hovenstraat een woning getrof fen, waarbij één persoon het leven verloor. In de Byzantiumstraat werd eveneens een huis getroffen, waarbij de bewoner, de heer Leising, door de geweldige explosie met kracht door het dak in den tuin werd geslingerd. Hij was hierbij -op slag dood. Op den Schalkwijkerweg valt nog een slachtoffer te betreuren, nl. de heer H. Oostermeijer, die zoo onvoorzichtig was zich naar buiten te begeven. Hij werd door de explosie getroffen en was onmiddellijk dood. Door de brisantbommen zijn tevens en kele branden ontstaan, die de brandweer, daarbij geassisteerd door den luchtbescher mingsdienst, spoedig onder de knie had. Op de Dreef werd het gebouw Sancta Maria gedeeltelijk door een op straat in slaande bom verwoest. Hetzelfde geldt voor de kweekschool aan de Leidschevaart. In de Jordensstraat ontstonden nog drie kleine brandjes door inslaande bommen. Drie slachtoffers te Rijswijk. Gisteravond om ongeveer elf uur liet een Engelsch vliegtuig een drietal bommen vallen, welke neerkwamen in een dichtbe volkt gedeelte van Rijswijk (Z.H.), met het gevolg, dat drie vrouwen werden ge dood. Een der bommen kwam terecht in het perceel Kerklaan 138-140, dat werd be woond door de families Hellingman en Van der Kley. De gevolgen waren ontzet tend. Het huis werd vrijwel tot een puin hoop, alleen de buitenmuren aan de zijde van de' Olmlaan bleven staan. In dit huis vielen twee slachtoffers, nl. mevrouw Hel lingman, moeder van drie kinderen, en een bejaarde dame, mevrouw Van der Kley. Wonder boven wonder kwamen de overige bewoners zoo goed als ongedeerd uit de puinhoopen té voorschijn. Een tweede bom kwam neer in de Kerk laan, juist voor het getroffen perceel, waarbij een groot gat in het plaveisel werd geslagen. Verschillende leidingen, o.a. die voor electriciteit en telefoon, werden hierbjj beschadigd. Ook de omliggende huizen kre gen zware schade, terwijl over een afstand van tientallen meters ruiten werden ver nield. Hier werd echter alleen materieele schade aangericht, zoowel aan de huizen als aan de inboedels. Erger was het in de Valkrustlaan, waar de derde bom is neergekomen. Het huis Valkrustlaan 2/4, op den hoek van Valk- rust, kreeg een voltreffer en werd gedeelte lijk vermeld. Hier viel het derde slacht offer, een bejaarde dame, mevrouw Vis- bach. Ook in deze omgeving was de mate rieele schade aanzienlijk. Ruiten en dakbe dekkingen liepen zware schade op. Twee dooden en een zwaar gewonde te Beverwijk. Vanochtend in de vroegte heeft een En gelsche vlieger bommen uitgeworpen op Beverwijk, waar zich in wijden omtrek niet één militair doel bevindt. Behalve enkele brandbommen, welke geen onheil aanricht ten, werd een brisantbom uitgeworpen, op het zgn. Pruisdorp. De bom sloeg in de woning aan de Grensstraat 5, welke totaal werd vernield. Van het huis xs slechts ZdA puinhoop overgebleven. Deze bominslag had noodlottige gevol gen. De ongeveer 30-jarige mevrouw Kie vit, de bewoonster van het huis en haar 9-jarig dochtertje werden in den slaap ver rast en op slag gedood. Ook het huis van no. 7 werd ernstig ge havend. De bewoonster, mevrouw De Ruy- ter, werd ernstig gewond naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd, evenals het jongste kind van de familie K., een meisje van negen maanden, dat echter geen letsel heeft bekomen. Ook de naastgelegen hui zen hebben zware materieele schaden ge kregen, wat eveneens het geval is met de tegenover het getroffen huis gelegen wo ningen, welke volkomen onbewoonbaar zijn geworden. Ook bommen op Dinxperlo en Epe. Te Dinxperlo werden Dinsdagavond bom men geworpen. Een bom trof het huis van den heer Siemes, dat geheel verwoest werd, terwijl het winkelhuis van den heer Han- rath zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het Boesveld wei-den zes bommen neergewor pen, welke diep in den grond drongen en waarbij van verschillende huizen in de om geving de ruiten werden vernield. Tenslotte zijn gisteravond nog eenige bommen' uitgeworpen boven het kroondo mein nabij Epe. Eenigen tijd later consta teerde men 'n hevigen brand in de richting Gorsél. De brandweer uit Epe en de bosch brandweer zijn er terstond heengegaan en bestreden het vuur. Vanochtend heeft men den bi-and tot staan gebracht. Ongeveer zestig hectaren bosch en heide zijn ver loren. Bommen boven Oostelijk Rotterdam. Engelsche vliegers hebben Dinsdag avond boven het Oostelijk deel van Rot terdam bommen geworpen. Negen bom men kwamen terecht in de volkstuintjes bij het Toepad, waar eenige materieele schade werd aangericht. Persoonlijke on gelukken kwamen daarbij niet voor. Minder punten voor heerenpyama's en overhemden, EXTRA WOL VOOR KINDERKLEERTIES. Naar de Tel. meldt is een aantal wijzi gingen in de puntenwaardeering van ver schillende textielgoederen van kracht ge worden. Zoo zullen heerenpyama's waar voor 24 of 45 punten moesten worden af gestaan, thans kunnen worden betrokken tegen 20 punten, indien zij uit kunstzijde en tegen 30 punten, indien zij uit andere stoffen zijn vervaardigd. Overhemden worden, voor zoover zij niet uit kunstzijde zijn vervaardigd, gewaardeerd op 16 pun-' ten voor mannen en 14 punten voor jon-- gens, hetgeen vier punten lager is .dan de oude waardeering. Deze eerste wijzigingen zijn geen gevolg van het bekend worden van de gegevens, welke de Inventarisatie heeft opgeleverd, doch vormen een tegemoetkoming aan verschillende wenschen die uit den handel naar voren zijn gekomen. Daarbij was er de aandacht op gevestigd, dat, wanneer de puntenwaardeering een bepaalde grens overschrijdt, het publiek zich liever be helpt, dan dat het zooveel punten voor het betreffende artikel beschikbaar stelt. Een voorbeeld hiervan is het artikel polohemden, dat tot nu toe werd gerang schikt bij de overhemden. Volgens de nieuwe regeling zullen polohemden, onge acht de grondstoffen waarvan zij gemaakt zijn, zoowel voor mannen als jongens, worden gewaardeerd op 8 punten. Een verderè belangrijke nieuwigheid is, dat een speciale vergunning voor maxi maal één kilogram wollen of halfwollen breigaren kan worden aangevraagd, voor het zelfbreien van kindex-kleertjes. Hiervan kunnen slechts die gezinnen profiteeren, waarvan het hoofd een inkomen heeft van 3000 of minder en wel voor ieder kind, dat op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar nog niet had bereikt, mits aan het gezin geen toeslagkaarten zijn ver strekt. Van belang voor de toekomst is het voorts te weten, dat alle stoffen en klee ding vervaardigd uit celwol gewaardeerd moeten worden als wollenstof en Weeding. Een lagere puntenwaardeering is hiervoor niet te verwachten. Evenzeer is het onmo gelijk een afzonderlijke waardeering op te 'nemen voor linnen en halflinnen artikelen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1