Provinciate Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsehe, Goesche en Breskensche Courant Serano Suner maar Rome. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 227 DINSDAG 1 OCTOBER 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f2.30 per IcwartaaL Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS! Van 1-5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 ct. (max- 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A S D E, INGESTELD DOOR D E V ER EEN I GING „DE NE D E E L A N D S C H E DAGBLADP ER Spanje is waakzaam en bereid op het geschikte moment zijn rechten te doen geiden. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken, Suner, is na een langdurig verblijf in Duitschland, waar hjj met tal van vooraanstaande personen uit de krin gen van regeering en partij besprekingen voerde, uit de Duitsche hoofdstad vertrok ken. Echter nog niet om de terugreis naar Spanje te aanvaarden. Er is niet ten on rechte eenig verband gelegd tusschen de veelvuldige as-besprekingen en het infor- matorische bezoek van den Spaanschen minister aan het Derde Rijk. Een belang rijke fase in deze ontwikkeling, samen te vatten als de vastlegging van Spanje's uit eindelijke houding ten aanzien van het Europeesche conflict, is met zijn vertrek uit Berlijn afgesloten. De volgende fase zal zijn het bezoek aan Rome, waar hij he denmorgen is aangekomen, om zijn be sprekingen met Ciano, met Mussolini en met Terruzzi voort te zetten. Op grond hiervan kunnen wellicht de volgende pun ten als onderwerp van bespreking worden aangegeven: Spanje's rol in bet Middel- landsche zeeconflict, Spanje's betrekkin gen tot de as Rome-Berlijn, eventueel tot het juist te Berlijn gesloten driehoeksver drag en tenslotte Spanje's aandeel in de door de twee van de as uitgestippelde le vensruimte-ordening, voor zooveel deze be trekking heeft op het koloniale vraagstuk. In welingelichte kringen te Rome legt men bovendien den nadx*uk op de traditio neels ideeëngemeenschap tusschen beide volken. Deze gemeenschap, zoo wordt ver klaard, is tijdens den Spaanschen burger oorlog door, de gemeenschappelijke wapen broederschap nog versterkt en heeft daar door de voorwaarden en bases geschapen voor de verlevendiging van de betrekkin gen tusschen het fascistische Italië en het falangistische Spanje. Hpt Spaansche be zoek is vanuit dit gezichtspunt gezien van de grootste politieke beteekenis. In verband met het bezoek van Suner wijden de Italiaansche ochtendbladen uit voerige beschouwingen aan de vriend schappelijke betrekkingen tusschen beide landen. De „Popoio di Roma" schrijft in een hoofdartikel, na er op gewezen te hebben, dat het Spanje van Franco, een betrouw bare vriend van Italië en Duitschland, zich thans in Europa in het politieke systeem der asmogendheden bevindt, dat de positie van Spanje, zooals die is en blijft, voor het oogenblik hierop neerkomt, dat alles, wat in Europa en de wereld gebeurt, waak zaam en met voortdurende aandacht wordt gevolgd, terwijl het bereid is om op het geschikte oogenblik zijn rechten te doen gelden en zelfs met de wapens zijn aspira ties te verwezenlijken. De besprekingen van Suner te Berlijn en Rome, zoo voegt het blad hieraan toe, passen in deze duidelijke Spaansche ge dragslijn. De vriendschap, die Spanje met Italië verbindt, gaat zoo diep, dat er geen an dere feiten noodig zijn om de plaats van Madrid aan den kant van Berlijn en Rome te vervolmaken of te definieex-en. Te Rome, zoo besluit de „Popoio d'Ita- lia", zullen de besprekingen eindigen, die in Berlijn zijn begonnen en het is niet. twij felachtig, dat de gedachtenwisselingen, die Serrano Suner zal hebben met den Duce en met graaf Ciano, al komen zij niet tot nieuwe besluiten, er toe zullen dienen Je samenwerking tusschen de drie landen steeds actiever te maken. Het in beslag genomen vermogen der vrijmetselaarsloges. Voor doeleinden van algemeen nut bestemd. De commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden heeft in opdracht van den Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden de volgende beschikking genomen over de inbeslagneming van de vermogens der ontbonden vrijmetselaars loges en gelijksoortige vereenigingen. 1. Het bij beschikking van den bevelheb ber van de Sicherheitspolizei en van den Sicherheitsdienst van 3 September 1940 voorloopig in beslag genomen vermogen der ontbonden vrijmetselaarsloges en soort gelijke vereenigingen, met inbegrip van hun onder- en neven-organisaties en onder hun invloed staande privaatrechtelijke rechtspersonen, stichtingen en inrichtingen, wordt op grond van art. 1 der verordening nr. 33/1940 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, voor doeleinden van algemeen nut overeenkom stig art. 4 van de verordening nr. 33/1940 in beslag genomen. 2. Als beheerder van het in beslag geno men vermogen is aangewezen de advocaat mr. Joan Muller, Bentinckstraat 6, Den Haag. Hij is gemachtigd om tot liquidatie over te gaan. Den Haag, 30 September 1940. De commissaris-generaal ❖oor bgzondere aangelegenbeden, (w.g.) SCHMIDT. Alle vragen, deze beschikking betreffend, moeten worden gericht tot genoemden ad vocaat mr. Muller. Maatregelen in verband met den aardappelhandei. Geen oorlogsprijzen te vreezen. De directeur-generaal voor de Voedsel voorziening, ir. S. L. Louwes, heeft in een gisteren gehouden persconferentie enkele mededeelingen gedaan in verband met de ■maatx-egelen, die getroffen zijn en nog getroffen zullen worden met betrekking tot den aardappelhandei. Het doel van deze maatregelen zoo zei hij is er voor te zorgen, dat er voldoende aard appelen voor de bevolking beschikbaar blijven en te voorkomen, dat er aard appeldistributie komt. De reden, dat wij rantsoeneering willen voorkomen is deze, dat de aardappel een aanvullingsvoedsel is, vooral voor hen, die het niet zoo goed kunnen betalen. Men denkt wel eens, dat maatregelen ten aanzien van den aardap pelhandei niet noodig zijn, omdat er geen aanleiding is. In normale jaren immers be draagt de uitvoer 250 millioen kilogram en de hoeveelheid, die tot veevoeder wordt verwerkt, is normaal ongeveer 500 millioen kilogram. Toch is er wel degelijk aanlei ding om tot maatregelen over te gaan. We zien, dat wanneer verschillende artikelen worden gedistribueerd, het gebruik van een bepaald, nog niet gedistribueerd arti kel sterk toeneemt. Zoo is het ook in dit geval. Gedurende den wereldoorlog zag men hetzelfde gebeuren en kon het ge beuren, dat maar een kilogram aardappe len per persoon en per week kon worden verstrekt. Bij normaal vei'bruik is dat drie kilogram. Er is dus een heele ruimte in deze aardappelen, een ruimte, die zeker boven de 50 gaat, mits we er voor zorgen, dat de aax-dappelen een goede bestemming krijgen. Om daarvoor' te zor gen, zijn diverse maatregelen genomen. In de eerste plaats een serie maatregelen, die1 den verbouwer aangaan. Voorkomen moet worden, dat de voor menschelijke con sumptie geschikte aardappelen aan het vee gevoerd worden. Derhalve is afgekon digd een veevoederverbod van voor men schelijke consumptie geschikte aardappe len. Voor veevoer mogen gebruikt worden aardappelen, die te klein zijn, die rotte pleklfen vertoonen en die door hun slech te kwaliteit niet voor menschelijke con sumptie geschikt zijn. De beoordeeling is niet aan den boer overgelaten. Om haar goed in de hand te houden is een afleve ringsverbod afgekondigd, waardoor de aardappelhandei langs bepaalde kanalen wordt geleid. Voorts komt er een prijsre geling. De aardappel, een volksvoedsel bjj uitnemendheid mag niet te duur worden. Tènvij] aan den anderen kant den pro ducent een goeden prijs moet worden ge waarborgd. De aardappelen zullen in de toekomst gegeten worden in de volgorde van hun houdbaarheid. Voor aardappelen, die heel goed tot het vroege voorjaar be waard kunnen blijven is een afleveringsver bod afgekondigd, zooals bv. voor de Be velanders en voor de gekleurde soorten. Vooral in verband met vervoersmoeilijk- heden, die in de wintel-maanden te ver wachten zijn, is tevens een aflevex-ingsver- bod afgekondigd voor aardappelen, die ge teeld zjjn in de gebieden rond de gx-oote steden. Afgeleverd mogen thans worden de soorten, die het meest geschikt zijn om in den herfst en in den vroegen winter gecon sumeerd te worden. De aardappelproducenten ontvangen een garantieprijs, die ook rekening houdt met bewaarloon. Vex-geleken bij vorige jaren is deze prijs zeer goed. Ir. Louwes besloot zjjn xxiteenzettingen met er met nadruk op te wijzen, dat de bevolking voor oorlogsprijzen .van aardap pelen r..at bang behoeft te zijn. Chrysanten kweek onder.. papier Om de kostbare bloemen tegen der» wind te beschutten, worden ze met papier omwoeld (Foto Pax-Hollond) Burgerslachtoffers van oorlogsgeweld. Steunverleening uit het Herstelïonds. In voox-bereiding is een regeling van wege het departement van sociale zaken, volgens welke in bepaalde gevallen steun kan worden verleend uit het Herstelfonds aan gezinnen, waaraan de kostwinner ten gevolge van oorlogsgeweld invalide is ge worden of daaraan door den dood is ont vallen. Bedoeld worden gezinnen, die in zoo- danige omstandigheden zijn geraakt, dat zij onderstand van noode hebben, terwijl hier- buiten beschouwing blijven de gezin nen, waarvan de kostwinner bij het uit oefenen van zijn militairen dienstplicht invalide is geworden of om het leven is gekomen, en die zelf of wiens nabestaan den voor een uitkeering vanwege het de- pax-tement van defensie in aanmerking ko men. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken, heeft in een circulaire aan de gemeente besturen inlichtingen gevraagd in hoe verre burgerslachtoffers van oorlogsge weld, als hier bedoeld, aanwezig zijn, zoo mede over de samenstelling en de finan- cieele positie dezer gezinnen, Hiervan zal mede afhangen de beantwoording van de vraag op welke wijze het meest doelmatig hulp zou kunnen worden verleend, bijv. door het verstrekken van een uitkeering ineens of door een periodieke wekelijksche uitkeering. Tenslotte worden inlichtingen gevraagd omtrent niet-kostwinners die tengevolge van het oorlogsgeweld invalide zijn gewor den en dientengevolge niet in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien (en niet voor een uitkeering vanwege het depar tement van defensie in aaixmerking ko men). Regeling van het Ziekenfonds wezen te verwachten. AANSLUITEND AAN REEDS VROEGER BESTAANDE -PLANNEN, Naar het maandblad Ziekenzorg meldt, is enkele weken geleden te Utrecht een bijeenkomst gehouden waartoe de direc teur-generaal van de volksgezondheid, dr. C. v. d. Gerg, vertegenwoordigers van alle gx-oepeeringen in het ziekenfondswezen had opgeroepen. In de bijeenkomst deed de directeur- generaal een voor het geheele Nederland sche ziekenfondswezen hoogst belangrijke mededeeling, ml. dat de leidende figuren aan het depax-tement van sociale zaken (afd. volksgezondheid) thans het tijdstip gekomen achten voor de invoering van een eenvoudige wetteljjke regeling, zooals vroegere ministers zich die destijds hebben gedacht en die reeds in een vergevorderd stadium voorbereid is. In deze wettelijke regeling is begrepen, behalve te stellen eischen, waaraan zieken fondsen zullen dienen te voldoen willen zij als toelaatbaar worden aanvaard, de in stelling van een ziekenfondsraad, die naar analogie van den Verzekeringsraad een vérgaand toezicht op de fondsen kan uit oefenen en die de mogelijkheid krijgt, eveneens naar analogie van de Verzeke ringskamer, aan de fondsen adviezen ter opvolging voor te leggen en die een be middelende taak krijgt bij geschillen, eenigszlns naar analogie van de rijksbemid- delaars. Vooralsnog zal deze wettelijke regeling geen materieele voorschriften geven. MUSSERT NAAR BERLIJN. Naar wij vernemen heeft de Führer van het Groot-Duitsche Rijk de vorige week den Rijkscommissaris van het bezette Ne dex-landsche gebied dr. Seyss Inquart, in wiens gezelschap zich de heeren Mussert, Geelkerken en Rost van Tonningen Zich bevonden, in de nieuwe Rijkskanselarij te Bex'lijn ontvangen. Nederlandsche ambulance uit Frankrijk terug. Zaterdagavond is de Nederlandsche Roode Kxiiis ambulance van haar tweede reis naar Zuid-Frankrijk teruggekeerd met 48 zieke Nederlandsche vluchtelingen, waaronder 26 vrouwen. Een twintigtal wei-den naar hun woonplaatsen in België tex-uggebx-acht, de overigen naar diverse plaatsen in Nederland. Onder hen waren eenige oude vrouwtjes van over de zeven tig jaren, terwijl de jongste vluchteling een baby van 6 weken was, op de vlucht geboren. Hoe dankbaar de Nedex-landsche zieke vluchtelingen waren, toen de dokters en verpleegsters van het Nedex-landsche Roode Kruis hen kwamen afhalen, laat zich wel denken. De voormalige Nederlandsche gezant jhr. Loudon, de attaché's Voorbeijtel en Labouchère alsmede de consul-genex-aal mr. dr. ir. Sevenster hebben op deze reis ook de ambulance, bestaande uit 2 groote reis- autobussen en 1 vrachtauto, en haar uit rusting bezichtigd en uiting gegeven aan' hun groote erkentelijkheid voor en inge nomenheid met deze Roode Kruis ambu lance, die zooveel nood in de kampen is ko men lenigen en zoo'n groot aantal zieke Ne dex-landsche vluchtelingen naar hunne woonsteden terugbracht. Bommen op Portland. Het oogenblik waarop zes bommen door een Duitsch vliegtuigeskader op de kadewerken van deze Engelsche havenstad worden uit geworpen (Foto Weltbild) Bedrijfscredieten voor den landbouw, alleen voor defensieschade. GEEN KUNSTMEST EN ZAAIZAAD MEER GRATIS. Het rijksbureau voor de voedselVoox-zie- ning in oorlogstijd maakt het volgende bekend Zooals bekend werden voor en tijdens de oorlogsdagen groote oppervlakten land geïnundeerd, waardoor aan honderden be drijven zware schade werd toegebracht. Voorzoover mogelijk, is en wordt de schade aan landerijen in natura vergoed, in dien zin, dat getracht wordt deze landerijen weder te herstellen. Er werd echter ook groote schade geleden, doordat de land- gebruikers hun bedrijf niet óf niet naar behooren konden uitoefenen en de normale bedrijfsinkomsten verminderden of zeifs geheel ophielden. Aangezien de vaststelling der schade vergoedingen, hoewel met kracht ter hand genomen, door het zeer groote aantal, vaak zeer ingewikkelde gevallen, nog ge- ruimen tijd zal vorderen, is in ovex-leg tus schen de desbetreffende ambtelijke instan ties besloten, de mogelijkheid te openen, in noodzakelijke gevallen, bij wijze van voor schot op de geleden bedrijfsschade, credie- ten toe te staan. Deze bedrijfscredieten zullen worden ge administreerd door de Boerenleenbanken en dienen te worden aangejaagd bij den pro vincialen voedselcommissaris. Bij gebleken noodzaak kunnen voor een crediet in aanmerking komen de boerenbe drijven, welke ten gevolge van defensie- maatregelen bedrijfsschade hebben geleden, waarbij de wet in schadeloosstelling voor ziet (Inundatiewet, Wet op den staat van oorlog en beleg). Geen gratis kunstmest en zaaizaad meer. Tevens wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat de gx-atis verstrekking van kunstmest, zaaizaad en pootgoed aan de beschadigde bedx-ijven, welke op bonnen geschiedde, afgegeven door den land- of tuinbouwconsulent, wordt beëindigd. Het motief, hiervoor, in het belang van de voedselvoorziening des lands van de be schadigde landerijen nog een zoo hoog mo gelijke opbrengst te verkrijgen, is door de vordering van het seizoen zooals vanzelf spreekt, komen te vex-vallen, terwijl boven dien de bedoelde credietregeling hiervoor in de plaats kan treden. Geen gedwongen evacuatie van kinderen uit Berlijn. De in het buitenland verspreide geruch ten over gedwongen evacuatie van kin deren uit de Duitsche rijkshoofdstad zijn, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, bewust onjuiste berichten, hetgeen bewezen wordt door een toespraak, die gisteren is ge houden door den plaatsvervangenden Gouwleider van Bei-lijn, Arthur Göi-litzer. Volgens deze toespraak ligt het alleen in li' L voornemen om den oudex-s, die vree zen, dat de gezondheidstoestand hunner kindex-en door herhaald luchtalarm in ge vaar zou kunnen komen te vex-keex-en, de mogelijkheid te geven om hun kinderen met steun van de nationaal socialistische partijorganisaties te zenden naar gèbieden, die weinig of in het geheel niet zijn bloot gesteld aan gevaar uit' de lucht. Dit weg zenden der kinderen is volstrekt vrijwillig en kan hei-roepen worden. Of de in aan merking komende ouders er gebx-uik van willen maken, is volkomen aan hun eigen beslissing overgelaten. BRANDPLAATJES IN FERNAARD. Zondag werden in Tex-naax-d (Friesland) .n in de omgeving vai dit dorp talrijke Engelsche brandplaatjes gevonden. Som mige kinderen vonden ex- twintig en meer. Ook in Hantumauizen trof men Zondag morgen dergelijke plaatjes aan. TOESTAND IN NEDERLAND EN BELGIE AANZIENLIJK OVERSCHAT. Verklaringen van dr. Darré. De leider van de Duitsche voedselvoor ziening in oorlogstijd, Rijksminister Darré, heeft in een aan de Nachtausgabe verleend interview verklaard, dat voorspellingen van Engelsche en Fransche deskundigen over een ineenstorting van de Duitsche voedsel voorziening niet alleen omver zijn gewor pen, doch dat het tegendeel waarheid is. geworden. Duitschland heeft in 1940, aldus zeide de minister, een graanoogst in oorlogstijd van 24.6 millioen ton tegen een gemiddel den oogst van 25.1 millioen ton in de jaren 1934 tot 1938. Wij zijn dus twee procent beneden het gemiddelde gedaald. De broodvoorziening van Duitschland is evenals vroeger vx>r een lange periode gewaarborgd. Wij hebben, wat graan be treft, een voorraad van rond 6.2 millioen ton tot aan het begin van den oorlogs- oogst van graan gehandhaafd en hebben hem thans nog. Wij hebben zelfs dit jaar een meelvooiTaad van 150.000 ton meer bij de bakkers. Aan aax-dappelen zullen, wij waarschijn lijk een oogst binnenhalen van 60 millioen ton, hetgeen 5 millioen ton meer is dan in het laatste vredesjaar. Wij hebben ook een oogst aan suikex-bieten, die hooger is dan in het laatste vredesjaar. Wij oogsten waarschijnlijk 20 millioen ton, terwijl de oogst in het afgeloopen jaar slechts 18.7 millioen ton bedroeg. De grootte van het huidige vetrantsoen wordt gehandhaafd. De vleeschrantsoenen zullen in den ko menden winter eveneens onveranderd blij ven. Onze veestapel heeft zich aldus dr. Darré normaal ontwikkeld. De gunstige opbrengst van den hakvruchtenoogst maakt het mogelijk de varkens in de toekomst weer iets zwaarder te mesten dan in de laatste maanden. De vooruitzichten voor de groentevoorziening in den a.s. winter zijn beter danin het afgeloopen jaar. Slechts de vooruitzichten voor ooft zijn slecht. Wij hebben als gevolg van 'den strengen winter en van de ongunstige weersomstandigheden in den bloeitijd een mislukten fruitoogst. Van beslissende be teekenis echter, aldus Darré, is de vet- voox-ziening geweest. De levering van melk aan de zuivel bedrijven bedroeg in 19SS, 10.3 milliard li ter en in 1939, 15.9 milliard liter. Midden in den oorlog is thans echter de leve ring van melk nogmaals met 10 tot 15 pet. gestegen, waardoor weer een stijging der boterproductïe ontstond. De Duitsche boterproductie was in het eerste halfjaar van 1940 rond 3u pet. hooger dan in de zelfde periode van 1989 hetgeen gedeelte lijk een gevolg is geweest van den over gang van het gebruik van volle melk op ondermelk. Zonder de te juister tijd door gevoerde groote uitbreiding van de zuivel bedrijven zou, naar de minister verder verklaarde, deze stijging in de levering van melk nooit mogelijk zijn geweest. De plat telandsbevolking heeft in de laatste jaren voor deze taak 300 millioen rijksmark op gebracht. De teeltoppei-vlakte van groente is met 30 pet. verhoogd. De opbrengst van de groenteteelt is gedeeltelijk, zooals b.v. bij kool, met 50 pet. gestegen, Wij zullen noch bij de verzorging voor de bezette gebieden, noch voor de verzox-- ging voor andere Europeesche staten in dezen oorlogswinter bijzondere moeilijkhe den hebben, aldus verklaarde de Rijks minister. De moeilijkheden der voedsel positie in Nederland en België heeft men in het buitenland aanzienlijk overschat. De hongeragitatie van Engeland heeft een zuiveren politieleen achtergrond en wanneer eenige Fransche steden in den aanstaan den winter honger zouden lijden, hetgeen ik overigens niet geloof, dan is dit haar eigen schuld. De zware schade, die door de eigen schuld van de Fx-ansche landbou wers en him leiding is ontstaan, is niet zonder meer op te heffen. Ten slotte zeide Rijksminister Darré, dat de bex-ekening der deskundigen van onze vijanden, als zouden door de toeneming van onzen invloed de moeilijkheden toe nemen, totaal verkeerd is. Ónze invloed reikt van den Noordkaap tot aan de Itali aansche belangensfeer. Wij hebben het hierdoor gemakkelijker, omdat de moge lijkheden voor het uitwisselen en voor den handel veel talx-ijker zijn. Catroux, opvolger van de Gaulle? De vroegere gouverneur-generaal van Fransch-Indo-China, Generaal George Ca troux, heeft, volgens berichten uit Londen, direct na het falen van den vroegeren ge neraal de Gaulle in Dakar met minister president Churchill een vrij lang onderhoud gehad, zoo verneemt het D.N.B. uit Stock holm. Volgens de meening in Fransche kringen alhier zal Catroux de rol van de Gaule overnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1