De toekomst van Britannia. «ZEELAND» Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUW SCHE COURANT Zaterdag 28 September 1940 De mogelijkheden eener intensieve vreemdelingenindustrie. STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637, MIDDELBURG Het adres voor beter werk Kroniek van den dag Het pact van Berlijn. In onze Kroniek van j.I. Woensdag heb ben wü met betrekking tot de ontwikke ling van den politieken toestand in het Verre Oosten o.m. geschreven „In het Verre Oosten zijn Amerikaansche belangen in het geding. Móchten zij in het gedrang geraken, dan zal het Witte Huis, ongeacht de afloop der verkiezingen, zeker zijn stem verheffen. Amerika is een macht van beteekenis en deze overtuiging zal te sterker worden, naarmate het conflict om de beheersching van de wereldmarkt zich sterker om de positie van Amerika zal toespitsen. Dat geldt ook voor de vorderingen en de successen, welke Tokio thans in den strijd om de levensruimte in het Verre Oosten kan aanwijzen". Sneller, dan velen hebben vermoed, is in deze ontwikkeling, welke onontkoom baar kon worden geacht, een kentering van ingrijpende beteekenis gekomen. De eerste reactie op de gewijzigde situ atie, gevolg van de Japansch-Fransciie overeenkomst, inzake Indo-China, kwam uit de Vereenigde Staten, zoodoende be vestigend de opvatting, dat Washington zich te dien aanzien niet onbetuigd mocht laten. Roosevelt heeft de uitvoerbeperkingen voor vliegtuigen, benzine en grondstoffen voor de oorlogsindustrie uitgebreid met een volledig embargo op oud ijzer. Een embargo, dat ook ditmaal niet van toe passing is op de leveringen aan Engeland en Zuid-Afrika. Dit Amerikaansche besluit is een aan wijzing, dat Roosevelt bereid is den hand schoen op te nemen, want de uitbreiding van het embargo treft speciaal Japan, dat voor de voorziening in de behoeften aan oud ijzer, uitsluitend is aangewezen op de Vereenigde Staten, hetgeen van te meer beteekenis is, waar de behoeften van Ja pan geweldig gestegen zijn, sinds het de Groot Aziatische ordening ter hand heeft genomen. Het besluit van Roosevelt was de directe reactie op de uitbreiding van den Japanschen invloed naar Indo-China. Want wel zijn de Amerikaansche belangen in G h i n a niet van zoo overwegende beteekenis, het perspectief van deze in vloedsuitbreiding is een verstoring van de verhoudingen in den Pacific. Van hoeveel waarde men op het Witte Huis het stabiliseeren dier verhoudingen acht, is wel gebleken uit de onlangs ge sloten Britsch-Amerikaansche overeen komst, inzake de steunpunten in den At- lantischen Oceaan. Eenerzijde illustreert deze overeenkomst de gedwongen positie van Engeland, aan den andéren kant illus treert zjj, hoe de Vereenigde Staten zich naar Europa rugdekking hebben willen ver schaffen om met grooter vastberadenheid in den Pacific en in het Verre Oosten op te treden. In dat verband mag ook de aandacht worden geschonken aan de be sprekingen tusschen de Vereenigde Staten, Canada en Australië. Er valt uit dit alles maar één conclusie te trekken de Vereenigde Staten hebben zich party gesteld in de Groot Aziatische ordening. Wit dat nu zeggen," dat de Ver eenigde Staten gereed staan, om in te grijpen in deze ontwikkeling? Deze conclu sie is ongetwijfeld voorbarig. Washington manoéuvreert zeer voorzichtig en zal zeker geen onberaden stappen doen, wijl het gevaar geenszins denkbeeldig is, dat een uitbreiding van het conflict er het gevolg van zou zijn. Doch wel mag als vaststaand worden aangenomen, dat de Ver. Staten de Britsche these hebben over genomen en dat de Britsohe opvatting zich heeft verlegd naar Amerika, ook voor zoover deze oorlog tot inzet heeft de be heersching van de wereldmarkt. Zoo gezien kan, wat zich thans in Euro pa afspeelt en in het Verre Oosten zich be gint af te teekenen, geenszins geacht wor den in overeenstemming te zijn met de Ame rikaansche opvattingen en bedoelingen. Als zoodanig zijn de Vereenigde Staten reeds lang partij in het conflict. Zal op dezen weg nu nog. een stap ver der worden gegaan? Het pact van Berlijn heeft, gelijk na drukkelijk werd betoogd, nadat gisteren de handteekeningen waren gezet onder het document, geenszins de strekking een uit breiding aan den oorlog te geven. Integen deel het wil slechts den wereldvrede bevor deren, den wereldvrede althans naar Duitsch-Italiaanscli-Japansche conceptie. Hier openbaart zich de tegenstelling, en von Ribbentrop heeft zich ook gehaast deze tegenstelling te erkennen, al moest hjj er tegelijk den nadruk op leggen, dat de overwegende invloed van de thans nieuw verbonden autoritairen deze tegenstelling zal weten gelijk te schakelen. Wat Japan betreft, het heeft zich in de Chineesche kwestie vastgezogen, maar het kan zich thans verzekerd achten van den steun van Duitschland en Italië. Zooals reeds vroeger uiteengezet, de ontwikkeling in het Verre Oosten is ook een zaak van de as. De onderteekening van het pact kan dan ook gezien worden als het constateeren van een bestaande verhouding. Het verdrag, op dit oogenblik gesloten, is een waarschuwing aan Ame rika, zich niet in de Groot Aziatische ordening te mengen, wijl dit zou geschie den ten gunste van Engeland. Een waarschuwing. Het hangt er nu maar van af, of Amerika deze waarschu wing ter harte zal nemen. Het is moge lijk, dat de Ver. Staten er een uitdaging in zien, getuige ook de maatregelen, welke Washington dezer dagen trof. Maar voorloopig toont Roosevelt- zioh nog gereserveerd. De verkiezingsstrijd vraagt al zijn aandacht, al is hij thans op weg, om nieuwe vloottypen te inspectee- ren. Kerknieuws Ds. J. v. d. Berg. Ds. J. v. d. Berg, sedert 1 Jan, 1933 emeritus-predikant van de Geref. kerk van Capelle a. d. IJssel, voorheen te Ter- neuzen, die hulpdiensten verleende aan dè kleine Geref. kerk van Renswoude, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Ds. v. d. Berg is voornemens Zondag een afscheidswoord te spreken en met ingang van 1 Nov. a.s. zich metterwoon te Zeist te vestigen. Het schijnt een. vrij nuttelooze on derneming, onder de huidige omstan digheden te spreken over.de toekomst van hotel „Britannia", maar wanneer daaromtrent dan toch iets gezegd móet worden, dan mag er op worden gewezen, dat de toekomst voor het hotelbedrijf in het algemeen en voor het hotelwezen in de badplaatsen zich niet ongunstig, laat aanzien. Er zal zich ook in deze tak van bedrijf een meer continentale oriënteering open baren. Voor een badplaats als Vlissin gen, die. wat haar „vreemdelingen- industrie" betreft, eenzijdig georiën teerd was, met" alle nadeelen van dxen, liggen hier mogelijkheden voor een intensiveering van het vreemdelingen-- verkeer in Zeeland, in het bijzonder op het onvolprezen eiland Walcheren,. In deze enkele regels is een perspectief geopend, waaraan men niet zonder meer voorbij kan gaan, maar dat een aandach tige beschouwing alleszins waard is. De beteekenis daarvan reikt ook verder, dan. die van hotel „Britannia" in zijn gewij- zigden exploitatie-opzet. Toch kan het geval-Britannia ongetwijfeld als uitgangs punt worden genomen voor -een her-oriën teering en voor den uitbouw van het vreemdelingenverkeer op het eiland Wal cheren. Hier zal. te zijner tijd wellicht nog een aanknoopingspunt kunnen worden gé- vonden op anderè terreinen van het econo misch leven in dit deel van het gewèst, waarop wij thans echter niet nader zullen ingaan. Het constateeren alleen reeds van deze mogelijkhedën is voldoende om duide lijk te maken, dat het voortbestaan van hotel „Britannia" meer isdan een eng- zakelijke aangelegenheid, maar dat daarbij ongetwijfeld een streekbelang is betrok ken. Een belofte voor de toekomst. Reeds in den gewijzigden exploitatie vorm van het hotel ligt een belofte voor de toekomst. Uit de gegevens betreffende de nieuwe vennootschap, gelijk die onlangs in de Staatscourant zijn gepubliceerd, valt af te leiden, dat het niet uitsluitend zake lijke motieven zijn, welke bij dezen nieuwen opzet op den voorgrond hebben gestaan. Immers, van de gemeente Vlis- singen kan men bezwaarlijk verwachten, dat zij zich uit winstbejag in deze onder- neming heeft geïnteresseerd. De gemeente heeft het bestaan van een hotel als „Bri tannia" erkend als een eei-ste belang voor de gemeente, maar daarnaast heeft het gemeentebestuur het uitnemendebelang gezien, dat deze exploitatie voor heel Walcheren heeft. Want het: -moge waar zijn, dat Vlissingen daarvan de eerste revenuën tot.zich kan trékken, daarnaast mag toch zeker ook niet ovér het hoofd worden gezien, dat vanuit Vlissingen de trek naar het eiland Walcheren in be duidende mate kan toenemen, mits en dat is in deze een eerste vereischte op het eiland voldoende aanknoopingspunten worden gevonden om een spreiding van de belangstelling der vreemdelingen te be vorderen. De provinciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer kan in dit opzicht veel en belangrijk werk verrichten. Zij heeft dat in het verleden reeds gedaan, zij kan haar activiteit in de toekomst nog sterker in deze richting ontplooien. Te meer, waar de exploitatievorm, wfelke thans voor hotel „Britannia" is gekozen, zoo geheel nieuwe mogelijkheden biedt. De gewijzigde economische instelling van- het Europeesche continent, gelijk die te verwachten is, zal daartoe het hare kun nen bijdragen. In bevoegde hotelkringen zijn de verwachtingen dienaangaande geenszins pessimistisch en er is geen reden om aan de juistheid van deze opvatting te twijfelen. Daarnaast bestaat er aanlei ding, om zich met betrekking tot de vreemdelingenindustrie een betiteling, die weliswaar niet aangenaam klinkt, maar toch het karakter van de zaak, waar het om gaat, goed benadert ook meer te richten op het eigen land. De inkrimping van den pluimveestapel. HENNEN BROED-1940 NAAR DUITSCHLAND. De Voorgeschreven inkrimping van den pluimveestapel heeft de pluimveehouders voor vele moeilijke problemen geplaatst. Afgezien van de kippenhouders, die nog reserve-voorraad voedsel hadden en dus hun stapel ondanks de telkens minder wor dende toewijzing van voer op het oude peil hebben kunnen handhaven of op andere wjjze hun kippen in leven hebben weten te houden, is een groot aantal pluimveehou- dei's gedwongen geweest, een deel van hun kippen op te ruimen tegen prijzen, die uiteraard werden gedrukt door het groote aanbod van jong pluimgedierte, dat slechts voor de slacht verkocht kon worden. Voor de eigenaren van fokbedrijven en vermeer- deringsbedrijven is er veertien dagen gele den uitkomst gekomen door de bepaling, dat zij hun overtollige jonge hennen van broed-1940 konden opgeven aan de Neder landsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen voor levering aan Duitsch land. Hierdoor hebben deze pluimveehou ders betere prezen kunnen maken voor hun' jonge hennen (die op Duitsche bedrijven zullen worden geplaatst) dan wanneer deze voor de slacht verkocht hadden moeten worden. Thans is deze bepaling uitgebreid tot alle .pluimveehouders. Ieder kan nu zijn over tollige hennen broed-1940 opgeven voor le vering aan Duitschland. De prijs, welken men van Duitsche zijde betaalt, is zeer behoorlijk en er kan een be trekkelijk groot aantal geplaatst worden. Met de verzending is reeds begonnen. Nieuwe mogelijkheden. De laatste jaren valt er wat de bad plaatsen betreft, een kentering waar te nemen en deze tendenz zal, naar te -ver wachten is, na den oorlog nog sterker ge accentueerd worden. Hotel „Britannia" biedt in dit opzicht ongetwijfeld groote mogelijkheden en wanneer deze politiek ook in de vreemdelingenindustrie op het eiland Walcheren sterker doorwerkt, zal het vreemdelingenbezoek ongetwijfeld nog toenemen. Tot heil van de badplaats Vlis singen, tot heil ook van het eiland Wal cheren, waarvan de unieke schoonheid en de groote bekoring die er van zijn vari- eerend landschapsaspect, van zijn duinen, zijn weiden, zijn boomen en zijn verruk kelijke vergezichten uitgaat, nog niet tot in alle hoeken van het land is doorgedron gen. En het is toch zoo, dat de landge- nooten, die Walcheren niet kennen, tenzij van op goedkoope reclame afgestemde ansichten, aan waardeering te kort komen voor wat ons eigen land aan verrukkingen biedt. Voor Vlissingen opent zich hier, zooals gezegd, een geheel nieuw perspectief. Een zijdig op de zee georiënteerd, gelijk dat tot nu toe toch zeker het geval wel was, kan het zich in de tóekomst ongetwijfeld ook de beteekenis van het achterland dat is niet slechts het eiland Walcheren, maar wel degelijk ook het Nederlandsche achterland realiseeren. Daar ligt mede de toekomst van „Britannia", de toe komst van het Walchersche vreemdelin genverkeer. Zoo zal er naast bewondering voor kleederdrachten ongetwijfeld ook eén nog grootere waardeering komen voor het land, zijn bevolking, zijn natuurpracht. Nu aanpakken. Die toekomst van Vlissingen, is dat wel een onderwerp, om ons er thans mee bezig te houden? Het lijkt velen zoo ver af, velen ook achten die toekomst een zoo onwezenlijk verschiet en zoo verdxiisterd door het wel zeer hare heden, dat men zich daarin maar liever ixiët verdiept. Het zijn zeer begrijpelijke overwegingen. En toch nu keeren wij weer terug tot „Britannia". Wjj hebben een eerste proeve gehad van de najaarsstormen, de Boule- vard ziet geen vreemdelingen, want in den wind, die van achter de duinen en om den Nolledijk komt aanblazen, wordt het fijne zand in wervelingen opgejaagd, zoodat het als priemende speldeprikken tegen je gezicht slaat. Het strand is verlaten en de rollers, die op het brakke zand te pletter stuiven, verstoren alle zomersche illusies. Wij gaan naar den barren winter, die over de zee een kille verstarring zal leggen en nevels voor onze vergezichten zal trekken. En och, de fraaie terrassen voor het trotsche Vlissingsche hotel zijn leeg en verlaten. En toch jvat „Britannia betreft, het heeft de toekomst voor zich. De grondslag daarvoor werd gelegd, twee dagen voordat ons land in den oorlog werd meegesleurd. Al heeft die wervelstorm ook veel ver nietigd, aan de toekomst van „Britannia" hoeft desondanks niet te wordfen gewan hoopt. Het hotel is in exploitatie, het is dat ook in de afgeloopen maanden gebleven. Men heeft daarvan naar buiten slechts zeer sporadisch iets gemerkt Vlissingen heeft geen badseizoen gekend, dezexx zo mer en Walcheren heeft weinig vreemde- lingexx gezieix om de schoonheid van dit onvolprezen oord te ondergaan. Maar het abnormale is gelukkig geen regel. Er zullen andere betere tijden komen. Er is een toekomst en daaraan hebben allen thans te arbeiden. Dat de nieuwe exploitatievorm van „Britannia" ondanks alle moeilijkheden toch -zijn beslag heeft gekregen en ook in dezen tijd wordt voort gezet is een moedgevend verschijnsel. Wij mogen daarin zien een waarborg voor de toekomst, niet slechts van „Bri tannia", een waarborg ook voor de toe komst van Vlissingen en van ons mooie eiland. VOOR EEN NIEUWE WINTERJAS Een pensionhouder wonende aan de Ro zengracht te Amsterdam kwam Donderdag tot de ontdekking, dat een van zijn gas ten er vandoor was gegaan met een colbert costuum en een wollen deken. Gistermor gen zag de pensionhouder hem loopen, waarop hij de politie waarschuwde. Deze heeft den man gearresteerd. Het goederenverkeer der Spoorwegen. Maatregelen in het algemeen belang. De Nederlandsche spoorwegen hebben een keurig uitgevoerd carton doen ver vaardigen, dat bimxenkort in geen enkele expeditie-onderneming mag ontbreken, hetwelk den verzenders en ontvangers van goederen eraan herinnert, wat zij moeten en kunnen doen om het algemeen belang te dienen. Byzondere omstandigheden stellen bij zondere eischen en wel zeer in het bijzon der aan het verkeei'swezen, dat door de huidige benzineschaarschte aan banden is gelegd en waardoor ook aan een bedrijf als dat der Nederlandsche Spoorwegen bijzon dere zware eischen worden gesteld. Deze gelden vooral het goederenvervoer op de spoorwegen. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen wordt alles in het werk ge steld om aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Weliswaar maakt het herstel van de aangerichte oorlogsschade regelmatig voortgang en komt dit vanzelf - sprekend de dienstuitvoering ten goede, maar daarmede komt men er niet. Het gaat er in de eerste plaats om, het ter beschikking staande goederenmateriaal zoo doelmatig mogelijk te gebruiken, een streven dat reeds lang bestaat, maar door- den nood der tijden noodzakelijker is ge worden. Het is een feit, dat zoowel de verzen ders als ontvangers van de wagenladingen meer nog dan de spoorwegen zelf het doelmatig gebruik van het materiaal in de hand kunnen wei-ken. Een wagen die stil staat beantwoordt niet aan het doel waar voor hij bestemd is. Hoe korter de tijd is, die tusschen twee opeenvolgende bela dingen verloopt, hoe beter. Kan men den z.g. wagenlooptijd halveeren, dan volgt daaruit dat men met hetzelfde wagenpark tweemaal zooveel goederen kan verzet ten. Vandaar het parool van den directeur, ir. W. F. H. van Rijekevorsel„Gebruikt onzen goederenwagen niet als pakhuis laadt en lost snel". De spoorwegen doen het hare om den omlooptijd der wagens zooveel mogelijk te bekorten en naar gelang het spoorweg net meer hersteld wordt, des te beter zij daarin kunnen slagen. Maar daarnaast doen zij ook een dringend beroep zoowel op de ontvangers als de verzenders van goederen, teneinde de verzendingsmoge- ljjkheid zoo hoog als het kan op te voe ren. Op tal van manieren kan men hiertoe medewerken. Men ontneemt bijv. aan anderen de mo gelijkheid goederen te verzenden, wanneer- men meer wagens aanvraagt dan strikt noodzakelijk is. Teneinde den tijd van het lossen te bekorten en de emplacementen niet nutteloos te bezetten, moet men niet meer wagens laten aankomen dan binnen den bepaalden tijd gelost kunnen wórden. Men sture ook geen wagen terug die ge zonden wordt in plaats van de bepaalde soort die werd aangevraagd, doch momen teel niet beschikbaar is. Het motto „Haal uit den wagen wat er ln zit" geldt eveneens voor het beladen, in dien zin, dat elke kubieke decimeter- ge bruikt moet worden door vakkundige be lading en ook door een mogelijke combi natie met andere verzenders waardoor- men het volle profijt van de beschikbare ruimte verkrijgt. Hierbij spelen ook de „papieren" een belangrijke rol. Bij de verzending vuile men vrachtbrieven e.d. met groote zorg in, terwijl men bij inontvangstneming van verzendingen belangrijke vertragingen kan voorkomen door ervoor te zorgen, dat bij aankomst der goederen alle documenten en gegevens ter beschikking staan. Het verdient derhalve aanbeveling er bij de afzenders op aan te dringen, dat zij de factuur en andere bescheiden vooruit zen den. De goederenwagens moeten regelmatig, snel en geheel gevuld kunnen circuleeren. Daarom moet steeds met tempo worden geladen en gelost, zoo noodig ook des Zaterdagsmiddags. Bijzondere omstandigheden stellen bij zondere eischen en daarom roepen de spoorwegen op bovenvermelde wijze hun klanten op het terrein van het goederen vervoer met klem toe „Haal uit de wa gens wat er in zit". Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Londensche Kaai 29 Redactie Tel. 269. Administratie Tel. 139 VLISSINGEN Redactie en A dm. s Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 Ijjnen) GOES Redactie en A dm. s Turf kade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 V J Distributie van sportschoenen. De distributiemaatregelen voor schoeisel hebben ook voor de sportwereld beperkin gen gebracht. Het Centraal Distributiekan toor heeft An overleg met het Rijksbureau voor huiden en leder een regeling getrof fen, waardoor in belangrijke mate wordt tegemoetgekomen aan de wenschen van de sportorganisaties. Ten behoeve van de beide groote sport organisaties, de Nederlandsche Voetbal bond en de Nederlandsche Hockey Bond, worden de twee belangrijkste soorten sport schoenen, voetbalschoenen en hockeyschoe- nen, in een bepaalde hoeveelheid gedistri bueerd in verhouding tot het aantal in de wedstrijden uitkomende leden van de ver- eenigingen in den betreffenden tak van sport. De besturen van bovengenoemde bonden hebben het recht aan de leden der ver- eenigingen bonnen te verstrekken, waarop men in de sportwinkels sportschoenen kan bekomen. De bonnen zijn op naam gesteld en moeten onderteekend zijn door den secretaris-penningmeester van de beide aan gewezen sportbonden. De schoenhandelaren kunnen met de bonnen precies op dezelfde wijze handelen als met de gewone schoenen bonnen. Het aantal schoenen, dat maximaal be schikbaar zal worden gesteld bedraagt 40 paar sportschoenen per 100 spelende leden. De aanvragen om sportschoenen ten be hoeve van de verschillende spelers moeten door de afdeelingen of clubsecretarissen op een speciaal formulier, dat aan de clubs wordt toegezonden, worden aangevraagd en door dezen onderteekend worden. Deze aanvraagformulieren moeten ver-volgens worden ingezonden aan de hoofdbesturen der beide erkende bonden. DE GESTOLEN DISTRIBUTIEBONNEN ACHTERHAALD. Dank zij het krachtig recherchewerk van de Amsterdamsche politie is men er gistermiddag in geslaagd de diefstal van distributiebonnen uit het kantoor Laanweg geheel op te lossen. Het grootste gedeelte van de buit die nog zoek was, is thans ook gevonden. De eergisteren gearresteer de verdachte werd uitvoerig verhoord, hetgeen tenslotte voor den man aanleiding is geweest om te bekennen, waar hij zijn buit had verborgen. Dit bleek te zijn in de Nieuwe vaart op Zeeburg. Recher cheurs hebben in samenwerking met de politieboot daar gedregd en inderdaad heb ben zij twee groote gonjezalcken met dis tributiebonnen en kaarten opgehaald. De verdachte had zelf de plaats, waar- zij verborgen waren, aangewezen. Behoudens enkele kleine partijen bonnen, die vermoe delijk reeds ingeleverd zijn, heeft de po litie daarmede de hand kunnen leggen op alles, wat ongeveer een week geleden is gestolen uit het distributiekantoor en daarmede een der grootste fraudes in dis tributiebonnen, welke tot nu toe in ons land is voorgekomen, achterhaald. DIEFSTAL NA TIEN JAAR OPGEHELDERD. Ongeveer tien jaar- geleden pleegde een 35-jarige dienstbode te Bussum een dief stal in het huis, waar zij werkzaam was. Hiervan werd aangifte gedaan bjj de poli tie, doch de vrouw wist te ontkomen, zon der één spoor achter te laten. De Haagsche politie is er thans in ge slaagd,. de dienstbode in een logement te arresteeren. Ter verkrijging van een iden titeitsbewijs moest zij haar waren naam opgeven, hetgeen haar- noodlottig werd. Want gedurende tien jaar had zij onder een valschen naam geleefd. Over twee jaar- zou het feit zijn verjaard. De olifanten van een in ons land rondreizend circus hebben thans in n de raadzaal van het nieuwe stadhuis te Broek op Langendijk, verband met de benzine distributie extra veel en zwaar werk te ver- 'at deze week officieel geopend is, prijkt het ameublement, zetten. Een der Jumbo's met zijn last bij aankomst op het circusterreir '3t een geschenk is als bewijs van dankbaarheid van de in Den Bosch (Foto Het Zuiden) Nmersfoortsche geëvacueerdem (Foto Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5