Provinciale Zeeuwsche Efioraif Middel burgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant HET DRIE-MOGENDHEDEN-PACT. Oplaag 12.5011 ex. 183ste JAARGANG NUMMER 225 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per weelt of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.50, Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels), POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG), Dit nummer bestaat uit vier bladen Officieele verklaringen van de onderteekenaars AMERIKA NOG GERESERVEERD. In de groote ontvangzaal van de Berlijnsche Rijkskanselarij heeft gis teren in tegenwoordigheid van Adolf Hitler de plechtige onderteekening plaats gehad van het nieuwe drie mo gendheden verdrag tusschen Duitsch- land, Italië en Japan. Voor Duitschland teekende van Ribbentrop, voor Italië graaf Ciano en voor Japan de ambassadeur Koe- roesoe. Berlijn legt den nadruk op de bevordering van den wereldvrede. Van semi-officieele zijde te Berlin wordt verklaard: In politieke kringen hier verheelt men niet, dat bij het driemogendhedenverdrag kan worden gesproken van een machtscon stellatie van reusachtige afmetingen, welke niet alleen voor het heden maar ook voor de toekomst van de grootste beteekenis is. Drie groote mogendheden, welker militaire kracht niet behoeft te worden uiteengezet, hebben zich op de basis van haar gemeen schappelijke belangen en doelen vereenigd in een bondgenootschap. Deze gemeen schappelijke belangen en doelen bestaan niet alleen in de overeenstemmende op vattingen op het gebied der buitenlandsche politiek, doch ook in het gemeenschappe lijke denkbeeld van sociale gerechtigheid. Zooals minister von Ribbentrop naar voren heeft gebracht, eischt deze gemeenschap van opvattingen een gelijke ordening in de betrekkingen tusschen de volken. Zooals uit den tekst van het militaire hondgenootschap ondubbelzinnig blijkt, streeft het niet naar aggressieve bedoelin gen. En toch zal men niet kunnen zeg gen en in politieke kringen hier doet men dat ook geenszins dat. het pact tegen niemand gericht is. Veeleer is in de verklaringen, afgelegd door de Duit- sche en Italiaansche ministers van buiten landsche zaken en door den Japanschen ambassadeur op scherpe wijze gezegd, dat het verdrag weliswaar niet gericht is tegen een ander volk, maar wel tegen de oor logsophitsers en de onverantwoordelijke elementen, die streven naar een verlenging of uitbreiding van dezen oorlog. Iedere inmenging in de reorganisatie, die in Europa plaats vindt onder leiding van Duitschland en Italië en in het Groot-Oost- Aziatische gebied onder leiding van Ja pan, zal tot gevolg hebben, dat de drie mogendheden gemeenschappelijke verdedi gingsmaatregelen nemen. Het pact heeft dus de bedoeling iedere stoornis in de re organisatie te verhinderen. In zooverre kan het beschouwd worden als een natuur lijk resultaat van de bezigheden der kringen, die zonder bevoegd te zijn voor den innerlijken en uiteriyken opbouw in de levensruimten van anderen, sedert lang een inmenging en een stoornis trachtten voor te bereiden, in dienst van de Brit- sche plannen tot uitbreiding van den oor log en als vertegenwoordigers van in ternationale en kapitalistische belangen, met gebruikmaking van een leugenachtige propaganda. Het is bekend, zoo verklaart men ver der, dat reeds meermalen groote politieke en later ook militaire beslissingen zijn uitgelokt door de bereidwilligheid om de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog te dienen. In politieke kringen legt men er verder den nadruk op, 'dat het verdrag van het grootste belang is voör het bereiken van den wereldvrede, doordat het streeft naar het verhinderen van storende invloeden bij den herbouw van groote deelen der wereld. Dit valt nog duidelijker in het oog bjj het bezien van de bijzondere vermelding van de Sov jet-Unie, zoowel in het verdrag zelf als in de verklaring van von Ribbentrop. Ter wijl artikel vijf zegt, dat de tusschen de drie mogendheden gesloten overeenkomst geen invloed heeft' op de betrekkingen tusschen elk der verdragspartijen en de Sovjet-Unie, heeft von Ribbentrop nog den nadruk gelegd op de constateering, dat de strekking van het pact een ver andering der betrekkingen tot de Sovjet- Unie, met welke ook Duitschland een on dubbelzinnige afbakening der belangen heeft getroffen, geenszins noodig maakt. In de zen zin kan het pact zelfs worden be schouwd als een stabiliseering van de goede betrekkingen tusschen de drie par tijen en de Sovjet-Unie. Von Ribbentrop verduidelijkt de bedoeling van het pact. De staatslieden die het verdrag onder teekenden hebben na afloop daarvan ver klaringen afgelegd. Von Ribbentrop heeft in zijn verklaring laten uitkomen, dat het streven der Duitsche regeering er sinds 1833 niet slechts naar gestreefd heeft de onrechtvaardigheden yan het verdrag van .Versailles weg te nemen, maar tevens om voor de Európeesche volken de voorwaarden naar een nieuwe en betere samenleving te scheppen. Dit streven van het Duitsche volk naar een vrij optreden in de levensruimte, die het toekomt krachtens zijn ligging, zijn verleden en zijn nationale grootheid alsmede krachtens de economi sche mogelijkheden beteekende geen in breuk op anderer levensbelangen, maar was integendeel slechts in overeenstemming met een buitengewone beperking, die het zich zelf oplegde. De nationaal-socialistische regeering was echter vastbesloten om in een tijd, waarin andere kleinere volkeren reeds sinds eeuwen heele werelddeelen voor zich meenden te kunnen op- eischen, het bestaansrecht van het Duitsche volk in- de levensruimte, welke het toekomt, in alle omstandig heden .te waarborgen. Zij sloot zich daarmede aan bij de pogingen van andere landen, bij wie op gelijke wijze gepoogd was de levensmogelijkheden te beperken en het recht op eigen levensruimten te betwisten. Nu het na vele jaren arbeid reeds gelukt is door vreedzame overeenkomsten een groot deel van het Duitschland aange dane onrecht goed te maken slaagden ein delijk de georganiseerde oorlogsophitsers van de Joodsch-kapitalistische democra tieën erin om Europa te storten in een nieuwen strijd, welken Duitschland niet gewild heeft. Daarmede wordt echter de herziening van den onhoudbaar geworden toestand in Europa niet verhinderd, maar slechts bespoedigd. Deze strijd is derhalve niet tegen an dere volken gericht, maar tegen het bestaan van e.en internationale samenzwe ring, die het reeds eenmaal heeft, klaar gespeeld de aarde in een bloedigen oorlog te storten. De grondslag van het pact, aldus de mi nister, berust slechts op vriendschap, doch vooral op de belangengemeenschap der drie jeugdige voorwaarts strevende vol keren, die dezelfde sociale doeleinden na streven. Met deze doelstelling hebben de drie mogendheden zoowel bij hun onder handelingen als in het pact zelf tot hun groote vreugde kunnen consta- teeren dat deze nieuwe overeenkom sten de reeds bestaande of nog komende betrekkingen tusschen hen en Sovjet- Rusland op geen enkele wijze influ- enceeren. Het pact is een militair bondgenootschap tusschen drie der machtigste staten der aarde. Het moet dienen om een rechtvaardige ordening te verkrijgen zoowel in de Európee sche als in de Groot-Aziatische ruimte. Het moet echter in de eerste 'plaats ertoe bijdragen om de wereld zoo spoedig mogelijk den vrede weer te geven. Daarom zal 'elke staat, die met het doel de vreedzame betrekkingen tusschen de volken te hex-stellen dit pact tegemoet treedt, oprecht en dank baar verwelkomd en tot medewerking aan de politieke en economische her vorming uitgenoodigd worden. Elke staat echter, die het voornemen zou hebben zich in het eindstadium der oplossing van deze vraagstukken in Europa of Oost-Azië te mengen en een staat van dit pact aan te vallen zal het hoofd hebben te bieden aan de totale vereende krachten der drie volkeren van ruim 250 millioen zielen. Daarmede zal dit pact in elk geval die nen tot herstel van den wereldvrede. Ook graaf Ciano en de Japansche am bassadeur gaven uiteenzettingen van de beteekenis van het pact De leiders van de verdragsluitende mo gendheden hebben telegrammen uitgewis seld, terwijl Hitier hooge onderscheidingen heeft verleend. DE KEIZER VAN JAPAN TOT ZIJN VOLK. Ter gelegenheid der totstandkoming van het pact is een keizerlijk rescript ver schenen, waarin staat dat de rechtvaardig heid op aarde te verhoogen en van de wereld een gezin te maken de groote op dracht is, die de keizerlijke voorvaderen nagelaten hebben en die de keizer zich zonder ophouden ter harte neemt. „In de geweldige crisis die de wereld doorleeft zou een verergering van den oorlogstoestand een onoverzienbare ramp voor het menschdom zijn. Wij hopen der halve vurig dat de stoornissen ten spoedig ste ophouden en de vrede hersteld wordt. Dieno.vereenkomstig hadden wij onze re geering gelast zich te beraden op weder- keerigen bijstand en samenwerking met de regeeringen van Duitschland en Italië, die onze opvattingen en begeerten deelen. We z\jn zeer verheugd dat het pact geslo ten is. Het doel is elke natie in staat te stellen haar plaats te vinden en alle enke lingen in vrede en veiligheid te laten le ven. Deze taak zoekt haar wedergade in de geschiedenis. Het doel ligt. nog. ver. Mogen onze onderdanen zich aldoor helder der de richtsnoeren van de nationale poli tiek inprenten. Denk goed na en richt uw blik op de verte. Weest eendrachtig en overwint de tegenwoordige moeilijkheden om getuigen te kunnen zijn van den voor spoed des rijks." JAPAN WIL-NIET IN DEN OOR LOG BETROKKEN WORDEN." De woordvoerder van het Japansche minister van buitenlandsche. zaken heeft een reeks vragen van journalisten, in het bijzonder van Engelsche en Amerikaansche beantwoord. De vragen hadden vooral be trekking op de artikelen 3 en 5. Japan is tot de teekening van het verdrag ge dreven door de vurige hoop, dat er een eind zal komen aan de wanorde en dat men den vrede en een nieuwe wereldorde tot stand zal kunnen brengen. In dit stadium komt er geen wij ziging in de politiek van Japan, dat niet in den oorlog betrokken wil wor den. Japan zal niet aan den Euro- peeschen oorlog deelnemen en geen en kel land aanvallen. Japan heèft zijn houding jegens de Vereenigde Staten niet gewijzigd en heeft niet de hoop opgegeven, dat de moeilijkheden met dit land geregeld kunnen worden. Ten slotte zei de woordvoerder, dat het nieuwe verdrag niets uitstaande heeft met het anti-komintempact. DE ONTVANGST IN JAPAN. Als eerste politieke reactie op het drie- mogendhedenverdrag wordt genoemd de vastbeslotenheid van Japan om tezamen met de spilmogendheden de gemeenschap pelijke vijanden en de vijandigemogend heden, die zich verzetten tegen een vreed- zamen opbouw van een nieuwe wereldorde schaak te zetten, zoo meldt het D.N.B. uit Tokio. De Japansche regeering is hier door vastbesloten tot liet offensief over gegaan en geeft daardoor ook naar buiten, evenals het geheele Japansche volk, uiting aan de reeds lang gekoesterde wensch naar nauwste samenwerking met de be vriende naties. De aanmatigingen van En geland en Amerika en hun pogingen om zich pveral en ook in Japansche dingen te mengen, zijn hierdc.r onrnogël5:' maakt. De jongste dreigementen van Ame rika laten Japan koud. Japan is van zijn zending in het Verre Oosten en van zijn succes overtuigd. DE INDRUK IN AMERIKA. De minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Cordell Huil, heeft om trent het driemogendhedenpact verklaard, dat dit bondgenootschap niets verandert aan de sinds jaren hier bekende situatie. Met de mogelijkheid van een dergelijk bondgenootschap is bij de bepaling van de Amerikaansche politiek reeds rekening gehouden. Alvorens Huil deze verklaring afge legd had, liet men op zijn departement reeds doorschemeren, dat deze overeen komst niet noodzakelijkerwijs de internatio nale situatie behoeft te verscherpen. Het maakt den indruk, dat deze overeenkomst een politiek, die reeds eenigen tijd lang door de drie onderteekenaars gevolgd is, in een document vastlegt. Op de persconferentie op het Witte Huis verklaarde President Roosevelt in ant woord op vragen, dat hij nog niets naders omtrent de overeenkomst wist en zich er daarom niet over kon uitlaten. Roosevelt kondigde aan, dat hjj dit week-end met zijn jacht een tocht naar Maryland zal maken, waar hjj verscheiden vliegtuig typen wil bezichtigen. Dat deel van de Noord-Amerilcaansche pers, dat sinds geruimen tijd met interven tieneigingen gespeeld heeft, toont zich tamelyk uit het veld geslagen, zoo weet het D.N.B. uit Washington te melden. In berichten van nieuwsagentschappen en re- dactioneele commentaren wordt de op vatting geuit, dat het pact zich uit sluitend tegen de politieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. De New Yorksche' pers publiceert den tekst onder reusachtige opschriften als „Japan, Duitschland en Italië onderteekenen een tegen de V.S. gericht pact." DE REACTIE IN ITALIË. De bekendmaking van de onderteekening van het driemogendhedenverdrag is door de Italiaansche openbare meening met geestdrift ontvangen. Het nieuws werd bekend gemaakt in speciale krantenedities, die zeer spoedig uitverkocht waren, en via de radio. De INDRUK TE LONDEN. Het D.N.B. meldt uit New York; De sluiting van het pact van Berlijn wordt in Londensche politieke kringen klaarbljjkelyk beschouwd als een bedenke lijk waarschuwingssein. Zonder twijfel heeft men de -strekking van dezen slag terug tegen Engelsche pogingen tot uitbreiding van den oorlog begrepen. Een andere ver klaring kan niet gevonden worden ln de mededeeling van den diplomatieken me dewerker van het Reuterbureau, die schrijft, dat het voornaamste doel van het politieke, economische en militaire pact, dat gisteren te Berlijn werd onderteekend, duidelijk is, n.l. De Vereenigde Staten uit den oorlog te houden. De drie totalitai re onderteekenaars gevoelen klaarblijkelijk geen zorgen ten aanzien van Rusland; om dat in het pact een speciale reserve ten opzichte van Sovjet-Rusland is -vervat. De jaarlijksche schoonmaak van de slooten voor de tradi- tioneele „schouw" is in vollen gang (Foto Pax-Holland) Woensdag 9 October a.s. begint die koSen- distributie. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Maandag 30 Septem ber tot en met Dinsdag 8 October 1940 de distributiediensten op door deze diensten plaatselijk bekend te maken data en wijze de voor de verbruikers van vaste brand stoffen benoodigde distributiebescheiden zullen uitreiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de verbruikers bij het afhalen dezer beschei den de door hen ingevulde en onderteeken- de formulieren (MD 89), betreffende de opgave van den voorraad per 29 September 1940, en bovendien voor zoover het betreft de groep particuliere verbruikers, de met „hoofd" gemerkte distributiestamkaart moeten overleggen. Men houde er voorts rekening mede, dat van de groep particuliere verbruikers uit sluitend zij, die een zelfstandige huishou ding voeren en destijds een enquêteformu lier a hebben ingediend, voor het ontvangen van een brandstöffenkaart in aanmerking komen, voor zoover zij althans geen gas of electriciteit als hoofdverwarming gebrui ken. In verband met de verplichting tot het opgeven van den voorraad wordt er nog maals met nadruk op gewezen, dat deze betrekking heeft op den voorraad per 29 September. Indien op het voor de voorraad- opgave bestemde formulier een andere da tum voorkomt, dient men deze dus by het invullen van het formulier te veranderen in 29 September. De opgave van den voorraad turf moet steeds geschieden in kilogrammen, dus niet in stuks. In verband hiermede zjj vermeld, dat voor 300 stuks persturf of 450 stuks baggerturf een gewicht van 200 kg. mag worden aangenomen. De verplichting tot voorraadopgave geldt ook voor z.g. „eigen brandturf". De distributie neemt een aanvang op Woensdag 9 October a.s. KOFFIE OF THEE OP BON 114. Zuiniger met koffie. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 September tot en met 8 November a.s. geeft blijkens een mededeeling van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij de met „114" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekjo recht op het kóopen van 250 gram koffie 'of 75 gram thee. De koffie- en 'theebon was tot nu toe vier weken geldig. Zooals' uit bovenstaande blijkt, is de geldigheidsduur tot zes weken uitgebreid. Voör wat betreft thee brengt dit geen verandering met zich mede daar het rantsoen tot 75 gram verhoogd is. Met koffie zal -men- echter zuiniger moeten zijn. Hoe iaat moeten de lichten aan De A.N.W.B. meldt ons Gebleken is, dat het voorschrift, volgens hetwelk alle verlichting tusschen zons ondergang en zonsopgang verduisterd moet zyn, aanleiding heeft gegeven tot de opvatting, dat automobilisten en wielrij ders verplicht zouden zijn de verlichting in genoemd tijdvak te ontsteken. Deze zienswijze, die wij aantroffen zoowel in een aantal bladen als ook bij sommige politie-instanties, is echter niet juist. Zooals algemeen bekend is, schrijft het Motcr- en Rijwielreglement voor, dat de rijwiel- en autoverlichting moet branden van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst. Deze be palingen zijn niet buiten werking gesteld. Naar het oordeel van den A.N.W.B. moet men dus het nieuwe verduisterings voorschrift aldus opvatten, dat automobi listen én wielrijders ook thans nog hun lichten alleen behoeven aan te hebben in juist genoemd tijdvak. Ontsteekt men ech ter de Hchten reeds binnen het half uur resp. na zonsondergang of voor zonsop komst, dan moet die verlichting afge schermd zijn. Het departement van Waterstaat deelde den A.N.W.B. mede, dat deze opvatting juist is. Botervermeerderingsmiddelen. De rykszuivelinspecteur te 's-Graven- hage vestigde onlangs in een persbericht er de aandacht op, dat het verkoopen, ver handelen, vervoeren en uitstallen in het openbaar van boter, welke tot het dubbele gewicht is opgevoerd door gebruik van middelen, welke onder diverse benamingen daartoe in den handel worden gebracht, verboden is. Uit ingekomen mededeelingen is geble ken, dat verschillenden de waarschuwing hebben opgevat, als zou het verkoopen van de betrokken vermeerderingsmiddelen zelf ongeoorloofd zijn. Ter verduidelijking zij hier daarom uitdrukkelijk verklaard, dat de handel in „botervermeerderingsmiddelen" niet verboden is, evenmin als het gebruik ervan. Slechts de ermede behandelde boter, welke door het abnormaal hooge waterge halte als vervalscht te beschouwen is, mag niet in den handel worden gebracht of wor den vervoerd. Het staat dus iederen particulier vrij voor zich en zijn gezin van zoo'n middel gebruik te maken, doch hij bedenke, dat de pakjes mét het middel om van een pond één pond te maken, gewoonlijk 12 cent kosten, zoodat elk pond boter of margarine daar mede bewerkt ong. 24 cent in px-ijs wordt verhoogd, zonder dat daardoor eenig merk bare yerhooging' van voedingsstoffen wordt verkregen. Besteding van het vermelde be- dx-ag b.v. voor aankoop van 1% 2 liter volle melk, zal de voeding van het gezin belangrijk meer ten goede komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1