D.S pin De legerberJchten van gisteren. HET DUITSOHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Het luchtwapen ondernam tal van bewa pende verkenningsvluchten naar Zuid- Engeland en wierp daarbij bommen op Londen en op andere centra van militaire doelen. In het gebied van Dover, Folkesto ne, Ashford werden spoorlijnen vernield, in Hastings, Newhaven en Brighton werden havencomplexen, in Southampton-Wool- stone een vliegtuigfabriek getroffen. In den loop van den dag ontstonden er boven Zuidoost-Engeland verscheidene luchtge vechten die voor de Duitsche jachtvliegers succesvol verliepen. Aan de Zuidoostkust van Ierland gelukte het een koopvaardrj- schip van 3000 b.r.t. door bomtreffers tot zinken te brengen en een ander schip in brand te schieten. Aan den Noordelijken uitgang van het Kanaal werd een koop vaardijschip door bomtreffers zwaar be schadigd. Een motortorpedoboot bracht bij een aanval op de Engelsche Zuidkust een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 2000 b.u.t. tot zinken. De vergeldingsaanvallen op Londen met sterke krachten, alsmede op andere belang rijke militaire centra als de havencomplexen van Liverpool en Cardiff duurden van het invallen der duisternis tot het aanbreken van den dag. Talrijke treffers werden, ge plaatst, vooral in de haven- en verkeers- werken. Britsche vliegtuigen probeerden ook in den afgeloopen nacht, vliegende boven Noordwest-Duitschland, de rijkshoofdstad aan te vallen. Krachtig afweergeschut hin derde de aanvallers bij het werpen van hun bommen. Een ziekenhuis en eenige woon huizen kregen treffers. De branden welke ontstonden konden door den veiligheids- en hulpdienst snel gebluscht worden. De vijand verloor eergisteren 18 vliegtuigen in lucht gevechten en twee andere door afweerge schut. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. Majoor Mölders en majoor Galland be haalden hun veertigste luchtoverwinning. De eerste luitenant ter zee Prien heeft op zijn jongste tegen den vijand ondernomen reis in totaal 45.130 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. Hiermede heeft de eer ste luitenant ter zee Prien behalve de ver nietiging van het Britsche slagschip „Royal Oak", 151.400 b.r.t. vijande lijke koopvaardij-scheepsruimte tot zinken gebracht. Met deze resultaten staat hy aan de spits van alle duikbootcommandanten. HET 3TALIAANSOHE. Het Italiaansche hoofdkwartier ma,akt in het legerbericht nr. 110 het volgende be kend De vijandelijke luchtmacht heeft Tobroek gebombardeerd en met brand- en brisant bommen woningen van burgers alsmede burger- en miliaire ziekenhuizen en voorts in de haven een ledig schip getroffen. Er vallen vyftien dooden te betreuren. Zeven tig personen werden gewond. Een vijande lijk vliegtuig werd door de luchtdoelbatte rijen der marine neergehaald. Een vijandelijk vliegtuig heeft bommen geworpen 3p de Oase van Koefra, waarbij eenige burgers gewond werden en lichte schade werd aangericht. In Oost-Afrika hebben onze luchtforma- ties vijandelijke vliegvelden en militaire inrichtingen te Boera (Kenya) gebombar deerd, voorts een vesting en troepenafdee- lingen in de buurt van "Wajir en vijandelijke afdeelingen in de omgeving van Coeneina (noordelijk Gallabat). Een vijandelijk vlieg tuig wierp bommen op Diredaoea zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. GEVOLMACHTIGDE VOOR AMSTERDAM. Naar de Deutsche Zeitung in dié Nie- derlanden bericht, is de burgemeester van de Hanzestad Lübeck, senator dr. Böhm- ker,- door den Rijkscommissaris dr. Seiss- Inquart tot gevolmachtigde voor de stad Amsterdam benoemd. In verband hiermede heeft Oberbiirgemeester dr. Drechsler 'den nieuw benoemde als burgemeester en ge meente-ontvanger ontslag verleend. Dr. Böhmker, die zijn werkzaamheden in Am sterdam bereids heeft aangevangen, heeft in de vorige wereldoorlog aan het front gestreden, terwijl hij thans ook aan den strijd in Polen en in het Westen deelnam. In het Westen is hij gewond geraakt. De nationale beweging in Zwitserland. De nationale beweging van Zwitserland heeft thans door haar perschef een verkla ring laten puijliceeren, waarin geconsta teerd wordt, dat de Zwitsersche bonds president de vertegenwoordigers der bewe ging met medeweten en in opdracht van den bondsraad in officieele audiëntie ont vangen heeft. De verklaring geeft vervol gens den tekst weer van een brief, welke de drie bezoekers van den bondspresident na de audiëntie aan hem hebben toege stuurd om hun standpunt samen te vatten. In dezen brief wordt gezegd Onze trouw aan het vaderland is onvoorwaardelijk. De mogelijkheid voor samenwerking met de overheid veronderstelt eehter ook een loyale houding tegenover ons. Daarom verwach ten wij, -dat de volgende eischen vervuld zullen worden 1. Garandeering der grondwettelijke rechten aan de nationale beweging van Zwitserland als draagster van de nieuwe politieke en sociale gedachte. 2. Weer toelating van de nationale pers resp. toestemming om terstond een dag en een weekblad uit te geven. 3. Openlijke rehabilitatie van de leden der nationale beweging, die vervolgd en gearresteerd zijn. 4. Herstel van de door politiemaatregelen veroorzaakte moreele en economische scha de tegenover leden van de nationale bewe ging. DE NEDERLANDSCHE S.S. OPGERICHT. De met ingang van 16 September jl. door den leider der N.S.B. gestichte „Nederland- sche S.S.", het zustercorps van de Duitsche S.S., is gesteld onder leiding van den heer H. Feldmeyer, wiens stafkwartier geves tigd is te Utrecht. De voorwaarden van toelating tot dit corps hetwelk als zinteeken voert de bekende, ook door de Duitsche S.S. gedra gen Germaansche dubbele rune en daar mede tot uitdrukking brengt de. bloed- en lotsverbondenheid van alle Germaansche volkeren zijn de volgende 1. Arische afstamming tot 1800, t.z.t. moet worden bewezen. Men moet op eere woord kunnen verklaren, dat van niet- arische afstamming niets bekend is. 2. Geen oneervolle strafrechterlijke von nissen. 3. Minstens 1.70 m. lichaamslengte. 4. Lichamelijk gezond, na geneeskundig onderzoek. 5. Leeftijd tusschen 18 en 30 jaar. Geen leeftijdsgrens voor beproefde nationaal- socialistische strijders van voor 9 Mei 1940. 6. Belofte van onvoorwaardelijke gehoor-, zaamheid aan alle meerderen. DE VERKOOPSPRIJZEN EN DE VERHOOGDE BELASTING. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van het de partement van landbouw en visscherjj, deelt in verband met de toepassing van de prijzenbeschikking 1940 no. 1 N: naar aanleiding van de wijzigingen in de omzet belasting en het bijzonder invoerrecht, welke met ingang van 1 October 1940 in werking treden, mede, dat de verkoops prijzen met het ten gevolge dezer wijzi gingen meer aan belasting te betalen be drag mogen worden verhoogd, voorzoover r.jet op grond van de bepalingen der wet op de omzetbelasting de verplichting be staat de belasting afzonderlijk in reke ning te brengen. Z\j, die goederen met verhoogde belas ting inkoopen, mogen het in verband hier mede door hen meer betaalde bedrag, het zij afzonderlijk, hetzij in hun verkoops prijzen doorberekenen. Bij het in rekening brengen der ver hoogde belasting mogen naar regelen van goed koopmansgebruik, noodzakelijke af- rondingen worden toegepast en gemiddel den worden aangenomen, mits aannemelijk kan worden gemaakt;, dat het totaal be drag der in rekening gebrachte belasting de betaalde belasting niet te boven gaat. Tegen hen, die van de hierboven ver leende faciliteiten op eenigerlei wijze mis bruik maken, zal ten strengste worden op getreden. KNAAPJE VERDRONKEN. Bjj het spelen aan de haven te Zaltbom- mel is de achtjarige Jacobus Werner te water geraakt en verdronken. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Winstnemingen op de Amsterdamsche beurs. De effectenbeurs stond gistermiddag weer eens sterk onder den invloed van het wereldgebeuren. De uitbreiding der vijan delijkheden tot West-Afrika, alsmede de ondoorzichtige toestand van de krijgsver richtingen in het Verre Oosten, gaven aan leiding tot eenige terughoudendheid. Daar bij kwam nog, dat men, vooral ten aanzien van binnenlandsche fondsen, tot winstne mingen overging. Nadat echter het eerste aanbod was verwerkt, kon men toch later in den middag weer een neiging tot aan trekking der noteeringen constateeren. Zonder zich aan overdrijving schuldig te maken, kan men verklaren, dat de tech nische marktpositie van onze beurs gezond kan worden genoemd. Nu door de blok- keeringsmaatregelen tal van minder goede posities zijn. uitgeschakeld, hangen minclfer dan ooit tevoren bij een eventueele koers daling liquidaties boven het hoofd. De meeste aankoopen geschiedden voor een aanzienlijk deel door kringen, die niet gauw van plan zijn het verworven bezit weer van de hand te doen. Deze neiging tot het aanhouden van het gekochte verstevigt de intrinsieke beurspositie dan ook in hooge mate. Sterk op den voorgrond traden bij ope ning binnenlandsche industrieele fondsen. Vooralsnog moest vooral in Aku's eenig aanbod worden verwerkt. Toen echter de verkoopopdrachten waren uitgevoerd, trad een kentering in, waardoor het fonds weer boven pari noteerde. Eenzelfde gang van zaken gaven Unilevers te zien. Aan- deelen Philips verloren aan het begin 6 procent maar wisten successievelijk weer tot even beneden de 180 procent te stij gen. De minder courante fondsen in deze afdeeling lagen goed prijshoudend in de markt. Voor cultuurwaarden was weinig animo aanw.ezig. Zoowel rubber- als sui kerfondsen lagen eenigszins verlaten in de markt. Tabakswaarden veranderden nau welijks. Voor scheepvaartwaarden was de stemming eveneens iets gemakkelijker. Olies lagen kalm en verlaten in de markt. Onder den invloed van de lagere koersen die Wallstreet te aanschouwen gaf, waren ten onzent Amerikaansche shares even- eens wat lager. Wederom bestond er voor Nederlandsche Staatsfondsen, een zeer le vendige belangstelling, die de noteeringen zoowel van -oude als nieuwe schuld belang rijk deed oplooperi. Bat. Petr. Mij. Obl. 3 A Amsterd. Bank A Ned. Gist- en Spiritusfabriek A K.M. De Schelde N.B A Houthandel Alberts C Kans. City South C Union Pac Rr. Nederl. Ie lng 1940 4 Nederl. 2e lng. 1940 4 Nederl. m. b. f. 1940 4 Ned. k 1000 '38 (3%) Indië k 1000 1937 3 A Ned. Ind. Handelsb. C Ned. Handel Mij. A Van Berkels Pat. C Calvé Delft A Lever Bros en Unll. A Philips Gloeil. G.B. G Am. Car Foundry C Anaconda Copper C Bethlehem Steel C General Motor C Keixnec. Copper C North Am; Aviation C Rep. Steel C U. States Steel C North Am. Cy. A Kon. Petroleum Mij. C Contin. Oil Cy. C Philips Petrol. C Shell Union C Tide Water Ass. Oil. A Ned. Scheepv. Unie A Handelsv. Amsterd. A Ned. Ind. Suiker U. A Deli Batavia Mij. A Deli Batavia Mij. A Senembah Mij. C Deli Mij. k 1000 C Pennsylv. Rr. C Amstex-dam Rubb. A Deli Bat. Rubb. Mij. A Hessa Rubber Mij. 97 99 390 394 55 55 5% 77 77 100 99% 95 95%' 100 99% 84% 85%—86 82% 98 102 92 92 49 46% 81 80 111% 107%—13 186% 177—81% 22% '22%—% 22% 23%—22% 70 68%—69% 43% 42% 29% 30%—29% 15% 15% 17% 17% 51% 50%—49% 17 16% 239% 232%—35% 16 16 29% 29% 8% 8%9 8% 8%—% 139% 139%—37% 368 363—67 216% 213 145% 144 139% 166 165% 208 208%-^—05 19% 19% 208 20204 149% 146 98% 95 IN DE DUISTERNIS VERDRONKEN. Dinsdagavond is de 21-jarige mej. v. d. W., wonende in Blokland onder de gemeen te Montfoort, tengevolge van de duisternis met haar fiets in een diepe sloot gereden. Daar zij niet kon zwemmen en niemand het ongeluk bemerkt had, is zij verdronken. Nieuwe N.S.B.-organlsaties. DE N.S.B. STICHT EEN „OPVOEDERSGILDE". Zaterdag jl. is te Utrecht in een samen komst van een kleine tweehonderd perso nen üit de kringen van hooger, middel baar- en lager onderwijs en enkele leiders van jeugdverenigingen het „Opvoeders- gilde" opgericht. Het doel is, zooals de lei der, mr, dr. R. van Genechten in zijn ope ningswoord uiteenzette, te komen tot een corporatie van allen, die opvoeding der jeugd in den nieuwen geest willen opbou wen en uitbouwen. Daartoe worden allen opgeroepen, die onmiddellijk bij het onder wijs zijn betrokken, zoowel als zij, die werkzaam zijn in de jeugdbeweging, op voedingsgestichten enz. De heeren Goede- wagen, Dijkema en Terpstra gaven de na dere richtlijnen voor het Hooger-, Middel baar- en Lager Onderwijs aan. AMERSFOORTSCHE GEËVACUEERDEN DANKEN BROEK OP LANGENDIJK. In Broek op Langendijk, waar tijdens en kort na de oorlogsdagen vele Amersfoor- ters geëvacueerd geweest zijn, is Dinsdag het nieuwe gemeentehuis in gebruik ge nomen. Bij deze gelegenheid is door een deputatie .van een wijk uit de gemeente Amersfoort officieel het geschenk overge dragen, dat uit dankbaarheid voor de ge noten ■gastvrijheid aan het gemeentebe stuur is aangeboden. Dit geschenk bestond uit een achttal zetels, voor den voorzitter, de wethouders en de raadsleden en ging vergezeld van een oorkonde. In een korte toespraak heeft de leider dezer 'deputatie, de heer Schoor, het ge meentebestuur van Broek op Langendjjk dank gebracht voor de goede zorgen en de hartelijkheid, welke allerwegen door de Amersfoortsche geëvacueerden was onder vonden. DUIVEN VAN BUITENLANDSCHE HERKOMST WORDEN OPGESLOTEN Eenigen tijd geleden heeft de Duitsche overheid een bepaling uitgevaardigd, krachtens welke alle zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende postdui ven, welke van een buitenlandsche ring zijn voorzien, moeten worden opgesloten (geïnterneerd), na vooraf aan de commis sie ter behartiging van de belangen van Nederlandsche postduivenhouders (commis sie Hornstra, Prinsengracht 407, Amster dam) te zijn aangegeven. Ofschoon dit voorschrift nog steeds van kracht is, heeft de Duitsche overheid besloten met ingang van 27 Augustus j.l. het beheer van deze duiven naar evengenoemde com missie over te brengen, met dien verstan de, dat bij het sluiten van den vrede over de bestemming van de duiven uiteindelijk zal worden beslist. Mitsdien zullen voortaan alle opgesloten (geïnterneerde) of nog op te sluiten (te interneeren) duiven met een buitenland- schen ring door deze commissie worden geregistreerd en verzorgd. De daaraan verbonden kosten ten bedrage van 2 cent per duif per dag komen ten laste van de bezitters dezer duiven. Het verschuldigde bedrag dient by drie- maandeiyksche vooruitbetaling te worden voldaan. De commissie waarborgt een goede verzorging. Het vorenstaande heeft alleen op vrij willig door de bezitters afgegeven duiven van buitenlandsche herkomst betrekking. Duiven van Duitsche herkomst zullen ter beschikking van den Höheren Nach- richtenführer bij den Wehrmachtsbefehls- haber in Nederland worden gesteld. JEUGDIGE MEISJES OP AVONTUUR, Op 16 September hebben twee meisjes van 16 en 19 jaar de stad Utrecht verlaten en sindsdien thuis niets meer van zich doen hooren. Enkele dagen geleden trof de po litie op Wierden het tweetal aan, sla pende op een welland naby den afsluitdyk. Uit het verhoor bleek, dat zy sinds 16 September rond hebben gezworven, zy waren allereerst naar Amsterdam gegaan en tenslotte beland In een leegstaande woning by het vliegveld de Kooy. De po litie stelde hierna een onderzoek in en spoedig kwam vast te staan, dat de meis jes zich aan talrijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. O.a. werden levensmid delen, geld en een gestolen rijwiel aange troffen. Bovendien hadden zy in de gemeen te Wierden een paard uit een weiland ge haald, waarop een hunner weg is gereden, Later op den weg trof men het dier on beheerd op den afsluitdyk aan, waarna het aan den rechtmatigen eigenaar terug werd gegeven. Ook in Alkmaar hebben de avonturier sters zich aan kleine diefstallen, o.a. van koek en. andere lekkernyen, schuldig ge maakt. Gemengd Nieuws KIND VERONGELUKT. Maandagmiddag vermiste men het 6-jarlg jongetje van den landbouwer Kemper te Haarle by Nyverdal. Na eenig zoeken vond men het kind In een by het'huis staande schuur onder een laadbak van een melk wagen. De dood was reeds ingetreden. Vermoedelijk is het jongetje op den wa gen aan het spelen geweest en is de bak door een of andere oorzaak van' het wagen- stel geschoten, met het gevolg, dat Hèt kind onder den bak terecht kwam en onmiddel lijk werd doodgedrukt. DOODELIJK ONGEVAL IN DE STAATSMIJN EMMA. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is de 49-jarige handlanger P. L. van Geenen op den los vloer van de staatsmijn ,jEmma" te Kerkrade tusschen twee myn- wagens bekneld geraakt. Hy werd hierbij zoo ernstig aan de borst gewond, dat hy korten tijd later is overleden. Van Geenen woonde in een gezellenhuis te Hoensbroek. MAN DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD. Door onvoorzichtig de trambaan over te steken is gisteravond ongeveer 10 uur te Den Haag de 42-jarige J. H., in de Re- gentesselaan door een tramwagen gegre pen. De heer H., die per rijwiel reed, werd tegen den grond gesmakt, tengevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur kreeg. Tijdens het vervoer naar het ge meenteziekenhuis aan de Zuidwal is hy aan de gevolgen overleden. JONGETJE REED MET ZIJN AUTOPED OP DEN WEG. Een gespan van den veehouder M. uit Maartensdijk (U.) reed het vijfjarige zoontje van den heer J. van E. op den Dorpsweg aan, dat zich met zyn autoped op den weg bevond. Het knaapje werd te gen den grond gesmakt en was vrijwel op slag dood. VERDUISTERDE AUTO REED MTT TE GROOTE SNELHEID. Het ernstig ongeluk te Oudesluls. Omtrent het auto-ongeluk dat gister nacht te Oudesluis is gebeurd en waarbij de drie inzittenden verdronken, vernemen wy nog het volgende De auto kwam uit Schagen, waar do eigenaar de ongeveer 28-jarige V. uit Alk maar met zyn vriend, de 30-jarige W., eveneens uit Alkmaar, kermis had ge vierd. Op dit feest hadden zij kennis ge maakt met de 24-jarige mejuffrouw B. uit Wieringexwaard, en het tweetal besloot het meisje naar huis te brengen. Er werd met zeer grootesnelheid gex-eden en ook tóen men met den verduisterden auto op den voor den bestuurder onbekenden weg kwam, werd deze snelheid niet verminderd. Het gevolg was dat de schex-pe bocht in den weg niet werd opgemerkt, zoodat de auto rechtuit in een diepe en breede sloot reed en onder water verdween. Op dit zeer stille weggedeelte zag niemand het onge luk. Een half uur later kwamen eenige fietsers voox-by, die een der wielen van den auto boven het water zagen uitsteken. Hulp kwam echter te laat. De drie inzitten den waren verdronken. DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BONNEN. Inzake den diefstal van. distributiebonnen uit het kantoor Laanweg te Amsterdam heeft de politie wederom een man gear resteerd, die by den handel in de bonnen betrokken' is geweest. Deze man had bon nen van den rijwielhandelaar bij wien eer gisteren een deel van den buit gevonden is, gekocht. De. politie zet het onderzoek voort. Waarschijnlijk zullen spoedig meer arrestaties volgen. c SPAAN SCH VLIEGTUIG VALT OP EEN SCHOOL. Vier dooden. Uit Las Palmas (Majorca), wordt ge meld: Boven Palmas is de jongste Spaan- sche piloot, Jaime Real, door tot dus verre onbekende oorzaak met zijn vlieg tuig neergestort De machine kwam neer op een schoolgebouw. De piloot en drie schoolkinderen kwamen om het leven. door i I JOHNSTON Mo.CÜLLEY 39) (Slot)j „Wat is hiér- gebeurd?" vroeg hij aan den agent, terwyl zy samen naar het huis toe wandelden. „Dat zult u straks wel hooren. De in specteur zal u wel te woord staan." Binnen vond Warwik inderdaad een in specteur der recherche, die hem onder zoekend opnam. „Mijn naam is John Warwik," zeide hij, op den inspecteurtoetredend. „Ik kwam hier voor juffrouw Rodney. Er is haar vannacht wat ovex-komen." „Er zyn er meer, wien vannacht wat is overkomen", antwoordde de inspecteur. „Wy kennen u wel. Gaat u maar mee. Kent u den oom van juffrouw Rodney ook goed?" „Oppervlakkig", gaf Warwik toe. „Een enkele maal heb ik hem hier ontmoet". „Weet u ook, waar hy 'zyn bedry'f van maakte?" vroeg de inspecteur, terwyi hij zyn metgezel met een steelschcn blik aankeek. „Geen flauw idee", antwoordde Warwik. „Zoo, dat dacht ik' al," zei de inspec teur die zich blykbaar erg gewichtig vond. „Ik zal er u iets van vertellen. Hy stond aan het hoofd van een misdadigersbende en we hebben al lang op. hem geloerd. Vannacht hebben we een inval in dit huis gedaan. Er is over en weer geschoten en daarby is de oude heer gewond. Ik vrees, dat het niet best met hem is. U moogt wel even naar hem kijkën, als u hem kende". In de kamer van de Spin, waarheen de inspecteur hem geleidde, vond Warwik verschillende personen byeen. Er waren een paar menschen, die er kennelyk als rechercheurs uitzagen en iemand met de allures van een dokter stond gebogen over een groote gestalte, die in 'een hoek van de kamer op een haastig daarheen ge sleepte matras, lag uitgestrekt. De dokter ging opzy en Wai-wik herkende in de figuur op den grond de Spin, die een groot deel van zyn zelfverzekerdheid scheen te hebben verloren. De Spin glimlachte zwakjes, toen hy Warwik herkende. „Zoo, ben je daar?" zei hy. „Ik weet al, wat er met Sylvia geheurd is. Ikik... moet je bedanken voor alles, wat je voor haar gedaan hebtAls haar lets was overkomen „Het is niets, waarde heer", antwoord de Warwik, met een poging tot schertsen, die hem in deze omstandigheden niet al- te best afging. Hij voelde zich ellendig en wist ook met zyn zonderlinge kleeren geen raad in deze omgeving. „Ik zal het niet lang meer maken", zei de Spin, pogend zich op te heffen, doch al dadeiyk weer in zyn kunnen terugvallend. „Ik zou mynheer graag even alleen wil len spreken, kan dat?" wendde hij zich tot den inspecteur. Deze keek den dokter eens aan, die zyn schouders ophaalde. De inspecteur aar zelde kennelyk, niet wetend, wat zyn plicht in deze was, „Nou, vooruit maax-," besloot hy. „We kennen meneer Warwik wel en ik begrijp, dat u met elkaar nog persoonlijke dingen hebt te bespreken. Ik zal wel eens gaan zien hoe d'e juffrouw het maakt. Gaat u mee, dokter?" Met een handbeweging gaf de inspecteur aan de x-echercheurs een tee- ken, dat zy ook hadden heen'te gaan en het gezelschap verwyderde zich zachtjes, waarna een der rechercheui-s de deur ach ter hen sloot. •„Kom eens wat dichterbij," zei de Spin tot Warwik toen de belde mannen alleen in de kamer waren overgebleven. „Ik moet je wat vragen. Heb je de papieren, waarop ik je heb uitgestuurd." „Ja, dank zy de tydige hulp van Togo, mynheer. Hier zyn ze." had gemeend, een goed maatschappelyk werk te doen, door het onrecht op de hem eigen wijze te wreken en hy, Warwik had hem daarby geholpen, uit zucht naar avon tuurDaax-by was hy in aanraking gekomen, met het liefste meisje, dat hy kende. De Spin scheen zyn gedachten te raden. „Zul je voor Sylvia zorgen?" vroeg hy plotseling, „jy bent de eenige, aan wien lk haax- toevertrouw". „Dat beloof lk u," antwoordde Warwik. De Spin stak zyn hand uit en hy vatte die aan, voor het eerst van zijn leven. „Laat die lui nu maar weer binnen", zei de Spin, na een korte paxxzp. „En laat ook Sylvia hier komen". Warwik wendde zich naar de deur en ging de kamer uit. Er zat een brok in zyn keel maar hy wilde het tegenover zichzelf niet bekennen. In de gang trof hy de po litiemannen en den dokter aan. „Ik ga juffrouw Rodney even halen. Haax: oom wil haar zien," zei hy. „Ze is beneden in de voorkamer", voegde de inspecteur hem toe. „Ik heb haar daar zoo juist alleen gelaten." Warwik ging de tx-ap af en deed zacht jes de deur van de kamer open. Sylvia zat m een hoek bij het raam naar bulten te staren. Toen zij hem hoorde binnenkomen stond zy op en ging naar hem toe. „John!" zei ze en het volgende oogen- blik lag ze in zijn armen. „Wat hen ik taly, dat je behouden bent. Ik heb zoo 'naar je verlangd, sedert ik je in dat nare huls achterliet". Hy streelde haar over haar blonde haar. „Kom kindje", zei hy. „Je moet nu sterk zyn. Je oom verlangt je te zien, Ga, maar naar boven". Ze maakte zich los uit zyn omarming en ging naar de deur. Daar wendde ze zich nog eenmaal om. „Blijf jy hier op me wachten" vroeg ze, terwyl ze hem met haar groote zachte oogen aankeek. „Ik wacht op je, dat beloof ik," ant woordde Warwik zacht. De Spin maakte een afwerend gebaar. „Houd ze by je, mijn jongen. Het heeft nu geen nut meer, ze aan my te geven. Ze zyn bestemd voor een zekeren Walter Pél- kingham, wiens adres je in myn boeken zult vinden. Geef ze aan hem en je zult de rechtmatige belooning ontvangen. „Ik heb heel wat avonturen beleefd, voordat ik ze in handen had", verklaarde Warwik. Een paar maal heb ik ze' gehad en telkens werden ze me weer afgenomen. Eerst was het een dievenbende, die me hinderde en later was er een vreemd jongmensch, dat me geweldig dwars zat Die laatste was nog maar een nieuweling maar hy heeft me genoeg last bezorgd. Hy was vasthoudend al a een foxtemer en hy scheen een geweldig belang aan de papieren te hechten". Een glimlach kwam op het dikke ge laat van de Spin. „Hoe zag die jongen er uit?". Warwik beschreef zyn hardnekkigen te genstander, van wien hy slechts met behulp van Togo de papieren had weten te be machtigen. Langzamerhand kwam er een ondeugende glinstering in de oogen van de Spin. Hy scheen nog iets van zyn oude geestkracht te hebben teruggevonden. „Dat dacht ik al", zei hij. „Weet je wie dat geweest is?" Dat was die jonge Fei- Kingham zelf. Hy zei me gisteren, dat hy het ook wilde probeeren de papieren in handen te krijgen. Blykbaar vertrouwde hy mij en myn systeem niet voldoende* Als ik je goed ken, heeft hy voor zyn eigenwysheid flink moeten boeten. Hy zal wel vreemd opkijken, als hy de papieren straks van jou kx-ygt. M& .r de belooning zul je hebben". „Dat komt er nu niet zoo erg opaan." vond Warwik. De Spin maakte een afwerend gebaar.- „Dat komt er wel degeiyk op aan. Ieder moet krijgen, waarop hij recht heeft. Daar heb ik mijn leven lang voor gestreden. Ze hebben mij vroege" ook eens te pakken gehad en toen heb ik gezworen, dat ik aan alle ongerechtigdheid een einde zou maken. In vele gevallen is me dat ook gelukt", voegde hy er nadenkend aan toe. „Daar voor heb ik telkens ook wel myn beloo ning gehad, maar vóór alles ging by my toch de rechtvaardigheidZyn oogen staarden in de verte. Warwik wist niet goed, wat hy moest zeggen. Deze zonderlinge man piet zyn groote lichaam, dat half verlamd was, EINDE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6